آلمان یک مقصد تجاری عالی برای بسیاری از شرکت‌ها و افراد به‌شمار می‌رود؛ بنابراین اطلاع از شرایط مختلف اخذ ویزای تجاری آلمان یکی از ملزوماتی است که باید حتماً به آن توجه کنید.

 از آنجایی که آلمان مغناطیسی برای شرکت‌ها و مشاغل شناخته شده جهانی است، هرساله تعداد زیادی ویزای تجاری آلمان به متقاضیانی داده می‌شود که مایل به شرکت در جلسه‌های تجاری، کنفرانس‌های مرتبط یا انجام تجارت در خارج از کشور هستند. بااین‌حال، همه افراد برای ورود به آلمان برای مقاصد تجاری به ویزای تجاری آلمان نیاز ندارند.

ویزای تجاری
پرچم آلمان
مشاوره رایگان

چه کسانی به ویزای تجاری آلمان احتیاج دارند؟

ساکنان کشورهای ایران، افغانستان، گابن، عمان، الجزایر، گامبیا، پاکستان، آنگولا، غنا، پاپوآ، گینه نو، ارمنستان، گینه، فلسطین، آذربایجان، فیلیپین، بحرین، قطر، بنگلادش، روسیه، بلاروس، هند، بلیز، اندونزی، عربستان سعودی، عراق، جامائیکا، اردن، سومالی، قزاقستان، آفریقای جنوبی، سودان جنوبی، سریلانکا، کامبوج، کویت، سودان، کامرون، قرقیزستان، سورینام، جمهوری آفریقای مرکزی، لبنان، سوریه، ماداگاسکار، مغولستان، ترکمنستان، مراکش، مصر، موزامبیک، ازبکستان و کره شمالی باید برای ویزای تجاری آلمان درخواست دهند تا بتوانند برای مقاصد تجاری وارد این کشور شوند و از آن بازدید کنند. درصورتی‌که بیش از یک ملیت دارید و به هردلیلی گذرنامه‌ای را انتخاب می‌کنید که برای ورود به آلمان به ویزا نیاز دارد، باید براساس شرایط مربوطه آن را دریافت کنید.

شرایط ویزای تجاری آلمان

دستورالعمل‌های زیر به شما در درک شرایط ویزای تجاری آلمان کمک می‌کند. شرایط ویزای تجاری آلمان عبارت‌اند از:

۱. اگر تابعیت ایرانی دارید باید در داخل ایران حضور داشته باشید. اگر شما مقیم ایران در کشور دیگری هستید، ممکن است بتوانید در خود آن کشور نیز برای اخذ ویزای تجاری آلمان اقدام کنید.

۲. باید گذرنامۀ ایرانی داشته باشید که حداقل ۶ماه از تاریخ سفر اعتبار داشته باشد.

۳. انگیزه اصلی شما از بازدید باید شرکت در جلسه‌های کاری، کنفرانس‌ها، نمایشگاه‌های تجاری و سایر فعالیت‌های مرتبط با تجارت باشد.

۴. باید شما را یک سازمان یا شرکت آلمانی برای انجام تجارت در این کشور دعوت کند.

۵. باید بودجه کافی برای پوشش اقامت خود در کشور داشته باشید.

مراحل اخذ ویزای تجاری آلمان

مرحله‌های اخذ ویزای تجاری آلمان مراحل سخت و پیچیده‌ای نیست. برای اخذ ویزای تجاری آلمان ابتدا باید فرم درخواست ویزای تجاری آلمان را به‌صورت آنلاین پر کنید. بااین‌حال، فرستادن فرم‌ها و اسناد باید به‌صورت آفلاین در یک مرکز درخواست ویزا (VAC) برون‌سپاری شود یا در یک مأموریت مطابق با حوزه قضایی انجام شود. مراحل اخذ ویزای تجاری آلمان به صورت زیر است:

 • مدارک لازم برای ویزای تجاری را جمع‌آوری کنید
 • به وب سایت سفارت آلمان سر بزنید و فرم درخواست ویزای شینگن را به‌صورت آنلاین پر کنید. از فرم یک پرینت بگیرید. هرگونه اعلامیه موردنیاز را امضا کنید. توجه داشته باشید که فرم درخواست برای همه انواع شینگن یکسان است. به‌سادگی باید هدف خود را از بازدید به‌عنوان «تجارت» بیان کنید
 • با توجه به حوزه قضایی مربوطه، قرار ملاقات خود را در یک مأموریت VAC تعیین کنید. می‌توانید این کار را به‌صورت آنلاین یا از طریق تماس با آن‌ها انجام دهید
 • سپس باید با فرم درخواست، هزینه‌ها و مدارک موردنیاز به مرکز قرار ملاقات بروید
 • اگر در پنج سال گذشته بیومتریک برای شینگن نفرستاده باشید، در مرکز تحت بیومتریک قرار می‌گیرید
 • بسیار ضروری است که مطمئن شوید فرایندها به‌درستی تکمیل شده‌اند و فقط اسناد اصلی ارائه می‌شوند. هرگونه خطا یا درخواست ناقص ممکن است به دریافت تأخیر ویزا یا حتی ریجکت شدن ویزا منجر شود

مدارک مورد نیاز برای ویزای تجاری آلمان

مدارک زیر برای درخواست ویزای تجاری آلمان موردنیاز است:

 • فرم درخواست ویزا که کاملاً پر و امضا شده باشد
 • دو عکس که اخیراً گرفته شده باید پیوست شود. طبق شرایط ویزای آلمان، هر دو عکس باید در سه ماه گذشته گرفته شده باشند
 • گذرنامۀ معتبر که حداقل ۶ماه پس از تاریخی که قصد خروج از آلمان را دارید، اعتبار داشته باشد
 • مدارک رزرو سفر رفت‌وبرگشت یا برنامه سفر باید شامل تاریخ و شماره پرواز باشد که ورودوخروج شما از آلمان را مشخص کند
 • بیمه‌نامه مسافرتی: سندی که ثابت می‌کند بیمه مسافرتی دارید با حداقل پوشش ۳۰۰۰۰یورو درصورت هرگونه اتفاق اورژانسی و پزشکی مانند بیماری، تصادف و حتی برگشت به کشور در صورت فوت، برای آلمان و کل قلمرو شینگن (بیمه‌نامه‌های درمانی مسافرتی برای خارجی‌هایی که برای اهداف تجاری از آلمان بازدید می‌کنند و شرایط ویزای آلمان را برآورده می‌کنند را می‌توان به‌صورت آنلاین از DR-WALTER، AXA Assistance یا Europ Assistance خریداری کرد)
 • مدرک اقامت: سندی که نشان می‌دهد در طول اقامت خود در آلمان در کجا اسکان دارید. این مدرک می‌تواند رزرو هتل، قرارداد اجاره یا دعوت‌نامه از میزبانی باشد که در خانه او اقامت خواهید داشت
 • اثبات تمکن مالی: شواهدی مبنی بر اینکه پول کافی برای تأمین مالی خود در طول سفر کاری در آلمان دارید. این مدرک می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:
  • صورت‌حساب بانکی: نشان می‌دهد پول کافی برای سفر در حساب خود دارید. اظهارنامه نباید بیشتر از سه ماه باشد
  • نامه حمایت مالی: شخص دیگری که تأیید می‌کند از سفر شما به شینگن حمایت مالی می‌کند. برای اینکه این نامه معتبر باشد، باید صورت‌حساب بانکی حامی به اندازه حداکثر سه ماه به همراه آن باشد
  • ترکیبی از صورت‌حساب بانکی شما و نامه حمایت
  • مدرک پرداخت هزینه ویزای آلمان
  • جلد نامه تشریح هدف از سفر به آلمان
  • مشخصات کوتاهی از محل کار متقاضیان
 • دعوت‌نامه: این نامه باید به‌عنوان یک دعوت‌نامه برای شرکت در جلسه‌ها یا سایر رویدادهای مرتبط با تجارت و صنعت یا کار آماده شود
 • اثبات تمکن مالی: باید در نامه کارفرما یا دعوت‌نامه شرکت همکار قید شود که یکی از دو طرف هزینه سفر متقاضی را در طول اقامت او ‌در آلمان تقبل می‌کند. طبق اطلاعات کمیسیون اروپا متقاضی خارجی که برای ویزای آلمان درخواست می‌کند، باید بتواند ۴۵ یورو در روز را برای مدت اقامت در خاک آلمان به سفارت یا کنسولگری آلمان گواهی دهد
 • مدارک زیر برای کارمندان:
  • قرارداد استخدام
  • صورت‌حساب جاری بانکی ۶ماه اخیر
  • اجازه از کارفرما
  • فرم اظهارنامه مالیات بر درآمد (ITR) یا گواهی مالیات بر درآمد کسر شده در منبع حقوق
 • مدارک زیر برای افراد خوداشتغال:
  • یک کپی از مجوز کسب‌وکار شما
  • صورت‌حساب بانکی شرکت در ۶ماه اخیر
  • اظهارنامه مالیات بر درآمد (ITR)

هزینه ویزای تجاری آلمان

هزینه ویزای تجاری آلمان در مجموع ۸۰ یورو است. مطمئن شوید که تأیید پرداخت را از دست ندهید. در صورت ریجکت شدن ویزا پرداختی شما برگردانده نمی‌شود.

بهترین زمان برای درخواست ویزای تجاری آلمان

با توجه به مدت‌زمان صدور ویزای تجاری و وابسته بودن پروسه دریافت ویزای تجاری آلمان به حجم کار و درخواست‌های موجود در سفارت یا کنسولگری آلمان بهترین زمان برای درخواست ویزای تجاری آلمان، ۶ماه قبل از سفر به این کشور است.

مدت‌زمان صدور ویزای تجاری آلمان

زمان کلی پردازش ویزای تجاری آلمان دو هفته است. با این حال، مدت‌زمان صدور ویزای تجاری آلمان به حجم کاری سفارت یا کنسولگری آلمان که درخواست خود را به آن فرستاده‌اید نیز بستگی دارد. به‌ویژه مهم است که درخواست را زودتر بفرستید؛ زیرا به‌این‌ترتیب از هرگونه تأخیر احتمالی جلوگیری می‌کنید.

اعتبار ویزای تجاری آلمان

ویزای تجاری کوتاه‌مدت آلمان معمولاً به‌مدت ۹۰ روز در مدت ۶ماه اعتبار دارد؛ مگر اینکه در برچسب ویزا که روی گذرنامۀ شما چسبانده شده است خلاف آن گفته‌شده باشد. ویزای کوتاه‌مدت می‌تواند برای یک، دو یا چندبار ورود در منطقه شینگن استفاده شود. این اطلاعات همچنین بر روی برچسب ویزای شما، در قسمت «تعداد ورودی» قابل‌مشاهده خواهد بود. بسته به تعداد ورودی‌های شما، طبق برچسب ویزای خود، می‌توانید وارد آلمان شوید و ۹۰ روز بمانید یا دو یا سه بار بدون نقض قانون «۹۰ روز در ۱۸۰ روز» وارد آلمان شوید.

راه‌اندازی کسب‌وکار با ویزای تجاری آلمان

با ویزای خوداشتغالی تجاری آلمان می‌توانید در این کشور کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید. به‌طورکلی اگر دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار در آلمان هستید، می‌توانید اجازه اقامت برای خوداشتغالی بگیرید. موارد زیر برخی از الزامات کلی در این زمینه است:

 • باید یک علاقه اقتصادی یا تقاضای منطقه‌ای برای محصول یا خدمات شما وجود داشته باشد و تجارتتان باید تأثیر مثبتی بر اقتصاد آلمان داشته باشد. باید بتوانید اجرای مفهوم تجاری خود را با سرمایه شخصی خود یا از طریق تعهد وام، تأمین مالی کنید
 • تأیید درخواست ویزای شما تا حد زیادی به ارزیابی مثبت از قابلیت ایده کسب‌وکار شما، تجربه کارآفرینی شما، سطح سرمایه‌گذاری، تأثیرات بر وضعیت اشتغال و آموزش و کمک به نوآوری بستگی دارد. به‌منظور ارزیابی این پیش‌نیازها، مقامات با نهادهای تجاری و صنعتی محلی و منطقه‌ای و همچنین سایر مراجع صدور مجوز و نظارتی مشورت خواهند کرد. مهم است که اطلاعات جامعی درباره پروژه خود ارائه دهید، مانند طرح تجاری، برنامه‌های مالی و نقدینگی و همچنین پیش‌بینی درآمد یا سودآوری خود

پیدا کردن کار با ویزای تجاری آلمان

با داشتن ویزای تجاری آلمان می‌توانید کار پیدا کنید و در این کشور مشغول به کار شوید. آلمان نه‌تنها کشور زیبایی است، بلکه یکی از قدرتمندترین کشورهای اروپا نیز به شمار می‌رود. اگر به‌دنبال شغل هستید، این کشور با رشد بالا و بیکاری کم، بهترین مکان برای رفتن است. این کشور به ساکنان خود آموزش رایگان ارائه می‌دهد و محیط زندگی و کار بسیار امن و جذابی محسوب می‌شود.

آلمان یکی از کشورهایی است که به‌دنبال کارمندان با صلاحیت بالا برای کار در موقعیت‌های با درآمد خوب است و همه افراد جوان و ماهر را تشویق می‌کند که برای بازدید و پیدا کردن کار به این کشور بیایند؛ بنابراین اگر تصمیم گرفته‌اید که می‌خواهید در آنجا کار کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که ویزای تجاری آلمان را بگیرید. ویزای تجاری آلمان یک مجوز اقامت کوتاه‌مدت است که به شما اجازه می‌دهد سه ماه در این کشور بمانید و به‌دنبال کار بگردید. اگر در پایان سه ماه کار پیدا کردید، ویزای کار آلمان به شما داده می‌شود و در آنجا اجازه کار و زندگی دارید.

فرم مشاوره ویزای تجاری آلمان

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

ویزای تجاری آلمان چیست؟

ویزای تجاری آلمان یک ویزای شینگن کوتاه‌مدت است که به دارنده آن اجازه می‌دهد تا حداکثر ۹۰ روز در مدت ۶ماه وارد آلمان شود و در آن اقامت داشته باشد. این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که برای انجام امور تجاری، شرکت در جلسه‌ها، امضای قرارداد و... به آلمان می‌آیند.


زمان مجاز اقامت در آلمان با داشتن ویزای تجاری آلمان چقدر است؟

مدت‌زمان مجاز در آلمان با داشتن ویزای تجاری آلمان ۹۰ روز در مدت‌زمان ۱۸۰ روز است.

آیا با ویزای تجاری آلمان می‌توانم کسب‌وکار خود را در این کشور راه‌اندازی کنم؟

بله. با داشتن ویزای تجاری آلمان می‌توانید کسب‌وکار خود را در این کشور راه‌اندازی کنید.

آیا با ویزای تجاری آلمان می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله. با داشتن ویزای تجاری اجازه پیدا کردن کار در مدت‌زمان کوتاه اعتبار ویزا را خواهید داشت.

صدور ویزای تجاری آلمان چقدر طول می‌کشد؟

صدور ویزای تجاری آلمان تقریباً دو هفته طول می‌کشد.