پرتغال یکی از زیباترین کشورهای حوزه اروپا است که برای سفر به آن باید ویزای پرتغال بگیرید. این کشور در همسایگی اسپانیا است که فرهنگی غنی و بناهای دیدنی و اقتصادی روبه‌رشد دارد. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد به آن سفر کنند.

کشور پرتغال ازجمله زیباترین نقاط اروپا است و سالانه درخواست‌های زیادی برای صدور انواع ویزاهای خود دریافت می‌کند. باتوجه‌به شرایط کشور مبدأ شیوۀ رفتار با پرونده شما متفاوت خواهد بود. در حال حاضر کشور پرتغال برای صدور ویزای پرتغال برای ساکنان ایرانی، کمی سخت‌گیرانه‌تر رفتار می‌کند.از آنجایی که برای سفر به این کشور نیاز به ویزا دارید، در این مقاله قصد داریم انواع ویزای پرتغال، نحوه دریافت و مدارک لازم برای آن را به‌طورکامل بررسی کنیم.

اخذ ویزا
پرچم پرتغال
مشاوره رایگان

شرایط ویزای پرتغال

داشتن شرایط مناسب هنگام درخواست دادن برای ویزای پرتغال می‌تواند شانستان را برای گرفتن این مجوز بیشتر کند. داشتن یک دعوت‌نامه ازسوی خانواده یا دوستانتان می‌تواند دلیل خوبی برای سفر به این کشور باشد. اگر از یک شرکت نیز دعوت‌نامه داشته باشید، می‌تواند به‌عنوان دلیل موجهی برای سفر شما در نظر گرفته شود. نکته مهم این است که بیان مدت‌زمان اقامت در این دعوت‌نامه‌ها اجباری است.

درصورتی‌که تمکن مالی خوبی دارید، شرایط شما برای اخذ ویزای پرتغال بهتر می‌شود. تمکن مالی؛ برگه‌ای است که برحسب واحد یورو اعلام می‌کند چه میزان در حساب خود سرمایه دارید و بانک آن را صادر می‌کند. با ارائه این مدرک نگرانی‌های سفارت پرتغال را درباره تأمین هزینه‌های خود در مدت اقامت برطرف می‌کنید. بانک باید این نامه را مهر و امضا کند تا برای سفارت قابل استناد باشد.

تعداد تراکنش‌هایی که انجام می‌دهید نشانگر مفهوم‌های زیادی است و مهم‌ترین آن، توانایی شما در کسب درآمد و همین‌طور داشتن بیزینسی فعال است. ازجمله شروط مهم برای گرفتن ویزای پرتغال می‌توان به داشتن گردش حساب سه‌ماهه آخر شما اشاره کرد. در اینجا مبلغ‌هایی که جابه‌جا می‌شوند اهمیت ندارد، بلکه کارکرد حساب و فعال بودن آن اهمیت بیشتری دارد.

دریافت ویزای پرتغال

انواع ویزای پرتغال

همانند هر کشور پیشرفته دیگری برای ورود مسافران به خاک کشور پرتغال، ویزاهای مختلفی صادر می‌شود. هریک از این ویزاها باتوجه‌به دلیل سفر افراد، مشخصات متفاوتی دارد و مدت‌زمان بخصوصی اعتبار دارد. نکته دیگری که درباره هریک از این ویزاها اهمیت پیدا می‌کند، مدارکی است که متقاضی باید به سفارت پرتغال بدهد. در ادامه هریک از ویزاهای این کشور را بررسی می‌کنیم.

ویزای توریستی پرتغال

ویزای توریستی پرتغال ازجمله محبوب‌ترین ویزاهایی است که در حال حاضر صادر می‌شود. این ویزا ویژه متقاضیانی است که قصد دارند از مناطق توریستی و دیدنی کشور پرتغال بازدید کنند. درصورتی‌که بستگانی در این کشور دارید، گرفتن این ویزا فرصت بسیار مناسبی را برای دیدن آن‌ها فراهم می‌کند. این کشور مناطق طبیعی بکر و چشم‌اندازهای بالقوه‌ای دارد که گذراندن تعطیلات در این کشور را خوشایندتر می‌کند. همچنین بازدید از قلعه‌ها و بناهای تاریخی کشور پرتغال، شما را با تاریخ پرفرازونشیب این تمدن قدرتمند بیشتر آشنا می‌کند.

ویزای کاری پرتغال

هر کشوری برای پیشبرد هدف‌های خردوکلان خود به متخصصان مختلف نیاز دارد و استخدام نیروی کار ماهر از خارج از کشور اقدامی بدیهی است. درصورتی‌که شخصی بتواند از سوی یک کارفرمای پرتغالی دعوت‌نامه برای کار بگیرد، با رفتن به سفارت پرتغال و ارائه مدارک مورد نیاز،‌ درخواست ویزای کاری می‌کند. هر فردی علاقه‌مند به کار در کشور پرتغال است، باید برای دریافت ویزای کاری پرتغال اقدام کند.

ویزای تجاری پرتغال

درصورتی‌که به کشور پرتغال به‌عنوان یک قطب اقتصادی در حوزه کاری خود نگاه می‌کنید، می‌توانید برای برقراری روادید اقتصادی بهتر و حتی سرمایه‌گذاری در آن، برای دریافت ویزای تجاری پرتغال اقدام کنید. درصورتی‌که برنامه اقتصادی مشخصی برای فعالیت در این کشور داشته باشید و مدارک مالی و شخصی لازم برای تأیید صلاحیت خود و اقدامات آتی را در اختیار سفارت قرار دهید، اخذ ویزای کشور پرتغال برای شما در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.

ویزای تحصیلی پرتغال

ازجمله دلایل پیشرفت کشور پرتغال، سیستم آموزشی کارآمد و متنوع آن است. به‌عنوان یک دانش‌آموز یا دانشجوی خارجی می‌توانید در هر مقطعی که بخواهید، تحصیل خود را شروع کنید. هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور پرتغال بسیار معقول است و باعث می‌شود افرادی که می‌خواهند زندگی و تحصیل در یک کشور خوش‌آب‌وهوای اروپا را تجربه کنند نظرشان را بیش‌از‌پیش به خود جلب کند.

ویزای ازدواج پرتغال

درصورتی‌که همسر شما اقامت کشور پرتغال داشته باشد یا اینکه می‌خواهید با شخصی ازدواج کنید که از شهروندان کشور پرتغال است، می‌توانید مدارک لازم برای اثبات ازدواج خود به سفارت تحویل دهید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، ویزای شما برای ملحق شدن به همسر خود صادر می‌شود.

ویزای پرتغال براساس مدت‌زمانی که اجازه دارید در این کشور اقامت کنید نیز به چهار دسته کلی تقسیم می‌شود:

 1. تایپ A: ویزایی است که تنها در محدوده فرودگاه اعتبار دارد و همان‌جا صادر می‌شود. این نوع ویزا بیشتر برای مسافرینی که تنها قصد عبور از این کشور را دارند صادر می‌شود.
 2. تایپ B: این ویزا برای موارد اضطراری صادر می‌شود و تنها پنج روز اعتبار دارد تا بتوانید برخی کارهای مهم را انجام دهید.
 3. تایپ C: این ویزا اعتبار ۹۰ روزه دارد و به‌عنوان ویزای کوتاه‌مدت شناخته می‌شود. در صورت نیاز، متقاضی می‌تواند مدت‌اعتبار این ویزا را تا یک سال تمدید کند.
 4. تایپ D: درصورتی‌که قصد اقامت بیشتر از یک سال داشته باشید، ویزای شما در این دسته قرار می‌گیرد.

انواع ویزای پرتغال

ویزای شنگن پرتغال

کشور پرتغال در حوزه شینگن قرار داشته و افرادی که علاقه‌مند به دیدن این کشور هستند و برنامه سفر به آنجا را دارند، باید برای دریافت ویزای شنگن پرتغال اقدام کنند. این ویزا با توجه به هدف و ماهیت ورود شما به پرتغال صادر می‌شود و مدت اعتبار آن نیز بسته به همین موارد است. در راستای درخواست خود، باید مدارک لازم را به سفارت پرتغال بفرستید و پس از تأیید صحت آن‌ها، در مدت‌زمان کوتاهی ویزای شما صادر می‌شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای پرتغال

برای اخذ ویزای پرتغال لازم است مدارک شناسایی خود را به سفارت ارائه دهید. علاوه بر این، مدارک دیگری هم برای دریافت ویزای پرتغال نیاز دارید که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • گذرنامه: گذرنامۀ شما باید حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم تا قبل از هرگونه اقدامی، گذرنامۀ خود را تمدید کنید.
 • فرم درخواست ویزای پرتغال: فرم درخواست ویزا را از سایت وزارت امور خارجه پرتغال دانلود کنید و آن را تکمیل کنید.
 • عکس: قبل از فرستادن مدارک خود باید براساس الزامات شینگن یک عکس پرسنلی بگیرید. این تصویر ضمیمه مدارک شما خواهد شد. فقط در نظر داشته باشید که عکس جدید باشد و با آخرین تغییرات چهره شما مطابقت داشته باشد.
 • هزینه بیمه درمانی: شما باید هزینه‌ای را برای بیمه درمانی مسافرتی مطابق با قوانین شینگن پرداخت کنید.
 • هزینه ویزای پرتغال: برای اخذ ویزای پرتغال باید هزینه‌ آن را پرداخت کنید. رسید پرداخت این هزینه نیز باید در میان مدارک شما وجود داشته باشد.
 • برنامه سفر: شما باید قبل از درخواست برای ویزا، بلیت خود را رزرو کرده باشید. این بلیت باید هم تاریخ رفت و هم تاریخ برگشت داشته باشد تا تاریخ ورودوخروج شما کاملاً مشخص باشد.
 • محل اقامت: اگر قرار است در مدت سفر خود در هتل اقامت داشته باشید، باید مدارکی مبتنی بر رزرو هتل را نیز در بین مدارک ارسالی خود به سفارت قرار دهید.
 • تمکن مالی: فرقی ندارد که قرار است برای سفر تفریحی به پرتغال بروید یا برای تحصیل اقدام کنید، در هر صورت باید تمکن مالی خود را اثبات کنید. این تمکن شامل هزینه‌های اقامت و سفر شما خواهد شد.
 • گواهی اشتغال: در صورتی که شاغل هستید باید از شرکت یا کارفرمای خود گواهی اشتغال به کار بگیرید. در این گواهی مدت‌زمان مرخصی شما هم باید مشخص شده باشد.
 • گواهی نام‌نویسی در دانشگاه: اگر دانشجو هستید و قرار است برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید حتماٌ باید گواهی نام‌نویسی در دانشگاه را داشته باشید.
 • افراد زیر سن قانونی: افراد زیر سن قانونی باید شناسنامه و کپی گذرنامۀ والدین یا قیم قانونی خود، به همراه رضایت‌نامه امضا شده از سوی آن‌ها را هم به سفارت تحویل دهند.
 • دعوت‌نامه: اگر برای دیدار اقوام و خانواده خود به کشور پرتغال سفر می‌کنید لازم است حتماً دعوت‌نامه داشته باشید.

کلیه مدارک شناسایی که در بندهای بالا گفته شد باید یک دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی یا پرتغالی ترجمه کرده باشد. به هیچ عنوان نباید مدارک را به زبان فارسی برای سفارت بفرستید.

مراحل اخذ ویزای پرتغال

برای اخذ ویزای پرتغال ابتدا باید فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید. این فرم را هم می‌توانید به‌صورت حضوری از خود سفارت بگیرید و هم امکان دانلود کردن آن از وب سایت وزارت امور خارجه پرتغال وجود دارد. پس از تکمیل فرم، باید مدارک مورد نیاز را فراهم کنید که شامل مدارک شناسایی است. سپس مدارک خود را بفرستید.

باتوجه‌به اینکه در کدام کشور زندگی می‌کنید ممکن است نیاز به مصاحبه حضوری هم داشته باشید. در صورت نیاز، سفارت پرتغال در بلوار شهرزاد تهران قرار دارد. یک وقت مصاحبه تعیین کنید و در زمان مقرر حاضر می‌شوید. تا حدود دو هفته بعد از مصاحبه، درخواست ویزای شما پاسخ داده می‌شود.

هنگام حضور در سفارت باید هزینه ویزای پرتغال را پرداخت کنید که در بخش بعدی به‌طورکامل آن را توضیح می‌دهیم. هنگامی‌که ویزای شما پاسخ داده شد، باید برای گرفتن گذرنامۀ خود به سفارت بروید. در کشورهایی که سفارت پرتغال بسته شده است این کار یا از طریق دفترهای VFS انجام می‌شود یا باید به کشور همسایه سر زد.

هزینه ویزای پرتغال

فرقی ندارد که قرار باشد ویزای فرودگاهی یک کشور را بگیرید یا از قبل برای دریافت ویزا درخواست داده باشید، درهرصورت باید هزینه‌ای را برای صدور ویزا پرداخت کنید. همین مسئله دربارۀ ویزای پرتغال هم صدق می‌کند. هزینه ویزای پرتغال براساس سن و شرایط شما فرق می‌کند که در جدول زیر به تفکیک گفته شده است:

دسته‌بندی ویزای شینگن پرتغالقیمت ویزای پرتغال
بزرگ‌سالان و کودکان بالای ۱۲ سال۸۰ یورو
کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال۴۰ یورو
کودکان زیر ۶ سالرایگان
ساکنان کشورهای ارمنستان، آذربایجان و روسیه۳۵ یورو
دارندگان گذرنامه‌های دیپلماتیک، رسمی یا خدماتیرایگان
اعضای خانواده افرادی که تبعه اتحادیه اروپا هستندرایگان
دانش‌آموزان و دانشجویان و معلمان همراه در طول اردو مدرسهرایگان
محققانی که برای تحقیقات علمی سفر می‌کنندرایگان

اعتبار ویزای پرتغال

مدت‌اعتبار ویزای پرتغال به نوع ویزا بستگی دارد. حداکثر زمانی که می‌توانید با ویزای شینگن در کشور پرتغال بمانید ۹۰ روز است. نوع ویزا نیز شامل یک‌بارورود (Single Entry) و چندبارورود (Multiple Entry) است که براساس تصمیم سفارت صادر می‌شود. درصورتی‌که به شما ویزای یک‌بارورود داده شود، فقط یک بار می‌توانید وارد کشور پرتغال یا منطقه شینگن شوید. به محض اینکه از این منطقه خارج شوید دیگر اجازه ورود دوباره نخواهید داشت.

درصورتی‌که ویزای شما چندبارورود باشد می‌توانید در مدت‌زمان اعتبار ویزا هر چندبار که بخواهید به کشور پرتغال یا منطقه شینگن وارد شوید و از آن خارج شوید. مدت‌زمان کلی که می‌توانید اقامت داشته باشید همان‌طورکه گفتیم ۹۰ روز است و بعد از آن باید حتماً از کشور خارج شوید.

تمدید ویزای پرتغال

اگر جزو افراد غیرمقیم پرتغال هستید و ویزای شما باطل شده‌ است، باید برای تمدید ویزای پرتغال اقدام کنید. در نظر داشته باشید که به هر درخواست تمدید ویزایی پاسخ داده نمی‌شود و باید حتماً شرایط خاصی داشته باشید. این شرایط ممکن است بیماری یا وجود شرایط غیرطبیعی مانند جنگ در کشور مبدأ شما باشد.

برای درخواست تمدید ویزای پرتغال هم باید با SEF تماس بگیرید که اداره مهاجرت کشور پرتغال است. درخواست برای تمدید ویزای پرتغال هم به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود. این مورد را در نظر داشته باشید که اگر در حال حاضر با ویزای تحصیلی یا کاری در کشور پرتغال هستید، باید برای تمدید مجوز اقامت خود اقدام کنید و نیازی به تمدید ویزا ندارید. اگر از تاریخ انقضای ویزای شما ۳۰ روز گذشته باشد به درخواست تمدید ویزا پاسخی داده نمی‌شود؛ مگر اینکه شرایط خاصی داشته باشید.

انواع ویزای پرتغال

جواب ویزای پرتغال

مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا ویزای کوتاه‌مدت پرتغال صادر شود، در حدود دو هفته است. با این حال، باتوجه‌به شرایط خاص شما این مدت ممکن است تا ۳۰ روز هم طول بکشد. در موارد استثنائی ممکن است زمان صدور ویزای پرتغال تا ۶۰ روز هم طول بکشد. دلیل آن این است که سفارت پرتغال باید با دیگر کنسولگری‌ها دراین‌باره مشورت کند.

زمان لازم برای دریافت جواب ویزای پرتغال برای برخی از کشورها حداقل سه هفته زمان می‌برد. فهرست کامل این کشورها را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • افغانستان
 • الجزایر
 • بنگلادش
 • بلاروس
 • کامرون
 • جمهوری آفریقای مرکزی
 • چاد
 • جمهوری کنگو
 • مصر
 • ایران
 • عراق
 • اردن
 • کنیا
 • لبنان
 • لیبی
 • مالی
 • موریتانی
 • مراکش
 • نیجریه
 • کره شمالی
 • پاکستان
 • روسیه
 • رواندا
 • عربستان سعودی
 • سومالی
 • سودان جنوبی
 • سریلانکا
 • سوریه
 • تونس
 • ازبکستان
 • ویتنام
 • یمن

برای اینکه از هرگونه تأخیر در دریافت ویزای پرتغال جلوگیری کنید، باید در سریع‌ترین زمان درخواست را بفرستید. بهترین زمان حدود یک ماه قبل از شروع سفر است. نکته مهمی که دراین‌باره وجود دارد این است که نباید زودتر از سه ماه قبل از پرواز، برای دریافت ویزای پرتغال درخواست کنید.

فرم مشاوره اخذ ویزای پرتغال

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه ویزای پرتغال چقدر است؟

هزینه ویزای پرتغال برای افراد بزرگ‌سال و کودکان بالای ۱۲ سال، ۸۰ یورو و برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال، ۴۰ یورو و برای کودکان زیر ۶ سال رایگان است.

ویزای پرتغال چقدر اعتبار دارد؟

مدت‌زمان اعتبار ویزای پرتغال سه ماه یا ۹۰ روز است. پس از پایان این مدت باید از کشور پرتغال یا حوزه شینگن خارج شوید.

آیا رفتن به پرتغال ویزا می‌خواهد؟

بله. برای سفر و تحصیل و کار در کشور پرتغال به گرفتن ویزا نیاز دارید.

با ویزای پرتغال چند بار می‌توانم به این کشور وارد شوم؟

این مسئله به نوع ویزای شما بستگی دارد. اگر ویزای شما یک‌بار وجود باشد خیر. شما فقط یک‌بار می‌توانید وارد خاک پرتغال یا دیگر کشورهای شینگن شوید و بعد از خروج دیگر امکان ورود دوباره ندارید. بااین‌حال اگر ویزای شما چندبارورود باشد تا مدتی که ویزا اعتبار داشته باشد می‌توانید هر چندبار که بخواهید به کشور پرتغال وارد شوید و از آن خارج شوید.

آیا در لحظه ورود به پرتغال می‌توانم ویزای پرتغال بگیرم؟

اگر ساکن کشور ایران هستید باید قبل از ورود به پرتغال برای اخذ ویزا اقدام کنید و امکان دریافت ویزای فرودگاهی را ندارید.

چه کسانی به ویزای پرتغال نیاز دارند؟

افراد ساکن کشورهایی مانند افغانستان، ایران، عراق، کویت، لبنان و... برای ورود به پرتغال نیاز به درخواست ویزا دارند.

آیا می‌توانم ویزای پرتغال خود را تمدید کنم؟

به‌طورکلی بله. امکان تمدید ویزای پرتغال وجود دارد؛ اما برای اینکه تمدید انجام شود باید دلیل موجهی برای سفارت داشته باشید.

گرفتن جواب ویزای پرتغال چقدر طول می‌کشد؟

به‌طورمتوسط دو هفته کاری زمان می‌برد تا ویزای پرتغال صادر شود.