یکی از سخت‌ترین ویزاهای کشورهای حوزه شینگن، دریافت ویزای اتریش است. اگر شما هم قصد مهاجرت به این کشور را دارید، قبل از ورود باید نسبت به دریافت ویزای اتریش اقدام کنید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا ویزای اتریش و انواع مختلف آن را با یک‌دیگر بررسی کرده و اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.

 ویزای اتریش
 پرچم اتریش

ویزای اتریش

ویزای اتریش

اتریش، کشوری آلمانی زبان است که ۸۳۸۷۱ کیلومتر مربع از مساحت قاره اروپا را به خود اختصاص داده و از سال ۱۹۹۷ میلادی به عضویت منطقه شینگن درآمده. اقتصاد با ثبات و بازار اشتغال پویا، کیفیت بالای زندگی، حمل و نقل مناسب و قوانین درست، مراقبت‌های بهداشتی، ایمنی و امنیت بالا، فرهنگ غنی، طبیعت بکر و مقصدهای طبیعت‌گردی زیاد از جمله مزایای کشور اتریش است که توجه افراد زیادی را از سراسر دنیا به خود جلب کرده، به گونه‌ای که خواهان مهاجرت به این کشور هستند.

اتباع خارجی می‌توانند برای دریافت ویزای اتریش (شینگن) درخواست دهند. برای دریافت این ویزا نیازی نیست تا از سفارت اتریش وقت مصاحبه بگیرید، بلکه تنها باید برای انگشت نگاری و تحویل مدارک به دفتر کارگزاری این کشور مراجعه کنید و بسته به شرایط خود و مدت زمان اقامت، یکی از ویزاهای اتریش را دریافت کنید. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا از سایر کشورهای حوزه شینگن نیز، بدون هیچ محدودیتی بازدید کنید.

شرایط ویزای اتریش

از آنجایی که پنج سال متوالی است، وین به عنوان یکی از بهترین شهرهای دنیا انتخاب می‌شود، تعداد بسیار زیادی از اتباع خارجی به این کشور مهاجرت کرده و یا به آن پناهنده شده‌اند. با توجه به این که مراحل بررسی مدارک و اعطای ویزای اتریش، به خصوص برای ایرانیان با دقت بسیار بالایی انجام می‌شود، فرد متقاضی برای دریافت این ویزا، باید از شرایط خاصی برخوردار باشد. شرایط ویزای اتریش عبارتند از :

 • داشتن تاریخچه سفری قابل قبول و ارائه آن به سفارت

  تاریخچه سفر فرد متقاضی، این قضیه را به افسران ویزای اتریش ثابت می‌کند که شما پیش از اتریش، از کشورهای دیگر نیز بازدید کرده‌اید و یک توریست هستید. به علاوه این که پس از به پایان رسیدن مدت زمان سفر به اتریش، به کشور محل اقامت خود باز می‌گردید.

 • دارای گردش حساب بانکی در سه ماه اخیر و ارائه آن

  آنچه که ملاک افسران ویزای اتریش از گردش حساب بانکی فرد متقاضی است، تعداد تراکنش‌های انجام شده توسط فرد در سه ماه اخیر است و مبالغ ورودی و خروجی به حساب مورد نظر نیست. در واقع دریافت گردش حساب فرد متقاضی به منظور بررسی مراودات مالی شخص دریافت می‌شود.

 • تمکن مالی مناسب

  برای دریافت ویزای اتریش، فرد متقاضی باید از تمکن مالی مناسب برخوردار باشد. آنچه که از نظر این دولت برای دریافت ویزای اتریش به عنوان میزان تمکن مالی ایده‌آل در نظر گرفته شده، مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برای هر نفر است. توجه به این نکته لازم است که هرگاه مبلغ بالایی به یکباره وارد حساب شما می‌شود، باید سند معامله مطابق همان مبلغ را به سفارت اتریش ارائه دهید.

 • سوابق بیمه تأمین اجتماعی و گواهی اشتغال به کار

  دولت اتریش برای آن که اطمینان حاصل پیدا کند که فرد متقاضی پس از اتمام ویزای خود به کشور محل اقامت خود باز می‌گردد، گواهی اشتغال به کار و سابقه بیمه تأمین اجتماعی وی را دریافت می‌کند.

 • ارائه دعوت‌نامه از سوی یک شخص یا شرکت

  چنانچه متقاضی دعوت‌نامه‌ای از سوی یکی از اعضای خانواده، دوست یا شرکتی در اتریش دریافت کرده باشد و آن را به سفارت ارائه دهد، شانس بالایی در اخذ ویزای اتریش خواهد داشت. توجه به این نکته لازم است که مدت زمان اقامت فرد متقاضی باید در دعوت‌نامه ذکر شود.

انواع ویزای اتریش

متقاضیانی که برای ورود به اتریش به ویزا نیاز دارند، بسته به نیازهای فردی خود، می‌توانند از بین گزینه‌های موجود، بررسی‌های لازم را انجام داده و یکی را انتخاب کنند. در این بخش به بررسی انواع ویزای اتریش پرداختیم که عبارتند از :

ویزای نوع A اتریش

این ویزا که ویزای ترانزیت هوایی نامیده می‌شود، در فرودگاه صادر می‌شود. به طور معمول، اتباع خارجی که هواپیما یا منطقه ترانزیت را در حین توقف در فرودگاه ترک نمی‌کنند، به این ویزا نیازی نخواهند داشت. با این حال، شهروندان برخی کشورها برای عبور از فرودگاه اتریش نیاز به ویزای A دارند، مگر این که معاف باشند. به عبارت دیگر تنها شهروندان کشورهایی که عضو حوزه شینگن نیستند، اما قصد سفر به کشوری را دارند که از حوزه شینگن عبور می‌کند، ملزم به دریافت این ویزا هستند.

ویزای نوع B اتریش

این ویزا که ویزای حمل و نقل نیز نامیده می‌شود، مربوط به آن دسته از افرادی است که عضو کشورهای حوزه شینگن نیستند. این ویزا که به مدت پنج روز اعتبار دارد، به دارندگان آن، این اجازه را می‌دهد که از طریق کشورهای عضو حوزه شینگن به هم سفر کنند.

ویزای نوع C اتریش

این ویزا که به ویزای مسافرتی یا ویزای توریستی معمولی معروف است، ویزای کوتاه مدت نیز نامیده می‌شود و مختص افرادی است که قصد گردش و بازدید از یک کشور را دارند. با استفاده از این ویزا شخص اجازه ورود و اقامت حداکثر ۹۰ روز، در ۱۸۰ روز را داشته و اجازه ورود و اقامت فرد به کشورهای حوزه شینگن را می‌دهد. (کشورهای حوزه شینگن عبارتند از: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا و سوئد و همچنین کشورهای غیر اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین.) با استفاده از این ویزا، فرد اجازه کار در حوزه شینگن را نخواهد داشت اما بر اساس هدف شخص از سفر، این ویزا به چند صورت صادر می‌شود :

 • ویزای C از نوع یک بار ورود (Single Entry Visa)

با استفاده از این ویزا شخص اجازه یک بار ورود به حوزه شینگن را خواهد داشت و در صورت خروج از این حوزه، حتی اگر از مدت زمان اعتبار ویزای وی باقی مانده باشد، دیگر اجازه ورود با این ویزا را به حوزه شینگن نخواهد داشت.

 • ویزای C از نوع دو بار ورود (Double Entry Visa)

با استفاده از این ویزا شخص اجازه دو بار ورود به حوزه شینگن را خواهد داشت و پس از دومین خروج از این حوزه، حتی اگر از مدت زمان اعتبار ویزای وی باقی مانده باشد، دیگر اجازه ورود با این ویزا را به حوزه شینگن نخواهد داشت.

 • ویزای C از نوع چند بار ورود (Multiple Entry Visa)

با استفاده از این ویزا شخص در طول مدت زمان اعتبار آن، اجازه چندین بار سفر به حوزه شینگن را خواهد داشت. به طور معمول این ویزا به صورت یک ساله، ۳ ساله و ۵ ساله صادر می‌شود و شخص در هر یک از انواع آن باید قانون ۹۰ روز اقامت در ۱۸۰ روز را رعایت کند.

ویزای نوع D اتریش

این ویزا، ویزای اقامت یا ویزای ملی نیز نامیده می‌شود و شخص دارنده آن که به دلایل کاری، تحصیلی، سرمایه‌گذاری و ... این ویزا را دریافت کرده، حق اقامت بیش از ۹۰ روز تا ۶ ماه را دارد. در موارد استثنایی ویزای نوع D اتریش، می‌تواند برای اقامت تا ۱۲ ماه (مانند یک معاهده بین‌ المللی) یا برای اقامت کمتر از ۹۱ روز (تمدید ویزا توسط مقامات ملی) معتبر باشد. در صورتی که فرد قصد اقامت بیش از ۶ ماه را داشته باشد، باید مجوز اقامت دریافت کند.

این ویزا که توسط اتریش یا یکی از کشورهای حوزه شینگن به همراه یک سند مسافرتی معتبر صادر می‌شود، به دارنده آن، این حق را می‌دهد که در مدت ۹۰ تا ۱۸۰ روز به طور آزادانه در قلمرو سایر کشورهای حوزه شینگن سفر کند، مشروط به این که شرایط مندرج در ماده ۶ بند (الف)، (ج) و (ه) قانون مرزهای شینگن را داشته باشد و نام وی در فهرست ملی هشدارهای کشور عضو مربوطه به ثبت نرسیده باشد. لازم به ذکر است که این ویزا فقط توسط مقامات و نمایندگان اتریش صادر می‌شود. به عبارت دیگر، فقط یک مقام خارجی که نماینده اتریش در یکی از کشورهای حوزه شینگن است می‌تواند این ویزا را صادر کند.

ویزای توریستی اتریش

ویزای توریستی اتریش

اتریش یکی از برترین مقاصد گردشگری در جهان است که در اروپای مرکزی واقع شده و با جمهوری چک، آلمان، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، ایتالیا، سوئیس و لیختن اشتاین مرز مشترک دارد. مسافران برای ورود به اتریش، باید ویزای توریستی داشته باشند. با دریافت ویزای توریستی اتریش، فرد متقاضی می‌تواند تا مدت زمان اعتبار این ویزا به هر کشوری در حوزه شینگن سفر کند. شینگن دارای ۲۶ کشور است که با داشتن ویزای آن می‌توان آزادانه به آن‌ها سفر کرد. مدت زمان اعتبار ویزای توریستی اتریش، ۹۰ روز در ۱۸۰ روز است که باید از نمایندگی کشوری که مقصد اصلی است صادر شود. در صورتی که دعوت‌نامه‌ای از سوی یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود دریافت کرده‌اید، برای دریافت این ویزا باید علاوه‌بر مدارک عمومی برای اخذ ویزای اتریش، دعوت‌نامه خود را نیز ارائه دهید.

ویزای کار اتریش

از آنجایی که اتریش از جمله کشورهای پیشرفته اروپایی از لحاظ اقتصادی محسوب می‌شود، فرصت‌های مختلف زیادی را در اختیار افراد متقاضی کار قرار می‌دهد. شرایط خوب از جمله نرخ پایین بی‌کاری، میزان حقوق و مزایای کار در اتریش، موجب شده تا اتباع خارجی برای کار به این کشور مهاجرت کنند. اگر بخواهید به عنوان یک شهروند خارج از اتحادیه اروپا برای کار به این کشور مهاجرت کنید، به ویزای کار و مجوز کار اتریش نیاز خواهید داشت.

دو نوع ویزای کار اتریش وجود دارد که شامل ویزای کار از طریق پیشنهاد کاری (Job Offer) و ویزای جست‌وجوی کار (Job Seeker) است. اگرچه دریافت پیشنهاد کاری پروسه دشواری است اما اشخاصی که قصد مهاجرت کاری دارند با دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرما یا شرکت اتریشی، برای دریافت ویزای کاری اتریش اقدام کنند. اما برای دریافت ویزای جست‌وجوی کار، فرد نیازی به دریافت پیشنهاد کاری ندارد، بلکه باید موفق به کسب حداقل امتیاز لازم شود. بدین ترتیب پس از یافتن شغل مورد نظر می‌تواند نسبت به دریافت اقامت کاری اقدام کند.

ویزای تحصیلی اتریش

ویزای تحصیلی اتریش

کشور اتریش یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان خارجی در سراسر جهان محسوب می‌شود. هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه‌های اتریش بسیار مقرون به صرفه بوده و تا حدودی رایگان است. علاوه‌بر آن که برخی از بهترین دانشگاه‌های دولتی اروپا را در خود جای داده است. همچنین، برای دانشجویانی که مایلند پس از پایان تحصیلات خود، به زندگی و کار در اتریش ادامه دهند، فرصت‌های شغلی بسیار مناسبی را ارائه می‌دهد. به عبارت دیگر، تضمین کننده آینده شغلی خوب برای دانشجویان است. در دو صورت شما از دریافت ویزای تحصیلی اتریش معاف خواهید شد :

 • مقیم اتحادیه اروپا / EEA بوده یا دانشجویی هستید که در کشوری در حوزه شینگن زندگی می‌کنید.
 • در کشوری زندگی می‌کنید که با کشور اتریش موافقت‌نامه ویزا دارد.

ویزای تحصیلی اتریش به دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شود. نوع کوتاه مدت آن سه ماه و نوع بلند مدت آن ۶ ماه اعتبار دارد. دانشجویانی که می‌توانند بدون ویزا وارد اتریش شوند، باید برای گواهی ثبت نام در اداره ثبت محلی، ثبت نام کنند. البته این مورد تنها در صورتی قابل اجراست که قصد داشته باشید، بیش از مدت زمان ۹۰ روز برای تحصیل خود در کشور اتریش بمانید.

کسانی که قصد دریافت ویزای تحصیلی اتریش را دارند، ابتدا باید از مدارس یا دانشگاه‌های این کشور، نامه پذیرش را دریافت کنند که در این میان دانشجویان بین‌المللی باید برای ورود به مقطع کارشناسی، دوره ۱۲ ساله دیپلم یا معادل آن را گذرانده و مدرک داشته باشند. تا حدودی آشنایی به زبان آلمانی برای دریافت این ویزا لازم است. اگرچه در برخی از مقاطع نیز فرد باید مدارک مربوط به زبان انگلیسی یا آلمانی را ارائه کند.

ویزای استارتاپ اتریش

ویزای استارتاپ اتریش بیشتر مختص افرادی است که ایده‌ای خلاقانه داشته و می‌توانند با استفاده از خلاقیت خود، برای جامعه مفید واقع شوند. با استفاده از ویزای استارتاپ اتریش، افراد علاوه‌بر دستیابی به اقامت اتریش می‌توانند از امکانات پیشرفته زندگی در این کشور بهره‌مند شوند. از آنجایی که دولت اتریش به افرادی که با کارآفرینی، موجب رونق این کشور می‌شوند، تسهیلات ویژه‌ای ارائه می‌کند، سخت‌گیری‌هایی نیز برای اعطای این ویزا به افراد سایر کشورها دارد.

دریافت ویزای استارتاپ اتریش، شرایط مطلوبی را برای کارآفرینان فراهم می‌کند تا بتوانند با دریافت وام‌ها و کمک‌های مالی و همچنین دسترسی به بازارهای جهانی، کسب و کار خود را گسترش داده و رونق ببخشند. آژانس‌های تبلیغاتی پژوهش‌های اتریش همچون AWS و FFGمی‌توانند به کارآفرینان برای راه‌اندازی کسب و کار خود با وام‌های بلاعوضو وام‌های یارانه‌ای کمک کنند.

ویزای درمانی اتریش

ویزای درمانی اتریش

فرد متقاضی که قصد انجام امور پزشکی در اتریش دارد می‌تواند با ارائه مدارک پزشکی خود نسبت به دریافت این ویزا اقدام کند. ویزای درمانی اتریش جزء ویزاهای کوتاه مدت محسوب می‌شود؛ به جز مواردی که طول درمان به گونه‌ای باشد که به دریافت ویزای طولانی مدت نیاز باشد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای درمانی اتریش شامل موارد زیر است :

 • شناسنامه، پاسپورت معتبر و سایر مدارک هویتی به همراه عکس استاندارد
 • ارائه گواهی یا نامه بیمارستان که درباره لزوم درمان در مراکز درمانی و بیمارستان‌‌های اتریش اشاره کرده و بیان داشته که فرد نمی‌تواند در کشور خود، درمان لازم را دریافت کند.
 • ارائه گواهی یا نامه از مراکز درمانی و بیمارستان‌‌های کشور اتریش که در آن زمان ورود و خروج و مدت زمان درمان بیان شده است.
 • نامه‌ای که نشان دهنده پرداخت ۳۰ درصد از هزینه‌های درمان در مرکز درمانی یا بیمارستان مورد نظر بوده یا هزینه‌ها توسط یک شرکت یا مؤسسه درمانی پرداخت می‌شود.
 • ارائه گواهی تمکن مالی به منظور توانایی شخص برای تأمین هزینه‌های درمان و زندگی در اتریش برای خود و سایر همراهان در مدت زمان اقامت
 • ارائه بیمه درمانی و بلیط رفت و برگشت برای متقاضی و همراهان وی

ویزای سرمایه‌گذاری اتریش

یکی دیگر از ویزاهایی که منجر به اخذ اقامت این کشور می‌شود، ویزای سرمایه‌گذاری اتریش است. برای سرمایه‌گذاری در این کشور، مسیرهای متفاوتی وجود دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • ویزای خودحمایتی

این نوع ویزا که به ویزای تمکن مالی نیز معروف است، در دسته‌بندی‌های ویزای سرمایه‌گذاری قرار دارد. از این رو، برای دریافت این ویزا نیازی به سرمایه‌گذاری در این کشور نیست، بلکه اثبات تمکن مالی و داشتن میزان سرمایه لازم برای کار، کفایت می‌کند. از آنجایی که در این نوع ویزا به متقاضی اجازه فعالیت و کار اکتیو داده نمی‌شود، سالیانه تعداد متقاضیان اندکی برای دریافت این ویزا مورد پذیرش قرار می‌گیرند.

 • ویزای نوآوری

ویزای نوآوری یا نوآفرینی، نمونه‌ دیگری از انواع ویزای سرمایه‌گذاری است که فرد متقاضی باید ایده‌ای نوآورانه یا خلاقانه داشته باشد. برای دریافت این نوع ویزا، به یک بیزینس پلن نیاز خواهد بود و در این روش، شخص می‌بایست حداقل ۵۰ هزار یورو سرمایه‌گذاری کند.

 • ویزای قرمز سفید قرمز

این ویزا، نوع دیگری از ویزای استارتاپ می‌شود که در در دسته‌بندی‌های ویزای سرمایه‌گذاری قرار دارد. هزینه‌ای که شخص باید برای دریافت این ویزا سرمایه‌گذاری کند، مبلغ ۱۰۰ هزار یورو است. برای دریافت این ویزا باید این اثبات کنید که ایده شما برای کشور اتریش پربازده و سودمند است.

ویزای تجاری اتریش

اتریش به عنوان یکی از ۱۴ کشور ثروتمند جهان از نظر تولید ناخالص داخلی، رتبه‌بندی شده است. همین امر موجب شده تا این کشور، به یکی از پرطرفدارترین کشورها برای انجام تجارت تبدیل شود. با دریافت ویزای تجاری اتریش می‌توانید به مدت ۹۰ روز در کشور اتریش اقامت داشته باشید. برای دریافت این ویزا علاوه‌بر مدارک عمومی اخذ ویزای اتریش، باید وضعیت حرفه‌ای و تجاری خود را به اثبات برسانید. همچنین اگر دانشجو هستید باید سوابق تحصیلی و اگر شاغل هستید قرارداد کاری خود را ارائه دهید. مشاغل آزاد نیز به جواز کسب و کار نیاز داشته و در صورت بازنشستگی باید مدارک آن را ارائه کنند.

ویزای تجاری اتریش، یکی از ویزاهایی است که برای دریافت آن، ارائه مدارک زیادی نیاز خواهد بود. اگرچه فرآیند درخواست ویزای تجاری ممکن است کمی دلهره‌آور به نظر برسد، اما تا زمانی که تمام مدارک مورد نیاز خود را آماده و قبل از مراجعه حضوری در اختیار داشته باشید، کار دشواری نخواهد بود. لازم به یادآوری است که ویزای تجاری اتریش برای هر فردی صادر نمی‌شود، بلکه شخص باید واجد شرایط لازم باشد تا صاحبان شرکت‌های بزرگ به طور خودکار از این فرد دعوت کنند تا به پیشبرد اهداف اقتصادی کشور کمک کند.

ویزای پیوست به خانواده اتریش

اتریش، کشوری در غرب اروپاست که افراد به طور معمول برای کار، زندگی یا تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند اما دوری از اعضای خانواده، به خصوص برای افراد متأهل بسیار سخت و طاقت‌فرساست. از این رو دولت اتریش برای کمک به این دسته از افراد، ویزایی را تحت عنوان ویزای پیوست به خانواده اتریش، به وجود آورده است. بنابراین اگر شما در اتریش شخصی را دارید که به او وابستگی عاطفی دارید، می‌توانید برای دریافت این ویزا درخواست دهید.

ویزای پیوست به خانواده اتریش، مختص خانواده افرادی است که در اتریش اقامت داشته و بخواهند بیش از سه ماه در اتریش سکونت داشته باشند. این ویزا تحت شرایط خاصی برای سایر افراد خانواده صادر می‌شود. بدین ترتیب باید مدارک مورد نیاز این ویزا را به سفارت اتریش در ایران تحویل دهید تا در صورتی که واجد شرایط باشید، ویزا برایتان صادر شود. به طور معمول ویزای پیوست به خانواده اتریش یا همان ویزای همراه، به اندازه طول دوره تحصیل یا کار شخص است که مشکلاتی همچون دوری از خانواده را رفع می‌کند.

مدارک ویزای اتریش

به منظور دریافت ویزای اتریش، فرد متقاضی باید مدارک مورد نیاز را ارائه نماید. اصلی‌ترین و مهم‌ترین مسأله در این باره، ارسال صحیح و درست مدارک است تا احتمال عدم صدور ویزا را به کمترین حد برساند و میزان شانس شما برای اخذ ویزا، افزایش پیدا کند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای اتریش عبارت است از :

 • اصل و ترجمه شناسنامه و پاسپورت معتبر و کلیه مدارک هویتی
 • سه قطعه عکس استاندارد (رنگی، زمینه سفید، تمام رخ، طی سه ‌ماه گذشته گرفته شده باشد و با ظاهر فعلی صاحب عکس همخوانی داشته باشد، در ابعاد ۵/۳ در ۵/۴)
 • گذرنامه فعلی فرد متقاضی با حداقل ۶ ماه اعتبار، به همراه تمام گذرنامه‌های قبلی
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای اتریش
 • رسید پرداخت تمام هزینه‌های مربوط به اخذ ویزای اتریش
 • اجاره‌نامه محل اقامت یا اسکان در اتریش یا واچر هتل
 • ارائه بیمه درمانی که حداقل ۳۰ هزار یورو را پوشش دهد
 • بلیط هواپیما رفت و برگشت یا رزرواسیون قطعی
 • ارائه دعوت‌نامه (در صورت وجود) و نامه تمکن مالی
 • انجام انگشت نگاری و ارائه اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی
 • گواهی اشتغال به کار و اسناد رسمی آن یا اشتغال به تحصیل

این مدارک می‌بایست توسط دارالترجمه رسمی به زبان آلمانی ترجمه شود و بین گردش حساب و تمکن مالی فرد متقاضی، مطابقت وجود داشته باشد.

مراحل اخذ ویزای اتریش

متقاضیان دریافت ویزای اتریش، برای درخواست این ویزا باید از سفارت این کشور، وقت قبلی بگیرند. متقاضیانی که تعهدنامه الکترونیکی (EVE) دارند، نیازی به مراجعه حضوری ندارند و می‌توانند به صورت آنلاین با مراجعه به وب سایت Terminreservierung B Teheran و تکمیل فرم مربوطه، مدارک خود را بارگذاری کرده و درخواست ویزای خود را ثبت کنند. فرد متقاضی برای دریافت ویزای اتریش خود باید مراحل زیر را پشت سر بگذارد که عبارت است از :

 • مرحله اول : هدف خود را از سفر مشخص کنید
 • مرحله دوم : آگاهی از نوع ویزای درخواستی و آماده‌سازی اسناد و مدارک مورد نیاز
 • مرحله سوم : شناسایی نماینده رسمی اتریش (سفارت یا کنسولگری) در محل زندگی خود و تماس برای رزرو وقت
 • مرحله چهارم : پرداخت هزینه‌های جاری و همچنین هزینه‌های مربوط به درخواست ویزا
 • مرحله پنجم : تنظیم و تحویل اسناد و مدارک به نمایندگی دولت اتریش
 • مرحله ششم : انتظار برای دریافت نتیجه از سوی سفارت یا کنسولگری اتریش

مراحل اخذ سایر ویزاهای اتریش همچون ویزای توریستی، ویزای تجاری و ویزای پیوست به خانواده اتریش، از طریق کارگزار سفارت اتریش در تهران انجام می‌شود و نیاز به مراجعه حضوری به سفارت ندارد.

هزینه ویزای اتریش

برای دریافت ویزای اتریش، علاوه‌بر ارائه مدارک درست، باید مبلغ مشخصی را پرداخت کنید. این هزینه‌ها برای انواع مختلف ویزا و همچنین سنین مختلف، متفاوت است.

انواع ویزای اتریش محدوده سنیهزینه به یورو
ویزای اتریشافراد بزرگسال (بالای ۱۲ سال)۹۵
ویزای اتریشبرای خردسالان (بین ۶ تا ۱۲ سال)۴۸
ویزای نوع D زیر ۶ سال۸۹
بالای ۶ سال۱۷۷
متن تستی ۱متن تستی ۲
</div?

در زمان ثبت نام برای دریافت ویزای تجاری اتریش نیز، متقاضیان باید مبلغ ۶۰ یورو به حساب سفارت واریز کنند که این مبلغ برای افراد خردسال حدود ۳۵ یورو است.

هزینه‌های مربوط به سایر خدمات مهاجرتی اتریش

خدمات مهاجرتی اتریشهزینه به یورو
کارت شناسایی۶۲
گواهی شهروندی۵۷
مجوز اقامت۱۴۲
پاسپورت۷۶
گواهی عدم سوء پیشینه۵۰

این مقادیر هر ساله تغییر می‌کند که برای آگاهی از آن باید به وب سایت سفارت اتریش مراجعه کنید.

دلایل ریجکتی ویزای اتریش

گاهی ممکن است سفارت اتریش به دلایل مختلفی، از صدور ویزا برای فرد متقاضی خودداری کند. این امر بیشتر به دلیل وجود مواردی شایعی همچون قالب نامناسب ارائه مدارک، نقص در مدارک ارسالی، جعلی بودن مدارک، عدم افشای موارد مهاجرت قبلی و درخواست صدور یک نوع ویزای اشتباه روی می‌دهد. اما موارد دیگری نیز ممکن است اتفاق بیفتد که شامل عدم وجود مدارک لازم برای تأمین هزینه‌های سفر، فقدان گذرنامه یا سند مسافرتی معتبر، سابقه کیفری، مشخص نبودن هدف فرد متقاضی از سفر، عدم وجود مدارک محل اقامت یا تناقض در مدارک می‌شود.

در رابطه با ویزای اتریش، اگر مدارک شما دارای نقص باشد و به مدارک بیشتری نیاز داشته باشید، سفارت اتریش به شما ۵ روز مهلت می‌دهد تا مدارک خود را ارسال کنید. اگر طی مدت زمان تعیین شده، مدارک خود را ارسال نکنید، به شما ویزا داده نمی‌شود اما ریجکت هم نمی‌شوید. می‌دانید که بنابر ماده ۳۲ (۳) قانون ویزا، هر فرد می‌تواند نسبت به رد درخواست ویزای خود، تقاضای تجدید نظر کند. اما از آنجایی که ویزای اتریش ریجکت ندارد، نیازی به رفع ریجکت و اعتراض به رد شدن ویزای اتریش نیز وجود نخواهد داشت.

جواب ویزای اتریش چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمانی که به طول می‌انجامد تا به درخواست شما برای دریافت ویزای اتریش پاسخ داده شود، حداکثر ۱۴ روز کاری است اما به طور معمول، دریافت ویزای اتریش بین ۲۰ روز تا یک ماه زمان می‌برد. جواب ویزای اتریش پس از انگشت نگاری در دفتر VFSGlobal و ارائه مدارک پس از مدت زمان تعیین شده اعلام می‌شود. فرد متقاضی برای دریافت جواب باید کارت شناسایی و رسید دریافتی را به همراه داشته و خود شخص در دفتر کارگزاری ویزای اتریش حضور یابد.

اعتبار ویزای اتریش

 به طور کلی مدت زمان اعتبار ویزای اتریش (شینگن) ۱۸۰ روز است که در طی این مدت فرد می‌تواند ۹۰ روز در این منطقه اقامت داشته باشد. افرادی که متقاضی دریافت ویزای تجاری اتریش هستند، می‌توانند آن را به صورت مدت‌دار دریافت کنند و طی دفعات مختلف تمدید کنند. چرا که این ویزا جزء ویزاهای بلند مدت بوده و بیش از ۶ ماه اعتبار دارد. ویزای بلند مدت اتریش به افرادی تعلق می‌گیرد که به کشور اتریش سفر کرده و یک یا چند ویزای سینگل اروپا را در پاسپورت خود ثبت کرده باشند. در نتیجه سفارت اتریش می‌تواند بسته به وضعیت پاسپورتان، با اعتبار یک تا چهار سال، این نوع ویزا را برای شما صادر کند.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی نکات مربوط به ویزای اتریش پرداخته و دانستیم به دلیل اقتصاد با ثبات و بازار اشتغال پویا، کیفیت بالای زندگی و مزایای بسیار زیاد دیگر، یکی از برترین مقاصد مهاجرتی در جهان است. این کشور در قلب اروپای مرکزی واقع شده و دسترسی به سایر کشورهای اروپایی را ساده‌تر کرده است. در ادامه به بررسی انواع ویزای اتریش (شینگن) پرداختیم که هر یک از افراد متقاضی برای مهاجرت به این کشور، می‌بایست ویزای متناسب با شرایط خود را دریافت کنند. در ادامه شرایط، مراحل و مدارک لازم را مورد بررسی قرار داده و هزینه دریافت آن را بیان کردیم.

آنچه به عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین مسأله درباره دریافت ویزای اتریش مطرح می‌شود، ارسال صحیح و درست مدارک است تا احتمال عدم صدور ویزا را به صفر رسانده و در نتیجه میزان شانس شما برای اخذ ویزا، افزایش پیدا کند. در این زمینه کارشناسان ما می‌توانند راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهند.

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه ویزای اتریش چقدر است؟

هزینه ویزای اتریش برای افراد بزرگسال بالاتر از ۱۲ سال حدود ۹۵ یورو و برای خردسالان بین ۶ تا ۱۲ سال، به طور تقریبی نصف هزینه اخذ ویزا برای بزرگسالان و حدود ۴۸ یورو است. از طرفی فرد متقاضی باید هزینه مربوط به سایر خدمات مهاجرتی اتریش همچون کارت شناسایی ۶۲ یورو، گواهی شهروندی ۵۷ یورو، مجوز اقامت ۱۴۲ یورو، پاسپورت ۷۶ یورو و گواهی عدم سوء پیشینه ۵۰ یورو را بپردازد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای اتریش چیست؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای اتریش شامل اصل و ترجمه شناسنامه و پاسپورت معتبر و کلیه مدارک هویتی، سه قطعه عکس استاندارد، گذرنامه فعلی متقاضی با حداقل ۶ ماه اعتبار، به همراه تمام گذرنامه‌های قبلی، فرم تکمیل شده درخواست ویزای اتریش، رسید پرداخت هزینه‌ها، اجاره‌نامه محل اقامت در اتریش یا واچر هتل، بیمه درمانی با پوشش ۳۰ هزار یورویی، بلیط رفت و برگشت هواپیما، انگشت نگاری، دعوت‌نامه (در صورت وجود) و نامه تمکن مالی، اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی، گواهی اشتغال به کار و اسناد رسمی آن یا اشتغال به تحصیل می‌باشد که همگی باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان آلمانی ترجمه شود.

ویزای اتریش چقدر اعتبار دارد؟‌

مدت زمان اعتبار ویزای اتریش (شینگن) ۱۸۰ روز است که در طی این مدت فرد می‌تواند ۹۰ روز در این منطقه اقامت داشته باشد.

گرفتن جواب ویزای اتریش چقدر طول می‌کشد؟

گرفتن جواب ویزای اتریش، پس از انگشت نگاری در دفتر VFSGlobal و ارائه مدارک، حداکثر ۱۴ روز کاری زمان می‌برد.