انسان‌ها باید بیش از هر چیز دیگری به سلامتی اهمیت بدهند. شاید شنیده‌اید یا افرادی را دیده‌اید که برای درمان بیماری‌های گوناگون به‌ویژه بیماری‌های سخت به کشورهای دیگر سفر می‌کنند. تمام کشورهای دنیا ازنظر علم پزشکی در یک سطح قرار ندارند. کانادا با برخورداری از بهترین امکانات و پزشکان ماهر، یکی از بهترین کشورها برای درمان بیماری‌های مختلف است. در اینجا می‌خواهیم شما را با ویزای پزشکی کانادا بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

ویزاگرد برای دریافت این نوع ویزا خدمات خاصی ارائه نمی‌دهد و این مطلب جهت اطلاعات بیشتر شما تالیف و گردآوری شده است.

 ویزای  کانادا
 پرچم  کانادا

ویزای درمانی کانادا چیست؟

ویزای پزشکی کانادا برای آن دسته از افراد خارجی است که تنها با هدف درمان پزشکی در بیمارستان و مراکز درمانی به کانادا سفر می‌کنند. ویزای درمانی کانادا ویزایی کوتاه‌مدت است. برای دریافت این ویزا باید یک توصیه‌نامه از پزشکی معتبر داشته باشید. با داشتن این ویزا بیمار و یک همراه می‌توانند برای درمان در کشور کانادا اقامت داشته باشند. این ویزا برای هر نوع بیماری صادر نمی‌شود و فقط به افرادی داده می‌شود که به بیماری‌های خاص مبتلا هستند.

شرایط اخذ ویزای درمانی کانادا

برای اخذ ویزای درمانی کانادا فرد باید شرایط ویژه‌ای داشته باشید. در اینجا شرایط ویزای درمانی کانادا را توضیح می‌دهیم تا با روند آن بیشتر آشنا شوید.

در ابتدا فرد باید ثابت کند که انجام مراحل درمانی در کشور او امکان‌پذیر نیست. سپس باید اطلاعات و مدارک پزشکی خود را همراه با آزمایش‌های کامل برای پزشکی بفرستد که در کانادا به یک مرکز درمانی وابسته است. اگر پزشک، مدارک درمانی فرد را تأیید کند برای او دعوت‌نامه‌ای می‌فرستد. سپس بیمار می‌تواند این دعوت‌نامه را با سایر مدارک خود به سفارتخانه یا مرکز تأییدشده سفارت کانادا در ایران بفرستد تا کارهای اخذ ویزا انجام شود.

دو مورد نیاز به تأیید پزشک دارد: اول اینکه سفر و سوارشدن در هواپیما و طی کردن مسیر برای فرد بیمار مشکلی ندارد؛ دوم اینکه شرایط بیمار برای کشور کانادا مضر نیست. برای مثال، فرد نباید به بیماری‌های واگیردار مبتلا باشد.

ویزای پزشکی کانادا به افرادی داده می‌شود که به بیماری‌های زیر مبتلا باشند:

 • انواع تومورها، مانند تومور مغزی
 • سرطان خوش‌خیم
 • سرطان بدخیم
 • برای اهدای عضو

پس از اینکه پزشکی معتبر در کانادا شرح‌حال بیمار را تأیید کرد و دعوت‌نامه برای او فرستاده شد؛ بیمار می‌تواند برای خودش و یک همراه تقاضای ویزای درمانی کانادا بدهد.

مدارک لازم برای ویزای درمانی کانادا

برای اخذ ویزای درمانی کانادا باید مدارک زیر را داشته باشید:

 • گذرنامه (پاسپورت)
 • مدارک شناسایی، مانند شناسنامه
 • مدارک پزشکی و اثبات اینکه بیماری در کشور مبدأ درمان نمی‌شود
 • دعوت‌نامۀ پزشک
 • گواهی پزشک مبنی بر نوع بیماری
 • بیمه مسافرتی
 • ارائه ضمانت‌نامه تمکن مالی
 • فرم درخواست ویزای پزشکی کانادا
 • عکس پاسپورتی یا ۳×۴

به‌طورکلی این مدارک برای گرفتن ویزای درمانی کانادا و داشتن حداقل شرایط ویزای پزشکی کانادا نیاز است؛ اما هر بیمار با توجه به نوع بیماری ممکن است به مدارک دیگری هم نیاز داشته باشد.

مراحل اخذ ویزای درمانی کانادا

برای درخواست ویزای درمانی کانادا در ابتدا باید ثابت کنید که به خدمات پزشکی این کشور نیاز دارید. از پزشک معالج در کشور خودتان یک گواهی مبنی بر کافی نبودن امکانات درمانی در کشور خود بگیرید.پس از آن، این گواهی را با مدارک پزشکی دیگر، مانند آزمایش‌ها، عکس، ام آر آی و... برای پزشک معتبری بفرستید که در مراکز درمانی این کشور مشغول به کار است. در این مرحله، پزشک باید مدارک شما را تأیید کند. اگر مدارک شما کافی نباشد یا پزشک تشخیص دهد که درمان در کشور کانادا هم به شما کمکی نمی‌کند، برای شما دعوت‌نامه نمی‌فرستد؛ اما اگر پزشک مدارکتان را تأیید کند، دعوت‌نامه‌ای برای شما می‌فرستد.

حال باید این دعوت‌نامه را با سایر مدارک گفته‌شده به سفارتخانه بفرستید و منتظر بمانید تا پاسخ ویزای کانادا شما بیاید.

اگر بیماری فرد متقاضی برای سلامت عمومی ساکنان کشور کانادا خطر داشته باشد یا وقت درمان بیماران کانادایی را به تعویق بیندازد، درخواست ویزای شما رد خواهد شد.

هزینه ویزای درمانی کانادا

برای اخذ ویزای درمانی کانادا و سفر به این کشور باید تمکن مالی داشته باشید؛ یعنی بتوانید از پس هزینه‌های آن بربیایید. این نوع سفر شامل هزینه ویزا، مکان اقامت، خوردوخوراک و هزینه‌های درمان است. هزینه درخواست برای ویزای درمانی ۶۰ یورو است که باید آن را به سفارت پرداخت کنید.

در اینجا هزینه‌های درمان در برخی از بیمارستان‌های کانادا را آورده‌ایم تا در صورت نیاز بتوانید برای آن بهتر برنامه‌ریزی کنید.

نام مرکز درمانیهزینه بستریهزینه بخش اورژانسهزینه بخش ICU
Jewish General Hospitalشبی ۳٫۱۶۸ دلار۷۶۹٫۱۴ دلارشبی ۸٫۳۶۴ دلار
Surrey Memorial Hospitalشبی ۳٫۲۳۵ دلار۸۰۰ دلارشبی ۸٫۱۲ دلار
St. Paul's Hospitalشبی ۳٫۵۳ دلار۷۷۰ دلارشبی ۹٫۸۹ دلار
مرکز درمانی Sunnybrookشبی ۳٫۹ دلار۸۰۰ دلارشبی ۵٫۶ دلار
بیمارستان دانشگاه مک گیلشبی ۴٫۱۳ دلار۸۰۰ دلارشبی ۱۲٫۲۸ دلار
Burnaby Hospitalشبی ۳٫۳ دلار۷۸۰ دلارشبی ۸٫۲ دلار

هزینه‌هایی که در جدول بالا گفته شده، هزینه‌های خدمات درمانی بدون بیمه است.

هزینه‌های آزمایش، ام آر آی، سی‌تی‌اسکن و... هم در کانادا از ۵۰۰ دلار تا ۵هزار دلار متغیر است.

هزینه‌های سفر درمانی به کانادا

همان‌طور که گفتیم، گرفتن ویزای پزشکی کانادا شامل هزینه‌های مختلفی است. قیمت ویزای درمانی کانادا از پیش مشخص نیست و با توجه به نوع بیماری و روش درمان آن می‌تواند متغیر باشد.

هزینه‌های سفر درمانی به کانادا شامل موارد مختلفی، مانند خوردوخوراک و هزینه رفت‌وآمد به بیمارستان است که در اینجا برای شما بیان می‌کنیم:

 • پول بلیت برای بیمار و همراه
 • هزینه خوردوخوراک
 • هزینه محل اقامت
 • هزینه ویزا
 • هزینه‌های درمانی
 • هزینه رفت‌وآمد
 • هزینه مترجم و...

این‌ها اصلی‌ترین هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر در سفر درمانی به کشور کانادا هستند. با برآورد تقریبی این هزینه‌ها راحت می‌توانید برای رفتن یا نرفتن به کانادا برای درمان تصمیم‌گیری کنید.

اعتبار ویزای درمانی پزشکی کانادا چقدر است؟

ویزای پزشکی کانادا برای هر منطقه از این کشور به‌طور جداگانه صادر می‌شود. با داشتن ویزای یک منطقه نمی‌توانید به منطقه‌های دیگر این کشور بروید.

اعتبار ویزای درمانی پزشکی کانادا کوتاه‌مدت و معمولاً سه‌ماهه است. این موضوع بیشتر به نوع بیماری، روش‌های درمانی و مدت‌زمان درمان آن بستگی دارد. اعتبار ویزای درمانی بیشتر با نظر پزشک معتبر و تأییدشدۀ دولت کانادا تعیین می‌شود و ممکن است برای بیش از سه ماه صادر شود.

کلام پایانی

بااینکه علم روزبه‌روز در حال پیشرفت است؛ اما همچنان کشورهایی وجود دارند که در پزشکی و درمان از سایر کشورها پیشی گرفته‌اند. این موضوع افراد را برای گرفتن ویزا و سفر به کشورهای دیگر ترغیب می‌کند تا بتوانند مرحله‌های درمان خود یا عزیزانشان را بهتر بگذرانند.

امیدواریم که هیچ‌وقت برای درمان نیاز به سفر نداشته باشید؛ اگر چنین شرایطی دارید این مقاله می‌تواند به شما در این مسیر کمک کند.

جمع‌بندی و سوالات متداول

چگونه ویزای درمانی کانادا بگیریم؟

برای گرفتن ویزای درمانی کانادا باید ثابت کنید که بیماری در کشور مبدأ درمان نمی‌شود؛ البته فرد باید به بیماری‌هایی مانند سرطان، ام‌اس، تومور مغزی و... مبتلا باشد تا ویزای درمانی به او بدهند.

انواع ویزای درمانی کانادا کدام است؟

ویزای درمانی کانادا نوع خاصی ندارد. این ویزا یک نوع است و به بیمارانی داده می‌شود که امکان درمانشان در کشور مبدأ وجود ندارد.

ویزای درمانی کانادا چقدر اعتبار دارد؟‌

این ویزا معمولاً سه ماه اعتبار دارد؛ اما اعتبار آن بسته به شرایط بیمار ممکن است بیشتر باشد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای پزشکی کانادا چیست؟

برای درخواست ویزای درمانی کانادا داشتن مدارکی، مانند پاسپورت معتبر، نامه تمکن مالی و فرم درخواست ویزا ضروری است. یکی از مهم‌ترین مدارک هم ارائه دعوت‌نامه پزشک تأییدشدۀ دولت کانادا است.

هزینه ویزای درمانی کانادا چقدر است؟

هزینه ویزای درمانی کانادا ثابت نیست. این هزینه به نوع بیماری، مرحله‌های درمان و مدت‌زمان اقامت فرد در این کشور بستگی دارد. قیمت ویزای درمانی کانادا با توجه به خدمات این کشور در درمان، بسیار مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.