اخذ ویزای تحصیلی مجارستان و تحصیل در این کشور در سال ۲۰۲۲ انتخاب خوبی برای اغلب دانشجویان است.

ویزای تحصیلی این کشور برای مقاطع مختلف تحصیلی صادر می‌شود و هزینه تحصیل در مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است. مجارستان از سال ۲۰۰۷ عضو کشورهای شنگن بوده و این کشور با پذیرش دوره زبان نیز به متقاضیان ویزای تحصیلی می‌دهد.

ویزای تحصیلی
پرچم مجارستان
مشاوره رایگان

چه کسانی به ویزای تحصیلی مجارستان نیاز دارند؟

مجارستان یکی از کشورهای اروپایی است که هرساله تعداد زیادی از افراد برای کار و تحصیل به این کشور سفر می‌کنند. افرادی که قصد دارند در کشور مجارستان ادامه تحصیل بدهند باید ویزای تحصیلی مجارستان را بگیرند. مجارستان یکی از کشورهای حوزه شنگن است و همه انواع ویزای این کشور در این حوزه اعتبار دارد. کشور مجارستان در ایران سفارت فعال دارد و متقاضیان می‌توانند برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان به آنجا بروند.

انواع ویزای تحصیلی مجارستان

گرفتن ویزای تحصیلی مجارستان برای دانش‌آموزان و دانشجویانی در نظر گرفته شده است که قصد تحصیل در این کشور دارند. انواع ویزای تحصیلی این کشور با توجه به مقطع تحصیلی و مدت‌زمان حضور دانشجو در این کشور، صادر می‌شود. زبان رسمی این کشور مجارستانی است و دوره‌های مختلفی در دانشگاه‌ها به این زبان تدریس می‌شوند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در دوره‌های انگلیسی‌زبان شرکت کنند.

 • ویزای تحصیلی مجارستان برای دانش‌آموزان: مقطع پیش‌دبستانی در مجارستان اجباری و بین ۳ تا ۶ سالگی است. طول دوره ابتدایی ۸ سال و دبیرستان نیز ۸ ساله است. در مدرسه‌های دولتی، تدریس درس‌ها به زبان مجارستانی است و این موضوع برای دانش‌آموزان بین‌المللی کار را کمی سخت می‌کند. مدرسه‌های بین‌المللی، درس‌ها را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند و شهریه دارند. دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال که در مجارستان درس می‌خوانند باید قیم داشته باشند یا در مدارس شبانه‌روزی درس بخوانند.
 • ویزای تحصیلی مجارستان برای مقطع لیسانس: دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در رشته‌های پزشکی، مهندسی، مدیریت و هنر در بوداپست و سایر شهرهای مجارستان تحصیل کنند. طول دوره لیسانس سه‌ساله است و یک دوره پیش‌لیسانس نیز دارد. شرکت در این دوره، ورود به دوره لیسانس را تضمین می‌کند. برای ورود به رشته پزشکی نیز نیاز به شرکت در آزمون دارید. شرکت در دوره پیش‌پزشکی به داوطلب کمک می‌کند تا در این آزمون موفق شود. داوطلبان ورود به رشته پزشکی می‌توانند دوره پیش را در مجارستان سپری کنند و برای ادامه تحصیل پزشکی به کشورهای انگلستان یا آلمان یا اتریش بروند.
 • ویزای تحصیلی مجارستان برای کارشناسی‌ارشد: اگر قصد دارید دوره کارشناسی‌ارشد را در دانشگاه‌های مجارستان سپری کنید ابتدا باید از دانشگاه موردنظر پذیرش بگیرید. معمولاً هر دانشگاه مدارکی ازجمله مدرک تحصیلی قبلی، اطلاعات هویتی، انگیزه‌نامه، تمکن مالی و مدرک زبان را از دانشجو می‌خواهد. مدرک زبان باید در دو سال اخیر گرفته شده باشد. طول دوره فوق‌لیسانس در دانشگاه‌های مجارستان دو سال است.
 • ویزای تحصیلی مجارستان برای مقطع دکترا: اگر قصد دارید مدرک دکترای خود را از مجارستان دریافت کنید باید ابتدا از یک دانشگاه پذیرش بگیرید. طول دوره دکترا در مجارستان چهار سال است و ترکیبی از آموزش و تحقیقات دانشگاهی است. متقاضیان مقطع دکترا در مجارستان باید حتماً مدرک کارشناسی‌ارشد و مدرک زبان معتبر داشته باشند.

یادگیری زبان مجارستانی برای انجام کار دانشجویی و اشتغال پس از تحصیل می‌تواند مفید باشد؛ بنابراین بهتر است دانشجو به‌تدریج، زبان بومی این کشور را یاد بگیرد. یکی از مزایای ویزای تحصیلی مجارستان، امکان تبادل دانشجو با برخی از کشورهای اروپایی است. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برخی از دوره‌ها یا دو ترم تحصیلی را در کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا یا اسپانیا بگذراند.

شرایط ویزای تحصیلی مجارستان

ویزای تحصیلی مجارستان تفاوت زیادی با ویزای توریستی این کشور دارد و آن مدت‌زمان اعتبار آن است. اگر مدت‌زمان دوره دانشجویی بیش از سه ماه باشد، متقاضی باید ویزای تحصیلی مجارستان را بگیرد.

شرایط ویزای تحصیلی مجارستان شباهت زیادی با ویزای تحصیلی دیگر کشورها دارد. اولین شرط برای دریافت این ویزا داشتن پذیرش از یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور است. پس از انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه موردنظر، باید به سایت دانشگاه سر بزنید و شرایط تحصیل دانشجویان بین‌المللی را مطالعه کنید.

این شرایط شامل هزینه‌های تحصیلی، روش استفاده از بورسیه تحصیلی، مدرک زبان مورد درخواست، طول دوره مقطع تحصیلی و... است. ویزای تحصیلی مجارستان از انواع بلندمدت است و آن را سفارت این کشور در تهران صادر می‌کند. متقاضی دریافت ویزای تحصیلی مجارستان باید علاوه بر ویزا، کارت اقامت اروپا و مجوز تحصیل یا استادی پرمیت را نیز داشته باشد.

داشتن مدرک زبان یکی از شرایط اصلی اخذ ویزای تحصیلی مجارستان است. بعضی از متقاضیان بدون داشتن مدرک زبان به گرفتن این ویزا اقدام می‌کنند که معمولاً درخواست آن‌ها رد می‌شود. مدرک موردنیاز برای کارشناسی‌ارشد و دکترا به شرح زیر است:

در مقطع کارشناسی:

 • نمره آیلتس ۵ تا ۶
 • نمره تافل ۶۰ تا ۸۰

در مقطع کارشناسی‌ارشد:

 • نمره آیلتس ۵٫۵ تا ۶٫۵
 • نمره تافل ۷۰ تا ۹۰

علاوه بر مطالب گفته‌شده، دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی مجارستان از اعتبار بالایی برخوردار هستند و مدارک آن‌ها در سراسر اروپا اعتبار دارد. دانشجویان ممتاز که رزومه قوی دارند نیز می‌توانند از بورسیه تحصیلی در مجارستان برخوردار شوند. اغلب، بورسیه در مقطع دکترا داده می‌شود. برخی از بورسیه‌ها به‌صورت فول‌فاند و شامل همه هزینه‌های دانشگاه و اقامت در مجارستان است. برخی دیگر تنها شامل تخفیف در شهریه هستند. Stipendium Hungaricum، Bilateral State Scholarships برخی از انواع بورسیه‌های تحصیلی این کشور هستند. برخی از دانشگاه‌های معتبر مجارستان، دانشگاه‌های سملویز، اتووس لوراند، دبرسن، پچ و زگد هستند.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

مرحله‌های اخذ ویزای تحصیلی مجارستان مانند سایر ویزاهای تحصیلی است. ابتدا دانشجو باید دانشگاه و رشته و مقطع موردنظر خود را انتخاب کند و شرایط آن را از وب‌سایت دانشگاه بررسی کند. توجه به زمان درخواست نیز بسیار مهم است. مراحل دریافت ویزای تحصیلی مجارستان:

 • ابتدا متقاضی فرم آنلاین درخواست ویزای تحصیلی مجارستان را پر می‌کند
 • سپس باید فایل مدارک را در سایت بارگذاری کند یا تحویل سفارت مجارستان بدهد
 • در این مرحله دانشجو باید دعوت‌نامه خود را از دانشگاه بگیرد
 • معمولاً بخشی از هزینه دانشگاه در هنگام ثبت‌نام از دانشجو گرفته می‌شود. پرداخت هزینه و شهریه یک‌ساله دانشگاه یکی از شرایط اخذ ویزای تحصیلی مجارستان است
 • در مرحله آخر، متقاضی باید در زمان مشخص‌شده برای مصاحبه به سفارت برود
 • مدت انتظار برای مصاحبه ۴ تا ۶ هفته است. مدت‌زمان انتظار برای دریافت ویزا نیز معمولاً بین ۱ تا ۴ هفته است

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی مجارستان

برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان بهتر است مدارک اخذ پذیرش از دانشگاه مجارستان را به همراه مدارک اخذ ویزای تحصیلی آماده کنید، سپس برای دریافت ویزا اقدام کنید. مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی مجارستان شامل موارد زیر است:

 • تکمیل فرم مخصوص پذیرش ویزای تحصیلی مجارستان
 • ارائه گذرنامۀ معتبر با حداقل یک‌سال‌ونیم اعتبار
 • دو قطعه عکس رنگی جدید برای ۶ماه اخیر در سایز ۳٫۵ در ۴٫۵
 • پرداخت هزینه صدور ویزای تحصیلی
 • پرداخت هزینه ادمیشن فی
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه استادان قبلی (برای مقاطع بالاتر)
 • ارائه مدرک زبان معتبر آیلتس تافل یا دولینگو
 • ارائه مدارک تمکن مالی
 • ترجمه رسمی ریزنمرات دانشگاهی با تأیید وزارت امور خارجه
 • ترجمه رسمی مدارک قبلی دانشگاهی
 • ترجمه رسمی گواهی اشتغال حامی مالی دانشجو (پدر یا مادر) با تأیید وزارت امور خارجه
 • ترجمه رسمی تعهدنامه محضری حامی مالی دانشجو و تأیید وزارت امور خارجه
 • دانشجویان زیر ۱۸ سال باید اجازه رسمی خروج از کشور نیز داشته باشند
 • ارائه رزومه و برنامه تحصیلی دانشجو
 • ارائه هرگونه مقاله، پژوهش یا فعالیت علمی
 • ارائه سوابق کاری در زمینه مرتبط با تحصیلات
 • رزرو بلیت پرواز، هتل یا خوابگاه دانشجویی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • ارائه مدارک هویتی ترجمه‌شده دانشجو و والدین
 • ارائه بیمه درمانی بین‌المللی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی سلامت جسمی دانشجو
 • ارائه سابقه سفر و ویزاهای قبلی
 • پرینت حساب بانکی حامی مالی دانشجو مربوط به پنج ماه اخیر یا داشتن حساب سپرده ریالی و ارزی. میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی مجارستان بین ۲۵۰ تا ۳۰۰میلیون تومان است.

 

هزینه ویزای تحصیلی مجارستان

هزینه ویزای تحصیلی مجارستان برای هر نفر، ۶۰ یورو است. علاوه‌بر آن، دانشجو برای گرفتن کارت اقامت دانشجویی باید مبلغ ۵۱ یورو بپردازد. هزینه تمدید سالانه این کارت ۲۸٫۵ یورو است. هزینه ادمیشن فی یا پذیرش دانشجو توسط دانشگاه مجارستان بین ۷۰ تا ۱۵۰ یورو است که دانشجو باید پرداخت کند.

معمولاً ویزای دانشجویی مجارستان با اعتبار ۹۰روزه صادر می‌شود. پس از ورود به مجارستان و اطلاع به اداره مهاجرت این کشور، کارت اقامت دانشجویی معتبر برای دانشجو صادر می‌شود که بین یک تا دو سال اعتبار دارد. درواقع کارت اقامت دانشجویی و ویزای تحصیلی مجارستان مکمل یکدیگر هستند.

اعتبار ویزای تحصیلی مجارستان

ویزای تحصیلی مجارستان عموماً یک‌ساله است. با ثبت‌نام دانشجو در ترم جدید امکان تمدید اعتبار آن وجود دارد. اگر دوره تحصیلی بین یک تا دو سال باشد ویزا دو سال اعتبار خواهد داشت.

صدور ویزای تحصیلی مجارستان چقدر طول می‌کشد؟

دریافت ویزای تحصیلی مجارستان بین یک تا سه ماه کاری زمان می‌برد. معمولاً پردازش ویزای تحصیلی مجارستان نیز بین سه هفته تا یک‌ماه‌و‌نیم زمان می‌برد؛ بنابراین بهتر است حداقل دو ماه قبل از سفر به اخذ ویزای مجارستان اقدام کنید تا ویزا را به‌موقع بگیرید.

تمدید ویزای تحصیلی مجارستان

تمدید ویزای تحصیلی مجارستان با توجه به طول مدت دوره تحصیلی است. معمولاً زمانی که ویزا تمدید می‌شود میزان اعتبار گذرنامه نیز در نظر گرفته می‌شود. میزان تمدید اقامت به مقداری است که تا سه ماه پس از مدت اقامت، گذرنامه اعتبار داشته باشد.

 ریجکتی ویزای تحصیلی مجارستان

ریجکتی ویزای تحصیلی مجارستان ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. مهم‌ترین دلیل، نداشتن دعوت‌نامه و تأیید نشدن تمکن مالی است. موفقیت در مصاحبه در سفارت نیز تأثیر مثبتی برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان دارد. افرادی که به‌تازگی آخرین مدرک تحصیلی خود را گرفته‌اند، شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان دارند.

اجازه کار با ویزای تحصیلی مجارستان

یکی از مزایای ویزای تحصیلی مجارستان امکان انجام کار دانشجویی است. گرفتن ویزای تحصیلی مجارستان، به دانشجو این امکان را می‌دهد که در طول‌ترم به‌صورت پاره‌وقت و در زمان تعطیلی دانشگاه به‌صورت تمام‌وقت به کار مشغول شود. داشتن کارت اقامت دانشجویی مجارستان، امکان سفر به دیگر کشورهای حوزه شنگن، ازجمله آلمان و فرانسه را می‌دهد. ویزای تحصیلی مجارستان قابلیت تبدیل به سایر ویزاهای بلندمدت، ازجمله ویزای کار را دارد.

ویزای همراه تحصیلی مجارستان

ویزای همراه دانشجویی مجارستان یکی از مزایای تحصیل در این کشور است. دانشجویانی که در این کشور تحصیل می‌کنند می‌توانند با فرستادن دعوت‌نامه، شرایط ورود خانواده به مجارستان را فراهم کنند. دانشجویان می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود ویزای همراه بگیرند. اثبات رابطه خانوادگی و داشتن تمکن مالی برای اخذ ویزای همراه الزامی است.

ویزای تحصیلی مجارستان و اقامت دائم این کشور

دانشجویانی که از دانشگاه‌های مجارستان فارغ‌التحصیل می‌شوند قبل از پایان اعتبار ویزای تحصیلی خود می‌توانند برای اخذ ویزای ۹ماهه کار اقدام کنند. این ویزا به دانشجو امکان جستجوی کار در مجارستان را می‌دهد. بعد از اشتغال در این کشور، امکان اقامت دائم و طولانی‌مدت فراهم می‌شود. با تبدیل نوع اقامت نیز می‌توان برای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت نیز اقدام کرد. ازدواج با شهروند مجاری نیز امکان دریافت اقامت بعد از تحصیل را بالا می‌برد.

فرم مشاوره ویزای تحصیلی مجارستان

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چه کسانی به ویزای تحصیلی مجارستان نیاز دارند؟

دانش‌آموزان و دانشجویانی که قصد تحصیل در مجارستان را دارند باید ویزای تحصیلی بگیرند.


آیا با ویزای تحصیلی مجارستان می‌توانم در این کشور کار کنم؟

دانشجویان در مدت تحصیل می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت در این کشور کار کنند.

در صورت اخذ ویزای تحصیلی مجارستان می‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

دانشجویان می‌توانند برای همسر و فرزندان خود دعوت‌نامه بفرستند و با اخذ ویزای همراه، آن‌ها را همراه خود ببرند.

آیا با داشتن ویزای تحصیلی مجارستان می‌توانم اقامت دائم این کشور را بگیرم؟

پس از فارغ‌التحصیلی، می‌توان ویزای دانشجویی را به ویزای کاری تبدیل کرد و پس از مدتی، اقامت بلندمدت این کشور را گرفت.

تمکن مالی ویزای تحصیلی مجارستان چقدر است؟

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی مجارستان بین ۲۵۰ تا ۳۰۰میلیون تومان است.

پرچم مجارستان

انواع ویزای مجارستان