پیشرفت تکنولوژی و امکانات پیشرفته در ترکیه، هزینه روش‌های درمانی را در مقایسه با سایر کشورها ارزان‌تر کرده است. زیرساخت‌های کلاس جهانی و انبوهی از متخصصان پزشکی با تحصیلات عالی و آموزش‌دیده، ترکیه را به مقصدی در حال ظهور برای دریافت درمان‌های مختلف پزشکی تبدیل کرده است. سعی کرده‌ایم دراین مقاله تمامی مطالب مورد نیاز برای دریافت ویزای درمانی ترکیه را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم؛ بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا هر آنچه درباره شرایط ویزای پزشکی ترکیه باید بدانید به شما بگوییم.

ویزاگرد برای دریافت این نوع ویزا خدمات خاصی ارائه نمی‌دهد و این مطلب جهت اطلاعات بیشتر شما تالیف و گردآوری شده است.

ویزای درمانی ترکیه
پرچم ترکیه

ویزای درمانی ترکیه

ترکیه علاوه بر داشتن منظره‌های زیبا و سواحل نفیس به علت گسترش صنعت پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی نیز شناخته شده است. این کشور به طیف وسیعی از اقدامات پزشکی و انواع تجهیزات برای درمان بیماری‌های مختلف مجهز است.

چندین بیمارستان و پزشکان متخصص متعدد در کشور ترکیه وجود دارند؛ بنابراین یک گردشگر پزشکی می‌تواند بر اساس بودجه خود از بین تعداد زیادی از ارائه‌دهندگان، مراقبت‌های بهداشتی مطلوب خود را انتخاب کند. تمام جراحان و پزشکان برجسته در ترکیه به زبان انگلیسی مسلط هستند. به این ترتیب تعاملات در این کشور برای همه آسان است.

توریسم پزشکی در ترکیه با سرعتی استثنایی رونق گرفته است. ویزای درمانی ترکیه را می‌توان به سرعت دریافت کرد و در صورت نیاز تمدید کرد. علاوه بر گردشگری پزشکی، ترکیه مکانی عالی برای استراحت شما هم است؛ اما برای دریافت درمان‌های پزشکی در ترکیه، نیاز به دریافت ویزای درمانی این کشور دارید.

دلیل انتخاب کشور ترکیه برای درمان

ترکیه یکی از کشورهای معتبر در زمینه ارائه خدمات درمانی است؛ اما ممکن است به دنبال دلایل موجهی برای گرفتن ویزای درمانی ترکیه و سفر به این کشور برای دریافت خدمات پزشکی باشید. در این بخش با ما باشید تا این دلایل را با هم مرور کنیم.

مراکز پزشکی معتبر و بین‌المللی در ترکیه

تعداد زیادی از بیمارستان‌ها در ترکیه دارای اعتبار بین‌المللی، از جمله اعتبارنامه معتبر کمیسیون مشترک بین‌المللی (JCI) هستند. بسیاری از بیمارستان‌ها در سراسر این کشور، به ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی ایالات متحده مانند جان هاپکینز و دانشکده پزشکی هاروارد وابسته هستند.

بیمارستان‌های ترکیه با تجهیزات مدرن و پزشکان آموزش‌دیده بین‌المللی، شهرت عالی کسب کرده‌اند. با داشتن هرگونه بیماری، می‌توانید از متخصصان ماهر در ترکیه انتظار داشته باشید که درمان مورد نیاز خود را با استفاده از فناوری‌های پیشرفته پزشکی انجام دهند؛ بنابراین مراکز پزشکی معتبر بین‌المللی موجود در ترکیه می‌تواند از دلایل مهم و بسیار عالی برای گرفتن ویزای درمانی این کشور باشد.

صرفه‌جویی در هزینه‌های پزشکی

یکی از دلایل رایج برای اقدام به دریافت ویزای درمانی ترکیه، ارائه خدمات پزشکی با هزینه مقرون‌به‌صرفه و کیفیت بالا است. بیشتر افراد، گردشگری پزشکی را انتخاب می‌کنند؛ زیرا می‌خواهند در هزینه‌ها صرفه‌جویی بیشتری کنند و این دقیقا همان چیزی است که در ترکیه به دست خواهید آورد.

با بخش کوچکی از هزینه بیمارستان‌های کشورهایی مانند ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا می‌توان درمان پزشکی با کیفیت بالا را در ترکیه دریافت کرد. قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه، همراه با اعتبارسنجی‌های بین‌المللی و فناوری پیشرفته‌ای که بیمارستان‌های ترکیه ارائه می‌دهند، ثابت می‌کند که قیمت‌های پایین‌تر لزوما به معنای کیفیت پایین نیست.

ترکیه کشوری مهمان‌نواز است

ترکیه به خاطر مهمان‌نوازی سخاوتمندانه خود در سراسر جهان شناخته شده است که این کشور را به مکانی عالی برای ارائه خدمات پزشکی تبدیل کرده است. محیط صمیمی و توجه کافی پرسنل به آسودگی خاطر در طول روند درمان از آماده‌سازی تا بهبودی کمک می‌کند.

هزینه درمان در ترکیه

مراقبت‌های بهداشتی مهم‌ترین دغدغه مردم هنگام نقل‌مکان یا بازدید از یک کشور جدید است. سؤال‌های زیادی در ذهن همه ایجاد می‌شود.

 • آیا پزشکان به اندازه کافی تجربه دارند؟
 • هزینه درمان در آن کشور چقدر است؟
 • وضعیت بهداشت کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها چگونه خواهد بود؟
 • آیا بیمارستان‌ها از تجهیزات روز استفاده می‌کنند؟

ورود به ترکیه به دلیل در دسترس بودن خدمات پزشکی درجه یک، یکی از اولین انتخاب‌های جهان برای مقاصد پزشکی است. گردشگران پزشکی نیز می‌توانند از اسپاهای حرارتی و خدمات سلامتی استفاده کنند که توسط هتل‌های پنج‌ستاره ارائه می‌شود. مانند بسیاری از کشورها، مراقبت‌های بهداشتی در ترکیه ترکیبی از خدمات بهداشتی عمومی و خصوصی است.

هزینه مراقبت‌های پزشکی در ترکیه در درجه اول تحت‌تاثیر هزینه کمتر زندگی و تکنولوژی‌های برتر پزشکی است. بیمارستان‌ها و کلینیک‌های ترکیه از تجهیزات تشخیصی و جراحی با کیفیتی مشابه بیمارستان‌های خارج از کشور استفاده می‌کنند؛ اما خدمات درمانی را با توجه به به‌کارگیری بهترین تجهیزات روز و پزشکان متخصص با کمترین هزینه ارائه می‌دهند.

انواع ویزای درمانی ترکیه

در حال حاضر دو نوع ویزای پزشکی ترکیه، برای سفر به این کشور وجود دارد:

 • ویزای پزشکی که از کنسولگری ترکیه دریافت می‌شود؛
 • ویزای آنلاین (eVisa) که می‌تواند قبل از ورود از طریق سیستم ویزای آنلاین دولت ترکیه دریافت شود.

بازدیدکنندگان باید برای سفر به این کشور ویزای درمانی ترکیه را دریافت کنند؛ مگر اینکه از کشورها و مناطق معاف از ویزا یا شهروندان آن کشورها باشند که واجد شرایط درخواست ویزای الکترونیکی به صورت آنلاین باشند.

اعتبار ویزای درمانی ترکیه چقدر است؟

به طور کلی، ویزای پزشکی ترکیه برای ۳۰ یا ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه معتبر است. اگر می‌خواهید ویزای درمانی ترکیه خود را تمدید کنید، می‌توانید به مقامات مهاجرت، سفارت یا ایستگاه پلیس مراجعه کنید تا اقدامات لازم را انجام دهید. اینکه آیا می‌توانید ویزای خود را تمدید کنید یا نه به دلیل اولیه بازدید، علت تمدید و ملیت شما بستگی دارد.

اگر می‌خواهید بیش از ۹۰ روز در ترکیه بمانید، بهتر است اجازه اقامت دریافت کنید. می‌توانید قبل از پایان اعتبار ویزای خود از نزدیک‌ترین اداره مدیریت مهاجرت استانی یا مقامات محلی ترکیه درخواست مجوز دهید.

به خاطر داشته باشید که ماندن بیش از حد ویزای شما سبب جریمه و اخراجتان خواهد شد. علاوه بر این، ممکن است برای یک دوره زمانی خاص از حضور در ترکیه محروم شوید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای درمانی ترکیه

اگر می‌خواهید برای دریافت ویزای پزشکی ترکیه اقدام کنید، حتما مدارک زیر را تهیه کنید:

 1. دو عکس پرسنلی در ابعاد ۵×۷ سانتی‌متر با زمینه سفید و بدون حاشیه. قبل از درخواست ویزای درمانی ترکیه، عکس نباید به هیچ شکلی استفاده شود؛
 2. گذرنامه اصلی که حداقل ۶ ماه از تاریخ بازگشت اعتبار داشته باشد؛
 3. حداقل ۲ صفحه خالی روی پاسپورت برای مهر ویزا موجود باشد؛
 4. کپی رنگی پاسپورت معتبر؛
 5. کپی پاسپورت‌های قدیمی با اطلاعات سفر قبلی؛
 6. صورت‌حساب بانکی یا مدرک صورت مالی؛
 7. تایید رزرو هتل طبق برنامه سفر؛
 8. بلیت هواپیمای برگشت تاییدشده که برنامه سفر را نشان می‌دهد؛
 9. بیمه درمانی و مسافرتی؛
 10. دعوت‌نامه درمان پزشکی از جمهوری ترکیه. این دعوت‌نامه ممکن است شامل نامه پذیرش بیمار از یکی از بیمارستان‌های ترکیه و رسید نقدی باشد که نشان‌دهنده پیش‌پرداخت به بیمارستان است؛
 11. ارائه نامه پوششی: در این نامه نام، مشخصات پاسپورت و جزئیات سفر به همراه مدت آن و دلیل سفر شما به ترکیه ذکر شده است. یک امضاکننده مجاز باید نامه را به‌درستی امضا کند. ضمنا نامه را حتما به سرکنسولگری جمهوری ترکیه بفرستید؛
 12. بیماران خارجی باید گزارش‌های پزشکی مربوطه، یادداشت‌های ارجاع و سایر اطلاعات مهم پزشکی را هم باید به همراه داشته باشند.

مراحل اخذ ویزای درمانی ترکیه

انواع درخواست‌ها برای ویزای درمانی ترکیه باید از طریق سیستم Pre-Application ویزای معمولی ترکیه انجام شود. باید تمام مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا را در سیستم آپلود کنید. هنگامی که درخواست آنلاین را پر کردید، برای دریافت ویزا به نزدیک‌ترین سفارت ترکیه در کشور خود اقدام کنید.انواع درخواست‌ها برای ویزای درمانی ترکیه باید از طریق سیستم Pre-Application ویزای معمولی ترکیه انجام شود. باید تمام مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا را در سیستم آپلود کنید. هنگامی که درخواست آنلاین را پر کردید، برای دریافت ویزا به نزدیک‌ترین سفارت ترکیه در کشور خود اقدام کنید.

حتما نسخه‌های اصلی مدارک درخواستی مورد نیاز را که در سیستم آنلاین آپلود کرده‌اید و فرم درخواست ویزای امضا شده و پاسپورت خود را نیز به همراه داشته باشید.

اگر در پر کردن فرم درخواست با مشکل مواجه شدید، می‌توانید مستقیما به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود مراجعه کنید. اگر کشورتان نمایندگی کنسولی برای ترکیه ندارد، می‌توانید از برنامه‌ریزی آنلاین برای گرفتن قرار ملاقات با نزدیک‌ترین دفتر کنسولی معتبر ترکیه به محل خود استفاده کنید.برای افرادی که واجد شرایط دریافت ویزای پزشکی ترکیه به صورت آنلاین هستند، این روند معمولا سریع‌تر و آسان‌تر است. سیستم ویزای آنلاین ترکیه امن است و باعث صرفه‌جویی در زمان دریافت ویزا می‌شود. در ادامه، شیوه دریافت این ویزا را توضیح می‌دهیم.

 • کافی است به آدرس اینترنتی www.evisa.gov.tr بروید و با انتخاب کشور خود و نوع پاسپورت یا شناسنامه خود، در پلتفرم درخواست دهید. این پلت‌فرم نیز توضیحات کاملی برای راهنمای در تمامی مراحل دارد؛
 • پس از تکمیل فرم، آن را برای مراجعه‌های بعدی ذخیره و دانلود کنید؛
 • متقاضی باید برای دریافت تاییدیه کنسولگری به سفارت ترکیه در کشور خود برود؛
 • پس از تایید ویزای درمانی ترکیه، می‌توان تاریخ سفر را بر این اساس برنامه‌ریزی کرد.

شرایط اخذ ویزای درمانی ترکیه

معیارهای واجد شرایط بودن برای افرادی که برای ویزای پزشکی ترکیه اقدام می‌کنند به شرح زیر است:

 • برخلاف بومیان گابن و زامبیا، همه شهروندان سایر کشورها باید دارای مجوز اقامت یا ویزای معتبر از یکی از کشورهای زیر باشند: ایرلند، ایالات متحده، بریتانیا یا کشورهای منطقه شینگن؛
 • همه شهروندان به جز بومیان هند، پاکستان، افغانستان، بنگلادش و فیلیپین باید با یکی از خطوط هوایی سفر کنند که با وزارت امور خارجه ترکیه توافق‌نامه دارد. خطوط هوایی که این معیار را برآورده می‌کنند به شرح روبه‌رو است: ترکیش ایرلاینز، اطلس گلوبال، خطوط هوایی پگاسوس و اونور ایر؛
 • شهروندان مصری هم می‌توانند با پروازهای انجام شده توسط EgyptAir اقدام کنند؛
 • متقاضی باید تمکن مالی کافی (حداقل ۵۰ دلار آمریکا در روز) و رزرو هتل داشته باشد؛
 • شهروندان الجزایر برای واجد شرایط بودن برای ویزای الکترونیکی باید زیر ۱۸ سال یا بالای ۳۵ سال داشته باشند، در غیر این صورت ویزای معمولی مورد نیاز است؛
 • شهروندان زامبیا، عراق، افغانستان و فیلیپین در آغاز ورود به فرودگاه آتاتورک استانبول واجد شرایط دریافت ویزای الکترونیکی نیستند؛
 • مدارک پزشکی معتبر در اختیار داشته و آن‌ها را برای ارائه به همراه داشته باشید.

نکات مهم در خصوص ویزای درمانی ترکیه

برای درخواست ویزای پزشکی ترکیه، حتما نکته‌ها و موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • از آنجایی که ممکن است پردازش ویزا با تاخیر باشد، بهتر است حداقل یک ماه قبل از سفر برنامه‌ریزی‌شده خود برای دریافت ویزای پزشکی ترکیه اقدام کنید؛
 • هزینه ویزا پس‌دادنی نیست؛ حتی اگر درخواست ویزای شما رد شود؛
 • شما باید بیمه درمانی‌ای داشته باشید که در تمام مدت اقامت شما در ترکیه معتبر باشد؛
 • مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای درمانی ترکیه که دراین مقاله هم مفصل به آن‌ها اشاره شده است را به‌طور کامل تهیه کنید.

جمع‌بندی و سوالات متداول

چگونه ویزای درمانی ترکیه بگیریم؟

برای دریافت ویزای درمانی ترکیه تنها کافی است به سایت www.evisa.gov.tr سر بزنید. سپس با انتخاب کشور و نوع پاسپورت خود، فرم مورد نظر در سایت را با توجه به اطلاعات خود پر کنید. در مرحله بعد و پس از اتمام کار پر کردن فرم، آن را ذخیره کنید. در پایان لازم است برای دریافت تاییدیه کنسولگری به سفارت ترکیه در کشور خود بروید تا ویزای پزشکی ترکیه شما تایید شود.

نواع ویزای درمانی ترکیه کدام است؟

به طور کلی دو نوع ویزای درمانی ترکیه برای دریافت و سفر به این کشور در دسترس است. نوع اول، ویزای پزشکی است که از کنسولگری ترکیه دریافت می‌شود و نوع دوم، ویزای پزشکی آنلاین است که از طریق سیستم ویزای آنلاین ترکیه دریافت می‌شود.

ویزای درمانی ترکیه چقدر اعتبار دارد؟ ‌

. اگر می‌خواهید بیش از ۹۰ روز در ترکیه بمانید، بهتر است اجازه اقامت دریافت کنید. می‌توانید به مقامات مهاجرت، سفارت یا ایستگاه پلیس بروید تا اقدامات لازم را انجام دهید.

مدارک ضروری که بیمار باید برای درمان به ترکیه با خود داشته باشد چیست؟

بیمار باید مدارکی چون یادداشت‌های ارجاع پزشک، گزارش‌های پزشکی یا هرگونه سوابق مهم دیگری از این دست، اطلاعات تماس مهم مانند جزئیات اقامت، گواهی‌نامه رانندگی، کپی پاسپورت، عکس سایز پاسپورت، صورت‌حساب بانکی و جزئیات کلیدی بیمه سلامت (در صورت وجود) را با خود به همراه داشته باشد.

شرایط ارسال عکس در فرم درخواست ویزا چیست؟

متقاضی باید دو قطعه عکس جدید در اندازه پاسپورت با روکش مات یا نیمه‌مات داشته باشد که در آن ۸۰ درصد پوشش صورت با زمینه سفید و بدون حاشیه وجود دارد. ابعاد عکس باید ۵*۷ باشد و نباید قبل از درخواست ویزا به هیچ وجه از آن استفاده شود.

آیا ورود به ترکیه در تاریخ مشخص شده در درخواست، ضروری است؟

نه. مدت اعتبار ویزای الکترونیکی شما از تاریخی شروع می‌شود که در درخواست شما قید شده است. می‌توانید در هر تاریخی در این مدت به ترکیه سفر کنید.

آیا باید برای دعوت‌نامه ویزای پزشکی هزینه‌ای بپردازیم؟

بسته به بیمارستان و کلینیکی که می‌خواهید در آن خدمات درمانی دریافت کنید، ممکن است مبلغ مشخصی برای ارسال دعوت‌نامه پزشکی از شما دریافت کنند.

برای تمدید زمان ویزای درمانی ترکیه چه باید کرد؟

اگر می‌خواهید اقامت خود را در ترکیه بیش از مدت زمان تعیین شده ویزای الکترونیکی خود تمدید کنید، باید برای مجوز اقامت از اداره مدیریت مهاجرت استانی درخواست دهید. در صورتی که به تمدید ویزای خود نپردازید، ممکن است جریمه، اخراج یا ممنوعیت سفر آینده به ترکیه برای مدت زمان مشخصی را دریافت کنید.

چگونه ویزای خود را دریافت خواهم کرد؟

p>می‌توان ویزای الکترونیکی را با لینکی ذخیره و دانلود کرد که در مرحله نهایی فرایند پر کردن درخواست شما ارائه شده است. پس از اتمام کار به شما اطلاع داده می‌شود که درخواستتان با موفقیت ثبت شده است.

چه زمانی قبل از تاریخ سفر برای ویزای الکترونیکی باید اقدام کنم؟

می‌توان ۴۸ ساعت قبل از تاریخ سفر خود، برای دریافت ویزای الکترونیکی اقدام کرد.