دولت ترکیه سالانه پنج هزار بورسیه تحصیلی به دانشجویان سراسر جهان ارائه می‌دهد تا بتوانند در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا تحصیل کنند. بورسیه تحصیلی ترکیه مزایای بسیار خوبی دارد و هزینه اقامت، شهریه، بلیت هواپیما، بیمه درمانی و سایر موارد را پوشش می‌دهد.

ترکیه مقصدی محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند. دانشگاه‌های ترکیه علاوه بر ارائه دوره‌های تحصیلی مختلف و مقرون‌به‌صرفه، به دانشجویان بورسیه و کمک‌های مالی نیز ارائه می‌دهند. بورسیه‌های زیادی برای دانشجویان بین‌المللی در دسترس است تا آن‌ها در ترکیه با احساس امنیت بیشتری تحصیل کنند. بورسیه تحصیلی ترکیه بسته به رشته، مقطع تحصیلی، دانشگاه و شرایط کلی دانشجویان به آن‌ها اعطا می‌شود. اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید و می‌خواهید اطلاعات خود را درمورد شرایط، مدارک لازم و انواع بورسیه ترکیه کامل کنید، با این مقاله از ویزاگرد همراه باشید.

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

تعداد دانشجویان بین‌المللی که در مؤسسات آموزش عالی در ترکیه تحصیل می‌کنند، در ۱۰ سال گذشته افزایش یافته است. یکی از دلایل افزایش تعداد دانشجویان، ارائه انواع و اقسام بورسیه تحصیلی است. بورسیه تحصیلی ترکیه برای بیش از ۴۰ هزار دوره تحصیلی در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا و توسط ۲۰۷ دانشگاه به دانشجویان بومی و خارجی اعطا می‌شود.

بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی تحت نظارت دولت ترکیه در دسترس هستند. شما می‌توانید با برآورده کردن شرایط لازم، برای بورسیه و کمک‌های مالی درخواست دهید. این بورسیه‌ها بخشی از شهریه و کمک‌هزینه‌های جانبی را پوشش می‌دهند تا دانشجویان بتوانند با تمرکز بیشتر به تحصیلات خود بپردازند. در ادامه به انواع بورسیه‌های تحصیلی ترکیه می‌پردازیم.

بورسیه کشورهای ترک زبان

این بورسیه تحصیلی به دانشجویان کشورهای ترک زبان شورای ترکیه اعطا می‌شود. این دانشجویان باید رویکردی جامع به رشد اقتصادی و اجتماعی منطقه داشته باشند تا واجد شرایط دریافت بورسیه شوند. دانشجویان کشورهایی که هنوز در شورای ترکیه نیستند نیز می‌توانند با برآورده کردن شرایط لازم از این بورسیه بهره‌مند شوند. کشورهای تحت پوشش بورسیه شامل آذربایجان، قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و قبرس هستند.

برنامه بورس تحصیلی بالکان

برنامه بورسیه تحصیلی بالکان یک کمک مالی با بودجه دولتی است که به متقاضیان بااستعداد از کشورهای منطقه بالکان مانند آلبانی، بلغارستان، یونان، کوزوو و مقدونیه شمالی برای تحصیل تمام‌وقت اعطا می‌شود. این برنامه مخصوص مقطع کارشناسی است. برنامه بورس تحصیلی بالکان با هدف ایجاد و تقویت همکاری بین کشورها و درک متقابل بین جوامع به دانشجویان ارائه می‌شود.

برنامه بورس تحصیلی دریای سیاه

بخش‌های شرقی، غربی و شمالی در سواحل دریای سیاه می‌توانند از بورسیه تحصیلی ترکیه بهره‌مند شوند. بورسیه تحصیلی دریای سیاه، کشورهایی مانند استونی، گرجستان، لتونی، بلاروس، رومانی، روسیه، اوکراین، ارمنستان، مجارستان، لهستان و جمهوری چک را پوشش می‌دهد. این بورسیه برای مقطع کارشناسی ارائه می‌شود و همه رشته‌های تحصیلی را در بر می‌گیرد.

بورسیه تحصیلی حران در ترکیه

منطقه حران (Harran) که میزبان اولین دانشگاه تاریخ بوده، یکی از مهم‌ترین مراکز علمی جهان است. بورسیه حران یک برنامه کمک مالی برای تحقق مبادلات علمی، فرهنگی و اجتماعی بین کشورهای منطقه است. این بورسیه به دانشجویان کشورهای فلسطین، عراق، لبنان، افغانستان، بنگلادش، یمن و اسرائیل اعطا می‌شود و دانشجویان مقطع کارشناسی را پوشش می‌دهد.

برنامه بورس تحصیلی ترکیه-آفریقا

با افزایش ارتباطات بین ترکیه و آفریقا، عصر جدیدی از تعاملات در آفریقا آغاز شده است. این تعاملات از نظر کمی و کیفی در چارچوب سیستم بورس تحصیلی ترکیه-آفریقا تداعی پیدا کرده و توانسته فرصت‌های آموزشی بیشتری را به دانشجویان این منطقه ارائه دهد. این بورسیه یک فرصت تحصیلی فوق‌العاده ارزشمند برای دانشجویان آفریقایی محسوب می‌شود و تنها مقطع کارشناسی را پوشش می‌دهد.

بورسیه تحصیلی KATİP در ترکیه

بورس زبان ترکی برای مقامات دولتی و دانشگاهیان (KATİP) برنامه‌ای با هدف یادگیری زبان ترکی و آشنایی بیشتر با ترکیه است که به مقامات دولتی خارجی، دیپلمات‌ها، دانشگاهیان و محققان اعطا می‌شود. این برنامه برای ارائه درک جامعی از زبان، فرهنگ و جامعه ترکیه طراحی شده است. این بورسیه شامل حقوق ماهانه ۱۵۰۰ لیر ترکیه، مسکن و بلیت پرواز (یک‌طرفه) است. علاوه بر این، متقاضیان یک بورسیه تحصیلی تابستانی به ارزش ۵۰۰ لیر ترکیه در ماه و یک بورسیه تحقیقات علمی ۳ هزار لیر ترکیه در ماه دریافت می‌کنند.

بورسیه فول فاند ترکیه

بورسیه فول فاند ترکیه

بورسیه‌های تحصیلی با بودجه کامل یا فول فاند در ترکیه می‌توانند انتخاب خوبی برای دانشجویان بین‌المللی باشند تا از شانس تحصیل در ترکیه بهره‌مند شوند. بورسیه فول فاند به‌معنی تأمین تمامی هزینه‌های تحصیلی و زندگی دانشجویان در طول دوره تحصیل است. بهترین بورسیه‌های تحصیلی با بودجه کامل در ترکیه به شرح زیر هستند:

1- بورسیه تحصیلی ترکیه بورسلاری

بورسیه تحصیلی ترکیه بورسلاری (Türkiye Burslari) یک کمک مالی تحصیلی با بودجه دولتی است که توسط جمهوری ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی اجرا می‌شود. هدف اولیه این بورسیه، ارائه فرصت‌های برابر برای دانشجویان موفق در سراسر جهان است تا بتوانند مطابق استانداردهای بین‌المللی تحصیل کنند. همچنین این بورسیه با هدف توسعه همکاری‌های متقابل بین ترکیه و سایر کشورها به‌منظور توسعه در زمینه‌های دانشگاهی، هنری، اقتصادی و فناوری اعطا می‌شود. این بورسیه تمامی هزینه‌های مربوط به شهریه، بلیت پرواز، محل اقامت، بیمه درمانی و کمک‌هزینه ماهانه را پوشش می‌دهد.

2- بورسیه دانشگاه بیلکنت

دانشجویانی که درخواست بورسیه از دانشگاه بیلکنت دارند، بر اساس نمرات دبیرستان، نمرات امتحانات ملی یا بین‌المللی و سایر معیارهای تحصیلی مرتبط ارزیابی می‌شوند. به متقاضیان واجد شرایط بورسیه معافیت جزئی یا کامل از شهریه ارائه می‌شود. بورسیه‌های معافیت از شهریه در پنج سطح اعطا می‌شوند که از ۲۰ درصد تا ۱۰۰ درصد شهریه را شامل خواهد شد. کمک‌هزینه محل اقامت نیز ممکن است برای تعداد محدودی از دانشجویان برتر که بورسیه کامل معافیت شهریه را دریافت کرده‌اند، در دسترس باشد. دانشجویان می‌توانند حداکثر چهار ترم از بورسیه معافیت تحصیلی در برنامه آمادگی زبان انگلیسی و حداکثر ۱۰ ترم در دوره‌های چهارساله مقطع کارشناسی بهره‌مند شوند. بورسیه‌های اقامتی تا هشت ترم ارائه می‌شوند.

3- بورسیه دانشگاه کوچ

بورسیه دانشگاه کوچ یک کمک‌هزینه تحصیلی فول فاند است که برای مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. بورسیه دانشگاه کوچ معافیت شهریه، کمک‌هزینه ماهانه، کمک‌هزینه مسکن و بیمه درمانی خصوصی را شامل می‌شود. این بورسیه به دانشجویانی ارائه می‌شود که می‌خواهند در مقطع کارشناسی حقوق (LLB)، کارشناسی ارشد، MBA یا دکترا تحصیل کنند. بورسیه دانشگاه کوچ یکی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی ترکیه با بودجه کامل است.

4- بورسیه تحصیلی TÜBİTAK

شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (TÜBİTAK) برای دانشجویان بین‌المللی که خواهان ادامه تحصیل در ترکیه هستند، بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند. بورس تحصیلی TÜBİTAK از طریق برنامه‌های زیر ارائه می‌شود:

 • برنامه بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی
 • برنامه کمک‌هزینه تحصیلی تحقیقاتی برای شهروندان خارجی
 • برنامه تحصیلات تکمیلی برای کشورهای در حال توسعه
 • برنامه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین‌المللی

به دانشجویان دکتری کمک‌هزینه ماهانه ۱۸۰۰ لیر ترکیه و به دانشجویان کارشناسی ارشد ۱۵۰۰ لیر ترکیه تعلق می‌گیرد. این بورسیه تحصیلی حداکثر دو سال برای دوره‌های کارشناسی ارشد و چهار سال برای دوره‌های دکتری در دسترس خواهد بود.

5- بورسیه دانشگاه سابانجی

دانشجویان بین‌المللی فرصت دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه سابانجی را دارند. هر داوطلب که برای دانشگاه سابانجی درخواست می‌دهد، زمانی که شرایط درخواست را برآورده کند، به‌‌طور خودکار برای بورسیه ارزیابی می‌شود. برای بورسیه تحصیلات تکمیلی، سوابق تحصیلی متقاضی از جمله ریز نمرات دوره کارشناسی، نمرات معدل، نامه‌های مرجع (توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه) و نتایج آزمون‌های ورودی (GMAT و GRE) ارزیابی می‌شوند. بورسیه‌های مختلف با تصمیم کمیته بورسیه دانشگاه سابانجی به دانشجویان اعطا می‌شوند. این بورسیه یکی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی فول فاند در ترکیه است.

6- بورسیه بانک توسعه اسلامی

بورسیه بانک توسعه اسلامی (ISDB) یک کمک مالی تحصیلی فول فاند است. دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند مدرک لیسانس، کارشناسی ارشد، دکتری و پست دکتری دریافت کنند، این امکان را دارند که برای این بورسیه درخواست دهند. بورسیه بانک توسعه اسلامی برای جذب دانشجویان بااستعداد در همه رشته‌های تحصیلی طراحی شده است. تمام هزینه‌ها اعم از شهریه، خوابگاه، خرید لوازم درسی و کمک‌هزینه ماهانه از طریق این بورسیه پوشش داده می‌شوند. بورسیه بانک توسعه اسلامی برای شهروندان کشورهای عضو IsDB و جوامع مسلمان از کشورهای غیرعضو در سراسر جهان ارائه می‌شود. اعضای بانک توسعه اسلامی شامل ۵۶ کشور از چهار قاره آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکا هستند.

بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی

بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی

بورسیه تحصیلی برای مدرک لیسانس در ترکیه به اکثر دانشجویان اعطا شود. شرکت در دوره‌های زبان یک ساله YOS برای دانشجویان خارجی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی دارند، الزامی است. علاوه بر گرفتن نمره قبولی در این آزمون، دانشجو باید مدرک معتبر ۱۲ ساله به‌همراه تمامی ریز نمرات سال آخر دبیرستان خود را ارائه دهد. حداقل معدل موردقبول برای بورسیه در مقطع کارشناسی ۱۵ است. دانشجویانی که نمرات بالا داشته باشند و استعداد خوبی نشان دهند، شانس خود را برای گرفتن بورسیه بالا می‌برند.

بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

اکثر دانشگاه‌های ترکیه برای دوره تحصیلات تکمیلی، انواع مختلفی از بورسیه‌ها را در نظر گرفته‌اند. دانشجویانی که از دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه پذیرش گرفته‌اند، امکان دریافت بورسیه تحصیلی تا ۵۰ درصد کاهش شهریه را دریافت خواهند کرد. در مقطع کارشناسی ارشد نیز متقاضیان دریافت بورسیه باید در دوره زبان یک‌ساله YOS شرکت کنند. دانشجویان که شرایط لازم را برآورده کنند و نمرات بالا داشته باشند، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه خواهند داشت.

بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکتری

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکتری به برآورده کردن شرایط و استعداد دانشجو بستگی دارد. شما باید در آزمون YOS نمره خوبی بگیرید و معدل مقطع کارشناسی ارشد شما بالای ۱۸ باشد. شانس شما با داشتن استاد راهنما برای پذیرش در مقطع دکتری بیشتر خواهد شد. ناگفته نماند که ارائه و انتشار مقالات ISI الزامی خواهد بود. مقالات منتشرشده در منابع معتبر به شما کمک می‌کند تا برای شهریه، بیمه درمانی و خوابگاه کمک‌هزینه دریافت کنید.

بورسیه دولتی ترکیه

همانطور که قبل‌تر بیان کردیم، بورسیه ترکیه بورسلاری یک کمک‌هزینه دولتی است که مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را پوشش می‌دهد. این بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی بااستعداد از سراسر جهان ارائه می‌شود که مایل به تحصیل در دوره‌های تمام‌وقت یا کوتاه‌مدت در دانشگاه‌های معتبر ترکیه هستند. مشخصات بورسیه دولتی ترکیه طبق جدول زیر است:

منبع مالی

دولت ترکیه

سطح دوره

مدرک کارشناسی

مدرک کارشناسی ارشد

مدرک دکترا

مدت زمان بورسیه

بورسیه تحصیلی کارشناسی ترکیه (چهار تا پنج سال)

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد ترکیه (دو تا سه سال)

بورسیه دکتری ترکیه (سه تا چهار سال)

کمک‌هزینه

مقطع کارشناسی: هزار لیر

کارشناسی ارشد: ۱۴۰۰ لیر 

مقطع دکتری: ۱۸۰۰ لیر

بورسیه‌های تحقیقاتی: چهار هزار لیر

بورسیه دوره TÜBİTAK: چهار هزار لیر

نامزدهای منتخب می‌توانند با دریافت بورسیه دولتی از مزایای زیر بهره‌مند شوند:

 • تعیین رشته و دانشگاه
 • کمک‌هزینه ماهانه
 • شهریه دانشگاه
 • بلیت رفت‌وبرگشت هواپیما
 • بیمه سلامت
 • اسکان و اقامت
 • برنامه‌های فرهنگی، دانشگاهی و حرفه‌ای
 • دوره یک‌ساله زبان ترکی

بورسیه دولتی ترکیه

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

در دهه ۱۹۷۰، ترکیه چندین قرارداد دوجانبه با سایر کشورها امضا کرد تا بورسیه‌های تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی تضمین کند. با تشویق رئیس‌جمهور سابق ترکیه «تورگوت اوزال»، این پروژه دانشجویی بزرگ در سال ۱۹۹۲ آغاز شد. این پروژه به دانشجویان بین‌المللی فرصت می‌دهد از طریق بورسیه تحصیلی دولت ترکیه در این کشور درس بخوانند.

دانشجویان زیادی توانسته‌اند از بورسیه ترکیه برای کاهش هزینه‌های تحصیلی خود استفاده کنند. در سال ۲۰۱۹، درخواست اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه به رکورد ۱۴۵ هزار و ۷۰۰ دانشجو از ۱۶۷ کشور در سراسر جهان رسید. در هر صورت، متقاضیان باید شرایط لازم برای دریافت بورسیه را داشته باشند. این شرایط عبارت‌اند از:

۱- اتباع همه ملیت‌ها به‌جز شهروندان ترکیه و کسانی که تابعیت ترکیه را از دست داده‌اند.

۲- حداقل معیارهای تحصیلی شامل این موارد می‌شود:

 • متقاضیان مقطع تحصیلی کارشناسی: ۷۰ درصد نمره GPA
 • متقاضیان مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری: ۷۵ درصد GPA
 • متقاضیان علوم بهداشت (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی): ۹۰ درصد GPA

(نمره GPA عددی است که میانگین نمراتی را که در طول تحصیل خود کسب کرده‌اید نشان می‌دهد.)

۳- حداکثر شرط سنی:

 • ۲۱ سال برای مقطع تحصیلی کارشناسی
 • ۳۰ سال برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
 • ۳۵ سال برای مقطع تحصیلی دکتری
 • ۴۵ سال برای برنامه‌های بورسیه تحقیقاتی

۴- فارغ‌التحصیلان یا متقاضیانی که بتوانند در پایان سال تحصیلی جاری از دانشگاه فارغ‌التحصیل شوند، این امکان را دارند تا درخواست بورسیه خود را ارائه دهند.

توجه: بورس تحصیلی تحقیقاتی فقط کمک‌هزینه ماهانه را پوشش می‌دهد. برنامه زبان ترکی برای مقامات دولتی و دانشگاهیان (KATIP) شامل کمک‌هزینه ماهانه، هزینه‌های اقامت، هزینه‌های حمل‌ونقل و فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی است.

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی ترکیه

همه داوطلبان باید مدارکی را که در ادامه آمده در سامانه درخواست آنلاین ترکیه آپلود کنند:

 • فرم پرشده درخواست آنلاین
 • مدرک شناسایی ملی یا پاسپورت معتبر
 • عکس اخیر متقاضی
 • نمرات آزمون سراسری
 • دیپلم یا گواهی موقت فارغ‌التحصیلی
 • مدرک تحصیلی قبلی (دبیرستان، لیسانس یا فوق لیسانس) به‌علاوه ریز نمرات
 • نتایج آزمون‌های بین‌المللی (GRE، GMAT، SAT) در صورت درخواست دانشگاه
 • مدرک مهارت سطح زبان ترکی (شرکت در آزمون و دریافت نمره قبولی YOS)
 • مدرک مهارت سطح زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل، DELF در صورت درخواست دانشگاه
 • پروپوزال تحقیقاتی و مقالات منتشرشده (فقط برای مقطع تحصیلی دکتری)

توجه: بسیاری از دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی تدریس می‌شوند. با این حال، برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها ممکن است برنامه‌هایی را به زبان انگلیسی و سایر زبان‌ها ارائه دهند. داوطلبانی که مایل به تحصیل در چنین برنامه‌هایی هستند باید بتوانند گواهینامه مهارت زبان انگلیسی خود را ارائه دهند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی ترکیه

متقاضیان واجد شرایط می‌توانند از طریق سامانه درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه (TBBS) به‌صورت آنلاین برای بورسیه تحصیلی دولت ترکیه اقدام کنند. متقاضیان باید فرم درخواست آنلاین شامل اطلاعات شخصی، سوابق تحصیلی، تجربه کاری و فعالیت‌های اجتماعی خود را پر کنند. دانشجویان بین‌المللی که مایل‌اند برای بورسیه درخواست بدهند، باید مراحل زیر را طی کنند:

 • یک حساب شخصی در پورتال TBBS ایجاد کنید.
 • فرم آنلاین را پر کنید و تمام مدارک موردنیاز (نسخه‌های اسکن‌شده) را بارگذاری کنید. نیازی به ترجمه مدارک نیست.
 • دانشگاه‌های احتمالی خود را با دریافت بورسیه به ترتیب اولویت انتخاب کنید.
 • پس از بررسی تمامی مراحل و مدارک، درخواست را ارسال کنید.

نکات مهم در ارسال درخواست بورسیه ترکیه عبارت‌اند از:

 • سیستم درخواست آنلاین به هشت زبان (ترکی، انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، عربی، روسی، بوسنیایی و فارسی) در دسترس است تا متقاضیان درخواست خود را به‌راحتی ارسال کنند.
 • به داوطلبان توصیه می‌شود دستورالعمل‌ها و هشدارهای موجود در سیستم درخواست را به‌دقت مطالعه کنند.
 • متقاضیان موظف‌اند مدارک لازم را در سامانه درخواست ارسال و بارگذاری کنند.
 • درخواست‌هایی که از طریق پست، پیک یا دستی ارسال شوند پذیرفته نمی‌شوند.
 • کسانی که در گذشته یک حساب کاربری ایجاد کرده بودند، دوباره می‌توانند از طریق حساب قبلی خود اقدام کنند.

توجه: آخرین مهلت بورسیه تحصیلی ترکیه ۲۰۲۳-۲۰۲۴ در ۲۰ فوریه ۲۰۲۳ خواهد بود.

بورسیه تحصیلی ترکیه و امکان کار دانشجویی

دانشجویان تحصیلات تکمیلی خارجی که دوره‌های رسمی را در دانشگاه‌های معتبر ترکیه طی می‌کنند، اجازه دارند در ترکیه به دنبال کار باشند و مجوز کار دریافت کنند. با این حال به دانشجویان دوره‌های کوتاه‌مدت یا دوره‌های کارشناسی مجوز کار ارائه نمی‌شود.

کسی که بورسیه دریافت کرده‌ و در حال تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است، می‌تواند به‌مدت ۲۰ ساعت در هفته کار دانشجویی انجام دهد. تذکر این نکته ضروری است که فارغ‌التحصیلان دوره لیسانس که تحت پوشش بورسیه دولتی در ترکیه تحصیل کرده‌اند، واجد شرایط مجوز کار نیستند. برای فارغ‌التحصیلان فوق لیسانس و دکتری چنین منع قانونی‌ای وجود ندارد.

مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی ترکیه

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی تنها کاهش هزینه شهریه را شامل نمی‌شود بلکه هزینه زندگی، بیمه دانشجویی، مواد درسی (کتاب) و خوابگاه را نیز پوشش می‌دهد. شما با اخذ بورسیه ترکیه می‌توانید از این مزایا بهره‌مند شوید:

 • کاهش جزئی یا کامل شهریه کل دوره تحصیلی
 • کاهش جزئی یا کامل هزینه خوابگاه
 • ارائه هزینه ماهانه برای مخارج زندگی
 • اجازه یادگیری زبان ترکی به مدت یک سال
 • دریافت هزینه بلیت رفت‌و‌برگشت هواپیما (فقط یک بار اعطا می‌شود.)
 • دریافت بیمه درمانی
 • شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی

کلام آخر

تحصیل در ترکیه فرصتی بی‌نظیر برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ غنی این کشور است. علاوه بر این، ترکیه دانشگاه‌های مشهور بین‌المللی دارد که طیف گسترده‌ای از رشته‌های دانشگاهی و فرصت‌های تحقیقاتی را در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهند. سیستم آموزش عالی این کشور به‌دلیل ارائه آموزش باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه در مقایسه با کشورهای اروپایی، شهرت زیادی در سراسر جهان دارد.

شما می‌توانید با اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در هزینه‌های تحصیلی و زندگی خود صرفه‌جویی کنید. ترکیه بورسیه‌های مختلفی را به دانشجویان خارجی و بومی ارائه می‌دهد که هر کدام شرایط مختص به خود را دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد بورسیه‌های ترکیه با مشاوران ما در گروه مهاجرتی ویزاگرد تماس بگیرید.

 

جمع‌بندی و سوالات متداول

آیا بورسیه تحصیلی ترکیه به مقطع خاصی تعلق می‌گیرد؟

خیر، تمامی مقاطع تحصیلی اعم از کارشناسی، ارشد و دکتری می‌توانند بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت کنند.

آیا گرفتن بورسیه تحصیلی در ترکیه محدودیت سنی دارد؟

بله. این محدودیت سنی برای مقطع تحصیلی کارشناسی ۲۱ سال، برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد ۳۰ سال و برای مقطع تحصیلی دکتری ۳۵ سال است.

گرفتن بورسیه تحصیلی ترکیه چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان اخذ بورسیه بر اساس مقطع تحصیلی، رشته، دانشگاه و نوع بورسیه متغیر است.

برای گرفتن بورسیه تحصیلی ترکیه به چه مدرک زبانی احتیاج دارم؟

برای زبان ترکی به مدرک زبان YOS و برای زبان انگلیسی به مدرک زبان آیلتس، تافل یا DELF نیاز دارید.

آیا با داشتن بورسیه تحصیلی ترکیه می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، شما این امکان را دارید که حین تحصیل و با داشتن بورسیه برای کار دانشجویی اقدام کنید.

چطور بورسیه فول فاند ترکیه بگیرم؟

با رعایت شرط معدل (GPA)، محدودیت سنی و نمرات بالا می‌توانید برای بورسیه فول فاند درخواست دهید.