هلند کشوری است که به‌عنوان یک مقصد توریستی و یا اقامتی محبوب شناخته می‌شود. افراد زیادی هم برای اخذ ویزای هلند در تلاش هستند. هلند، کشور گل‌ها، در شمال غربی اروپا است. هلند به معنای زمین کم‌ارتفاع است. این کشور مسطح است و رودخانه‌ها و دریاچه‌های زیادی دارد. پایتخت هلند، آمستردام است. در وسط شهر آمستردام چندین کانال آب وجود دارد که با قایق می‌توانید در آن‌ها حرکت کنید و از دیدن منظره‌ها لذت ببرید. ما در اینجا شما را با انواع ویزای هلند و روش‌های گرفتن آن آشنا می‌کنیم.

ویزای هلند
پرچم هلند
مشاوره رایگان

انواع ویزای هلند

انواع ویزای هلند

ویزای هلند درواقع همان مهر یا برچسبی است که به پاسپورت یک مسافر چسبانده می‌شود. این ویزا به معنای اجازه ورود به هلند و اقامت در این کشور برای مدت‌زمانی مشخص است.

بعضی از ملیت‌ها برای بازدید از کشور هلند نیاز به ویزای شینگن دارند. ویزای شینگن هلند به‌عنوان ویزای کوتاه‌مدت یا ویزای C هلند نیز شناخته می‌شود.

از انواع ویزای هلند می‌توان به ویزای تحصیلی، ویزای کار، ویزای توریستی و ویزای استارتاپ هلند اشاره کرد که در ادامه مقاله به توضیح هر یک می‌پردازیم.

ویزای شینگن یا ویزای کوتاه‌مدت Schengen

اگر می‌خواهید برای مدت کوتاهی به کشور هلند سفر کنید و کشور شما با هلند توافق‌نامه سفر ندارد، باید ویزای شینگن یا C-visa داشته باشید. این ویزا برای سفر توریستی، سفر کاری و یا دیدن خانواده کاربرد دارد. با این ویزا می‌توانید به تمام کشورهای حوزه شینگن سفر کنید؛ البته توجه داشته باشید که اعتبار این ویزا ۱۸۰ روز است و با این ویزا بیشتر از ۹۰ روز نمی‌توانید در یک کشور حوزه شینگن بمانید. با اولین ورودتان به یک کشور حوزه شینگن، ۱۸۰ روز شما آغاز می‌شود.

کشورهای حوزه شینگن را در جدول زیر می‌بینید.

اتریشلیختن‌اشتاین
بلژیکلوکزامبورگ
چکجزیره مالت
دانمارکهلند
استونینروژ
فنلاندلهستان
فرانسهپرتغال
آلماناسلواکی
یوناناسلوونی
مجارستاناسپانیا
ایسلندسوئد
ایتالیاسوئیس
لتونیلیتوانی

ویزای ترانزیت Transit visa

ویزای ترانزیت Transit visa

این ویزا برای مسافران بین‌المللی کاربرد دارد که قصد توقف در فرودگاه‌های هلند و یا هر کشور دیگری در حوزه شینگن را دارند؛ مثلاً مسافرانی که باید در فرودگاهی در کشور هلند توقف کرده و با یک هواپیمای دیگر به کشوری به‌جز کشورهای حوزه شینگن بروند.

با ویزای ترانزیت نمی‌توانید از فرودگاه خارج شوید و از شهر بازدید کنید یا سفر خود را با قطار و یا هر وسیله‌ای به‌جز هواپیما ادامه دهید. اگر بخواهید این کار را انجام دهید باید برای ویزای شینگن اقدام کنید.

ویزای بازگشت Return visa

ویزای بازگشت ویژه افراد غیرهلندی است که اقامت این کشور را دارند. اگر یک سفر ضروری به خارج از هلند برای آن افراد پیش آمده باشد و اجازه اقامت خود را گم کرده باشند یا اجازه اقامت آن‌ها هنوز آماده نباشد، باید چه‌کاری انجام دهند؟ آن‌ها می‌توانند از ویزای بازگشت استفاده کنند. به این معنی که به کشور دیگر سفر کرده و بعد دوباره به هلند بازگردند.

ویزای بازگشت، یک ویزای ملی است که فقط در کشور هلند اعتبار دارد. افراد مقیم هلند به‌راحتی می‌توانند در نزدیک‌ترین دفتر خدمات مهاجرت، این ویزا را درخواست بدهند.

مجوز MVV برای اقامت موقت

اگر قصد دارید بیش از ۹۰ روز در کشور هلند بمانید، ویزای شینگن برای این کار، تأییدشده نیست. باید برای دریافت مجوز MVV و اجازه اقامت (TEV Procedure) اقدام کنید.

مجوز MVV شبیه به همان ویزا است؛ زیرا با آن می‌توانید به کشور هلند وارد شوید. مزیت دیگر این مجوز این است که شما را به‌عنوان یک مقیم معرفی می‌کند نه یک توریست. همچنین به شما امکان می‌دهد تا مدت‌زمانی که درخواست اجازه اقامت موقتتان در حال بررسی است در کشور هلند بمانید.

ویزای تحصیلی

این ویزا جزو ویزاهای بلندمدت است و حداقل یک سال اعتبار دارد. برای گرفتن ویزای تحصیلی هلند باید از طریق سایت دانشگاه مربوطه اقدام کنید. برای این کار، وارد سایت دانشگاه شوید و شرایط آن‌ها را مطالعه کنید. بعدازآن می‌توانید برای آماده‌سازی مدارک و فرستادن آن‌ها برای دانشگاه دلخواه اقدام کنید. اگر دانشگاه مدارک شما را تأیید کند، می‌توانید مراحل بعدی مربوط به اخذ ویزا را انجام دهید.

مدارک موردنیاز برای ویزای تحصیلی هلند:

 • ترجمه سوابق تحصیلی و ریزنمرات؛

 • ترجمه مدارک شناسایی؛

 • نمره آیلتس و تافل مورد تأیید دانشگاه؛

 • نامه رسمی از دانشگاه موردنظر؛

 • برنامه و هدف از تحصیل در هلند؛

 • نامه تضمین تمکن مالی (۸۷۰ یورو در ماه)؛

 • جواب آزمایش بیماری سل؛

 • بیمه مسافرتی و درمانی.

ویزای کار هلند

ویزای کار هلند

برای کار کردن در کشور هلند به ویزا نیاز دارید. گاهی اوقات باید مجوز کار (TWV) نیز داشته باشید. برای افرادی که اقامت اروپا ندارند، کار کردن در کشور هلند کمی سخت است. برای این کار باید کارفرمایان خارجی از شما دعوت کنند تا برای کار به شرکت آن‌ها بروید. یعنی باید ازنظر کاری رزومه قوی داشته باشید. برای درخواست ویزای کار هلند باید این مدارک را برای کارفرما در کشور هلند بفرستيد:

 • ترجمه سوابق تحصیلی و شغلی؛
 • توصیه‌نامه کارفرمای قبلی؛
 • پاسپورت؛
 • مدارک زبان؛
 • ترجمه مدارک و گواهی‌های مهارتی؛
 • گواهی عدم سوءپیشینه؛
 • مدارک ازدواج در صورت تأهل؛
 • نامه تضمین تمکن مالی برای هزینه‌های اولیه.

شرایط ویزای هلند برای ایرانیان

اگر در کشور ایران زندگی می‌کنید و می‌خواهید برای ویزای کوتاه‌مدت هلند درخواست دهید، باید با قوانین آن آشنا شوید.

برای ویزای شینگن نمی‌توانید از طریق سفارت هلند در تهران اقدام کنید. برای این کار باید به دفتر VFS Global بروید که نمایندۀ سفارت هلند است و در میدان هروی تهران قرار دارد. نوبت‌دهی این مرکز از طریق وب‌سایت VFS Global انجام می‌شود؛ چون این روزها درخواست برای ویزا بسیار زیاد شده و افراد زیادی قصد مهاجرت دارند، این مرکز بسیار شلوغ است و گرفتن نوبت، زمان زیادی می‌برد.

به این نکته توجه داشته باشید که می‌خواهید برای چه کاری نوبت بگیرید. اگر برای پاسپورت وقت بگیرید، نمی‌توانید برای ویزا درخواست دهید. در این صورت باید در سایت وی اف اس گلوبال یک نوبت جدید بگیرید.

مدارک لازم برای ویزای هلند

برای اخذ ویزای هلند باید مدارک زیر را ارائه دهید:

۱. پاسپورت یا سایر اسناد سفر که در ۱۰ سال گذشته صادر شده باشد. پاسپورت شما باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد و حداقل تا سه ماه بعد از خروج از منطقه شینگن اعتبار داشته باشد؛

۲. فرم درخواست ویزا را تکمیل و امضا کنید. هر فردی که همراه شما است هم باید فرم‌های خودش را تکمیل کند. فرم ویزای افراد زیر ۱۸ سال هم باید توسط پدرومادر یا قیم آن‌ها امضا شود؛

۳. برای افراد زیر ۱۸ سال که می‌خواهند به‌تنهایی سفر کنند، داشتن فرم رضایت‌نامه از پدرومادر یا قیم آن‌ها ضروری است؛

۴. در بیشتر موارد مرکزی که در آن درخواست ویزا می‌دهید از شما عکس می‌گیرد، در غیر این صورت باید یک عکس پاسپورتی همراه خود داشته باشید؛

۵. گردش حساب بانکی؛

۶. شناسنامه و کارت ملی؛

۷. هنگامی‌که برای ویزا درخواست می‌دهید، از شما اثر انگشت گرفته می‌شود که تا ۵۹ ماه اعتبار دارد. کودکان زیر ۱۲ سال به انگشت‌نگاری نیاز ندارند.

اگر قبلاً انگشت‌نگاری انجام داده‌اید و ۵۹ ماه از آن نگذشته، نیاز به حضور فیزیکی شما در مرکز درخواست ویزا نیست و هرکسی می‌تواند مدارک شما را تحویل دهد.

ویزای هلند بدون مدرک زبان

گرفتن ویزای تحصیلی هلند بدون مدرک زبان غیرممکن است. برای این کار باید نمره آیلتس شما حداقل ۶ باشد.

تنها ویزایی که می‌توانید بدون داشتن مدرک زبان بگیرید، همان ویزای شینگن یا ویزای توریستی کوتاه‌مدت است که به مدرک زبان نیازی ندارد.

برای کار در کشور هلند و همچنین تحصیل در این کشور ارائه مدرک زبان ضروری است.

مراحل اخذ ویزای هلند

برای گرفتن ویزای هلند اول باید مشخص کنید که به چه نوع ویزایی نیاز دارید. ویزاهای هلند به‌طورکلی به دو دسته کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شوند.

بعد از مشخص شدن نوع ویزا، باید به دفتر نمایندگی سفارت هلند به نام VFS Global در تهران بروید و مدارک خود را تحویل دهید. اگر برای نخستین‌بار است که درخواست ویزا می‌دهید، برای گرفتن عکس و انگشت‌نگاری باید شخصاً به این دفتر مراجعه کنید. اگر بار اولتان نباشد و قبلاً انگشت‌نگاری شده باشید دیگر نیازی به حضور در این دفتر نخواهید داشت.

کودکان زیر ۱۲ سال نیازی به انگشت‌نگاری ندارند.

هزینه ویزای هلند

هزینه ویزای هلند

هنگام درخواست ویزا در سفارت یا کنسولگری هلند باید هزینه ویزا را پرداخت کنید. این هزینه معادل ۸۵ یورو است. هزینه انگشت‌نگاری هم ۲۸ یورو است. اگر بخواهید از روش غیرمستقیم مانند آژانس‌های مسافرتی اقدام کنید باید یک هزینه هم به آن‌ها بپردازید.

هزینه برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال نصف بزرگ‌سالان است.

برای کودکان زیر ۶ سال هزینه‌ای گرفته نمی‌شود.

از دانش‌آموزان، دانشجویان و معلمان همراه آن‌ها که به‌منظور تحصیل یا آموزش سفر می‌کنند، هزینه‌ای دریافت نمی‌شود.

از محققانی که به‌منظور انجام تحقیقات علمی یا شرکت در سمینار یا کنفرانس‌های علمی سفر می‌کنند نیز هزینه‌ای نمی‌گیرند.

گرفتن ویزای هلند چقدر طول می‌کشد؟

گرفتن ویزای هلند چقدر طول می‌کشد؟

برای درخواست ویزا باید ۶ ماه قبل از سفر خود اقدام کنید. دریانوردان باید ۹ ماه قبل از تاریخ سفر موردنظر خود درخواست ویزا دهند.

جواب تأییدیه ویزا معمولاً ظرف ۱۵ روز کاری به شما اطلاع داده می‌شود؛ بااین‌حال، گاهی اوقات بنا به شرایط ممکن است تا ۴۵ روز زمان نیاز باشد. برای مثال اگر مدارک شما ناقص باشد یا اگر از شما مدارک اضافی درخواست کنند، زمان بیشتری برای گرفتن ویزا لازم است.

اعتبار ویزای هلند

ویزای شینگن هلند که برای سفرهای کوتاه‌مدت استفاده می‌شود، اعتبار کوتاهی هم دارد. هنگامی‌که با ویزای شینگن به کشور هلند سفر می‌کنید، می‌توانید حداکثر ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه در این کشور اقامت داشته باشید. یعنی مدت‌زمان اعتبار این ویزا درواقع ۱۸۰ روز است و در یک کشور حوزه شینگن بیشتر از ۹۰ روز اجازه ماندن ندارید.

ویزاهای بلندمدت کشور هلند؛ مانند ویزای تحصیل و ویزای کار بیشتر از ۶ ماه اعتبار دارند.

دلایل ریجکتی ویزای هلند

گاهی اوقات درخواست ویزای شما تأیید نمی‌شود و به‌اصطلاح ریجکت می‌شود. در اینجا دلایل اصلی این موضوع را برای شما بیان می‌کنیم.

۱. مجرم بودن یا داشتن سابقه کیفری؛

۲. مدارک جعلی؛

۳. نامشخص بودن هدف از سفر یا اقامت؛

۴. مخدوش بودن پاسپورت؛

۵. اعتبار نداشتن پاسپورت؛

۶. معرفی‌نامه یا دعوت‌نامه نامعتبر؛

۷. نداشتن تمکن مالی؛

۸. گواهی تولد یا ازدواج غیرمعتبر؛

۹. بیمه مسافرتی نامعتبر؛

۱۰. احتمال برنگشتن فرد به کشور در صورت درخواست ویزای بازگشت.

رفع ریجکتی ویزای هلند

اگر درخواست ویزای شما رد شود می‌توانید نسبت به آن اعتراض کنید. بعد از رد شدن درخواست شما یک نامه رسمی دریافت می‌کنید که دلیل رد شدن درخواست شما را توضیح می‌دهد. چهار هفته فرصت خواهید داشت تا به‌صورت کتبی به این موضوع اعتراض کنید. نامه اعتراض شما باید به یکی از زبان‌های هلندی، فرانسوی، آلمانی و یا انگلیسی نوشته شود.

زمانی که درخواست ویزای شما رد شود، هزینه آن به شما پس داده نمی‌شود.

در صورت موفقیت‌آمیز بودن اعتراض شما، درخواستتان تأیید می‌شود. بعدازآن می‌توانید از طریق VFS Global وقت سفارت بگیرید.

برای این مرحله باید مدارک زیر را با خود داشته باشید:

 • تمامی مدارک معتبر؛
 • نامه‌ای مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن اعتراض شما؛
 • مدارک گفته‌شده در نامه رد شدن درخواست.

در این مرحله دیگر نیازی به تکمیل فرم درخواست ویزای جدید یا پرداخت مجدد هزینه ویزا نیست.

پیگیری ویزای هلند

همان‌طور که گفتیم، برای ویزای هلند باید از طریق دفتر VFS Global اقدام کنید. بعدازآن با داشتن کدReference Number می‌توانید ویزای خود را پیگیری کنید و ببینید در چه مرحله‌ای قرار دارد.

ویزای هلند با دعوت‌نامه

اگر اقوام و بستگان درجه اولی دارید که شهروند کشور هلند و یا کشورهای حوزه شینگن هستند، به‌راحتی می‌توانند یک دعوت‌نامه برای شما بفرستند. با داشتن دعوت‌نامه، کار شما برای اخذ ویزای هلند بسیار راحت‌تر می‌شود.

با دادن دعوت‌نامه همراه مدارکتان، شانس شما برای اخذ ویزای هلند افزایش می‌یابد.

ویزای هلند در کرونا

در ابتدای شیوع ویروس کرونا در جهان در سال ۲۰۲۰ کشور هلند اجازه ورود هیچ مسافری را نمی‌داد. از آن زمان به بعد محدودیت‌های سفر و ورود به کشور هلند هرازچندگاهی تغییر می‌کند و مسافران در انتظار زمانی هستند که این محدودیت‌ها به‌طور کامل برداشته شود.

مقامات هلندی اعلام کرده‌اند که قصد دارند این کشور را برای مسافران واکسینه شده از ماه می تا ژوئن سال ۲۰۲۲ بازگشایی کنند؛ بااین‌حال، در حال حاضر، محدودیت‌های ورود به هلند بر اساس وضعیت این بیماری در سایر کشورها و گسترش جهش‌های ویروس، اغلب در حال تغییر است.

در حال حاضر مسافرانی که قصد برگشت به کشور هلند را دارند (ویزای بازگشت)، باید نتیجه آزمایش منفی خود را به همراه داشته باشند.

مسافران دیگر هم باید زمان قرنطینه را پشت سر بگذارند.

وقت سفارت هلند

برای گرفتن ویزای کشور هلند مرحله اول این است که وقت سفارت بگیرید. در ایران تمامی این مراحل بر عهده یک شرکت به نام VFS Global است. برای تعیین وقت سفارت هلند باید به سایت این شرکت بروید و گزینه تعیین وقت سفارت هلند را انتخاب کنید. بعدازآن هم باید اطلاعات خود را به نشانی ایمیلی بفرستید که در سایت به شما نشان داده می‌شود.

در ادامه باید منتظر بمانید تا کارشناسان این شرکت پاسخ شما را بدهند. اگر اطلاعات شما تأیید شود باید مدارک خود را برای سفارت بفرستید. در صورت تأیید شدن مدارک باید برای انگشت‌نگاری و گرفتن عکس دیجیتالی به‌صورت حضوری به دفتر شرکت وی اف اس گلوبال در میدان هروی تهران بروید.

توجه داشته باشید که اگر مدارک شما نقصی داشته باشد، درخواست شما ریجکت خواهد شد.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم توضیحات کاملی دربارۀ گرفتن ویزای هلند به شما بدهیم. اگر شما هم قصد سفر و یا گرفتن اقامت کشور هلند را دارید، ساير مقاله‌های ما را مطالعه کنید. سپاسگزاریم از اینکه تا پایان مطلب ما را همراهی کردید.

فرم ارزیابی و مشاوره اخذ ویزای هلند

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چگونه ویزای هلند بگیریم؟

برای گرفتن ویزای هلند، نخست باید نوع ویزا را مشخص کنید. بعدازآن باید به شرکت وی اف اس گلوبال بروید و مدارک خود را بدهید.

گرفتن ویزای هلند چقدر طول می‌کشد؟

گرفتن ویزای هلند معمولاً ۱۵ تا ۴۵ روز کاری زمان می‌برد.

هزینه ویزای هلند چقدر است؟‌

برای بزرگ‌سالان ۸۵ یورو و برای افراد ۶ تا ۱۲ سال ۴۲ یورو است.

مدارک موردنیاز برای ویزای هلند چیست؟

برای ویزای هلند باید پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار، شناسنامه، کارت ملی، عکس پاسپورتی و گردش حساب بانکی خود را بدهید.