در این مقاله جامع می‌خواهیم شما را با شرایط تحصیل در برترین مدارس لهستان به همراه روش ثبت نام و هزینه ثبت نام در مدارس لهستان برای سال ۲۰۲۳ آشنا کنیم.

تحصیل در مدارس لهستان به عنوان روشی برای تحصیل با هزینه کم در یک کشور اروپایی به شمار می‌رود. لهستان یک کشور اروپای شرقی است که سیستم اموزشی عالی و باکیفیت را با هزینه کم برای دانش آموزان داخلی و بین المللی ارائه می‌دهد. دانشگاه‌ها و مدارس لهستان میزبان انواع دانشجویان و دانش آموزان بین المللی از کشورهای مختلف جهان بوده اند. یک سیستم آموزشی عالی به همراه هزینه های پایین زندگی و تحصیل در شهرهای مختلف لهستان باعث شده است تا یک انتخاب عالی برای تحصیل در خارج از کشور باشد.

تحصیل در مدارس لهستان

سیستم آموزشی این کشور در رتبه پنجم اروپا و دهم جهان قرار دارد. تا قبل از سال ۲۰۱۷ در این سیستم آموزشی دانش‌آموزان باید دوره‌های ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را می‌گذراندند. اما طبق تغییراتی که در سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاد، دوره‌ی راهنمایی به‌طور کامل از سیستم آموزشی این کشور حذف شده است و سال‌های تحصیلی مربوط به مقطع راهنمایی نیز بین مقاطع ابتدایی و دبیرستان تقسیم شده‌اند.

دوره ابتدایی در مدارس لهستان

امروزه دانش‌آموزان لهستانی ملزم‌اند هشت سال در دوره ابتدایی درس بخوانند. در سال‌های اول تا سوم ابتدایی، تمامی آموزش‌های مربوط به زبان لهستانی، ریاضی و هنر را یک معلم در کلاس‌های درسی تدریس می‌کند. در سال‌های چهارم تا هشتم ابتدایی، به مباحث تخصصی می‌پردازند و آموزش‌هایی مثل زبان و ادبیات لهستانی، علوم کامپیوتر، تاریخ، علوم دینی و ریاضیات ارائه می‌شوند.

دانش‌آموزان با پایان دوره ابتدایی در مدارس لهستان، ملزم‌اند در آزمون پایان سال هشتم ابتدایی شرکت کنند. جالب است که این آزمون ضریب قبولی ندارد و همه دانش‌آموزان با هر نمره‌ای که بگیرند، به دوره دبیرستان راه خواهند یافت. با وجود این، نمره‌ای که هر دانش‌آموز می‌گیرد تأثیر بسیاری در انتخاب نوع دبیرستانی دارد که قرار است در آن درس بخواند. 

هر سال تحصیلی دو ترم است و کلاس‌های درسی بین ساعت هشت تا نه صبح شروع می‌شوند و بین ساعت سه تا چهار عصر به پایان می‌رسند.دوره ابتدایی در مدارس لهستان

دوره دبیرستان در لهستان

دانش‌آموزان بعد از پایان دوران ابتدایی و کسب نمره آزمون پایانی دوره هشتم، تحصیلات خود را در یکی از انواع دبیرستان‌های لهستان آغاز می‌کنند. در ادامه با این دبیرستان‌ها آشنا خواهیم شد. 

لیسیوم

لیسیوم دبیرستان عمومی لهستان است که با آزمون پایان دوره دبیرستان مدرک دیپلم دبیرستانی به دانش‌آموزان می‌دهد. این دوره چهار سال طول می‌کشد. برخی مدارس خصوصی ترجیح می‌دهند دانش‌آموزان خود را برای شرکت در دوره International Baccalaureate ( لیسانس بین‌المللی) آماده کنند.

تکنیکوم

تکنیکوم مدرسه فنی-تخصصی لهستان است که دانش‌آموزان را برای مشاغلی مثل برق، مکانیک یا حسابداری آماده می‌کند. این دوره معمولاً پنج سال طول می‌کشد.

هنرستان فنی‌حرفه‌ای پایه

دانش‌آموزان پس از دو سال تحصیل در هنرستان فنی‌حرفه‌ای، با فراگیری مهارت‌های موردنیاز برای کار در مشاغلی مانند باغبانی، آشپزی، آرایشگری و مکانیک گواهی صلاحیت دریافت می‌کنند. پس از آن امکان این امکان را دارند که دو سال تحصیل خود را ادامه دهند و مدرک لیسیوم بگیرند یا در دوره سه ساله به‌قصد گرفتن مدرک تکنیکوم ادامه تحصیل دهند.

تحصیل در مدارس لهستان

 شرایط تحصیل در مدارس لهستان

تحصیل در مدارس لهستان برای دانش‌آموزان لهستانی در مدارس دولتی رایگان است. اما برای تحصیل در مدارس خصوصی باید هزینه‌های اضافی پرداخت کنند. دانش‌آموزان بین‌المللی که از کشورهای اتحادیه اروپا برای تحصیل در مدارس لهستان اقدام می‌کنند، به پرداخت شهریه نیاز نخواهند داشت. اما تمامی دانش‌آموزان از سایر کشورهای غیر از اتحادیه اروپا، باید شهریه ماهانه یا سالانه برای تحصیل در مدارس این کشور، اعم از دولتی یا غیردولتی، پرداخت کنند.

دانش‌آموزان بین‌المللی مجازند در مدارس مختلف دولتی و خصوصی این کشور مشغول به تحصیل شوند. تدریس در اکثر مدارس دولتی این کشور به زبان لهستانی است. اگر دانش‌آموزی بخواهد به زبان انگلیسی درس بخواند، باید به‌سراغ مدارس خصوصی کشور لهستان برود.

شرایط پذیرش در مدارس دولتی لهستان

تحصیل در مدارس دولتی لهستان برای دانش‌آموزان ضوابط مشخصی دارد. اول اینکه تقریباً در تمام مدارس دولتی لهستان، آموزش‌ها به زبان لهستانی به دانش‌آموزان ارائه می‌شود. البته شرایطی وجود دارد که متقاضیان بین‌المللی برای تحصیل در مدارس ابتدایی لهستان، می‌توانند به‌صورت فشرده زبان لهستانی را فرا بگیرند. این آموزش‌ها تحت عنوان کلاس صفر به دانش‌آموزان خارجی ارائه می‌شود.

برای تعیین اینکه آیا دانش‌آموز به حضور در کلاس‌های آموزش زبان لهستانی نیاز دارد یا خیر، مدیر مدرسه باید با دانش‌اموز مصاحبه کند. در این جلسه مدیر مدرسه به‌همراه یک مشاور آموزشی و یک معلم کلاس اول با دانش‌آموز و والدین او گفت‌وگو دارند و وضعیت دانش‌آموز را برای حضور در کلاس ارزیابی می‌کنند. فراموش نکنید که فرزند شما باید در کلاسی به آموزش و تحصیل بپردازد که تمام دانش‌آموزان و معلمان به زبان لهستانی صحبت می‌کنند. برای همین تعیین وضعیت نسبی دانش‌آموز در زبان لهستانی شرط مهمی برای پذیرش او در مدارس دولتی این کشور است.

شرایط پذیرش در مدارس خصوصی لهستان برای دانش‌آموزان خارجی

حضور در مدارس دولتی برای یک دانش‌آموز خارجی می‌تواند کمی استرس‌زا باشد و روند ادامه تحصیل او را با مشکل مواجه سازد. دانش‌آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس لهستان می‌توانند از گزینه مدارس خصوصی و بین‌المللی این کشور بهره ببرند. آموزش در این مدارس به‌دلیل اینکه مستلزم پرداخت شهریه حتی برای دانش‌آموزان بومی است، از کیفیت بالاتری برخوردار است. جمعیت کلاس کمتر از مدارس عادی است و امکان تحصیل به زبان انگلیسی و سایر زبان‌های بین‌المللی هم وجود دارد.

اگر فرزند شما به زبان انگلیسی نسبت به زبان لهستانی تسلط بیشتری دارد، تحصیل در مدارس بین‌المللی محیط بهتر و کم‌استرس‌تری برای او خواهد بود.

شرایط تحصیل در مدارس لهستان

مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش در مدارس لهستان

برای پذیرش در مدارس لهستان نیاز است زمان تعیین‌شده برای ثبت‌نام را در نظر داشته باشید. برخی از مدارس این کشور از متقاضیان می‌خواهند از مدت‌ها قبل، حتی یک سال جلوتر، مدارک خود را برای درخواست پذیرش از آن مدرسه ارسال کنند. برخی از والدین ترجیح می‌دهند که به‌طور هم‌زمان برای چندین مدرسه مختلف درخواست بفرستند و زمان درخواست این مدارس ممکن است با هم متفاوت باشد. برخی از این مدارس برای بررسی درخواست‌های مختلف مبالغی را از خانواده‌ها دریافت می‌کنند. پس بهتر است قبل از ارسال درخواست، از درصد پذیرش در مدرسه‌های موردنظر مطمئن شوید.

مدارک موردنیاز برای هر یک از مدارس لهستان ممکن است متفاوت باشند، با این حال‌ مدارک لازم مشترک برای ثبت‌نام در مدارس لهستان به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • چند قطعه عکس
 • هزینه مربوط به درخواست ثبت‌نام در مدرسه
 • فایل اصلی و ترجمه‌شده کارنامه‌های دوره‌های تحصیلی قبلی (برای دانش‌آموزان سال‌های بالاتر)

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مدارس لهستان

مراحل ثبت‌ نام در مدارس لهستان

برای ثبت‌نام در مدارس لهستان باید روال زیر را دنبال کنید:

انتخاب مدرسه و ارسال درخواست

اولین گام انتخاب مدرسه‌ای است که می‌خواهید فرزندتان را در آن ثبت‌نام کنید. همان‌طور که می‌دانید امکان انتخاب بین گزینه‌های دولتی و خصوصی وجود دارد. پس از اینکه مدرسه خود را انتخاب کردید، باید حواستان باشد که درخواست ثبت‌نام فرزندتان در آن مدرسه را در تاریخ‌های معین‌شده از طرف مدارس، ارسال کنید. جهت کسب اطلاع از زمان ثبت‌نام، وب سایت مدرسه را چک کنید. در گام بعدی شما باید درخواست خود را به مدرسه ارسال کنید. توصیه می‌شود موقع ارسال درخواست ثبت‌نام در مدارس لهستان، تا حد امکان اطلاعات کاملی را درباره وضعیت تحصیلی فرزندتان و موارد موردنیاز دیگر به مدرسه اعلام کنید. به‌عنوان مثال، بگویید که آیا نیازی به گذراندن دوره‌های فشرده زبان لهستانی وجود دارد یا خیر. بهتر است برای بالا بردن احتمال پذیرش فرزندتان در مدارس لهستان، چندین مدرسه را انتخاب کنید و برایشان درخواست بفرستید. 

مصاحبه در مدرسه

پس از اینکه درخواست شما در مدرسه موردنظر پذیرفته شد، نوبت به جلسه مصاحبه در مدرسه می‌رسد. در اکثر مدارس دولتی و خصوصی کشور لهستان، این جلسه با حضور والدین یا بدون آن‌ها و با بیانیه رسمی برگزار می‌شود. معمولاً مدارس، معیارهای خاص خود را برای پذیرش دانش‌آموزان دارند و بر طبق آن‌ها دانش‌آموزان را گروه‌بندی می‌کنند. البته شما می‌توانید از طریق تماس با مدرسه موردنظر از حدود سؤالاتی که در جلسات مصاحبه پرسیده می‌شوند، آگاه شوید.

استفاده از آزمون‌های استانداردشده

گاهی ممکن است مسئولان مدرسه تصمیم بگیرند از دانش‌آموزان آزمون استانداردشده بگیرند. این آزمون‌ها در تعیین سطح دانش‌آموزان و تشخیص نیازهای آموزشی آن‌ها تأثیر بسزایی دارد. البته بیشتر مدارس دولتی لهستان تنها به بررسی کارنامه‌های سال‌های گذشته دانش‌آموزان اکتفا می‌کنند. با وجود این، مدارس خصوصی و بین‌المللی ممکن است به‌سراغ آزمون‌های استاندارد‌شده نیز بروند.

مراحل نهایی

پس از ثبت درخواست و انجام مصاحبه در مدرسه و شرکت در آزمون‌های موردنیاز، نوبت به انتظار برای پاسخ از طرف مدرسه می‌رسد. لازم به ذکر است که اگر فرزند شما در یک دوره از آزمون پذیرش نشد، می‌توان برای دوره‌های بعدی ثبت‌نام کرد.

مراحل ثبت نام در مدارس لهستان

هزینه تحصیل در مدارس لهستان

مدارس مختلف دولتی و خصوصی کشور لهستان برای دانش‌آموزان بین‌المللی شهریه‌های متفاوتی را در نظر گرفته‌اند. این شهریه‌ها بر اساس نوع خدماتی است که در این مدارس ارائه می‌شوند. در جدول زیر شهریه تحصیل سالانه در برترین مدارس بین‌المللی پایتخت لهستان را مشاهده می‌کنید.

نام مدرسهشهریه سالیانه به یورو
Thames British School

۸٬۵۰۰ - ۱۵٬۰۰۰

International Trilingual School of Warsaw

۲۳٬۲۰۰ - ۱۰٬۹۵۰

American School of Warsaw۱۱٬۸۰۰ - ۲۳٬۲۰۰
Polish British Academy of Warsaw۵٬۹۰۰ - ۷٬۳۰۰
Pechersk School International Warsaw Campus۱۲٬۸۰۰ - ۲۴٬۲۰۰
Monnet International School۸٬۳۷۰
Akademeia High School۲۲٬۶۰۰ - ۲۹٬۲۵۰
The Canadian School of Warsaw۷٬۱۰۰ - ۷٬۶۰۰
Lycée Francais de Varsovie R. Goscinny۵٬۹۰۰ - ۸٬۴۰۰
The International School Warsaw۵٬۰۰۰ - ۷٬۱۰۰
International American School of Warsaw۹۵۰۰ - ۱۳۸۰۰
British Primary School of Wilanow۹٬۵۰۰ - ۱۴٬۰۰۰
The British School Warsaw۸٬۸۰۰ - ۲۱٬۴۵۰
The English Primary/The English Playhouse۳٬۷۵۰ - ۵٬۶۲۰
Multischool International School۶٬۰۱۰
Willy-Brandt Schule Warschau۵٬۶۰۰
International European School Warsaw۵٬۴۰۰ - ۵٬۶۰۰
Vancouver Schools۴٬۱۰۰ - ۴٬۶۰۰

بهترین مدارس لهستان

بهترین مدارس لهستان

وب سایت International schools database لیست برترین مدارس بین‌المللی شهر ورشو، پایتخت لهستان را برای سال جاری به شرح زیر اعلام کرده است:

 • Thames British School
 • International Trilingual School of Warsaw
 • American School of Warsaw
 • Polish British Academy of Warsaw
 • Pechersk School International - Warsaw Campus
 • Monnet International School
 • Akademeia High School
 • The Canadian School of Warsaw
 • Lycée Francais de Varsovie R. Goscinny
 • The International School Warsaw
 • Warsaw Montessori Family
 • International American School of Warsaw
 • British Primary School of Wilanow
 • Academy International
 • Pines Forest School
 • The British School Warsaw
 • The English Primary/The English Playhouse
 • Multischool International School
 • Willy-Brandt Schule Warschau
 • International European School Warsaw
 • Edison Primary School
 • Vancouver Schools

در ادامه چند مورد از این مدارس را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

مدرسه تیمز (Thames British School)

مدرسه بریتانیایی تیمز، واقع در ورشو، بالاترین سطح آموزشی و طیف وسیعی از فرصت‌های پیشرفت شخصی را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد. دانش‌آموزان این مدرسه با مهارت‌ها و گواهی‌های معتبر جهانی که درها را به روی بهترین دانشگاه‌های جهان می‌گشایند، آماده رویارویی با چالش‌های قرن بیست و یکم می‌شوند. برنامه آموزشی این مدرسه، به‌عنوان یک مدرسه بریتانیایی، مطابق با استانداردهای برنامه درسی ملی انگلستان است. مدرسه بریتانیایی تیمز، کلاس‌هایش را به زبان انگلیسی برگزار می‌کند و برنامه درسی بریتانیا را از مرحله پایه اول تا سطوح بین‌المللی AS/A کمبریج و برنامه دیپلم IB (لیسانس بین‌المللی) را دنبال می‌کند. این مدرسه پنج پردیس مجهز به امکانات عالی در داخل و اطراف ورشو دارد.

مدرسه ویلانو (British Primary School of Wilanow)

مدرسه ابتدایی بریتانیایی ویلانو در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد. این مدرسه عضو معتبر شورای مدارس بین‌المللی بریتانیا (COBIS) و ارائه‌دهنده آموزش بین‌المللی با ارزیابی کمبریج است. این مرکز با دریافت معافیت‌های خاص از مقامات آموزشی لهستان، سیستم آموزشی بریتانیا را در لهستان پیاده‌سازی کرده است.

دبیرستان آکادمیا (Akademeia High School) 

دبیرستان آکادمیا یک دبیرستان بین‌المللی خصوصی در ورشو است که سطوح A و iGCSE را ارائه می‌دهد. این مدرسه بر توسعه توانایی‌های تحصیلی دانش‌آموزان و پتانسیل هنری، ورزشی و رهبری آن‌ها تمرکز دارد. تمامی کلاس‌ها منحصراً به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. در این مدرسه همچنین یک دوره امتحان فشرده SAT/ACT برای دانش‌آموزانی که علاقه‌مند به پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا هستند، آماده شده است.

فرم مشاوره پذیرش مدارس لهستان

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

آیا دانش آموزان بین المللی می‌توانند در مدارس لهستان تحصیل کنند؟

بله. دانش آموزان بین المللی امکان ثبت نام در دوره های مختلف برگزار شده در مدارس دولتی و خصوصی لهستان را دارند. با این حال فقط باید بدانید که به عنوان یک دانش آموز ایرانی ملزم به پرداخت شهریه در تمامی مدارس این کشور اعم از دولتی و خصوصی خواهید بود.

آیا دانش آموزان بین المللی می‌توانند در مدارس لهستان تحصیل کنند؟

بله. دانش آموزان بین المللی امکان ثبت نام در دوره های مختلف برگزار شده در مدارس دولتی و خصوصی لهستان را دارند. با این حال فقط باید بدانید که به عنوان یک دانش آموز ایرانی ملزم به پرداخت شهریه در تمامی مدارس این کشور اعم از دولتی و خصوصی خواهید بود.

بهترین مدارس لهستان برای دانش آموزان بین المللی کدام مدارس هستند؟

بهترین مدارس لهستان برای دانش آموزان بین المللی، خصوصاً آنها که با زبان لهستانی آشنایی ندارند، مدارس بین المللی موجود در کشور لهستان است. این مدارس آموزش های خود را به زبانهای بین المللی همچون انگلیسی و آلمانی ارائه می دهند. بدین ترتیب اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور هایی همچون انگلستان و آمریکا را دارید، تحصیل در این مدارس خصوصی و بین المللی به شما پیشنهاد می شود.

برای تحصیل در مدارس لهستان به چه مدارکی نیاز دارم؟

برای تحصیل در مدارس لهستان نیاز به ارائه مدارک هویتی ملی و مدارک مربوط به آموزش هایی که در کشور ایران گذرانده اید، خواهد بود. همچنین برخی مدارس، به خصوص مدارس بین المللی مدارک بیشتری را از متقاضیان درخواست می‌کنند که لیست کامل آنها در وب سایت این مدارس موجود است.

هزینه تحصیل در مدارس لهستان چقدر است؟

هزینه تحصیل در مدارس لهستان بستگی زیادی به نوع مدرسه ای که در حال تحصیل آن هستید دارد. اگر مدارس دولتی این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید، باید هزینه بسیار کمتری در حد ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو را به صورت ماهیانه بپردازید. این در حالی است که برخی مدارس بین المللی و معتبر موجود در پایتخت این کشور مبالغ بسیار بیشتری در حد ۲۰ هزار یورو در سال را نیز از دانش آموزان خود دریافت می‌کنند.