جمهوری فدرال آلمان مقصد شماره یک در بخش گردشگری سلامت‌محور و پزشکی است. باتوجه‌به سیاست‌های مسافرتی و مهاجرتی این کشور، افراد بسیاری قبل از سفر به این کشور اروپای غربی باید ویزای درمانی آلمان بگیرند. ویزاگرد برای دریافت این نوع ویزا خدمات خاصی ارائه نمی‌دهد و این مطلب جهت اطلاعات بیشتر شما تالیف و گردآوری شده است.

تخمین زده می‌شود که سالانه حدود ۲۵۰هزار نفر از ۱۷۷ کشور در آلمان تحت درمان پزشکی قرار می‌گیرند. این بیماران عمدتاً از کشورهای همسایه مانند فرانسه و هلند و لهستان هستند. آلمان سالانه حدود ۱٫۲ میلیون یورو از گردشگری پزشکی سود می‌برد. در این مقاله سعی داریم تمامی مباحث مرتبط با اخذ ویزای درمانی آلمان را به‌طور کامل شرح دهیم. تا انتهای این مقاله با ما باشید تا هر آن چه که درباره ویزای پزشکی آلمان باید بدانید به شما بگوییم.

ویزای درمانی
پرچم آلمان

ویزای درمانی آلمان چیست؟

ویزای درمانی آلمان مجوزی است که به دارنده آن اجازه می‌دهد تا باهدف جست‌وجو و دریافت درمان پزشکی به کشور آلمان وارد شود. این ویزا به خارجی‌ها این حق را می‌دهد تا زمانی که توانایی مالی دارند، هر نوع خدمات پزشکی موردنیاز خود را در داخل آلمان دریافت کنند. با داشتن ویزای درمانی آلمان برای هر نوع بیماری، می‌توانید در مدت‌زمان مجاز این ویزا تحت درمان‌های پزشکی در کشور آلمان قرار بگیرید.

ویزای درمانی آلمان

هزینه درمان در آلمان

مراقبت‌های بهداشتی و درمانی آلمان یکی از بهترین‌ها در جهان است. در آلمان همه افراد بیمه درمانی دارند که تمام هزینه‌های درمانی بیمار را پوشش می‌دهد. اگر در این کشور زندگی نمی‌کنید، اغلب باید خودتان هزینه درمان در آلمان را پرداخت کنید.

هزینه درمان در آلمان وابسته به المان‌هایی هست مانند درمان موردنیاز، میزان حاد بودن مورد و اینکه آیا نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارید یا خیر. در آلمان، GOÄ قیمت‌ها را به‌صورت یک فهرست قیمت رسمی، تنظیم می‌کند و حداکثر و حداقل نرخ را برای یک درمان خاص بیان می‌کند. در واقع نرخ خدمات پزشکی در آلمان را قانون تنظیم می‌کند؛ بنابراین یک پزشک نمی‌تواند از بیمار هزینه‌ای بیشتر یا کمتر از فهرست قیمت رسمی دریافت کند.

برخی از هزینه‌های معمول عبارت‌اند از:

خدمات پزشکی در آلمانهزینه
مشاوره پزشکی۳۰ تا ۶۰ یورو
درمان۱۰۰ یورو
تجزیه‌وتحلیل و آزمایش۲۰ تا ۱۰۰ یورو
نسخه دارو۲۰ تا ۳۰ یورو

به‌طورکلی، آلمان هزینه‌های درمان اتباع خارجی را افزایش نمی‌دهد؛ اما نرخ هزینه‌های پزشکی می‌تواند به‌سرعت در آلمان افزایش یابد. نرخ‌های گفته‌شده در بالا فقط برای یک‌بار مراجعه منظم به پزشک است. هر سرویس اضافی برای شما هزینه بیشتری خواهد داشت.

به‌عنوان‌مثال، هنگامی که صحبت از برخی درمان‌های خاص، مراقبت‌های بستری یا حتی جراحی می‌شود، باید آماده پرداخت هزینه آن باشید. در صورت نیاز به مراقبت‌های ویژه، هزینه متوسط ​​هر مورد بستری ۴۰۰۰ یورو تا ۱۴۰۰ یورو برای یک روز و ۱۱۰۰۰ یورو به‌طور متوسط ​​است.

چه کسانی به ویزای درمانی آلمان نیاز دارند؟

این مسئله که آیا به ویزای درمانی آلمان نیاز دارید یا خیر، به ملیت شما و همچنین مدت‌زمان اقامت برنامه‌ریزی‌شده شما در آلمان بستگی دارد. می‌توانید ویزای آلمان را به‌صورت ویزای اقامت کمتر از سه ماه یا ویزای اقامت بیشتر از سه ماه بگیرید. در ادامه، هریک را شرح داده‌ایم.

اقامت کمتر از ۳ ماه

اگر برای درمان پزشکی که کمتر از سه ماه طول می‌کشد نیاز به ورود به آلمان دارید، ممکن است مجبور شوید ویزای پزشکی شینگن آلمان را بگیرید. اگر تبعه یکی از کشورهای جهان سوم هستید که سیاست ورود بدون ویزا به منطقه شینگن را ایجاد کرده‌اند، نیازی به دریافت چنین ویزایی ندارید. در عوض، فقط باید با کلینیک یا بیمارستانی که در آن درمان پزشکی را دریافت خواهید کرد، ترتیبات پزشکی خود را تنظیم و هماهنگ کنید. در حال حاضر اتباع ۶۲ کشور جهان می‌توانند در مدت ۱۸۰ روز برای اقامت سه‌ماهه بدون ویزا وارد آلمان شوند.

اقامت بیشتر از ۳ ماه

اگر به درمانی نیاز دارید که دریافت آن در آلمان بیش از سه ماه طول می‌کشد، ممکن است مجبور شوید ویزای ملی پزشکی دریافت کنید. در این مورد فقط درصورتی‌که تابعیت یکی از کشورهای زیر را داشته باشید، از دریافت ویزای درمانی آلمان معاف می‌شوید:

 • اتحادیه اروپا / EEA / EFTA
 • استرالیا
 • هندوراس
 • اسرائيل
 • ژاپن
 • کانادا
 • نیوزلند
 • جمهوری کره جنوبی
 • ایالات متحده آمریکا

هنگام ورود به آلمان همچنین باید در مقامات محلی، اداره ثبت‌نام مقیم یا خدمات شهروندی ثبت‌نام کنید.

شرایط گرفتن ویزای پزشکی آلمان

یکی از مهم‌ترین شرایط گرفتن ویزای پزشکی آلمان اثبات نیاز به درمان پزشکی در این کشور است. ابتدا باید ثابت کنید بیماری‌ای دارید که امکان درمان آن به هر دلیلی (کمبود تجهیزات و یا تخصص کافی) در کشور خودتان وجود ندارد. سپس باید نامه تأیید درمان از پزشکی در آلمان بگیرید. از شرایط بسیار مهم دیگر گرفتن ویزای پزشکی آلمان، اثبات تمکن مالی و پرداخت هزینه‌های پزشکی در این کشور است.

مراحل اخذ ویزای درمانی آلمان

برای اخذ ویزای درمانی آلمان چه به‌صورت اقامت کوتاه‌مدت و چه بلندمدت، همچنان باید مرحله‌های گفته‌شده در زیر را برای تکمیل فرایند درخواست ویزای آلمان دنبال کنید.

 • بررسی کنید که آیا به ویزای درمانی آلمان نیاز دارید یا خیر

باتوجه‌به توضیحات داده شده در این مقاله، احتمالاً تابه‌حال مشخص کرده‌اید که آیا به ویزای درمانی آلمان نیاز دارید یا خیر.

 • جایی را که باید درخواست ویزا دهید پیدا کنید

در برخی از کشورها، ممکن است مجبور شوید در سفارت یا کنسولگری آلمان و در موارد دیگر در مراکز ویزا که آلمان به آن‌ها دادن ویزا را برون‌سپاری کرده است، درخواست دهید.

 • مدارک موردنیاز را جمع‌آوری کنید

جمع‌آوری مدارک موردنیاز یک بخش حیاتی از برنامه شما است. مدارک موردنیاز را باتوجه‌به مشخصاتی جمع‌آوری کنید که در ادامه مقاله توضیح داده شده است.

 • قرار مصاحبه را با کنسولگری تنظیم کنید

در برخی از کشورها، می‌توانید این کار را به‌صورت آنلاین انجام دهید، در حالی که در برخی دیگر ممکن است مجبور باشید به‌صورت حضوری قرار ملاقات را تعیین کنید

 • در روز قرار ملاقات به همراه مدارک جمع‌آوری‌شده در مصاحبه شرکت کنید
 • صبر کنید تا مدارک و پرونده شما پردازش شود

مراحل اخذ ویزای درمانی آلمان

بهترین زمان برای گرفتن ویزای پزشکی آلمان

شما نمی‌توانید هر زمان که بخواهید درخواست ویزای پزشکی خود را بفرستید. آلمان قوانین بسیار سختگیرانه‌ای دربارۀ درخواست ویزا دارد. بهترین زمان برای گرفتن ویزای پزشکی آلمان حداقل سه هفته قبل از سفر به آلمان است.

به‌طورکلی طبق قوانین، اولین زمانی که می‌توانید درخواست خود را ثبت کنید، سه ماه قبل از سفر و آخرین آن دوهفته است. در موارد فوق‌العاده، اگر وضعیت سلامتی متقاضی به‌طور ناگهانی بدتر شده باشد، سفارت آلمان مایل است درخواست‌های ویزا را حتی کمی دیرتر بپذیرد.

مدارک لازم برای گرفتن ویزای درمانی آلمان

فهرست مدارک لازم برای گرفتن ویزای درمانی آلمان به شرح زیر است:

 • فرم درخواست کاملاً تکمیل شده

لطفا در انتخاب فرم مناسب دقت کنید؛ زیرا فرم ویزای کوتاه‌مدت با فرم ویزای طولانی‌مدت متفاوت است. مراقب باشید اطلاعات صحیح بدهید. فرم را دو بار پرینت بگیرید و در پایان هر دو نسخه را امضا کنید. دو قطعه عکس گذرنامه؛ این عکس‌ها باید یکسان باشند و در سه ماه گذشته باتوجه‌به شرایط عکس ویزا گرفته شده باشند.

 • گذرنامۀ معتبر

گذرنامۀ شما نباید بیشتر از ۱۰ سال بوده و اعتبار آن باید سه ماه بیشتر از تاریخ برنامه‌ریزی‌شده برای بازگشت به کشورتان باشد؛ همچنین باید یک صفحه خالی برای برچسب ویزا داشته باشد و سایر معیارهای گذرنامه ویزا را برآورده کند

 • بیمه سلامت مسافرتی اروپا

نامه‌ای که شرکت بیمه درمانی شما صادر کرده است که تأیید می‌کند بیمه مسافرتی دارید و هر اورژانس پزشکی یا بستری شدن در بیمارستان را با حداقل ۳۰۰۰۰ یورو پوشش می‌دهد

 • مدارک رزرو پرواز، بلیت راه‌آهن یا سایر موارد
 • مدارک شغلی

اگر کارمند هستید، باید کارفرمای شما نامه‌ای را بفرستد که تاریخ مرخصی‌تان را تأیید می‌کند

 • مدارکی که نیاز متقاضی به درمان بهداشتی را تأیید می‌کند
 1. گواهی پزشک مبنی بر نیاز به درمان خاص در آلمان
 2. گواهی یک پزشک که تأیید می‌کند درمان لازم در یک کلینیک/ بیمارستان در آلمان قابلل ارائه است
 3. اثبات یک قرار ملاقات در کلینیک/ بیمارستان
 4. گواهی پیش‌پرداخت درمان/ ترتیبات مالی با پزشک در آلمان
 5. مکاتبه بین پزشک اعزام‌کننده و پزشک پذیرنده ضمانت‌نامه از متقاضی برای اطمینان از ظرفیت بیمار برای مقابله با هزینه‌های پزشکی اضافی (زمانی که انتظار می‌رود هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده درمان رخ دهد.)
 • مدرک اقامت

اگر قرار است در تمام مدت اقامت خود در آلمان در بیمارستان بمانید، باید تأییدیه‌ای از این بیمارستان برای اثبات آن ارائه دهید. اگرنه، باید رزرو هتل، دعوت‌نامه یک میزبان آلمانی یا قرارداد اجاره محل اقامت خود را بفرستید

 • گواهی وضعیت مدنی
 • گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی فوت همسر
 • اثبات وضعیت مالی

علاوه بر مدارک مربوط به درمان بهداشتی که در بالا گفته‌ شده است، باید مدرکی تحویل دهید که توانایی پوشش هزینه‌ها را دارید. می‌توانید این کار را با صورت‌حساب بانکی یا نامه حمایتی انجام دهید که از طریق آن فرد دیگری تأیید می‌کند که هزینه‌های شما را پوشش می‌دهد. باتوجه‌به وضعیت شغلی خود، باید موارد زیر را نیز بفرستید:

 1. در صورت شاغل بودن: فیش حقوقی سه ماه گذشته، قرارداد کار و اجازه مرخصی
 2. در صورت خوداشتغالی: گواهی مالکیت یا سایر مدارک مالکیت (اثبات مالکیت زمین، اثبات درآمد حاصل از کشاورزی (فرم فروش) و...)
 3. در صورت تحصیل: مدرک ثبت‌نام و عدم اعتراض‌نامه از دانشگاه
 4. در صورت بازنشستگی: بیانیه بازنشستگی ۶ ماه اخیر

از طرف دیگر، اگر برای فرزند خردسال خود که نیاز به خدمات پزشکی ارائه شده در آلمان دارد، درخواست دریافت ویزا می‌دهید، باید مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

 • شناسنامه

این گواهی را به همراه نسخه اصلی ارائه دهید.

 • رضایت‌نامه از والدین دیگر

یک سند رسمی از والدین دیگر، ترجمه شده به زبان انگلیسی یا آلمانی و محضری که بیان می‌کند که او هیچ اعتراضی در مورد سفر فرزندشان فقط با شما ندارد.

 • رضایت‌نامه هر دو والدین

یک سند رسمی از شما و یکی دیگر از والدین فرزندتان که به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه شده و محضری شده است، مبنی بر اینکه آن‌ها هیچ اعتراضی در مورد سفر فرزند شما در صورت لزوم با شخص ثالث ندارندگواهی فوت والدین دیگر: درصورتی‌که والدین دیگر فرزند شما فوت کرده باشد.

هزینه ویزای پزشکی آلمان چقدر است؟

هزینه‌ای که باید برای ویزای پزشکی آلمان بپردازید به مدت‌زمانی بستگی دارد که برای دریافت کامل درمان خود در آلمان نیاز دارید. اگر برای مدت کوتاه‌تر از سه ماه به آلمان می‌آیید، باید ۶۰ یورو هزینه کنید. اگر زیر ۱۲ سال هستید، باید هزینه کمتری؛ یعنی حدود ۳۵ یورو بپردازید. از طرف دیگر، اگر قصد دارید با ویزای طولانی‌مدت بیش از سه ماه در آلمان بمانید، باید ۷۵ یورو هزینه پرداخت کنید. در صورت رد ویزا یا پس گرفتن درخواست، هزینه‌ای که پرداخت کرده‌اید، برگردانده نمی‌شود.

اعتبار ویزای درمانی آلمان

اعتبار ویزای درمانی آلمان

زمانی که نوبت به اعتبار ویزای درمانی آلمان می‌رسد، مدت‌زمان اجازه اقامت شما در آلمان، بستگی به ویزایی دارد که برای آن درخواست داده‌اید.

اگر برای ویزای کوتاه‌مدت درخواست داده‌اید، می‌توانید ویزا با تعداد روز مشخص؛ یعنی ۱۵ روز دریافت کنید یا ویزای چندبار ورود بگیرید. ویزای چندبار ورود به شما این امکان را می‌دهد که هرچندبار که می‌خواهید وارد شینگن شوید و از آن خارج شوید؛ البته تا زمانی که در یک دوره ۶ماهه بیش از ۹۰ روز اقامت نداشته باشید.

از طرف دیگر، اگر ویزای طولانی‌مدت بگیرید، ممکن است تا ۱۲ ماه اجازه اقامت در آلمان داشته باشید. پس از انقضای ویزای خود، اگر برای تکمیل درمان خود نیاز به اقامت طولانی‌تری در آلمان دارید، می‌توانید برای تمدید ویزا درخواست دهید.

تمدید ویزای پزشکی آلمان

می‌توانید ویزای درمان پزشکی خود را تنها در صورتی تمدید کنید که وضعیت سلامتی شما بهبود نیافته باشد و نیاز به درمان بیشتری داشته باشید که نمی‌توانید آن را در کشور خود دریافت کنید. برای انجام این کار باید مدارکی را از بیمارستانی که در آن تحت درمان هستید و پزشکانی که شما را معالجه می‌کنند، بگیرید. این مدارک باید نیاز شما را به ماندن در آلمان بیش از مدت‌اعتبار ویزای شما تأیید کند. پیش از انقضای ویزای فعلی خود برای تمدید ویزای پزشکی آلمان اقدام کنید. اگر ابتدا اعتبار ویزای شما منقضی شود، دیگر نمی‌توانید برای تمدید درخواست دهید.

جمع‌بندی و سوالات متداول

برای گرفتن ویزای درمانی آلمان به کجا درخواست بدهم؟

فرستادن درخواست ویزا را در کشور شما تنظیم کرده است، ممکن است مجبور شوید برای ویزای درمانی آلمان در یکی از مکان‌های زیر اقدام کنید:
 • سفارت آلمان در کشور شما
 • کنسولگری آلمان در کشورتان
 • مرکز ویزا که سفارت آلمان فرستادن ویزا را به آن برون‌سپاری کرده است

بااین‌حال، سفارت آلمان تنها مسئول رسیدگی به درخواست ویزا، صرف‌نظر از ملیت یا نوع ویزای شما است

هزینه اخذ ویزای پزشکی آلمان چقدر است؟

هزینه اخذ ویزای پزشکی آلمان، کمتر از سه ماه حدود ۶۰ یورو و بیشتر از سه ماه ۷۵ یورو است.

چه کسی واجد شرایط اخذ ویزای درمانی آلمان است؟‌

افرادی واجد شرایط اخذ ویزای درمانی آلمان هستند که دچار یک بیماری درمان‌ناپذیر به دلیل کمبود تجهیزات و تخصص در کشور خود باشند. همچنین این افراد باید تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه درمان در آلمان را داشته باشند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای پزشکی آلمان چیست؟

مدارک لازم برای دریافت ویزای پزشکی آلمان عبارت‌اند از: فرم درخواست که از قبل پرشده باشد، گذرنامۀ معتبر، یک کپی از صفحه اطلاعات گذرنامه، بیمه سلامت مسافرتی اروپا، مدارک رزرو پرواز، مدارک شغلی، مدارکی که نیاز متقاضی به درمان بهداشتی را تأیید می‌کند، مدرک اقامت، گواهی وضعیت مدنی و اثبات وضعیت مالی.