دانشگاه های مجارستان ازجمله دانشگاه‌های اروپایی هستند که با شهریه مقرون‌به‌صرفه و در عین حال پیشرفته‌ترین امکانات، سالانه دانشجویان بین‌المللی زیادی را از سراسر دنیا جذب می‌کنند. مدارک دانشگاه های مجارستان نیز در سراسر دنیا معتبر شناخته می‌شوند.

دانشگاه های مجارستان براساس استانداردهای آموزشی اروپا اداره می‌شوند و بهترین امکانات آموزشی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. این دانشگاه‌ها به سطح علمی چشمگیر، اساتید مجرب و امکانات تحقیقاتی پیشرفته شناخته می‌شوند. دانشگاه های مجارستان طیف گسترده‌ای از رشته‌ها را در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند.

شهریه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کمتر است و دانشجویان با پرداخت هزینه مناسب می‌توانند در بهترین رشته‌ها مانند پزشکی و دندانپزشکی در اروپا درس بخوانند. سالانه تعداد زیادی دانشجوی بین‌المللی از سراسر دنیا برای تحصیل در دانشگاه های مجارستان درخواست می‌دهند و پس از اتمام تحصیل، می‌توانند در بهترین مشاغل موجود در مجارستان و سایر کشورهای اروپایی، مشغول به کار شوند.

تحصیل در دانشگاه های مجارستان

مجارستان در زمینه سیستم آموزشی سرمایه‌گذاری‌‌های زیادی انجام داده است و به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، دانشگاه های مجارستان را برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انتخاب می‌کنند. دانشگاه‌هایی در مجارستان وجود دارند که قدمت آن‌ها به قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی می‌رسند که قدمت این کشور در ارائه آموزش باکیفیت را نشان می‌دهد.

تحصیل در رشته‌های مختلف دانشگاه های مجارستان با هزینه کم امکان‌پذیر است. همچنین دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بورسیه‌های متنوع موجود برای کاهش هزینه‌های تحصیل و زندگی استفاده کنند. ازجمله بهترین دانشگاه های مجارستان می‌توان به دانشگاه‌‌های پچ، سگد، میسکولک و دبرسن اشاره کرد. 

سیستم آموزشی مجارستان مشابه سایر کشورهای اروپایی است و می‌توانید از میان طیف گسترده‌ای از رشته‌ها رشته مطلوب خود را برای تحصیل در دانشگاه های مجارستان انتخاب کنید. همچنین برخی از دانشگاه‌های این کشور مدارک ترکیبی ارائه می‌دهند. اگر به تحصیل در دو رشته به‌طور هم‌زمان علاقه دارید، این نوع مدارک مناسب شما هستند.

در برخی رشته‌های خاص مانند پزشکی، معماری، دندانپزشکی، داروسازی و حقوق، مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با یکدیگر ترکیب می‌شوند و مدت‌زمان دوره به ۵ تا ۶ سال می‌رسد. برخی از رشته‌های پرطرفدار برای تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان عبارت‌اند از: علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات، مهندسی عمران، مهندسی برق، اقتصاد، پزشکی و مدیریت بازرگانی.

در دانشگاه های مجارستان مدت‌زمان تحصیل در مقطع کارشناسی بین ۳ تا ۴ سال، مقطع کارشناسی ارشد بین ۱ تا ۲ سال و مقطع دکتری ۳ سال است. مدارک اخذشده از دانشگاه‌های این کشور در اروپا به رسمیت شناخته می‌شوند. بنابراین به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی پس از اخذ مدرک خود، می‌توانید به کار یا ادامه تحصیل در سایر کشورهای اروپایی بپردازید.

تدریس در دانشگاه های مجارستان به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و مجاری انجام می‌شود و بسته به نوع دانشگاه یا رشته می‌تواند متفاوت باشد. بهتر است برای برقراری ارتباط با مردم این کشور، تا حدودی با زبان مجاری آشنایی داشته باشید.

شرایط پذیرش در دانشگاه های مجارستان

شرایط پذیرش در دانشگاه های مجارستان از سیستم بولونیا پیروی می‌کند. (قراردادی که برای استانداردسازی سیستم آموزشی کشورهای اروپایی تنظیم شده است.) شرایط دقیق پذیرش در دانشگاه‌های این کشور به نوع دانشگاه، نوع رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. با این حال برخی شرایط به‌طور عمومی در مورد تمام دانشگاه‌ های مجارستان صدق می‌کنند. 

شرایط پذیرش در دانشگاه‌ های مجارستان به شرح زیر است:

 • ارائه مدرک دیپلم و ریزنمرات برای تحصیل در مقطع کارشناسی
 • ارائه مدرک کارشناسی و ریزنمرات برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد و ریزنمرات برای تحصیل در مقطع دکتری
 • ارائه گواهی سلامت خود به دانشگاه
 • اثبات تسلط بر زبان آلمانی یا انگلیسی با ارائه مدارک زبان آیلتس، تافل، دولینگو یا PTE (حداقل نمره و مدرک مورد نیاز را دانشگاه تعیین می‌کند.)
 • دریافت ویزای تحصیلی مجارستان از طریق سفارت این کشور در ایران
 • برخورداری از تمکن مالی کافی برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در مجارستان
 • داشتن بیمه درمانی (پوشش بیمه درمانی باید با مدت‌زمان اقامت شما در مجارستان تطابق داشته باشد.)
 • شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه های مجارستان و کسب حداقل امتیاز لازم (در صورت نیاز)
 • شرکت در مصاحبه (در مقاطع تحصیلی ارشد و دکتری)

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه های مجارستان

پس از بررسی واجد شرایط‌بودن تحصیل در دانشگاه های مجارستان نوبت به جمع‌آوری مدارک برای اپلای در دانشگاه است. دانشگاه‌های مجارستان براساس نوع رشته و مقطع تحصیلی که قصد تحصیل در آن را دارید،‌ از شما مدارک خاصی می‌خواهند، اما برخی مدارک هستند که به‌صورت عمومی برای تحصیل در همه مقاطع و رشته‌های دانشگاه های این کشور لازم‌اند. 

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه های مجارستان به شرح زیر است:

 • فرم آنلاین تکمیل‌شده و امضاشده درخواست اپلای دانشگاه
 • نسخه ترجمه‌شده مدارک تحصیلی و ریزنمرات به زبان انگلیسی یا آلمانی
 • یک قطعه عکس در اندازه پاسپورت
 • هزینه درخواست اپلای دانشگاه (معمولا بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو)
 • رزومه‌ به‌روز از سوابق تحصیلی و کاری
 • نمونه مقالات بین‌المللی (شانس دریافت پذیرش از دانشگاه را بیشتر می‌کند.)
 • ارائه انگیزه‌نامه قوی (در مقاطع تحصیلات تکمیلی)
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی تمکن مالی
 • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی در سطح مورد انتظار دانشگاه

هزینه دانشگاه های مجارستان

هزینه تحصیل در دانشگاه های مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است. همچنین دانشگاه‌‌های دولتی مجارستان نسبت به دانشگاه‌های خصوصی آن شهریه کمتری از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کنند. در رابطه با دانشگاه‌های خصوصی بهتر است برای اطلاع دقیق از میزان شهریه، وبسایت دانشگاه را بررسی کنید. 

هزینه تحصیل در مجارستان به نوع رشته نیز بستگی دارد؛ رشته‌هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی ازجمله رشته‌های گران برای تحصیل هستند. هزینه تحصیل در این رشته‌ها سالانه بین ۱۲هزار تا ۱۶هزار یورو است. دانشگاه های دولتی مجارستان برای سایر رشته‌ها سالانه بین ۱۲۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو از دانشجویان شهریه دریافت می‌کنند. 

در نظر داشته باشید که واحد پول مجارستان فورینت است، اما هزینه‌های تحصیل از دانشجویان به یورو دریافت می‌شود. 

در جدول زیر به هزینه دانشگاه های مجارستان در چند رشته اشاره کرده‌ایم.

رشته تحصیلیهزینه سالانه دانشگاه های مجارستان
فیزیوتراپی۵۸۰۰ یورو
مدیریت بازرگانی۷۰۰۰ یورو
حسابداری۵۰۰۰ یورو
پرستاری۵۸۰۰ یورو

هزینه دانشگاه‌ های خصوصی مجارستان در مقاطع تحصیلی مختلف به‌صورت حدودی عبارت است از:

مقطع تحصیلیهزینه سالانه دانشگاه های خصوصی مجارستان
کارشناسی۴۰۰۰ تا ۲۰هزار یورو
کارشناسی ارشد۶۰۰۰ تا ۲۵هزار یورو
دکتری۶۰۰۰ تا ۲۵هزار یورو

ددلاین دانشگاه های مجارستان

تحصیل در دانشگاه های مجارستان به دو ترم تحصیلی بهار و پاییز تقسیم می‌شود. شروع ترم تحصیلی بهار از اواسط فوریه و شروع ترم تحصیلی پاییز از اواسط سپتامبر است. نکته مهم در رابطه با پذیرش‌گرفتن از دانشگاه های مجارستان ثبت‌نام به‌موقع است. اگر درخواست خود را در زمان تعیین‌شده دانشگاه ارسال نکنید، پرونده شما بررسی نخواهد شد. برای اطلاع دقیق از ددلاین ثبت‌نام دانشگاه مورد نظرتان بهتر است به وبسایت رسمی آن مراجعه کنید. بازه زمانی ددلاین دانشگاه های مجارستان عبارت است از:

 • ددلاین ثبت‌نام ترم بهار: قبل از نوامبر (آبان)
 • ددلاین ثبت‌نام ترم پاییز: قبل از ژوئن (خرداد)

بورسیه تحصیلی دانشگاه های مجارستان

بورسیه تحصیلی دانشگاه های مجارستان به دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی تا دکتری تعلق می‌گیرد. با این حال عموم بورسیه‌ها برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در نظر گرفته شده‌اند و از این میان هم دانشجویان دکتری شانس بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی دارند. 

برای دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه های مجارستان در مقاطع تحصیلی مختلف شرایط زیر لازم است:

 • مدرک زبان با حداقل نمره ۶٫۵
 • رزومه تحصیلی قوی بدون داشتن وقفه تحصیلی
 • توصیه‌نامه (در مقطع دکتری)

انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه های مجارستان برای تمام مقاطع تحصیلی را در ادامه معرفی می‌کنیم.

بورسیه تحصیلی Stipendium Hungaricum دانشگاه های مجارستان

معتبرترین برنامه بورسیه تحصیلی دولت مجارستان بورسیه Stipendium Hungaricum است که امکان تحصیل در رشته‌های مختلف را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. در حال حاضر بیش از ۱۲هزار دانشجو از طریق این بورسیه تحصیلی در مجارستان درس می‌خوانند.

برنامه بورسیه تحصیلی Stipendium Hungaricum نتیجه توافق‌نامه آموزشی بین کشور مجارستان و ۹۰ کشور دیگر از قاره‌های مختلف است. این بورسیه تحصیلی سالانه به ۵۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی ارائه می‌شود. برای ارائه این نوع بورسیه، مهارت زبان انگلیسی و سایر توانمندی‌های متقاضی ارزیابی می‌شوند.

این نوع بورسیه تحصیلی مجارستان بیش از ۶۰۰ رشته برای تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی را پوشش می‌دهد. ویژگی‌های بورسیه تحصیلی Stipendium Hungaricum عبارت‌اند از:

 • پرداخت کامل شهریه
 • پرداخت کمک‌هزینه زندگی ماهانه ۱۲۰ یورو
 • اسکان رایگان
 • بیمه خدمات درمانی

بورسیه های دولتی دوجانبه دانشگاه های مجارستان

بورسیه‌های دولتی دوجانبه براساس توافق‌نامه‌های همکاری بین دولت مجارستان با کشورهای دیگر است. به دو روش می‌توان از این نوع بورسیه‌ها استفاده کرد. روش اول انتخاب‌شدن شخص به‌طور مستقیم توسط کشور مبدأ و روش دوم ارسال درخواست متقاضی به سیستم آنلاین بنیاد عمومی Tempus است. 

در هر دوی این روش‌ها درخواست متقاضی از سمت کشور مجارستان بررسی و نتیجه نهایی به او ایمیل می‌شود. بورسیه‌های دولتی دوجانبه به دانشجویان پاره‌وقت و تمام‌وقت مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. 

بورسیه تحصیلی اراسموس دانشگاه های مجارستان

اتحادیه اروپا بورسیه تحصیلی اراسموس را برای حمایت از دانشجویان و ورزشکاران حرفه‌ای در نظر گرفته است. این برنامه فرصت کسب تجربه و آموزش را برای بیش از چهار میلیون اروپایی فراهم می‌کند. دانشجویان ۲۷ کشور اروپایی و کشورهای ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ، مقدونیه شمالی، ترکیه و صربستان می‌توانند از این نوع بورسیه تحصیلی استفاده کنند. 

بورسیه تحصیلی اراسموس برای دانشجویان مقطع کارشناسی تا دکتری در نظر گرفته شده است و مدت‌زمان آن بین ۲ تا ۱۲ ماه است. 

رنکینگ دانشگاه های مجارستان

با بررسی رنکینگ دانشگاه های مجارستان نسبت به شهرت و اعتبار دانشگاه‌ها شناخت خوبی پیدا می‌کنید. در حال حاضر سیستم‌های رتبه‌بندی مختلفی مانند QS و THE (تایمز) وجود دارند. این سیستم‌ها برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها فاکتورهای متفاوتی مانند میزان اعتبار دانشگاه‌ها، نوع خروجی آموزشی و تحقیقاتی، مدارک اساتید، رضایت دانشجویان و تعداد دانشجویان بین‌المللی را در نظر می‌گیرند. 

در جدول زیر به رنکینگ دانشگاه های مجارستان براساس سیستم‌های QS و تایمز اشاره کرده‌ایم. در نظر داشته باشید که معیارهای ارزیابی دانشگاه‌ها در هر سیستم رتبه‌بندی با دیگری تا‌ حدودی متفاوت است. به همین دلیل ممکن است برخی دانشگاه‌های تعیین‌شده توسط این دو سیستم رتبه یکسانی نداشته باشند.

نام دانشگاه های مجارستانرتبه‌بندی QSرتبه‌بندی THE رتبه در مجارستان
دانشگاه سگد (University of Szeged)۶۰۱ تا ۶۱۰۱۰۰۱۳
دانشگاه دبرسن (University of Debrecen)۶۷۱ تا ۶۸۰۶۰۱۴
دانشگاه اوتووش لوراند (Eötvös Loránd University)۷۰۱ تا ۷۱۰۸۰۱۱
دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست

(Budapest University of Technology and Economics )

۷۴۱ تا ۷۵۰۱۲۰۱۲
دانشگاه پچ (University of Pecs) ۸۰۱ تا ۸۵۰۱۰۰۱۶
دانشگاه MATE مجارستان برای کشاورزی و علوم زیستی دانشگاهی

(MATE Hungarian University of Agriculture and Life Sciences)

۱۰۰۱ تا ۱۲۰۰۱۲۰۱۱۰
دانشگاه ساکینی ایشتوان (Szechenyi Istvan University)۱۰۰۱ تا ۱۲۰۰۱۵۰۱۹
دانشگاه میشکولتس (University of Miskolc)۱۲۰۱ تا ۱۴۰۰۱۵۰۱۷
دانشگاه پانونیا (University of Pannonia)۱۲۰۱ تا ۱۴۰۰۱۵۰۱۸

براساس رتبه‌بندی THE دانشگاه اوبودا رتبه ۱۰۰۱ تا ۱۲۰۰ و دانشگاه سملویس رتبه ۲۵۱ تا ۳۰۰ را در سطح جهان دارند. این دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی QS‌ جای نگرفته‌اند. از طرف دیگر دانشگاه کوروینوس بوداپست که در رتبه‌بندی QS رتبه ۱۰۰۱ تا ۱۲۰۰ و در کشور مجارستان رتبه ۵ را دارد، در سیستم رتبه‌بندی THE قرار نگرفته است.

آزمون ورودی دانشگاه های مجارستان

برای تحصیل در کشور مجارستان باید در آزمون ورودی دانشگاه های مجارستان شرکت کنید. این نوع آزمون‌ها را دانشگاه مورد نظر به دو صورت کتبی و شفاهی برگزار می‌کند.

 • آزمون ورودی کتبی: در آزمون ورودی کتبی سطح مهارت علمی و زبان انگلیسی شما سنجیده می‌شود. معمولا آزمون‌های کتبی شامل چندین سوال از دروس مختلف مانند فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی هستند. براساس نوع رشته، سرفصل آزمون‌ها نیز تغییر می‌کند. مانند آزمون کنکور در ایران، برای هر بخش از آزمون کتبی مدت‌زمان مشخصی (معمولا ۲۰ دقیقه) وجود دارد.
 • آزمون ورودی شفاهی: در آزمون ورودی شفاهی یکی از اساتید دانشگاه با شما از طریق برنامه‌هایی مانند زوم یا اسکایپ مصاحبه می‌کند. ممکن است در این مصاحبه از سوابق تحصیلی و انگیزه شما برای تحصیل در مجارستان سوال‌هایی پرسیده شود. همچنین چندین سوال از دروس تخصصی و زبان انگلیسی پرسیده می‌شود. در بسیاری از دانشگاه‌ها نتیجه آزمون شفاهی بعد از آزمون کتبی ارائه می‌شود.

شرایط آزمون در هریک از دانشگاه های مجارستان با یکدیگر فرق دارد؛ بنابراین بهتر است از طریق مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظرتان، از سرفصل دروس و شرایط برگزاری آزمون مطلع شوید.

دانشگاه های پزشکی مجارستان

تحصیل در رشته پزشکی در مجارستان نیز مانند سایر کشورها متقاضیان زیادی دارد. با وجود هزینه‌های مناسب تحصیل در این کشور، پزشکی و دندانپزشکی ازجمله رشته‌های گران هستند. در ۲۰ سال اخیر بیش از ۱۰هزار دانشجوی بین‌المللی از دانشگاه های پزشکی مجارستان فارغ‌التحصیل شده‌اند و مدارک پزشکی صادر‌شده از دانشگاه‌های این کشور در سراسر اروپا مورد تایید هستند.

بسیاری از افرادی ‌که می‌خواهند از سیستم آموزشی اروپایی با هزینه مناسب بهره ببرند، کشور مجارستان را انتخاب می‌کنند. بهترین دانشگاه های پزشکی مجارستان دانشگاه سملوایز بوداپست و دانشگاه دبرسن هستند.

 • دانشگاه سملوایز بوداپست Semmelweis University

دانشکده پزشکی دانشگاه سملوایز بزرگ‌ترین دانشکده پزشکی مجارستان است که در شهر بوداپست قرار دارد. این دانشکده از سال ۱۹۵۱ مستقل شناخته می‌شود. در حال حاضر بیش از ۴۰۰۰ دانشجو در دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه سملوایز درس می‌خوانند. هزینه تحصیل در این دانشکده سالانه حدود ۱۹هزار یورو و مدت‌زمان تحصیل در رشته پزشکی ۶ سال است.

 • دانشگاه دبرسن University of Debrecen

دانشگاه دبرسن کارش را از سال ۱۹۱۸ با رشته‌های هنر، علوم، الهیات و پزشکی شروع کرد. مدت‌زمان تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه دبرسن ۶ سال و شهریه سالانه آن ۱۷هزار یورو است. دانشگاه دبرسن علاوه بر پزشکی، در رشته‌های دیگری مانند دندانپزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی نیز اعتبار بالایی دارد. 

برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی مجارستان باید برای دانشگاه مورد نظرتان درخواست بفرستید و در آزمون و مصاحبه مورد نیاز شرکت کنید. در صورت مثبت‌بودن نتیجه، دانشگاه در این رشته به شما پذیرش خواهد داد. 

دانشگاه های دندانپزشکی مجارستان

سالانه بسیاری از افراد برای تحصیل در رشته دندانپزشکی به دانشگاه های دندانپزشکی مجارستان درخواست می‌دهند. مدارکی که دانشگاه‌های این کشور صادر می‌کنند، مورد تایید سازمان‌ها و نهادهای بهداشتی در سراسر دنیا هستند. پس از اتمام تحصیل نیز، دانشجویان می‌توانند با مدرک دندانپزشکی خود در کشورهای اروپایی به کار مشغول شوند. پیش از شروع به تحصیل در این رشته، امکان گذراندن دوره فاندیشن در کالج‌های معتبر مجارستان وجود دارد. 

در حال حاضر در عموم دانشگاه های دندانپزشکی، تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. بنابراین باید مهارت کافی خود در زبان انگلیسی را نشان دهید. در ادامه برخی از بهترین دانشگاه های دندانپزشکی در مجارستان را معرفی می‌کنیم.

 • دانشگاه پچ University of Pecs

دانشگاه پچ یکی از بهترین دانشگاه‌های مجارستان است که امکان تحصیل در رشته‌های مختلف، ازجمله پزشکی و دندانپزشکی را برای دانشجویان فراهم کرده است. تدریس دندانپزشکی در دانشگاه پچ به زبان انگلیسی انجام می‌شود و سالانه بیش از ۲۵۰ دانشجو برای تحصیل در این رشته ثبت‌نام می‌کنند. مدت‌زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه پچ پنج سال و شهریه هر ترم بین ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو است. ازجمله الزامات ورود به دانشکده پزشکی، شرکت در آزمون ورودی است.

 • دانشگاه سگد University of Szeged

دانشکده پزشکی دانشگاه سگد در سال ۱۷۷۵ تاسیس شد. از سال ۱۹۸۵ تدریس رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه سگد به زبان انگلیسی انجام می‌شود و از آن زمان متقاضیان تحصیل در این رشته افزایش پیدا کرده‌اند. مدت‌زمان تحصیل در دانشکده پزشکی دانشگاه سگد پنج سال و شهریه سالانه آن ۱۵هزار و ۶۰۰ یورو است. برای ورود به دانشکده دندانپزشکی می‌توانید دوره پیش‌نیاز یک‌ساله را در کالج‌های معتبر مجارستان بگذرانید. 

ارزانترین دانشگاه های مجارستان

دانشگاه های مجارستان در مقایسه با دانشگاه‌های سایر کشورها شهریه کمتری دارند. با این حال از آنجایی‌ که حتی دانشگاه‌های دولتی نیز برای دانشجویان بین‌المللی هزینه دارند، معمولا اولویت انتخاب با دانشگاه‌هایی است که ارزان‌تر هستند. دانشگاه‌های ارزان مجارستان امکان تحصیل با هزینه مقرون‌به‌صرفه را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. علت ارزان‌بودن برخی از آن‌ها ممکن است فقط این باشد که در شهرهای کوچک مجارستان قرار گرفته‌اند. 

ارزانترین دانشگاه های مجارستان عبارت‌اند از:

 • دانشگاه سگد

دانشگاه سگد در لیست بهترین دانشگاه‌های مجارستان قرار دارد که امکان تحصیل با شهریه مقرون‌به‌صرفه را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. دانشگاه سگد در سال ۱۸۷۲ در شهر سگد تاسیس شد. شهریه سالانه این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی براساس نوع رشته بین ۶۰۰۰ تا ۱۵هزار یورو است. 

 • دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست

دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های مجارستان است که سال ۱۷۸۲ تاسیس شد. این دانشگاه در سطح جهان رتبه ۷۴۱ تا ۷۵۰ را دارد. دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست امکان تحصیل در انواع رشته‌های مهندسی و علوم کامپیوتر را در مقاطع تحصیلی مختلف فراهم کرده است. این دانشگاه دولتی، سالانه حداقل ۳۰۰۰ یورو از دانشجویان شهریه دریافت می‌کند. 

 • دانشگاه هنرهای زیبای مجارستان

دانشگاه هنرهای زیبای مجارستان به‌طور تخصصی به ارائه انواع رشته‌های هنری می‌پردازد. این دانشگاه در سال ۱۸۷۱ در شهر بوداپست تاسیس شد و در حال حاضر به یکی از بهترین دانشگاه‌های مجارستان تبدیل شده است. شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه هنرهای زیبای بوداپست به نوع رشته بستگی دارد اما حدودا بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو است. 

 • دانشگاه کاتولیک پازمانی پیتر 

دانشگاه کاتولیک پازمانی پیتر در سال ۱۶۳۵ در شهر بوداپست تاسیس شد. این دانشگاه به‌طور اختصاصی بر دروسی مانند فلسفه، الهیات، حقوق شرعی و علوم اجتماعی متمرکز است. تدریس در این دانشگاه به زبان انگلیسی و مجاری انجام می‌شود و شهریه سالانه آن هم بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو است. 

 • دانشگاه دونااوی‌واروش

دانشگاه دونااوی‌واروش در سال ۱۹۵۳ در شهر دونااوی‌واروش مجارستان تاسیس شد. این دانشگاه بر ارائه رشته‌های شاخه علوم کامپیوتر، مهندسی و فناوری تمرکز دارد. شهریه دانشگاه خصوصی دونااوی‌واروش سالانه حدود ۴۰۰۰ یورو است. 

بهترین دانشگاه های مجارستان در سال ۲۰۲۴

دانشگاه‌های مجارستان با اعتبار خوبی که دارند، دانشجویان بین‌المللی را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کنند. تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان با صرف هزینه کم ازجمله دلایل انتخاب این کشور برای تحصیل است. براساس اعتبارسنجی‌های انجام‌شده، دانشگاه‌های مجارستان در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته‌اند.

بهترین دانشگاه های مجارستان در سال ۲۰۲۴ عبارت‌اند از:

 • دانشگاه سگد (University of Szeged)
 • دانشگاه دبرسن (University of Debrecen)
 • دانشگاه اوتووش لوراند (Eötvös Loránd University)
 • دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست (Budapest University of Technology and Economics)
 • دانشگاه پچ (University of Pecs)
 • دانشگاه کوروینوس بوداپست (Corvinus University of Budapest)
 • دانشگاه MATE مجارستان برای کشاورزی و علوم زیستی دانشگاهی (Hungarian University of Agriculture and Life Sciences)
 • دانشگاه ساکینی ایشتوان (Szechenyi Istvan University)
 • دانشگاه میشکولتس (University of Miskolc)
 • دانشگاه پانونیا (University of Pannonia)

دانشگاه سگد (University of Szeged)

دانشگاه سگد در لیست بهترین دانشگاه‌ های مجارستان قرار دارد. این دانشگاه دولتی است و در سال ۱۸۷۲ تاسیس شد. دانشگاه سگد امکان تحصیل با شهریه مناسب را برای دانشجویان فراهم کرده است. دروس در این دانشگاه به زبان‌های انگلیسی و مجاری تدریس می‌شوند. ازجمله رشته‌های پرطرفدار این دانشگاه می‌توان به پزشکی، داروسازی، مدیریت و هنر اشاره کرد. دانشگاه سگد ۱۰ دانشکده دارد که رشته‌های متنوعی را به متقاضیان ارائه می‌دهند.

دانشگاه سگد (University of Szeged)
رتبه در مجارستان ۳
رتبه جهانی ۶۰۱ تا ۶۱۰
زبان تدریس در دانشگاه انگلیسی و مجاری
رشته‌های تحصیلی شاخصداروسازی، مدیریت، هنر، کامپیوتر و فناوری اطلاعات
سال تاسیس ۱۸۷۲
شهر دانشگاه سگد
شهریه دانشگاه سالانه بین ۶۰۰۰ تا ۱۵هزار یورو
تعداد دانشکده۱۰
نوع دانشگاه دولتی
امکانات خوابگاهدارد
سایت دانشگاهhttps://u-szeged.hu/

دانشگاه دبرسن (University of Debrecen)

دانشگاه دبرسن در سال ۱۵۳۸ در شهر دبرسن تاسیس شد و از آن زمان نقش مهمی در آموزش و گسترش فرهنگ در کشور مجارستان داشته است. بسیاری از رشته‌های این دانشگاه مانند هنر و پزشکی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. دانشگاه دبرسن با ارائه بورسیه به دانشجویان بین‌المللی، امکان کاهش هزینه‌های تحصیل و زندگی را برای آن‌ها ایجاد کرده است.

اطلاعات کلی دانشگاه دبرسن در جدول زیر آمده است:

اطلاعات کلی دانشگاه دبرسن (University of Debrecen)
رتبه در مجارستان۴
رتبه جهانی۶۷۱ تا ۶۸۰
زبان تدریس در دانشگاه انگلیسی و مجاری
رشته‌های تحصیلی شاخصاقتصاد، حقوق، مهندسی
سال تاسیس ۱۵۳۸
شهر دانشگاه دبرسن
شهریه دانشگاه سالانه بین ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو
تعداد دانشکده۱۴
نوع دانشگاه دولتی
امکانات خوابگاهدارد
سایت دانشگاهhttps://www.unideb.hu

دانشگاه اوتووش لوراند (Eötvös Loránd University)

دانشگاه اوتووش لوراند در سال ۱۶۳۵ در شهر بوداپست تاسیس شد. در این دانشگاه رشته‌های مختلفی ازجمله اقتصاد، حقوق، روانشناسی، روابط بین‌الملل و زبان فارسی تدریس می‌شود. از آنجایی‌ که تدریس بسیاری از دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی است، دانشجویان بین‌المللی به‌راحتی می‌توانند در دانشگاه‌های این کشور درس بخوانند. این دانشگاه دولتی، یکی از بهترین دانشگاه‌های مجارستان است و برای اسکان دانشجویان خوابگاه هم در نظر گرفته است. 

 اطلاعات کلی دانشگاه اوتووش لوراند در جدول زیر آمده است:

اطلاعات کلی دانشگاه اوتووش لوراند (Eötvös Loránd University)
رتبه در مجارستان۱
رتبه جهانی۷۰۱ تا ۷۱۰
زبان تدریس در دانشگاه انگلیسی و مجاری
رشته‌های تحصیلی شاخصاقتصاد، حقوق، روانشناسی، روابط بین‌الملل، زبان فارسی
سال تاسیس۱۶۳۵
شهر دانشگاه بوداپست
شهریه دانشگاه سالانه بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو
تعداد دانشکده۸
نوع دانشگاه دولتی
امکانات خوابگاهدارد
سایت دانشگاهhttps://www.elte.hu/

دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست (Budapest University of Technology and Economics)

دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست در سال ۱۷۸۲ در شهر بوداپست تاسیس شد. این دانشگاه شامل ۸ دانشکده و ۷۶ دپارتمان دانشگاهی است. ازجمله دانشکده‌های این دانشگاه می‌توان به دانشکده مهندسی عمران، دانشکده مهندسی مکانیک، دانشکده معماری، دانشکده فناوری شیمیایی و بیوتکنولوژی، دانشکده مهندسی برق و انفورماتیک، دانشکده مهندسی حمل‌ونقل و مهندسی خودرو و دانشکده علوم طبیعی اشاره کرد. تدریس بسیاری از دروس در این دانشگاه دولتی به زبان انگلیسی انجام می‌شود.

اطلاعات کلی دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست در جدول زیر آمده است:

اطلاعات کلی دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست (Budapest University of Technology and Economics) 
رتبه در مجارستان۲
رتبه جهانی۷۴۱ تا ۷۵۰
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی و مجاری
رشته‌های تحصیلی شاخصمهندسی مکانیک، مهندسی برق، علوم کامپیوتر
سال تاسیس۱۷۸۲
شهر دانشگاهبوداپست
شهریه دانشگاهسالانه بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو
تعداد دانشکده۸
نوع دانشگاهدولتی
امکانات خوابگاهدارد
سایت دانشگاهwww.bme.hu

دانشگاه پچ (University of Pecs)

دانشگاه پچ در سال ۱۳۶۷ میلادی تاسیس شد و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های این کشور است. بیش از ۲۰هزار دانشجو در این دانشگاه درس می‌خوانند که بیش از ۴۰۰۰ نفر از آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند. دانشگاه پچ ۱۰ دانشکده دارد. ازجمله دانشکده‌های این دانشگاه می‌توان به دانشکده بازرگانی و اقتصاد، دانشکده علوم فرهنگی، آموزش و توسعه منطقه‌ای، دانشکده فنی و مهندسی و فناوری اطلاعات، دانشکده علوم بهداشت و دانشکده علوم انسانی و اجتماعی اشاره کرد.

 اطلاعات کلی دانشگاه پچ در جدوی زیر آمده است:

اطلاعات کلی دانشگاه پچ (University of Pecs)
رتبه در مجارستان۶
رتبه جهانی۸۰۱ تا ۸۵۰
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی و مجاری
رشته‌های تحصیلی شاخصداروسازی، دندانپزشکی، روانشناسی، مهندسی
سال تاسیس۱۳۶۷ میلادی
شهر دانشگاهپچ
شهریه دانشگاهسالانه بین ۲۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو
تعداد دانشکده۱۰
نوع دانشگاهدولتی
امکانات خوابگاهدارد
سایت دانشگاهwww.pte.hu

دانشگاه کوروینوس بوداپست (Corvinus University of Budapest)

دانشگاه کورینوس در شهر بوداپست قرار دارد و از سال ۱۹۲۰ به دانشگاهی مستقل تبدیل شد. این موسسه تحقیقاتی شامل ۱۱ موسسه و ۳۳ دپارتمان است. تدریس در دانشگاه کوروینوس به زبان‌های انگلیسی، مجاری و آلمانی انجام می‌شود. این دانشگاه امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را برای دانشجویان فراهم کرده است. 

 اطلاعات کلی دانشگاه کوروینوس بوداپست در جدول زیر آمده است:

اطلاعات کلی دانشگاه کوروینوس بوداپست (Corvinus University of Budapest)
رتبه در مجارستان۵
رتبه جهانی۱۰۰۱ تا ۱۲۰۰
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی و مجاری
رشته‌های تحصیلی شاخصعلوم اجتماعی، مدیریت، اقتصاد
سال تاسیس۱۸۷۴
شهر دانشگاهبوداپست
شهریه دانشگاهسالانه بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو
تعداد دانشکده۵
نوع دانشگاهدولتی
امکانات خوابگاهدارد
سایت دانشگاهwww.corvinus.hu

دانشگاه کشاورزی و علوم زیستی دانشگاهی (Hungarian University of Agriculture and Life Sciences)

دانشگاه کشاورزی و علوم زیستی دانشگاهی در سال ۱۷۸۷ در شهر گودولو تاسیس شد. این دانشگاه ۸ دانشکده دارد و طیف گسترده‌ای از رشته‌ها را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد؛ ازجمله کشاورزی، باغبانی، علوم زیستی، علوم غذایی، علوم محیطی و بیوتکنولوژی.

 اطلاعات کلی دانشگاه کشاورزی و علوم زیستی دانشگاهی در جدول زیر آمده است:

اطلاعات کلی دانشگاه کشاورزی و علوم زیستی دانشگاهی (Hungarian University of Agriculture and Life Sciences)
رتبه در مجارستان۱۰
رتبه جهانی۱۰۰۱ تا ۱۲۰۰
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی و مجاری
رشته‌های تحصیلی شاخصکشاورزی، باغبانی، علوم زیستی، علوم غذایی، علوم محیطی، بیوتکنولوژی 
سال تاسیس۱۷۸۷
شهر دانشگاهگودولو
شهریه دانشگاهترمی ۳۰۰۰ یورو
تعداد دانشکده۸
نوع دانشگاهدولتی
امکانات خوابگاهدارد
سایت دانشگاهhttps://en.uni-mate.hu/

دانشگاه ساکینی ایشتوان (Szechenyi Istvan University)

دانشگاه ساکینی ایشتوان در سال ۱۹۶۸ در شهر دیور مجارستان تاسیس شد. این دانشگاه رشته‌هایی مثل مهندسی، مدیریت بازرگانی، آموزش و روانشناسی را ارائه می‌دهد. دانشگاه ساکینی ایشتوان خصوصی است و سالانه حدود ۳۰۰۰ یورو شهریه از دانشجویان دریافت می‌کند.

 اطلاعات کلی دانشگاه ساکینی ایشتوان در جدول زیر آمده است:

اطلاعات کلی دانشگاه ساکینی ایشتوان (Szechenyi Istvan University)
رتبه در مجارستان۹
رتبه جهانی۱۰۰۱ تا ۱۲۰۰
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی و مجاری
رشته‌های تحصیلی شاخصمهندسی، مدیریت بازرگانی، آموزش، روانشناسی
سال تاسیس۱۹۶۸
شهر دانشگاهدیور
شهریه دانشگاهسالانه ۳۰۰۰ یورو
تعداد دانشکده۴
نوع دانشگاهخصوصی
امکانات خوابگاهدارد
سایت دانشگاهhttps://www.sze.hu

دانشگاه میشکولتس (University of Miskolc)

دانشگاه میشکولتس یکی از دانشگاه‌های مجهز مجارستان است که در شهر مسکولک قرار دارد. این دانشگاه که در سال ۱۹۴۹ تاسیس شده با ایجاد امکاناتی مانند خوابگاه‌ها، سالن‌های ورزشی و برنامه‌های فرهنگی به گزینه‌ای جذاب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. دانشگاه میشکولتس بیش از ۱۰۰ رشته تحصیلی را در مقاطع تحصیلی کارشناسی تا دکتری ارائه می‌دهد. 

 اطلاعات کلی دانشگاه میشکولتس در جدول زیر آمده است:

اطلاعات کلی دانشگاه میشکولتس (University of Miskolc)
رتبه در مجارستان۷
رتبه جهانی۱۲۰۱ تا ۱۴۰۰
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی و مجاری
رشته‌های تحصیلی شاخصرشته‌های شاخه مهندسی، علوم کامپیوتر، موسیقی
سال تاسیس۱۹۴۹
شهر دانشگاهمسکولک
شهریه دانشگاهترمی ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو
تعداد دانشکده۸
نوع دانشگاهخصوصی
امکانات خوابگاهدارد
سایت دانشگاهhttps://www.uni-miskolc.hu

دانشگاه پانونیا (University of Pannonia)

دانشگاه پانونیا دانشگاهی معتبر در شهر وسپرم مجارستان است که تاسیس آن به سال ۱۹۴۹ بازمی‌گردد. تدریس در این دانشگاه به زبان‌های انگلیسی و مجاری انجام می‌شود. رتبه جهانی دانشگاه پانونیا بین ۱۲۰۱ تا ۱۴۰۰ است. هر سال بسیاری از کنفرانس‌های تحقیقاتی و ملی در این دانشگاه برگزار می‌شوند که باعث شهرت و اعتبار بیشتر دانشگاه می‌شود.

 اطلاعات کلی دانشگاه پانونیا در جدول زیر آمده است:

اطلاعات کلی دانشگاه پانونیا (University of Pannonia)
رتبه در مجارستان۸
رتبه جهانی۱۲۰۱ تا ۱۴۰۰
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی و مجاری
رشته‌های تحصیلی شاخصاقتصاد، علوم اجتماعی، علوم کامپیوتر، مهندسی نرم‌افزار، اقتصاد
سال تاسیس۱۹۴۹
شهر دانشگاهوسپرم
شهریه دانشگاهسالانه ۲۸۰۰ یورو
تعداد دانشکده۸
نوع دانشگاهدولتی
امکانات خوابگاهدارد
سایت دانشگاهhttps://uni-pannon.hu/

مزایای تحصیل در دانشگاه های مجارستان

مجارستان در چند سال گذشته میزبان استارتاپ‌های موفقی بوده است و به همین دلیل دانشجویانی که روحیه کارآفرینی دارند، از تحصیل در دانشگاه های مجارستان رضایت خواهند داشت. یکی از اصلی‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه‌ های مجارستان، هزینه مقرون‌به‌صرفه تحصیل است. به‌طوری‌ که هزینه تحصیل در بسیاری از رشته‌ها مانند پزشکی نسبت به سایر کشورها کمتر است.

هزینه مناسب تحصیل در مجارستان به معنای کیفیت نامطلوب آموزشی نیست. سیستم آموزشی مجارستان مطابق با استانداردهای اروپایی است و کیفیت آموزشی در سطح چشمگیری قرار دارد. در مجارستان تمامی امکانات مدرن برای رفاه دانشجویان وجود دارد که در کنار تحصیل می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

معایب تحصیل در دانشگاه های مجارستان

یکی از چالش‌هایی که ممکن است با تحصیل در دانشگاه های مجارستان پیش رو داشته باشید، یادگیری زبان مجاری است. درست است که تدریس در عموم دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی انجام می‌شود، اما برای تعامل با مردم این کشور بهتر است با زبان مجاری آشنایی داشته باشید. همچنین وفق پیداکردن با فرهنگ بومی کشور مجارستان ممکن است برای برخی دانشجویان چالش‌برانگیز باشد.

مجارستان در مرکز اروپا قرار گرفته و اگر از ایران مهاجرت می‌کنید، باید بدانید که فاصله زیادی بین ایران و مجارستان وجود دارد.

فرم مشاوره پذیرش دانشگاه های مجارستان

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

چگونه از دانشگاه های مجارستان پذیرش بگیریم؟

برای دریافت پذیرش از دانشگاه های مجارستان باید شرایط هر دانشگاه را بررسی کنید و در صورت واجد شرایط‌بودن، مدارک و درخواست خود را برای دانشگاه بفرستید.

شروع ترم در دانشگاه های مجارستان چه زمانی است؟

شروع ترم در دانشگاه های مجارستان در دو ماه فوریه و سپتامبر است.

شهریه دانشگاه های مجارستان چقدر است؟

شهریه دانشگاه های مجارستان سالانه بین ۱۲۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو است و برای برخی رشته‌ها مانند پزشکی به ۱۶هزار یورو می‌رسد.

برای پذیرش در دانشگاه های مجارستان باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنیم؟

بله، برای پذیرش در دانشگاه های مجارستان باید در آزمون ورودی کتبی و شفاهی دانشگاه شرکت کنید.