تحصیل در لهستان

اگر به دنبال راهنمای جامع تحصیل در لهستان هستید، این مقاله را از دست ندهید. دانستن این اطلاعات می تواند در تصمیم گیری های شما برای انتخاب این کشور جهت تحصیل کمک بزرگی باشد. هم چنین با این راهنما می توانید بسیار ساده تر کار های اخذ ویزای تحصیلی ، مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل و پذیرش از بهترین دانشگاه های لهستان را انجام دهید. در این مقاله قصد داریم علاوه بر توضیحات مقاطع تحصیلی در این کشور، اطلاعاتی در خصوص هزینه ی تحصیل و زندگی در این کشور، بیمه های درمانی دانشجویان، بورسیه های تحصیلی ، بهترین دانشگاه ها و مدارس در سطح لهستان دهیم.

تحصیل در لهستان
مشاوره رایگان

راهنمای کامل تحصیل در لهستان

آشنایی با نظام آموزشی لهستان به تمامی دانشجویان و خانواده هایی که قصد زندگی در این کشور را دارند می تواند بسیار کمک کند. در واقع این افراد باید شرایط تحصیل در لهستان را به طور کامل بدانند تا انتخاب بهتری داشته باشند. به طور کلی تحصیل در این کشور شامل سه دوره می باشد که معمولا از 6 یا 7 سالگی شروع می شود. یک دوره برای ابتدایی و دو دوره برای تحصیل در دبیرستان های لهستان وجود دارد و بعد از آن می توانند وارد دانشگاه شوند. تمامی مقاطع اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا نیز در بهترین دانشگاه های این کشور وجود دارد. در ادامه به توضیحات بیش تری در خصوص تحصیل در مقاطع گوناگون این کشور می پردازیم.

تحصیل در لهستان

شرایط سنی تحصیل در لهستان

شرایط سنی تحصیل در لهستان بسته به نوع مقطع متفاوت و به شرح زیر است:

 • مقطع کارشناسی حداکثر ۲۷ سال
 • مقطع کارشناسی ارشد حداکثر ۳۱ سال
 • مقطع دکترا حداکثر ۳۵ تا ۴۰ سال

تحصیل در دانشگاه های لهستان

تحصیل در دانشگاه های لهستان در دو نوع دانشگاه دولتی و غیر دولتی امکان پذیر می باشد. از آن جایی که هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور بسیار پایین است، رقابت سنگینی برای ورود به این دانشگاه های لهستان وجود دارد. اغلب دروس تدریس شده در دانشگاه ها به زبان انگلیسی است و نحوه ی تدریس اساتید به صورت کارگاه ، سمینار، سخنرانی ، پروژه ، کلاس و ... می باشد.

تحصیل در لهستان مقطع کارشناسی

تحصیل در لهستان مقطع کارشناسی در اکثر رشته ها به صورت ۳ ساله می باشد. از آن جایی که هزینه تحصیل در لهستان پایین است افراد زیادی علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های آن هستند. زبان تحصیل در لهستان به دو صورت لهستانی و انگلیسی می باشد. البته بایستی دارای مدرک آیلتس ۵ یا ۵.۵ برای تحصیل در این کشور باشید. تحصیل در رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند می تواند برای کسانی مفید باشد که دوست دارند پس از اتمام درس به کشور های انگلیسی زبان مهاجرت نمایند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی لهستان

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی لهستان از ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ یورو متغیر است. اگر سطح زبان شما ضعیف است می توانید پذیرش خود را به صورت مشروط ثبت کنید و در این مدت دوره های زبان را بگذرانید. هزینه ی این گونه دوره های زبان هم برای انگلیسی ۳۵۰۰ یورو و برای لهستانی ۲۵۰۰ یورو می باشد.

تحصیل در مدارس لهستان

تحصیل در مدارس لهستان معمولا به مدت ۱۲ تا ۱۵ سال است و از ۷ سالگی شروع می شود. البته تحصیل می تواند از شش سالگی شروع شود که در این سن فرزند شما به پیش دبستانی برود. تحصیل در این کشور در سه مقطع اولیه ، دوم و سوم می باشد. مقطع اول مربوط به دوران ابتدایی است و دو دوره ی بعد مربوط به قطع دبیرستان می باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید بخش های بعد را بخوانید.

تحصیل در مدارس لهستان دوره ابتدایی

تحصیل در مدارس لهستان دوره ابتدایی به مدت ۶ سال می باشد. در پایان این ۶ سال دانش آموزان بایستی یک آزمون دهند که اجباری است و بعد از آن وارد دبیرستان خواهند شد.

تحصیل در مدارس لهستان دوره دبیرستان

تحصیل در مدارس لهستان دوره دبیرستان شامل دو بخش است، دوره اول دبیرستان و دوره دوم آن. دوره اول معمولا سه ساله است و مانند ابتدایی در پایان آن آزمونی اجباری می دهند و درصورت قبولی وارد دوره دوم می گردند که ۴ ساله است.

هزینه تحصیل در مدارس لهستان

هزینه تحصیل در مدارس لهستان برای مدارس عادی رایگان است و تنها هزینه مربوط به کتاب های درسی یا غذا ، فرم مدرسه و ... می باشد. اما اگر فرزند شما قصد تحصیل در مدارس بین الملل را داشته باشد، بایستی هزینه ای برای آن بپردازید. این هزینه بسته به مدرسه می تواند متغیر باشد. یکی از شرایط تحصیل رایگان در لهستان دریافت بورسیه از دانشگاه های این کشور است.

بهترین شهر ها و مدارس لهستان

بهترین شهر ها و مدارس لهستان به شرح زیر می باشند:

بهترین مدارس:

 • Thames British school
 • American school warsaw
 • International European school warsaw
 • Willy-Brandt schule warschau
 • The English primary
 • Meridian International schools

بهترین شهرهای لهستان برای تحصیل:

 • ورشو (پایتخت لهستان)
 • کراکو
 • توروون

تحصیل در لهستان مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در لهستان مقطع کارشناسی ارشد از 1 تا 2 سال به طول می انجامد اما برای تحصیل در این مقطع دانشگاه های لهستان شما باید دارای مدرک آیلتس 6 باشید. برای تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان و در صورت نداشتن این مدرک ابتدا بایستی دوره زبان را بگذرانید. رشته های متعددی برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های لهستان وجود دارد هم چون مهندسی کامپیوتر، حسابداری ، مدیریت انرژی ، مدیریت ، جهانگردی ، روابط بین الملل و ... .

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد لهستان

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد لهستان برای اغلب رشته ها در هر سال مبلغی از 2500 تا 4000 یورو می باشد که نسبت به دیگر مناطق این هزینه بسیار کم است. اما بعضی رشته ها هم هستند که نیازمند پرداخت هزینه ی بیش تر برای آن می باشید. برای مثال برای رشته ای مانند مدیریت بازرگانی بایستی مبلغ بیش تری در حدود 8000 یورو در یک سال تحصیلی بپردازید.

بهترین دانشگاه های مقطع کارشناسی ارشد در لهستان

بهترین دانشگاه های مقطع کارشناسی ارشد در لهستان

بهترین دانشگاه های مقطع کارشناسی ارشد در لهستان به شرح زیر می باشند. البته موارد بیان شده تنها چند نمونه از دانشگاه های عالی در این کشور است و به این معنا نیست که مابقی دانشگاه های لهستان رتبه ی علمی بالایی ندارند و برای تحصیل مناسب نمی باشند.

 • دانشگاه ورشو لهستان : این دانشگاه در پایتخت این کشور یعنی شهر ورشو قرار دارد که بیش از 20 رشته ی تحصیلی با زبان انگلیسی دارد.
 • دانشگاه یاگیلونیا لهستان : در شهر کراکوف واقع شده است و اغلب رشته ها در این دانشگاه به زبان لهستانی است.
 • دانشگاه برسلاو لهستان : دارای رشته های تحصیلی متعدد به زبان انگلیسی مانند شیمی ، روابط بین الملل ، زمین شناسی و ... می باشد.
 • دانشگاه گدانسک لهستان : این دانشگاه واقع در شهر گدانسک می باشد و بیش از 33 هزار دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف دارد.
 • دانشگاه آدام میکیویج : این دانشگاه در شهر پزنان قرار دارد و رشته های آن به زبان های انگلیسی، لهستانی و آلمانی تدریس می شوند.

تحصیل در لهستان مقطع دکترا

تحصیل در لهستان مقطع دکترا در بسیاری از دانشگاه های دولتی و غیر دولتی این کشور که دارای این مقطع تحصیلی می باشند امکان پذیر است. مدت تحصیل دکترا در این کشور معمولا سه ساله است. دانشجوی این مقطع در لهستان بایستی یک سوپروایزر داشته باشد تا مقالات معتبر علمی و هم چنین رزومه ی خود را برای او بفرستد و از طریق او اقدام به پذیرش نماید. برای این مقطع داشتن مدرک آیلتس 6.5 یا 7 ضروری می باشد.

بهترین دانشگاه های مقطع دکترا در لهستان

اغلب دانشگاه های بیان شده برای کارشناسی ارشد در مقطع دکترا نیز دانشجو می پذیرند و آن ها را نیز می توان از بهترین دانشگاه های مقطع دکترا در لهستان برشمرد. اما از جمله بهترین دانشگاه ها در این مقطع دانشگاه ورشو و گدانسک می باشد. دانشگاه گدانسک در حدود 2000 دانشجو در این مقطع دارد.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در لهستان

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در لهستان بسته به نوع رشته و دانشگاه می تواند متغیر باشد اما در حالت کلی این هزینه برای اکثر رشته ها در حدود 3 تا 6 هزار یورو به صورت سالیانه می باشد. بسیاری از این دانشجویان تصمیم به گذراندن دوره های کارآموزی در طول مقطع دکترا می نمایند که این موضوع ممکن است در میزان هزینه برای این مقطع تاثیرگذار باشد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی رایگان در لهستان

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی رایگان در لهستان بسته به نوع نهاد و دانشگاه می تواند متغیر باشد. یکی از موارد تاثیرگذار که امتیاز مثبتی در این زمینه دارد معدل دانشجویان است. دانشگاه ها معمولا سقف مشخصی برای این معدل تعریف کرده اند و در صورت کم تر بودن این مقدار بورسیه تحصیلی رایگان آن دانشجو رد می گردد. یکی دیگر از مواردی که در دریافت بورسیه تحصیلی رایگان تاثیرگذار است داشتن یک رزومه ی قوی می باشد. اگر شما در کنار رزومه ی خوب خود شرایط مالی چندان خوبی نداشته باشید شانس بیش تری برای اخذ بورسیه رایگان خواهید داشت.

از دیگر شرایط اخذ این بورسیه می توان به جلب نظر یک استاد مشاور ، مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر ، حداقل مدرک آیلتس 6.5 ، داشتن مقالات علمی یا کتاب و .. اشاره کرد.

مراحل پذیرش در دانشگاه های لهستان

مراحل پذیرش در دانشگاه های لهستان برای بسیاری از دانشجویانی که قصد گرفتن پذیرش از دانشگاه های این کشور را دارند مهم است. برای این کار بایستی شما درخواست مورد نظر خود را به دانشگاه بفرستید تا در آن جا مدارک شما تایید و شناخته شود. هم چنین بایستی انگیزه نامه ای داشته باشید تا اهمیت تحصیل شما در آن دانشگاه را نشان دهد. سپس مدارکی که مورد نیاز است را بایستی تهیه نمایید و ارسال کنید تا مورد بررسی قرار گیرد و در نهایت پذیرش شما نهایی شود.

تحصیل در لهستان در پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل در لهستان در پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل در لهستان در پزشکی و دندانپزشکی آرزوی بسیاری از جوانان ایرانی است. برای تحصیل در این رشته ها بایستی در ابتدا در آزمونی شرکت کنید و برای شرکت در این آزمون ها باید در محل برگزاری آن ها حاضر شوید. شرایط سنی تحصیل پزشکی در لهستان می تواند بسته به نوع دانشگاه متفاوت باشد.

بهترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی لهستان

در این بخش می خواهیم بهترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی لهستان را برای شما ارائه دهیم ، پس اگر علاقه مند به شناخت این دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در لهستان می باشید این بخش را از دست ندهید:

 • دانشگاه پزشکی ورشو: دارای دوره های 4 و 6 ساله ی پزشکی ، دوره 5 ساله برای تحصیل دندانپزشکی در لهستان و دوره 6 ساله دارو سازی
 • دانشگاه گانسک : دارای دوره 6 ساله پزشکی
 • دانشگاه پزشکی یاگیلونیا : دارای دوره های 4 و 6 ساله پزشکی
 • دانشگاه پزشکی پوزنان : دارای دوره های 4 و 6 ساله پزشکی و دوره 5 ساله دندانپزشکی
 • دانشگاه پزشکی

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی لهستان

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی لهستان بسته به نوع دانشگاه و محل تحصیل می تواند متفاوت باشد. درحالت کلی هزینه تحصیل پزشکی در لهستان در حدود 12000 تا 14000 یورو به صورت سالیانه می باشد. علاوه بر آن دانشجو بایستی مبلغ 120 یورو برای دریافت پذیرش پرداخت کند. اگر دانشجو بخواهد در رشته دندانپزشکی به زبان لهستانی تحصیل نماید بایستی در حدود 8000 یورو بپردازد.

هزینه زندگی و مسکن برای تحصیل در لهستان

هزینه زندگی و مسکن برای تحصیل در لهستان

هزینه زندگی و مسکن برای تحصیل در لهستان بسته به شهر و شرایط دیگر می تواند متفاوت باشد و می توان گفت این هزینه بسیار منطقی است. اما به طور متوسط برای زندگی کردن در لهستان بایستی در حدود 600 تا 700 یورو در طول ماه هزینه کنید. هزینه اجاره مسکن هم بسته به نوع آن می تواند از 1000 تا 4000 زلوتی متغیر باشد.

شرایط کار دانشجویی در لهستان ( حق کار در لهستان )

شرایط کار دانشجویی در لهستان و حق کار در لهستان به این صورت می باشد که دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا برای کار بایستی از اداره کار کشور اجازه بخواهند اما اگر دانشجو تمام وقت در حال تحصیل باشد و یا در مقاطع دکترا تحصیل نماید نیازی به دریافت مجوز نیست. ساعت کاری برای دانشجو در یک هفته به صورت حداکثر 20 ساعت می باشد.

درخواست ویزای تحصیلی لهستان

درخواست ویزای تحصیلی لهستان نیاز به مدارکی دارد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. کسانی که شهروند اروپایی محسوب می گردند، نیازی به ویزای تحصیلی برای تحصیل در این کشور ندارند. البته اگر دوران تحصیل محصل از 3 ماه بیش تر شود بایستی اقامت خود را ثبت نماید. دانشجویانی که در لیست کشور هایی قرار ندارند که نیاز به ویزای تحصیلی در لهستان نمی باشند، بایستی حتما قبل از تحصیل در لهستان نسبت به دریافت ویزای آن اقدام نمایند. مدارک مورد نیاز برای آن به شرح ذیل است

 • گذرنامه
 • رزومه CV کوتاه
 • 3 قطعه عکس
 • مدارک زبان
 • فرم درخواست آنلاین برای ویزای تحصیلی در لهستان
 • انگیزه نامه
 • نامه ی تاییدیه و پذیرش از یکی از دانشگاه های لهستان
 • سوابق تحصیلی
 • مدارک لازم برای اثبات منابع مالی جهت پرداخت هزینه تحصیلی و سکونت در لهستان
 • بیمه سلامت حداقل

زبان تحصیل در لهستان

زبان تحصیل در لهستان معمولا به دو صورت انگلیسی و لهستانی می باشد. برای مهاجرت تحصیلی به لهستان بایستی یکی از این دو زبان را فرا بگیرید تا در دانشگاه مشکلی نداشته باشید. می توان گفت تعداد رشته هایی که به زبان انگلیسی در این کشور تدریس می شوند به 400 رشته می رسد. برای تحصیل در رشته های انگلیسی زبان بایستی مدارک زبان آیلتس ، تافل و یا دیگر مدارک معتبر را داشته باشید. اما می توانید مدتی را به یادگیری و شرکت در دوره های زبان انگلیسی در این کشور برای دریافت مدرک آن اختصاص دهید. لهستانی زبان رسمی کشور لهستان است و تحصیل در رشته هایی که به زبان لهستانی تدریس می شوند هزینه های تحصیل شما را می تواند کاهش دهد که این یک مزیت برای دانشجویان است.

فرم مشاوره و ارزیابی تحصیل در لهستان

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

شرایط بیمه درمانی برای دانشجویان خارجی در لهستان چگونه است؟

بیمه درمانی برای دانشجویان شامل مراجعه به پزشک عمومی و انجام جراحی‌های کوچک است. اما اگر قصد عمل‌های جراحی سخت دارید یا برای بارداری به پزشک مراجعه کنید این موارد شامل بیمه دانشجویی نمی‌شوند.

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در لهستان وجود دارد؟

بله بسیاری از دانشگاه های معتبر این کشور بسیاری از رشته‌های تحصیلی را با زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.

شرایط کار در حین تحصیل در لهستان چگونه است؟

برای دانشجویان مقاطع دکترا هیچ مانعی وجود ندارد اما اگر در مقطع دیگری مشغول به تحصیل هستید و از شهروندان اتحادیه اروپا نیستید بایستی از اداره کار مجوز کار دریافت کنید.

در کدام مقاطع بورسیه تحصیلی اعطا می‌شود؟

معمولا بورسیه تحصیلی لهستان برای مقاطع مختلف دانشجویان اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود.