یکی از موارد مهم هنگام مهاجرت به فرانسه، انتخاب محل تحصیل فرزندان است. با شناخت سیستم آموزشی، انواع مدرسه، مراحل ثبت‌نام و هزینه‌های تحصیل، می‌توان بهترین گزینه را برای تحصیل کودکان انتخاب کرد.

در کشور فرانسه دولت بر برنامه‌ریزی و تأمین منابع مالی برای آموزش نظارت دارد. در این کشور تلاش بر این است که همه دانش‌آموزان از آموزش سطح بالا برخوردار شوند. مدارس در فرانسه دولتی، خصوصی و بین‌المللی هستند. مدارس دولتی به‌صورت رایگان خدمات ارائه می‌دهند. شهریه‌های اغلب مدارس خصوصی مقرون‌به‌صرفه هستند و تنها مدارس بین‌المللی و دوزبانه شهریه‌های بالایی دریافت می‌کنند. در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع مدارس فرانسه، مدارک موردنیاز و مراحل ثبت‌نام آن‌ها و معرفی بهترین مدارس این کشور بپردازیم.

تحصیل در مدارس فرانسه

در مدارس فرانسه تلاش شده است دانش‌آموزان از استاندارهای آموزشی مناسبی برخوردار شوند. آموزش در این کشور، متمرکز است و اغلب مدارس دولتی و خصوصی از برنامه درسی ملی که توسط وزارت آموزش ملی برنامه‌ریزی شده است، پیروی می‌کنند. 

در فرانسه، دانش‌آموزان ۶ تا ۱۶ ساله باید به‌صورت اجباری در مدرسه حضور پیدا کنند. اکثر والدین از دو سالگی فرزندان خود را در مهدکودک ثبت‌‎نام می‌کنند. کودکان معمولاً دو یا سه سال را در این سطح می‌گذرانند. در این کشور گزینه‌های تحصیلی متنوعی برای کودکان وجود دارد. آن‌ها می‌توانند تحصیل خود را در مدارس دولتی، خصوصی، دوزبانه و بین‌المللی ادامه دهند.  

تحصیل در مدارس فرانسه

مدارس دولتی فرانسه

در فرانسه بیش از ۸۰ درصد دانش‌آموزان در مدارس دولتی درس می‌خوانند. مهاجرانی که مدرک اقامت فرانسه دارند، می‌توانند فرزند خود را بدون هیچ هزینه‌ای در یک مدرسه دولتی ثبت‌نام کنند. 

سیستم آموزشی دولتی اهمیت زیادی به اصل سکولاریسم می‌دهد و در این مدارس، آموزش‌ دینی به دانش‌آموزان داده نمی‌شود. با این حال، رویدادهای اخیر در فرانسه باعث شده‌ تقاضای فزاینده‌ای برای آموزش آگاهی دینی در مدارس دولتی وجود داشته باشد. برخی اعتقاد دارند با این کار، تفاهم بیشتری بین افراد مذاهب مختلف به‌ویژه مسلمانان شکل می‌گیرد. آموزش دینی در مدارس دولتی فرانسه، ممنوع نیست. دانش‌آموزانی که مایل‌ هستند، می‌توانند به‌صورت فوق‌برنامه از برخی آموزش‌های مذهبی برخوردار شوند. 

مدارس دولتی شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند و والدین صرفاً باید هزینه ناهار و رفت‌و‌آمد کودکان را پرداخت کنند. سال تحصیلی در فرانسه مانند بسیاری از کشورهای اروپایی از سپتامبر تا ژوئن است. دانش‌آموزان باید تا ماه ژوئن و قبل از شروع سال تحصیلی، کارهای ثبت‌نام خود را انجام دهند. 

مدارس بین‌المللی فرانسه

مدارس بین‌المللی علی‌رغم شهریه‌های بالا، بهترین گزینه برای تحصیل مهاجران هستند. دانش‌آموزان در مدارس بین‌المللی راحت‌تر با محیط خو می‌گیرند. وجود امکانات بهتر نیز بر یادگیری آن‌ها تأثیر زیادی می‌گذارد. 

اکثر مدارس بین‌المللی فرانسه در شهرهای بزرگ مانند پاریس قرار دارند. استانداردهای تدریس در مدارس بین‌المللی، فوق‌العاده هستند و دانش‌آموزان به امکانات عالی و همچنین طیف وسیعی از فعالیت‌های فوق‌برنامه دسترسی دارند. حضور فرزندان در یک مدرسه بین‌المللی، به مهاجران اجازه می‌دهد با سایر خانواده‌های مهاجر در منطقه ارتباط برقرار کنند. این کار، روند انتقال به یک مکان جدید را برای خانواده‌ها تسهیل می‌کند.  

مدارس خصوصی فرانسه

والدین ممکن است به‌خاطر ارزش‌های مذهبی مدرسه، امکانات شبانه‌روزی یا سطح پایین‌تر مدارس دولتی محلی تصمیم بگیرند فرزندشان را به مدارس خصوصی بفرستند.

مدارس خصوصی در فرانسه یا تحت حمایت دولت هستند یا به‌شکل خصوصی اداره می‌شوند. این مدارس معمولاً کلاس‌های کم‌جمعیت‌تری دارند و دانش‌آموزان در آن‌ها از امکانات بالاتر و دسترسی بهتر به معلمان برخوردارند. نزدیک به ۹۰ درصد مدارس خصوصی در فرانسه کاتولیک هستند؛ به این معنی که برنامه درسی آن‌ها شامل یک نظام ارزشی مبتنی بر ایمان است.

زبان فرانسوی، زبان اصلی تدریس در اکثر مدارس خصوصی است. با این حال، در بسیاری از مدارس خصوصی امکان تحصیل به دو زبان برای دانش‌آموزان وجود دارد. مدارس خصوصی برنامه‌های بهتری برای کمک به دانش‌آموزان غیرفرانسوی دارند.

معلمان مدارس خصوصی حقوق خود را از دولت دریافت می‌کنند. در نتیجه، این مدارس شهریه بالایی ندارند و اکثر طبقات جامعه می‌توانند فرزندان خود را به این مدارس بفرستند. 

سیستم آموزشی در مدارس فرانسه

سیستم آموزشی کشور فرانسه به حضور قدرتمند دولت در سازمان‌دهی و تأمین مالی آموزش شناخته می‌شود. نهادهای مسئول در زمینه تبیین برنامه‌های آموزشی، وزارت آموزش و پرورش ملی و وزارت آموزش عالی هستند. زبان رسمی در آموزش و پرورش، فرانسوی است. آموزش دولتی در این کشور، رایگان و سکولار است و برای دانش‌آموزان لباس فرم در نظر گرفته نشده است. طبق قوانین آموزش و پرورش فرانسه، تحصیل برای هر کودک بین ۶ تا ۱۶ سال اجباری است. 

سیستم آموزشی فرانسه رویکردی انعطاف‌ناپذیر نسبت به آموزش دارد. در این سیستم، معلم اختیار مطلق دارد، نمره‌دهی سخت‌گیرانه است و دانش‌آموزان باید استانداردهای تحصیلی بالایی را در خواندن، نوشتن و ریاضی داشته باشند. 

آشنایی با مقاطع تحصیلی مدارس فرانسه

همان‌طور که اشاره شد، در فرانسه آموزش برای افراد بین ۶ تا ۱۶ سال اجباری و شامل چهار دوره است:

 • پیش‌دبستانی (écoles maternelles) - ۳ تا ۶ سال
 • مدرسه ابتدایی (école élémentaire) - ۶ تا ۱۱ سال
 • راهنمایی (collège) - ۱۱ تا ۱۵
 • دبیرستان (lycée) - ۱۶ تا ۱۸

پیش‌دبستانی

مدارس پیش‌دبستانی فرانسوی مسئول آموزش اجباری به کودکان ۳ تا ۶ ساله هستند و به آماده‌سازی آن‌ها برای ورود به مدرسه ابتدایی یاری می‌رسانند. در کلاس‌های پیش‌دبستانی مهارت‌های خواندن، نوشتن و شمارش در کودکان توسعه می‌یابد و گاهی اوقات به آن‌ها یک زبان خارجی آموزش داده می‌شود. حضور در کلاس‌های پیش‌دبستانی می‌تواند برای آموزش زبان فرانسه به کودکان مهاجر بسیار مفید باشد.  

مدارس فرانسه در مقطع پیش دبستانی

مقطع ابتدایی

در کشور فرانسه، کودکان از ۶ تا ۱۱ سالگی وارد مقطع ابتدایی می‌شوند و پنج سال تحصیلی را می‌گذرانند: 

 • CP (Cours préparatoire) - سنین ۶ تا ۷ سالگی
 • CE1 (Cours élémentaire 1) - سنین ۷ تا ۸ سالگی
 • CE2 (Cours élémentaire 2) - سنین ۸ تا ۹ سالگی
 • CM1 (Cours moyen 1) - سنین ۹ تا ۱۰ سال سالگی
 • CM2 (Cours moyen 2) - سنین ۱۰ تا ۱۱ سالگی

مدرسه ابتدایی پنج سال طول می‌کشد و هدف آن، دستیابی به آموزشی یکنواخت و مشابه در سراسر کشور بدون توجه به نیازها یا ویژگی‌های محلی است. به‌عنوان مثال، یک کودک از جنوب فرانسه در سال آخر دبستان، دروس مشترکی را با همتای خود در شمال فرانسه خواهد خواند.

مقطع راهنمایی

بعد از مدرسه ابتدایی، نوبت مدرسه راهنمایی برای سنین ۱۱ تا ۱۵ سال است. در این دوره، موضوعات توسط معلمان متخصص تدریس می‌شوند، به دانش‌آموزان زبان‌های خارجی آموزش داده خواهد شد و تکالیف روزانه جدی گرفته می‌شوند. 

ساعات مدرسه حداکثر ۲۶ ساعت در هفته است که بین موضوعات اصلی، پشتیبانی شخصی و پروژه‌های عملی بین‌رشته‌ای تقسیم می‌شود. زبان‌های مدرن به دانش‌آموزان معرفی می‌شوند و در سال دوم راهنمایی، دو زبان خارجی ارائه می‌شود. 

سیستم نمره‌دهی در این دوره، بسیار سخت‌گیرانه است؛ نمره ۱۴ از ۲۰ نمره خوب تا متوسط در نظر گرفته می‌شود، ۱۰ نمره قبولی است و به‌جز موارد معدودی در ریاضیات، نمره ۲۰ به کسی داده نمی‌شود. در صورت ضعیف بودن وضعیت درسی دانش‌آموز، امتیازات او توسط والدین سلب می‌شوند و در صورت ادامه این روند، دانش‌آموز باید سال تحصیلی را تکرار کند. نزدیک به ۳۰ درصد از کودکان فرانسوی در سن مدرسه یک سال را در مرحله‌ای از زندگی تحصیلی خود تکرار کرده‌اند. 

مقطع دبیرستان

از سن ۱۶ تا ۱۸ سالگی، دانش‌آموزان در دبیرستان شرکت می‌کنند که یک دوره سه ساله آکادمیک است. در سال دوم، از دانش‌آموزان خواسته می‌شود تا سه موضوع تخصصی را از یک لیست گسترده انتخاب کنند. برای هر دانش‌آموز، علاوه بر دروس اختیاری مانند ورزش، هنر و آثار باستانی، راهنمایی‌هایی در زمینه‌های شغلی نیز در نظر گرفته می‌شود.  

مدارس فرانسه در مقطع دبیرستان

شرایط تحصیل در مدارس فرانسه

همه کودکانی که در کشور فرانسه زندگی می‌کنند، بدون توجه به وضعیت ویزا، حق تحصیل دارند. این بدان معنا است که فرزندان شما به‌محض ورود به فرانسه پس از ثبت‌نام می‌توانند در مدرسه حضور پیدا کنند.

البته اگر در فرانسه جاگیر نشده باشید نمی‌توانید در مدرسه دولتی ثبت‌نام کنید. دلیلش این است که شما برای ثبت‌نام در مدرسه دولتی، باید یک آدرس فیزیکی در این کشور داشته باشید. این سخت‌گیری درمورد مدارس خصوصی فرانسوی وجود ندارد. 

همان‌طور که اشاره شد، برای تحصیل در مدارس دولتی به پرداخت شهریه نیاز نیست و کودکان باید در مدارس نزدیک به محل سکونت خود ثبت‌نام شوند. شرایط پذیرش و شهریه مدارس خصوصی در فرانسه با مدارس دولتی، متفاوت است. برای مدارس خصوصی معمولاً به مدرک اقامت نیاز نیست؛ اما برخی از مدارس ممکن است سوابق مدرسه و امتحانات ورودی قبلی را درخواست کنند. 

مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش در مدارس فرانسه

برای ثبت‌نام فرزندتان در مدارس فرانسه با توجه به نوع مدرسه (دولتی و خصوصی) ممکن است به ارائه مدارک متفاوتی نیاز باشد. 

مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام در مدارس دولتی فرانسه

مدارک لازم برای ثبت‌نام در مدارس دولتی فرانسه عبارت‌ است از:

 • ارائه دفترچه خانوادگی (Livret de Famille): این دفترچه شامل سوابق رسمی خانواده افراد است.

کسانی که فرانسوی نیستند، باید اسناد زیر را ارائه دهند:

 • شناسنامه (والدین و فرزند)
 • گواهی ازدواج (والدین)
 • گواهی طلاق (در صورت وجود)
 • پاسپورت  
 • دو تا چهار عکس در اندازه پاسپورت
 • اثبات آدرس سکونت (un justificatif de domicile): مدرسه کودک بر اساس محل سکونت شما انتخاب خواهد شد. مدرک محل سکونت باید مربوط به سه ماه گذشته باشد. می‌توانید آخرین قبض برق/ گاز/ تلفن، بیمه‌نامه، سند خانه یا رسید اجاره را ارائه دهید. 
 • سوابق واکسیناسیون (Carnet de Santé): اثبات اینکه فرزند شما تمام واکسیناسیون‌های لازم برای سن خود را انجام داده است.

مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام در مدارس خصوصی فرانسه

عمده مدارک موردنیاز برای مدارس خصوصی، مشابه مدارس دولتی است. برخی مدارس ممکن است به مدارک بیشتری مانند مقاله، توصیه‌نامه، شرکت در آزمون و غیره نیاز داشته باشند که می‌توانید از طریق وب‌سایت مدرسه از آن‌ها مطلع شوید. مدارس خصوصی از والدین هزینه ثبت‌نام غیرقابل استرداد دریافت می‌کنند. این هزینه معمولاً با چک از یک حساب بانکی در فرانسه دریافت می‌شود. 

مراحل ثبت‌ نام در مدارس فرانسه

با توجه به سن فرزند شما و اینکه آیا شما به آموزش دولتی علاقه دارید یا آموزش خصوصی، روش‌های متفاوتی برای ثبت‌نام کودکان در مدارس فرانسه وجود دارد. در این بخش، به مراحل ثبت‌نام از سطح پیش‌دبستانی تا دبیرستان می‌پردازیم. 

ثبت‌نام پیش‌دبستانی و دبستان دولتی در فرانسه

برای ثبت‌نام فرزندتان در پیش‌دبستانی یا دبستان، باید به تالار شهر (Mairie) رجوع کنید. شهرهای کوچک‌تر یک تالار دارند که معمولاً شهردار در آن کار می‌کند؛ اما شهرهای بزرگ‌تر مانند پاریس چندین تالار دارند که به بخش‌ها یا مناطق مختلف خدمات‌رسانی می‌کنند. 

در تالار شهر، لیستی از مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام فرزندتان در یک مدرسه ابتدایی دولتی در اختیار شما قرار می‌گیرد. هنگامی که تمام مدارک موردنیاز را جمع‌آوری کردید و آن‌ها را به تالار شهر ارائه دادید، باید گواهی ثبت‌نام (Certificate d’inscription) و اطلاعاتی درمورد مدرسه اختصاص داده‌شده به فرزندتان دریافت کنید. با ارائه اسناد و گواهی ثبت‌نامی که از تالار شهر دریافت کرده‌اید به مدرسه، می‌توانید برای ثبت‌نام فرزندتان اقدام کنید.  

ثبت نام پیش دبستانی و دبستان دولتی در مدارس فرانسه

ثبت‌نام مدارس دولتی متوسطه و دبیرستان

معمولاً برای ثبت‌نام فرزندتان در دبیرستان دولتی باید مستقیماً با مدرسه تماس بگیرید. اگر نمی‌دانید کدام مدرسه را انتخاب کنید، می‌توانید از تالار شهر کمک بخواهید.

قبل از ثبت‌نام فرزند خود از جمع‌آوری مدارک اطمینان حاصل کنید. در تمام جلسات خود اصل و کپی را همراه خود ببرید. ممکن است لازم باشد مدارک خود را به فرانسوی ترجمه کنید. برخی از مسئولان مدارس به قوانین پایبند هستند، در حالی که برخی دیگر سخت‌گیری کمتری به خرج می‌دهند. 

واکسیناسیون موردنیاز برای ثبت‌نام فرزندان در مدارس فرانسه

همه کودکان برای حضور در مدرسه باید واکسن‌های به‌روز داشته باشند. در زیر واکسن‌های موردنیاز ذکر شده‌اند: 

 • سل (BCG)
 • دیفتری
 • فلج اطفال
 • کزاز
 • سیاه سرفه
 • آنفولانزای نوع B
 • هپاتیت B
 • پنوموکوک
 • مننژیت C
 • سرخک
 • اوریون
 • سرخجه

اگر واکسیناسیون کودک شما به‌روز نیست، ممکن است بتوانید با دریافت یک مهلت سه ماهه، فرزند خود را ثبت‌نام کنید.

هزینه تحصیل در مدارس فرانسه

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، مدارس دولتی در فرانسه به‌صورت رایگان خدمات خود را ارائه می‌دهند. شهریه مدارس خصوصی در این کشور از این قرار است:

 • مقطع ابتدایی: حدود ۴۰۰ یورو در سال
 • مقطع راهنمایی: حدود ۷۰۰ یورو در سال 
 • مقطع دبیرستان: در حدود ۸۰۰ یورو در سال 

به خاطر داشته باشید که ممکن است هزینه‌های اضافی مانند هزینه ثبت‌نام و ناهار نیز به‌طور جداگانه در نظر گرفته شوند. 

برخی مؤسسات خصوصی به نام hors contrat در فرانسه هستند که توسط دولت تأمین مالی یا کنترل نمی‌شوند. به همین دلیل، شهریه‌ آن‌ها می‌تواند بسیار گران‌تر از مدارس خصوصی عادی باشد. این مدارس، برخلاف مدارس دولتی، می‌توانند درمورد برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های درسی مخصوص از جمله ورزش، دروس هنری و حتی دروس دینی خودشان تصمیم‌گیری کنند. مدارس بین‌المللی و دوزبانه عموما جزء این مؤسسات هستند.

هزینه تحصیل در مدارس بین‌المللی می‌تواند از حدود ۵ هزار یورو تا بیش از ۲۰ هزار یورو در سال متغیر باشد. برخی از مدارس به دانش‌آموزان ممتاز، بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند تا از هزینه‌های آن‌ها کاسته شود.  

هزینه تحصیل در مدارس فرانسه

بهترین مدارس فرانسه

در این بخش، برخی از بهترین و معروف‌ترین مدارس خصوصی و بین‌المللی در فرانسه را به شما معرفی می‌کنیم. 

مدرسه گرنل (EIB Grenelle)

مدرسه گرنل که در منطقه هفت پاریس قرار دارد، پذیرای دانش‌آموزان از مقطع مهدکودک تا سال ششم است. این مدرسه از برنامه‌های وزارت آموزش ملی پیروی می‌کند و یک برنامه آموزشی کاملاً دوزبانه ارائه می‌دهد. در مدرسه گرنل ۵۰ درصد کلاس‌ها به زبان انگلیسی و ۵۰ درصد به زبان فرانسوی برگزار می‌شوند. به‌ این‌ ترتیب، رویکرد ساختاریافته فرانسوی با روش‌های عملی‌تر سیستم انگلیسی ادغام می‌شود. کلاس‌های این مدرسه به زبان‌های فرانسوی و انگلیسی به‌صورت چرخشی روزانه برگزار می‌شوند.

مدرسه هاتمر (Hattemer)

از سال ۱۸۸۵، مأموریت هاتمر ارائه آموزش باکیفیت به دانش‌آموزان بوده است. دانش‌آموزان می‌توانند از مقطع مهدکودک تا دبیرستان در این مدرسه تحصیل کنند. در مدرسه هاتمر، از دوره مهدکودک به کودکان زبان انگلیسی آموزش داده می‌شود. در مقطع ابتدایی نیز به دانش‌آموزان ۶ ساعت در هفته زبان انگلیسی درس می‌دهند. 

مدرسه ICS Côte D’Azur

مدرسه ICS یک مدرسه خصوصی، روزانه و بین‌المللی است که پذیرای کودکان ۳ تا ۱۱ ساله است. این مدرسه دوزبانه در شهر والبون در جنوب غربی نیس فرانسه قرار دارد. مسیرهای حمل‌و‌نقل آسانی برای رسیدن به این مدرسه وجود دارد و دانش‌آموزان می‌توانند از زیبایی‌های طبیعی منطقه لذت ببرند. 

مدرسه بین‌المللی نیس (ISN)

مدرسه بین‌المللی نیس یک مدرسه خصوصی و روزانه برای کودکان، از پیش‌دبستانی تا کلاس دوازدهم است. این مدرسه بیش از چهار دهه پیش برای خانواده‌های مهاجر که مشتاق آموزش بین‌المللی در کوت دازور بودند، تأسیس شد. در مدرسه ISN، دانش‌آموزان به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی آموزش می‌بینند تا برای ورود به مقاطع بالاتر آماده شوند. 

مدرسه بین‌المللی موگینز (Mougins)

مدرسه موگینز یک مدرسه بین‌المللی بریتانیایی است که در قلب نیس سوفیا-آنتیپولیس قرار دارد. این مدرسه که در سال ۱۹۶۴ تأسیس شد، آموزش بین‌المللی را برای کودکان ۳ تا ۱۸ ساله ارائه می‌دهد. برنامه آموزشی این مدرسه دقیقاً از برنامه درسی ملی انگلیسی پیروی می‌کند. در این مدرسه، دانش‌آموزانی از ۴۰ ملیت مختلف مشغول تحصیل هستند. 

جمع‌بندی

در کشور فرانسه آموزش برای کودکان ۶ تا ۱۶ سال اجباری است. مدارس فرانسه شامل مدارس دولتی، خصوصی و بین‌المللی می‌شوند. مدارس دولتی به‌صورت رایگان و سکولار اداره می‌شوند. نزدیک به ۹۰ درصد مدارس خصوصی این کشور، کاتولیک هستند و شهریه سالانه آن‌ها در مقطع ابتدایی ۴۰۰ یورو، راهنمایی ۷۰۰ یورو و دبیرستان ۸۰۰ یورو است. مدارس بین‌المللی و دوزبانه شهریه‌های بالاتری بین ۵ هزار تا ۲۰ هزار یورو در سال دریافت می‌کنند. 

فرم مشاوره پذیرش مدارس فرانسه

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

آیا دانش‌آموزان بین‌المللی می‌توانند در مدارس فرانسه تحصیل کنند؟

بله. دانش‌آموزان بین‌المللی می‌توانند در مدارس دولتی و خصوصی فرانسه ثبت‌نام و تحصیل کنند. 

بهترین مدارس فرانسه برای دانش‌آموزان بین‌المللی کدام مدارس هستند؟

برخی از بهترین مدارس بین‌المللی فرانسه عبارت‌اند از :مدرسه گرنل (EIB)، مدرسه هاتمر، مدرسه موگینز، مدرسه بین‌المللی نیس و مدرسه ICS. 

برای تحصیل در مدارس فرانسه به چه مدارکی نیاز دارم؟

برای تحصیل در مدارس فرانسه باید مدارکی مانند شناسنامه (والدین و فرزند)، گواهی ازدواج (والدین)، پاسپورت، دو تا چهار عکس در اندازه پاسپورت، اثبات محل سکونت و سوابق واکسیناسیون ارائه شوند. برخی از مدارس خصوصی، به مدارک بیشتری نیاز دارند.  

هزینه تحصیل در مدارس فرانسه چقدر است؟

تحصیل در مدارس دولتی فرانسه، رایگان است. مدارس خصوصی در مقطع ابتدایی ۴۰۰ یورو، راهنمایی ۷۰۰ یورو و دبیرستان ۸۰۰ یورو دریافت می‌کنند. مدارس بین‌المللی و دوزبانه، شهریه‌ای بین ۵ هزار تا ۲۰ هزار یورو در سال دریافت می‌کنند.