علاقه ایرانیان به ایتالیا دلایل بسیار دارد که مهم‌ترین آن‌ها احساس صمیمیت میان فرهنگ دو کشور است. ویزای ایتالیا به دارنده این امکان را می‌دهد که به هر کشوری در محدوده شینگن سفر کند و حداکثر ۹۰ روز در دوره‌ای ۶ ماهه در آنجا بماند. از آنجایی که ایتالیا بخشی از منطقه شینگن است، می‌توانید با ویزای شینگن ایتالیا نیز وارد سرزمین چکمه‌پوش‌ها شوید. بسته به کشور فرد متقاضی، انواع ویزاها فرق می‌کنند. برخی از کشورها می‌توانند آزادانه با یک گذرنامه یا مدرک شناسایی به ایتالیا سفر کنند که در ادامه، انواع ویزای ایتالیا و شرایط اخذ ویزای ایتالیا را توضیح می‌دهیم.
ویزای ایتالیا
پرجم ایتالیا
مشاوره رایگان

انواع ویزای ایتالیا

انواع ویزای ایتالیا

منبع: thoth.pickvisa

اگر قصد مهاجرت یا مسافرت به ایتالیا را دارید، بهتر است دربارۀ انواع ویزای ایتالیا اطلاعاتی کسب کنید. واضح است که چند نوع ویزا برای توقف‌های کوتاه‌مدت، ویزای فرودگاهی، ویزای توریستی و ویزای سرمایه‌گذاری وجود دارند که به بهترین و کاربردی‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ویزای توریستی ایتالیا

ویزای توریستی ایتالیا ازجمله مجوزهای اقامت کوتاه‌مدت است که اعتبار سه‌ماهه دارد و بسته به هدف و طول دوره سفر در سه نوع مختلف (یک‌بار ورود، دوبار ورود و چندبار ورود) صادر می‌شود. در واقع این نوع از ویزای ایتالیا به متقاضی اجازه اقامت ۹۰ روز در بازۀ ۱۸۰ روزه را در تمام کشورهای منطقه شنگن می‌دهد.

درخواست ویزای ایتالیا بدون داشتن دعوت‌نامه نیز امکان‌پذیر است. درخواست ویزای توریستی بدون دعوت‌نامه ایتالیا نیازمند تمکن مالی و گردش حساب قوی است. از نکته‌های مهم سفر به ایتالیا با هدف گردشگری انتخاب صحیح نوع ویزا است. به‌طورکلی ویزاهای کشورهای عضو شینگن که ایتالیا نیز جزو آن‌ها است، بر اساس مدت‌زمان ویزا و دلیل ورود به کشور مورد مهاجرت به چهار دسته تقسیم می‌شوند.

ویزای تحصیلی ایتالیا

همان‌طور که از اسم ویزای تحصیلی مشخص است، ویزای تحصیلی ایتالیا با هدف تحصیل و یا تحقیقات کوتاه‌مدت یا بلندمدت صادر می‌شود. برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برای دانشگاه معتبری در ایتالیا اپلای کنید و نامه پذیرش را ارائه دهید. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید قبل از ورود به ایتالیا ویزای دانشجویی بگیرند. هنگام درخواست باید نامه پذیرش دوره تحصیلی خود در ایتالیا، مدرک اقامت، تمکن مالی کافی و بیمه درمانی را ارائه دهید.

این ویزا تا پایان دوره تحصیلی یا تحقیقاتی به دانشجو اجازه زندگی در ایتالیا را می‌دهد. علاوه بر این، دانشجو تا پایان اعتبار ویزای ایتالیا می‌تواند بدون محدودیت در میان مرزهای منطقه شنگن تردد داشته باشد. متقاضیان مهاجرت تحصیلی با دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا می‌توانند تا سقف ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار نیمه‌وقت باشند تا با پوشش قسمتی از هزینه‌های تحصیل، تجربه کار در این کشور را در سوابق شغلی خود ثبت کنند.

پس از دوران تحصیل و پایان اعتبار ویزای تحصیلی ایتالیا، متقاضی می‌تواند با یافتن شغل دلخواه وارد بازار کار این کشور شود و با پرداخت مالیات، شرایط را برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری هموار کند. با تمدید اقامت موقت چه از نوع تحصیلی و چه کاری پس از مدتی می‌توان برای دریافت مجوز اقامت دائم اقدام کرد.

ویزای سرمایه‌گذاری ایتالیا

ویزای سرمایه‌گذاری ایتالیا، با اهداف سرمایه‌گذاری در کشور ایتالیا صادر می‌شود. با خرید ملک و یا سرمایه‌گذاری در ایتالیا می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. اگر فردی خواهان سرمایه‌گذاری در ایتالیا باشد، باید مبلغ عمده این سرمایه‌گذاری متعلق به خود فرد باشد.

ایتالیا برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در دارایی‌های استراتژیک در ایتالیا را دارند «ویزای طلایی» ارائه می‌دهد. هم شهروندانی که عضو اتحادیه اروپا نیستند و هم افرادی از داخل منطقه شنگن می‌توانند درخواست دهند.

در ازای حداقل سرمایه‌گذاری ۵۰۰هزار یورو تا دومیلیون یورو در برخی شرکت‌ها، مؤسسات خیریه یا اوراق قرضه دولتی، ویزا به شما اجازه اقامت دو ساله، قابل تمدید برای دوره‌های سه‌ساله دیگر و مزایای مالیاتی ویژه را می‌دهد. خانواده‌های سرمایه‌گذاران واجد شرایط درخواست ویزاهای وابسته هستند.

شرایط اخذ ویزای ایتالیا

شرایط اخذ ویزای ایتالیا

منبع: dummyticketforvisa

برای اخذ ویزای ایتالیا، راه سختی در پیش ندارید. در واقع درخواست ویزای کار ایتالیا در مقایسه با سایر کشورها تااندازه‌ای فرایندی سریع و آسان است. تنها شرطی که برای اخذ ویزای ایتالیا وجود دارد، تمکن مالی و گردش حساب بالا است. منظور از گردش حساب، تعداد تراکنش‌های حساب متقاضی است و مبلغ‌های تراکنش اهمیت خاصی ندارد.

اشتباه رایجی که بین متقاضیان ویزای ایتالیا وجود دارد این است که یک‌مرتبه مبلغ زیادی را با هدف افزایش گردش حساب وارد حساب خود می‌کنند. این کار ازاین‌رو اشتباه است که افسران ویزا گردش حساب شما را با دقت بالایی بررسی می‌کنند و درصورتی‌که مشخص نشود این پول از کجا وارد حسابتان شده، بدون هیچ تردیدی درخواست ویزای ایتالیای شما ریجکت می‌شود. اگر معامله ای انجام داده‌اید که این رقم بر این اساس به حسابتان وارد شده، بهتر است که تمام اطلاعات و مدارک مربوط را با ترجمه روان به افسر ارائه کنید.

مراحل اخذ ویزای ایتالیا

شرایط اخذ ویزای ایتالیا

منبع: thinkgeoenergy

برای مسافرت تفریحی و گردشگری به ایتالیا، باید به‌خوبی با مراحل اخذ ویزای ایتالیا آشنا باشید، در غیر این صورت ممکن است روند پروسه طولانی شود. باید مدارک مربوط به هدف‌های سفر را نیز ضمیمه مدارک درخواست ویزای ایتالیا کنید. اگر متقاضی قصد دارد برای درمان به این کشور برود، باید پرونده پزشکی و زمان ملاقات با پزشک را در کنار دیگر مدارک درمانی خود ارائه کند.

ارائه دعوت‌نامه برای ویزای توریستی ایتالیا الزامی‌نیست؛ اما از آنجایی که این مجوز در شمار ویزای شنگن محسوب می‌شود، ارائه دعوت‌نامه می‌تواند تأثیر مثبتی در نتیجه پرونده داشته باشد. در صورت داشتن دعوت‌نامه شخصی، فرد دعوت‌کننده باید هدف سفر و جزئیات آن‌ را در نامه‌ای توضیح دهید.

وقت سفارت ایتالیا

وقت سفارت ایتالیا یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های متقاضیات ویزای ایتالیا است و معمولاً به‌دلیل تقاضای بسیار بالا، تعیین وقت سفارت ایتالیا کار سختی است. تعیین وقت سفارت ایتالیا CKGS باعث شده دیگر خبری از صف‌های طولانی نباشد و خیلی راحت بتوان با تعیین وقت و مراجعه در زمان معین شده، به ویزای ایتالیا تضمینی دست پيدا کرد.

سفارت ایتالیا برای افزایش سرعت در روند خدمات ویزای ایتالیا اقدام به برون‌سپاری خدمات ویزا به شرکت CKGS کرده است. ازهمین‌رو برای درخواست ویزا حتماً باید به کارگزاری بروید و از این طریق پیگیر باشید؛ همچنین برای تعیین وقت سفارت ایتالیای فوری، می‌توانید در کمتر از یک ماه به سفارت این کشور بروید. درصورتی‌ که برنامه خاصی را مدنظر دارید و می‌خواهید با توجه به این برنامه سفر خود را آغاز کنید، می‌توانید برای وقت سفارت ایتالیا فوری اقدام کنید.

توجه داشته باشید برای گرفتن ویزای ایتالیا تنها می‌توانید با روش‌های آنلاین اقدام کنید. به‌این‌ترتیب بدون رفتن به سفارت، وقت می‌گیرید و در تاریخ مشخص شده به سفارت می‌روید.

گرفتن ویزای ایتالیا چقدر طول می‌کشد؟

مدت‌زمان بررسی پرونده درخواست ویزای ایتالیا و پردازش آن به‌طور معمول تا ۱۵ روز زمان نیاز دارد؛ اما در برخی موارد این بازه دو ماه هم طول می‌کشد؛ زیرا در موارد خاص، سفارت با کنسولگری‌های شنگن وارد مشورت می‌شود. به همین خاطر است که توصیه می‌شود سه ماه پیش از تاریخ سفر برای ثبت درخواست ویزای ایتالیا اقدام کنید تا دچار مشکلی نشوید.

قیمت ویزای ایتالیا

قیمت ویزای ایتالیا

منبع: thoth.pickvisa

درصورتی‌که می‌خواهید در اولین زمان ممکن به سفارت ایتالیا بروید یا همان برای ویزای فوری ایتالیا اقدام کنید، برای قیمت ویزای ایتالیا باید مبلغ ۴,۸۰۰,۰۰۰ تومان بپردازید. اگر زمان رفتن به سفارت برای شما اهمیتی ندارد، می‌توانید ۴۵ روز کاری بعد به سفارت بروید و برای ویزای خود، مبلغ ۴،۰۰۰،۰۰۰ تومان بپردازید.

توجه داشته باشید که این هزینه‌های گفته‌شده به‌عنوان هزینه ویزای ایتالیا، فقط برای درخواست ویزا و مدارک مربوط به ویزا (بیمه مسافرتی و رزرو بلیت رفت‌وبرگشت و...) است و پرداخت هزینه‌های صندوق سفارت به‌عهده متقاضی است.

یکی دیگر از فاکتورهای اساسی در روند اخذ ویزای ایتالیا، تمکن مالی است. داشتن تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا برای پوشش طول مدت تحصیل در ایتالیا معادل ۴۶۰ یورو در ماه، معادل ۶،۰۰۰ یورو در سال است. ازاین‌رو متقاضی می‌تواند صورت گردش حساب سه ماه آخر را به زبان انگلیسی، به نام فرد دانشجو یا یکی از والدین ارائه کند.

مدارک ویزای ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

منبع: canadiancollegeitaly

شرایط و مدارک مورد نیاز ویزای ایتالیا توریستی به فرد درخواست کننده بستگی دارد. اثبات توانایی مالی متقاضی برای پوشش هزینه‌های سفر یکی دیگر از مدارک مورد نیاز ویزای ایتالیا به حساب می‌آید. اصلی‌ترین و مهم‌ترین مدارک موردنیاز ویزای توریستی ایتالیا به این ترتیب هستند:

 • گذرنامه با حداقل سه ماه اعتبار و دو صفحه خالی برای مهر ورودوخروج
 • بیمه مسافرتی با سقف پوشش حداقل ۳۰هزار یورو
 • دو قطعه عکس پرسنلی که تاریخ آن حداکثر مربوط به ۶ ماه گذشته باشد
 • اطلاعات دقیق برنامه سفر مانند بلیت سفر و رزرو هتل و موارد مشابه
 • نامه تأییدشده رزرو هتل
 • اصل و ترجمه مدارک هویتی و شناسایی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • نامه تمکن مالی برای سه ماه
 • اثبات تأمین مالی سفر
 • ترجمه مدارک شغلی پذیرفته شده بسته به سمت متقاضی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی

دلایل ریجکتی ویزای ایتالیا

قیمت ویزای ایتالیا

منبع: euronews

برای اخذ ویزای شینگن ایتالیا قبل از هر اقدامی ‌باید با یک وکیل مهاجرت مجرب در این زمینه مشورت کرد و آگاهانه برای ارائه، تهیه و چیدمان مدارک اقدام کرد. نکته‌هایی که قرار است اشاره کنیم، از موارد مهمی هستند که در هنگام درخواست ویزای توریستی این کشور بهتر است رعایت شوند. با رعایت این موارد، تا حد بسیار زیادی از دلایل ریجکتی ویزای ایتالیا مطلع خواهید شد.

 • پاسخ‌های نادرست به پرسش‌های افسر
 • تخلفات پیشین و قرارگیری در لیست سیاه
 • اطمینان نداشتن افسر از پناهندگی
 • گذرنامۀ قدیمی

بهتر است با صداقت تمام به پرسش‌های افسر پاسخ بدهید. تحت هیچ شرایطی اطلاعات نادرست و اشتباه ندهید؛ زیرا علاوه بر اینکه افسر اجازه ریجکت کردن ویزا را دارد، می‌تواند فرد را تا ۱۰ سال از گرفتن هرگونه ویزا در این کشور محروم کند.

برای اطمینان خاطر دادن به افسر پرونده، به او بگویید که نمی‌خواهید در این کشور پناهنده شوید و هدف شما فقط سفر تفریحی و گردشگری است. هنگام مصاحبه بدون استرس و با اعتمادبه‌نفس بالا صحبت کنید و انگیزه سفرتان را با صداقت کامل بگویید.

ارائه ندادن تمکن مالی قوی، مانند پرینت گردش حساب و سند ملکی معتبر، ارائه مدارک ناقص و متناقض و ناشفاف ممکن است احتمال ریجکتی ویزای ایتالیا شما را بالا ببرد.

رفع ریجکتی ویزای ایتالیا

رفع ریجکتی ویزای ایتالیا

منبع: britannica

رد ویزا نباید مانع تلاشتان برای اخذ ویزای توریستی ایتالیا یا ویزای درمانی ایتالیا باشد. اگر فکر می‌کنید درخواستتان به سفارت صحیح بوده و مشکلی نداشته است، می‌توانید با نوشتن نامه و تهیه مدارک به رفع ریجکتی ویزای ایتالیا فکر کنید. باید با نوشتن نامه تجدیدنظر دربارۀ امتناع ویزای شینگن این روند را آغاز کنید.

نوشتن این نامه، خود فرایندی کامل است. باید دلایل بسیار محکمی را بیان كنید كه فکر می‌كنید درخواستتان به اشتباه رد شده است. این نامه را هم می‌توانید خودتان بنویسید و هم از یک وکیل یا مشاور کمک بگیرید.

نامه باید حاوی جزئیات مربوط به فردی باشد که آن را می‌نویسد. نام و نام‌خانوادگی، تاریخ و محل تولد، شماره گذرنامه و نشانی فعلی. برای سهولت در بررسی، توصیه می‌کنیم نشانی ایمیل و شماره تلفن خود را نیز در این نامه قرار دهید. نامه‌های ارسالی بدون امضا رد خواهند شد.

دادگاه اداری مهاجرت در رم شکایت‌های دیرکرده را در نظر نمی‌گیرد. برای اینکه به‌طور رسمی دستور تجدیدنظر در تصمیم‌گیری مبنی بر امتناع ویزا از ایتالیا را صادر کنید، به یک نسخه از نامه دریافت شده از کنسولگری یا سفارت ایتالیا نیاز دارید.

فرم مشاوره اخذ ویزای ایتالیا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

با ویزای ایتالیا به چه کشورهایی می‌توان سفر کرد؟

ویزای ایتالیا به دارنده این امکان را می‌دهد که به هر کشوری در محدوده شینگن سفر کند و حداکثر ۹۰ روز در یک دوره ۶ماهه در آنجا بماند. از آنجایی که ایتالیا بخشی از منطقه شینگن است، می‌توانید با ویزای شینگن ایتالیا نیز وارد سرزمین چکمه‌پوش‌ها شوید.

جواب ویزای ایتالیا چقدر طول می‌کشد؟

مدت‌زمان بررسی پرونده درخواست ویزای ایتالیا و پردازش آن به‌طور معمول تا ۱۵ روز زمان نیاز دارد. در برخی موارد این بازه دو ماه هم طول می‌کشد؛ زیرا در موارد خاص، سفارت با کنسولگری‌های شنگن وارد مشورت می‌شود. به همین خاطر است که توصیه می‌شود سه ماه پیش از تاریخ سفر برای ثبت درخواست ویزای ایتالیا اقدام کنید تا دچار مشکلی نشوید.

تمکن مالی برای ویزای ایتالیا چقدر است؟‌

داشتن تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا برای پوشش طول مدت تحصیل در ایتالیا معادل ۴۶۰ یورو در ماه، معادل ۶،۰۰۰ یورو در سال است. ازاین‌رو متقاضی می‌تواند صورت گردش حساب سه ماه آخر را به زبان انگلیسی، به نام فرد دانشجو یا یکی از والدین ارائه کند.

قیمت ویزای ایتالیا چقدر است؟

درصورتی‌که می‌خواهید در اولین زمان ممکن به سفارت ایتالیا بروید یا برای ویزای فوری ایتالیا اقدام کنید؛ به‌عنوان قیمت ویزای ایتالیا باید مبلغ ۴،۸۰۰،۰۰۰ تومان بپردازید. اگر زمان رفتن به سفارت برای شما اهمیتی ندارد، می‌توانید ۴۵ روز کاری بعد به سفارت بروید و برای ویزای خود مبلغ ۴،۰۰۰،۰۰۰ تومان بپردازید. توجه داشته باشید که این هزینه‌های گفته‌شده به‌عنوان هزینه ویزای ایتالیا، فقط برای درخواست ویزا و مدارک مربوط به ویزا (بیمه مسافرتی و رزرو بلیت رفت‌و‌برگشت و...) است.