این روزها اغلب کارآفرینان در سطح جهان به ویژه در ایران برای بهبود موقعیت شغلی خود قصد سفر به خارج از کشور را دارند؛ ازاین‌رو کشوری مثل فرانسه برای بهره بردن از شرایط مالی کارآفرینان خارجی و همچنین بالا بردن نرخ اشتغال در کشور خود اقدام به صدور ویزای استارتاپ فرانسه می‌کند. اگر شما نیز این پتانسیل را در خود می‌بینید که با مهاجرت کاری درآمد خود را به طور چشمگیری افزایش دهید، توصیه می‌کنیم مطلب زیر را به دقت مطالعه کنید.

ویزای استارتاپ فرانسه
پرچم فرانسه
مشاوره رایگان

ویزای استارتاپ فرانسه چیست؟

ویزای استارتاپ فرانسه چیست؟

به تازگی ویزاهای استارت آپی در میان کشورهای توسعه یافته برای جذب ایده‌های تجاری بیشتر به اقتصاد، محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. اگر به دنبال آگاهی از آخرین شرایط ویزای استارتاپ فرانسه هستید، ممکن است ویزای تجاری یا ویزای فناوری این کشور را در لیست ویزاهای فرانسه مشاهده کنید.

این ویزاها که به ویزای استارتاپ معروفند به منظور راه‌اندازی کسب‌وکار برای کارآفرینان و بنیانگذاران جوانی تدارک دیده شده است که می‌خواهند یک کسب‌وکار جدید در فرانسه تاسیس کنند. انواع مختلفی از کسب‌وکارها برای این برنامه‌ها مناسب دریافت مجوز هستند؛ اما به طور کلی، این ایده‌های تجاری باید نوآورانه، پولساز و در سطح بین‌المللی باشند تا مشاغل جدیدی را برای شهروندان فرانسه ایجاد کند. حداقل سه ماه قبل از ورود به فرانسه باید مراحل درخواست ویزای استارتاپ فرانسه شروع شود. اگر متقاضی در فرانسه زندگی می‌کند، می‌تواند دو ماه قبل از انقضای ویزا یا مجوز قبلی خود اقدام به تمدید آن کند.

اهداف استارتاپ ها در فرانسه

هدف از برنامه ویزای فناوری فرانسه این است که با تکیه بر ابتکار صاحبان استارتاپ‌ها و اکوسیستم تجاری فرانسه، استارتاپ‌های موفق در سراسر جهان را کشف کند. هر ساله کسب‌وکارهای خارجی زیادی با ایده‌های نوین، جذب برنامه‌های استارتاپ فرانسه می‌شوند. این برنامه یک اقدام منحصر به فرد برای متقاضیان در اکوسیستم استارت آپی است که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا مجوز اقامت چند ساله در فرانسه بگیرند.

برای سه گروه از افراد ویزای استارت آپی در فرانسه وجود دارد که به آن "گذرنامه استعداد" می‌گویند. این مجوز به صاحبان کسب‌وکار خارجی اجازه می‌دهد تا ایده‌های تجاری خود را در فرانسه توسعه دهند:

 • برای بنیانگذاران استارتاپ‌های شناخته شده جهانی که توسط مراکز رشد کسب‌وکار (انکوباتورها) و شتاب‌دهنده‌های شریک فرانسه انتخاب می‌شوند.
 • برای کارمندان بین‌المللی استخدام شده توسط شرکت‌هایی که در فرانسه فعالیت می‌کنند و توسط وزارت اقتصاد این کشور به عنوان نوآور شناخته شده‌اند.
 • برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی کسب‌وکارهای نوآورانه که مایل به اقامت در فرانسه هستند. راه‌اندازی چنین استارتاپی در فرانسه به شما اجازه اقامت ویژه می‌دهد. بنابراین شما این فرصت را خواهید داشت تا کسب‌وکار خود را با موفقیت توسعه دهید.

معرفی برخی از استارتاپ‌های موفق فرانسوی در سال ۲۰۲۱ برای سرمایه‌گذاری

طبق گزارش فایننشال تایمز، فرانسه امسال سریع‌تر از هر کشور دیگری در اروپا استارتاپ‌ها را پرورش می‌دهد. طی سه سال گذشته، تعداد استارت‌آپ‌های با ارزش بیش از یک میلیارد یورو، در فرانسه سه برابر شده است. این در حالی است که بریتانیا تنها ۶۹ درصد و آلمان تنها ۴۴ درصد رشد داشته‌اند.

برخی از استارتاپ‌های موفق فرانسوی که به دنبال جذب سرمایه‌گذار هستند به شرح زیر است:

 • Sorare
 • Younited
 • ManoMano
 • Believe Digital
 • Ledger
 • Back Market
 • Shift Technology
 • Alan
 • Vestiaire Collective

شرایط اخذ ویزای استارتاپ فرانسه

در صورتی که موفق به اخذ ویزای فناوری فرانسه برای بنیان‌گذاران شوید، می‌توانید برای اقامت چهار ساله فرانسه درخواست دهید. حداکثر مدت اعتبار ویزا به نوع استارتاپ، ویژگی‌ها و مدت زمان ارائه شده بستگی دارد. با این حال خوب است بدانید که ویزای استارتاپ قابل تمدید است.

اگر مدت اقامت بیش از یک سال نباشد، متقاضی حق دارد برای ویزای بلندمدت معادل گذرنامه استعدادیابی درخواست دهد. متقاضی می‌تواند پس از ورود به فرانسه این ویزا را به صورت آنلاین  تأیید کند که حداکثر اعتبار آن یک سال است. متقاضی در صورت تمایل می‌تواند برای تمدید اقامت اقدام کند. شرایط و ضوابط اصلی برنامه ویزا این است که موسس یک استارت آپ می‌تواند برای یک مجوز اقامت چند ساله، به اصطلاح  گذرنامه استعداد درخواست کند.

با این حال این امر مستلزم دریافت تاییدیه از سوی وزارت اقتصاد فرانسه و همچنین اثبات موارد زیر است:

 • حداقل باید ۶ تا ۱۲ ماه از عمر استارتاپ متقاضی گذشته باشد.
 • استارتاپ باید توسط یک نهاد عمومی (دولت، مقامات محلی، مؤسسات عمومی یا شرکت های دولتی) به رسمیت شناخته شود.
 • درآمد سالانه استارتاپ به طور میانگین باید بین ۱۸ الی ۲۰ هزار دلار باشد.

مراحل دریافت ویزای استارتاپ فرانسه

مراحل دریافت ویزای استارتاپ فرانسه

بنیان‌گذار استارت آپ های بین‌المللی می‌تواند برای دریافت ویزای فوق‌ مراحل زیر را طی کند:

 1. متقاضی ابتدا باید به انکوباتورها یا شتاب‌دهنده‌ها که شرکای برنامه ویزا هستند مراجعه کند. اگر انکوباتور توسط سرمایه French Tech پشتیبانی شود قابل قبول است. در این صورت، نامه پشتیبانی باید دارای تاریخ و امضای شخص مجاز باشد.
 2. سپس متقاضی باید برای تشخیص نوآوری استارتاپ به انکوباتور مراجعه کند. پس از امضای این قرارداد پشتیبانی و پذیرش از سوی انکوباتور منتخب، DGE به رسمیت شناختن نوآوری استارت آپ را تایید می‌کند. این امر تنها پس از ارسال برگه پروژه توسط انکوباتور اتفاق می‌افتد که نوآورانه بودن پروژه استارتاپ متقاضی را اثبات می‌کند. سپس DGE یک نامه رسمی شناسایی صادر می‌کند تا به خدمات کنسولی یا سفارت ارائه شود.
 3. پس از دریافت درخواست، انکوباتور یا شتاب‌دهنده همکار، شناسنامه را برای متقاضی ارسال می‌کند.
 4. در پایان، متقاضی این شناسنامه را به پرونده درخواست ویزای بلند مدت خود تحت عنوان دارنده گذرنامه استعداد یک پروژه اقتصادی نوآورانه ضمیمه می‌کند.

لازم به ذکر است، درخواست ویزا باید به کنسولگری یا سفارت فرانسه در کشور محل اقامت متقاضی ارائه شود.

مدارک لازم برای ویزای استارتاپ فرانسه

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای استارتاپ بستگی به نوع درخواست و کسب‌وکار متقاضی دارد. در ادامه مراحل را به چهار بخش تفکیک کرده‌ایم:

مشاغل موجود در فرانسه

 • داشتن یک کسب‌وکار که درآمدی بیشتر یا برابر با حداقل دستمزد ملی قانونی در فرانسه دارد.
 • عدم داشتن سوء پیشینه

ایجاد مشاغل جدید در فرانسه

 • مدرک تحصیلی مربوط به مدرک کارشناسی ارشد فرانسوی یا معادل آن، یا حداقل پنج سال تجربه حرفه‌ای مرتبط
 • وجود یک برنامه واقعی و جدی برای تشکیل یک تجارت اقتصادی مقرون به صرفه در فرانسه
 • سرمایه‌گذاری حداقل ۳۰ هزار یورو در کسب‌وکار برنامه‌ریزی شده.
 • منابع مالی سالانه کافی مطابق با حداقل دستمزد ملی قانونی، یعنی ۱۸,۲۵۴ یورو (تصویب شده از ۱ ژانویه ۲۰۱۹)
 • عدم داشتن سوءپیشینه

ویزای فناوری فرانسه برای بنیانگذاران استارتاپ

 • معرفی یک پروژه تجاری نوآورانه که قصد راه‌اندازی آن را در فرانسه دارند
 • به رسمیت شناختن پروژه توسط یک نهاد عمومی (دولت مرکزی، مقامات محلی، مؤسسات عمومی، شرکت های دولتی)
 • منابع مالی سالانه کافی مطابق با حداقل دستمزد ملی قانونی، یعنی ۱۸,۲۵۴ یورو (تصویب شده از ۱ ژانویه ۲۰۱۹)

سرمایه گذاران

سرمایه‌گذاران خارجی که مایل به اقامت در فرانسه برای انجام یک سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی شده هستند باید معیارهای زیر را رعایت کنند:

 • آن‌ها باید سرمایه‌گذاری مستقیمی داشته باشند؛ خواه به صورت فردی، یا از طریق شرکتی که تحت کنترل خود هستند یا از طریق شرکتی که حداقل ۳۰ درصد سهام آن را دارند.
 • آن‌ها باید در طول چهار سال سرمایه‌گذاری، متعهد به ایجاد یا محافظت از مشاغل باشند.
 • متقاضیان باید حداقل ۳۰۰ هزار یورو در دارایی‌های ثابت مشهود یا نامشهود سرمایه‌گذاری کنند یا متعهد به سرمایه گذاری در آن‌ها شوند.

دریافت ویزای استارتاپ فرانسه چقدر طول می کشد؟

دریافت ویزای استارتاپ فرانسه چقدر طول می کشد؟

با توجه به این که امکان ثبت درخواست برای دریافت ویزای استارتاپ به صورت آنلاین وجود دارد، لذا پر کردن فرم فقط یک دقیقه طول می‌کشد. پروسه پردازش و پاسخ به درخواست شما نیز به طور متوسط دو تا پنج روز کاری طول می‌کشد. براساس تجارب پیشین موسسه حقوقی و مهاجرتی ما، اخذ ویزای استارت آپ فرانسه در مدت زمان حداکثر چهار الی ۶ ماه انجام می‌گیرد.

هزینه اخذ ویزای استارتاپ فرانسه

اگرچه ممکن است پرداخت‌های دیگری در رابطه با هزینه ویزای استارتاپ فرانسه وجود داشته باشد، اما هزینه‌های زیر رایج‌ترین هزینه‌هایی هستند که متقاضی موظف به پرداخت آن است.

 • متقاضی خارجی برای تحویل عنوان باید ۲۰۰ یورو مالیات پرداخت کند؛
 • توجه داشته باشید که حق تمبر که ۲۵ یورو است، در مجوز اقامت شامل مبلغ مالیات نمی‌شود؛
 • علاوه بر این، متقاضی باید ۹۹ یورو به عنوان هزینه ویزای فرانسه برای اقامت طولانی مدت بپردازد که اجازه ورود به فرانسه را به او می‌دهد.

شرایط تمدید ویزای استارتاپ فرانسه

درخواست تمدید به طور قانونی باید قبل از سه ماه تا تاریخ انقضای مجوز اقامت یا ویزای فعلی انجام شود. این کار را می‌توان در وبسایت اختصاصی اداره مهاجرت یا اداره امور مربوط به کسب‌وکارهای خارجی فرانسه انجام داد. متقاضی موظف است مدارکی را روی سایت آپلود کند که ثابت کند به دنبال احراز کلیه شرایط برای صدور عنوان جدید است.

در صورتی که متقاضی علاقه‌مند به ادامه پروژه استارتاپی نوآورانه خود در کشور فرانسه است، باید بتواند اعتبار و سلامت عملیات کاری خود اعم از مرحله پیشرفت، دستاوردهای کاری، نقاط عطف و اقداماتی که هنوز باید انجام شود را توجیه کند. او باید ثابت کند چرا احتیاج دارد زمان پروژه برنامه‌ریزی شده را تمدید کند.

مالکین استارتاپ باید یک نامه رسمی از موسسه عمومی که برنامه‌های اولیه استارتاپ را به رسمیت شناخته بود، ارائه‌ دهند. این نامه باید به گونه‌ای باشد که بتواند چشم‌انداز، جدیت و سلامت استارتاپ را توجیه کند.

اگر متقاضی قبلا موفق به ثبت استارتاپ خود شده باشد، باید بتواند مدارک ثبتی این شرکت (شامل مقالات انجمن، استخراج از حساب‌های مالیاتی) را نیز ارائه دهد. هزینه تمدید ویزای استارتاپ فرانسه ۲۲۵ یورو است.

نحوه تغییر وضعیت ویزای استارتاپ فرانسه

در صورت جایگزین کردن نوع استارتاپ، متقاضی موظف است ویزای خود را متناسب با آن تغیر دهد. تغییر وضعیت برای ویزا را می‌توان سه ماه قبل از تاریخ پایان مجوز اقامت در صورت درخواست گذرنامه استعداد و دو ماه قبل برای سایر انواع مجوزها و ویزاها در وبسایت در نظر گرفت.

در این مرحله نیز همانند مراحل قبلی، رعایت معیارهای واجد شرایط بودن مجوز اقامت جدید یا ویزای درخواستی ضروری است. پس از گذراندن پنج سال زندگی مداوم و متوالی در خاک فرانسه، متقاضی می‌تواند برای اجازه اقامت اقدام کند که اجازه زندگی و انجام هر نوع فعالیت حرفه‌ای قانونی در فرانسه را به او می‌دهد. مدت اعتبار این مجوز ۱۰ سال با فرصت تمدید است.

دلایل ریجکت شدن ویزای استارت آپ فرانسه

تکمیل درخواست برای ویزای استارت آپ در فرانسه شامل یک سری مراحل است. اشتباه در هر یک از این مراحل می‌تواند باعث رد شدن درخواست شما شود.

ارائه نکردن مدارک مورد نیاز

مهم است که متقاضیان کارآفرین به دقت از چک لیست اسناد ارائه شده در فرم درخواست پیروی کنند. بسیاری از برنامه‌ها ممکن است به دلیل ارائه نکردن تمام اسناد لازم ریجکت شود یا به تاخیر بیافتند. علاوه بر این، وکیل مهاجرت شما باید تمامی مدارکی که ممکن است در فرم درخواست قید نشده باشد را نیز در نظر بگیرد. در برخی از شرایط و بسته به نوع استارتاپ، ممکن است یک سری بندهای اضافی وجود داشته باشد که در این شرایط متقاضی باید نسبت به آن‌ها اطلاعات دقیقی کسب کند.

ارائه نکردن اسناد مالی دقیق

ارائه مدارک مالی جهت اثبات تمکن مالی متقاضیان برای حفظ یک تجارت و زندگی در فرانسه ضروری است.

رعایت نکردن استانداردهای امنیت بین‌المللی

یکی از مهمترین دغدغه‌های دولت‌های خارجی در پذیرش مهاجران، تهدیدهای امنیتی احتمالی است. از این رو، ضمن ارائه مدارک سوءپیشینه باید ثابت کنید که کسب‌وکار شما امنیت فرانسه را به خطر نمی‌اندازد.

رعایت نکردن الزامات بهداشتی

یکی دیگر از الزاماتی که پیش از ارائه درخواست باید رعایت شود، ارائه مدارک پزشکی است که مستلزم انجام یک معاینه پزشکی مختص مهاجرت است، که به همراه جواب معاینه پزشکی با درخواست شما ارسال می‌شود. این مدرک ثابت می‌کند که شما خطری برای ایمنی و سلامت عمومی، تقاضای خدمات اجتماعی یا بهداشتی (بیمه سلامت) ندارید.

به طور مثال، در صورتی که فرد متقاضی دارای بیماری‌های خاص مثل آسم، ناراحتی‌های قلبی یا سرطان باشد، دولت فرانسه احتمال می‌دهد که امکان عود کردن بیماری شما و استفاده از خدمات درمانی دولتی بسیار زیاد است.

نداشتن صلاحیت زبان فرانسوی

نمرات آزمون باید کافی باشد و همراه با درخواست ارائه شود. در غیر این صورت، درخواست شما رد می‌شود.

ارائه نکردن نامه پشتیبانی از یک سازمان تعیین شده در فرانسه

این شرط باید قبل از اینکه متقاضی شروع به تکمیل فرآیند درخواست کند، برآورده شود.

معرفی نادرست از خود

یکی از اصلی‌ترین دلایل برای رد درخواست ویزای استارتاپ فرانسه ، ارائه نادرست مشخصات فردی، ناقص بودن مدارک هویتی و تغییر اسناد است.

چگونه از رد شدن درخواست خود جلوگیری کنیم

چگونه از رد شدن درخواست خود جلوگیری کنیم

دستورالعمل‌های برنامه را دنبال کنید: متقاضیان می‌توانند با دنبال کردن دقیق دستورالعمل‌ها، استفاده از چک لیست اسناد مورد نیاز ارائه شده در بسته برنامه و اطمینان از کامل بودن تمامی الزامات از ریجکت شدن جلوگیری کنند.

از مشاوران مهاجرتی غیرقانونی یا بی‌تجربه خودداری کنید: از دریافت مشاوره توسط شرکت‌های مشاور غیرقانونی که ارزیابی رایگان ویزا یا فرصت‌های شغلی تضمین شده را ارائه می‌دهند، خودداری کنید. فعالیت‌های کلاهبرداری توسط این سازمان‌ها اغلب منجر به رد درخواست و سرقت اطلاعات هویتی و بانکی می‌شود.

اجازه کار با ویزای استارتاپ فرانسه

برای این که بتوانید اجازه کار با ویزای استارتاپ در کشور فرانسه را بدست آورید، باید شرایط زیر را داشته باشید.

 • برنامه‌ریزی برای زندگی در یکی از شهرهای فرانسه
 • پرداخت هزینه موافقت کارفرما
 • ارائه گواهی تعهد و نامه پشتیبانی از نهاد رسمی تعیین شده که نشان دهد کسب‌وکار شما نوآورانه بوده و موجب رونق اقتصادی در کشور فرانسه می‌شود
 • قبل از ارسال درخواست، باید پیشنهاد خود اشتغالی خود برای استخدام را ارسال کنید و مبلغ ۲۳۰ دلار به منظور هزینه موافقت کارفرما پرداخت کنید.

مزایای ویزای استارت آپ فرانسه

کارت اقامت قابل تمدید با اعتبار چهار سال

 • کارت اقامت قابل تمدید با اعتبار چهار سال
 • دریافت ویزای مخصوص اتحادیه اروپا / شنگن
 • حق زندگی، کار و تحصیل در فرانسه
 • دسترسی رایگان به سیستم آموزش عمومی و مراقبت‌های بهداشتی با استاندارد بالا
 • امکان سفر رایگان در منطقه شینگن (۲۶ کشور) برای مدت حداکثر ۶ ماه در سال
 • بدون نیاز به مدرک تحصیل و زبان
 • داشتن ویزای استارت آپ فرانسه راهی برای اخذ اقامت دائم یا شهروندی پس از پنج سال اقامت در فرانسه است

سخن پایانی

ویزای استارتاپ فرانسه به کارآفرینان این امکان را می‌دهد تا با پرداخت کمترین مالیات اقدام به کسب درآمدهای میلیون دلاری در فرانسه کنند. اخذ چنین ویزایی مستلزم این است که کسب‌وکار شما کاملا نوین باشد و ایده‌‌های جدیدی ارائه دهد. از طرفی باید، حداقل ۱۰ الی ۱۵ شهروند فرانسوی را نیز صاحب شغل و درآمد کنید. اگر به فکر ساده‌ترین راه برای مهاجرت هستید، ویزای استارتاپ فرانسه گزینه خوبی برای شما خواهد بود.

ارزیابی و مشاوره ویزای استارتاپ فرانسه

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

مراحل گرفتن ویزای استارتاپ فرانسه چیست؟

برای شروع متقاضی باید به یکی از انکوباتورها یا شتاب‌دهنده‌های تعیین شده مراجعه کند. سپس متقاضی باید نوآورانه بودن استارتاپ خود را از طریق انکوباتور اثبات کند که در این مرحله نامه‌ای به عنوان قرارداد پشتیبانی و پذیرش از سوی انکوباتور منتخب به DGE ارسال می‌شود. سپس DGE یک نامه رسمی شناسایی صادر می‌کند تا به خدمات کنسولی یا سفارت ارائه شود. پس از این که درخواست توسط انکوباتور یا شتاب‌دهنده همکار دریافت شد، مدارک و سند آن را برای متقاضی ارسال می‌کند. در پایان، متقاضی این شناسنامه را به پرونده درخواست ویزای بلند مدت خود تحت عنوان دارنده گذرنامه استعداد یک پروژه اقتصادی نوآورانه ضمیمه می‌کند.

هزینه ویزای استارت آپ فرانسه چقدر است؟

شما باید ۲۰۰ یورو به عنوان مالیات، حق تمبر به مبلغ ۲۵ یورو و ۹۹ یورو به عنوان هزینه ویزای اقامت طولانی مدت که اجازه ورود به فرانسه را صادر می‌کند، پرداخت کنید.

آیا با ویزای استارتاپ فرانسه اجازه کار در این کشور را دارم؟‌

بله، در صورت داشتن صلاحیت کافی و همچنین تکمیل بودن مدارک علاوه بر این که خودتان اجازه کار در فرانسه را بدست می‌آورید، خانواده شما نیز می‌توانند برای استخدام در یکی از شرکت‌های خصوص یدر فرانسه اقدام کنند.

شرایط گرفتن ویزای استارت آپ فرانسه چیست؟

مدت زمانی که از عمر استارتاپ می‌گذرد باید حداقل ۶ تا ۱۲ ماه باشد. استارتاپ باید توسط یک نهاد عمومی (دولت، مقامات محلی، مؤسسات عمومی و شرکت‌های دولتی) به رسمیت شناخته شود. درآمد استارتاپ نیز به طور میانگین باید بین ۱۸ الی ۲۰ هزار دلار در سال باشد.