سنگاپور کشوری پیشرو در آموزش عالی با موسسات آموزشی برجسته است. امکان تحصیل به زبان انگلیسی، وجود فرصت‌های شغلی بین‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی و زندگی شهری پویا، دلایلی هستند که تحصیل در سنگاپور را به گزینه‌ای محبوب بین دانشجویان خارجی تبدیل کرده‌اند.

سنگاپور یکی از بهترین سیستم‌های آموزش عالی در جهان را دارد. ارائه برنامه‌های تحصیلی متنوع، کیفیت بالای آموزشی، دانشگاه‌های برتر، محیط چندفرهنگی و همین‌طور فرصت‌‌های شغلی متعدد، ازجمله دلایلی هستند که سنگاپور را به یکی از مقاصد محبوب برای تحصیلات بین‌المللی تبدیل کرده‌اند.

فرصت‌های آموزشی فراوان و محیط زندگی مطمئن و پویا در سنگاپور، هزاران دانشجو را از سراسر جهان به این کشور می‌کشاند تا در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی برجسته آن تحصیل کنند.

ما در این مطلب به موضوع تحصیل در سنگاپور، معرفی مقاطع تحصیلی، شرایط، هزینه و همچنین مدارک مورد نیاز آن پرداخته‌ایم. ضمن اینکه شما را با مزایا و معایب تحصیل در سنگاپور آشنا می‌کنیم.

معرفی مقاطع تحصیلی در سنگاپور

یکی از عواملی که سنگاپور را به یک مقصد پرطرفدار در زمینه تحصیلات بین‌المللی تبدیل کرده، سیستم‌ آموزشی معتبر و موثر و تربیت نیروی انسانی و متخصص در آن است. سنگاپور به‌عنوان یکی از برترین کشورها در زمینه آموزش و پرورش، مدارس، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی موفقی دارد که توجه ویژه‌شان بر توسعه دانش‌آموزان و دانشجویان در همه جوانب تحصیلی است. از اساتید باتجربه و کارآمد گرفته تا برنامه‌های آموزشی متنوع و تحقیقات پیشرفته، فضایی پویا و الهام‌بخش را برای یادگیری و رشد دانش‌آموزان و دانشجویان فراهم کرده‌اند.

در ادامه مقاطع تحصیلی در سنگاپور را معرفی می‌کنیم که شامل این موارد می‌شود:

 • پیش‌دبستانی
 • ابتدایی
 • متوسطه پایه
 • پیش‌دانشگاهی
 • کارشناسی
 • کارشناسی ارشد
 • دکتری و مقاطع بالاتر

تحصیل در مدارس سنگاپور

مدارس سنگاپور دولتی و خصوصی هستند و هر دو تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش این کشور عمل می‌کنند. تحصیل در این مدارس برای دانش‌آموزان ۶ تا ۱۶ ساله اجباری است. به‌طور خلاصه تحصیل پیش از دانشگاه در سنگاپور به سه مرحله ابتدایی به‌مدت ۶ سال، متوسطه پایه به‌مدت ۶ سال و متوسطه عالی یا پیش‌دانشگاهی به‌مدت ۱ تا ۲ سال تقسیم می‌شود که در ادامه، هریک از این مراحل را به‌طور کامل بررسی خواهیم کرد.

پیش‌دبستانی (Preschool)

پیش‌دبستانی، مرحله آموزشی قبل از ورود به مدرسه ابتدایی است که با نام مهدکودک هم شناخته می‌شود. این فرصت‌ آموزشی برای کودکان ۴ تا ۶ سال مناسب است. آن‌ها می‌توانند در این مقطع مهارت‌های فردی، اجتماعی، شناختی و عاطفی خود را توسعه دهند.

ابتدایی (Primary School)

مقطع ابتدایی در سنگاپور ۶ سال طول می‌کشد (اول تا ششم) و به‌عنوان مرحله اولیه سیستم آموزشی این کشور محسوب می‌شود. این مرحله آموزشی به کودکان ۶ تا ۱۲سال اختصاص دارد و در مدارس ابتدایی به منظور توسعه و گسترش توانمندی‌های کودکان از نظر مهارت‌های علمی، عاطفی، اجتماعی، زندگی، شغلی و آماده‌سازی آن‌ها برای مراحل آموزشی بعدی ارائه می‌شود. در ابتدایی دروس مختلف مانند زبان مادری، زبان انگلیسی و سایر زبان‌ها، ریاضیات، علوم، تاریخ، هنر، موسیقی، تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات (ICT) و تربیت بدنی تدریس می‌شود.

ورود به متوسطه پایه در سنگاپور بعد از موفقیت در آزمون پایان ششم ابتدایی امکان‌پذیر است و با توجه به نمرات کسب‌شده، در مورد این دوره تصمیم‌گیری می‌شود.

دبیرستان یا متوسطه پایه (Secondary School)

مقطع متوسطه پایه در سنگاپور پس از مقطع ابتدایی است و ۶ سال طول می‌کشد (متوسطه اول تا ششم). این مقطع به دانش‌آموزان ۱۳ تا ۱۸ سال اختصاص دارد و در مدارس متوسطه و به‌منظور توسعه دانش و مهارت‌ها و همچنین توانمندسازی دانش‌آموزان برای تحصیلات بالاتر ارائه می‌شود. دانش‌آموزان پس از موفقیت در امتحان سنگاپور-کمبریج (Singapore-Cambridge General Certificate of Education Ordinary Level) مدرک دوره متوسطه پایه خود را دریافت کرده و وارد مقطع پیش‌دانشگاهی می‌شوند.

پس از متوسطه یا پیش‌دانشگاهی (Pre-university education)

مقطع پیش‌دانشگاهی که ۱ تا ۲ سال طول می‌کشد، بعدی از مقطع متوسطه پایه است. این مقطع اختیاری است و دانش‌آموزان ۱۷ تا ۱۸ سال در آن شرکت می‌کنند. مقطع پیش‌دانشگاهی در سنگاپور ساختار آموزشی هدفمندی دارد و براساس استانداردهای بین‌المللی طراحی شده است. این مقطع قرار است دانش‌آموزان را برای تحصیلات عالی و ورود به دانشگاه، آماده کند. بنابراین دانش‌آموزانی که می‌خواهند وارد دانشگاه شوند، بهتر است پیش‌دانشگاهی را پشت سر بگذارند.

پیش‌دانشگاهی، برنامه درسی گسترده‌تری در مقایسه با مراحل آموزشی قبلی دارد و دانش‌آموزان بر تخصص‌های مورد علاقه خود تمرکز می‌کنند. همچنین در پیش‌دانشگاهی سنگاپور، از روش‌های تدریس تعاملی، پروژه‌محور و مشارکتی استفاده می‌شود. یعنی دانش‌آموزان به‌طور فعال در فرایند یادگیری خود مشارکت کرده و نیروی تحلیل و خلاقیت خود را تقویت می‌کنند.

انواع مدارس در کشور سنگاپور

انواع مدارس در کشور سنگاپور مدارس دولتی و خصوصی هستند که در ادامه به شرح هرکدام می‌پردازیم.

مدارس دولتی

مدارس دولتی آموزش باکیفیت، موضوعات کاربردی و برنامه‌هایی برای توسعه دانش‌آموزان را با هزینه‌های استاندارد ارائه می‌دهند. برخی از مدارس دولتی وضعیت مستقلی دارند. یعنی ضمن اینکه برنامه درسی ملی را دنبال می‌کنند، طیف وسیع‌تری از برنامه‌ها را ارائه می‌دهند که تجربه یادگیری فرزند شما را افزایش می‌دهد و استعدادهای او را شکوفا می‌کند. برخی از مدارس دولتی که با نام SAP شهرت دارند، متعهد به پرورش دانش‌آموزان دوزبانه و دوفرهنگی هستند و چشم‌انداز جهانی دارند.

مدارس خصوصی

مدارس خصوصی اعم از مدارس خصوصی و بین‌المللی هستند. این مدارس با تعیین هزینه‌ها، برنامه‌های آکادمیک و غیرآکادمیک خود را توسعه می‌دهند. اکثر مدارس خصوصی آزمون‌های GCE O-Level یا A-Level را ارائه می‌دهند. همچنین برخی از مدارس خصوصی، این قابلیت‌ را دارند که برنامه درسی دیپلم پیشرفته (AP) و لیسانس بین‌المللی (IB DP) را ارائه دهند.

پنج مورد از بهترین مدارس سنگاپور عبارت‌اند از:

 • مدرسه بین‌المللی آمریکایی استمفورد

مدرسه استمفورد (Stamford American International School) با پذیرش رده سنی ۱۸ ماه تا ۱۸ سال، تنها مدرسه در سنگاپور است که برنامه درسی دیپلم پیشرفته (AP)، لیسانس بین‌المللی (IB DP) و آموزش فنی و حرفه ای (BTEC) ارائه می‌دهد.

 • کالج برایتون سنگاپور

این کالج که یکی از مدارس خصوصی است و در سال 2020 تاسیس شده، شعبه‌ای از کالج بسیار موفق برایتون در انگلستان است. برنامه درسی این مدرسه با برنامه تحصیلی ملی انگلستان تطبیق یافته و رده سنی تحصیلی آن 18 ماه تا 11 سال است. این مدرسه از دوره پیش‌دبستانی تا پایه اول، برنامه آموزشی دوزبانه ارائه می‌دهد و برای سایر مقاطع تحصیلی، دروس روزانه زبان ماندارین در نظر گرفته است. زبان ماندارین زبان رسمی جمهوری چین (تایوان) و یکی از زبان‌های رسمی سنگاپور است.

 • مدرسه بینالمللی کانادایی سنگاپور

این مدرسه (CIS Singapore مخفف عبارت Canadian International School Singapore) یک مدرسه خصوصی، در نوع روزانه با برنامه‌های تحصیلی محلی MYP، برنامه‌های تحصیلی بین‌المللی دانشجویان (PYP)، مدرک دیپلم IB برای دوره متوسطه و مدرک دیپلم دبیرستان انتاریو (OSSD) است. همچنین این مدرسه ظرفیت پذیرش ۳۰۰۰ دانش‌آموز به‌صورت مختلط و در سنین ۳ تا ۱۸ سال را دارد. درس‌ها در این مدرسه به زبان انگلیسی تدریس می‎‌شوند و همچنین دو برنامه دوزبانه چینی-انگلیسی از پیش‌دبستانی تا پایه ششم و فرانسوی-انگلیسی در پایه‌های اول تا پنجم نیز ارائه می‌شود.

 • کالج دولویچ در سنگاپور (DCSG)

این کالج در سال ۲۰۱۴ افتتاح شد و برنامه‌های درسی تطبیق‌یافته با برنامه درسی ملی انگلستان، برنامه درسی دوساله با گواهی‌نامه عمومی متوسطه بین‌المللی (IGCSE) و مدرک دیپلم IB ارائه می‌دهد. این مدرسه رویکرد آموزشی بریتانیایی دارد. اگرچه کلاس‌ها از ۲ سالگی تا ۷ سالگی به هر دو زبان انگلیسی و چینی تدریس می‌شوند و همچنین دروس روزانه ماندارین در دوره ابتدایی تدریس می‌شود.

 • مدرسه آلمانی اروپایی سنگاپور (GESS)

مدرسه آلمانی اروپایی سنگاپور یک مدرسه خصوصی است که برنامه درسی آلمان، برنامه درسی ملی اقتباس‌شده از انگلستان، برنامه تحصیلی PYP، برنامه تحصیلی MYP و همچنین مدرک دیپلم IB ارائه می‌دهد. ضمنا ظرفیت پذیرش آن 1800 دانش‌آموز در سنین ۱۸ ماه تا ۱۸ سال است. این مدرسه ترکیبی از دو بخش است:

 1. بخش آلمانی که اعتبار «مدرسه عالی آلمانی خارج از کشور» را دارد.
 2. بخش اروپایی که یک مدرسه جهانی با مدرک معتبر بین‌المللی IB است و اعتبار شورای مدارس بین‌المللی (CIS) را دارد.

این مدرسه که قبلاً در دو محوطه جداگانه (دبستان و دبیرستان) قرار داشت، اکنون در یک محوطه جدید و مدرن در Dairy Farm Lane قرار گرفته است. این محوطه با هدف سازگاری کامل با محیط زیست، با فضای سبز عمودی و همچنین سیستم جمع‌آوری آب باران طراحی شده است.

تحصیل در سنگاپور در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی در سنگاپور که بعد از مقطع پیش‌دانشگاهی است و اولین مرحله دانشگاهی محسوب می‌شود، ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. متقاضیان با داشتن حداقل ۱۸ سال سن می‌توانند وارد این دوره تحصیلی شوند. در سنگاپور، دانشگاه‌های معتبری وجود دارند که رشته‌های تحصیلی متنوعی را در سطح کارشناسی ارائه می‌دهند.

دانشجویان می‌توانند در مقطع کارشناسی سنگاپور در حوزه‌های مختلفی ازجمله علوم انسانی، مهندسی، هنر، تجارت و مدیریت تحصیل کنند و بسته به رشته انتخابی خود باید دروس تخصصی، عمومی، پروژه‌ها، تحقیقات و تمرین‌ها را پشت سر بگذارند. پس از اتمام دوران تحصیل در مقطع کارشناسی، دانشجویان می‌توانند در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های سنگاپور یا در سایر دانشگاه‌های بین‌المللی ادامه تحصیل دهند.

شرکت در آزمون Singapore-Cambridge GCE و به‌دست‌آوردن نمره A در این امتحان، لازمه ورود به مقطع کارشناسی است. همچنین برای تحصیل در مقطع کارشناسی در سنگاپور به ارائه مدرک آزمون آیلتس ۶ یا تافل ۹۰ یا هر مدرک زبان انگلیسی دیگری در حد C1 نیاز است.

تحصیل در سنگاپور در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد در سنگاپور ۱ تا ۲ سال طول می‌کشد و به دانشجویانی با سن ۲۲ سال به بالا اختصاص دارد. در واقع، این مرحله آموزشی برای دانشجویانی طراحی شده است که قصد ادامه تحصیل در رشته‌ای تخصصی را دارند. دانشگاه‌های معتبری وجود دارند که برنامه‌های کارشناسی ارشد با محتوای تحصیلی گوناگونی را ارائه می‌دهند. در این مقطع، دانشجویان در پروژه‌های تحقیقاتی با استادان مجرب در رشته تخصصی خود همکاری می‌کنند. ضمن اینکه در سطحی بالاتر از کارشناسی، کارآموزی می‌گذرانند.

همچنین، دانشجویان بنا به نیازهای رشته تحصیلی خود، ممکن است در تحقیقات و پژوهش‌های علمی، کنفرانس‌ها و سمینارها شرکت کنند و مقاله ارائه دهند. پس از اتمام تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان می‌توانند در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند یا وارد بازار کار شوند.

برای تحصیل در سنگاپور در مقطع کارشناسی ارشد، قبولی در آزمون‌های GMAT یا GRE یا GATE، اخذ حداقل نمره ۶٫۵ در آزمون آیلتس یا نمره ۹۰ در آزمون تافل و ارائه مدرک کارشناسی الزامی است.

تحصیل در سنگاپور در مقطع دکتری

دانشجویانی که به تحقیقات پیشرفته و تحصیل تخصصی در رشته‌های مختلف علاقه دارند، می‌توانند در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند. مقطع دکتری در سنگاپور محدودیت سنی ندارد و برای دانشجویانی طراحی شده که قصد پیشرفت در تحقیقات و پژوهش‌های علمی دارند و همچنین می‌خواهند به دانش خود عمق بیشتری ببخشند. در حالت کلی، گذراندن دوره دکتری در سنگاپور ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد که البته بسته به رشته تحصیلی و پروژه تحقیقاتی، مدت‌زمان آن متغیر است.

دانشجویان پس از اتمام مقطع کارشناسی ارشد یا معادل آن، در مقطع دکتری تحقیقات تخصصی خود را آغاز کرده و نتایج تحقیقات خود را در قالب پایان‌نامه دکتری ارائه می‌دهند. همچنین، دانشجویان دکتری ممکن است در سمینارها، کنفرانس‌ها و نشست‌های علمی شرکت کرده و مقالات علمی خود را منتشر کنند.

برای تحصیل در سنگاپور در مقطع دکتری قبولی در آزمون‌های GRE، و کسب نمره 5/6 یا 7 در آیلتس یا کسب نمره 90 یا 100 در تافل لازم است. دانشجو موقع درخواست تحصیل دکتری باید ریزنمرات مقاطع قبلی، مقالات چاپ‌شده، پایان‌نامه ارشد و رزومه علمی‌پژوهشی خود را به مسئولان دانشگاه ارائه دهد.

تحصیل در رشته‌های پزشکی در سنگاپور

آکادمی پزشکی در سال ۱۹۵۷ در سنگاپور تاسیس شده است و به‌عنوان نهادی آموزشی در راستای مدیریت برنامه‌های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور فعالیت دارد. دانشگاه‌های پزشکی سنگاپور در بین ۵ دانشگاه برتر در آسیا و ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. با وجود کیفیت بالای دانشگاه‌های پزشکی سنگاپور، خبر خوب این است که هزینه تحصیل در رشته پزشکی در این کشور از کشورهایی مانند کانادا، آمریکا و انگلستان کمتر است.

لازمه پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی سنگاپور شرکت در آزمون ورودی MCAT است. دوره تحصیلی رشته پزشکی ۵ سال طول می‌کشد و شامل ۵ مرحله، از دانش پایه گرفته تا تخصصی است. دو مرحله ابتدایی این دوره تحصیلی دروس عمومی مرتبط با پزشکی و آناتومی بدن انسان را شامل می‌شود. گذراندن سه مرحله انتهایی این رشته به انتخاب شما از میان موارد زیر بستگی دارد:

 • مبانی بیولوژی بدن انسان (ساختار سلول‌ها)
 • سیستم اسکلتی عضلانی
 • سرطان‌شناسی
 • اصول فارماکولوژی
 • علوم اعصاب
 • علوم دارویی
 • سیستم‌های غدد درون‌ریز و تولید مثل

برترین دانشگاه‌های پزشکی در سنگاپور

دانشگاه‌های پزشکی در سنگاپور از رتبه‌های بسیار خوبی در جهان برخوردارند و مدارک معتبری را ارائه می‌دهند. در ادامه برترین دانشگاه‌های پزشکی در سنگاپور را معرفی می‌کنیم.

دانشکده پزشکی NUS

آموزش پزشکی در این دانشگاه به‌صورت یک دوره ۵ ساله است. بیمارستان دانشگاه ملی، بیمارستان وابسته به دانشکده پزشکی NUS است که درست در خارج از آن قرار دارد و هر ساله بیش از ۳۰۰ دانشجو را می‌پذیرد.

دانشکده پزشکی NTU

دانشکده پزشکی NTU اولین بار در سال ۲۰۱۳ و با حدود ۵۰ دانشجو کارش را آغاز کرد. این دانشگاه با همکاری گروه بهداشت ملی و همین‌طور مدیریت بهداشت عمومی در سنگاپور به فعالیت خود ادامه داده است. همچنین دانشکده پزشکی NTU به‌علت همکاری با کالج امپریال لندن شهرت دارد. می‌توان با گذراندن دوره آموزشی این دانشکده، مدرک NTU با متد انگلستان را دریافت کرد. یکی از بورسیه‌های تحصیلی در کشور سنگاپور هم به دانشگاه NTU تعلق دارد.

دانشکده پزشکی Duke-NUS

دانشکده پزشکی Duke-NUS که با بیمارستان عمومی سنگاپور همکاری دارد، از برنامه درسی ۴ ساله به سبک ایالات متحده پیروی می‌کند. این دانشکده تنها دانشجویانی را می‌پذیرد که مدرک لیسانس دارند. همچنین دانش‌آموزانی که سوابق تحصیلی مرتبط مانند شیمی، زیست‌شناسی یا علوم زیستی داشته باشند و بخواهند در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهند، در دانشکده پزشکی Duke-NUS از اولویت ورود برخوردارند.

هزینه تحصیلی پزشکی در سنگاپور

سنگاپور یکی از بهترین کشورهای آسیا و در عین حال یکی از گران‌ترین آن‌ها است. ضمن اینکه گروه رشته‌های پزشکی نسبت به انواع رشته‌‌های تحصیلی شهریه بالاتری دارد. اما خبر خوب این است که دولت سنگاپور بخشی از هزینه‌های تحصیل پزشکی را برعهده می‌گیرد. این تعهد در رابطه با شهروندان سنگاپور به‌مدت ۴ سال و برای فارغ‌التحصیلان سنگاپور و افرادی که اقامت دائم دارند، به‌مدت ۵ سال است.

هزینه‌های تحصیل پزشکی و دندان‌پزشکی در کشور سنگاپور براساس نوع دانشگاه، رشته و مقطع مشخص می‌شود و سالانه از مبلغ 50هزار دلار سنگاپور به بالا شروع می‌شود.

ناگفته نماند که گذراندن دوره‌هایی چون A-LEVEL و IB Diploma جهت تحصیل دندانپزشکی در سنگاپور لازم است.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی پزشکی در سنگاپور

جهت دریافت ویزای تحصیلی پزشکی در سنگاپور باید مدارک زیر را تهیه کنید:

 • اصل مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی و ترجمه آن‌ها
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • ترجمه کلیه مدارک تحصیلی
 • اصل گذرنامه و کپی آن با اعتبار حداقل ۶ ماه
 • ۲ قطعه عکس با‌ اندازه عکس گذرنامه
 • مدرک زبان آیلتس ۶٫۵ یا 7
 • انگیزه‌نامه
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء‌پیشینه

شرایط دریافت بورسیه‌های تحصیلی رشته پزشکی در سنگاپور

از آنجایی که بیشتر بورسیه‌های تحصیلی سنگاپور براساس شایستگی‌های تحصیلی، تعیین می‌شود و به دانشجویان تعلق می‌گیرد باید نمرات زیر را به دست بیاورید:

 • معدل ۳٫۸ یا بالاتر در آزمون GPA
 • نمره ۳۱ در آزمون ACT
 • نمره ۱۴۳۰ در آزمون SAT

شرایط تحصیل در سنگاپور

شرایط تحصیل در سنگاپور عبارت‌اند از:

 • اخذ ویزای تحصیلی سنگاپور
 • ارائه ریزنمرات
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی در آزمون آیلتس با حداقل نمره ۶٫۵ تا ۷ یا آزمون تافل با حداقل نمره ۹۰ تا ۱۰۰
 • داشتن معدل حداقل ۹۰ درصد برای مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی
 • داشتن معدل حداقل ۶۵ درصد برای مقطع کارشناسی دانشگاه‌های خصوصی
 • داشتن معدل حداقل ۵۵ درصد برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد
 • رزومه (CV)
 • نمرات آزمون‌های GRE، GMAT یا SAT

هزینه تحصیل در سنگاپور

هزینه تحصیل در سنگاپور بسته به نوع مدرسه یا دانشگاه، برنامه تحصیلی، مقطع تحصیلی، تجهیزات و منابع، خدمات اضافی و سایر عوامل متغیر است. در ادامه به توضیح مختصر هر مورد می‌پردازیم:

 • نوع مدرسه: هزینه تحصیل در مدارس بین‌المللی و مدارس خصوصی بیشتر از مدارس دولتی سنگاپور است، چراکه مدارس بین‌المللی و خصوصی تأسیسات و منابع بهتری دارند و برنامه‌های آموزشی آن‌ها هم بین‌المللی است.
 • برنامه تحصیلی: هزینه تحصیل بسته به برنامه تحصیلی مورد نظر متفاوت است. برنامه‌های بین‌المللی مانند برنامه بین‌المللی ابتدایی PYPو برنامه بین‌المللی دانشجویان MYP هزینه بیشتری نسبت به برنامه‌های محلی دارند.
 • مقطع تحصیلی: هزینه تحصیل در سنگاپور بر اساس مقطع تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان متفاوت است.
 • تجهیزات و منابع: مدارس با تجهیزات و منابع بهتر هزینه‌های بیشتری را می‌طلبند. به‌عنوان مثال، مدارس با زیرساخت‌های مدرن‌تر، کتابخانه‌های خوب، آزمایشگاه‌های علوم و تجهیزات ورزشی قوی، شهریه بیشتری دارند.
 • خدمات اضافی: برخی مدارس امکانات اضافی مانند تغذیه، حمل‌ونقل، فعالیت‌های خارج از ساعت تدریس و سایر خدمات پشتیبانی را ارائه می‌دهند. این خدمات معمولاً به هزینه تحصیل می‌افزایند.

با توجه به موارد فوق، هزینه‌ کلی در هر مقطع در جدول زیر آمده است:

مقاطع تحصیلی سنگاپورهزینه تحصیل سالانه
مدرسه۵۰۰۰ تا ۴۰هزار دلار
کارشناسی۳۵ تا ۸۵هزار دلار
کارشناسی ارشد۴۰۰۰ تا ۳۰هزار دلار
دکتری ۱۵۰۰ تا ۱۸هزار دلار

می‌توانید با مراجعه به وبسایت‌ موسسه مورد نظر، اطلاعات دقیق‌تری در مورد هزینه‌های تحصیل به دست آورید.

مدارک لازم برای تحصیل در سنگاپور

مدارک لازم برای تحصیل در سنگاپور، در مدارس و دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

 • کپی مدارک تحصیلی قبلی مانند گواهی‌نامه پایان تحصیلات متوسطه یا دیپلم و مدرک لیسانس و فوق لیسانس
 • ترجمه مدارک فوق در صورت نیاز
 • حداقل دو توصیه‌نامه از آخرین اساتید دانشگاهی برای تأیید توانایی‌ها و قابلیت‌های شما (برای تحصیلات تکمیلی)
 • دو توصیه‌نامه (LOR) از کارفرما یا رئیس در صورت داشتن سوابق کاری
 • بیانیه هدف از تحصیل (SOP)
 • رزومه (CV) شامل اطلاعات شخصی، تجربه تحصیلی و حرفه‌ای، مهارت‌ها و سوابق شغلی
 • کپی از گزارش نمرات آزمون‌های GMAT یا آیلتس یا تافل برای اثبات سطح زبان انگلیسی
 • پورتفولیو (در مورد دانشجویان متقاضی دوره‌های هنر، طراحی و معماری)

ویزای تحصیلی سنگاپور

یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در سنگاپور اخذ ویزای تحصیلی این کشور است. پس از اینکه دانشجویان بین‌المللی نامه پذیرش از دانشگاه یا موسسه محل‌ تحصیل خود در سنگاپور را دریافت کردند، باید برای دریافت ویزای تحصیلی سنگاپور اقدام کنند. توصیه می‌شود حداقل یک ماه قبل از آغاز کلاس‌های درس این کار را انجام دهید.

برای ویزای تحصیلی سنگاپور، مدارک زیر نیاز است:

 • پاسپورت معتبر (اصل گذرنامه و کپی آن با اعتبار حداقل 6 ماه)
 • تکمیل و پرینت فرم درخواست (eform16)
 • رسید پرداخت هزینه
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • گواهی تمکن مالی
 • عکس پاسپورتی
 • نمرات آزمون زبان و آزمون‌های دیگر (آیلتس، تافل، GRE و GMAT)
 • اصل مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی
 • گواهی ثبت‌نام در دانشگاه با جزئیات ورود به آن
 • ریزنمرات مقاطع تحصیلی قبلی (دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • انگیزه‌نامه (SOP)
 • گواهی واکسیناسیون
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی عدم اعتیاد
 • ترجمه کلیه مدارک تحصیلی
 • آدرس ایمیل متقاضی
 • اطلاعات تماس در سنگاپور (مانند اطلاعات و آدرس موسسه محل تحصیل)
 • ارائه کد شناسایی خارجیان (به‌استثنای دانش‌آموزانی که والدین‌ آن‌ها در این کشور شاغل هستند یا اقامت دارند.)

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در سنگاپور

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در سنگاپور بین موسسات آموزشی مختلف، متفاوت است، اما در حالت کلی هر متقاضی باید این مراحل را پشت سر بگذارد:

 1. انتخاب موسسه آموزشی
 2. بررسی الزامات و شرایط هر موسسه آموزشی
 3. تهیه مدارک مورد نیاز
 4. تکمیل و ارسال فرم درخواست موسسه آموزشی
 5. پرداخت هزینه‌ها
 6. دریافت پاسخ به درخواست متقاضی از طرف موسسه
 7. اخذ ویزای تحصیلی سنگاپور
 8. ثبت‌نام و شروع تحصیلات

برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های سنگاپور، باید به‌صورت مستقیم از طریق دانشگاه مورد نظر اقدام کنید. به وبسایت آن‌ دانشگاه مراجعه کنید تا از زمان و شرایط ثبت‌نام آگاه شوید. ضمنا صدور ویزای دانشجویی هم‌زمان با نامه پذیرش صورت خواهد گرفت.

بورسیه تحصیلی در سنگاپور

از آنجایی که شهریه و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های سنگاپور بسیار بالا است، بورسیه تحصیلی در سنگاپور می‌تواند برای زندگی دانشجویی کمک موثری باشد. بورسیه تحصیلی در سنگاپور به‌طور کلی به دو دسته بورسیه‌های تحصیلی دولتی سنگاپور و بورسیه‌های دانشگاه‌های سنگاپور تقسیم می‌شود.

متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی سنگاپور باید بدانند که برای اخذ بورسیه تحصیلی، کسب بهترین نمرات در دروس و درخواست به‌موقع بورسیه لازم است. همچنین بورسیه‌ها اکثراً به مقطع دکتری و جهت انجام پروژه‌های تحقیقاتی و همچنین به افراد با رزومه و سابقه فعالیت‎‌های پژوهشی قوی تعلق می‌گیرد. البته این به این معنا نیست که بورسیه‌ای برای مقطع لیسانس یا مدارس وجود ندارد.

برخی از بورسیه‌های تحصیلی سنگاپور عبارت‌اند از:

 • بورسیه کمیسیون خدمات دولتی فوق لیسانس سنگاپور
 • بورسیه تحصیلیA*STAR Computing and Information Science : پوشش کامل هزینه‌های تحصیلی و استفاده از امکانات تحقیقاتی پیشرفته
 • بورسیه شایستگی جهانی NUS: هزینه تحصیل به‌اضافه ۶۰۰۰ دلار کمک‌هزینه سالانه
 • بورسیه تحقیقاتی NTU: به مبلغ ۲۲۰۰ دلار سنگاپور برای دکتری و ۱۹۰۰ دلار سنگاپور برای کارشناسی ارشد
 • بورسیه تحصیلی رئیس‌جمهور نانیانگ (Nanyang President’s Graduate Scholarship): ۱۶هزار و ۵۰ تا ۳۸هزار و ۱۳۰ دلار سنگاپور
 • بورسیه تحصیلی فرودگاه چانگی (Changi Airport): برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • بورسیه پزشکی سنگاپور
 • بورسیه کارشناسی ASEAN: برای اتباع اعضای انجمن ملل آسیای جنوب شرقی
 • بورسیه عالی جهانی SUTD: کمک‌هزینه ۷۰۰۰ دلار سنگاپور در هر دو ترم
 • بورسیه تحصیلی SIT: هزینه تحصیل به‌علاوه هزینه‌های متفرقه سالانه
 • بورسیه کارشناسی SIM GE: ۱۵هزار دلار سنگاپور

کار دانشجویی در حین تحصیل در سنگاپور

کار دانشجوی در حین تحصیل در سنگاپور امکان‌پذیر است. دانشجوها می‌توانند از فرصت‌های متعددی برای کار دانشجویی و کسب تجربه عملی بهره‌‌مند شوند. در واقع کار دانشجویی در حین تحصیل در سنگاپور می‌تواند برای دانشجویان بین‌المللی فرصتی برای کسب تجربه شغلی، توسعه مهارت‌های کاری و تأمین هزینه‌های تحصیلی باشد. در زیر به برخی از جوانب کار دانشجویی در سنگاپور اشاره خواهیم کرد.

مجوز کار

دانشجویان بین‌المللی که در سنگاپور تحصیل می‌کنند، مجاز به کارکردن در طول تحصیل خود هستند. برای شروع کار، دانشجوها باید مجوز کار دانشجویی را از سازمان مهاجرت سنگاپور (ICA) دریافت کنند. این مجوز به دانشجویان اجازه می‌دهد تا در طول ترم، حداکثر 16 ساعت در هفته و در تعطیلات تحصیلی تا 40 ساعت در هفته کار کنند.

محدودیت‌های زمانی

دانشجویانی که برنامه‌ تحصیلی تمام‌وقت دارند، با محدودیت‌های زمانی برای کارکردن مواجه هستند. بنابراین، کار دانشجویی باید به‌طور معقول با برنامه تحصیلی آن‌ها هماهنگ شود. دانشجوها باید به این نکته توجه کنند که تحصیل در سنگاپور اولویت اصلی آن‌ها است و کار دانشجویی نباید تأثیر منفی بر عملکرد تحصیلیشان داشته باشد.

مراکز استخدام

کشور سنگاپور به‌واسطه برخورداری از یک بازار کار پویا، فرصت‌های شغلی متنوعی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشجوها می‌توانند در مراکز مختلف اعم از دانشگاه‌ها، شرکت‌های محلی و چندملیتی، صنایع فناوری اطلاعات، مراکز تحقیقاتی و سایر بخش‌های اقتصادی کار کنند. دستیابی به فرصت‌های شغلی معمولاً از طریق تماس با مراکز استخدام یا از طریق پورتال‌های کاری آنلاین امکان‌پذیر است.

تأمین هزینه‌های تحصیلی

کار دانشجویی در سنگاپور می‌تواند به دانشجویان کمک کند تا هزینه‌های تحصیل خود را تأمین کنند. این درآمد همچنین می‌تواند برای پوشش هزینه‌های زندگی، مسکن و غذا نیز استفاده شود.

توسعه مهارت‌های کاری

کار دانشجویی در سنگاپور فرصتی عالی برای توسعه مهارت‌های کاری است. این فرصت به دانشجویان امکان می‌دهد تا مهارت‌های شغلی خود را بهبود و توسعه دهند، تجربه کاری کسب کنند و با رویکردها و فرهنگ‌های کاری مختلف آشنا شوند. به‌علاوه، این تجربه چون بخشی از رزومه کاری دانشجویان می‌شود می‌تواند در آینده حرفه‌ای آن‌ها تأثیر مثبت و قابل ‌توجهی داشته باشد.

ارتباط با افراد مختلف

کار دانشجویی در سنگاپور این امکان را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد که با افراد مختلفی ازجمله همکاران، اساتید و کارفرمایان مرتبط شوند و برای خود شبکه ارتباطی بسازند. این ارتباطات می‌تواند برای آینده حرفه‌ای دانشجویان مفید باشد و در تأمین فرصت‌های شغلی و رشد حرفه‌ای به آن‌ها کمک کند.

همچنین، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در سنگاپور برنامه‌های کارآموزی و کارورزی را برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرند که این برنامه‌ها فرصتی ارزشمند برای کسب تجربه عملی در حوزه‌های تخصصی است.

درنهایت، این نکته اهمیت دارد که دانشجویان زمان مطلوب و توازن مناسب بین تحصیل و کار دانشجویی را مدیریت کنند تا کارکردن آن‌ها بهره‌وری و عملکرد تحصیلیشان را تحت تأثیر قرار ندهد.

شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در سنگاپور

تحصیل در سنگاپور به معنای اخذ اقامت دائم کشور سنگاپور نیست و شما فقط برای طول دوره آموزشی خود اقامت این کشور را دریافت خواهید کرد. اخذ اقامت سنگاپور پس از تحصیل و حتی اقامت دائم در این کشور امکان‌پذیر است، به‌شرطی که متقاضی حداقل ۲ سال با ویزای تحصیلی در کشور سنگاپور زندگی کرده باشد.

همچنین شرایط اخذ اقامت سنگاپور پس از تحصیل از طریق کار، سرمایه‌گذاری و ازدواج با تبعه سنگاپوری فراهم است. در صورتی که متقاضی مشغول به کار شود و برای تبدیل‌شدن به یک نیروی کار ماهر، دوره‌های کارورزی را بگذراند، می‌تواند برای دریافت اقامت دائم نیز اقدام کند. به‌علاوه، گزینه اقامت از طریق سرمایه‌گذاری هم وجود دارد. برای اینکه متقاضی از طریق سرمایه‌گذاری قادر به دریافت اقامت برای خود و اعضای خانواده تحت تکفلش‌ باشد، باید حداقل ۲٫۵ میلیون دلار در سنگاپور سرمایه‌گذاری کند.

بهترین دانشگاه ‌ها برای تحصیل در سنگاپور

سنگاپور دانشگاه ‌های برتری دارد که در رده‌بندی جهانی شناخته‌شده‌اند. در این بخش به معرفی بهترین دانشگاه ‌ها برای تحصیل در سنگاپور می‌پردازیم.

 • دانشگاه ملی سنگاپور
 • دانشگاه فنی نانیانگ
 • دانشگاه مدیریت سنگاپور
 • دانشگاه فناوری و طراحی سنگاپور
 • موسسه فناوری سنگاپور
 • موسسه مدیریت سنگاپور
 • دانشگاه پلی‌تکنیک یا Ngee Ann
 • دانشگاه پلی‌تکنیک جمهوری
 • دانشگاه علوم اجتماعی سنگاپور

مزایای تحصیل در سنگاپور

از مزایای تحصیل در سنگاپور این است که امکان تجربه دانشجویی در یک محیط بین‌المللی را برای متقاضیان فراهم می‌کند و این فرصت را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد که رشد حرفه‌ای داشته باشند. تحصیل در این کشور مزایای بسیاری دارد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • تحصیل در یکی از امن‌ترین کشورهای آسیا
 • تحصیل در دانشگاه‌هایی با رنک جهانی بالا
 • اخذ مدارک تحصیلی با اعتبار بین‌المللی
 • امکان استفاده از بورسیه‌ها و تسهیلات مالی
 • فراهم‌بودن شرایط اخذ ویزای تحصیلی سنگاپور برای ایرانیان
 • اجازه کار برای حداکثر 16 ساعت در هفته و تا 40 ساعت در تعطیلات تحصیلی
 • تجربه‌ فرهنگی منحصربه‌فرد در یک محیط چندفرهنگی و آشنایی با فرهنگ‌ها، زبان‌ها و نگرش‌های مختلف
 • امکان اخذ ویزای کار در سنگاپور
 • تجربه زندگی در شهری پویا و مدرن

معایب تحصیل در سنگاپور

هرچند تحصیل در سنگاپور مزایای متعددی دارد، اما موقع انتخاب این کشور برای مهاجرت، نمی‌توان از معایب تحصیل در سنگاپور غافل بود. در ادامه به برخی از این معایب اشاره می‌کنیم:

 • هزینه‌های بالای زندگی و تحصیل
 • رقابت شدید بین دانشجویان بین‌المللی برای پذیرش‌گرفتن از دانشگاه‌های سنگاپور
 • رقابتی‌بودن اخذ بورسیه‌ در این کشور
 • آب و هوای گرم و مرطوب در تمام طول سال

فرم مشاوره تحصیل در سنگاپور

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

هزینه تحصیل در سنگاپور چقدر است؟

هزینه تحصیل در سنگاپور بسته به نوع مدرسه یا دانشگاه، برنامه تحصیلی، مقطع تحصیلی، تجهیزات و منابع، خدمات اضافی و سایر عوامل متغیر است اما این هزینه در حالت کلی سالانه بین ۴۰۰۰ تا ۴۰هزار دلار است.

آیا سنگاپور کشور مناسبی برای تحصیل است؟

بله، سنگاپور به‌دلیل داشتن برنامه‌های تحصیلی متنوع، کیفیت بالای آموزشی، برخورداری از دانشگاه‌های برتر، داشتن محیط چندفرهنگی و همین‌طور فرصت‌‌های شغلی متعدد و متنوع، به‌عنوان یکی از مقاصد آموزش عالی مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

برای تحصیل در سنگاپور به چه مدرک زبانی نیاز دارم؟

بیشتر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی در سنگاپور مدارک زبانی مانند آیلتس (IELTS) با حداقل نمره ۶٫۵ تا ۷ یا تافل (TOEFL) با حداقل نمره ۹۰ تا ۱۰۰ را می‌پذیرند.

آیا بعد از تمام‌شدن دوره تحصیلی در سنگاپور می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

بله، بعد از اتمام دوره تحصیلی در سنگاپور، متقاضیان می‌توانند درخواست اقامت در این کشوررا داشته باشند. شرایط اخذ اقامت سنگاپور پس از تحصیل، از طریق کار، سرمایه‌گذاری و ازدواج با تبعه سنگاپوری نیز فراهم است.

آیا هنگام تحصیل در سنگاپور می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، دانشجویان بین‌المللی که در سنگاپور در حال تحصیل هستند، می‌توانند با مجوز کار در این کشور کار کنند. این مجوز به دانشجویان اجازه می‌دهد تا در طول ترم، حداکثر 16 ساعت در هفته و در تعطیلات تحصیلی یا ترم‌های تابستانی به‌صورت تمام‌وقت تا 40 ساعت در هفته کار کنند.

شرایط سنی برای تحصیل در سنگاپور چیست؟

شرایط سنی برای تحصیل در سنگاپور بسته به مقطع تحصیلی و برنامه تحصیلی مورد نظر متغیر است. پیش‌دبستانی برای کودکان 4 تا 6 سال، ابتدایی برای کودکان 6 تا 12 سال، دبیرستان یا متوسطه پایه برای دانش‌آموزان 12 تا 18 سال و پیش‌دانشگاهی برای دانش‌آموزان 17 تا 18سال مناسب است. پذیرش در مقطع کارشناسی به حداقل 18 سال سن و در مقطع کارشناسی ارشد به حداقل 22 سال سن نیاز دارد. مقطع دکتری و بالاتر محدودیت سنی ندارند.

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان برای تحصیل در سنگاپور اقدام کنم؟

ممکن است بتوان بدون مدرک زبان برای تحصیل در سنگاپور اقدام کرد، اما در بسیاری از موارد، مدرک زبان جزو مدارک لازم دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در سنگاپور است.

آیا می‌توانم از دانشگاه‌های سنگاپور بورسیه تحصیلی بگیرم؟

بله، از آنجایی که شهریه و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور بسیار بالا است، بورس تحصیلی سنگاپور می‌تواند برای زندگی دانشجویی کمک موثری باشد. بورسیه تحصیلی در سنگاپور به دو دسته بورسیه‌های تحصیلی دولتی سنگاپور و بورسیه‌های دانشگاه‌های سنگاپور تقسیم می‌شوند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در سنگاپور چقدر طول می‌کشد؟

مقطع کارشناسی در سنگاپور 3 تا 4 سال طول می‌کشد.

آیا امکان تحصیل رایگان در سنگاپور وجود دارد؟

خیر، تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی سنگاپور برای دانشجویان بین‌المللی رایگان نیست و منوط به پرداخت شهریه تحصیلی است.

تحصیل در سنگاپور به چه زبان‌هایی امکان‌پذیر است؟

انگلیسی و مالایی از زبان‌های رسمی سنگاپور هستند که در بسیاری از دوره‌های تحصیلی و برنامه‌های دانشگاهی در این کشور استفاده می‌شوند. زبان چینی یا ماندارین نیز در سنگاپور رایج است.