اگر می‌خواهید برای اخذ ویزای تحصیلی چین اقدام کنید یا می‌خواهید دانش خود را درباره شرایط تحصیل در این کشور بالا ببرید، این مقاله را تا انتها و بادقت بخوانید.

در این مقاله، مرحله‌های پیش از فرستادن درخواست برای گرفتن ویزا، شرایط دریافت آن و مرحله‌هایی که پس از ورود به کشور چین باید انجام دهید، به‌طور کامل نوشته شده است. با مطالعه‌ی این مقاله هیچ پرسشی درباره مهاجرت تحصیلی به کشور چین در ذهن شما باقی نمی‌ماند.

ویزای تحصیلی
پرچم چین
مشاوره رایگان

چه کسانی به ویزای تحصیلی چین نیاز دارند؟

تمام دانشجویان بین‌المللی از کشورهای مختلف برای بهره‌مندی از شرایط آموزشی در کشور چین نیاز به ویزای تحصیلی دارند؛ بنابراین اگر قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، دکترا و... را در این کشور دارید به سایت‌های رسمی سفارت چین در کشور خود سر بزنید تا از شرایط ویزای تحصیلی چین آگاه شوید. گرفتن ویزای تحصیلی شرایط خاصی دارد که این موارد در ادامه به‌طور کامل توضیح داده شده است.

ویزای تحصیلی چین

انواع ویزای تحصیلی چین

ویزای تحصیلی و دانشجویی کشور چین به دو نوع ویزای X1 و X2 تقسیم می‌شود و با توجه به نوع دوره آموزشی و مدت‌زمان تحصیل شما انتخاب می‌شود. با دریافت این ویزای تحصیلی می‌توانید کمتر یا بیشتر از ۶ ماه در این کشور به تحصیل مشغول شوید. در ادامه با انواع ویزاها آشنا می‌شوید:

• ویزای تحصیلی X1:

ویزای تحصیلی X1 از نوع ویزای بلندمدت برای دانشجویان است؛ بنابراین اگر مدت تحصیل شما بیشتر از ۶ماه و در مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد یا دکترا هستید، باید این نوع ویزا را درخواست دهید. اعتبار این ویزا پنج ساله است و دانشجو با ویزای X1 می‌تواند اجازه چندین ورود و خروج به کشور چین را داشته باشد. دانشجو برای اجازه اقامت در چین باید تا ۳۰ روز پس از ورود به این کشور به دفتر امنیت عمومی برود و ورودوخروج خود به چین را ثبت کند.

• ویزای تحصیلی X2:

ویزای تحصیلی X2 از نوع ویزای کوتاه‌مدت است که برای شرکت در دوره‌های آموزشی یا کارآموزی کمتر از ۶ماه است. با ویزای x2 اجازه چندین ورودوخروج را ندارید؛ همچنین نمی‌توانید برای آموزش‌های بلندمدت دانشگاهی از این ویزا استفاده کنید. ویزای X2 تمدیدشدنی است و می‌توانید یک ماه پیش از اتمام اعتبار آن، برای تمدید ویزای خود اقدام کنید.

شرایط ویزای تحصیلی چین

شرایط ویزای تحصیلی چین سخت‌گیرانه طراحی نشده است. دانشجویان با سنین بین ۱۸ تا ۲۷ می‌توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی و با سنین بین ۲۴ تا ۳۰ برای مقطع کارشناسی‌ارشد اقدام کنند؛ همچنین اگر زبان چینی خود را تقویت کنید، می‌توانید از مزایای بورسیه تحصیلی و آموزش رایگان در کشور چین نیز بهره‌مند شوید.

همانطور که می‌دانید برای دریافت ویزای تحصیلی چین نیاز به رزومه‌ای قوی دارید و باید فرم‌های مربوطه را تکمیل کنید. ممکن است زمان گرفتن ویزای تحصیلی شما طولانی شود؛ بنابراین بهتر است هرچه زودتر برای آماده‌سازی مدارک ویزای تحصیلی چین و دریافت ویزا و گذراندن مراحل قانونی اقدام کنید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی چین

مرحله‌های اخذ ویزای تحصیلی چین پیچیده نیست و به‌طور معمول می‌توانید یک هفته پس از درخواست ویزا آن را بگیرید. در ادامه، مرحله‌های گرفتن ویزای تحصیلی چین را توضیح می‌دهیم:

• ابتدا باید دانشگاه معتبری را انتخاب کنید؛ سپس شرایط پذیرش آن را بخوانید. در آخر حتماً از شرایط سنی ویزای تحصیلی چین آگاه شوید

• در مرحله بعد برای گرفتن نامه پذیرش از دانشگاه دلخواه اقدام کنید. در ادامه، مدارک مهم برای این مرحله معرفی می‌شوند

• در این مرحله باید تمام مدارک موردنیاز برای گرفتن ویزای تحصیلی را جمع‌آوری کنید

• در ادامه باید فرم درخواست آنلاین ویزای تحصیلی کشور چین را بادقت پر کنید و برای کنسولگری چین بفرستید

• برای شما یک کد فرستاده می‌شود که تاریخ مراجعه شما به سفارت را مشخص می‌کند

• سفارت در برخی موارد، تاریخی را برای مصاحبه حضوری نیز به متقاضی اعلام می‌کند

• اکنون باید منتظر پاسخ بررسی درخواست خود بمانید تا سفارت چین درخواستتان را بررسی کند؛ سپس تاریخ دریافت ویزای تحصیلی را به شما اطلاع دهد

• در آخر باید پس از ورود به کشور چین به دفتر محلی امنیت عمومی بروید و مجوز اقامت بگیرید

ویزای تحصیلی چین

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی چین

پس از تحقیق درباره دانشگاه‌های کشور چین و انتخاب بهترین آن‌ها باید برای گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ اقدام کنید و به مدارک مهمی نیاز دارید.

مدارکی که برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها نیاز دارید:

• یک CV باکیفیت و به زبان انگلیسی که تمام سابقه تحصیلی و کاری شما در آن درج شده باشد

• نمره‌های مقطع قبلی را باید ترجمه رسمی کنید

• تمامی مدارک مانند مدارک تحصیلی را باید به زبان انگلیسی ترجمه کنید

• برای پذیرش در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد باید از دو استاد خود در مقطع قبلی توصیه‌نامه داشته باشید

• باید در آزمون ورودی دانشگاه قبول شوید

• باید انگیزه‌نامه‌ای به زبان انگلیسی و کاملاً صادقانه بنویسید

• برای تحصیل به زبان چینی نیاز به مدرک زبان چینی و برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان باید مدرک آیلتس یا تافل داشته باشید

• در آخر باید هزینه بررسی مدارک ویزای تحصیلی چین را به دانشگاه موردنظر پرداخت کنید

درنهایت و پس از دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه، نوبت به گرفتن ویزا می‌رسد. باید مدارک متفاوتی را به سفارت تحویل دهید تا بتوانید ویزای تحصیلی چین را بگیرید. فراموش نکنید که کنسولگری کشور چین در این زمینه بسیار سخت‌گیر و دقیق است؛ بنابراین باید دقت بیشتری را برای کامل و درست بودن مدارک خود و فرستادن به موقع آن‌ها داشته باشید.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی چین عبارت است از:

• اعتبار گذرنامه شما حداقل ۶ماه باشد و باید اصل و کپی آن را ارائه دهید

• فرم درخواست ویزا را که به‌صورت آنلاین است بادقت و به طور کامل پر کنید

• وزارت آموزش‌وپرورش در چین برای متقاضی ویزای تحصیلی، اسناد رسمی JW202 یا JW201 صادر می‌کند؛ سپس باید اصل و کپی آن را به سفارت بدهید. این اسناد مهم مانند دانشگاه و رشته‌ای که برای آن پذیرش گرفته‌اید، مدت اقامت و... با مهر رسمی وزارت است. دانشجویانی با بورسیه تحصیلی به فرم JW201 و سایر دانشجویان به فرم JW202 نیاز دارند

• اصل و کپی پذیرش از دانشگاه‌ یا مؤسسه علمی چین همراهتان باشد. در نامۀ پذیرش، مدت‌زمان تحصیل و نام دانشگاه و اطلاعات متقاضی درج شده است و حتماْ باید مهر رسمی دانشگاه برروی آن باشد

• عکس رنگی با پس‌زمینه سفید که در ابعاد گذرنامه باشد

• مدارک شناسایی را به‌طور رسمی ترجمه کنید و اصل و کپی آن‌ها را داشته باشید

• دانشجویانی که بیشتر از ۶ماه در چین می‌مانند، باید گواهی سلامت و معاینه پزشکی با مهر کنسولگری این کشور را داشته باشند

• باید توانایی پرداخت هزینه برای درخواست ویزا را اثبات کنید و تمکن مالی برای ویزای تحصیلی چین و نامه گردش حساب برای ویزای تحصیلی چین را ارائه دهید

• اصل و کپی مدارک سفر به چین و محل سکونت خود در این کشور مانند بلیت هواپیما و... را ارائه دهید

هزینه ویزای تحصیلی چین

با توجه به اینکه ملیت شما چیست و تعداد ورودهای شما به کشور چین چقدر باشد، هزینه ویزای تحصیلی چین نیز تغییر می‌کند. به‌صورت‌کلی، هزینه ویزای تحصیلی X1 کشور چین برای شهروندان کشورهای مختلف تا ۱۵۰ دلار و ویزای X2 نیز تا ۱۰۰ دلار متغیر است. هرچه تعداد ورود بیشتری به کشور چین داشته باشید، هزینه ویزای تحصیلی در چین نیز بیشتر می‌شود.

اعتبار ویزای تحصیلی چین

تفاوتی ندارد که ویزای شما از نوع X1 باشد یا ویزای X2 باشد؛ زیرا مدت‌زمان اعتبار هر دو ویزا حدود ۹۰ روز پس از تاریخ صدور آن است. دانشجویانی که توانسته‌اند ویزای X1 را بگیرند، باید ۹۰ روز پس از ورود به کشور چین به شرکت‌های مربوطه بروند و درخواست اقامت موقت کنند.

صدور ویزای تحصیلی چین چقدر طول می‌کشد؟

مدت‌زمان معمول برای بررسی و صدور ویزای تحصیلی چین حدود چهار تا پنج روز کاری است؛ اما اگر می‌خواهید این روند را سریع‌تر کنید، می‌توانید با پرداخت هزینۀ بیشتر از سرویس اکسپرس و راش استفاده کنید. هزینۀ سرویس اکسپرس تقریباً ۲۰دلار است که پردازش و مدت‌زمان صدور ویزای تحصیلی چین در این سرویس حدود دو تا سه روز کاری طول می‌کشد. در سرویس راش باید تقریباً ۳۰دلار اضافه پرداخت کنید تا زمان صدور و دریافت ویزای تحصیلی شما به یک روز کاری کاهش یابد.

در انتها به شما پیشنهاد می‌کنیم که با توجه به متغیر بودن زمان پردازش و صدور ویزای تحصیلی کشور چین بهتر است یک تا سه ماه پیش از تاریخ ورود به چین برای درخواست ویزای تحصیلی اقدام کنید.

تمدید ویزای تحصیلی چین

همانطور که در بخش‌های قبل گفته شد، دانشجویانی که ویزای آن‌ها از نوع X1 است، می‌توانند اجازه اقامت موقت را تا پایان دوره تحصیلی خود و با اعتبار پنج ساله ویزای X1 داشته باشند. پس از پایان دوره تحصیلی و آموزشی باید به دفتر محلی امور اتباع خارجی بروند و اجازه اقامت موقت را لغو کنند و برای گرفتن ویزای توریستی ۳۰ روزه اقدام کنند.

دانشجویانی که ویزای X2‌ دارند، احتیاجی به دریافت اجازه اقامت موقت ندارند؛ اما درصورتی که بخواهند بیشتر از زمان قانونی در کشور چین بمانند باید ویزای خود را تمدید کنند. برای تمدید ویزای X2 باید ۳۰ روز قبل از پایان یافتن مدت اعتبار ویزا به شرکت‌هایی که در بخش قبل گفته شد بروند تا شرایط آن‌ها بررسی و ویزا تمدید شود.

ویزای تحصیلی چین

ریجکتی ویزای تحصیلی چین

کشور چین از جمله کشورهایی است که به‌راحتی پذیرش و ویزا نمی‌دهد؛ بنابراین اگر درخواست شما رد شد، ناراحت نباشید و ادامۀ متن را بخوانید. به‌طور معمول، سفارت چین دلیل ریجکتی ویزای تحصیلی چین را به شما نمی‌گوید؛ اما برخی از متداول‌ترین دلایل آن عبارت است از:

• فرم‌ها را به‌درستی پر نکرده‌اید یا شرایط اخذ ویزای تحصیلی چین را رعایت نکرده‌اید

• اسناد مهم و مدارک لازم ویزای تحصیلی چین در پرونده شما موجود نیست

• در اثبات دارایی خود برای تمکن مالی ویزای تحصیلی چین موفق نبوده‌اید

• مدارک کافی و کاملی برای اثبات برگشت شما به وطن پس از پایان تحصیل وجود ندارد

درنتیجه، برای فرستادن درخواست دوباره، بهتر است این موارد را اصلاح کنید؛ سپس شانس خود را برای اخذ ویزای تحصیلی کشور چین امتحان کنید.

اجازه کار با ویزای تحصیلی چین

کشور چین شرایط کار برای دانشجویان را راحت‌تر کرده است و می‌توانید هم‌زمان با تحصیل در این کشور به انجام کارهایی مانند عکاسی، فعالیت در کافه یا رستوران، گرافیک، فعالیت به عنوان مترجم و... مشغول شوید. کار با ویزای تحصیلی شرایطی دارد، به‌عنوان مثال:

• باید بالای ۱۸ سال و بدون سابقه کیفری باشید

• به زبان چینی مسلط باشید

• مجوزهای لازم از دانشگاه و مقام‌های مهاجرتی را بگیرید

• برای کسب رضایت‌نامه از دانشگاه و شرکت موردنظر برای کار اقدام کنید

• بهتر است رزومه‌ای قوی و مدرک مرتبط داشته باشید

• می‌توانید در شغلی نیمه‌وقت یا به‌عنوان کارآموز فعالیت کنید

• در آخر فراموش نکنید که باید به ایستگاه پلیس بروید و علامت کار نیمه وقت را در گذرنامه خود وارد کنید

ویزای همراه تحصیلی چین

یکی از مزیت‌های تحصیل در چین، آسان بودن اخذ ویزای همراه دانشجویی چین برای اعضای نزدیک و درجه یک خانواده مانند همسر، پدر، مادر، خواهر، برادر و فرزند کمتر از ۱۸ سال است. در ابتدا باید تعداد دقیق و شرایط اعضای خانواده خود را که می‌خواهند به چین سفر کنند مشخص کنید تا بتوانید نامه دعوت‌نامه را بگیرید. پیش از رفتن به دفتر دانشجویان بین‌الملل بهتر است با دانشگاه خود صحبت کنید تا از شرایط اسکان برای اقامت همراهان دانشجو آگاه شوید.

دو نوع ویزای همراه تحصیلی وجود دارد:

• ویزای S1: خانواده دانشجو با این ویزا می‌تواند بیش از ۱۸۰ روز در چین اقامت داشته باشد

• ویزای S2: این ویزا را نمی‌توان به اجازه اقامت تبدیل کرد؛ بنابراین همراهان حداکثر تا ۱۸۰ روز می‌توانند با این ویزا در چین بمانند

باید به این نکته نیز اشاره کرد که همراه شما می‌تواند در زمان اقامت خود در کشور چین، به‌طور تمام وقت کار کند.

بخشی از مدارک مهمی که برای اخذ ویزای همراه تحصیلی چین نیاز دارید، عبارت است از:

• کپی گذرنامه و نامۀ اجازه برای اقامت دانشجو در کشور چین

• نامۀ دعوت‌نامه دانشگاه به همراه مشخصات دانشجو و همراه او و گذرنامه

• نامۀ تأییدیه سلامت و پزشکی و پلیس

• گواهی و مدرک برای اثبات خویشاوندی

• تکمیل فرم ویزا

ویزای تحصیلی چین و اقامت دائم این کشور

بهتر است یادآوری کنیم که با دریافت ویزای تحصیلی نمی‌توانید اقامت دائم بگيريد؛ بنابراین اگر قصد اخذ اقامت دائم کشور چین را دارید، می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی برای دریافت ویزای کاری، ویزای سرمایه‌گذاری یا ازدواج اقدام کنید. در آخر باید بدانید که دریافت ویزای کاری ساده نیست و باید بتوانید بلافاصله پس از پایان تحصیل با یک شرکت معتبر همکاری کنید تا بعد از پنج سال کار در چین بتوانید اقامت دائم را به دست آورید.

در برخی از موارد نیز ممکن است برای اثبات صلاحیتتان در اخذ ویزای کاری چین، شما را به کشور خود برگردانند تا دوباره مرحله‌های درخواست گرفتن ویزا را بگذرانید. اگر شرایط مالی خوبی دارید، می‌توانید با سرمایه‌گذاری یا تأسیس یک شرکت نیز ویزای سرمایه‌گذاری بگیرید. راه دیگری که با آن می‌توانید اقامت کشور چین را به دست آورید، ازدواج با شهروند این کشور است.

فرم مشاوره ویزای تحصیلی چین

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چه کسانی به ویزای تحصیلی چین نیاز دارند؟

تمام افرادی که می‌خواهند برای تحصیل و آموزش در مقطع‌های مختلف به کشور چین سفر کنند، به گرفتن ویزای تحصیلی این کشور نیاز دارند.


آیا با ویزای تحصیلی چین می‌توانم در این کشور کار کنم؟

پس از گرفتن مجوزهای لازم از دانشگاه، دولت چین و شرکت موردنظر؛ همچنین دریافت مهر کار نیمه‌وقت از پلیس و درج آن در ویزای شما می‌توانید به‌طور نیمه‌وقت مشغول به کار شوید.

در صورت اخذ ویزای تحصیلی چین می‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

بله. می‌توانید برای اعضای نزدیک و درجه یک خانواده، ویزای همراه از نوع S1 یا S2 بگیرید.

آیا با داشتن ویزای تحصیلی چین می‌توانم اقامت دائم این کشور را بگیرم؟

خیر. فقط با داشتن ویزای تحصیلی نمی‌توانید اقامت دائم کشور چین را به دست آورید؛ اما با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار و سرمایه‌گذاری و... می‌توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

تمکن مالی ویزای تحصیلی چین چقدر است؟

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی چین حدود ۳۵۰۰دلار است.

پرچم چین

سایر خدمات تحصیلی چین