اگر می‌خواهید به دلایل پزشکی به ایالات متحده سفر کنید، باید ویزای درمانی آمریکا یا همان ویزای B-2 را بگیرید. برای دریافت این ویزا ابتدا باید به سفارت محلی ایالات متحده درخواست دهید و نشان دهید که این درمان از نظر پزشکی ضروری است و در کشور شما در دسترس نیست؛ همچنین باید ثابت کنید که می‌توانید هزینه‌ بسیار بالای مراقبت‌های بهداشتی آمریکا را بپردازید. در این مقاله سعی داریم توضیحات کاملی دربارۀ ویزای پزشکی آمریکا ارائه دهیم. اگر شما هم به دنبال اخذ ویزای درمانی آمریکا هستید توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما باشید تا هر آن چه لازم است دربارۀ این ویزا بدانید به شما بگوییم.

ویزاگرد برای دریافت این نوع ویزا خدمات خاصی ارائه نمی‌دهد و این مطلب جهت اطلاعات بیشتر شما تالیف و گردآوری شده است.

 ویزای درمانی
 پرچم آمریکا

شرایط ویزای درمانی آمریکا

شرایط ویزای درمانی آمریکا به‌صورت زیر است:

شما باید هم از پزشک خود و هم از یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی ایالات متحده نامه دریافت کنید

افرادی که به‌دنبال ویزای پزشکی آمریکا هستند، باید نامه‌ای را در اختیار مقامات ایالات متحده قرار دهند که نشان‌دهنده نیاز آن‌ها به درمان پزشکی ایالات متحده باشد. در حالت ایده‌آل، نامه‌ای از پزشک معالج محلی خود (روی سربرگ رسمی) ارائه می‌کنید که در آن موارد زیر شرح داده شده است:

 • ماهیت بیماری یا بیماری شما
 • تشخیص و درمان توصیه‌شده پزشک شما
 • دلیل در دسترس نبودن این درمان در کشور شما (به‌عنوان‌مثال، کیفیت پایین بیمارستان‌ها و تجهیزات پزشکی یا در دسترس نبودن خدمات بهداشتی مرتبط با وضعیت شما)
 • توصیه پزشک مبنی بر اینکه به‌دنبال مراقبت‌های پزشکی ایالات متحده باشید

همچنین باید نامه‌ای از یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی در ایالات متحده ارائه کنید که مایل به درمان شما است. قبل از درخواست برای ویزای درمانی آمریکا، تحقیقات خود را انجام دهید و با متخصصان پزشکی مختلفی که می‌توانند وضعیت شما را درمان کنند تماس بگیرید تا از مدت زمانی که باید در ایالات متحده بمانید و چه هزینه‌ای باید پرداخت کنید (هرگونه هزینه مرتبط مانند آزمایش‌ها، دستمزد پزشکان، بستری شدن در بیمارستان و تجویز دارو) آگاه شوید.

هنگامی که تصمیم به انتخاب پزشکی گرفتید که می‌تواند به بهترین شکل نیازهای شما را برآورده کند، نامه‌ای از پزشک یا مرکز پزشکی ایالات متحده بگیرید که در آن موارد زیر گفته شده است:

 • تمایل پزشک برای پذیرش شما به‌عنوان بیمار بر اساس اطلاعات دریافتی از پزشک محلی شما
 • برنامه‌ای درمانی دقیق برای وضعیت پزشکی شما
 • چه مدت برای تکمیل درمان پزشکی خود نیاز دارید در ایالات متحده بمانید
 • هزینه تخمینی تمام اقدامات پزشکی، از جمله هزینه‌های مراقبت‌های بستری و سرپایی

شما باید نشان دهید که می‌توانید هزینه درمان خود را بپردازید

قیمت خدمات پزشکی ایالات متحده می‌تواند برای بازدیدکنندگانی که به مراقبت‌های یارانه‌ای دولت در کشورهای خود عادت دارند، شوکه‌کننده باشد. باید به مقامات دولتی ایالات متحده نشان دهید که منابع مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های درمانی موردنیاز خود را دارید. شما نمی‌توانید به هیچ کمک رفاهی یا عمومی ایالات متحده تکیه کنید؛ بنابراین، آماده ارائه صورت‌حساب‌های بانکی یا سایر سوابق باشید که میزان پول نقدی را که بلافاصله برای پرداخت هزینه‌های پزشکی و همچنین هزینه‌های خود در طول اقامت در ایالات متحده (مانند مسکن و غذا و حمل‌ونقل) نیاز دارید، نشان دهید.

یک پزشک در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده باید شما را معاینه کند

اگرچه معاینات پزشکی که پزشکان مجاز ایالات متحده انجام می‌دهند عمدتاً برای افرادی که مایل به مهاجرت دائمی به ایالات متحده هستند موردنیاز است، ممکن است سفارت یا کنسولگری محلی ایالات متحده برای دریافت ویزای پزشکی آمریکا از شما بخواهد که چنین معاینه پزشکی را انجام دهید.

هدف از این معاینه تعیین این است که آیا درمان بیماری شما در کشور شما موجود است یا خیر؛ همچنین ازنظر هرگونه بیماری مسری که باعث پذیرش نشدن شما در ایالات متحده شود، غربالگری خواهید شد.

شرایط اخذ ویزای درمانی آمریکا برای مادران باردار

وزارت امور خارجه آمریکا مقررات خود را در ژانویه ۲۰۲۰ اصلاح کرد و برای جلوگیری از «گردشگری زایمان» یا رویه زنانی که به ایالات متحده می‌آیند تا فرزندی را به دنیا بیاورند که پس از آن به‌طور خودکار شهروند ایالات متحده می‌شود، در تلاش است.

بر اساس مقررات جدید، متقاضیان زن باردار که به‌دنبال دریافت ویزای درمانی آمریکا هستند، باید بر این فرض غلبه کنند که هدف اصلی آن‌ها از سفر، در واقع اخذ تابعیت ایالات متحده برای آن کودک است.

شما باید هدف متفاوت و مجاز را برای سفر نشان دهید، برای مثال، فردی که با یک بارداری پیچیده روبه‌رو است، ممکن است بتواند نشان دهد که مراقبت‌های پزشکی تخصصی مناسب در کشور اصلی در دسترس نیست؛ اما می‌توان آن را در ایالات متحده دریافت کرد. این امر مستلزم مستندات پزشکان و سایر منابع مرتبط است.

مدارک ویزای درمانی آمریکا

درخواست شما برای ویزای درمانی آمریکا، شامل فرم‌های دولتی و همچنین مدارکی است که خودتان جمع‌آوری می‌کنید. بحرانی‌ترین فرم، به نام DS-160، فقط به‌صورت آنلاین تکمیل‌شدنی است. فهرست مدارک ویزای درمانی آمریکا به‌صورت زیر است:

 • فرم در خواست DS-160
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا
 • رسید پرداخت هزینه صدور ویزا / هزینه متقابل
 • پاسپورت معتبر
 • عکس به سبک پاسپورت ایالات متحده
 • مدارکی که هدف سفر شما را نشان می‌دهد
 • نامه پزشک
 • مدارکی مبنی بر اینکه به کشور خود برمی‌گردید

فرم در خواست DS-160

 فرم درخواست ویزای غیر مهاجرتی که پس از پرکردن آن به‌صورت برخط (آنلاین) در صفحه وب‌سایت درخواست ویزای غیر مهاجرتی وزارت امور خارجه، باید صفحه‌ای را با بارکد چاپ کنید و آن صفحه را به مصاحبه کنسولی خود بیاورید.

رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا

 احتمالاً قبل از مصاحبه باید هزینه درخواست ویزا را در یک مؤسسه مالی (۱۶۰ دلار از سال ۲۰۲۰) بپردازید. در این صورت رسید دریافت خواهید کرد. مؤسسه مالی که در آن باید پرداخت کنید به کشوری بستگی دارد که در آن حضور دارید. وب‌سایت کنسولگری ایالات متحده را بررسی کنید تا مؤسسه‌های مالی واجد شرایط را بیابید. بیشتر کنسولگری‌ها به شما اجازه پرداخت هزینه ویزا را در زمان مصاحبه نمی‌دهند.

رسید پرداخت هزینه صدور ویزا / هزینه متقابل

اگر از کشوری هستید که هزینه‌های مشابهی را برای ویزا از شهروندان ایالات متحده دریافت می‌کند، ممکن است مجبور به پرداخت هزینه اضافی باشید. برخلاف هزینه درخواست، شما هزینه صدور ویزا (که به آن هزینه متقابل ویزا نیز گفته می‌شود) را در زمان مصاحبه پرداخت خواهید کرد.

پاسپورت معتبر

پاسپورت شما باید حاوی تاریخ انقضایی باشد که حداقل ۶ ماه دیرتر از پایان اقامت موردنظر ویزای درمانی آمریکا باشد.

عکس به سبک پاسپورت ایالات متحده

عکس شما باید به سبک پاسپورت ایالات متحده باشد و اندازه آن ۲×۲ اینچ باشد. توصیه می‌کنیم به یک عکاس حرفه‌ای مراجعه کنید که تمام مشخصات لازم را می‌داند.

مدارکی که هدف سفر شما را نشان می‌دهد

به‌عنوان‌مثال، باید یک برنامه سفر و مدرک هتل و بلیت هواپیمای خود را اضافه کنید. در این اسناد باید شواهدی مبنی بر قصد شما برای خروج از ایالات متحده در پایان اقامت شما، مانند بلیت برگشت هواپیما به خانه وجود داشته باشد.

نامه پزشک

شما باید نامه‌ای از پزشک خود ارائه دهید که بیماری شما را شرح می‌دهد و نیاز شما به دریافت درمان در آمریکا را توجیه می‌کند.

مدارکی مبنی بر اینکه به کشور خود برمی‌گردید

 مدارکی مبنی بر اینکه صاحب‌خانه هستید یا اجاره بلندمدت یک آپارتمان را دارید، شواهدی مبنی بر روابط با اعضای نزدیک خانواده (مانند گواهی تولد یا ازدواج) و اسنادی که نشان می‌دهد پس از برگشت، شغلی در انتظار شما خواهد بود جمع‌آوری کنید (مانند یک نامه نوشته شده ویژه از طرف کارفرما). ایده این است که نشان دهید پیوندهای شما با کشور خود آن‌قدر قوی است که هرگز ویزای ایالات متحده خود را تمدید نخواهید کرد.

ارائه مدرکی مبنی بر توانایی پوشش هزینه‌های درمانی و دیگر هزینه‌ها لازم است. این مدرک می‌تواند شامل موارد زیر شود:

 • صورت‌حساب بانکی که وجه نقد در دسترس شما را نشان می‌دهد
 • صورت‌های مالی شخصی
 • مدارک منابع فعلی درآمد شما (مانند فیش حقوقی و نامه کارفرما)

اعتبار ویزای درمانی آمریکا

وقتی ویزای درمانی آمریکا را دریافت کردید تا مدت‌زمان معینی این ویزا انقضا دارد. حتماً می‌پرسید که مدت اعتبار پزشکی چقدر است؟ ویزای درمانی آمریکا، ۶ ماه از تاریخی که صادر شده است، اعتبار دارد. معاینه پزشکی نه‌تنها در روز مصاحبه ویزا، بلکه در زمانی که با ویزا وارد ایالات‌متحده می‌شوید نیز باید معتبر باشد.

مراحل دریافت ویزای درمانی آمریکا

مراحل دریافت ویزای درمانی آمریکا به ترتیب به‌صورت زیر است:

 • دانلود فرم درخواست الکترونیکی ویزای غیر مهاجرتی (DS-160)
 • پرکردن فرم درخواست الکترونیکی ویزای غیر مهاجرتی (DS-160)
 • پرینت فرم درخواست الکترونیکی ویزای غیر مهاجرتی (DS-160) به همراه بارکد آن از سایت مهاجرت ایالات متحده
 • جمع‌آوری مدارک ویزای درمانی آمریکا
 • پرداخت هزینه ۱۶۰ دلاری درخواست ویزای درمانی آمریکا
 • فرستادن مدارک به کنسولگری آمریکا
 • ارائه نامه قرار مصاحبه با کنسولگری که تأیید می‌کند وقت مصاحبه رزرو کرده‌اید
 • انجام مصاحبه با افسر کنسولگری
 • منتظر پاسخ کنسولگری برای تأیید ویزای درمانی آمریکا باشید

قیمت ویزای درمانی آمریکا

قیمت ویزای درمانی آمریکا چیزی حدود ۱۶۰ دلار است؛ اما ممکن است هزینه‌های احتمالی برای آزمایش و معاینه پزشکی اجباری برای متقاضیان بزرگ‌سال (۱۵ سال به بالا) ویزای درمانی آمریکا در نظر گرفته شود. هزینه معاینه برای همه متقاضیان بزرگ‌سال در حال حاضر تقریباً ۲۷۵ دلار است.

ویزای درمان پزشکی ممکن است حداکثر برای یک دوره ۶ماهه صادر شود؛ اما باتوجه‌به دلایل توجیهی مناسب می‌توان ویزای پزشکی آمریکا را تمدید کرد.

جمع‌بندی و سوالات متداول

شرایط گرفتن ویزای پزشکی آمریکا چیست؟

به‌منظور واجد شرایط بودن برای ویزای درمانی آمریکا برای اهداف درمان با یک پزشک ایالات متحده، باید به مقامات مهاجرت ایالات متحده نشان دهید که قصد دارید برای مراقبت‌های پزشکی لازم که در کشور شما وجود ندارد، یک بازدید کوتاه و موقت به ایالات متحده داشته باشید؛ همچنین شما باید اثبات کنید که توانایی پرداخت هزینه پروسه درمان در آمریکا را دارید.

قیمت ویزای درمانی آمریکا چقدر است؟

قیمت ویزای درمانی آمریکا ۱۶۰ دلار است.

برای امور درمانی و پزشکی چه نوع ویزای آمریکایی باید بگیریم؟‌

برای امور درمانی و پزشکی باید برای اخذ ویزای B-2 آمریکا اقدام کنید.

اعتبار ویزای درمانی آمریکا چقدر است؟

اعتبار ویزای درمانی آمریکا حداکثر ۶ ماه است.