تحصیل در مدارس خارج از کشور، مسیر ورود دانش‌آموزان به دانشگاه‌های خارجی را هموار می‌کند و بر آینده شغلی آن‌ها تأثیر زیادی دارد. برای انتخاب مدرسه مناسب، باید بهترین مدارس جهان را بشناسید. 

تحصیل در بهترین مدارس خارج از کشور، تأثیر زیادی بر آینده تحصیلی و شغلی افراد دارد و می‌تواند مسیر زندگی را تغییر دهد. سطح آموزش و کیفیت تحصیل در کشورهای اروپایی و آمریکا بسیار بالا است. آشنایی با فرهنگ‌های مختلف و استفاده از آخرین تکنولوژی‌های مربوط به آموزش، تنها بخشی از مزایای تحصیل در این کشورها است. در واقع تحصیل در بهترین نظام‌های آموزشی جهان، رویایی است تحقق‌پذیر که با راهنمایی‌های ما در این مطلب می‌توان اولین گام برای رسیدن به آن را برداشت. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

انواع مدارس در خارج از کشور

در کشورهای پیشرفته جهان، گزینه‌های متعددی برای انتخاب مدرسه پیش رو دارید؛ از جمله مدارس دولتی، مدارس دولتی تخصصی، مدارس غیردولتی، مدارس دینی و مدارس بین‌المللی. همچنین مدرسه‌های دیگری نیز هستند که با نام مدرسه چارتر شناخته می‌شوند. این مدارس ملزم به اجرای قوانین مدارس سنتی نیستند. به همین دلیل در شیوه آموزش این مدارس، انعطاف زیادی وجود دارد. مدرسه چارتر را معمولاً سازمان‌های محلی اداره می‌کنند.‎

معرفی مدارس بین‌المللی

مدارس بین‌المللی مدارسی هستند که دانش‌آموزان را از کشورهای مختلف جهان جذب کرده و آموزش می‌دهند. زبانی که برای آموزش در این مدارس استفاده می‌شود، انگلیسی است. این نوع مدرسه‌ها زمینه را برای ترویج همبستگی جهانی فراهم می‌کنند و به دانش‌آموزان این فرصت را می‌دهند که با وجود تفاوت فرهنگی و دینی بسیار، در کنار یکدیگر آموزش ببینند. دانش‌آموزان در مدارس بین‌المللی از طریق ارتباط با دوستانی از سراسر جهان، می‌توانند شبکه روابط خود را گسترش دهند. در اغلب این مدارس فرصت شرکت در ورزش‌های دسته‌جمعی و کلاس‌های هنری فراهم است و دانش‌آموزان می‌توانند در کنار درس خواندن، در محیطی امن به رقابت بپردازند و تجربه کسب کنند.

شرایط تحصیل در مدارس خارج از کشور

مدارس در کشورهای مختلف، شرایط ویژه و متفاوتی برای تحصیل دارند. اما شرایطی عمومی وجود دارد که برای تحصیل در مدارس خارج از کشور، باید به آن توجه کنید.

اولین شرط برای تحصیل در مدارس خارج از کشور، داشتن مدرک تحصیلی معتبر است. در واقع تمامی مدارک می‌بایست توسط سازمان آموزش و پرورش مهر شده و همچنین به زبان موردنظر، ترجمه شده باشند. وجود مهر وزارت امور خارجه نیز بر روی تمامی مدارک، الزامی است. دومین شرط تحصیل در بهترین مدارس جهان، تسلط به زبان‌هایی مانند انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی است. همچنین شما می‌بایست به هزینه تحصیل در این مدارس نیز توجهی ویژه داشته باشید. هزینه تحصیل در کشورهای پیشرفته شامل هزینه شهریه مدرسه، خوراک و پوشاک، اقامت و تهیه لوازم التحریر و کتاب می‌شود. محدودیت سنی را نیز نباید درمورد تحصیل در مدارس خارج از کشور، نادیده گرفت.

مدارک لازم برای ثبت‌نام در مدارس خارج از کشور

برای ثبت‌نام در مدارس خارج از کشور لازم است مدارکی را آماده کنید. در ادامه این مدارک را معرفی می‌کنیم.

  • ویزا:

اولین مدرک موردنیاز برای تحصیل در مدارس خارج از کشور، ویزا یا گذرنامه است. گذرنامه باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

  • مدرک تحصیلی قبلی:

برای تحصیل در مقطع دبیرستان در خارج از کشور باید مدرک تحصیلی قبلی را به مدرسه موردنظر ارائه داد. 

  • مدرک معتبر زبان:

مدرک زبان - اغلب انگلیسی- یکی از اصلی‌ترین مدارک برای تحصیل در مدارس خارج از کشور است.

  • فیش پرداخت شهریه مدرسه:

جهت ثبت‌نام در مدارس خارج از کشور لازم است فیش پرداخت شهریه مدرسه را نیز به‌همراه مدارک دیگر به مدرسه ارائه دهید.

مراحل ثبت‌نام در مدارس خارج از کشور

برای تحصیل در مدارس خارج از کشور ابتدا لازم است درمورد قوانین مربوط به آموزش هر کشور، اطلاعاتی به دست آورد. سپس مدرسه یا مدارس موردنظر خود را انتخاب کنید. در وب‌سایت مدرسه مدارک لازم برای ثبت‌نام را چک کنید. پس از آن مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام در مدارس خارج از کشور را تهیه کنید. بعد از طی این مرحله، باید برای دریافت گذرنامه اقدام کنید.

هزینه تحصیل در مدارس خارج از کشور

یکی از مهم‌ترین هزینه‌هایی که برای تحصیل در مدارس خارج از کشور باید بپردازید، هزینه شهریه مدرسه است. شهریه مدارس بر اساس میزان امکانات و سطح علمی معلم‌ها تعیین می‌شود. معمولاً شهریه مدارس معتبر بین ۳۵ تا ۵۰ هزار دلار است. همچنین هزینه اقامت و خورد و خوراک را نیز نباید نادیده گرفت. هزینه خرید کتاب و لوازم التحریر را نیز باید به این لیست اضافه کرد. به این نکته توجه کنید که هزینه زندگی در کشورهای مختلف، متفاوت است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم بعد از انتخاب مدرسه موردنظر خود، هزینه‌های کشور مربوطه را محاسبه کنید. کشورهایی نظیر اتریش، کانادا و آمریکا بهترین مدارس با هزینه مقرون‌به‌صرفه را دارند.

تحصیل در مدارس جهان

مدرسه‌ها در کشورهای توسعه‌یافته سیستم آموزشی پیشرفته، آموزگارانی زبده و امکانات رفاهی به‌روزی دارند. در این مدارس مهارت‌های کاربردی گوناگونی به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود. توصیه می‌شود قبل از اقدام به ثبت‌نام دانش‌آموز در مدارس خارج از کشور، فرهنگ و زبان آن کشور را بررسی کنید. چون بسیاری از منابع علمی جهان به زبان انگلیسی هستند، آشنایی با زبان انگلیسی، یکی از مهارت‌های موردنیاز برای تحصیل در مدارس معتبر جهان است. در ادامه تحصیل در مدارس چند کشور محبوب را بررسی می‌کنیم.

تحصیل در مدارس کانادا

مدارس کانادا سیستم آموزشی پیشرفته‌ای دارند. همچنین هزینه تحصیل در مدارس کانادا، به‌ویژه در مدارس دولتی، بسیار مناسب‌تر از کشورهای دیگر است. زبان این کشور انگلیسی است و لازم است دانش‌آموز برای تحصیل در مدارس این کشور به زبان انگلیسی مسلط باشد. در ادامه سه مدرسه برتر کانادا را معرفی خواهیم کرد.

پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر مطلب مدارس کانادا را بخوانید.

مدرسه Royal Crown

این مدرسه به‌عنوان یکی از بهترین مدارس جهان شناخته می‌شود. Royal Crown محیطی بسیار پویا برای آموزش دانش‌آموزان دارد و آن‌ها را به بهترین شکل ممکن برای مقاطع بالاتر آماده می‌کند. این مدرسه شبانه‌روزی است و در شهر تورنتو قرار دارد. سالانه تعداد زیادی دانش‌آموز از کشورهای مختلف، در این مدرسه ثبت‌نام می‌کنند. 

مدرسه William Academy

مدرسه ویلیام آکادمی یکی از بهترین مدارس دنیا شناخته می‌شود که آمادگی پذیرش دانش‌آموزان را در مقاطع راهنمایی و متوسطه دارد. این مدرسه تمامی دانش‌آموزان را به بهترین شکل ممکن برای ورود به دانشگاه آماده می‌کند. دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در آن از ۱۷ کشور جهان، کنار هم جمع شده‌اند.

مدرسه UMC

مدرسه UMC یکی از بهترین مدارس است که دانش‌آموز می‌تواند در آن به تحصیل مشغول شود. کیفیت آموزش در این مدرسه بسیار بالا است.

تحصیل در مدارس لهستان

از میان مدارس خارج از کشور، مدارس کشور لهستان انتخاب خوبی هستند. آشنایی و تسلط بر زبان لهستانی یا انگلیسی، یکی از پیش‌نیازهای تحصیل در این مدارس است. مدارک لازم برای ثبت‌نام در مدارس لهستان عبارت‌اند: از آخرین مدرک تحصیلی، ویزا و اثبات تمکن مالی. تحصیل در مدارس دولتی لهستان کاملاً رایگان است و هزینه تحصیل در مدارس غیردولتی نیز چندان گران نیست. در ادامه به معرفی چند مورد از بهترین مدارس لهستان می‌پردازیم.

مدرسه تکنیکوم

تکنیکوم، یکی از بهترین مدارس دنیا است که در زمینه آموزش فنی حرفه‌ای فعالیت می‌کند. آمادگی برای مشاغلی مانند برق، مکانیک و حسابداری، از جمله مهارت‌هایی است که این مدرسه به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد. دانش‌آموزان در این مدرسه، بعد از فارغ‌التحصیل شدن در این رشته‌ها می‌توانند به‌راحتی وارد بازار کار شوند.

مدرسه لیسیوم

این مدرسه از لحاظ امکانات آموزشی در رشته‌های مختلف و امکانات رفاهی و ورزشی از مدارس خوب لهستان است.

پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر مطلب مدارس لهستان را بخوانید.

تحصیل در مدارس فرانسه

تحصیل در مدارس دولتی فرانسه کاملاً رایگان است. با اقدام به مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه می‌توان از سیستم آموزشی درجه یک این کشور بهره برد. فرانسه مدارس غیردولتی معتبری دارد که شهریه تحصیل در آن‌ها سالانه بین ۳۰ تا ۳۵ هزار یورو است. متاسفانه والدین نمی‌توانند به‌واسطه ویزای همراه دانش‌آموزی به کشور فرانسه مهاجرت کنند. برخی از برترین مدارس کشور فرانسه عبارت‌اند از:

  • مدرسه istituto Marangoni
  • مدرسه Ecole ritz Escoffier culinary
  • مدرسه Le cord Bleu culinary

پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر مطلب مدارس فرانسه را بخوانید.

تحصیل در مدارس ایتالیا

ایتالیا به‌عنوان یکی از بهترین کشورها برای تحصیل شناخته می‌شود. تحصیل در مدارس دولتی این کشور کاملاً رایگان است، اما شرط اصلی آن تسلط به زبان ایتالیایی است. سن تحصیل در کشور ایتالیا از ۶ تا ۱۸ سال است. در ادامه چند مورد از بهترین مدارس ایتالیا را معرفی می‌کنیم.

مدرسه سنت لوئیس

مرکز آموزشی سنت لوئیس یکی از معتبرترین مدارس ایتالیا است که در شهر میلان قرار دارد. هزینه تحصیل در این مدرسه سالانه بیش از ۸۵۰۰ یورو است. مدرسه سنت لوئیس به درس‌هایی مانند مباحث حقوقی، علوم اجتماعی و ریاضیات شهرت دارد.

مدرسه سنت استفان

مدرسه سنت استفان یکی از زیبا‌ترین مدارس جهان است که در شهر رم قرار دارد. این مدرسه بین‌المللی و همچنین شبانه‌روزی است.

مدرسه سیه‌نا

مدرسه بین‌المللی siena یکی از مجموعه مدارس Inspired است که به‌عنوان بهترین مدارس جهان شناخته می‌شوند. معلمان مشغول‌به‌کار در این مجموعه مدارس بسیار کارآزموده و زبده هستند.

پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر مطلب مدارس ایتالیا را بخوانید.

تحصیل در مدارس ترکیه

با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه و همسایگی آن با کشور ما، تحصیل در مدارس این کشور هوشمندانه به نظر می‎‌رسد. همچنین هزینه تحصیل در مدارس ترکیه بسیار مقرون‌به‌صرفه است. یکی از شرایط ثبت‌نام در مدارس این کشور، اخذ ویزای تحصیلی است. درس خواندن برای دانش‌آموزان ۶ تا ۱۴ ساله در کشور ترکیه اجباری است و آن‌ها می‌توانند در مدارس دولتی به‌صورت رایگان درس بخوانند. امکان ثبت‌نام در مدرسه‌هایی با کادر ایرانی، یکی از مزایای تحصیل در کشور ترکیه است. بهترین مدارس بین‌المللی و البته شهریه‌پرداز این کشور عبارت‌اند از:

  • مدرسه بین‌المللی الجزاری
  • مدرسه بین‌المللی احسان
  • مدرسه بین‌المللی Milestone

هزینه تحصیل در این نوع مدرسه‌ها حدود ۵ تا ۲۶ هزار دلار است. تحصیل در مدارس بین‌المللی مزایای بسیاری دارد؛ از جمله آشنا شدن با فرهنگ و رسوم کشورهای مختلف و یادگیری زبان‌های زنده دنیا.

قوانین مدارس خارج از کشور

برای اقدام به تحصیل در مدارس خارج از کشور، باید قوانین و مقررات مربوط به هر کشور را به‌خوبی بشناسید. مثلاً شروع سال تحصیلی در مدارس از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. در ترکیه سال تحصیلی از شهریور آغاز شده و تا خرداد سال بعد ادامه دارد، در حالی که سال تحصیلی در کشور لهستان به دو بخش پاییزه و بهاره تقسیم می‌شود. همچنین در برخی از کشورهای دنیا مانند هلند، برای تأخیر و غیبت در مدرسه جریمه در نظر گرفته می‌شود. یا دانش‌آموزان در کشور آلمان باید مهارت دوچرخه‌سواری را حتماً آموزش دیده باشند.

بهترین مدارس جهان در کدام کشورها قرار دارند؟

میان کیفیت آموزش در هر کشور با میزان رفاه اجتماعی آن رابطه‌ای مستقیم وجود دارد. بنابراین کشورهای جهان اولی که از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردارند، نظام آموزشی قابل‌قبولی نیز دارند. به‌عنوان مثال نظام آموزشی کشورهایی مانند ژاپن، دانمارک، فرانسه، نروژ و فنلاند، در سطح بالایی است. همچنین اگر میزان کیفیت زندگی مردم را به‌عنوان ملاک بهترین سیستم آموزشی در نظر بگیریم، آمریکا، انگلستان، آلمان، استرالیا و دانمارک، به‌ترتیب صاحب بهترین مدرسه‌های جهان هستند. این کشورها با سیستم آموزشی درجه یک مدارس خود زمینه ورود دانش‌آموزان به بهترین دانشگاه‌ها و مشاغل را فراهم می‌کنند.

فرم مشاوره ثبت نام در مدارس خارج از کشور

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

شرایط سنی برای تحصیل در مدارس خارج از کشور چیست؟

شرایط سنی برای تحصیل در مدارس خارج از کشور، از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. می‌توان گفت تقریباً همه کشورها برای محدودیت سنی دانش‌آموزان قوانین مخصوص خود را دارند. البته استثناهایی هم وجود دارد. مثلاً آمریکا محدودیت سنی برای تحصیل دانش‌آموزان قائل نیست و آلمان نیز نسبت به سن دانش‌آموزان حساسیت به خرج نمی‌دهد.

آیا فرزند من می‌تواند بعد از اتمام تحصیل در مدارس خارج از کشور به دانشگاه برود؟

بله، فرزند شما بعد از فارغ‌التحصیل شدن از مدارس خارج از کشور، می‌تواند به‌راحتی وارد معتبرترین دانشگاه‌های کشوری شود که در آن مدرسه رفته یا اینکه برای تحصیل در دانشگاه‌های سایر کشورها اقدام کند.

تحصیل در مدارس آمریکایی بهتر است یا اروپایی؟

کاملاً به شرایط شخصی شما بستگی دارد. در واقع مدارس آمریکایی و اروپایی همگی امکانات آموزشی، رفاهی و ورزشی مناسبی دارند. شما می‌توانید با بررسی شرایط خود، یکی از بهترین مدارس آمریکایی یا اروپایی را برای تحصیل خود یا فرزندتان انتخاب کنید.

آیا می‌توانم برای تحصیل در مدارس خارج از کشور ویزا بگیرم؟

بله، پس از انتخاب کشوری که قصد تحصیل در آن را دارید، باید برای دریافت ویزای تحصیلی آن کشور اقدام کنید.

آیا امکان صدور ویزای همراه برای والدین دانش‌آموز امکان‌پذیر است؟

بله، در بعضی از کشورها این امکان وجود دارد. مثلاً مدتی است که کشور کانادا ویزای همراه دانش‌‌آموزی می‌دهد. برای دریافت ویزای همراه دانش‌آموزی، باید شرایط آن را داشته باشید.

بهترین مدارس دنیا چه ویژگی‌هایی دارند؟

بالا بودن سطح علمی، مهم‌ترین ویژگی یک مدرسه است. همچنین بهترین مدرسه‌ های جهان امکانات رفاهی و ورزشی پیشرفته و به‌روزی دارند.

منظور از مدرسه بین‌ المللی چیست؟

مدرسه بین‌ المللی مدرسه‌ای است که دانش‌آموزان آن از کشورهای مختلف باشند. زبان مدارس بین‌المللی هم معمولاً انگلیسی است.