برای اینکه بتوانید به کشورهای دیگر سفر کنید باید ویزا داشته باشید. روسیه یکی از کشورهایی است که از افراد خارجی برای ورود به این کشور ویزا می‌خواهد.

تمامی اتباع خارجی برای سفر به روسیه ملزم به داشتن ویزای ورود هستند. ویزا تاریخ‌های ورود/خروج، اطلاعات حیاتی، جزئیات گذرنامه و برخی اطلاعات دربارۀ دعوت‌کننده را نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که ویزای روسیه همانند مجوز ورود باید یک مجوز خروج نیز داشته باشد. در این مقاله انواع ویزای روسیه و تمام شرایط مربوط به گرفتن آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم.

اخذ ویزا
پرچم روسیه
مشاوره رایگان

شرایط ویزای روسیه

روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان ازنظر مساحت و نهمین کشور پرجمعیت جهان است. این کشور مرز بین دو قاره اروپا و آسیا است و در شرق اروپا و شمال آسیا قرار دارد. پایتخت روسیه، مسکو و یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان است.

روسیه به‌دلیل آب‌وهوای سرد، ادبیات عالی، معماری منحصربه‌فرد، طبیعت زیبا و خرس‌هایش شناخته شده است. به‌همین‌دلیل است که تعداد گردشگران خارجی در روسیه هرسال افزایش پیدا می‌کند. بیشتر افراد قبل از سفر باید ویزای روسیه را بگیرند.

ویزای روسیه مجوزی است که به شکل یک برچسب در گذرنامه چسبانده می‌شود. این ویزا به دارندۀ آن اجازه می‌دهد تا در یک بازه زمانی مشخص وارد کشور روسیه شود و پس از مدت‌زمان اقامت، از این کشور خارج شود.

تمامی اتباع خارجی برای سفر به روسیه ملزم به داشتن ویزای ورود هستند. باید بدانید ویزای روسیه همانند مجوز ورود باید یک مجوز خروج نیز داشته باشد. علاوه‌بر این، روسیه امکان بازدید بدون ویزا تا ۷۲ ساعت را برای مسافران کشتی کروز و مسافران گذری از طریق چندین بندر فراهم کرده است. ترانزیت بدون ویزا از طریق چندین فرودگاه امکان‌پذیر است. مأموران دیپلمات از چندین کشور نیز در چند مورد از ارائه ویزا معاف هستند.

انواع ویزای روسیه

ویزای روسیه انواع مختلفی دارد. شما باید با توجه به هدفتان از سفر برای یک نوع ویزای خاص درخواست دهید. به‌عنوان‌مثال اگر قصد کار کردن در این کشور را دارید باید برای ویزای کاری درخواست دهید. در اینجا انواع ویزای روسیه را به شما معرفی می‌کنیم تا در تصمیم‌گیری خود دچار مشکل نشوید.

 • ویزای کاری روسیه
 • ویزای توریستی روسیه
 • ویزای تحصیلی روسیه
 • ویزای ترانزیت روسیه
 • ویزای شخصی روسیه
 • ویزای تجاری روسیه
 • ویزای خروج از روسیه
 • ویزای الکترونیکی روسیه
 • ویزای بشردوستانه روسیه

در ادامه، هریک از این ویزاها را به‌طور مفصل برایتان شرح می‌دهیم.

ویزای کاری روسیه

ویزای کاری روسیه یک ویزا برای ورود به این کشور و کار در این کشور است. این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که قبلاً در روسیه یک شغل برای خود پیدا کرده‌اند.

ویزای کاری روسیه یک‌بار ورود است و تا ۹۰ روز اعتبار دارد. امکان تمدید این ویزا هم از طریق وزارت کشور روسیه میسر می‌شود.

چه کسانی باید ویزای کار روسیه بگیرند؟

فقط اتباع کشور بلاروس و اوستیای جنوبی می‌توانند بدون ویزا در روسیه کار کنند. سایر افراد از کشورهای دیگر باید برای کار در روسیه درخواست ویزا بدهند.

مراحل درخواست ویزای کار روسیه

روند درخواست ویزای کار روسیه شامل چند مرحله است. مرحله‌های زیر را برای گرفتن ویزای کاری دنبال کنید:

 • در روسیه کار پیدا کنید. اگر در این کشور شغلی نداشته باشید، نمی‌توانید برای ویزای کار روسیه درخواست دهید
 • اعتبار گذرنامۀ خود را بررسی کنید. گذرنامۀ شما باید حداقل ۶ماه اعتبار داشته باشد
 • برای کار در روسیه باید دعوت‌نامه کار (پشتیبانی ویزا) بگیرید. کارفرمای شما مسئول دریافت دعوت‌نامه از وزارت کشور روسیه است
 • فرم درخواست ویزای کار روسیه را به‌صورت آنلاین تکمیل کنید. این فرم را می‌توانید در وب‌سایت وزارت خارجه روسیه پیدا کنید
 • مدارک موردنیاز برای ویزای کار روسیه را جمع‌آوری کنید. فهرست مدارک موردنیاز برای ویزای کار روسیه را در ادامه بیان می‌کنیم
 • درخواست ویزای کار روسیه را به‌صورت حضوری بفرستید. باید به سفارت روسیه یا مرکز پردازش ویزا در کشور خود بروید
 • هزینه ویزای کار روسیه را پرداخت کنید. هزینه‌های ویزای کار از ۳۰ یورو تا ۵۰۰یورو متغیر است

پس از انجام این مرحله‌ها باید منتظر جواب ویزای خود باشید. ممکن است سفارت، شما را برای مصاحبه حضوری دعوت کند. اگر سفارت، تصمیم به دادن ویزا داشته باشد، آن را به‌صورت برچسب روی گذرنامۀ شما می‌چسباند

مدارک موردنیاز برای ویزای کار روسیه

باید برای درخواست ویزای کار یک سری مدارک جمع‌آوری کنید. این مدارک باید معیارهای تعیین‌شدۀ مقامات روسیه را برآورده کنند. به این مدارک توجه ویژه‌ای داشته باشید؛ زیرا آن‌ها تأثیر مستقیمی بر روند تصمیم‌گیری دربارۀ درخواست شما دارند و ممکن است باعث رد شدن درخواستتان شوند.

مدارک لازم ویزای کار روسیه

مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای کار روسیه به شرح زیر است:

۱. دعوت‌نامه ویزای وزارت کشور روسیه. دعوت‌نامه باید اصل و به‌صورت کاغذی یا الکترونیکی باشد. کارفرمای روسی شما باید برایتان این دعوت‌نامه را از وزارت کشور بگیرد

۲. نامۀ کارفرما. شما باید نامه‌ای را برای درخواست ویزای کار بفرستید که کارفرمای شما نوشته باشد و امضاشده باشد

۳. گواهی آزمایش ایدز (HIV). این آزمایش باید حداقل سه ماه قبل از درخواست انجام شود. همچنین باید ۱۵ تا ۳۰ روز از روز درخواست شما اعتبار داشته باشد

۴. مدارک بیمه. این مدرک فقط برای شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، ایران، ایسلند، اسرائیل، لیختن‌اشتاین، موناکو، نروژ و سوئیس ضروری است. این مدرک را باید یک شرکت بیمه خارجی یا یک شرکت بیمه روسی صادر کند

ویزای توریستی روسیه

ویزای توریستی روسیه

ویزای توریستی روسیه مجوز ورود مسافران به کشور روسیه برای مقاصد توریستی است. این ویزا چندین تفاوت با سایر ویزاهای روسیه دارد که عبارت‌اند از:

 • مدارک موردنیاز
 • هزینه‌های ویزا
 • زمان پردازش برنامه
 • مدت اقامت مجاز
 • تعداد ورودی‌های مجاز
 • محدوده فعالیت‌های مجاز برای انجام با این ویزا

چه کسانی باید ویزای توریستی روسیه بگیرند؟

بر اساس سیاست ویزای روسیه، شهروندان بیشتر کشورها به ویزای توریستی روسیه نیاز دارند. بااین‌حال، چندین کشور وجود دارند که اتباع آن‌ها از این شرط مستثنا هستند. علاوه بر این، چندین گروه از افراد از ارائه این ویزا معاف هستند یا می‌توانند با ویزای الکترونیکی وارد روسیه شوند.

مدارک موردنیاز برای ویزای توریستی روسیه

ویزای توریستی علاوه بر مدارک کلی به یک سری مدارک دیگر هم نیاز دارد، ازجمله:

۱. دعوت‌نامه برای گردشگری. برای اثبات اینکه قصد شما از سفر به روسیه گردشگری است باید یکی از مدارک زیر را ارائه دهید:

 • نامه‌ای از شرکت تور یا خط کروز. نامه باید برنامه سفر شما را تأیید کند و یک کپی از تأییدیه یک شرکت مسافرتی مجاز روسیه را داشته باشد. این نامه باید شماره مرجع و شماره تأییدیه ویزا را هم نشان دهد
 • تأیید هماهنگی هتل. یک شرکت مسافرتی روسی یا هتلی در روسیه که در آن اقامت خواهید داشت باید این تأییدیه را برای شما صادر کند. این نامه باید شامل شماره مرجع و شماره تأییدیه ویزا باشد

۲. گواهی ثبت خودرو. هنگام سفر به روسیه برای گردشگری با خودرو، ارائه گواهی ثبت خودرو الزامی است.

هزینه ویزای توریستی روسیه از ۷۵ تا ۲۲۵ یورو متغیر است.

ویزای تحصیلی روسیه

ویزای تحصیلی روسیه برای افرادی صادر می‌شود که می‌خواهند برای مقاصد تحصیلی وارد این کشور شوند. روسیه بر اساس دعوت‌نامه‌های وزارت کشور ویزای تحصیلی صادر می‌کند. این ویزاها می‌توانند تک‌ورودی، دو ورودی یا چندورودی باشند.

ویزای تحصیلی روسیه ۹۰ روز اعتبار دارد. وزارت کشور می‌تواند اعتبار آن را برای مدت قرارداد تحصیلی تا یک سال نیز تمدید کند.

چه کسانی باید ویزای تحصیلی روسیه بگیرند؟

بیشتر شهروندان غیر روسی جهان که مایل به تحصیل در روسیه هستند برای انجام این کار باید ویزا داشته باشند. فقط اتباع بلاروس و اوستیای جنوبی می‌توانند برای مدت نامحدود و بدون ویزا در روسیه بمانند. شما بسته به ملیت خود می‌توانید برای اهداف تحصیلی وارد روسیه شوید و تا ۱۴، ۳۰، ۶۰ یا ۹۰ روز در این کشور بمانید.

مدارک موردنیاز برای ویزای تحصیلی روسیه

بخش اصلی هر فرایند درخواست ویزای روسیه، جمع‌آوری مدارک است. مدارک موردنیاز برای ویزای تحصیلی روسیه به شرح زیر است:

۱. دعوت‌نامه تحصیلی. این دعوت‌نامه سندی است که ادعاهای شما را دربارۀ هدفتان از ورود به روسیه بیان می‌کند. سه نوع دعوت‌نامه قابل‌قبول برای ویزای تحصیلی روسیه وجود دارد:

 • دعوت‌نامه وزارت کشور روسیه: دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته‌اید مسئول ارائه این دعوت‌نامه به شماست. باید آن را به‌صورت کاغذی یا الکترونیکی به سفارت بدهید
 • دعوت‌نامه تلکس (A telex invitation) از وزارت امور خارجه روسیه: دانشگاه شما باید این دعوت‌نامه را از وزارت امور خارجه روسیه درخواست کند. سپس وزارتخانه، دعوت‌نامه را به سفارت روسیه در کشور شما می‌فرستد. دانشگاه باید شماره‌ای شش‌رقمی به شما بدهد که باید آن را به سفارت ارائه دهید
 • یک کپی از دعوت‌نامه مستقیم دانشگاه شما در روسیه: این دعوت‌نامه فقط برای تحصیل کوتاه‌مدت معتبر است. رئیس دانشگاه یا رئیس گروه بین‌الملل، نامه را مهر و امضا می‌کند. توجه داشته باشید که نامه باید روی کاغذ رسمی دانشگاه روسیه چاپ شود.
 • گواهی آزمایش ایدز (HIV): این آزمایش برای ویزای تحصیلی موردنیاز است.
 • بیمه سلامت

ویزای ترانزیت روسیه

ویزای ترانزیت روسیه

ویزای ترانزیت روسیه نوعی ویزا است که برای ورود به روسیه و عبور از خاک آن برای رسیدن به یک کشور دیگر صادر می‌شود. افرادی که از طریق هوایی و زمینی ترانزیت می‌شوند، هر دو واجد شرایط دریافت ویزای ترانزیت هستند.

چه کسانی باید ویزای ترانزیت روسیه بگیرند؟

بیشتر اتباع کشورهای جهان، حتی برای ترانزیت هم به ویزای روسیه نیاز دارند. موارد زیر از ارائه این ویزا معاف هستند:

 • اتباع کشورهایی که می‌توانند برای گردشگری یا مقاصد دیگر بدون ویزا وارد روسیه شوند
 • مسافرانی که بر فراز کشور روسیه بدون تغییر پرواز سفر می‌کنند
 • مسافرانی که با یک شرکت هواپیمایی بین‌المللی پرواز می‌کنند و پروازهای خود را در روسیه تغییر می‌دهند؛ البته به شرطی که این فرودگاه، منطقه ترانزیت داشته باشد

مدارک موردنیاز برای ویزای ترانزیت روسیه

اگرچه ویزای ترانزیت برای اقامت در کشور روسیه کاربردی ندارد؛ اما برای گرفتن آن باید یک سری مدارک ارائه کنید. این مدارک ثابت می‌کنند که مسافر قصد ترانزیت دارد و نمی‌خواهد در روسیه اقامت داشته باشد. همچنین این مدارک برای بررسی سوابق فردی که وارد کشور می‌شود لازم است.

علاوه بر مدارک موردنیاز برای هر ویزای روسیه، باید مدارک زیر را برای ویزای ترانزیت روسیه بفرستید:

 • ویزای معتبر به کشوری که می‌خواهید پس از خروج از روسیه وارد آن شوید
 • یک کپی از بلیت رفت‌وبرگشت تأییدشده به روسیه (هواپیما/ قطار/ اتوبوس)
 • نامه پوششی. در این نامه باید هدف از عبور از کشور روسیه را توضیح دهید. اگر با ماشین سفر می‌کنید، مسیرهای سفر را درج کنید. فتوکپی گواهی ثبت خودرو با ذکر مشخصات مالک و وسیله نقلیه را نیز ضمیمه کنید

توجه داشته باشید که سفارت روسیه می‌تواند از شما مدارک اضافی درخواست کند. آن‌ها همچنین ممکن است بخواهند با شما مصاحبه کنند.

هزینه‌های ویزای ترانزیت روسیه به ملیت شما و چند فاکتور دیگر بستگی دارد.

ارزان‌ترین ویزای ترانزیت روسیه ۳۲٫۸یورو است. گران‌ترین ویزای ترانزیت روسیه هم ۲۸۲٫۱یورو است. هزینه ویزای روسیه غیرقابل برگشت است. این هزینه را می‌توان با پول نقد یا کارت‌بانکی پرداخت کرد.

زمان پردازش ویزای ترانزیت، سه روز کاری است.

ویزای ترانزیت برای مسافران هوایی، سه روز اعتبار دارد. از طرفی ویزای ترانزیت برای مسافران جاده‌ای یا ریلی تا ۱۰ روز اعتبار خواهد داشت. ویزای ترانزیت روسیه می‌تواند یک‌بار ورود یا دوبار ورود باشد. ویزای دوبار ورود تا ۳۰ روز اعتبار دارد. درصورتی‌که مسافران، یک ماه پس از اولین ترانزیت، به برگشت به روسیه نیاز داشته باشند، باید برای ویزای ترانزیت دوم در سفارت یا کنسولگری روسیه در کشوری که در حال حاضر در آن اقامت دارند درخواست دهند.

برای افرادی که از روسیه با ماشین عبور می‌کنند، ویزای معتبر برای مدت‌زمان لازم برای تکمیل سفر از طریق کوتاه‌ترین مسیرها صادر می‌شود.

ویزای شخصی روسیه

ویزای شخصی روسیه به مسافران این امکان را می‌دهد که به دلایل شخصی، مانند دیدار اعضای خانواده یا دوستان خود وارد کشور روسیه شوند.

برای این ویزا نیاز به دعوت‌نامه دارید. میزبان، مسئول درخواست دعوت‌نامه است. او یا باید یک شهروند روسیه باشد یا یک تبعه خارجی باشد که اقامت روسیه دارد.

ویزای شخصی روسیه می‌تواند یک‌بار ورود یا دو بار ورود باشد.

چه کسانی باید ویزای شخصی روسیه بگیرند؟

سیستم ویزای روسیه بسیار سخت‌گیرانه است. بیشتر شهروندان غیر روسی جهان برای دیدار با اعضای خانواده یا دوستان خود در روسیه باید ویزای شخصی روسیه بگیرند.

مدارک موردنیاز برای ویزای شخصی روسیه

برای دریافت ویزای شخصی روسیه به مدارک زیر نیاز دارید:

۱. دعوت‌نامه برای یک بازدید شخصی. اگر می‌خواهید برای مقاصد شخصی وارد روسیه شوید، باید درخواست خود را بر اساس دعوت‌نامه‌ای تنظیم کنید که مطابق با قوانین روسیه تکمیل شده است. میزبان شما مسئول درخواست دعوت‌نامه است. درخواست را می‌توان در یکی از موارد زیر ثبت کرد:

 • وزارت کشور روسیه (MVD روسیه). باید از میزبان روسی خود برای قرستادن این دعوت‌نامه درخواست کنید
 • سفیر روسیه در کشور محل اقامت شما. اگر با یکی از اعضای خانواده یا دوستانی که شهروند روسیه هستند به روسیه سفر می‌کنید، آن‌ها باید نامه را برای سفیر روسیه در کشور محل اقامت شما بفرستند
 • دعوت‌نامه قانونی در یک دفتر اسناد رسمی در روسیه. این روش برای مواردی کاربرد دارد که یک شهروند اتحادیه اروپا که به‌طور قانونی در روسیه اقامت دارد یکی از اعضای خانواده را دعوت می‌کند. کپی مجوز اقامت روسیه و مدرک ارتباط با متقاضی ویزا در این روش موردنیاز است.
 • بیمه سلامت

اگر به دلایل پزشکی فوری، یعنی درمان فوری برای ملاقات با یکی از بستگان بیمار یا فوت‌شده درخواست سفر به روسیه دارید، باید مدارک زیر را بفرستید:

 • گواهی صادرشده یک موسسه پزشکی یا گواهی فوت
 • سندی که نشان‌دهنده وجود خویشاوندی بین شما و فرد بیمار یا فوت‌شده باشد

ویزای تجاری روسیه

ویزای تجاری روسیه به دارنده آن اجازه ورود به روسیه و شرکت در فعالیت‌های مرتبط با تجارت را می‌دهد. اعتبار ویزای تجاری روسیه معمولاً برای ۹۰ روز و برای یک‌بار، دوبار یا چندبار ورود معتبر است. ویزای چندبار ورود می‌تواند تا یک سال نیز معتبر باشد.

چه کسانی باید ویزای تجاری روسیه بگیرند؟

تاجران از سراسر جهان می‌توانند برای مقاصد تجاری به روسیه سفر کنند. بااین‌حال، چند گروه از افراد از اخذ ویزای تجاری روسیه معاف هستند:

 • اتباع چندین کشور
 • دارندگان کارت سفر تجاری APEC

مدارک موردنیاز برای ویزای تجاری روسیه

مدارک موردنیاز برای ویزای تجاری روسیه به شرح زیر است:

۱. دعوت‌نامه برای بازدیدهای تجاری. دعوت‌نامه باید بر روی کاغذ رسمی سازمان میزبان در روسیه چاپ شود. سفارت ممکن است دعوت‌نامه اصلی را از شما بخواهد.

ویزای خروج از روسیه

اتباع خارجی در کشور روسیه که ویزای آن‌ها قبل از خروج منقضی می‌شود، باید برای ویزای خروج درخواست دهند تا بتوانند از این کشور بروند.

برخلاف بسیاری از کشورهایی که در صورت انقضای ویزا در آن‌ها از کشور اخراج می‌شوید، در روسیه برای خروج از کشور باید ویزای خروج بگیرید. ویزای خروج روسیه در دو مورد به اتباع خارجی داده می‌شود:

 • اگر ویزای فعلی شما منقضی شده باشد
 • اگر گذرنامۀ خود را گم کرده باشید

برای ویزای خروج روسیه باید با سفارت کشور خود در روسیه تماس بگیرید. گرفتن ویزای خروج می‌تواند تا بیست روز طول بکشد.

ویزای بشردوستانه روسیه

ویزای بشردوستانه روسیه نوعی از ویزا است که به دارنده آن اجازه می‌دهد تا برای اهداف زیر وارد روسیه شود:

 • ایجاد، تجدید یا تقویت روابط دانشگاهی، فرهنگی و سیاسی اجتماعی
 • شرکت در رویدادهای ورزشی
 • فعالیت مذهبی
 • کار خیریه
 • تأمین کمک‌های بشردوستانه

ویزای بشردوستانه می‌تواند یک‌بار ورود، دوبار ورود یا چندبار ورود باشد. ویزای بشردوستانه یک‌بار ورود و دوبار ورود تا سه ماه اعتبار دارند. ویزای بشردوستانه چندبار ورود هم می‌تواند تا یک سال اعتبار داشته باشد.

شهروندان اتحادیه اروپا تنها کسانی هستند که می‌توانند ویزای چندبار ورود تا پنج سال اعتبار را بگیرند. این موضوع به دلیل وجود توافق‌نامه تسهیل روادید بین روسیه و اتحادیه اروپا است.

مدارک موردنیاز برای ویزای بشردوستانه روسیه

برای اخذ ویزای بشردوستانه روسیه به یک معرفی‌نامه از شرکت یا سازمان خود، یک دعوت‌نامه و همچنین گواهی بیمه سلامت نیاز دارید.

هزینه ویزای بشردوستانه روسیه از ۳۰یورو تا ۳۰۰یورو متغیر است. عوامل متعددی وجود دارد که بر اساس آن سفارت روسیه هزینه ویزای بشردوستانه روسیه را محاسبه می‌کند.

ویزای الکترونیکی روسیه

ویزای الکترونیکی روسیه

ویزای الکترونیکی روسیه (eVisa) یک مجوز الکترونیکی برای ورود به روسیه است. این ویزا فقط برای اتباع چند کشور منتخب اعتبار دارد. دارنده این ویزا می‌تواند از طریق تعداد محدودی از گذرگاه‌های مرزی وارد این کشور شود یا از آن خارج شود. هیچ هزینه درخواستی برای این ویزا وجود ندارد و ظرف چهار روز پردازش می‌شود. روند درخواست این ویزا بسیار ساده است. هیچ دعوت‌نامه، رزرو هتل یا سایر مدارک مشابه برای این ویزا موردنیاز نیست.

چه کسانی می‌توانند ویزای الکترونیکی روسیه بگیرند؟

eVisa روسیه فقط برای افراد منتخب، معتبر است. اگر مایل به درخواست چنین ویزایی هستید، باید شرایط خود را بررسی کنید:

 • ملیت
 • هدف از سفر
 • بندر ورودی

اتباع کشورهای زیر واجد شرایط درخواست ویزای الکترونیک روسیه هستند:

الجزایر، بحرین، برونئی، هندوستان، ایران، قطر، چین، کره، کویت، مراکش، مکزیک، امارات متحده عربی، عمان، فیلیپین، عربستان سعودی، سنگاپور، تونس، ترکیه و ژاپن.

اگر تبعه یکی از کشورهای بالا هستید، تنها در صورتی می‌توانید برای ویزای الکترونیکی روسیه درخواست دهید که هدف شما از ورود، موارد زیر باشد:

 • تجارت
 • گردشگری
 • روابط ورزشی، فرهنگی، علمی و فناوری

اگر شرط ملیت و هدف ورود برای eVisa را دارید، می‌توانید برای آن درخواست دهید. بااین‌حال، باید توجه داشته باشید که این ویزا برای ورود و خروج از کشور روسیه تنها از طریق گذرگاه‌های مرزی دولتی روسیه واقع در قلمرو بندر آزاد ولادی وستوک معتبر است:

پست‌های بازرسی هوایی:

 • ولادی وستوک (فرودگاه کنویچی)
 • Petropavlovsk-Kamchatsky (فرودگاه Yelizovo)
 • بلاگوشچنسک
 • خاباروفسک (فرودگاه نوی)
 • یوژنو ساخالینسک (فرودگاه خوموتوو)
 • آنادیر (فرودگاه Ugolny)

پست‌های بازرسی دریایی:

 • ولادی وستوک
 • زاروبینو
 • پتروپاولوفسک-کامچاتسکی
 • کورساکوف
 • پوزیت.

پست‌های بازرسی راه‌آهن:

 • پوگرانیچنی
 • خسان
 • ماخالینو

ایست‌های بازرسی جاده‌ها:

 • پولتاوکا
 • توری روگ

مدارک موردنیاز برای ویزای الکترونیکی روسیه

پس از گرفتن eVisa خود می‌توانید به روسیه سفر کنید. بااین‌حال، پلیس مرزی در بندر ورودی تصمیم می‌گیرد که شما را به این کشور راه بدهد یا خیر. برای اینکه بتوانید وارد روسیه شوید باید مدارک زیر را داشته باشید:

۱. گذرنامه. گذرنامۀ شما باید حداقل ۶ماه دیگر از تاریخی که برای ویزای الکترونیکی درخواست داده‌اید اعتبار داشته باشد؛ همچنین باید حداقل یک صفحه خالی برای مهرهای گذرگاه مرزی داشته باشد.

۲. بیمه سلامت. مسافران خارجی که با ویزای الکترونیکی وارد روسیه می‌شوند، باید مدرکی ارائه دهند که برای کل مدت اقامت، بیمه درمانی معتبر برای کشور روسیه دارند.

eVisa به دارنده آن اجازه می‌دهد حداکثر هشت روز در یک دوره ۳۰ روزه در روسیه بماند. روزی که وارد روسیه می‌شوید روز اول محسوب می‌شود؛ حتی اگر چند دقیقه قبل از نیمه‌شب باشد. روزی که شما این کشور را ترک می‌کنید، آخرین روز محسوب می‌شود؛ حتی اگر چند دقیقه بعد از نیمه‌شب باشد.

مدارک ویزای روسیه

هنگامی‌که برای ویزای روسیه درخواست می‌دهید، باید مدارک خود را نیز به‌عنوان بخشی از درخواست خود برای سفارت یا مرکز ویزا در کشور خود بفرستید. بر اساس این مدارک، سفارت روسیه در کشور محل اقامتتان دربارۀ پرونده شما تصمیم‌گیری خواهد کرد. باید توجه ویژه‌ای به این مدارک داشته باشید و در صورت نیاز تمامی آن‌ها را ارائه کنید.

توجه داشته باشید که فهرست مدارک موردنیاز برای ویزای روسیه بر اساس ملیت شما و نوع ویزای موردنظر شما متفاوت خواهد بود؛ اما این مدارک به‌طورکلی در زیر آمده است:

۱. فرم درخواست ویزا. فرم درخواست ویزا را به‌صورت الکترونیکی در وب‌سایت وزارت امور خارجه روسیه به نشانی (MID) kdmid.ru پر کنید و تمام اطلاعات موردنیاز را ارائه دهید. مطمئن باشید که پاسخ‌های شما صحیح است؛ سپس فرم را چاپ کنید.

۲. گذرنامۀ معتبر. گذرنامۀ شما باید حداقل ۶ماه پس از انقضای ویزای موردنظرتان اعتبار داشته باشد. ضمناً باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد؛ ولی لازم نیست این دو صفحه پشت سر هم باشند.

۳. عکس ویزای اخیر روسیه در صورت وجود. این عکس را به فضای مشخص‌شده در فرم درخواست چاپ‌شده بچسبانید.

۴. تأیید محل اقامت. اگر درخواست ویزا را از سرزمین مادری خود نمی‌فرستید و آن را از کشور دیگری می‌فرستید که در آن اقامت دارید، باید مدرکی مبنی بر اقامت در کشور محل زندگی خود برای حداقل ۹۰ روز گذشته ارائه دهید.

۵. دعوت‌نامه. این مدرک یک دعوت‌نامه برای سفر به روسیه است. این دعوت‌نامه به هدف سفر شما بستگی دارد و ممکن است از طرف یک هتل، دوست، یک تجارت و... صادر شود.

بسته به کشور محل اقامت و نوع ویزای موردنظر، ممکن است از شما درخواست شود تا مدارک زیر را برای ویزای روسیه بفرستید.

۱. صورت‌حساب بانکی. اگر شغل آزاد دارید، مدیر شرکت هستید، در خانه کار می‌کنید یا بیکار هستید، باید صورت‌حساب‌های بانکی سه ماه گذشته را بفرستید. این صورت‌حساب‌های بانکی باید ثابت کنند که می‌توانید برای هر روز اقامت در روسیه حداقل ۱۱۵یورو تأمین کنید.

۲. بیمه سلامت. باید مدرکی مبنی بر بیمه بودن در کشور روسیه داشته باشید. این مدرک باید اعتبار مدت سفر و همچنین پوشش منطقه جغرافیایی را نشان دهد.

۳. گواهی ثبت خودرو. اگر برای سفر گردشی با خودرو به روسیه سفر می‌کنید، باید گواهی ثبت خودرو را ارائه دهید. در این مورد، نامه‌ای همراه با جزئیات و برنامه سفر و سایر مسافران همراهتان نیز لازم است.

۴. کپی بلیت رفت‌وبرگشت به روسیه

۵. گواهی آزمایش ایدز (HIV). این آزمایش فقط برای ویزای تحصیلی و ویزای کار روسیه لازم است و باید حداکثر سه ماه قبل از درخواست انجام شود.

مراحل اخذ ویزای روسیه

مراحل درخواست و اخذ ویزای روسیه در اینجا آمده است:

۱. دعوت‌نامه (پشتیبانی ویزا) را دریافت کنید. این نخستین گام برای گرفتن ویزای روسیه است. اگر قصد دارید برای مقاصد گردشگری به روسیه سفر کنید، می‌توانید دعوت‌نامه خود را از آژانس‌های مسافرتی یا هتل‌ها بگیرید. اگر برای مقاصد دیگری به این کشور سفر می‌کنید، دعوت‌کننده شما باید دعوت‌نامه را از اداره کل مهاجرت وزارت امور داخلی روسیه بگیرد.

۲. فرم درخواست ویزا را به‌صورت آنلاین تکمیل کنید. فرم درخواست ویزای روسیه در وب‌سایت وزارت امور خارجه روسیه در دسترس است. تمام اطلاعات موردنیاز را با دقت کامل و صادقانه وارد کنید.

۳. مدارک موردنیاز را برای ویزا جمع‌آوری کنید. توجه داشته باشید که مدارک موردنیاز از یک کشور به کشور دیگر متفاوت است. مدارک به نوع ویزای موردنظر شما نیز بستگی دارد. شما باید فهرستی از مدارک موردنیاز را از سفارت یا کنسولگری روسیه یا مرکز ویزای روسیه در کشور خود بگیرید تا بتوانید آن‌ها را آماده کنید.

۴. درخواست حضوری در کنسولگری روسیه یا مرکز پردازش ویزای روسیه در کشور خودتان. شما باید با تمام این مدارک به کنسولگری روسیه یا مرکز ویزای روسیه بروید. نیازی به گرفتن وقت قبلی نیست؛ همچنین هنگام فرستادن مدارک باید هزینه درخواست ویزا را نیز پرداخت کنید.

۵. کارت مهاجرت را دریافت کنید. پس از دریافت ویزای روسیه، می‌توانید آزادانه به این کشور سفر کنید. بااین‌حال، هنوز چند مرحله وجود دارد که باید انجام دهید:

به‌محض رسیدن به بندر ورودی کشور روسیه یک فرم در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید آن را پر کنید. درواقع، این فرم همان کارت مهاجرت است و از دو قسمت یکسان تشکیل شده است. هر دو قسمت را با اطلاعات خود پر کنید. یک قسمت در اختیار پلیس مرزی قرار می‌گیرد و قسمت دیگر نزد شما باقی می‌ماند. هنگام خروج از روسیه باید دوباره این فرم را نشان دهید.

۶. ویزای خود را ثبت کنید. شما باید ظرف هفت روز پس از ورود به روسیه ویزای خود را ثبت کنید. اگر در تمام مدت اقامت در روسیه در هتل اقامت دارید، هتل ویزا را برای شما ثبت می‌کند. آن‌ها برای این پروسه به فتوکپی گذرنامه و ویزا و کارت مهاجرت شما نیاز دارند.

اگر در خانه شخصی اقامت داشته باشید، مالک خانه باید ویزا را برای شما ثبت کند. آن‌ها هم به همان اسناد نیاز دارند؛ همچنین ممکن است مجبور شوید هزینه کمی پرداخت کنید.

هزینه ویزای روسیه

هزینه‌های درخواست ویزا برای کشور روسیه به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارت‌اند از:

 • ملیت متقاضی
 • نوع ویزا
 • تعداد ورودی‌های موردنظر
 • طول مدت اقامت در نظر گرفته شده
 • زمان پردازش

هزینه ویزای روسیه برای متقاضیان ایرانی در جدول زیر آمده است:

تعداد ورودینوع ویزاهزینه ویزا
یک‌بار ورود و ویزای ترانزیتهمه ویزاها۷ تا ۲۰ روز کاری: ۷۵٫۲ یورو 
۳ روز کاری: ۱۵۰٫۴ یورو
دوبار ورودهمه ویزاها۷ تا ۲۰ روز کاری: ۱۲۰٫۳ یورو 
۳ روز کاری: ۲۴۰٫۷ یورو
چندبار ورودهمه ویزاها۷ تا ۲۰ روز کاری: ۲۲۵٫۷ یورو 
۳ روز کاری: ۴۵۱٫۴ یورو

جواب ویزای روسیه چقدر طول می‌کشد؟

متوسط زمان پردازش ویزای روسیه ۱۰ روز است. بااین‌حال، جواب این ویزا می‌تواند از ۷ تا ۲۰ روز کاری طول بکشد. افرادی که عجله دارند می‌توانند برای رسیدگی سریع که سه روز کاری طول می‌کشد درخواست دهند. متقاضیانی که می‌خواهند از پردازش سریع درخواست ویزا بهره‌مند شوند، باید هزینه بیشتری را برای آن پرداخت کنند.

اعتبار ویزای روسیه چقدر است؟

مدت اعتبار ویزای روسیه هم به عوامل مختلف و همچنین نوع ویزا بستگی دارد. در بالا انواع ویزا را با مدت‌زمان اعتبارشان برایتان توضیح دادیم.

آیا ویزای روسیه برای ایرانیان برداشته شده است؟

خیر. ایرانی‌ها می‌توانند با داشتن ویزای الکترونیکی یا هر ویزای دیگری به کشور روسیه سفر کنند.

فرم مشاوره ویزای روسیه

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه ویزای روسیه چقدر است؟

هزینه ویزای روسیه با توجه به نوع ویزا از ۷۵ تا ۵۰۰یورو متغیر است.


مدارک لازم برای دریافت ویزای روسیه چیست؟

برای دریافت ویزای روسیه به گذرنامه، فرم درخواست ویزا، دعوت‌نامه معتبر، بیمه، مدارک مبنی بر تمکن مالی و... نیاز است.

ویزای روسیه چقدر اعتبار دارد؟

ویزای روسیه می‌تواند از سه روز تا یک سال اعتبار داشته باشد.

گرفتن جواب ویزای روسیه چقدر طول می‌کشد؟

زمان پردازش ویزای روسیه حدود ۷ تا ۲۰ روز کاری طول می‌کشد. اگر می‌خواهید ویزای شما سریع‌تر آماده شود باید هزینه بیشتری بپردازید.