بدون اغراق، فرانسه از جمله کشورهایی است که بهترین شرایط تحصیل را برای دانشجویان بین المللی فراهم می‌کند و به همین دلیل سالانه تعداد دانشجویان زیادی از سراسر دنیا و از ایران به قصد تحصیل اقدام به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می‌کنند.

از آنجایی که برای انجام امر باید ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت کنید که در این مقاله قصد داریم تا تمام نکات لازم پیرامون دریافت این ویزا و دیگر موارد مرتبط را بررسی کنیم.

ویزای تحصیلی
پرچم فرانسه
مشاوره رایگان

چه کسانی به ویزای تحصیلی فرانسه نیاز دارند؟

اگر تا به‌حال سفری به فرانسه داشته‌اید و یا اینکه درباره آن تحقیق کرده باشید، متوجه می‌شوید که این کشور چه مقصد هیجان انگیزی برای زندگی و کار است و احتمالا دلتان می‌خواهد که تا آخر عمر ساکن آنجا شوید. شروع یک دوره تحصیلی در کشور فرانسه فرصت بسیار خوبی است تا بنیان مهاجرت خود را محکم کنید و بتوانید پس از اتمام دوره تحصیلی خود، در این کشور بمانید.

در مورد تحصیل در فرانسه باید به نکته‌ای دقت داشته باشید و آن هم ویزای تحصیلی فرانسه است. افرادی که در کشورهای تایید شده باشند، برای تحصیل در این کشور نیازی به ویزا نخواهند داشت اما در صورتی که متقاضیان دارای ملیتی خارج از اتحادیه اروپا - کشورهایی مانند ایسلند، نروژ، لیختن اشتاین یا سوئیس - باشند، چه برای یک دوره کوتاه مدت و چه برای یک بازه زمانی بلند مدت، باید ویزای تحصیلی فرانسه دریافت کنند.

انواع ویزای تحصیلی فرانسه

در صورتی که قصد تحصیل در فرانسه را داشته باشید، برای ورود به کشور و شروع تحصیل خود نیاز به ویزای تحصیلی خواهید داشت. با توجه به مدت زمانی که تحصیل شما طول می‌کشد، ویزایی متناسب با آن صادر خواهد شد. در ادامه به بررسی انواع ویزای تحصیلی فرانسه به ترتیب مدت زمان اقامت می‌پردازیم.

 • ویزای امتحانات ورودی:
اگر برای ورود به دانشگاهی در فرانسه نیاز به شرکت در آزمون ورودی باشد، می‌توانید برای دریافت ویزای de court séjour étudiant concours اقدام کنید. با داشتن این ویزا می‌توانید با خیال آسوده به فرانسه رفته و در آزمون‌های خود شرکت کنید. در صورت قبولی در امتحانات، نیازی به برگشت نخواهید داشت و می توانید برای گرفتن ویزای یک ساله اقدام کنید و ویزای خود را تمدید نمایید.
 • ویزای کوتاه مدت (شینگن):
برای گذراندن دوره های یادگیری زبان فرانسه یا دیگر دوره‌های تحصیلی کوتاه مدت،‌ می‌توانید از ویزایی به نام Visa de court séjour pour etudes استفاده کنید. با گذراندن این دوره‌ها و به کمک ویزای کوتاه مدت، می‌توانید تا سه ماه در فرانسه بمانید، ولی این ویزا اجازه اقامت بلند مدت را به شما نداده و قابل تمدید نیست.
 • ویزای طولانی مدت:

در صورتی که طول دوره آموزشی شما بیشتر از سه ماه باشد، باید برای دریافت یک ویزای طولانی مدت‌تر اقدام کنید این نوع ویزا خود به دو دسته تقسیم می‌شود:

 1. ویزای طولانی مدت موقت: اگر این ویزا را دریافت کنید، می‌توانید تا ۶ ماه به راحتی و بدون نیاز به دریافت اجازه اقامت به تحصیل خود ادامه دهید و پس از اتمام تحصیل به کشور خود بازگردید.

 2. ویزای طولانی مدت: در صورتی که مدت زمان اقامت شما بیشتر از ۶ ماه باشد و در دوره‌های کارشناسی، ارشد و یا دکترا شرکت کنید،‌ این نوع ویزا به شما تعلق می‌گیرد. این ویزا با نام‌های visa de long séjour pour études و یا بیشتر از آن به VLT-TS معروف است. در صورتی که بتوانید این ویزا را دریافت کنید، می‌توانید تا زمان پایان تحصیل، ویزای خود را تمدید کنید. معمولا دوره کارشناسی سه سال، دوره ارشد دو سال و دوره دکترا چهار سال طول می‌کشد تا به اتمام برسد.

ویزای تحصیلی فرانسه


شرایط ویزای تحصیلی فرانسه

برای تحصیل در فرانسه باید به شرایط ویزای تحصیلی فرانسه دقت کنید. مهمترین موضوع،‌ مقطع تحصیلی شما است. با توجه به اینکه قرار است به دانشگاه یا مدرسه بروید،‌ باید بتوانید پیش نیازهای لازم را آماده کنید. مهمترین مدرک شما، نامه پذیرش از دانشگاه مقصد است، پس ابتدا باید تمامی مدارک و مستندات لازم برای دریافت نامه پذیرش از مرکز تحصیلی مورد نظر خود را آماده کنید.

از آنجا که در صورت نبود نامه پذیرش، ویزایی برای شما صادر نمی‌شود، باید تمامی اطلاعات خود را کامل کنید. این موارد ممکن است بسته به مقطع شما (کارشناسی، ارشد یا دکترا) و همینطور زبانی که قرار است به آن تحصیل کنید (انگلیسی یا فرانسه) متفاوت باشد. در صورت نیاز به ارائه مدارک تمکن مالی،‌ باید بتوانید آن را به مرکز مربوطه ارائه دهید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

همانطور که گفته شد، اولین و مهم‌ترین بخش از مراحل اخذ ویزای تحصیلی فرانسه دریافت نامه پذیرش از دانشگاه است. وقتی توانستید این مرحله را به خوبی پشت سر بگذارید، می‌توانید از سفارت فرانسه وقت مصاحبه بگیرید. قبل از انجام مصاحبه مطمئن شوید که تمامی مدارکی که در این بین ممکن است به آن نیاز پیدا کنید را همراه خود دارید.

از جمله مهمترین مدارک مورد نیاز برای روز مراجعه به سفارت، می‌توان به مدرک زبان فرانسه در صورت لزوم، مدارک تحصیلی ترجمه شده، تاییدیه تمکن مالی، برگه تایید پرداخت هزینه ویزا و دیگر مدارکی که سفارت اعلام می‌کند، اشاره کرد. بعد از شرکت در مصاحبه، پاسخ آن با توجه به شغولی سفارت، پس از مدتی به شما اعلام می‌شود.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی فرانسه

زمانی که کارهای پذیرش خود را انجام می‌دهید و به مرحله مراجعه به سفارت می‌رسید، باید مدارک مشخصی را به آنجا تحویل دهید. سفارت طی مدت زمانی در حدود دو ماه، نتیجه نهایی را پس از بررسی به شما اعلام می‌کند. مهمترین مدارک برای تسلیم به سفارت شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت با اعتباری سه ماهه
 • چند کپی از صفحه اول پاسپورت
 • کپی و اصل مدارک تحصیلی قبلی به صورت ترجمه شده
 • فیش پرداخت هزینه درخواست بررسی سفارت
 • 3 قطعه عکس مناسب و پاسپورتی
 • کپی بلیط پرواز رفت
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • تکمیل فرم های مربوطه و معروف به  OFIIبرای انجام روند پذیرش
 • رزومه شخصی شما
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • اجاره نامه محل سکونت و یا مدرکی مبنی بر رزرو هتل

هزینه ویزای تحصیلی فرانسه

اصلی‌ترین هزینه‌ای که به عنوان هزینه ویزای تحصیلی فرانسه شناخته می‌شود، شامل مواردی مانندهزینه‌های بررسی پرونده و هزینه‌های صدور ویزا است که برای هر نفر در حدود ۵۰ یورو هزینه در برخواهد داشت. البته باید در نظر داشته باشید که مسئله بیمه در کشور فرانسه بسیار مهم بوده و به عنوان یک دانشجو باید در حدود ۲۰۰ یورو بابت بیمه نامه دانشجویی خود به صورت سالانه پرداخت کنید.

هزینه‌های دیگری مانند هزینه‌های ثبت نام در دانشگاه و همینطور هزینه‌های زندگی، دو ستون اصلی هستند که پس انداز شما را مصرف می‌کنند. برای زندگی در فرانسه باید بتوانید در حدود ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ یورو برای هر نفر پرداخت کنید. هزینه‌های تحصیل شما نیز به نوع دانشگاهی که می‌خواهید به آن وارد شوید بستگی دارد. به طور مثال دانشگاه‌های خصوصی بین ۱۰ تا ۳۰ هزار یورو در سال برای شما هزینه خواهد داشت.

در صورتی که بخواهید به مدارس دولتی بروید، شهریه آن‌ها در حدود ۲۰۰۰ یورو در سال، برای مقطع لیسانس در حدود ۲۷۷۰ یورو در سال و برای قطع ارشد نیز ۳۷۷۰ یورو در سال است. اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را داشته باشید، اکثر جایگاه‌های موجود در این مقطع از طریق دریافت فاند پر شده و دانشجویان به صورت ماهانه مبلغی را به عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت می‌کنند.

ویزای تحصیلی فرانسه

اعتبار ویزای تحصیلی فرانسه

از آنجا که برای ورود به فرانسه نیاز به ویزا خواهید داشت، با توجه به نوع دوره تحصیلی که انتخاب کرده‌اید و مدت زمانی که آن دوره طول می‌کشد، اعتبار ویزای تحصیلی فرانسه شما نیز مشخص می‌شود. برفرض مثال اگر برای دوره آموزشی کوتاهی وارد فرانسه می‌شوید و دارای ویزای شینگن هستید، مدت اعتبار ویزای شما سه ماهه خواهد بود. اگر که برای تحصیل در یک دانشگاه اقدام کرده باشید و به طور مثال تحصیل شما ۴ سال طول می‌کشد، اعتبار ویزای شما یک ساله خواهد بود که برای باقی مدت اقامت خود باید اقدام به تمدید آن نمایید.

صدور ویزای تحصیلی فرانسه چقدر طول می‌کشد؟

همانند باقی موارد، مدت زمان لازم برای صدور ویزای تحصیلی فرانسه شما نیز ارتباط مستقیمی با نوع ویزا و دوره آموزشی دارد که قصد دارید در آن شرکت کنید. ویزاهای کوتاه مدت معمولا بین سه تا یک هفته صادر شده و ویزاهای طولانی مدت نیز بین سه هفته تا یک ماه طول می‌کشد تا صادر شود.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که در یک بازه‌های زمانی در سال، تعداد پرونده‌های ارجاع شده به سفارت فرانسه زیاد شده و ممکن است مدت زمانی که برای این فرآند ممکن است طول بکشد، بیشتر از حد انتظار باشد. از آنجایی که شما می‌توانید تا سه ماه زودتر از تاریخ تحصیل خود درخواست ویزا را به سفارت ببرید، بهتر است این اقدام را به تاخیر نیندازید و در اولین فرصت وقت سفارت خود را رزرو کنید.

تمدید ویزای تحصیلی فرانسه

اگر قصد ماندن در کشور فرانسه را همچنان داشته باشید و تاریخ ویزای شما رو به اتمام است، بهتر است سه ماه قبل از رسیدن به تاریخ انقضای ویزا اقدام کنید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی مجوز اقامت جدید خود را دریافت کنید. معمولا زمانی به تمدید ویزای تحصیلی فرانسه نیاز پیدا خواهید کرد که در میانه تحصیل در یک دوره دانشگاهی بلند مدت هستید و یا اینکه یک مقطع را به تازگی به اتمام رسانده و می‌خواهید در مقطع بعدی نیز ادامه تحصیل دهید.

برای تمدید ویزای خود کافیست به بخشداری منطقه خود درخواست اجازه اقامت چند ساله بفرستید تا آن‌ها این مورد را با توجه به شرایطی که دارید بررسی کنند. اصطلاحا به این درخواست carte de séjour pluriannuelle می‌گویند. به طور مثال اگر که برای تحصیل سه ساله در مقطع کارشناسی به فرانسه آمده باشید، در ابتدا یک ویزای یک ساله دریافت نموده‌اید. در انتهای سال اول خود، یک درخواست برای دریافت اقامت طولانی مدت ارسال می‌کنید و در صورت موافقت با آن، یک ویزای دو ساله می‌گیرید که به شما اجازه می‌دهد تا پایان مدت زمان تحصیل خود در فرانسه بمانید.

در یک حالت دیگر نیز ممکن است که شما مقطه کارشناسی خود را به اتمام رسانده‌اید و تمامی ویزاهایی که تاکنون گرفته‌اید رو به اتمام هستند، از این رو اگر بخواهید مقطع ارشد خود را همچنان در فرانسه بگذرانید و بتوانید از یکی از دانشگاه‌ها پذیرش بگیرید، یک ویزای جدید برای شما صادر خواهد شد که تا پایان مدت زمان تحصیل در مقطع ارشد اعتبار خواهد داشت.

ویزای تحصیلی فرانسه

ریجکتی ویزای تحصیلی فرانسه

مثل هر معامله دیگری، زمانی که به سفارت مراجعه کرده و با افسر مربوطه مصاحبه می‌کنید، در صورتی که آن افسر نتواند به شما اعتماد کند، احتمال ریجکتی ویزای تحصیلی فرانسه شما بسیار بالا می‌رود. معمولا دلایلی مشخص و کاملا روشنی برای ریجکت شدن وجود دارد، مانند ارائه مدارک جعلی و یا دروغین به افسر سفارت. اگر مشکلی در ارتباط با هر یک از مدارک شما وجود داشته باشد و یا در پیگیری‌های بعدی مشخص شود که بخشی از مدارک ساختگی است، ویزای شما ریجکت خواهد شد.

از جمله دیگر مواردی که منجر به ریجکتی ویزای تحصیلی شما می‌شود، می‌توان به عدم اعتماد آفیسر به شما اشاره کرد. با دریافت ویزای تحصیلی شما موظف می‌شوید که فقط برای دوره تحصیل خود به فرانسه بروید و باید پس از اتمام تحصیل به کشور مبدا خود بازگردید.

از طرفی اگر نتوانید مدارکی محکم از تمکن مالی خود نشان دهید و یا نتوانید آن‌ها را به خوبی قانع کنید که قدرت پرداخت هزینه‌های دوره تحصیل را دارید، درخواست ویزای شما رد خواهد شد. همچنین هدف شما از تحصیل در کشور فرانسه و همینطور انتخاب دانشگاه مد نظر و تصویری که از آینده برای افسر مربوطه ترسیم می‌کنید نیز باید کاملا متقاعد کننده باشد واگرنه این مورد نیز ریجکت شدن پرونده شما را به دنبال خواهد داشت.

اجازه کار با ویزای تحصیلی فرانسه

به دلایل مختلفی، مانند تفاوت ارزش واحدهای پولی یا نداشتن پس انداز مناسب، دانشجویان بین المللی نیاز دارند که در کنار تحصیل خود، مدت زمانی را نیز برای کار کردن در نظر بگیرند. برخی کشورها اجازه کار به دانشجویان بین المللی را به صورت قانونی داده‌اند و می‌توانید در زمان استخدام، با کارفرمای خود این موضوع را در میان گذاشته تا شرایط مخصوص به شما در نظر گرفته شود.

دانشجویان بین المللی که دارای ویزای تحصیلی فرانسه هستند، طبق قانون می‌توانند به صورت پاره وقت کار کنند تا بخشی از هزینه‌های زندگی خود را پوشش دهند. شما می‌توانید در مشاغل مختلفی، از خود دانشگاه تا در رستوران‌های شهر، مشغول به کار شوید. در هر حال شما مجاز هستید تا سقف ۲۰ ساعت در هفته کار کنید.

ویزای همراه تحصیلی فرانسه

از جمله امتیازات ویژه‌ای که این کشور برای دانشجویان خارجی خود در نظر گرفته،‌ امکان گرفتن ویزای همراه تحصیلی فرانسه برای شخص دانشجو است. در صورتی که ازدواج کرده باشید و فرزندانی زیر ۱۸ سال داشته باشید، می‌توانید به همراه آن‌ها به فرانسه سفر کنید. ویزای تحصیلی شما با ویزای همراه شما به طور همزمان بررسی شده و در صورتی که مدارک شما مشکلی نداشته باشد، تمام اعضای خانواده با هم اقدام به مهاجرت می‌کنند. معمولا بررسی ویزای همراه در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می‌گیرد.

ویزای تحصیلی فرانسه و اقامت دائم این کشور

نکته‌ای که بسیاری از دانشجویان به دنبال آن هستند، دریافت اقامت دائم کشور فرانسه است. دریافت ویزای تحصیلی فرانسه به خودی خود باعث کسب اقامت دائم برای شما نخواهد شد، بلکه با رسیدن به فرانسه و تحصیل در آن، شرایط را برای اقامتی طولانی مدت‌ مهیا می‌کنید. درواقع ویزای تحصیلی مانند دروازه‌ای است که برای گرفتن اقامت دائم باید از آن بگذرید.

طبق قانون کشور فرانسه، پس از اتمام تحصیل خود، می‌توانید بین ۶ تا ۹ ماه به جست و جوی کار پرداخته و حتی مدت زمان آن را تا یک سال تمدید کنید. زمانی که بتوانید در این کشور مشغول به کار شوید، با کسب درآمد و پرداخت مالیات، عملا همانند یک شهروند فرانسوی زندگی خواهید کرد و با داشتن ویزای کاری خود،‌ پس از ۵ تا ۶ سال، می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

فرم مشاوره ویزای تحصیلی فرانسه

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چه کسانی به ویزای تحصیلی فرانسه نیاز دارند؟

اگر قصد تحصیل در کشور فرانسه را دارید و در حال حاضر در خارج از اتحادییه اروپا زندگی می‌کنید، برای ورود به فرانسه و شروع دوره آموزشی خود نیاز به دریافت ویزای تحصیلی فرانسه خواهید داشت.


آیا با ویزای تحصیلی فرانسه می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، با داشتن ویزای تحصیلی فرانسه می‌توانید تا سقف ۲۰ ساعت در هفته کار کنید.

در صورت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

بله، در صورت تایید شدن ویزای تحصیلی شما، می‌توانید همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به عنوان همراه به فرانسه ببرید.

آیا با داشتن ویزای تحصیلی فرانسه می‌توانم اقامت دائم این کشور را بگیرم؟

پس از اتمام تحصیل و پیدا کردن کار، می‌توانید ویزای خود را از تحصیلی به کاری تبدیل کرده و پس از گذشت مدت زمانی مشخص، می‌توانید درخواستی برای اقامت دائم در فرانسه ارسال کنید

تمکن مالی ویزای تحصیلی فرانسه چقدر است؟

تمکن مالی مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه با توجه به شرایط شما بین ۹۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو است.