اگر قصد سفر به تایلند با انواع مقاصد تجاری را دارید مطلب درستی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید. در این مقاله هر آنچه که لازم است درباره ویزای تجاری تایلند بدانید به شما خواهیم گفت؛ بنابراین توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا هیچ پرسشی در زمینه اخذ ویزای تجاری تایلند در ذهنتان باقی نماند.

اتباع خارجی که نیاز است با هدف تجاری به تایلند سفر کنند باید برای اخذ ویزای تجاری تایلند درخواست دهند. ویزای تجاری یک ویزای رده «B» از ویزای غیر مهاجرتی تایلند است. ویزاهای دسته B تایلند به دلایل انجام مقاصد تجاری (به‌عنوان‌مثال ویزای تجاری تایلند)، مقاصد کاری مانند استخدام با حقوق که برای آن به مجوز کار نیز نیاز دارید و برای سرمایه‌گذاری در یک تجارت در تایلند صادر می‌شوند.

ویزای تجاری
پرچم تایلند
مشاوره رایگان

منظور از ویزای تجاری تایلند چیست؟

اتباع خارجی که برای انجام امور تجاری مانند شرکت در جلسه‌ها و مذاکره و... قصد سفر به تایلند دارند؛ اما برای خدمات خود از یک شرکت تایلندی پولی دریافت نمی‌کنند، باید برای اخذ ویزای تجاری تایلند اقدام کنند. در واقع ویزای تجاری تایلند به این افراد کمک می‌کند که در جلسه‌ها و همایش و تجارت در این کشور شرکت کنند.

اگرچه برخی از کشورها معافیت ویزا برای تایلند دارند؛ اما این معافیت معمولاً تنها برای مقاصد گردشگری است. اگر از یک کشور معاف از ویزا هستید، باید با سفارت یا کنسولگری تایلند بررسی کنید که آیا به ویزای تجاری نیاز دارید یا خیر. علاوه بر این، افرادی که به‌طور مرتب برای تجارت به تایلند سفر می‌کنند، می‌توانند ویزایی یک‌ساله دریافت کنند که اجازه ورود چندگانه را برای هر بار ورود تا ۹۰ روز به آن‌ها می‌دهد.

توجه: اگر می‌خواهید کار کنید به یک ویزای کار تایلند نیاز دارید که اگر ویزای غیر مهاجرتی رده "B" ندارید، نمی‌توانید برای آن درخواست دهید؛ پس این نکته را در نظر داشته باشید.

انواع ویزای تجاری تایلند

به‌طورکلی دولت تایلند دو نوع ویزای تجاری صادر می‌کند. انواع ویزای تجاری تایلند به شرح است:

 • ویزای تجاری یک‌بار ورود تایلند که به شما امکان می‌دهد یک‌بار وارد تایلند شوید و تا ۹۰ روز اقامت داشته باشید
 • ویزای تجاری چندبار ورود تایلند که یک سال اعتبار دارد و به شما امکان می‌دهد چندبار وارد این کشور شوید و در هر ورود تا ۹۰ روز در تایلند بمانید

شرایط ویزای تجاری تایلند

برای واجد شرایط بودن به‌قصد اخذ ویزای تجاری تایلند، شرایط خاصی مشخص شده است که درخواست‌دهندۀ این ویزا باید آن‌ها را داشته باشد. شرایط ویزای تجاری تایلند به شرح زیر است:

 • یک کسب‌وکار در کشوری غیر از تایلند داشته باشید یا کارمند یک کسب‌وکار ثبت‌شده در کشوری غیر از این کشور باشید
 • باید منبع درآمد در کشوری غیر از تایلند داشته باشید
 • مدرکی را ارائه دهید که ثابت کند با شرکتی در تایلند رابطۀ تجاری دارید یا اینکه برای یک جلسه، کنفرانس یا کارگاه به این کشور دعوت شده‌اید

اگر شرایط ویزای تجاری تایلند که در بالا گفته شد را نداشته باشید، ممکن است متقاعد کردن سفارت یا کنسولگری تایلند برای اعطای ویزای تجاری به شما دشوارتر باشد یا ممکن است درخواست شما به‌طورکلی رد شود.

مراحل اخذ ویزای تجاری تایلند

باید برای دریافت ویزای تجاری تایلند از یکی از دفترهای نمایندگی دیپلماتیک تایلند در کشور خود یا یکی از کشورهای نزدیک خود درخواست دهید. مراحل اخذ ویزای تجاری تایلند به شرح زیر است:

 • با سفارت یا کنسولگری تایلند تماس بگیرید. همچنین می‌توانید از وب‌سایت آن‌ها دیدن کنید تا دربارۀ الزامات خاص آن‌ها درمورد قرار ملاقات، فرستادن درخواست ویزا، ساعت‌های کاری و پرداخت هزینه ویزا مطلع شوید. دفترهای مختلف ممکن است شرایط خاص خود را داشته باشند
 • مدارک مورد نیاز برای ویزای تجاری تایلند را جمع‌آوری کنید
 • درخواست ویزای تجاری تایلند را بفرستید. می‌توانید درخواست ویزا را به‌صورت حضوری در تاریخ قرار ملاقات یا با پست بفرستید. در صورت فرستادن با پست باید یک پاکت ازپیش‌پرداخت‌شده را با نشانی خود ضمیمه کنید تا سفارت یا کنسولگری بتواند گذرنامه و مدارک شما را از همین راه پس دهد
 • منتظر بمانید تا کارکنان سفارت یا کنسولگری به درخواست ویزای شما رسیدگی کنند
 • گذرنامه و مدارک خود را پس بگیرید:
  • اگر حضوری درخواست دادید، باید خود گذرنامه را تحویل بگیرید
  • اگر با پست درخواست دادید، آن‌ها برای شما پست خواهند کرد
 • اگر درخواست ویزای تجاری تایلند شما تأیید شد، باید در مدت‌زمانی که ویزا صادر شده است، وارد کشور شوید

مدارک مورد نیاز برای ویزای تجاری تایلند

یکی از ملزومات برای پشتیبانی از درخواست ویزای تجاری تایلند ارائه مجموعه‌ای از مدارک است. مدارک مورد نیاز برای ویزای تجاری تایلند به شرح زیر است:

 • گذرنامۀ معتبر که حداقل ۶ ماه از تاریخ ویزا اعتبار دارد و حداقل دو صفحه خالی دارد
 • فرم درخواست ویزای تجاری تایلند که تکمیل و امضا شده است. ممکن است بتوانید آن را از وب‌سایت سفارت یا کنسولگری دانلود کنید یا در صورت درخواست حضوری آن را در همانجا دریافت کنید
 • تصویری از خودتان به اندازه گذرنامه با مشخصات زیر:
  • ۳. ۵ در ۴. ۵ سانتیمتر
  • پس‌زمینه سفید
  • در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشد
  • باید حالت صورت خنثی داشته باشید و مستقیم به جلو خیره شوید
  • تمام صورت شما باید به‌طورکامل مشاهده شود
  • پوشیدن سر فقط برای مقاصد مذهبی و حتی در صورت نپوشاندن صورت مجاز است
  • عینک فقط در صورتی مجاز است که چشم شما را نپوشاند و فریم سنگینی نداشته باشد
 • اثبات تمکن مالی کافی برای پوشش مدت اقامت شما. اگر به تنهایی سفر می‌کنید به ۲۰۰۰۰ بات تایلند و اگر به‌صورت خانوادگی سفر می‌کنید به ۴۰۰۰۰ بات تایلند نیاز دارید
 • نامه‌ای از کارفرمای شما که موقعیتتان را در مدت‌زمانی که شاغل بوده‌اید، حقوق شما و دلیل سفر به تایلند را بیان می‌کند
 • نامه دعوت از شرکت در تایلند
 • اسنادی که مکاتبه‌های شما را با شریکان تجاری‌تان در تایلند نشان می‌دهد:
  • مدارک مربوط به شرکت دعوت‌کننده در تایلند که با امضای هیئت مدیره و مدیرعامل با مهر شرکت است
  • جواز کسب و ثبت کسب‌وکار آن‌ها
  • فهرست سهام‌داران شرکت
  • مشخصات شرکت
  • جزئیات عملیات تجاری
  • ترازنامه و مالیات بر درآمد و صورت‌های مالیات کسب‌وکار شرکت در سال گذشته

توجه داشته باشید:

**ممکن است از شما خواسته شود هرگونه مدارک اضافی را در صورت صلاحدید دفتر نمایندگی ارائه دهید.

**تمام مدارکی که می‌فرستید باید به تایلندی یا انگلیسی ترجمه و محضری شوند.

هزینه ویزای تجاری تایلند

هزینه ویزای تجاری تایلند بستگی به نوع ویزای دریافتی شما دارد. به‌طورکلی هزینه اخذ ویزای تجاری تایلند به دو صورت زیر است:

 • هزینه ویزای تجاری یک‌بار ورود تایلند ۲۰۰۰ بات تایلند (حدود ۶۵ دلار آمریکا) است
 • هزینه ویزای تجاری چند بار ورود تایلند ۵۰۰۰ بات تایلند (حدود ۱۶۴ دلار آمریکا) است

هزینه‌ها ممکن است از یک کشور به کشور دیگر، بر اساس واحد پول محلی، کمی تغییر کند. علاوه بر این، روش پرداخت هزینه ویزا نیز می‌تواند تغییر کند؛ زیرا برخی از دفترها فقط پول نقد می‌گیرند، درحالی‌که برخی دیگر ممکن است از شما بخواهند که با حواله بانکی هزینه را پرداخت کنید.

مدت زمان صدور ویزای تجاری تایلند

مدت زمان صدور ویزای تجاری تایلند بستگی به دفتر نمایندگی خاصی دارد که از طریق آن درخواست می‌دهید. با این حال، باید حدود ۵ تا ۱۰ روز کاری به آن‌ها برای صدور ویزا فرصت دهید. برخی از دفترها ویزا را در کمتر از دو روز نیز پردازش می‌کنند.

اعتبار ویزای تجاری تایلند

اعتبار ویزای تجاری تایلند به نوع ویزای تجاری که درخواست خواهید داد بستگی دارد. اگر برای ویزای یک‌بارورود درخواست داده‌اید می‌توانید یک‌ بار وارد تایلند شوید و تا ۹۰ روز در این کشور بمانید؛ اما اگر برای ویزای تجاری چندبارورود درخواست داده باشید می‌توانید چند بار به تایلند بروید و در هر بار ۹۰ روز در این کشور بمانید. ویزای چندبارورود تنها یک سال اعتبار دارد.

تفاوت ویزای تجاری تایلند با ویزای کار این کشور چیست؟

از نظر فنی، ویزای تجاری تایلند و ویزای کاری یکسان هستند: به این معنی که هر دو ویزای غیر مهاجرتی رده B هستند. با این حال، ویزای غیر مهاجرتی B به تنهایی به شما اجازه نمی‌دهد که در این کشور کار کنید. خارجی‌هایی که می‌خواهند در تایلند کار کنند و حقوق بگیرند باید برای ویزای کار اقدام کنند. اصطلاح‌های ویزای تجاری و ویزای کار اصطلاح‌های رسمی مورد استفاده دولت تایلند نیستند؛ آن‌ها اصطلاح‌هایی هستند که مهاجران و مسافران از آن‌ها استفاده می‌کنند.

به‌طور خلاصه تفاوت بین این دو به شرح زیر است:

 • ویزای تجاری تایلند یک ویزای غیر مهاجرتی رده «B» است که به شما امکان می‌دهد برای هدف‌های تجاری به تایلند بروید که برای آن‌ها از یک شرکت تایلندی پولی به شما پرداخت نمی‌شود
 • ویزای کار تایلند نیز یک ویزای غیر مهاجرتی رده «B» است. برای کار و دریافت حقوق از یک کارفرمای تایلندی به ویزای کار تایلند نیاز دارید. هنگامی‌که مجوز کار را دریافت کردید، در تایلند با عنوان «ویزای کاری» زندگی خواهید کرد

تبدیل ویزای توریستی به ویزای تجاری تایلند

اگر با ویزای توریستی وارد تایلند می‌شوید و می‌خواهید در زمانی که آنجا هستید تجارت کنید، می‌توانید برای تغییر دسته ویزای خود به دفتر مهاجرت تایلند در بانکوک درخواست دهید. توجه داشته باشید که اگر با استفاده از ویزای تایلند وارد این کشور شوید، ممکن است نتوانید دسته ویزا را تغییر دهید زیرا VOA تمدیدشدنی نیست.

فرم ارزیابی و مشاوره اخذ ویزای تجاری تایلند

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

مدت‌زمان اقامت با ویزای تجاری تایلند چقدر است؟

مدت‌زمان اقامت با ویزای تجاری تایلند برای نوع یک‌بارورود تنها ۹۰ روز و برای چندبارورود ۹۰ روز در هر بار ورود در یک سال است.


مدارک لازم برای اخذ ویزای تجاری تایلند چیست؟

مدارک لازم برای اخذ ویزای تجاری تایلند عبارت‌اند از: گذرنامۀ معتبر، فرم درخواست ویزای تجاری تایلند، دو قطعه عکس، اثبات تمکن مالی، نامه از کارفرما و اسنادی که مکاتبه‌های شما را با شریکان تجاری‌تان در تایلند نشان می‌دهد.

چه افرادی واجد شرایط دریافت ویزای تجاری تایلند هستند؟

افرادی واجد شرایط دریافت ویزای تجاری تایلند هستند که یک کسب‌وکار خارج از تایلند داشته باشند یا کارمند کشور دیگری غیر از این کشور باشند. همچنین مدارکی را برای برقراری ارتباط با یک شرکت تایلندی ارائه دهند.

هزینه اخذ ویزای تجاری تایلند چیست؟

هزینه اخذ ویزای تجاری تایلند برای نوع یک‌بارورود حدود ۶۵ دلار آمریکا و برای چندبارورود ۱۶۴ دلار آمریکا است.

آیا امکان پیوستن خانواده با داشتن ویزای تجاری تایلند وجود دارد؟

اگر می‌خواهید اعضای خانواده تحت تکفلتان را با خود به تایلند بیاورید، آن‌ها باید برای ویزای غیر مهاجرتی «O» درخواست دهند که به آن‌ها اجازه می‌دهد بیش از یک سال در تایلند بمانند.

آیا امکان تبدیل ویزای توریستی به ویزای تجاری تایلند وجود دارد؟

بله. این امکان وجود دارد. تنها کافی است برای تبدیل آن به دفتر مهاجرت تایلند در بانکوک برويد و درخواست بدهید.

آیا می‌توانم در لحظه ورود به تایلند ویزای تجاری این کشور را دریافت کنم؟

خیر. ویزای تایلند در هنگام ورود که برای اتباع کشورهای خاصی صادر می‌شود، صرفاً برای هدف‌های گردشگری است. به‌این‌ترتیب، اگر قصد انجام تجارت یا کار در تایلند دارید، باید ویزای غیر مهاجرتی «B» (ویزای تجاری تایلند) را از سفارت یا کنسولگری تایلند در کشور خود دریافت کنید.