آیا به‌عنوان یک سرمایه‌گذار به دنبال کشوری برای مهاجرت هستید که از نظر کیفیت زندگی، آموزش، آزادی‌های مدنی، شفافیت دولت و آزادی اقتصادی در لیست بهترین‌های جهان قرار دارد؟ کانادا نه‌تنها یک رقیب ثابت در همه معیارهای گفته شده است؛ بلکه از نظر جامعه، تاریخ و طبیعت نیز بسیار متنوع و غنی است. به همین دلیل، مهاجرت به کانادا آرزوی بسیاری از افراد و خانواده‌ها است.

 ویزای سرمایه گذاری کانادا
پرچم کانادا
مشاوره رایگان

ویزای سرمایه‌گذاری کانادا چیست؟

اگر به‌عنوان سرمایه‌گذار، قصد مهاجرت به این کشور را دارید لازم است ابتدا اقدام به اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کانادا کنید. کانادا چند ویزای سرمایه‌ گذاری مختلف را به‌عنوان گزینه‌ای برای مهاجرت به کانادا می‌دهد. در این مقاله سعی داریم هر آنچه لازم است در رابطه با دریافت ویزای سرمایه‌گذاری کانادا بدانید، به شما بگوییم. تا انتهای این مقاله با ما باشید تا به‌طور کامل با شرایط ویزای سرمایه‌گذاری کانادا آشنا شوید.

ویزای سرمایه‌گذاری کانادا گزینه‌ای برای افرادی است که علاقه‌مند به راه‌اندازی کسب‌وکار در کانادا هستند و می‌خواهند کسب‌وکار یا شعبه تجاری خود را در این کشور راه‌اندازی کنند. کانادا فرصتی واقعی برای سرمایه‌گذارانی است که به دنبال کیفیت زندگی مقایسه‌ناپذیر با سایر نقاط جهان هستند. دو نوع ویزای سرمایه‌گذاری در کانادا وجود دارد:

 • سرمایه‌گذاری در دولت؛
 • سرمایه‌گذاری در تجارت.

در ادامه با ما باشید تا با دلایل مهاجرت به کانادا و بهترین روش‌های اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کانادا آشنا شوید.

چرا کانادا برای مهاجرت و سرمایه‌گذاری مناسب است؟

کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای سرمایه‌گذاران خارجی است که مایل به مهاجرت به این کشور هستند. این کشور، در بررسی‌های مقایسه‌ای عمده کشورهای صنعتی همواره در رتبه‌های بالایی قرار دارد. از دلایل اصلی و کلیدی اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عضو G8 و NAFTA است؛
 • دارای محیطی دست‌نخورده با کنترل‌های شدید محیطی است؛
 • از بهترین‌ها در سیستم مراقبت‌های بهداشتی در سطح جهانی است؛
 • یکی از معتبرترین سیستم‌های آموزشی عالی در جهان را دارد؛
 • تساهل فرهنگی، قومی و مذهبی دارد که در قانون اساسی تثبیت‌شده؛
 • یکی از امن‌ترین کشورها برای زندگی است که کیفیت زندگی بالایی دارد؛
 • یکی از باارزش‌ترین پاسپورت‌ها برای سفرهای بین‌المللی را می‌دهد؛
 • جمعیت ایرانی بسیاری دارد.

روش‌های اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کانادا

به‌طورکلی ۶ روش رایج برای گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری کانادا وجود دارد که در ادامه به هر یک اشاره‌شده است:

 • سرمایه‌گذاری استانی؛
 • سرمایه‌گذاری از راه کارآفرینی؛
 • سرمایه‌گذاری از راه استارتاپ؛
 • سرمایه‌گذاری از راه ثبت شرکت؛
 • سرمایه‌گذاری از راه خرید بیزینس؛
 • سرمایه‌گذاری از راه خوداشتغالی.

شرایط اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کانادا

برای گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری کانادا نیاز است شرایط اولیه زیر را داشته باشید:

 • حداقل دارایی موردنیاز

برای گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری باید حداقل دارایی‌های شخصی شما بین ۳۰۰ تا ۸۰۰هزار دلار باشد. این پول به مقامات مهاجرت کانادا نشان می‌دهد که شما بودجه کافی برای حمایت از خود و سرمایه‌گذاری تجاری رو به رشدتان را دارید.

 • حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری

برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری کانادا نیاز است حداقل سرمایه‌گذاری را در یک کسب‌وکار کانادایی انجام دهید. میزان سرمایه‌گذاری به ماهیت عملیات کانادا، استان دلخواه و قصد تجاری شما بستگی دارد. بسته به برنامه باید انتظار داشته باشید که بین ۱۰۰ تا ۶۰۰هزار دلار در کانادا سرمایه‌گذاری کنید.

 • تجربه تجاری

سابقه موفقیت شما در کسب‌وکار، دارایی ارزشمندی در زمان درخواست برای ویزای سرمایه‌گذاری کانادا است. داشتن تجربه به‌عنوان مالک یا مدیر کسب‌وکار در سه تا پنج سال گذشته نشان‌دهندۀ استعداد شما برای تجارت و داشتن دانش و مهارت‌های لازم برای اجرای یک کسب‌وکار موفق است.

 • آمادگی ایجاد شغل

یکی از شرط‌های اصلی برای اداره مهاجرت کانادا جذب کارآفرینان واجد شرایط است تا مشاغلی را پدید آورند که به نفع اقتصاد کانادا باشد. در نظر داشته باشید که هنگام درخواست برای هر برنامه مهاجرتی به کانادا باید توضیح دهید که چگونه تجارت شما می‌تواند تأثیر مثبتی بر اقتصاد کانادا داشته باشد و برای کانادایی‌ها شغل پدید آورد.

 • مشارکت تجاری

برای گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری کانادا باید فعالانه در تجارت شرکت داشته باشید. مقامات مهاجرت از شما انتظار دارند که نقش کلیدی در عملیات تجاری آن کشور داشته باشید.

 • گرفتن مدرک زبان آیلتس در حد نمره ۵ (پنج)
 • ارائه جواز کسب، سوابق شغلی، آگهی روزنامه، تغییرات شرکت برای تکمیل پرونده
 • اثبات تمکن مالی با ارائه مدارکی همچون اسناد بانکی، مالی و ملکی که مبلغ آن‌ها مجموعاً حدود ۳۵۰ هزار دلار باشد.

مراحل اخذ ویزای سرمایه گذاری کانادا

برای گرفتن ویزای سرمایه گذاری کانادا باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

۱. تعیین هدف

در ابتدا لازم است هدف خود از دریافت ویزای کانادا را مشخص کنید. باید بدانید که هدفتان از مهاجرت به کانادا کسب درآمد است و یا قصد کارآفرینی و خلق ارزش دارید؟ در هر صورت بهتر است در ابتدا هدف خود را تعیین کنید.

۲. تعیین استراتژی سرمایه‌گذاری

پس از آن که هدف خود از دریافت ویزای سرمایه گذاری را مشخص کردید نوبت به آن می‌رسد که روشی متناسب با شرایط خود برای گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری کانادا انتخاب کنید و سپس برای آن استراتژی دقیقی در نظر بگیرید تا نقشه راهتان به‌طور کامل مشخص شود.

۳. تهیه برنامه کار

در این مرحله شما می‌توانید ایده کسب و کارتان را گسترش دهید و با این کار از مراحل و اقدامات لازم بعدی اطلاع پیدا می‌کنید.

۴. ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز

در این مرحله لازم است تا تمامی اسناد و مدارک لازم و ضروری برای گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری کانادا را جمع‌آوری و ارائه کنید.

۵. افتتاح حساب بانکی در کانادا

برای ویزای سرمایه‌گذاری در کانادا باید یک حساب بانکی در این کشور افتتاح کنید.

۶. طی کردن مراحل قانونی

مراحل قانونی راه‌اندازی کسب‌و‌کار را طی کنید.

۷. اقدام برای گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری کانادا

در آخر می‌توانید برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کانادا اقدام کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کانادا

به‌طورکلی لازم است برای گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری مدارک زیر را تحویل دهید. ارائه برخی از مدارک زیر با توجه الزامات و نوع درخواست شما ممکن است متغیر باشد.

 • ارائه مدارک شناسایی و هویتی سرپرست و تمامی اعضای خانواده؛
 • ارائه مدارک شغلی سرپرست و همراهان (توجه داشته باشید که بسته به نوع تجربه‌های و سوابق شغلی هر فرد این مدارک می‌توانند متفاوت باشند)؛
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی کافی؛
 • ارائه مدارک مالی و ملکی جهت اثبات توانایی در برنامه‌های سرمایه‌محور؛
 • تکمیل فرم اطلاعات فردی (پر کردن فرم اختصاصی که از طرف کارشناسان مؤسسه در اختیارتان گذاشته می‌شود).

هزینه ویزای سرمایه‌گذاری کانادا

هزینه ویزای سرمایه‌گذاری کانادا به نسبت استان‌های این کشور متفاوت است. مبلغ لازم برای ویزای سرمایه‌گذاری بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار دلار است که مقدار دقیق آن در هر یک از استان‌های کانادا متغیر است.

مدت‌زمان ویزای سرمایه‌گذاری کانادا

مدت‌زمان گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری وابسته به الزامات استانی است که برای مهاجرت به آن درخواست داده‌اید؛ اما به‌طورکلی مدت‌زمان ارائه ویزای سرمایه‌گذاری کانادا در صورت تأیید تمام مدارک و شرایط، چیزی حدود یک تا دو سال طول خواهد کشید.

کمترین مبلغ ویزای سرمایه‌گذاری کانادا (مقایسه استان‌های مختلف)

مبلغ ویزای سرمایه‌گذاری در کانادا به نسبت استان‌های این کشور می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در بارزترین استان‌های کانادا آورده شده است.

 • آلبرتا (AINP)

برای سرمایه‌گذاری در استان آلبرتا مانادا باید حداقل ۵۰۰،۰۰۰ دلار کانادا در یک تجارت سرمایه‌گذاری کنید. باید یک طرح تجاری دقیق بدهید که برنامه‌های سرمایه‌گذاری شما را برجسته کند. طرح‌های تجاری که نشان دهد بهترین شانس را برای رشد اهداف آلبرتا به‌ویژه در کشاورزی دارید.

 • بریتیش کلمبیا (BCPNP)

برای تأیید سرمایه‌گذاری در بریتیش کلمبیا باید حداقل دارایی خالص شما ۶۰۰،۰۰۰ دلار کانادا باشد؛ همچنین نیاز است که یک کسب‌وکار جدید واجد شرایط راه‌اندازی کنید یا کسب‌وکاری را که از قبل وجود داشته است بهبود بخشید. حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در بریتیش کلمبیا ۲۰۰،۰۰۰ دلار کانادا است.

 • مانیتوبا (MPNP)

اگر کسب‌وکار شما در منطقه پایتخت مانیتوبا است، باید در این استان حداقل ۲۵۰،۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری کنید. اگر کسب‌وکار شما خارج از منطقه پایتخت مانیتوبا است، باید حداقل ۱۵۰،۰۰۰ دلار در این استان سرمایه‌گذاری کنید؛ همچنین برای سرمایه‌گذاری در این کشور باید حداقل ۵۰۰،۰۰۰ دلار کانادا دارایی خالص داشته باشید.

 • نیوبرانزویک (NBPNP)

برای سرمایه‌گذاری در این کشور، دارایی خالص شما باید تأیید شود و حداقل باید ۶۰۰،۰۰۰ دلار کانادا باشد؛ همچنین باید بتوانید حداقل ۲۵۰،۰۰۰ دلار کانادا برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود سرمایه‌گذاری کنید.

 • نیوفاندلند و لابرادور (NLPNP)

برای سرمایه‌گذاری در نیوفاندلند و لابرادور دارایی خالص شما باید ۶۰۰،۰۰۰ دلار کانادا باشد. همچنین باید بتوانید حداقل ۲۰۰،۰۰۰ دلار کانادا در راه‌اندازی کسب‌وکار خود سرمایه‌گذاری کنید.

 • کبک

برای سرمایه‌گذاری در کبک باید حداقل یک میلیون و ۲۰۰هزار دلار هزینه کنید؛ همچنین برای سرمایه‌گذاری در این کشور باید حداقل دارایی خالص شما دو میلیون دلار باشد.

 • ساسکاچوان

برای سرمایه‌گذاری در استان ساسکاچوان، حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در شهرهای کوچک ۲۰۰هزار دلار و در شهرهای بزرگ آن ۳۰۰هزار دلار است. همچنین حداقل دارایی خالص موردنیاز در این استان، ۵۵۰هزار دلار است.

 • آنتاریو

حداقل سرمایه‌گذاری در کل استان انتاریو ۲۰۰هزار دلار و در تورنتو حدود ۶۰۰هزار دلار است؛ همچنین حداقل دارایی خالص موردنیاز در کل استان انتاریو ۴۰۰هزار دلار و در تورنتو ۸۰۰هزار دلار است.

تفاوت ویزای سرمایه‌گذاری کانادا با استارتاپ

تا این بخش از مقاله به‌طور کامل با ویزای سرمایه‌گذاری کانادا آشنا شدید؛ اما نوع دیگری از ویزای تجاری کانادا برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که به آن ویزای استارتاپ می‌گویند. ویزای استارتاپ کانادا با ویزای سرمایه‌گذاری این کشور تفاوت بسیاری دارد.

برنامه ویزای استارتاپ کانادا به متقاضیان واجد شرایط این فرصت را می‌دهد که با شروع یک کسب‌وکار جدید یا توسعه یک کسب‌وکار موفق، ساکنان دائمی کانادا شوند. برای کارآفرینان جاه‌طلبی که به دنبال به دست آوردن نام و نشانی در خارج از کشور هستند، این یک راه مناسب برای نقل‌مکان به کانادا بدون نگرانی دربارۀ تأمین شغل است.

ویزای استارتاپ برخلاف ویزای سرمایه‌گذاری کانادا مسیر مستقیمی را برای مهاجرت ارائه می‌دهد. معمولاً برنامه گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری کانادا ابتدا با گرفتن یک مجوز کار شروع می‌شود که به شما اجازه می‌دهد به کانادا بیایید. ویزای استارتاپ کانادا نیازی به مجوز کار ندارد.

برای گرفتن ویزای استارتاپ، کارآفرینان باید نشان دهند که یک مفهوم تجاری نوآورانه دارند که برای کانادایی‌ها شغل پدید می‌آورد و در مقیاس جهانی رقابت می‌کند. این فرصتی عالی برای طرح مفهوم کسب‌وکار رؤیایی خود و تبدیل آن به واقعیت است.

شرط اصلی برای واجد شرایط بودن گرفتن ویزای استارتاپ کانادا این است که پروژه تجاری شما از حمایت یک سازمان تعیین‌شده برخوردار شود. حمایت مالی و حرفه‌ای تیمی از افراد، مانند یک گروه سرمایه‌گذار باعث می‌شود شما احساس راحتی کنید.

هنگامی‌که درخواستی را برای ویزای استارتاپ کانادا می‌فرستید، واجد شرایط استفاده از حداکثر چهار شریک تجاری هستید که به شما در توسعه و اجرای کسب‌وکار در کانادا کمک می‌کنند. این قضیه می‌تواند به شما آرامش بیشتری بدهد که مسئولیت‌های کسب‌وکار را به‌تنهایی بر عهده نمی‌گیرید.

ویزای سرمایه‌گذاری کانادا از شما می‌خواهد که قصدتان را برای اقامت طولانی‌مدت در یک استان خاص نشان دهید؛ اما ویزای استارتاپ کانادا متفاوت است و به شما این امکان را می‌دهد که کسب‌وکار خود را در هر نقطه از کانادا به‌استثنای استان کبک پدید آورید.

ویزای سرمایه‌گذاری کبک کانادا

برنامه ارائه ویزای سرمایه‌گذاری کبک کانادا، در سال ۱۹۸۶ تأسیس شد. این برنامه به‌گونه‌ای طراحی شده است که به سرمایه‌گذارها و خانواده‌های آن‌ها اجازه می‌دهد تا به‌عنوان ساکنان دائمی، بی‌قیدوشرط وارد استان کبک شوند؛ در عوض، بودجه‌ای که از راه این برنامه در دسترس قرار می‌گیرد به ارائه یارانه برای حمایت از مشاغل کوچک و متوسط در کبک کمک می‌کند.

این برنامه در چند سال گذشته دستخوش دگرگونی درخور توجهی شده است و به فرایند درخواست پرداخته است. جهت اثبات واجد شرایط بودن برای اقامت یا شهروندی، متقاضیان باید یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری زیر را علاوه بر رعایت معیارهای کلی انجام دهند:

 • نشان دادن تجربه تجاری؛
 • دارایی خالص حداقل دو میلیون دلار کانادا؛
 • ارائه اسنادی که منبع و منشأ وجوه سرمایه‌گذاری شده را پشتیبانی می‌کند.

همچنین برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری کبک کانادا می‌توان از یکی از دو طریق زیر اقدام کرد:

 • سرمایه‌گذاری کامل

متقاضیانی که این گزینه را انتخاب می‌کنند باید حداقل ۱،۲۰۰،۰۰۰ دلار کانادا در یک کسب‌وکار تضمین‌شده توسط دولت، سرمایه‌گذاری کنند و آن را برای مدت پنج سال نگه‌دارند. در پایان این مدت، مبلغ کامل بدون هیچ سودی به سرمایه‌گذار بازگردانده می‌شود. این برنامه سرمایه‌گذاری کامل یا تأمین مالی از طریق مؤسسات مالی مجاز فراهم می‌شود.

 • سرمایه‌گذاری تأمین‌شده

بر اساس این گزینه، سرمایه‌گذاران مبلغ کمتری را پرداخت می‌کنند که برای تأمین مالی یک وام ۶۲ ماهه به مبلغ ۱،۲۰۰،۰۰۰ دلار کانادا از یک بانک رسمی استفاده می‌شود. این وام بدون سود و بدون ضمانت اضافی از طرف متقاضی شروع و بازپرداخت می‌شود.

مزایای سرمایه‌گذاری در کانادا

 • کانادا یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان است؛
 • سیستم آموزش مقرون‌به‌صرفه و با کیفیت بالا دارد؛
 • شهرهای چندفرهنگی، بردبار و پر جنب‌وجوش دارد؛
 • مکانی عالی برای انجام تجارت با دسترسی به‌ کل بازار آمریکای شمالی است؛
 • واجد شرایط برای درخواست شهروندی پس از سه سال از دوره اقامت پنج‌ساله است؛
 • امکانات و شرایط مناسب شغلی، زندگی و تحصیلی دارد؛
 • امکان دریافت اقامت دائم (برای خود فرد و همسر و فرزندان) در کانادا وجود دارد؛
 • فرزندان کمتر از ۱۸ سال از تحصیلات رایگان برخوردار هستند؛
 • خدمات بیمه به‌صورت رایگان ارائه می‌شود؛
 • بی‌نیازی متقاضی به مدارک تحصیلی بالا برای سرمایه‌گذاری در کانادا؛
 • متقاضی تنها با داشتن مهارت معمولی در زبان‌های انگلیسی یا فرانسه می‌تواند در کانادا سرمایه‌گذاری کند.

معایب ویزای سرمایه‌گذاری کانادا

 • مسافت طولانی بین کشور کانادا و ایران، ممکن است برای افرادی که تمایل به رفت‌وآمد بین دو کشور را دارند، کمی مشکل‌ساز باشد؛
 • تعداد روش‌های اقدام برای سرمایه‌گذاری کانادا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کمتر است؛
 • دولت کانادا بر روی سرمایه‌گذاری از راه ثبت شرکت، به‌ویژه شرکت‌های خصوصی، کمی سخت‌گیرانه‌تر از کشورهای اروپایی عمل می‌کند؛
 • روند درخواست ویزای سرمایه‌گذاری کانادا یک روند دومرحله‌ای است. باید در سطح استانی و سپس دوباره در سطح فدرال درخواست دهید. این کار روند دریافت ویزا را طولانی‌تر می‌کند.

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند
ویزای سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری کشورها

جمع‌بندی و سوالات متداول

حداقل سرمایه برای ویزای سرمایه‌گذاری کانادا چقدر است؟

حتماً برای شما هم این سؤال پیش‌آمده که «برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کانادا باید چه مقدار هزینه کنم؟» خوب است بدانید که برای سرمایه‌گذاری در کانادا، حداقل باید ۱۵۰،۰۰۰ تا ۸۰۰،۰۰۰ دلار کانادا به دولت این کشور ارائه دهید. پس از مدتی دولت، اقامت دائم کانادا را به شما می‌دهد. برای واجد شرایط بودن برای گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری کانادا و برای شروع یک تجارت در این کشور (بسته به استانی که درخواست می‌دهید) باید از ۳۵۰،۰۰۰ تا ۱،۶۰۰،۰۰۰ دلار کانادا متغیر باشد. دارایی خالص و درآمد شما باید به‌صورت قانونی به دست آید.

گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری کانادا چقدر طول می‌کشد؟

اعطای ویزای سرمایه‌گذاری کانادا ممکن است یک تا دو سال طول بکشد. برای هر برنامه سرمایه‌گذاری در کانادا الزامات مختلفی وجود دارد.

آیا برای ویزای سرمایه‌گذاری کانادا شرط سنی وجود دارد؟‌‌

برای گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری کانادا شرط و محدودیت سنی سخت‌گیرانه‌ای وجود ندارد.

آیا برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کانادا نیاز به تجربه کاری وجود دارد؟

بله. شما باید یکی از دو گزینه زیر را داشته باشید. ۱. تجربه مالکیت کسب‌وکار داشته باشید: متقاضی باید به‌طور فعال در مالکیت کسب‌وکاری که کالا یا خدماتی را به مشتریان ارائه می‌دهد، مشغول بوده باشد. ۲. تجربه مدیریت ارشد: متقاضی باید تجربه تصمیم‌گیری‌های اجرایی در مسئولیت مدیریت یک شرکت را حداقل در دو جنبه از جنبه‌های تجاری زیر داشته باشد: فروش، بازاریابی، مالی، خرید، توزیع، حسابداری، منابع انسانی، تحقیق و توسعه، مدیریت فناوری اطلاعات، تولید/عملیات/مدیریت پروژه و کنترل کیفیت.

آیا برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کانادا نیاز به زبان وجود دارد؟

بله. بسته به کشوری که به آن درخواست می‌دهید الزامات زبان و ارائه مدرک آیلتس وجود دارد.

آیا می‌توانم خانواده خود را با ویزای سرمایه‌گذاری به کانادا بیاورم؟

بله. اگر برای ویزای سرمایه‌گذاری کانادا تأیید شده‌اید، می‌توانید همسر و فرزندان خود را تا سن ۲۱ سالگی بیاورید. اگر تحت استان مانیتوبا درخواست می‌دهید، می‌توانید خواهر و برادرهای نزدیک خود را نیز بیاورید.