تحصیل در لهستان

اگر به دنبال راهنمای جامع تحصیل در لهستان هستید، این مقاله را از دست ندهید. دانستن این اطلاعات می‌تواند در تصمیم گیری‌های شما برای انتخاب این کشور جهت تحصیل کمک بزرگی باشد. با این راهنما می‌توانید بسیار ساده‌تر کار های اخذ ویزای تحصیلی، مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل و پذیرش از بهترین دانشگاه‌های لهستان را انجام دهید. در این مقاله قصد داریم علاوه بر توضیحات مقاطع تحصیلی در این کشور، اطلاعاتی در خصوص هزینه تحصیل و زندگی در این کشور، بورسیه های تحصیلی، بهترین دانشگاه‌ها و مدارس در سطح لهستان دهیم.

راهنمای کامل تحصیل در لهستان

آشنایی با نظام آموزشی لهستان به تمام دانشجویان و خانواده‌هایی که قصد دارند در این کشور زندگی کنند بسیار کمک کند. در واقع این افراد باید شرایط تحصیل در لهستان را به طور کامل بدانند تا انتخاب بهتری داشته باشند. به طور کلی تحصیل در این کشور شامل سه دوره است که معمولا از ۶ یا هفت سالگی شروع می‌شود. یک دوره برای ابتدایی و دو دوره برای تحصیل در دبیرستان‌های لهستان وجود دارد و بعد از آن می توانند وارد دانشگاه شوند.

شرایط سنی تحصیل در لهستان بسته به نوع مقطع متفاوت و به شرح زیر است:

 • مقطع کارشناسی حداکثر ۲۷ سال
 • مقطع کارشناسی ارشد حداکثر ۳۱ سال
 • مقطع دکترا حداکثر ۳۵ تا ۴۰ سال

تمامی مقاطع اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا نیز در بهترین دانشگاه‌های این کشور وجود دارد. در ادامه به توضیحات بیشتری در خصوص تحصیل در مقاطع گوناگون این کشور می‌پردازیم.

تحصیل در لهستان

مدرک زبان لازم برای تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان به دو زبان انگلیسی یا لهستانی است. برای مهاجرت تحصیلی به لهستان باید یکی از این دو زبان را فرا بگیرید تا در دانشگاه مشکلی نداشته باشید. تعداد رشته‌هایی که به زبان انگلیسی در این کشور تدریس می شوند به ۴۰۰ رشته می رسد. برای تحصیل در رشته‌های انگلیسی زبان باید مدارک زبان آیلتس ، تافل و یا دیگر مدارک معتبر را داشته باشید. اما می توانید مدتی را به یادگیری و شرکت در دوره‌های زبان انگلیسی در این کشور برای دریافت مدرک آن اختصاص دهید. لهستانی زبان رسمی کشور لهستان است و تحصیل در رشته‌هایی که به زبان لهستانی تدریس می‌شوند هزینه‌های تحصیل شما را کاهش می‌دهد؛ که این یک مزیت برای دانشجویان است.

درخواست ویزا برای تحصیل در لهستان

درخواست ویزای برای تحصیل در لهستان نیاز به مدارکی دارد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. کسانی که شهروند اروپایی محسوب می‌شوند، نیازی به ویزای تحصیلی برای تحصیل در این کشور ندارند. البته اگر دوران تحصیل محصل از ۳ ماه بیشتر شود باید اقامت خود را ثبت کند. دانشجویانی که در لیست کشورهای بدون نیاز به ویزای تحصیلی قرار ندارندباید قبل از تحصیل در لهستان نسبت به دریافت ویزای آن اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای برای تحصیل در لهستان به شرح زیر است:

 • گذرنامه
 • رزومه CV کوتاه
 • سه قطعه عکس
 • مدارک زبان
 • فرم درخواست آنلاین برای ویزای تحصیلی در لهستان
 • انگیزه نامه
 • نامه تاییدیه و پذیرش از یکی از دانشگاه‌های لهستان
 • سوابق تحصیلی
 • مدارک لازم برای اثبات منابع مالی جهت پرداخت هزینه تحصیلی و سکونت در لهستان
 • بیمه سلامت

تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی

تحصیل در لهستان مقطع کارشناسی در اکثر رشته‌ها به صورت سه ساله است. از آن جایی که هزینه تحصیل در لهستان پایین است افراد زیادی علاقه مند به تحصیل در دانشگاه‌های آن هستند. برای تحصیل در لهستان بایدمدرک آیلتس ۵ یا ۵٫۵ داشته باشید. تحصیل در رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند برای کسانی مفید است که دوست دارند پس از اتمام درس به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنند.

هزینه تحصیل در لهستان مقطع کارشناسی

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی لهستان از ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ یورو متغیر است. اگر سطح زبان شما ضعیف است می توانید پذیرش خود را به صورت مشروط ثبت کنید و در این مدت دوره‌های زبان را بگذرانید. هزینه این دوره‌های زبان برای انگلیسی ۳۵۰۰ یورو و برای لهستانی ۲۵۰۰ یورو است.

تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی ارشد یک تا دو سال طول می‌کشد. برای تحصیل در این مقطع باید آیلتس ۶ داشته‌باشید. برای تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان و در صورت نداشتن این مدرک ابتدا باید دوره زبان را بگذرانید. رشته‌های متعددی در مقطع کارشناسی ارشد مثل مهندسی کامپیوتر، حسابداری، مدیریت انرژی، مدیریت، جهانگردی، روابط بین الملل در دانشگاه‌های لهستان وجود دارد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد لهستان

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد لهستان برای اغلب رشته‌ها در هر سال از ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو است که نسبت به دیگر کشورها این هزینه بسیار کم است. اما بعضی رشته‌ها هم هستند که نیازمند پرداخت هزینه بیشتر برای آن هستید. برای مثال برای رشته ای مانند مدیریت بازرگانی باید مبلغ بیشتری در حدود ۸۰۰۰ یورو در یک سال تحصیلی بپردازید.

بهترین دانشگاه های مقطع کارشناسی ارشد در لهستان

بهترین دانشگاه‌های مقطع کارشناسی ارشد در لهستان

بهترین دانشگاه‌های مقطع کارشناسی ارشد در لهستان به شرح زیر است. البته موارد بیان شده تنها چند نمونه از دانشگاه‌های عالی در این کشور است و به این معنا نیست که مابقی دانشگاه‌های لهستان رتبه ی علمی بالایی ندارند و برای تحصیل مناسب نیستند.

 • دانشگاه ورشو لهستان: این دانشگاه در پایتخت این کشور یعنی شهر ورشو قرار دارد که بیش از ۲۰ رشته تحصیلی با زبان انگلیسی دارد.
 • دانشگاه یاگیلونیا لهستان: در شهر کراکوف واقع شده است و اغلب رشته‌ها در این دانشگاه به زبان لهستانی است.
 • دانشگاه برسلاو لهستان: دارای رشته‌های تحصیلی متعدد به زبان انگلیسی مانند شیمی، روابط بین الملل و زمین شناسی است.
 • دانشگاه گدانسک لهستان: این دانشگاه واقع در شهر گدانسک است و بیش از ۳۳ هزار دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف دارد.
 • دانشگاه آدام میکیویج: این دانشگاه در شهر پزنان قرار دارد و رشته‌های آن به زبان های انگلیسی، لهستانی و آلمانی تدریس می‌شوند.

تحصیل در لهستان در مقطع دکترا

تحصیل در لهستان در مقطع دکترا در بسیاری از دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی این کشور امکان پذیر است. مدت تحصیل دکترا در این کشور معمولا سه ساله است. دانشجوی این مقطع در لهستان باید یک سوپروایزر داشته باشد تا مقالات معتبر علمی و هم چنین رزومه خود را برای او بفرستد و از طریق او اقدام به پذیرش کند. برای این مقطع داشتن مدرک آیلتس ۶٫۵ یا ۷ ضروری است.

بهترین دانشگاه‌های لهستان در مقطع دکترا

اغلب دانشگاه‌های بیان شده برای کارشناسی ارشد در مقطع دکترا نیز دانشجو می پذیرند و آن ها را نیز می‌توان از بهترین دانشگاه‌های مقطع دکترا در لهستان برشمرد. اما از جمله بهترین دانشگاه‌ها در این مقطع دانشگاه ورشو و گدانسک است. دانشگاه گدانسک در حدود ۲۰۰۰ دانشجو در این مقطع دارد.

هزینه تحصیل در لهستان در مقطع دکترا

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در لهستان بسته به نوع رشته و دانشگاه متغیر است؛ اما در حالت کلی این هزینه برای اکثر رشته‌ها حدود سه تا ۶ هزار یورو به صورت سالیانه است. بسیاری از دانشجویان این مقطع تصمیم به گذراندن دوره‌های کارآموزی در طول مقطع دکترا می‌کنند که این موضوع ممکن است در میزان هزینه برای این مقطع تاثیرگذار باشد.

تحصیل در مدارس لهستان

تحصیل در مدارس لهستان معمولا ۱۲ تا ۱۵ سال طول می‌کشد و از ۷ سالگی شروع می شود. البته تحصیل می‌تواند از شش سالگی شروع شود که در این سن فرزند شما به پیش دبستانی برود. تحصیل در این کشور در سه مقطع اولیه، دوم و سوم است. مقطع اول مربوط به دوران ابتدایی است و دو دوره بعد مربوط به مقطع دبیرستان است.

تحصیل در مدارس لهستان دوره ابتدایی به مدت ۶ سال است. در پایان این ۶ سال دانش آموزان باید یک آزمون دهند که اجباری است و بعد از آن وارد دبیرستان خواهند شد.

تحصیل در دوره دبیرستان شامل دو بخش است، دوره اول دبیرستان و دوره دوم آن. دوره اول معمولا سه ساله است و مانند ابتدایی در پایان آن آزمونی اجباری می دهند و درصورت قبولی وارد دوره دوم می گردند که چهار ساله است.

هزینه تحصیل در مدارس لهستان

هزینه تحصیل در مدارس لهستان برای مدارس عادی رایگان است و تنها هزینه مربوط به کتاب های درسی، غذا و فرم مدرسه است. اما اگر فرزند شما قصد تحصیل در مدارس بین الملل را داشته باشد، باید هزینه‌ای برای آن بپردازید. این هزینه بسته به مدرسه متغیر است. یکی از شرایط تحصیل رایگان در لهستان دریافت بورسیه از دانشگاه‌های این کشور است.

بهترین مدارس لهستان

در زیر لیستی از بهترین مدارس لهستان را برای شما آورده‌ایم:

 • Thames British school
 • American school warsaw
 • International European school warsaw
 • Willy-Brandt schule warschau
 • The English primary
 • Meridian International schools

تحصیل در دانشگاه های لهستان

تحصیل در دانشگاه های لهستان در دو نوع دانشگاه دولتی و غیر دولتی امکان پذیر است. از آن جایی که هزینه ی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور بسیار پایین است، رقابت سنگینی برای ورود به دانشگاه‌های لهستان وجود دارد. اغلب دروس تدریس شده در دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی است و نحوه تدریس اساتید به صورت کارگاه، سمینار، سخنرانی، پروژه و کلاس است.

مراحل پذیرش در دانشگاه‌های لهستان

مراحل پذیرش در دانشگاه‌های لهستان برای بسیاری از دانشجویانی که قصد گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های این کشور را دارند مهم است. برای این کار باید شما درخواست مورد نظر خود را به دانشگاه بفرستید تا در آن جا مدارک شما تایید و شناخته شود. هم چنین باید انگیزه نامه‌ای داشته باشید تا اهمیت تحصیل شما در آن دانشگاه را نشان دهد. سپس مدارکی که مورد نیاز است را باید تهیه و ارسال کنید تا مورد بررسی قرار گیرد و در نهایت پذیرش شما نهایی شود.

تحصیل در لهستان در پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان

تحصیل در لهستان در پزشکی و دندانپزشکی آرزوی بسیاری از جوانان ایرانی است. برای تحصیل در این رشته‌ها باید در ابتدا در آزمونی شرکت کنید و برای شرکت در این آزمون‌ها باید در محل برگزاری آن‌ها حاضر شوید. شرایط سنی تحصیل پزشکی در لهستان بسته به نوع دانشگاه متفاوت است.

بهترین دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی لهستان

در این بخش می‌خواهیم بهترین دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی لهستان را برای شما ارائه دهیم، پس اگر علاقه مند به شناخت این دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در لهستان هستید این بخش را از دست ندهید:

 • دانشگاه پزشکی ورشو: دارای دوره‌های چهار و ۶ ساله پزشکی، دوره پنج ساله دندانپزشکی و دوره ۶ ساله داروسازی
 • دانشگاه گانسک: دارای دوره ۶ ساله پزشکی
 • دانشگاه پزشکی یاگیلونیا: دارای دوره‌های چهار و ۶ ساله پزشکی
 • دانشگاه پزشکی پوزنان: دارای دوره‌های چهار و ۶ ساله پزشکی و دوره ۵ ساله دندانپزشکی

هزینه تحصیل تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان

هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی لهستان بسته به نوع دانشگاه و محل تحصیل متفاوت است. درحالت کلی هزینه تحصیل پزشکی در لهستان حدود ۱۲۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ یورو به صورت سالیانه است. علاوه بر آن دانشجو باید مبلغ ۱۲۰ یورو برای دریافت پذیرش پرداخت کند. اگر دانشجو بخواهد در رشته دندانپزشکی به زبان لهستانی تحصیل کند باید حدود ۸۰۰۰ یورو بپردازد.

هزینه زندگی و مسکن برای تحصیل در لهستان

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی رایگان در لهستان

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی رایگان در لهستان بسته به نوع نهاد و دانشگاه متغیر است. یکی از موارد تاثیرگذار که امتیاز مثبتی در این زمینه دارد معدل دانشجویان است. دانشگاه‌ها معمولا سقف مشخصی برای این معدل تعریف کرده‌اند و در صورت کمتر بودن این مقدار بورسیه تحصیلی رایگان آن دانشجو رد می‌شود. یکی دیگر از مواردی که در دریافت بورسیه تحصیلی رایگان تاثیرگذار است داشتن یک رزومه قوی است. اگر شما در کنار رزومه خوب خود شرایط مالی چندان خوبی نداشته باشید شانس بیشتری برای اخذ بورسیه رایگان خواهید داشت.

از دیگر شرایط اخذ این بورسیه می توان به جلب نظر یک استاد مشاور، مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های معتبر، حداقل مدرک آیلتس ۶٫۵، داشتن مقالات علمی یا کتاب اشاره کرد.

کار و تحصیل در لهستان

شرایط کار دانشجویی در لهستان و حق کار در لهستان به این صورت است که دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا برای کار باید از اداره کار کشور اجازه بگیرند؛ اما اگر دانشجو تمام وقت در حال تحصیل باشد و یا در مقطع دکترا تحصیل کند نیازی به دریافت مجوز نیست. حداکثر ساعت کاری برای دانشجو در یک هفته ۲۰ ساعت است.

فرم مشاوره و ارزیابی تحصیل در لهستان

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

شرایط بیمه درمانی برای دانشجویان خارجی در لهستان چگونه است؟

بیمه درمانی برای دانشجویان شامل مراجعه به پزشک عمومی و انجام جراحی‌های کوچک است. اما اگر قصد عمل‌های جراحی سخت دارید یا برای بارداری به پزشک مراجعه کنید این موارد شامل بیمه دانشجویی نمی‌شوند.

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در لهستان وجود دارد؟

بله بسیاری از دانشگاه های معتبر این کشور بسیاری از رشته‌های تحصیلی را با زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.

شرایط کار در حین تحصیل در لهستان چگونه است؟

برای دانشجویان مقاطع دکترا هیچ مانعی وجود ندارد اما اگر در مقطع دیگری مشغول به تحصیل هستید و از شهروندان اتحادیه اروپا نیستید بایستی از اداره کار مجوز کار دریافت کنید.

در کدام مقاطع بورسیه تحصیلی اعطا می‌شود؟

معمولا بورسیه تحصیلی لهستان برای مقاطع مختلف دانشجویان اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود.