اگر شما نیز می‌خواهید به‌عنوان دانشجو به این کشور سفر کنید، باید بدانید که به ویزای تحصیلی ایتالیا نیاز دارید.

کشور ایتالیا مقصدی عالی برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها را دارند. این ویزا یک اجازه ورود و اقامت کوتاه‌مدت است که برای دریافت آن باید به موارد مهمی توجه کنید. ما در این مقاله به تمام پرسش‌های شما پاسخ می‌دهیم و مرحله‌های گرفتن ویزا را برایتان راحت‌تر می‌کنیم.

ویزای تحصیلی
پرچم ایتالیا
مشاوره رایگان

چه کسانی به ویزای تحصیلی ایتالیا نیاز دارند؟

اگر می‌خواهید بیشتر از سه ماه برای تحصیل در کشور ایتالیا زندگی کنید، باید ویزای تحصیلی آن را داشته باشید. افرادی که تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا مانند سوئیس، ایسلندو نروژ را دارند و مدت‌زمان تحصیل آن‌ها در ایتالیا کمتر از سه ماه است، می‌توانند بدون ویزای تحصیلی وارد این کشور شوند. کشورهای دیگر مانند ایران باید حتماً برای گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا و اقامت در این کشور اقدام کنند. اگر کشور ایتالیا را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید تا انتهای متن همراه ما باشید تا نکته‌های مهم برای گرفتن ویزای تحصیلی این کشور را به شما بگوییم.

ویزای تحصیلی ایتالیا

شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا باید شرایط آن را داشته باشید، مانند مدارک معتبر برای اثبات قانونی بودن درخواست خود مانند ثبت‌نام در یک دانشگاه ایتالیایی، گردش حساب برای ویزای تحصیلی ایتالیا، تأمین هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا و... ؛ همچنین مترجمی معتبر باید تمام اسناد و مدارک را ترجمه و اعتبارسنجی کند. موارد خاصی برای قانون شرایط سنی ویزای تحصیلی ایتالیا درنظر گرفته نشده است؛ اما به‌صورت‌کلی اگر سنتان بالاتر از محدوده سنی بیشتر افراد متقاضی باشد، باید دلیل موجهی را برای آن ارائه دهید.

اگر سن متقاضی کمتر از سن قانونی و دانش‌آموز باشد، باید والدین یا قیم قانونی او رضایت‌نامه را امضا کنند تا متقاضی اجازه سفر داشته باشد. فراموش نکنید که تمام مواردی که در این بخش و در ادامه خواهیم گفت، مدارک عمومی و شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا است و برای اطمینان بیشتر باید شرایط ویژه سفارت یا دانشگاه مقصد خود را نیز بررسی کنید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

اگر می‌خواهید پیش از اقدام به گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا یک پیش‌زمینۀ ذهنی از روند آن داشته باشید، این مطلب‌ها را از دست ندهید. مرحله‌های اخذ ویزای تحصیلی برای دانشگاه‌های ایتالیا عبارت است از:

• در مرحله اول باید برای گرفتن ویزا تشکیل پرونده دهید و برای تعیین وقت در سفارت ایتالیا اقدام کنید.

• پس از رفتن به سفارت، باید مدارک موردنیاز را ارائه دهید و با افسر، مصاحبه کنید.

• در مرحله بعد و تکمیل مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ایتالیا، پرونده شما بررسی می‌شود و مواردی مانند نام، میزان تحصیلات، شغل، هدف از تحصیل در کشور ایتالیا، تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا و... را می‌پرسند و مدارک شما را اعتبارسنجی می‌کنند.

• در نهایت، صحت و درستی مدارک و سابقه شما مورد تحقیق قرار می‌گیرد و درصورتی‌که مشکلی وجود نداشته باشد، ویزای تحصیلی برای شما صادر می‌شود.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ایتالیا

پیش از هرگونه اقدام باید سایت سفارت و سایت دانشگاه موردنظر را بررسی کنید تا از فهرست مدارکی که باید همراه داشته باشید، مطمئن شوید. برخی از مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ایتالیا عبارت است از:

• سه قطعه عکس پرسنلی که مشخصات شما به زبان انگلیسی در پشت آن نوشته شده باشد

• اصل و کپی شناسنامه که به زبان ایتالیایی ترجمه شده باشد و تأییدیه دادگستری و وزارت امور خارجه گرفته باشد

• فرم درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا که از نوع فرم D است را همراه داشته باشید

• زمانی که از دانشگاه پذیرش گرفته‌اید، باید نامه پذیرش دانشگاه و همچنین تأییدیه یونیورسیتالی که به‌صورت ایمیل یا نامه دریافت کرده‌اید را در سفارت نشان دهید

• اصل گذرنامه و سه کپی از آن که حتماً حداقل اعتبار گذرنامۀ شما باید ۶ماه باشد

• مدارک زبان موردنیاز برای تحصیل در رشته‌های انگلیسی و ایتالیایی زبان را بگیرید

• مدارک لازم ویزای تحصیلی ایتالیا مانند دیپلم، پیش‌دانشگاهی، نمره‌های چهارساله یا فوق‌دیپلم، کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد را به زبان ایتالیایی ترجمه کنید؛ سپس اصل آن‌ها را به زبان فارسی و ایتالیایی و کپی‌ مدارک را با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه تحویل دهید

• نامه گردش حساب برای ویزای تحصیلی ایتالیا که برای سه ماه باشد و تاریخ صدور آن یک هفته یا کمتر از زمان تحویل مدارک باشد

• نامه تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا را باید بانک به زبان انگلیسی صادر کند. فراموش نکنید که شماره حساب نامه گردش حساب بانکی با نامه تمکن مالی باید یکی باشد

• همچنین برای شفافیت بیشتر می‌توانید اصل و کپی مدارکی مانند سابقه بیمه، قرارداد کاری، جواز کسب، کارت بازرگانی و... را نیز ارائه دهید

• بیمه مسافرتی از جمله مدارک دیگری است که با توجه به تعداد روزهای سفر شما باید تهیه شود

• باید کپی یا اصل رزرو بلیت به مقصد ایتالیا را داشته باشید

• در آخر اگر دانشگاه، درخواست شرح دروس برای مقطع ارشد را داشته باشد، باید به زبان انگلیسی یا ایتالیایی آن را ارائه دهید

ویزای تحصیلی ایتالیا

هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا

یکی از مزایای ادامه تحصیل در کشور ایتالیا، هزینه‌های کمتر برای زندگی و تحصیل در آن در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی است؛ البته با توجه به نوسان‌های ارز و نرخ یورو ممکن است در ابتدا کمی تأمین هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا سخت شود. برخی از این هزینه‌ها عبارت است از:

• هزینه صدور ویزای تحصیلی از سفارت ایتالیا

• هزینه‌ای برای ضمانت برگشت به‌ازای هر سال تحصیلی

• هزینه‌ای برای ترجمه مدارک

• هزینه برای بیمه

• پرداخت هزینه‌های تحصیل در دانشگاه درصورت نداشتن بورسیه

اعتبار ویزای تحصیلی ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهایی است که ویزای کوتاه‌مدت صادر می‌کند؛ اما مدت‌زمان اعتبار ویزاهای تحصیلی در این کشور شامل ۳ماه، ۶ماه و یک‌ سال خواهد بود. می‌توانید پیش از پایان یافتن اعتبار ویزا و با توجه به حجم باقی‌مانده از درس‌های خود، برای تمدید آن اقدام کنید و اگر بیش از ۳ماه پاسخی برای تمدید نگرفتید؛ یعنی درخواست شما پذیرفته نشده است.

صدور ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر طول می‌کشد؟

برای گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا باید به کنسولگری یا سفارت ایتالیا در کشور خود بروید؛ بنابراین ابتدا باید از طریق سایت‌ سفارت برای مصاحبه وقت بگیرید که ممکن است حدود ۴ تا ۶هفته طول بکشد. حداقل سه ماه قبل از ورود خود به ایتالیا برای گرفتن ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید. دلیل تأکید بر زمان فرستادن درخواست و ارائه مدارک لازم ویزای تحصیلی ایتالیا این است که بررسی و پردازش آن ممکن است سه هفته طول بکشد.

تمدید ویزای تحصیلی ایتالیا

همان طور که در بخش‌های قبلی گفته شد، می‌توانید تحت شرایط خاص و با توجه به نوع دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید، ویزای تحصیلی ایتالیا را تمدید کنید. راه دیگری علاوه‌بر تمدید ویزای تحصیلی از طریق باقی ماندن تحصیل نیز وجود دارد که در آن می‌توانید با ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نیز به تمدید ویزا اقدام کنید. برای تمدید ویزا از طریق ادامه تحصیل در مقطع دکترا باید نامه پذیرش از استاد راهنما را نیز داشته باشید. فراموش نکنید که برای تمدید ویزا باید امتحان‌های سالانه را گذرانده باشید.

ریجکتی ویزای تحصیلی ایتالیا

اگر شما مدارکی که در بخش‌های گذشته گفته شد را به‌طور کامل و به درستی ارائه دهید و همچنین مصاحبه شما در سفارت به خوبی پیش رفته باشد، احتمال ریجکت و رد شدن ویزای تحصیلی ازسوی سفارت ایتالیا بسیار کم خواهد بود. اگر مشکل ریجکتی ویزای تحصیلی ایتالیا برایتان پیش آمد، ممکن است به این دلایل باشد:

• گذرنامه یا دعوت‌نامه یا مدارک بیمه شما نامعتبر باشد

• سوءپیشینه داشته باشید

• تمکن مالی موردنیاز برای مهاجرت تحصیلی نداشته باشید

• در زمان مصاحبه نتوانسته‌اید دلیل مهاجرت تحصیلی و خروج از ایران را به‌خوبی برای افسر توضیح دهید

اگر این اتفاق برای شما افتاد، نگران نباشید. می‌توانید به ریجکت شدن درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا اعتراض کنید؛ اما باید بدانید که این مسیر، کمی طولانی خواهد شد. بهتر است مشکل و نقص‌های پرونده خود را برطرف کنید و دوباره ۶ماه بعد برای گرفتن ویزا اقدام کنید.

ویزای تحصیلی ایتالیا

اجازه کار با ویزای تحصیلی ایتالیا

از جمله پرسش‌هایی که ممکن است برای شما پیش بیاید، داشتن اجازه کار با ویزای تحصیلی در ایتالیا است. به‌صورت‌کلی نمی‌توان پاسخی مشخص به این پرسش داد؛ اما در ادامه شرایط کار را برای هر مقطع تحصیلی به شما می‌گوییم. برای کار دانشجویی به مجوز نیاز ندارید و با ویزای دانشجویی می‌توانید درآمد داشته باشید؛ اما زمان آن برای هر مقطع متفاوت است.

دانشجویان در مقطع کارشناسی می‌توانند ۱۰ساعت در هفته، دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد حدود ۲۰ساعت در هفته و دانشجویانی که در مقطع دکترا هستند می‌توانند ۳۰ساعت در هفته مشغول به کار باشند.

ویزای همراه تحصیلی ایتالیا

اخذ ویزای همراه تحصیلی ایتالیا کار ساده‌ای نیست و باید شرایط خاصی داشته باشید. برای ویزای همراه باید ثابت کنید که می‌توانید تمام هزینه‌های زندگی خانواده‌تان را پرداخت کنید؛ همچنین دانشجو باید بیش از ۶ماه در ایتالیا قصد تحصیل داشته باشد یا بخواهد ویزای تحصیلی خود را تمدید کند و در این کشور ادامه تحصیل بدهد. به این نکته توجه داشته باشید که نمی‌توانید به‌صورت همیشگی با ویزای تحصیلی در کشور ایتالیا بمانید و باید ویزای خود را به نوع سرمایه‌گذاری یا کاری تغییر دهید.

فرم مشاوره ویزای تحصیلی ایتالیا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چه کسانی به ویزای تحصیلی ایتالیا نیاز دارند؟

افراد با تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا برای بیش از سه ماه تحصیل در ایتالیا به گرفتن ویزای تحصیلی نیاز دارند و افراد از سایر کشورها نیز پیش از ورود به کشور ایتالیا باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند.


آیا با ویزای تحصیلی ایتالیا می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله. با این نوع ویزا می‌توانید کار پاره‌وقت داشته باشید. به‌صورتی‌که دانشجویان مقطع کارشناسی به‌مدت ۱۰ساعت در هفته، در مقطع کارشناسی‌ارشد حداکثر ۲۰ساعت در هفته و دانشجویان مقطع دکترا حدود ۳۰ساعت در هفته می‌توانند کار کنند.

در صورت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا می‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

اخذ ویزای همراه تحصیلی ایتالیا برای خانواده از طریق ویزای تحصیلی دشوار است و به شرایط خاصی بستگی دارد، مانند نداشتن تبعه سایر کشورهای اروپایی، داشتن تمکن مالی برای تأمین زندگی همراه، مدت‌زمان تحصیل دانشجو و اقامت آن در کشور ایتالیا و... .

آیا با داشتن ویزای تحصیلی ایتالیا می‌توانم اقامت دائم این کشور را بگیرم؟

برای گرفتن اقامت دائم باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای سرمایه‌گذاری، کاری، ازدواج و... تبدیل کنید تا بتوانید پس از پنج سال زندگی و کار در این کشور، اقامت دائم بگیرید.

تمکن مالی ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است؟

با توجه به اطلاعیه سفارت ایتالیا برای اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا باید حدود ۴۵۱یورو در ماه و معادل ۶هزار یورو در سال برای پوشش زمان تحصیل ارائه دهید