آشنایی با شرایط اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید در برترین دانشگاه‌های این کشور به‌صورت رایگان تحصیل کنید. شما می‌توانید در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا از انواع کمک‌‌هزینه‌های تحصیلی بهره‌مند شوید.

تحصیل در دانشگاه‌های برتر فرانسه این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید آینده روشنی برای خود بسازید. از طرفی پرداخت شهریه‌های بالای بسیاری از دانشگاه‌ها کار سختی است؛ اما با بهره‌مندی از انواع بورسیه تحصیلی فرانسه می‌توانید یک فرصت طلایی برای خود کسب کنید. در این مقاله قصد داریم شرایط اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه از مقطع کارشناسی تا دکترا را بررسی کنیم. علاوه بر این،‌ شما را با مزایای دریافت بورسیه و مدارک لازم برای دریافت آن راهنمایی کنیم.

بورسیه تحصیلی
پرچم فرانسه
مشاوره رایگان

انواع بورسیه تحصیلی فرانسه

بورسیه‌های تحصیلی فرانسه به‌صورت کلی در چند دسته‌بندی قرار می‌گیرند. آن‌ها را می‌توان براساس سازمان و مؤسسه ارائه‌دهنده، کامل یا جزئی بودن مقدار بورسیه یا مقطع تحصیلی تقسیم‌بندی کرد. با این حال، دسته‌بندی آن‌ها براساس مقطع تحصیلی ساده‌ترین و کاربردی‌ترین دسته‌بندی است؛ زیرا دانشجویان به‌راحتی می‌توانند آن‌ها را بررسی کنند. در ادامه شرایط بورسیه تحصیلی فرانسه براساس مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا را جمع‌آوری کرده‌ایم.

بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی

نه تنها کشور فرانسه، بلکه تمرکز اغلب کشورها بر ارائه بورسیه‌های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا است. با این حال، اگر برای مقطع کارشناسی هم جست‌وجو کنید، می‌توانید تعدادی بورسیه مناسب پیدا کنید. کشور فرانسه برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در مقطع لیسانس بورسیه‌ای به نام Emile Boutmy دارد.

این بورسیه تحصیلی را دانشگاه Sciences Po معرفی کرده تا بهترین دانشجویان از سراسر دنیا بتوانند برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه‌های فرانسه پذیرش بگیرند. همان‌طورکه گفتیم این بورسیه برای مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌شود؛ اما در این بخش فقط موارد مربوط به «کارشناسی» را بررسی می‌کنیم.

در مقطع لیسانس بورسیه تحصیلی Emile Boutmy از ۳۶۰۰ یورو تا ۱۳۱۹۰ یورو برای سه سال تحصیل، ارائه می‌دهد. دانشجویان واجد شرایط برای دریافت این بورسیه باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

 • حتماً باید شهروند یکی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باشند
 • هیچ یک از اعضای خانواده آن‌ها عضو اتحادیه اروپا نباشد
 • به کسب پذیرش لیسانس از یکی از دانشگاه‌های فرانسه موفق شده باشند

هنگامی‌که برای دریافت این بورسیه درخواست می‌دهید، مدارکی حاوی شرایط مالی و وضعیت خانوادگی از شما درخواست می‌شود. برای سال تحصیلی ۲۰۲۳ – ۲۰۲۴ آخرین مهلت فرستادن مدارک تا ۲۲ فوریه ۲۰۲۳ است.

بورسیه تحصیلی کارشناسی در فرانسه

منبع: bu.edu

بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

در این بخش شرایط اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد را برای بورسیه های تحصیلی مختلف معرفی می‌کنیم.

بورسیه تحصیلی Emile Boutmy

 • رشته تحصیلی: تمام رشته‌ها
 • مقدار بورسیه: سالیانه ۱۲۲۰۰ یورو
 • شرایط پذیرش: دانشجو شهروند کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باشد و از دانشگاه های فرانسه پذیرش کارشناسی ارشد بگیرد.
 • زمان درخواست: فرستادن مدارک تا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲ برای سال تحصیلی ۲۰۲۳- ۲۰۲۴

بورسیه تحصیلی ENS International Selection

 • رشته تحصیلی: ۱۰ موقعیت در رشته‌های مرتبط با علوم - ۱۰ موقعیت در رشته‌های هنر و انسانی
 • مقدار بورسیه: کمک هزینه ماهانه ۱۰۰۰ یورو به‌مدت سه سال و یک اتاق در یکی از پردیس‌های ENS
 • شرایط پذیرش: داوطلبان باید کمتر از ۲۶ سال داشته باشند. قبلاً برای دریافت هیچ بورسیه‌ای درخواست نداده باشند. داوطلبان باید حداقل یک سال در یکی از دانشگاه‌های خارج از فرانسه تحصیل کرده باشند. داوطلبان نباید بیش از ۱۰ ماه در فرانسه زندگی کرده باشند.
 • زمان درخواست: فرم درخواست و مدارک باید قبل از ۷ دسامبر هر سال فرستاده شوند.

بورسیه تحصیلی Paris-Saclay University

 • رشته تحصیلی: تمام رشته‌ها
 • مقدار بورسیه: کمک هزینه تحصیلی ۱۰هزار یورو در سال به‌علاوه مبلغ هزار یورو برای هزینه‌های سفر و دریافت ویزا از کشور مبدأ
 • شرایط پذیرش: دانشجویان باید پذیرش تحصیلی از یکی از مؤسسه‌های وابسته به Paris- Saclay داشته باشند. دانشجویان باید حداکثر ۳۰ سال داشته باشند.دانشجویان بین‌المللی کمتر از یک سال در خاک فرانسه زندگی کرده باشند. دانشجویان بین‌المللی که کمتر از یک سال در خاک فرانسه بوده باشند و در کلاس‌های زبان FFL شرکت می‌کنند.
 • زمان درخواست: آخرین مهلت درخواست بورسیه هرسال ۲۸ آوریل

بورسیه تحصیلی Ampere

 • رشته تحصیلی: همه رشته‌های تحصیلی در حوزه ساینس محض، هنر، انسانی و رشته‌های علوم اجتماعی
 • مقدار بورسیه: مبلغ ۱۰۰۰یورو در ماه به‌مدت یک سال که در سال دوم هم تمدیدشدنی است
 • شرایط پذیرش: دانشجو باید شهروند کشورهای خارج از فرانسه باشد، حداکثر ۲۶ سال داشته باشد و مدرک تحصیلی لیسانس داشته باشد.
 • زمان درخواست: پر کردن فرم درخواست آنلاین تا ۱۶ ژانویه هر سال

بورسیه تحصیلی ایفل فرانسه

 • رشته تحصیلی: زیست‌شناسی و سلامت، انتقال اکولوژیکی، ریاضیات و دنیای دیجیتال، علوم مهندسی، تاریخ، زبان و تمدن فرانسه، حقوق و علوم سیاسی، مدیریت اقتصاد
 • مقدار بورسیه: کمک‌هزینه ماهانه ۱۱۸۱ یورو بوده و برای ۱۲ تا ۳۶ ماه تحصیل ارائه می‌شود. به‌علاوه هزینه‌هایی مانند سفر هوایی بین‌المللی، سفر با قطار داخل فرانسه، حمل‌ونقل محلی، بیمه درمانی و فعالیت‌های فرهنگی را هم شامل می‌شود.
 • شرایط پذیرش: حداکثر ۲۵ سال داشته باشید. درخواست باید از طرف یکی از مؤسسه‌های آموزشی فرانسه داده شده باشد. هیچ بورسیه دیگری نباید گرفته باشید. داوطلبان غیر فرانسوی‌زبان باید مهارت‌های زبانی مطابق برنامه داشته باشند. قبلاً نباید در فرانسه تحصیل کرده باشید.
 • زمان درخواست: درخواست مستقیم از طرف دانشجو پذیرفتنی نیست و باید حتماً از طرف یکی از مؤسسه‌های آموزشی درخواست داده شود. آخرین مهلت درخواست هم نوامبر تا دسامبر هر سال است.

بورسیه تحصیلی Study a Master in Europe

 • رشته تحصیلی: تمام رشته‌ها
 • مقدار بورسیه: بورسیه تحصیلات تکمیلی تا سقف پنج‌هزار یورو
 • شرایط پذیرش: متقاضیان باید مدرک کارشناسی معتبر داشته باشند. برای مقطع کارشناسی ارشد به یکی از دانشگاه‌های اروپایی درخواست داده باشند.
 • زمان درخواست: متقاضیان باید یک مقاله ۵۰۰ تا ۷۰۰ کلمه‌ای در پاسخ به پرسش «چرا کشور خود را برای تحصیل در خارج از کشور ترک کرده‌اید و چگونه این کار به شما کمک می‌کند تا به یک رهبر با تفکر جهانی تبدیل شوید؟» بنویسند و تا ۱۷ آگوست بفرستند.

بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع دکترا

یکی دیگر از بورسیه‌های تحصیلی فرانسه در مقطع دکترا است و دانشجویان بین‌المللی و ایرانی می‌توانند برای آن درخواست بدهند. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که در بیشتر کشورها برای تحصیل در مقطع دکترا شما را باید یک استاد انتخاب کند. این استاد علاوه‌براینکه در دوران تحصیل راهنمای شما است، هزینه تحصیل یا زندگیتان را هم تأمین می‌کند.

بورسیه تحصیلی Erasmus Mundus

این بورسیه تحصیلی فرانسه را اتحادیه اروپا تأمین مالی کرده و به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که خارج از اتحادیه زندگی می‌کنند. این بورسیه برای ۲۹ دوره دکترا ارائه شده که رشته‌های کشاورزی و دام‌پزشکی، مهندسی، معماری، بهداشت عمومی، علوم انسانی و هنر، علوم، ریاضیات، محاسبات، علوم اجتماعی، تجارت و حقوق را شامل می‌شود.

این بورسیه هم به‌صورت کامل و هم به‌صورت کمک هزینه ماهانه ارائه می‌شود. علاوه‌براین، هزینه‌های سفر و بیمه دانشجویان را هم پوشش می‌دهد. مبالغ بورسیه براساس سطح تحصیلات، مدت‌زمان تحصیل و ملیت دانشجو متغیر خواهد بود.

حتماً به وب سایت اراسموس موندس سر بزنید تا از تاریخ دقیق بورسیه‌ها آگاه شوید؛ اما به‌طورکلی از حدود دسامبر تا ژانویه امکان ارائه درخواست وجود دارد.

بورسیه تحصیلی Eiffel

بورسیه تحصیلی ایفل فرانسه را وزارت امور خارجه فرانسه معرفی کرده تا مؤسسه‌های آموزش عالی این کشور بتوانند دانشجویان بین‌المللی برتر را برای دوره‌های دکترا جذب کنند. متقاضیان مقطع دکترا حداکثر ۳۰ سال داشته باشند و باید از کشورهای در حال توسعه باشند. رشته‌هایی که می‌توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی ایفل فرانسه اقدام کنید شامل موارد زیر هستند:

 1. رشته‌های حوزه علم و فناوری: علوم مهندسی، ریاضیات، دیجیتال، زیست‌شناسی و سلامت
 2. رشته‌های حوزه علوم انسانی و اجتماعی: مدیریت اقتصاد، علوم سیاسی، حقوق، زبان و تاریخ فرانسه

برای مقطع دکترا ارزش بورسیه شامل کمک‌هزینه ماهانه ۱۷۰۰ یورو است و حداکثر برای ۱۲ماه ارائه می‌شود. علاوه بر این، هزینه‌های مختلفی برای سفرهای داخلی و خارجی، حمل‌ونقل شهری و بیمه درمانی هم به دانشجویان تعلق می‌گیرد.

اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه

منبع: campusfrance

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه

شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی فرانسه به مؤسسه آموزشی، دانشگاه یا نهاد ارائه‌دهنده آن بستگی دارد. برای اطلاع از انواع بورسیه‌‌های تحصیلی فرانسه باید به رشته تحصیلی و مقطع مورد نظر توجه کنید. بااین‌حال، برخی شرایط هستند که در اغلب بورسیه‌ها مشترک هستند.

در گام اول باید رزومه قوی داشته باشید. این رزومه قوی شامل کار مرتبط با رشته، فعالیت‌های تحقیقاتی، ارائه مقاله‌های معتبر و داشتن نمره‌ها و معدل بالا در آخرین مدرک تحصیلی خود می‌شود. همچنین برای دریافت برخی از بورسیه‌ها لازم است تا حتماً مدرک زبان فرانسوی داشته باشید. ارائه هرگونه سند و مدرکی که نشان دهد شما فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی مرتبط با رشته تحصیلی داشته‌اید و از سطح علمی بالایی برخوردار هستید، در دریافت بورسیه مؤثر خواهد بود.

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی فرانسه

دانشگاه‌های فرانسه برای ارائه بورسیه تحصیلی به دانشجویان خود، خواهان مدارک مهمی هستند که نشان‌دهنده سوابق علمی و کاری آن دانشجو است. چه برای دریافت بورسیه اقدام کرده باشید چه برای تحصیل عادی در یکی از دانشگاه‌های فرانسه، باید مدارک زیر را آماده کرده باشید. برخی مؤسسه‌ها ممکن است به برخی از این مدارک نیازی نداشته باشند و برخی دیگر ممکن است اسناد بیشتری را از شما طلب کنند. در ادامه فهرستی از مهم‌ترین مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی فرانسه گردآوری شده است:

 • فرم‌های تکمیل‌شده مربوط به بورسیه تحصیلی
 • مدارک شناسایی شخصی (مانند مدارک هویتی ایرانی، گذرنامه و عکس)
 • مدارک تحصیلی قبلی و ریز نمرات به همراه ترجمه رسمی آن‌ها
 • انگیزه‌نامه به همراه توصیه‌نامه از طرف یک یا دو استاد شما
 • در صورت داشتن رزومه کاری، بهتر است آن را بفرستید
 • درصورتی‎‌که دانشگاه نیاز به نمرات آزمون‌های بین‌المللی داشته باشد، ارائه نمرات GMAT یا GRET
 • ارائه سندی از مقاله‌ها و پژوهش‌های شما
 • مدارک مربوط به امتحان زبان انگلیسی یا فرانسوی

شرایط تحصیل رایگان در فرانسه

بورسیه فول فاند فرانسه بسیار پرطرفدار است؛ زیرا با داشتن این بورسیه، تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی شما پوشش داده می‌شود و می‌توانید با خیال راحت تحصیل کنید و دیگر نگران خرج‌های خود نباشید. بورسیه‌های متنوع دیگری نیز در فرانسه وجود دارد که هزینه‌های تحصیل و دانشگاه دانشجو را پرداخت می‌کند؛ اما هیچ کدام به اندازه تحصیل رایگان در فرانسه جذاب نیست. از آنجا که رقابت برای دریافت این بورسیه زیاد است، باید خود را به‌خوبی آماده کنید و شریط لازم برای کسب بورسیه فول فاند را به‌دست آورید.

مهم‌ترین نکته، شرایط تحصیل شما در مقاطع قبلی است. درصورتی‌که دانشجوی خوبی بوده باشید، شانس شما بسیار بیشتر می‌شود. معدل بالا و ریز نمرات خوب و بالا بودن امتیازات در درس‌های تخصصی رشته ازجمله مواردی است که به آن‌ها توجه ویژه‌ای می‌شود. در کنار درس‌های عادی دانشگاه، داشتن تحقیقات بیشتر، مقاله‌های معتبر منتشر شده و کارهای آزمایشگاهی یا میدانی نیز بسیار مهم است. سعی کنید تمامی مدارک را به‌خوبی گردآوری کنید و تمام اسناد بدون نقص باشند تا در مراحل پیش رو با مشکلات بیشتری روبه‌رو نشوید.

توجه داشته باشید انگیزه‌نامه قوی می‌تواند به مدارک شما اعتبار دو چندانی ببخشد و از طرفی درصورتی‌که انگیزه‌نامه خوبی نداشته باشید، با وجود تمامی موارد دیگر، ممکن است درخواست شما رد شود. در یک انگیزه‌نامه خوب، دلایل کافی برای ادامه تحصیل و میزان انگیزه دانشجو برای تمام کردن دوره تحصیلی و هدفی که پس از آن می‌خواهد به آن دست پیدا کند بیان شده و کمیسیون مربوطه با خواندن آن متوجه شدت علاقه متقاضی به رشته تحصیلی خود می‌شوند.

مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی فرانسه

از آنجا که بورسیه تحصیلی فرانسه تنها به افراد واجد شرایط تعلق می‌گیرد، بهتر است در ابتدا از شرایط بورسیه‌های موجود اطلاع کسب کنید و ببینید آیا شما نیز امکان دریافت آن را دارید یا خیر. در صورت واجد شرایط بودن، باید به تاریخ مشخص‌شده برای اقدام جهت کسب آن بورسیه دقت کنید و از ددلاین‌های زمانی مربوطه عبور نکنید. در مرحله بعدی باید تمامی مدارک لازم برای کسب بورسیه تحصیلی را آماده کنید. این مدارک شامل تمامی اسناد تحصیلی و شخصی شما می‌شود و به همراه ریز نمرات خود باید تمام آن‌ها را ترجمه کنید.

در زمان مقرر برای فرستادن مدارک به نشانی پستی اینترنتی گفته‌شده یا سامانه ثبت‌نام بورسیه دانشگاه سر بزنید و مدارک خود را برای بررسیِ کمیسیون آپلود کنید. توجه داشته باشید که برای افزایش شانس دریافت بورسیه تحصیلی، بهتر است هم‌زمان چند دانشگاه را در نظر بگیرید و مدارک خود را برای تمام آن‌ها بفرستید. پس از بررسی مدارک تمامی افراد شرکت‌کننده، دانشجویان منتخب مشخص می‌شوند و نتیجه نهایی برای آن‌ها فرستاده می‌شود. بعد از این مرحله تنها کاری که باید انجام دهید، دریافت ویزای تحصیلی است.

مزایای بورسیه تحصیلی فرانسه

منبع: studyinternational

بورسیه تحصیلی فرانسه و امکان کار دانشجویی

بورسیه های تحصیلی فرانسه متنوع هستند و باتوجه‌به مقطع تحصیلی و رشته مدنظر شما، فهرستی از بورسیه‌های مختلف ارائه می‌شود. درصورتی‌که بورسیه شما تمامی هزینه‌های زندگی و تحصیل را شامل شود، شما به‌عنوان دانشجوی تمام‌وقت دانشگاه اجازه کار دانشجویی ندارید. دانشگاه از شما توقع دارد در ازای پول پرداختی، تمام تمرکز خود را روی درس‌های دانشگاه بگذارید و با نمره‌های قابل توجهی فارغ‌التحصیل شوید. درصورتی‌که بورسیه تحصیلی فرانسه شما به‌گونه‌ای باشد که تنها بخشی از هزینه‌ها را پوشش دهد،‌ دولت فرانسه به شما اجازه می‌دهد به‌صورت پاره‌وقت و بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته به کار دانشجویی مشغول شوید.

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه

مهاجرت به کشور فرانسه با تحصیل در مقاطع بالاتر مزایای زیادی دارد و وجود همین مزایا است که باعث می‌شود افراد زیادی علاقه‌مند به ادامه تحصیل در کشور دیگری شوند. امکانات رفاهی بالا، هزینه‌های زندگی معقول، امکان یادگیری زبان جدید در کشور مقصد و... از مزایای عمومی است که دانشجویان می‌خواهند با اپلای کردن به آن برسند. در این بین اگر قادر به دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه باشید، مزایای بسیار بیشتری شامل حال شما می‌شود و مسیر تحصیل خود را با آرامش بیشتری سپری می‌کنید.

از جمله مهم‌ترین مزایایی که بورسیه های تحصیلی فرانسه به همراه دارند، می‌توان به تحصیل رایگان در کنار هزینه‌های زندگی بسیار پایین یا رایگان اشاره کرد. بسیاری از این بورسیه‌ها هزینه مسکن و حمل‌ونقل‌ (که در اروپا قابل توجه است) و خوردوخوراک شما را پوشش می‌دهند و تنها کاری که باید انجام دهید، تمرکز بر درس‌های خود است. دانشگاه‌های فرانسه در قبال ارائه این بورسیه‌ها هیچ تعهد خاصی را از دانشجویان خود نمی‌گیرند و بعد از اتمام تحصیل نیز، در صورت تمایل خودتان می‌توانید در مقطع بعدی ادامه تحصیل دهید. مزایای دیگر دریافت این بورسیه نیز به شرح زیر است:

 • احتمال بالای استخدام در یک شرکت فرانسوی و تغییر اقامت به ویزای کار
 • امکان کار در مؤسسه ارائه‌دهنده بورسیه یا شرکت اسپانسر
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی به جای زبان فرانسوی
 • ادامه زندگی یا تحصیل در استان‌های فرانسوی زبان کشور کانادا
 • شانس بالاتر استخدام در فرانسه نسبت به بقیه به دلیل دریافت بورسیه تحصیلی

مدت زمان اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه

پرسشی که برای بسیاری از دانشجویان مطرح می‌شود این است که در صورت اقدام برای دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه، چه مدت‌زمانی طول می‌کشد تا نتیجه نهایی مشخص شود. باید گفت باتوجه‌به اینکه می‌خواهید در چه مقطعی ادامه تحصیل دهید و اینکه چه رشته‌ای را انتخاب کرده‌اید، مدت‌زمان اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه متفاوت خواهد بود. کل این فرایند بین ۴ تا ۸ ماه طول می‌کشد؛ اما تنها درصورتی‌که تمام کارها را به‌طور صحیح انجام داده باشید.

زمان اقدام برای دریافت بورسیه را باید در نظر داشته باشید. در صورت شروع فرایند در زمان مناسب، اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه به زمان کمتری نیاز خواهد داشت. مدارک مورد نیاز برای رسیدن به این بورسیه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر مدارک خود را به‌طور ناقص ارائه دهید، این زمان ممکن است بیشتر طول بکشد. پس کافی است در زمان مناسب و با ارائه مدارک به‌طور دقیق و کامل اقدام کنید تا در بازه زمانی گفته شده، موفق به دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه شوید.

فرم مشاوره بورسیه تحصیلی فرانسه

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چه کسانی می‌توانند برای بورسیه تحصیلی دولتی فرانسه درخواست دهند؟

بورسیه تحصیلی دولتی فرانسه فقط شامل رشته‌ها و دانشگاه‌هایی می‌شود که به زبان فرانسه تدریس می‌کنند. برای درخواست این بورسیه هم حداقل باید مدرک زبان فرانسوی در سطح b2 داشته باشید.

گرفتن بورسیه تحصیلی فرانسه چقدر طول می‌کشد؟

در صورت کامل بودن مدارک و اقدام در زمان مشخص‌شده، گرفتن بورسیه تحصیلی فرانسه بین ۴ تا ۸ ماه طول می‌کشد.

بورسیه تحصیلی ایفل به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

دریافت بورسیه تحصیلی ایفل برای مقطع کارشناسی ارشد باید حداکثر ۲۵ سال و برای دکترا حداکثر ۳۰ سال داشته باشید. علاوه بر این هیچ بورسیه دیگری نباید گرفته باشید و حتماً درخواست بورسیه شما از طرف یک مؤسسه آموزشی فرانسوی داده شود. برای دانشجویان بین‌المللی حتماً مهارت‌های زبانی باید تأییدشده باشد و سابقه تحصیل در فرانسه نداشته باشید.

چطوری بورسیه فول فاند فرانسه بگیرم؟

داشتن شرایط علمی مناسب به کسب بورسیه فول فاند فرانسه منجر می‌شود. نمره‌ها و معدل بالا و مقاله‌های علمی و پژوهش‌های تحقیقاتی و در نهایت انگیزه‌نامه مؤثر به موفقیت در رقابت برای تحصیل رایگان در فرانسه منجر می‌شود.

برای گرفتن بورسیه تحصیلی فرانسه به چه مدرک زبانی احتیاج دارم؟

باتوجه‌به اینکه زبان دوره‌ای که در آن قبول شده‌اید انگلیسی یا فرانسوی است، مدارک مورد نیاز آن نیز متفاوت خواهد بود. به‌طورمعمول برای زبان انگلیسی به نمره ۷ در آزمون آیلتس و برای زبان فرانسوی معادل سطح B2 نیاز است.

آیا با داشتن بورسیه تحصیلی فرانسه می‌توانم در این کشور کار کنم؟

درحالت کلی، دانشجویان مجاز هستند که به‌صورت پاره‌وقت در کنار تحصیل خود کار کنند. در شرایط خاصی که دانشگاه به شما بورسیه فول فاند داده باشد، نمی‌توانید در طول تحصیل خود مشغول به کار شوید. شرایط کار در تعطیلات‌ و مناسبت‌های مختلف نیز متفاوت است و باید از دانشگاه در این‌باره سؤال کنید.