شاید این پرسش که «چگونه ویزای قطر بگیرم؟» برای بسیاری از ما به وجود آمده باشد. در ادامه مقاله به این پرسش، پاسخ داده می‌شود.

کشور قطر برای متقاضیان سفر به این کشور انواع مختلفی از ویزا را صادر می‌کند. انواع ویزای قطر شامل ویزای توریستی، ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای دیپلماتیک، ویزای بازرگانی، ویزای شهروندان حوزه خلیج‌فارس به نام GCC، ویزای همراه دارندگان GCC، ویزای ترانزیت و ویزای مشترک قطر و عمان هستند. در حال حاضر شهروندان بیش از ۸۰ کشور دنیا می‌توانند بدون ویزا به قطر سفر کنند؛ اما ویزای قطر برای ایرانیان همچنان برقرار است و شهروندان کشور ما برای سفر به این کشور باید ویزا بگیرند

اخذ ویزا
پرچم قطر
مشاوره رایگان

شرایط ویزای قطر

شرایط ویزای قطر

ویزای قطر دو نوع بلندمدت (Type D) و کوتاه‌مدت (Type C) دارد و قیمت ویزای قطر بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ ریال قطر است. ویزای قطر به‌مدت ۳۰ روز اعتبار دارد و یک‌بار ورود است. ایرانیان برای سفر به قطر می‌توانند درخواست صدور ویزای الکترونیکی قطر را داشته باشند. میزان تمکن مالی که دولت قطر برای صدور ویزا اعلام کرده است ۵۰۰۰ ریال قطر است. مدت‌زمان صدور ویزا یک تا دو ماه بوده و قابل تمدید است.

بعد از شیوع کرونا شرایط ویزای قطر تغییراتی داشته است. افرادی که قصد دارند به این کشور سفر کنند باید کارت واکسیناسیون به همراه داشته باشند که از تاریخ تزریق آن حداقل ۱۴ روز گذشته باشد. ویزای اقامت دائم قطر به‌راحتی صادر نمی‌شود؛ حتی افرادی که به‌مدت ۳۰ سال در این کشور مشغول به کار هستند ممکن است نتوانند اقامت دائم این کشور را به دست بیاورند.

انواع ویزای قطر

ویزای قطر انواع مختلفی دارد؛ اما به‌طورکلی به دودسته کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود. ویزای کوتاه‌مدت برای اقامت کمتر از ۳۰ روز و ویزای بلندمدت برای اقامت بیشتر از ۳۰ روز است. انواع ویزای قطر شامل ویزای کاری قطر، ویزای توریستی، ویزای کاری، ویزای تجاری، ویزای تحصیلی، ویزای دیدار با خانواده، ویزای شهروندان حوزه خلیج‌فارس و ویزای اقامت است.

ویزای ورزشی قطر برای ورزشکارانی صادر می‌شود که برای مسابقات ورزشی قصد ورود به این کشور را دارند. اخذ ویزای ورزشی قطر تنها برای ورزشکاران حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای ممکن است. ویزای طلایی قطر نیز تنها به افرادی داده می‌شود که سرمایه‌گذاری خاص در این کشور داشته باشند. ویزای همراه قطر برای افرادی صادر می‌شود که قصد سفر به این کشور را داشته باشند و اعضای خانواده خود را به همراه دارند.

متقاضیان با توجه به هدف سفرشان می‌توانند یکی از انواع ویزای قطر را بگیرند. ویزای دائم قطر بعد از اقامت طولانی در این کشور به بعضی از متقاضیان داده می‌شود.

ویزای توریستی قطر

ویزای توریستی یا ویزای تفریحی قطر با هدف گردشگری و سفر تفریحی به این کشور گرفته می‌شود. این ویزا تنها به‌مدت ۳۰ روز اعتبار دارد. ویزای توریستی قطر شامل انواع زیر است:

 • ویزای توریستی قبل و بدو ورود به قطر: این ویزا به‌صورت آنلاین و در هنگام ورود به قطر برای اتباع برخی از کشورها صادر می‌شود. این ویزا شامل شهروندان ایرانی نمی‌شود.
 • ویزای توریستی کارفرما: به برخی از کارفرماها اجازه داده می‌شود برای افراد، ویزای توریستی صادر کنند. این ویزای قطر برای شهروندان ایرانی صادر نمی‌شود.
 • ویزای توریستی که قطر ایرویز یا هتل‌ها صادر می‌کند. این ویزا را هتل‌های مجاز در قطر و کارکنان شرکت‌های هوایی برای متقاضیان پرواز به قطر صادر می‌کنند.
 • ویزای توریستی مشترک قطر و عمان: شهروندان بیش از ۳۳ کشور می‌توانند با یک ویزای مشترک از کشورهای قطر و عمان بازدید کنند. ایران جزو این کشورها نیست.
 • ویزای توریستی قطر برای ایرانیان الزامی است.
 • ویزای مسافرتی قطر شرایطی مشابه ویزای توریستی دارد.

ویزای تحصیلی قطر

ویزای تحصیلی قطر برای دانشجویان بین‌المللی صادر می‌شود که قصد تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارند. مدت‌اعتبار این ویزا مطابق با مدت دوره تحصیلی در این کشور است. افرادی که قصد دارند این ویزا را بگیرند باید از مؤسسه یا دانشگاه محل تحصیل خود نامه پذیرش داشته باشند. ویزای تحصیلی در قطر از طریق سایت VFS Global صادر می‌شود.

ویزای کار قطر

چگونه ویزای کار قطر بگیریم؟ این پرسشی است که برای متقاضیان کار در قطر وجود دارد. ویزای کار در قطر برای متقاضیانی صادر می‌شود که از سوی کارفرمای قطری پیشنهاد کار یا جاب آفر داشته باشند. افرادی که قصد دارند در کشور قطر کار کنند ابتدا باید رزومه خود را برای کارفرمای قطری بفرستند. در صورت پذیرش، خود کارفرما مراحل صدور ویزای کار قطر را انجام می‌دهد.

ویزای کار در قطر به دو دسته تقسیم می‌شود:

 • ویزای کاری: این نوع ویزا که به آن ویزای سه‌ماهه قطر گفته می‌شود، برای کارگران و افرادی صادر می‌شود که به تازگی در این کشور مشغول به کار می‌شوند. مدت‌اعتبار این ویزا سه ماهه است و برای دریافت آن باید از یک مؤسسه و شرکت معتبر قطری دعوت‌نامه داشته باشید.
 • ویزای تجاری ۷۲ ساعته: این ویزا در بدو ورود به قطر صادر می‌شود و به‌مدت ۷۲ ساعت اعتبار دارد. این ویزا برای سفرهای کاری کوتاه‌مدت و بستن قراردادهای تجاری مناسب است.
 • ویزای جستجوی کار قطر برای افرادی صادر می‌شود که قصد رفتن به قطر برای پیدا کردن کار مناسب را دارند. این ویزا از طریق کارفرما و با اعتبار سه‌ماهه صادر می‌شود.
 • ویزای شش‌ماهه قطر نیز در حال حاضر تنها برای متقاضیان کار در قطر صادر می‌شود.

 

ویزای ترانزیت قطر

ویزای ترانزیت قطر این اجازه را به متقاضی می‌دهد تا به‌مدت ۲۴ ساعت برای ترانسفر در فرودگاه قطر توقف داشته باشد. مدت‌اعتبار این ویزا ۲۴ ساعت است و تمدیدشدنی نیست. اگر قصد دارید در مسیر سفر خود در فرودگاه قطر توقف داشته باشید باید ویزای ترانزیت قطر را بگیرید.

ویزای ترانزیت قطر برای کارگرانی، مانند دریانوردان یا رانندگان کامیون که موقتاً در فرودگاه حضور دارند الزامی است. ویزای ترانزیت هواپیمایی قطر نیز برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند در مسیر سفر هوایی خود در فرودگاه قطر حضور داشته باشند. این ویزا رایگان است.

ویزای سرمایه‌گذاری قطر

افرادی که قصد دارند در یکی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در قطر سرمایه‌گذاری کنند می‌توانند با اخذ ویزای سرمایه‌گذاری قطر به این کشور بروند. برای گرفتن این ویزا نیازی به داشتن دعوت‌نامه از کارفرما وجود ندارد. این افراد باید برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری، اسناد مالکیت خانه و دیگر اموال، گواهی عدم سوءپیشینه و گواهی سلامت خود را به سفارت قطر ارائه می‌کنند.

حداقل میزان سرمایه‌گذاری در قطر ۲۰۰هزار دلار است که به اقامت کوتاه‌مدت در این کشور منجر می‌شود.

ویزای تجاری قطر

ویزای تجاری قطر برای افرادی صادر می‌شود که قصد راه‌اندازی کسب‌وکار و بازاریابی در این کشور را دارند. برای دریافت این ویزای کشور قطر باید از طریق آژانس‌هایی که فعالیت تجاری دارند یا از طریق شرکت‌های تجاری قطر اقدام کرد و دعوت‌نامه گرفت.

ویزای ازدواج قطر

ویزای ازدواج قطر و کسب اقامت این کشور تنها برای خانم‌هایی ممکن است که قصد ازدواج با مرد قطری را داشته باشند. بعد از گذشت سه تا پنج سال از ازدواج، متقاضی می‌تواند طبق قانون، تقاضای اقامت دائم قطر را داشته باشد. مدارک لازم برای دریافت اقامت از طریق ازدواج شامل مدرک ازدواج رسمی و اثبات مجرد بودن طرفین است.

 

ویزای قطر برای جام جهانی

ویزای قطر برای جام جهانی

اگر قصد دارید برای تماشای بازی‌های جام جهانی به قطر سفر کنید باید ویزای توریستی این کشور را بگیرید. دریافت ویزای توریستی این کشور روش‌های مختلفی دارد که در ادامه هر کدام را بررسی می‌کنیم:

 • دریافت ویزا از آژانس‌های هواپیمایی: برای دریافت ویزای توریستی می‌توانید به آژانس‌های هواپیمایی بروید. مدارک لازم ازجمله هزینه ویزا، چک ضمانت برگشت و گذرنامۀ خود را به آژانس بدهید تا ویزای توریستی صادر شود.
 • دریافت ویزای قطر از طریق VFS Global: این شرکت خصوصی در سراسر جهان فعالیت داشته و درواقع مراحل صدور ویزا را انجام می‌دهد. این شرکت کار تشخیص هویت برای صدور ویزا را نیز انجام می‌دهد. در کشور ما چند سفارتخانه ازجمله قطر مراحل صدور ویزا را به این شرکت واگذار کرده‌اند. متقاضی باید کپی بلیت رفت‌وبرگشت، پرینت حساب بانکی و مدارک خود را تحویل این شرکت بدهد و منتظر صدور ویزا بماند.
 • ویزای فرودگاهی: ویزای فرودگاهی قطر به افرادی داده می‌شود که همراه خود ۱۵۰۰ دلار آمریکا، رسید رزرو هتل و بلیت برگشت را داشته باشند. ویزای فرودگاهی قطر برای ایرانیان نیز صادر نمی‌شود.
 • یکی دیگر از روش‌های سفر به قطر برای جام جهانی اخذ هیا کارت (Hayya card) است. این کارت در مدت برگزاری مسابقات جام جهانی جایگزین ویزا شده و به مسافر اجازه ورود به ورزشگاه را می‌دهد.
 • قیمت ویزای جام جهانی قطر همان قیمت ویزای توریستی قطر است.
 • شرایط ویزای قطر برای جام جهانی همان شرایط ویزای توریستی این کشور است.
 • هزینه ویزای فرودگاهی قطر مانند ویزای توریستی است. بهتر است قبل از سفر ویزای خود را بگیرید تا نیازی به ویزای فرودگاهی نداشته باشید.

ویزای الکترونیکی قطر

ویزای الکترونیکی قطر از طریق سایت مربوط به صدور ویزا صادر می‌شود. در گذشته، افراد برای دریافت ویزا باید به سفارت کشور مقصد می‌رفتند؛ اما در حال حاضر از طریق سایت‌های اینترنتی می‌توانند مدارک را ارائه کنند و پس‌ازمدتی ویزای خود را بگیرند.

ویزای الکترونیکی قطر نیز از طریق سایت VFS Global صادر می‌شود. کشور قطر صدور ویزای خود را به این شرکت واگذار کرده است. امکان پیگیری یا لغو ویزای قطر از طریق سایت مربوطه ممکن است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای قطر

مدارک لازم برای اخذ ویزای قطر

برای دریافت ویزای قطر باید مدارک را به‌صورت رنگی اسکن کنید و از طریق سایت صدور ویزای قطر درخواست صدور ویزا بدهید. اخذ ویزای قطر برای ایرانیان به‌صورت الکترونیکی ممکن شده است و متقاضیان می‌توانند بدون رفتن به سفارت این کشور تقاضای صدور ویزای الکترونیکی قطر داشته باشند. مدارک لازم برای ویزای قطر شامل:

 • تصویر صفحه مشخصات گذرنامه
 • عکس جدید پاسپورتی
 • بلیت تأییدشده سفر به قطر
 • اثبات اقامت در قطر مانند رزرو هتل
 • ارائه مدارک تمکن مالی در حدود ۵۰۰۰ ریال قطر
 • اگر قصد اخذ ویزای دیدار با دوستان را دارید باید مدارکی ازجمله: دعوت‌نامه، شناسه قطر و ویزای اقامت آن‌ها، کپی صفحه اول گذرنامه و کپی از سند قرارداد اجاره آن‌ها را ارائه دهید.
 • تصویر شناسنامه
 • گواهی ازدواج
 • سابقه سفرهای قبلی
 • اسناد مربوط به سرمایه‌گذاری در قطر

بعد از ارائه مدارک باید در صورت لزوم برای مصاحبه به سفارت این کشور بروید. معمولاً ویزای قطر بین یک تا دو ماه صادر می‌شود. نشانی سفارت قطر در تهران خیابان آفریقا، خیابان گل‌آذین است. خرید ویزای قطر ممکن نیست و تنها از طریق سفارت صادر می‌شود.

مراحل اخذ ویزای قطر

لغو ویزای قطر برای ایرانیان هنوز اتفاق نیفتاده است. این درحالی است ‌که شهروندان کشورهای زیادی می‌توانند بدون ویزا به این کشور سفر کنند. ثبت‌نام ویزای قطر از طریق سایت قطر ویزا یا VFSGlobal انجام می‌شود. متقاضی در این مرحله باید اسناد خواسته‌شده را روی سایت بارگذاری کند تا مورد بررسی قرار گیرد. اخذ ویزای فوری قطر برای افرادی که قصد دارند سریع‌تر وارد این کشور شوند ممکن است.

هزینه ویزای قطر

هزینه ویزای توریستی قطر ۲۰۰ ریال است. اگر افراد خانواده و تحت تکفل شما را همراهی می‌کنند برای هرکدام باید ۵۰ ریال قطر بپردازید.

نوع ویزا

هزینه به ریال قطر

ویزای توریستی

۲۰۰ ریال

ویزای توریستی فوری

۱۰۰ ریال

ویزای ترانزیت قطر

۱۰۰ ریال

ویزای تجاری

۲۰۰ ریال

ویزای اتباع شورای همکاری خلیج‌فارس

۱۰۰ ریال

ویزا برای افراد رسمی کشورهای خارجی

رایگان

تمدید ویزای قطر

۵۵۰ درهم

دعوت‌نامه ۶ ماهه کاری قطر

۲۲۰ ریال

قيمت ویزای قطر برای ایرانیان مانند دیگر کشورها است و تفاوتی ندارد.

اعتبار ویزای قطر

ویزای قطر ۳۰ روز اعتبار دارد و یک‌بار ورود است. برای تمدید اعتبار این ویزا باید داخل خاک این کشور و از طریق وزارت کشور اقدام کرد. معمولاً ویزای کوتاه‌مدت تا ۹۰ روز و ویزای بلندمدت بیش از ۹۰ روز تمدید می‌شوند. ویزای قطر به‌صورت آنلاین تمدیدشدنی است. برای این کار وارد سایت وزارت کشور قطر شوید و درخواست تمدید ویزا بدهید.

تمدید ویزای قطر

تمدید ویزای قطر

تمدید ویزای قطر به‌صورت حضوری در داخل خاک قطر و به‌صورت آنلاین ممکن است. برای تمدید ویزای قطر به سایت وزارت کشور سر بزنید و مراحل زیر را دنبال کنید.

 • مشخصات خواسته‌شده ازجمله شماره ویزا و شماره گذرنامه و کد تصویری را وارد کنید
 • مدت‌زمان درخواستی تمدید ویزا را وارد کنید
 • هزینه مربوط به تمدید ویزای قطر را پرداخت کنید. این هزینه در حدود ۲۰۰ ریال قطر است

جواب ویزای قطر چقدر طول می‌کشد؟

ویزای قطر معمولاً بین یک تا دو ماه صادر می‌شود. اگر ویزا ریجکت نشود معمولاً در فاصله زمانی گفته‌شده صادر می‌شود. برای اطمینان از رد نشدن درخواست و ریجکت ویزا بهتر است مدارک را به‌صورت کامل و دقیق ارائه دهید. در صورت مصاحبه در سفارت نیز باید به‌خوبی مصاحبه را انجام دهید تا ویزای مورد درخواست صادر شود.

قوانین ویزای قطر چندان سخت و پیچیده نیست و احتمال ریجکتی آن کم است. درصورتی‌که درخواست ویزا رد شود هزینه ویزا پس داده نمی‌شود و متقاضی باید دوباره درخواست دهد؛ بنابراین مدارک خود را بدون نقص ارائه دهید تا درخواست شما رد نشود. نمونه ویزای قطر و مدارک مربوط به آن در سایت صور ویزای قطر موجود است. چگونگی اخذ ویزای قطر در این سایت توضیح داده شده است.

فرم مشاوره ویزای قطر

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه ویزای قطر چقدر است؟

هزینه ویزای توریستی قطر در حال حاضر ۲۰۰ ریال قطر است.


مدارک لازم برای دریافت ویزای قطر چیست؟

مدارک صدور ویزای توریستی قطر شامل گذرنامه، بلیت رفت‌وبرگشت و ۱۵۰۰ دلار آمریکا است.

ویزای قطر چقدر اعتبار دارد؟

ویزای توریستی قطر ۹۰ روز اعتبار دارد؛ اما تنها ۳۰ روز می‌توان در قطر ماند.

چگونه ویزای قطر برای جام جهانی بگیرم؟

برای دریافت ویزای جام جهانی قطر می‌توان به سایت VFSGloba سر زد یا از طریق آژانس‌های هواپیمایی برای دریافت ویزای توریستی قطر اقدام کرد.