دریافت ویزای تحصیلی کانادا گاهی اوقات می تواند چالش‌برانگیز باشد؛ درحالی‌که بسیاری از دانشجویان فکر می‌کنند دریافت نامه پذیرش از دانشگاه سخت‌ترین بخش فرایند پیش از تحصیل در خارج از کشور است، دریافت ویزای تحصیلی کانادا می‌تواند حتی دشوارتر باشد. در این مقاله سعی کرده‌ایم تمام اطلاعات مورد نیاز شما برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا را در اختیارتان قرار دهیم. بنابراین تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا هر آن چه که باید درباره اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدانید، به شما بگوییم.

ویزای تحصیلی کانادا
پرچم کانادا
مشاوره رایگان

ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

ویزای تحصیلی کانادا فرصت ورود دانشجو و یا دانش‌آموز به کانادا و تحصیل در این کشور را برای مدت مشخصی فراهم می‌کند؛ البته لازم است برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، ابتدا اقدام به گرفتن مجوز تحصیلی کانادا کنید. پس از صدور مجوز تحصیل، ویزای تحصیلی کانادا و یا مجوز سفر الکترونیکی (eTA) به دانشجو ارائه می‌شود. مجوز تحصیل به فرد اجازه می‌دهد تا زمانی که معتبر است در کانادا بماند و تحصیل کند.

هرساله بیش از ۱۳۰،۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل، کشور کانادا را انتخاب می کنند. کانادا علاوه بر یک سیستم آموزشی با کیفیت بالا، امکانات متعدد و یک فرهنگ غنی و جذاب را نیز فراهم می‌کند. کانادا، کشوری در آمریکای شمالی است که اغلب به آن سرزمین فرصت ها می‌گویند. جامعه‌ای متنوع و با منابع فراوان که سیستم بهداشت، درمان و آموزش آن مثال زدنی است.

برخی از برترین دانشگاه‌های جهان در کانادا قرار دارند. دانشگاه‌هایی مانند مک گیل، مک مستر و آلبرتا نمونه‌هایی از مؤسسات آموزشی فوق‌العاده کانادا هستند. تحصیل در این دانشگاه‌ها اغلب آرزوی دانشجویانی است که در خارج از کانادا زندگی می‌کنند.

چرا برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید؟

کانادا و مؤسسات دانشگاهی آن روی سه جنبه اصلی تحقیقات، انتشارات علمی و همکاری‌های بین‌المللی تمرکز می‌کنند. برای تحصیل در کانادا، باید مجوز تحصیل کانادا را دریافت کنید که به‌عنوان ویزای تحصیلی کانادا در طول مدت اقامت شما عمل می‌کند. اگر دوره یا برنامه تحصیلی شما شش ماه یا کمتر طول بکشد، نیازی به اخذ ویزای تحصیلی کانادا ندارید.

کانادا یکی از بهترین مکان‌ها برای تحصیلات عالی است و این کشور سالانه هزاران دانشجو را از سراسر جهان جذب می‌کند. دانشگاه‌ های کانادا آموزش در سطح جهانی ارائه می‌دهند و تحقیق، یکی از اجزای اصلی هر دوره تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته می‌شود. دانشگاه‌ها از دانشجویانی حمایت می‌کنند که بهترین ایده‌های تحقیقاتی را ارائه می‌کنند و بورسیه تحصیلی با توجه به کار تحقیقاتی ارائه می‌شود.

در زیر دلایل دیگری برای تحصیل در این کشور آورده شده است:

 • آموزش‌وپرورش مقرون‌به‌صرفه؛
 • فرصت‌های پژوهشی نوآورانه و فراوان؛
 • امکانات بی‌بدیل مهاجرت؛
 • سبک زندگی هیجان‌انگیز؛
 • جوامع سالم و ایمن؛
 • فرصت‌های کار و کارآموزی برای دانشجویان بین‌المللی در حین تحصیل.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا به دو نوع ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی تقسیم می‌شود. زمانی پروسه تحصیل در این کشور با موفقیت به انجام می‌رسد که شما مجوز تحصیل از یکی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها یا مدرسه‌ های کانادا را داشته باشید تا با استفاده از مجوز تحصیلی کانادا و به همراه دیگر مدارک که در این مقاله به معرفی هریک خواهیم پرداخت برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید.

ویزای دانش‌آموزی کانادا ویزایی است مختص آن دسته از متقاضیان که خواهان تحصیل در مدرسه‌های کانادا هستند. ویزای دانشجویی نیز برای افراد بالای ۱۸ سال که خواهان تحصیل در مقاطع بالاتر از دبیرستان، مانند دانشگاه، کالج یا مؤسسات آموزشی معتبر هستند، مناسب است. در ادامه هریک از انواع ویزای تحصیلی کانادا به تفصیل شرح داده می‌شوند.

ویزای دانش‌آموزی کانادا

ویزای دانش‌آموزی کانادا مناسب متقاضیان زیر ۱۸ سال است. این افراد می‌توانند برای تحصیل در مدرسه‌های کانادا درخواست ویزای دانش‌آموزی دهند.

در ابتدا لازم است این افراد برای گرفتن ویزای دانش‌آموزی کانادا از یک مدرسه معتبر در کانادا مجوز تحصیلی دریافت کنند. پس از دریافت پذیرش و مجوز تحصیل در این کشور، ویزای دانش‌آموزی کانادا تقریباً طی سه ماه و با پرداخت هزینۀ تقریبی ۲۳۵دلار کانادا صادر می‌شود. ویزای دانش‌آموزی کانادا تا پایان دوره تحصیل دانش‌آموز اعتبار دارد.

ویزای دانشجویی کانادا

همانند ویزای دانش‌آموزی کانادا، دانشجویان برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا باید از دانشگاه، کالج یا مؤسسه آموزشی معتبر، پذیرش و یا همان مجوز تحصیل دریافت کنند. دانشجویان یعد از دریافت مجوز تحصیل از دانشگاه و یا مؤسسه مذکور، باید برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا درخواست دهند.

برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا سن متقاضی بسیار مهم است و در صورتی که گپ تحصیلی متقاضی زیاد باشد، افسر پرونده ممکن است با درخواست ویزای متقاضی موافقت نکند. در ادامه مقاله برای آشنایی هرچه بیشتر شما، دررابطه با تمامی این موارد توضیحات مفصلی داده شده است.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا

یکی از شرایط ویزای تحصیلی کانادا داشتن مجوز تحصیلی است. به‌طور خلاصه، ویزای تحصیلی شما کلید اصلی شما برای تحصیل و زندگی در کانادا در طول مدت تحصیلتان است.

آنچه برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیاز دارید بسته به سطح تحصیلی، مدارک تحصیلی، سابقه و ملیت شما متفاوت است.

به طور کلی شرایط اخذ گرفتن ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • مدرکی که نشان‌دهنده پذیرش یک مؤسسه علمی معتبر در کانادا برای تحصیل شماست
 • اثبات تمکن مالی برای تحصیل و زندگی در کانادا
 • شواهدی مبنی بر تمایل شما به ترک کانادا پس از اتمام تحصیلات؛ به عنوان مثال، اعضای خانواده شما که در کشورتان زندگی می‌کنند
 • همچنین باید ثابت کنید که از نظر کیفری و پزشکی قابل پذیرش برای ورود به کشور هستید
 • شما باید نسبت به دورنمای تحصیل در این کشور اشتیاق نشان دهید

شرایط ویزای دانش آموزی کانادا

اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا مستلزم رعایت شرایطی است که در ادامه بیان شده است.

 • برای اخذ ویزای دانش‌آموزی متقاضی باید بین ۴ تا ۱۸ سال داشته باشد؛
 • متقاضی باید از یکی از مدارس تأییدشده اداره مهاجرت کانادا مجوز تحصیلی کانادا را دریافت کرده باشد؛
 • متقاضی باید از تمکن مالی برخوردار باشد. والدین دانش‌آموز باید اسناد مالی مبنی بر برخورداری از تمکن مالی برای پرداخت هزینه تحصیل در کانادا، حداقل برای یک سال تحصیلی را ارائه دهند؛
 • متقاضی باید سابقه تحصیلی خود به همراه ریزنمرات را ارائه دهد؛
 • متقاضی باید معرفی‌نامه‌ای را در صورت اشتغال به تحصیل ارائه دهد؛
 • متقاضی باید یک معرفی‌نامه از مدیر مدرسه ارائه دهد؛
 • دانش‌آموز باید از یک قیم یا سرپرست قانونی که مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا است، برخوردار باشد.

شرایط ویزای دانشجویی کانادا

همان طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، ویزای دانشجویی کانادا، مجوزی است که برای افرادی که خارج از کشور کانادا زندگی می‌کنند و علاقه‌مند به ادامه تحصیل در این کشور هستند. شرایط ویزای دانشجویی کانادا برای مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه‌ها کمی متفاوت است؛ بنابراین در ادامه شرایط مختص به هریک از مقاطع را بیان کرده‌ایم.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی کانادا برای مقطع لیسانس

اخذ ویزای دانشجویی کانادا در مقطع لیسانس مستلزم داشتن یک سری شرایط اولیه است که در این بخش، آن را توضیح می‌دهیم. برای تحصیل در این کشور و در  مقطع لیسانس باید دوره ۱۲ساله مدارس را گذرانده باشید و مدرک فارغ‌التحصیلی؛ یعنی دیپلم داشته باشید؛ همچنین علاوه بر داشتن مدرک دیپلم باید مدرک آیلتس با نمره ۶ را هم داشته باشید.

به‌طورکلی، در کشور کانادا گذراندن مقطع لیسانس چهار سال طول می‌کشد. دانشجویان بعد از به اتمام رساندن این دوره چهار ساله در کانادا مدرکی به نام Bachelor یا کارشناسی دریافت می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین شرایط برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا در مقطع لیسانس، سن متقاضیان است. متقاضیان برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا در مقطع لیسانس نباید بیشتر از ۲۳ سال داشته باشند؛ البته به این نکته توجه کنید که هرچه سن متقاضی بیشتر باشد شانس اخذ ویزای تحصیلی کانادا کاهش خواهد یافت. همچنین دانشجویان مقطع لیسانس در کانادا می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت کار کنند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای مقطع فوق لیسانس

یکی از مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای دانشجویی کانادا در مقطع فوق لیسانس، داشتن معدل بالای ۱۳ در دوره کارشناسی است؛ همچنین برای ورود به مقطع فوق لیسانس در کانادا باید با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه دلخواه، آیلتس ۶ یا ۶.۵ (شش‌ونیم) نیز داشته باشید.

مدت‌زمان تحصیل شما در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا با توجه به رشته و تعداد واحدهایی که باید پاس کنید ممکن است یک تا دوسال طول بکشد.

دانشجویانی که در این مقطع در کانادا تحصیل می‌کنند، پس از اتمام دوره تحصیل خود  مدرکی با عنوان M.A یا کارشناسی‌ارشد دریافت می‌کنند. شرایط سنی مناسب نیز برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا حداکثر تا ۳۲ سال است. همانند دانشجویان مقطع لیسانس، دانشجویان مقطع فوق لیسانس در کانادا نیز ۲۰ ساعت در هفته می توانند کار کنند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای مقطع دکتری

همانند شرایط اخذ ویزای تحصیلی دانشجویی در مقطع فوق لیسانس، برای دریافت ویزای دانشجویی در مقطع دکتری معدل کارشناسی‌ارشد شما باید بالای ۱۳ باشد؛ علاوه براین شما باید مدرک آیلتس با نمره ۷ نیز داشته باشید. مدت‌زمان تحصیل در مقطع دکتری در کانادا ممکن است سه تا پنج سال طول بکشد.

برای اخذ مجوز تحصیلی در مقطع دکتری، باید به‌طور مستقیم با استاد فعال در حوزه تحصیلی خود مکاتبه داشته باشید و با ارائه رزومه‌ای قوی یکی از استادان را قانع کنید که شما را به عنوان دانشجو بپذیرد.

شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی

برای تحصیل در دانشگاه های کانادا باید حداقل ۱۸ سال و برای تحصیل در مدارس این کشور باید ۴ تا ۱۸ سال داشته باشید. به‌طورکلی سن تحصیل در این کشور در مدارس این کشور قبل از ۱۸ سالگی و برای تحصیل در مقطع دکترا تا سن ۴۰ سالگی است. برخی از متقاضیان ویزای دانشجویی که علاقه کمتری به تحصیل در دانشگاه و گرفتن مدرک آکادمیک دارند، می‌توانند در کالج‌ها تحصیل کنند.

دوره‌های کالج اغلب برای افراد بین ۱۶ تا ۲۴ سال ارائه می‌شود. پس از تحصیل در کالج به راحتی می‌توانید وارد بازار کار این کشور شوید. توجه داشته باشید که برای تحصیل در مقطع لیسانس باید حداکثر ۲۳ سال، برای مقطع کارشناسی ارشد ۳۲ سال و برای دکترا ۴۰ سال داشته باشید؛ البته همه این شرایط بسته به زمینه تقاضای دانشجو متفاوت است.

همچنین کانادا یک گپ تحصیلی دو تا پنج ساله را برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد می‌پذیرد. اگر دوره تحصیل شما شش ماه یا کمتر طول بکشد، لزوماً به مجوز تحصیل نیازی نخواهید داشت.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی کانادا

در این بخش، تمامی مراحل درخواست ویزای تحصیلی کانادا را توضیح می‌دهیم.

۱. در یکی از دانشگاه‌ ‌ها اپلای کنید و نامه پذیرش خود را دریافت کنید

اگر هنوز مطمئن نیستید که می‌خواهید در چه مؤسسه‌ای در کانادا تحصیل کنید، قبل از شروع فرایند درخواست ویزای تحصیلی کانادا باید تصمیم بگیرید. پس از پذیرش در یکی از دانشگاه‌ها، نامۀ پذیرش دریافت خواهید کرد که برای درخواست ویزا، نیاز است.

۲. بررسی کنید که آیا نیاز به درخواست ویزای تحصیلی کانادا دارید یا خیر

می‌توانید از ابزار رسمی مجوز تحصیلی کانادا برای اطلاع از نیاز به ویزای تحصیلی یا مجوز استفاده کنید. اگر یکی از شرایط زیر برای شما صدق می‌کند، نیازی به ویزای تحصیلی ندارید:

 • شما یکی از اعضای خانواده یا کارمند یک نماینده خارجی در کانادا هستید که وزارت امور خارجه، تجارت و توسعه کانادا تأیید کرده است؛
 • شما در یک برنامه تحصیلی ثبت‌نام می‌کنید که کمتر از شش ماه طول می‌کشد؛
 • شما عضو نیروهای مسلح خارجی از قانون نیروهای بازدیدکننده هستید.

به یاد داشته باشید که ویزای تحصیلی کانادا به‌عنوان یک ویزای معمولی عمل نمی‌کند که به شما اجازه ورود یا سفر به کانادا را می‌دهد. برای آن، به ویزای سفر یا مجوز سفر الکترونیکی (eTA) نیاز دارید.

۳. اقدام به درخواست برای ویزای تحصیلی کانادا کنید

به محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، زمان آن است که به مرحله بعدی؛ یعنی درخواست ویزای تحصیلی کانادا بروید.

مراحل اولیه برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا به‌صورت زیر است:

 • قبل از ورود به کانادا، به‌صورت آنلاین برای ویزای دانشجویی کانادا، در وب‌سایت شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) اقدام کنید؛
 • اگر اینترنت محدودی دارید یا نمی‌توانید مدارک را به‌صورت آنلاین بفرستید، مدارک درخواست ویزا را با پست بفرستید؛
 • یک نامۀ پذیرش از یک مؤسسه آموزشی تعیین‌شده (دانشگاهی که دولت کانادا آن را به رسمیت بشناسد) ارائه دهید؛
 • مدارکی دال بر منابع مالی کافی برای حمایت از تحصیل خود در کانادا (هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های زندگی) ارائه دهید؛
 • مدرکی ارائه دهید که تأیید کند سابقۀ کیفری ندارید؛
 • سوابق بالینی را بفرستید که نشان دهد شما در سلامت کامل هستید. در صورت نیاز، معاینات پزشکی کامل را ارائه دهید.

۴. تمام مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی در کانادا را آماده کنید

پس از گذراندن مرحلۀ قبل، لازم است مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا را جمع‌آوری کنید.

۵. الزامات زبان برای تحصیل در این کشور را فراهم کنید

مدرک مهارت زبان انگلیسی در فهرست مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی کانادا گنجانده نشده است؛ اما اگر از کشوری انگلیسی‌زبان نیامده‌اید، دانشگاه‌ از شما می‌خواهند مدرکی مبنی بر تسلط به زبان انگلیسی ارائه دهید. آزمون‌های زبان پذیرفته‌شده عبارت‌اند از:

 • آیلتس؛
 • تافل iBT؛
 • PTE؛
 • C۱ پیشرفته.

۶. قرار ملاقات و مصاحبه بیومتریک را تنظیم کنید

بسته به ملیت خود، ممکن است مجبور شوید در یک مرکز درخواست ویزا در کشور خود حاضر شوید تا مصاحبه بیومتریک خود را انجام دهید. هزینه مصاحبه بیومتریک ۸۵دلار کانادا است. این هزینه علاوه بر هزینه درخواست روادید معمولی (150 CAD) است. برخی از کشورها از این الزامات بیومتریک مستثنا هستند؛ بنابراین شهروندان آن‌ها به هیچ وجه نیازی به رفتن به مرکز درخواست ندارند.

مدارک ویزای تحصیلی کانادا

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا پس از تکمیل فرم‌های لازم و گرفتن پذیرش از دانشگاه و داشتن شرایط سنی مناسب باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. چک‌لیست مدارک ویزای تحصیلی کانادا که در ادامه به تمامی موارد آن اشاره شده باید به همراه درخواست فرستاده شود. این اسناد شامل موارد زیر است:

 • اسکن پاسپورت معتبر شما؛
 • ترجمه سه سال آخر تحصیل متقاضی و فرستادن آن در قالب PDF؛
 • ترجمه شناسنامه؛
 • هزینه پذیرش؛
 • آدرس محل سکونت، شماره تماس و کد پستی؛
 • ارائه مدرکی مبنی بر نداشتن سابقه کیفری و آزمایشات پزشکی؛
 • فرم مربوطه را با ذکر نام والدین تکمیل کنید.

توجه داشته باشید افرادی از آسیا و آفریقا که برای ویزای دانشجویی کانادا اقدام می‌کنند به اسناد احراز هویت زیستی مانند عکس و اثر انگشت نیز نیاز دارند.

 • فرم درخواست مجوز دانشجویی پر شده؛
 • اصل نامه پذیرش از دانشگاه؛
 • دو عکس جدید در اندازه پاسپورت، با مشخصات نام و تاریخ تولد در پشت؛
 • اثبات حمایت مالی در طول برنامه تحصیلی شما. این به این معنی است که ثابت کنید بین ۱۰،۰۰۰ تا ۱۱،۰۰۰ CAD در سال برای زندگی در کشور دارید؛
 • یک تعهدنامه؛
 • مدرکی مبنی بر پرداخت هزینه مجوز تحصیل (۱۵۰ CAD).

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

همان طور که تا این بخش از مقاله متوجه شدید، برای تحصیل در این کشور باید مجوز تحصیل کانادا را بگیرید که به‌عنوان ویزای تحصیلی در طول مدت اقامت شما عمل می‌کند. اگر دوره یا برنامه شما شش ماه یا کمتر طول بکشد، نیازی به مجوز تحصیل کانادا ندارید.

عوامل مختلفی در برآورد هزینه ویزای تحصیلی کانادا دخیل هستند؛ اما باید بگوییم که هزینه تحصیل در این کشور تقریباً نصف هزینه تحصیل در آمریکا است. به‌طور کلی هزینه گرفتن ویزای تحصیلی کانادا به موارد زیر بستگی دارد:

 • رشته تحصیلی: رشته انتخابی تأثیر زیادی در هزینه‌ها دارد؛ به‌عنوان‌مثال، تحصیل در رشته هنر بسیار ارزان‌تر از تحصیل در رشته پزشکی مانند دندان‌پزشکی و داروسازی است؛
 • نوع دانشگاه: دانشگاه دولتی در مقایسه با دانشگاه‌های خصوصی، مانند دانشگاه‌های ایران مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند؛
 • مقطع تحصیلی: تحصیل در مقطع کارشناسی گران‌تر از مقطع‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا است.

به‌طورکلی درخواست برای اخذ مجوز تحصیل کانادا، ۱۵۰دلار کانادا (~ ۱۱۴ دلار آمریکا) هزینه دارد. همان‌طورکه گفتیم هزینه‌های درخواست بسته به دانشگاه و کشور مبدأ شما متفاوت است؛ به‌عنوان‌مثال، دانشگاه بریتیش کلمبیا از دانشجویان کانادایی در مقطع کارشناسی ۷۰٫۵ دلار کانادا (~ ۵۳٫۴ دلار آمریکا) و از دانشجویان بین‌المللی ۱۱۸٫۵ دلار کانادا (~۸۹٫۷ دلار آمریکا) هزینه می‌گيرد. اگر دانشجوی بین‌المللی از یک کشور درحال‌توسعه هستید، ممکن است بتوانید از این هزینه معاف شوید.

اعتبار ویزای تحصیلی کانادا

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا، برای طول برنامه تحصیلی شما (بسته به مقطعی که در آن تحصیل می‌کنید) به اضافه ۹۰ روز اضافی است. این ۹۰ روز به شما امکان می‌دهد برای ترک کانادا یا درخواست تمدید اقامت خود آماده شوید.

۱. اگر در حال گذراندن دوره‌های پیش‌نیاز هستید

اگر مدرسه از شما بخواهد قبل از پذیرش شما در برنامه اصلی، دوره‌هایی را بگذرانید (قبولی مشروط دارید)، مجوز تحصیلتان برای طول آن دوره‌ها به اضافه يک سال معتبر خواهد بود. هنگامی‌که در برنامه اصلی پذیرفته شدید، باید برای تمدید اقامت خود به‌عنوان دانشجو اقدام کنید.

۲. اگر تحصیلات خود را پس از انقضای مجوز تحصیلی خود به پایان برسانید

اگر دوره‌های خود را قبل از تاریخ درج شده در مجوز خود به پایان نرسانید، باید برای تمدید اقامت خود به‌عنوان دانشجو اقدام کنید. اگر این کار را نکنید، باید تحصیل را متوقف کرده و کانادا را ترک کنید.

۳. اگر قبل از انقضای مجوز تحصیلی، تحصیلات خود را تمام کنید

اگر تحصیلات خود را زودتر تمام کنید، بدون توجه به اینکه چه روزی در مجوز تحصیلی درج شده باشد، مجوز شما ۹۰ روز پس از اتمام تحصیلات، معتبر نخواهد بود.

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

مدرک زبان برای تحصیل در این کشور در دوره‌های CA لازم نیست؛ اما بی‌شک داشتن این مدرک برای شما یک امتیاز مثبت است. برای تحصیل در دوره‌های AA و AS ارائه مدرک زبان متناسب با شرایط دانشگاه الزامی است. ناگفته نماند که اگر واجد شرایط تحصیل در این کشور باشید، می‌توانید در دوره‌های زبان کالج شرکت کنید و زبان فرانسه یا انگلیسی را بیاموزید.

به‌طورکلی، دانشگاه‌های این کشور عوامل مختلفی را برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی داوطلبانی که به دنبال پذیرش هستند، اتخاذ می‌کنند. تحصیل در  برخی از دوره‌های تحصیلی در کانادا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؛ زیرا شما واجد شرایط لازم برای مهارت زبان جایگزین مشخص شده دانشگاه انتخابی خود هستید.

بسیاری از دانشگاه‌ از داوطلبان می‌خواهند که یک توصیه‌نامه (LOR) از هریک از مؤسسات آکادمیک قبلی خود ارائه دهند؛ علاوه‌براین، چندین دانشجوی خارجی از ملیت‌های منتخب نیز از ارائه نمرات مهارت زبان انگلیسی معافیت دارند. همچنین، مؤسسات آکادمیک کانادا نیز به‌راحتی آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی غیر از آیلتس را می‌پذیرند که می‌توانید در طول فرایند پذیرش آن را بفرستید.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا با مدرک دیپلم

بسیاری از افراد قصد دارند با مدرک دیپلم وارد کانادا شوند و تحصیلات خود را ادامه دهند. این افراد مانند دیگر متقاضیان قادر به تحصیل در کالج یا دانشگاه هستند. اغلب، کالج برای این افراد انتخاب بهتری است؛ زیرا در این صورت می‌توانند وارد بازار کار شوند.

توجه داشته باشید که پس از کالج نیز امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را خواهید داشت و می‌توانید برای ادامه تحصیل ثبت‌نام کنید. به‌طورکلی، بهترین زمان برای ورود به کالج یا دانشگاه بعد از دبیرستان است؛ بااین‌حال، بسته به رشته و دانشگاهی که متقاضی آن هستید، می‌توانید بین ۱ تا ۶ سال گپ تحصیلی داشته باشید.

کار با ویزای تحصیلی کانادا

اگر مجوز تحصیل و ویزای تحصیلی کانادا را دارید و به‌صورت تمام‌وقت در یک برنامه آموزشی آکادمیک و حرفه‌ای در مؤسسه‌ای آموزشی و یا دانشگاه مشخص پذیرفته شده‌اید، می‌توانید بدون مجوز کار، خارج از دانشگاه کار کنید. شما مجاز به کار تا ۲۰ ساعت در هفته هستید.

تبدیل ویزای تحصیل کانادا به اقامت دائم

کانادا قوانین مهاجرتی تنظیم‌شده‌ای دارد که بر اساس آن، دانشجویانی که از کالج‌ها یا دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شده‌اند، می‌توانند با «مجوز PGWP»  که مخفف Post-Graduation Work Perm است به‌مدت محدودی در کانادا اقامت داشته باشند.

متقاضیانی که قصد دارند ویزای تحصیلی خود را به اقامت دائم تبدیل کنند باید مجوز PGWP بگیرند. مجوز PGWP به این افراد اجازه می‌دهد که پس از دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی، شغل دلخواه خود را پیدا کنند و قرارداد کاری ببندند. بعد از یک سال اشتغال به کار، فارغ‌التحصیلان بین‌المللی می‌توانند واجد شرایط درخواست ویزای کاری یا حتی مجوز اقامت دائم شوند.

ویزای تحصیلی کانادا با همراه

اگر شخصی که ویزای تحصیلی کانادا دارد تمایل به آوردن یک همراه با خود به کانادا داشته باشد باید برای همراه خود، درخواست ویزای همراه بدهد. ویزای همراه کانادا را می‌توان یک سند رسمی به‌شمارآورد که سفارت کانادا در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. این ویزا، نشان می‌دهد که فرد مورد‌نظر، واجد شرایط برای اقامت موقت در کانادا به‌عنوان توریست و یا حتی نیروی کار است.

ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

درخواست ویزای تحصیلی کانادا یک پروسه طولانی است که باید با هوشیاری شدید و با دقت انجام شود. هرگونه اشتباه در این فرایند می‌تواند منجر به تأخیر یا ریجکت درخواست شود. برای اطمینان از اینکه این اتفاق نمی‌افتد، نکته‌های زیر را در نظر داشته باشید:

 • مطمئن شوید که تمام مدارک مورد نیاز را دارید؛
 • نامه پذیرش باید واقعی باشد؛
 • کالجی که دانشجو برای آن درخواست داده است باید در فهرست مؤسسات آموزشی تعیین‌شده ذکر شود؛
 • دانش‌آموز باید نمرات علمی خوبی داشته باشد؛
 • بانک باید اظهارنامه بانک را به‌طور مناسب مهر و امضا کرده باشد؛
 • مدارک هویتی سفر باید دقیق باشد؛
 • مطمئن شوید که بیانیه هدف شما قبول‌شدنی است.

ویزای تحصیلی کانادا در دوران کرونا

از ۱۵ ژانویه ۲۰۲۲، برای اینکه بتوانید به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی ۱۸ سال و بالاتر وارد کانادا شوید، باید واجد شرایط زیر باشید:

 • دارای مجوز تحصیلی معتبر باشید؛
 • به‌طورکامل با واکسن‌های تأییدشده دولت کانادا واکسینه شده باشید؛
 • از یک موسسه آموزشی تعیین‌شده (DLI) پذیرش داشته باشید؛
 • محدودیت‌ها و معافیت‌های سفر برای دانشجویان بین‌المللی را رعایت کنید؛
 • همه مسافران باید بر اساس توصیه‌هایی که در مرز داده می‌شود، یک برنامه قرنطینه ارائه دهند و برای قرنطینه آماده باشند.

سخن پایانی

کانادا به دلیل شرایط اقتصادی و امنیتی مناسب، افراد زیادی را به خود جذب می‌کند. بسیاری از جوانان مایل به تحصیل در این کشور هستند. مدارک و شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا در این مقاله مورد بحث قرار گرفته است.

داشتن تمکن مالی در گرفتن ویزای تحصیلی کانادا مؤثر است. به‌طورکلی، برای تحصیل در این کشور کشور باید شرایط لازم از نظر سن، تحصیلات، توانایی مالی، مدرک زبان و سایر موارد ذکر شده دراین مقاله را داشته باشید.

جمع‌بندی و سوالات متداول

اخذ ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می‌کشد؟

بازۀ زمانی دریافت جواب ویزای تحصیلی کانادا ممکن است متفاوت باشد؛ اما برای رسیدن به شروع ترم تحصیلی موردنظرتان، بازه ۶ ماهه را در نظر بگیرید و ۶ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی مد نظر اقدام کنید.

چگونه برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنیم؟

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا ابتدا باید از دانشگاه و یا کالج مدنظرتان مجوز تحصیل بگیرید، سپس با جمع‌آوری مدارک مورد نیاز اقدام به درخواست ویزای تحصیلی کانادا کنید.

ویزای تحصیلی کانادا چند ساله است؟

مدت زمان ویزای تحصیلی کانادا به مقطعی که در آن تحصیل خواهید کرد بستگی دارد. برای مثال برای مقطع لیسانس چهارسال، مقطع فوق لیسانس یک تا دوسال و برای دکترا سه تا پنج سال زمان خواهید داشت.

تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

حداقل تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا برای افراد مجرد ۱۰هزار دلار در سال و برای افراد متأهل ۱۴هزار دلار در سال است؛ البته توجه داشته باشید که این مبلغ‌ها، حداقل هزینه زندگی براساس الزامات اداره مهاجرت کانادا است و کمتر از هزینه واقعی زندگی در کانادا است.

ارزیابی و مشاوره ویزای تحصیلی کانادا

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند