اگر شما هم در حال تحصیل هستید و دوست دارید دوران تحصیلی خود را در این کشور زیبا سپری کنید به یک ویزای تحصیلی اتریش نیاز خواهید داشت

اتریش جزو کشورهای اروپای مرکزی محسوب می‌شود. این کشور با کشورهای آلمان، چک، اسلوواکی، مجارستان و ایتالیا همسایه است. . دروس دانشگاه‌های این کشور به زبان آلمانی تدریس می‌شود. اما اگر به زبان انگلیسی تسلط دارید، باز هم می‌توانید به این کشور مهاجرت کنید. گرفتن ویزای تحصیلی اتریش، شرایط خاص خود را دارد که به آن اشاره خواهیم کرد.

ویزای تحصیلی
مشاوره رایگان

چه کسانی به ویزای تحصیلی اتریش نیاز دارند؟

اخذ ویزای تحصیلی اتریش

منبع: Smapse

تحصیل در کشور اتریش برای همه افراد در هر مقطعی امکان پذیر است و افراد می‌توانند با طی کردن شرایط اخذ ویزا، جهت تحصیل وارد این کشور شوند. مقطع لیسانس در کشور اتریش ۴ ساله است که افراد با ارائه مدرک دیپلم ۱۲ ساله می‌توانند برای ورود به دانشگاه‌های این کشور اقدام کنند. مقطع ارشد دو ساله است که با داشتن مدرک دیپلم و مدرک لیسانس، امکان تحصیل در این مقطع امکان پذیر است. افرادی که می‌خواهند در این مقاطع تحصیل کنند، باید مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی داشته باشند. تحصیل در مقطع دکتری امکان پذیر است.

انواع ویزای تحصیلی اتریش

انواع ویزای تحصیلی اتریش

منبع: erudera

یکی از راه‌های مهاجرت به کشور اتریش، گرفتن ویزای تحصیلی اتریش است. همه ساله افراد بسیاری از طریق همین ویزا، وارد کشور اتریش شده و به تحصیل می‌پردازد. در میان انواع ویزای تحصیلی اتریش، دو نوع ویزای تحصیلی در این کشور وجود دارد.

ویزای نوع C

یکی از این ویزاها، ویزای C یا ویزای کوتاه مدت است. این ویزا به شما کمک می‌کند تا بتوانید به مدت سه ماه در این کشور بمانید و به تحصیل بپردازید.

ویزای نوع D

این نوع ویزا، یک ویزای بلند مدت است که می‌توانید به واسطه آن، ۶ ماه در این کشور بمانید و مراحل تحصیلی را طی کنید.

شرایط ویزای تحصیلی اتریش

شرایط ویزای تحصیلی اتریش

منبع: cntraveler

کشور اتریش جزو بهترین دانشگاه‌های اروپا است که رتبه خوبی در بین آن‌ها کسب کرده است. شما در هر مدرسه یا دانشگاهی می‌توانید پذیرش بگیرید. دانشگاه‌های دولتی برای همه افراد مقیم و غیرمقیم رایگان است اما در دانشگاه‌های خصوصی، برای هر ترم مبلغی باید بپردازید.

همچنین اگر تمایل دارید بعد از اتمام دوران تحصیل در این کشور بمانید و کار کنید، دولت این کشور چشم‌انداز شغلی خوبی را برایتان ارائه می‌دهد. به‌عنوان یک غیرمقیم، باید بدانید که شرایط ویزای تحصیلی اتریش اصلا ساده نیست. شما نیاز به درخواست ویزای تحصیلی اتریش خواهید داشت. اگر سابقه تحصیل در دانشگاه کشور خود را دارید، حتما از ریز نمرات و دروسی که پاس کرده‌اید، مدارکی ارائه دهید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی اتریش

مراحل اخذ ویزای تحصیلی اتریش

منبع: cntraveler

در اولین گام از مراحل اخذ ویزای تحصیلی اتریش، باید یک دانشگاه جهت پذیرش در این کشور پیدا کنید. این کار را قبل از درخواست ویزای دانشجویی، باید انجام دهید و از آن دانشگاه پذیرش بگیرید. درنظر داشته باشید که برخی از دانشگاه‌های اتریش جهت پذیرش افراد متقاضی، آزمون‌هایی در نظر گرفته‌اند که حتما باید در این آزمون‌ها قبول شوید و سپس ثبت نام کنید.

سپس فرم درخواست ویزا را در سایت رسمی این کشور، پر کنید. دقت داشته باشید که این اطلاعات وارد شده، صحیح باشد. سپس از فرم درخواست خود، کپی و پرینت بگیرید. قبل از اینکه درخواست خود را ارسال کنید، تمام مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. از مرتب بودن همه اسناد موردنیاز اطمینان حاصل کنید.

اسناد باید به زبان انگلیسی یا آلمانی باشند؛ سپس از سفارت اتریش وقت بگیرید. این کار جهت ارائه درخواست شما به سفارت این کشور است. ویزا توسط یک مقام نمایندگی در کشور شما صادر می‌شود. به‌محض این‌که دفتر محلی خود را تعیین کردید، می‌توانید درخواست خود را برای ویزا ارسال کنید.

اخرین مرحله به این صورت است که خود را برای انجام مصاحبه آماده کنید. احتمالا از شما خواسته می‌شود برای مصاحبه در سفارت بمانید. در مصاحبه از اهداف شما جهت ورود به خاک این کشور سوالاتی پرسیده می‌شود. اگر مصاحبه شما به درستی خوب پیش برود، افسر کنسولگری مهر تایید بر درخواست شما می‌زند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی اتریش

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی اتریش

منبع: cntraveler

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی اتریش و تحصیل در این کشور، به شرح و ترتیب زیر است:

  • ارائه مدرک پذیرش از دانشگاه مورد نظر در کشور اتریش که نشان می‌دهد شما به به عنوان دانشجو جهت تحصیل، تمایل دارید وارد این کشور شوید
  • مطمئن شوید که گذرنامه شما دارای دارای اعتبار است و در مدت اقامت، منقضی نمی‌شود
  • عکس به اندازه ای که در فرم درخواست، به آن اشاره شده است
  • باید ثابت کنید که در کشور خود یا در خوابگاه دانشجویی اقامت دارید یا خانه‌ای را اجاره کرده‌اید
  • باید تمکن مالی خود را اثبات کنید. هزینه‌های تمکن مالی ممکن است هر سال تغییر کند
  • ارائه بلیط رفت و برگشت و همچنین آدرس محلی که می‌خواهید در آن اقامت داشته باشید، مهم است. تاریخ سفرتان نیز باید مشخص باشد
  • باید فرم درخواست ویزا را چاپ کرده و پر کنید. مطمئن شوید که تمام اطلاعات شما صحیح پرشده و فرم امضا شده باشد
  • ارائه سوابق دانشگاه‌های قبلی و کپی سوابق تحصیلی قبلی را نیز ارائه دهید
  • اثبات هزینه تحصیل پرداخت‌شده: باید یک نسخه از رسید یا صورتحساب بانکی مبنی‌بر پرداخت هزینه دانشگاه خود را ارائه دهید

هزینه ویزای تحصیلی اتریش

هزینه ویزای تحصیلی اتریش

منبع: cntraveler

باید بگوییم هزینه تحصیل در اتریش که شامل شهریه و حق عضویت در اتحادیه دانشجوئی است، نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پائین است. همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، هزینه ویزای تحصیلی اتریش نسبت به سایر کشورها پایین و حتی رایگان است. اگر تمایل دارید در دانشگاه‌های خصوصی اتریش تحصیل کنید، بستگی به رشته‌ای که دارید، باید هزینه‌های هر ترم را پرداخت کنید. در این کشور دانشجویان از حق کار نیمه وقت تا ۲۰ ساعت در هفته و امکان اخذ بورسیه تحصیلی برخوردار هستند.

اعتبار ویزای تحصیلی اتریش

اعتبار ویزای تحصیلی اتریش

منبع: cntraveler

باید توجه داشته باشید که به‌طور کلی این ویزا قابل تمدید نیست. شما پس از ورود به اتریش، می‌توانید برای اجازه اقامت دانشجویی درخواست کنید. این اجازه اقامت، به شما امکان ادامه تحصیل در اتریش را می‌دهد.

برای اجازه اقامت، باید اعتبار ویزای تحصیلی‌تان را تمدید کنید. درصورت داشتن اجازه اقامت، می‌توانید پس از پایان تحصیلات در اتریش، به کار دوران دانشجویی خود ادامه دهید. اگر اجازه کار یا اقامت در این کشور را ندارید، باید پس از اتمام ویزای دانشجویی، اتریش را ترک کنید.

صدور ویزای تحصیلی اتریش چقدر طول می‌کشد؟

معمولا ویزای تحصیلی اتریش در بازه زمانی ۲ تا ۴ هفته صادر می‌شود. به محض صدور ویزا، افسر کنسولگری از طریق راه‌های ارتباطی، به شما اطلاع خواهد داد. حتما توجه داشته باشید که اطلاعات مربوط به شماره تلفن و آدرس ایمیل درج شده در فرم درخواست ویزا، حتما باید به درستی وارد شده باشند. در غیر این صورت امکان ارتباط افسر کنسولگری با شما سخت خواهد شد و مشکلی در پروسه اخذ ویزا به وجود خواهد آمد.

تمدید ویزای تحصیلی اتریش

تمدید ویزای تحصیلی اتریش

منبع: cntraveler

معمولا ویزای تحصیلی اتریش ۶ ماه اعتبار دارد. اگر تمایل دارید ویزای خود را تمدید کرده و مدت بیشتری در این کشور بمانید، می‌توانید به تمدید آن اقدام کنید. پروسه اخذ ویزای تحصیلی دوباره از اول شروع می‌شود و باید از اول مراحل را طی کنید. بهتر است حداقل ۱۵ روز قبل از اتمام ویزا، برای تمدید ویزای تحصیلی اتریش اقدام کنید تا استرسی در این مورد نداشته باشید.

ریجکتی ویزای تحصیلی اتریش

ریجکتی ویزای تحصیلی اتریش

منبع: cntraveler

گرفتن ویزای تحصیلی اتریش در اغلب مواقع سخت نیست و با طی کردن مراحل قانونی می‌توان به آن دست یافت. اما ممکن است برخی مواقع درخواست ویزای شما رد شود. بسیاری از متقاضیان ویزا دچار سردرگمی می‌شوند و قادر به درک دقیق دلیل رد ویزای خود نیستند. در صورتی که افسر کنسولی اتریش نتواند تمام اطلاعات لازم در مورد شخص را دریافت کند، درخواست ویزا ناموفق تلقی می‌شود. از طرف دیگر، ممکن است سفارت اطلاعاتی را از متقاضی دریافت کند که صحت نداشته باشد و یا فرد متقاضی دارای سابقه کیفری باشد و باعث ریجکتی ویزای تحصیلی اتریش شما شود.

اجازه کار با ویزای تحصیلی اتریش

اجازه کار با ویزای تحصیلی اتریش

منبع: cntraveler

همان طور که در ابتدای مقاله بیان شد، ویزای دانشجویی C و D، به شما اجازه می‌دهد که هم اجازه تحصیل داشته باشید و هم از مزیت اجازه کار با ویزای تحصیلی اتریش برخوردار شوید. احتمالا بتوانید ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوید. برای این کار باید از سازمان مربوطه مجوز لازم را دریافت کنید. بسته به مقررات ویزا، می‌توانید از ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنید. علاوه بر این مراحل که شما باید طی کنید، کارفرمای شما نیز باید درخواست اجازه کار را در (AMS) ثبت کند. AMS، اداره اشتغال عمومی اتریش است که می‌توانید به‌ عنوان جویای کار در آن جا ثبت نام کنید.

ویزای همراه تحصیلی اتریش

ویزای همراه تحصیلی اتریش

منبع: cntraveler

اخذ ویزای همراه تحصیلی اتریش به این معنی است که اعضای درجه یک، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال، اجازه اقامت در کشور اتریش را خواهند داشت. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که سن همسر باید حداقل ۲۱ باشد. جهت اخذ ویزای همراه اتریش، مدارک لازم را جهت بررسی به سفارت این کشور ببرید.

ویزای همراه اتریش مانند کشورهای دیگر، شرایط و قوانین خاصی دارد و اطلاع از این موارد برای متقاضیان بسیار ضروری است. پس از بررسی مدارک توسط اداره مهاجرت، نتیجه به سفارت و نهایتا به همراهان اعلام می‌شود که با صدور ویزای موقت، می‌توانند به کشور اتریش ورود کنند.

ویزای تحصیلی اتریش و اقامت دائم این کشور

ویزای تحصیلی اتریش و اقامت دائم این کشور

منبع: cntraveler

ویزای تحصیلی اتریش به دو گروه کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شود. این بازه بین سه ماه و ۶ ماه است. منظور از اقامت دائم این است که شما تمایل داشته باشید بیشتر از موعد مقرر در این کشور بمانید. یکی از راه‌های اخذ اقامت دائم در کشور اتریش، ویزای تحصیلی است اما این ویزا به خودی خود باعث گرفتن اقامت دائم نمی‌شود. برای اخذ اقامت دائم، ابتدا باید اقامت موقت داشته باشید که می‌توانید با داشتن شغل در بازه زمانی ۶ ماهه، آن را به دست آورید. بعد از اخذ اقامت موقت و گذراندن پنج سال، می‌توانید اقامت دائم را کسب کنید.

فرم مشاوره ویزای تحصیلی اتریش

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چه کسانی به ویزای تحصیلی اتریش نیاز دارند؟

افراد مختلف در هر سنی که خواستار تحصیل در کشور اتریش هستند، می‌توانند ویزای تحصیلی اتریش بگیرند. چه دانش آموز چه دانشجو برای ادامه تحصیل می‌توانند جهت اخذ ویزای تحصیلی اتریش اقدام کنند.


آیا با ویزای تحصیلی اتریش می‌توانم در این کشور کار کنم؟

جواب این سوال بله است. اما باید بگوییم شما نمی‌توانید حین تحصیل به صورت تمام وقت کار کنید. هفته ای ده الی بیست ساعت می‌توانید مشغول به کار شوید. اگر طی تحصیل بتوانید شغل تمام وقت پیدا کنید و کار فرمای این کار درخواست کارتان را قبول و در اداره مشاغل ثبت کند، بعد از اتمام ویزای تحصیلی می‌توانید ویزای کار بگیرید و کار تمام وقت داشته باشید.

در صورت اخذ ویزای تحصیلی اتریش می‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

بله، برای این کار می‌توانید درخواست خود را به سفارت اتریش اعلام کنید. ارائه مدارک مربوط به خانواده خود جهت تایید آن‌ها، اقدامی ضروری است.

آیا با داشتن ویزای تحصیلی اتریش می‌توانم اقامت دائم این کشور را بگیرم؟

ویزای تحصیلی اتریش به خودی خود نمی‌تواند شرایط اقامت دائم برای شما فراهم کند. بهتر است بعد از اتمام تحصیل یک کار تمام وقت پیدا کرده و ویزای کار بگیرید. این ویزا را به مدت پنج سال تمدید کرده و اقامت موقت بگیرید. بعد از پنج سال می‌توانید برای اخذ اقامت دائم اقدام کنید.

تمکن مالی ویزای تحصیلی اتریش چقدر است؟

برای اخذ هر نوع ویزایی برای هر کشوری از جمله اتریش، اثبات تمکن مالی ضروری است. با تغییر نرخ ارز میزان تمکن مالی نیز تغییر می‌کند. اگر سن شما کمتر از ۲۴ سال است، داشتن سند گردش حساب بانکی برایتان کافی است. اگر سن شما بیشتر از ۲۴ باشد، علاوه بر گردش مالی باید سند ملکی هم داشته باشید که این سند به نام خود یا به نام خانواده تان باشد.