کشور چین با جمعیتی بیش از یک‌میلیاردوسیصدمیلیون نفر، پتانسیل بزرگی در زمینۀ تجاری دارد که باعث شده افراد زیادی از سرتاسر جهان برای سرمایه‌گذاری و اخذ ویزای تجاری چین اقدام کنند.

کالاهای چینی در سراسر جهان در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها وجود دارند و نیروی کاری در چین به‌شدت بازده خوبی دارد. این یکی از دلایلی است که چین را به هدفی ایده‌آل برای مهاجرت تبدیل کرده است. در ادامه، ویزای تجاری چین و شرایط اخذ ویزای تجاری چین را بررسی می‌کنیم.

ویزای تجاری
پرچم چین
مشاوره رایگان

منظور از ویزای تجاری چین چیست؟

داشتن ویزای تجاری چین یکی از راه‌های رسیدن به این هدف است. کشور چین به‌دلیل داشتن اقتصاد قوی، توجه بسیاری از افراد ازجمله بازرگانان را به‌خود جلب می‌کند. دولت چین هم در زمینه جذب سرمایه‌گذاران عملکرد بسیار خوبی داشته است. ازاین‌رو تعداد افرادی که برای اخذ ویزای تجاری چین اقدام می‌کنند، روزبه‌روز در حال افزایش است.

انواع ویزای تجاری چین

انواع ویزای تجاری چین

منبع: Architectural Digest

ویزای تجاری چین انواع مختلفی دارد که اعتبار و شرایط هرکدام متفاوت است. اعتبار این نوع ویزاها از یک ماه تا ده سال متفاوت است؛ البته شرایط سیاسی بین کشور چین و سایر کشور‌ها در گرفتن ویزا دخیل است. انواع ویزای تجاری چین به‌ترتیب فهرست زیر هستند:

 • ویزای تجاری یک‌بارورود چین

این نوع ویزا به شما اجازه می‌دهد که یک‌بار وارد خاک این کشور شوید. برای گرفتن این ویزا متقاضی باید مبلغی که سفارت این کشور تعیین می‌کند در حساب خود داشته باشد. در صورت نبود هرگونه مشکلی پس از دو هفته ویزای شما صادر می‌شود.

 • ویزای تجاری دوبارورود به چین

این نوع ویزا برعکس اسمش همانند ویزای قبلی است؛ یعنی می‌توانید یک‌بار وارد کشور چین شوید و مبلغی تعیین‌شده باید در حساب شما موجود باشد. این مبلغ به‌مقدار مبلغ ویزای یک‌بارورود است. تنها تفاوت این ویزا این است که زمان صدور آن سه هفته است.

 • ویزای تجاری مولتی چین

این ویزا به شما اجازه می‌دهد ۶ ماه در این کشور اقامت داشته باشید. مدت‌زمان لازم برای دریافت این نوع ویزا سه هفته است. همچنین مبلغی که باید در حساب شخصی خود داشته باشید، بیشتر از دو نوع ویزای گفته‌شده است.

 • ویزای تجاری یک‌ساله چین

برای گرفتن این نوع ویزا باید پنج مهر ویزای تجاری یک‌روزه در دفترچه ویزای تجاری ثبت شده باشد.

 • شرایط ویزای تجاری چین

اخذ هر نوع ویزای چین برای متقاضیان ایرانی راحت‌تر از سایر کشورهای همسایه است و درجه سختی کمتری دارد. برای اخذ ویزای تجاری چین به مراجعه حضوری به سفارت چین در تهران نیازی نیست و می‌توانید به‌صورت غیرحضوری مدارک خواسته‌شده را در سایت اعلام‌شده بارگذاری کنید.

ابتدا بهتر است فرم درخواست ویزای تجاری به زبان انگلیسی را تکمیل کنید. در فرم مربوطه برای دریافت ویزا هدف از سفر و مدت‌زمان اقامت در چین باید نوشته شود. هرگونه نادرستی و ناقص بودن مدارک در گرفتن ویزا به ریجکتی ویزای تجاری چین منجر می‌شود.

مراحل اخذ ویزای تجاری چین

مراحل اخذ ویزای تجاری چین

منبع: Conde Nast Traveler

برای گرفتن هر نوع ویزایی باید مراحلی طی شود که ویزای چین هم از این موضوع مستثنا نیست. ابتدا شرایط خود را بررسی کنید؛ یعنی در ابتدا باید دربارۀ فرم و چگونگی درخواست تصمیم بگیرید که کدام ویزا برای شما مناسب است. سپس درخواست ویزا را با عکس جدید و گذرنامۀ معتبر و سایر اسناد و مدارک به کنسولگری چین در ایران بفرستید. به‌صورت غیرحضوری هم می‌توانید مدارکتان را به سامانه مربوط بفرستید. هزینه‌های مربوط‌به اخذ ویزای تجاری چین را پرداخت کنید. در مرحله آخر برای بررسی و صدور ویزا منتظر بمانید. زمان صدور ویزا به شما اطلاع داده می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تجاری چین

مدارک مورد نیاز برای ویزای تجاری چین

منبع: Global Grasshopper

برای تکمیل مدارک مورد نیاز ویزای تجاری چین، باید به ترتیب فهرست زیر پرونده‌تان را تکمیل کنید:

 • ارائه برگه رزرو هتل یا دعوت‌نامه از سوی یکی از افراد نزدیک ساکن چین
 • داشتن مبلغ مشخص‌شده در حساب فرد متقاضی بسته به نوع ویزا
 • ارائه دعوت‌نامه از سوی شرکت دولتی یا مؤسسه چینی. این شرکت باید تأییدشدۀ دولت چین باشد
 • ارائه نوع فعالیت شرکت دعوت‌کننده چینی
 • ارائه توضیح مختصر دررابطه‌با هدف سفر به چین
 • داشتن گذرنامۀ معتبر حداقل‌ با ۶ ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس ۶*۴ رنگی با زمینه سفید
 • ارائه نامه تمکن مالی به میزان اعلام‌شده: برای دریافت رسید تمکن بانکی خود، باید به بانک خودتان بروید. به‌طورمعمول میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای توریستی چین بسته به کشوری که متقاضی در آن زندگی می‌کند متفاوت است.
 • رزرو بلیت رفت‌وبرگشت هواپيما
 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه

هزینه ویزای تجاری چین

ویزای تجاری چین انواع مختلفی دارد و نسبت‌به مدت‌زمان و نوع ویزا متفاوت است. قیمت و هزینه اخذ ویزای چین بسته به فصول مختلف و هدف از سفر متفاوت است. اگر بخواهید در مدت‌زمان کوتاه‌تری ویزای شما صادر شود، پول بیشتری باید بپردازید. در کل باتوجه‌به مدت‌زمان اقامت و نوع ویزا از ۱۹۰ دلار تا ۷۰۰ دلار هزینه دارد.

همه هزینه‌های تعیین‌شده بر اساس دلار است که می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مربوط سر بزنید. به‌دلیل نوسانات قیمت ارزی بهتر است از نرخ روز خبر داشته باشید.

مدت‌زمان صدور ویزای تجاری چین

مدت زمان صدور ویزای تجاری چین

منبع: engineering.com

مدت‌زمان صدور ویزا نسبت‌به نوع آن متفاوت است. اگر نوع ویزای شما یک‌بارورود باشد، مدت‌زمانی که طول می‌کشد ویزای شما صادر شود دو هفته است. اگر درخواست شما برای ویزای دوبارورود یا مولتی باشد، در مدت‌زمان سه هفته ویزای شما صادر می‌شود. می‌توانید با پرداخت هزینه بیشتر به سفارت چین، زمان صدور آن را کاهش دهید. به‌طورمیانگین صدور ویزای تجاری چین بین دو تا سه هفته است.

اعتبار ویزای تجاری چین

هر ویزا تاریخ انقضا دارد و بعد از تاریخ ثبت‌شده نمی‌توانید در این کشور بمانید. اعتبار ویزاهای چین نسبت‌به نوع آن متفاوت است که اغلب بین یک ماه تا یک سال و حتی ده سال است. ویزای تجاری چینی را دولت چین صادر می‌کند. اگر پس از اتمام ویزای تجاری چین این کشور را ترک نکنید، دیپورت می‌شوید و نمی‌توانید دوباره وارد خاک این کشور شوید. چند روز قبل از اتمام ویزا برای خروج از کشور چین خود را آماده کنید تا مشکلی در این‌باره ایجاد نشود.

تفاوت ویزای تجاری چین با ویزای کاری این کشور چیست؟

تفاوت بین ویزای تجاری چین با ویزای کاری در این است که ویزای کار مناسب افرادی است که برای کار در یک شرکت چینی به چین می‌آیند و حقوق آن‌ها در چین پرداخت خواهد شد؛ اما ویزای تجاری چین برای افرادی است که برای انجام کار برای یک شرکت غیرچینی به چین می‌آیند. آن‌ها ممکن است در دفترهای یک شرکت چینی کار کنند یا حتی سرمایه‌گذاری خود را انجام دهند؛ اما چک حقوقی آن‌ها از یک شرکت غیرچینی پرداخت می‌شود که در اصل قضیه تفاوت ایجاد می‌کند.

برای روشن کردن موضوع، معلمی ‌که برای کار در دانشگاهی به چین می‌آید، ویزای کار خواهد داشت. درحالی‌که یک مهندس شرکت خودروسازی آلمانی، برای یک ماه نظارت بر شروع خط تولید جدید به چین می‌آید؛ اما حقوق خود را از کارفرمایش در آلمان دریافت می‌کند که همین باعث می‌شود به‌جای ویزای کاری، مشمول دریافت ویزای تجاری باشد.

تبدیل ویزای توریستی به ویزای تجاری چین

تبدیل ویزای توریستی به ویزای تجاری چین

منبع: China Highlights

ویزای توریستی چین به‌منظور گردشگری و بازدید از این کشور به افراد متقاضی داده می‌شود و مدت‌زمان آن ۳۰ روز است؛ اما ممکن است بتوانید ویزای خود را تا ۹۰ روز تمدید کنید. تعداد روز‌هایی که برای تمدید اقامت خود دریافت می‌کنید تا حدی به گذرنامه‌ای که دارید بستگی دارد. ویزای توریستی به‌طورمعمول بیش از دوبار در چین تمدیدشدنی نیست؛ بنابراین نمی‌توان ویزای توریستی چین را به ویزای تجاری چین تبدیل کرد.

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

مدارک لازم برای اخذ ویزای تجاری چین چیست؟

 • برگه رزرو هتل یا دعوت‌نامه از سوی یکی از افراد نزدیک ساکن کشور چین
 • داشتن مبلغ مشخص‌شده در حساب فرد متقاضی بسته به نوع ویزا
 • ارائه دعوت‌نامه از سوی شرکت دولتی یا مؤسسه چینی. این شرکت باید تأییدشدۀ دولت چین باشد
 • ارائه نوع فعالیت شرکت دعوت‌کننده چینی
 • ارائه توضیح مختصر دررابطه‌با هدف سفر به چین
 • داشتن گذرنامۀ معتبر حداقل‌ با ۶ ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس ۶*۴ رنگی
 • ارائه نامه تمکن مالی به میزان اعلام‌شده
 • رزرو بلیت رفت‌وبرگشت هواپيما
 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه

چه کسانی واجد شرایط دریافت ویزای تجاری چین هستند؟

همه افراد بالای ۱۸ سال که در این کشور قصد سرمایه‌گذاری دارند، می‌توانند ویزای تجاری چین بگیرند؛ البته نداشتن سابقه کیفری در گرفتن ویزا نقش اساسی دارد. همه افرادی که سوءسابقه ندارند، می‌توانند برای گرفتن این ویزا اقدام کنند.

هزینه اخذ ویزای تجاری چین چقدر است؟

هزینه ویزای چین طبیعتاً عدد دقیقی ندارد و متغیر است؛ اما به‌صورت پایه می‌توان گفت که هزینه ویزای تجاری چین به‌ترتیب انواع آن چنین است: هزینه ویزای چین در نوع یک ماه تجاری به دو صورت عادی و فوری است که در ویزای عادی هزینه حدود ۱۹۰ دلار و هزینه ویزای تجاری سه‌ماهه ۳۹۰ دلار است. در ویزای ۶ ماه تجاری، هزینه ویزا ۵۷۰ دلار و یک‌ساله مولتی ۷۰۰ دلار است.

آیا امکان پیوستن خانواده با داشتن ویزای تجاری چین وجود دارد؟

بله. می‌توانید با گرفتن این ویزا برای افراد خانواده خود ویزا بگیرید و امکان سفر آن‌ها به کشور چین را فراهم کنید.

آیا امکان تبدیل ویزای توریستی به ویزای تجاری چین وجود دارد؟

خیر. امکان تبدیل ویزای توریستی به ویزای تجاری چین وجود ندارد. ویزای توریستی چین حداکثر ۹۰ روز اعتبار دارد.

آیا می‌توانم در لحظه ورود به چین ویزای تجاری این کشور را دریافت کنم؟

خیر. اگر قصد گرفتن این نوع ویزا را دارید باید مدارک مربوط را برای بررسی به سفارت کشور چین ارائه دهید تا ویزای شما صادر شود.