با گرفتن ویزای تحصیلی نروژ شما قادر خواهید بود که در این کشور مشغول به کار شوید.

نروژ جزو معدود کشورهایی است که توانسته نظر دانشجویان بین‌المللی زیادی را به خود جلب کند و هرساله بهتر از قبل عمل کند. این کشور در بیشتر رشته‌های تحصیلی به خوبی عمل کرده است و با پیشینه عملکرد قوی در صنعت و تجارت، زمینۀ کاری خوبی برای فارغ‌‌التحصیلان خود مهیا کرده است. شما نیز می‌توانید با مطالعه این مقاله اطلاعات لازم را برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ به دست آورید و در صورت علاقه‌مندی، همین امروز جمع‌آوری مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ را شروع کنید.

ویزای تحصیلی
پرچم نروژ
مشاوره رایگان

چه کسانی به ویزای تحصیلی نروژ نیاز دارند؟

شرایط ویزای تحصیلی نروژ با توجه به کشور مبدأ شما تعیین می‌شود. ویزای تحصیلی نروژ از این منظر به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • دستۀ اول، دانشجویانی که از یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی (که شامل کشورهای ایسلند، دانمارک، سوئد و فنلاند می‌شود) قصد تحصیل در نروژ داشته باشند، به تهیه ویزای تحصیلی نروژ نیازی ندارند و تنها اگر قصد تحصیل بیش از ۶ماه داشته باشند، باید برای ادامه مدت‌زمان اقامت خود به اداره مالیات بروند و اطلاعات خود را ثبت کنند.
 • دسته دوم مربوط به دانشجویانی است که از حوزه اتحادیه اروپا قصد تحصیل در نروژ دارند. اگر مدت‌زمان تحصیلشان بیشتر از ۹۰ روز باشد، برای ادامه دوره آموزشی خود باید ویزای تحصیلی نروژ را درخواست کنند. درصورتی‌که این دانشجویان در دوره‌ای ثبت‌نام کنند که طول ترم آن کمتر از ۹۰ روز باشد، برای اقامت خود به دریافت ویزای تحصیلی نروژ نیازی ندارند.
 • دسته آخر مربوط به باقی کشورهای دنیا می‌شود. درصورتی‌که خارج از حوزه اسکاندیناوی یا حوزه اتحادیه اروپا زندگی می‌کنید (مانند ایران) و قصد دارید در یک دوره آموزشی با طول ترم بالای سه ماه شرکت کنید، به ویزای تحصیلی نروژ نیاز دارید و باید برای دریافت اجازه اقامت موقت این کشور اقدام کنید.

درخواست برای ویزای تحصیلی نروژ

شرایط ویزای تحصیلی نروژ

هر دانشجویی برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ باید شرایط حداقلی داشته باشد تا این اجازه اقامت موقت برای او صادر شود، ازجمله مهم‌ترین شرایط ویزای تحصیلی نروژ به پرداخت هزینه بررسی درخواست ویزا می‌توان اشاره کرد که جزو شرایط اولیه است و تمام متقاضیان ویزا باید آن را پرداخت کنند. زمانی که توانایی پوشش این هزینه را داشته باشید، باید مدارکی را که جزو شروط اصلی هستند برای سفارت آماده کنید.

گام نخست با گرفتن نامه پذیرش از دانشگاهی در نروژ شروع می‌شود که به شما اجازه تحصیل در این مؤسسه را داده است. تنها در این صورت است که پرونده شما بررسی می‌شود و اگر هنوز نامه پذیرش را نگرفته باشید،‌ جزو افراد واجد شرایط محسوب نمی‌شوید. نکته قابل توجه این است که نمی‌توانید از هر مؤسسه آموزشی پذیرش بگیرید و دریافت ویزای تحصیلی نروژ را انتظار داشته باشید. دانشگاه یا کالج مدنظرتان باید ازنظر کیفیت در آموزش و رتبه‌بندی کشوری معتبر باشد و دوره تحصیلی شما نیز باید به‌صورت تمام‌وقت باشد.

مورد بعدی، اثبات تمکن مالی دانشجو است، ازجمله شرایط ویزای تحصیلی نروژ باید به توانایی تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل اشاره کرد. سفارت نروژ نیاز دارد مدارک موثقی از شما دریافت کند که نشان دهد می‌توانید هزینه‌های تحصیل در این کشور و شهریه را به‌طور کامل پرداخت کنید. از سوی دیگر، سفارت این فرض را دارد که شما قصد دارید تمام وقت خود را به تحصیل بگذرانید و از این بابت نیاز دارید هزینه‌های زندگی به‌گونه‌ای تأمین شود. پس هر دانشجو باید حداقل مبلغی را به‌عنوان خرجی خود در طول مدت اقامت همراه داشته باشد. مبلغ تمکن بسته به سالی که قصد مهاجرت تحصیلی دارید متفاوت است.

از دیگر نگرانی‌هایی که دولت نروژ درباره دانشجویان دارد، محل اقامتی است که قصد دارند در آن زندگی کنند. محل اقامت شما باید از قبل مشخص شده باشد. چه صاحب ملک هستید، چه مکانی را برای دوره تحصیل خود اجاره کرده‌اید یا اینکه دانشگاه به شما خوابگاهی پیشنهاد کرده است، باید این موضوع را با ارائه مدارک کافی به اطلاع سفارت برسانید. مورد نهایی اینکه انتظار می‌رود هر دانشجویی خارج از اتحادیه اروپا پس از اتمام دوره تحصیل به کشور مبدأ قانونی خود برگردد. این موضوع برای آفیسر سفارت بسیار مهم است و بررسی می‌شود.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی نروژ

به‌طورکلی، مراحل اخذ ویزای تحصیلی نروژ و مراحل دریافت ویزای تحصیلی نروژ به دو قسمت تقسیم می‌شوند. ابتدا مراحل کاری است که دانشجو با دانشگاه در ارتباط است و مرحله بعدی زمانی است که دانشجو با سفارت کار دارد. در مرحله اول با توجه به رقابت زیادی که بین دانشجویان بین‌المللی وجود دارد، دانشجو سعی می‌کند با مراکز آموزشی مدنظر خود مکاتبه کند و فهرستی از مدارک و شرایط موردنیاز برای دریافت پذیرش را جمع‌آوری کند. تنها با آماده‌سازی تمام مدارک، مانند گواهی‌نامه سطح زبان، ترجمه مدارک قبلی، رزومه تحصیلی و مواردی از این دست، دانشجو می‌تواند نظر دانشگاه را جذب کند و پس از گذراندن مصاحبه، نامه پذیرش بگیرد.

در مرحله بعدی با در دست داشتن نامه پذیرش دانشگاه تنها کافی است فهرست مدارک موردنیاز سفارت برای بررسی را آماده کنید و با رفتن به آن مرکز و ارائه این اسناد به همراه انجام اقدامات جانبی، مانند انگشت‌نگاری و عکس‌برداری بیومتریک و موارد مشابه، پرونده خود را به جریان درآورید. پس از گذشت مدت‌زمان موردنیاز، پاسخ ویزای تحصیلی نروژ شما صادر می‌شود و مراحل کار را به پایان می‌رسانید.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نروژ

کشور نروژ نیز همانند دیگر کشورهای اروپایی، مدارک مشخص و دقیقی را برای بررسی وضعیت دانشجویان و صدور ویزای تحصیلی نروژ از دانشجویان می‌خواهد. در ادامه، مهم‌‌ترین مدارک لازم برای ارائه به سفارت نروژ را بررسی می‌کنیم:

 • گذرنامۀ معتبر با تاریخ انقضای کافی
 • چندین قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • کپی از تمامی مدارک شناسایی
 • ارائه مدارک بیمه درمانی
 • نامه پذیرش نهایی یکی از دانشگاه‌های نروژ به‌صورت تمام‌وقت
 • تکمیل و ارائه تمامی فرم‌های درخواست بررسی ویزای تحصیلی نروژ
 • مدارک تأیید سطح زبان خارجی
 • مدارک سطوح تحصیلی قبلی به‌صورت ترجمه شده
 • گواهی و رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک
 • انگیزه‌نامه تحصیلی
 • ارائه مدارک تمکن مالی برای هزینه‌های زندگی یک‌ساله با هزینه‌های تحصیل
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • مدارک محل اقامت در نروژ
 • ارائه مدارک لازم برای اثبات برگشت شخص متقاضی به کشور مبدأ خود

ویزای تحصیل در نروژ

هزینه ویزای تحصیلی نروژ

مهاجرت تحصیلی نیز مانند هر سفر دیگری هزینه‌های مشخصی دارد. این هزینه‌ها شامل شهریه دانشگاه، هزینه‌های زندگی، هزینه‌های دریافت ویزای تحصیلی نروژ، هزینه‌های سفر و لوازم موردنیاز است. بخشی از هزینه‌ها نیز در کشور مبدأ پرداخت شده است، مانند ترجمه مدارک تحصیلی که جزو مقدمات کار برای دریافت ویزا است و نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد.

هزینه‌ای که برای گرفتن ویزا پرداخت می‌کنید، جدا از رقمی است که در اسناد تمکن مالی شما بیان می‌شود. این هزینه در ابتدای کار پرداخت می‌شود؛ یعنی هنگامی‌که سفارت، پرونده را بررسی می‌کند. چه موفق به دریافت ویزای تحصیلی نروژ شوید چه موفق نشوید، این هزینه بابت مدت‌زمانی که صرف بررسی درخواست شما شده است، دریافت می‌شود. دانشجویان بین‌المللی که درخواست ویزای تحصیلی نروژ دارند، باید مبلغ ۴۹۰۰ کرون معادل تقریباً ۴۷۸ یورو برای صدور ویزای تحصیلی نروژ پرداخت کنند.

پرداخت هزینه ویزا را می‌توانید به‌صورت آنلاین و در وب سایت اداره مهاجرت نروژ انجام دهید و با کارت اعتباری خودتان آن را پرداخت کنید. درصورتی‌که کارت بانکی بین‌المللی نداشته باشید یا به هر دلیلی امکان پرداخت آن را به‌صورت آنلاین نداشته باشید،‌ می‌توانید این هزینه را هنگام ارائه درخواست و مدارک به سفارت، به‌صورت حضوری پرداخت کنید.

اعتبار ویزای تحصیلی نروژ

به‌طورکلی، هنگام صدور ویزای تحصیلی نروژ، مقدار اعتبار و زمان انقضای ویزای شما روی مدارک ثبت می‌شود. مدت‌زمان اقامت با ویزای تحصیلی، متناسب با طول دوره تحصیلی شما خواهد بود و این ویزا تا پایان دوره تحصیل معتبر است. ممکن است در طول دوران تحصیل خود مجبور شوید چندین‌بار به تمدید این ویزا اقدام کنید تا دوره آموزشی شما به پایان برسد.

ازآنجایی‌که ویزای تحصیلی بیشتر کشورها از نوع ویزای اقامت موقت و کوتاه‌مدت است؛ بنابراین ممکن است زمان تعیین‌شده برای تمدید ویزای شما به‌صورت ۶ماه یا یک‌ساله باشد. در این صورت اگر به پایان تاریخ ویزای خود نزدیک می‌شوید و همچنان مدتی از زمان تحصیل شما باقی مانده است، بهتر است چندماه زودتر و قبل از اتمام تاریخ اعتبار ویزایتان به تمدید آن اقدام کنید. ثبت درخواست تمدید اعتبار به‌صورت آنلاین و در همان وب سایت مهاجرتی انجام می‌شود که بار اول اقدام کرده‌اید و پس‌ازآن کافی است که مدارک خود را با داشتن وقت قبلی به اداره پلیس محلی تحویل دهید.

صدور ویزای تحصیلی نروژ چقدر طول می‌کشد؟

دانشجویانی که قصد دریافت ویزای تحصیلی نروژ را دارند، می‌توانند درخواست ویزای خود را بلافاصله پس از پاسخ دانشگاه و دریافت پذیرش بفرستند. ازآنجاکه روال بررسی پرونده ممکن است بیش از اندازه طول بکشد، بهتر است دانشجویان حداقل دو تا سه ماه قبل از شروع برنامه آموزشی خود برای دریافت ویزا اقدام کنند.

مدت‌زمان صدور ویزای تحصیلی نروژ با توجه به نوع رشته و دانشگاهی که انتخاب می‌کنید و پیچیدگی‌های پرونده و کشور مبدأ شما می‌تواند بسیار متفاوت باشد. اگر پرونده شما نقص مدارک داشته باشد، حتی این مدت طولانی‌تر شده و ممکن است به ریجکت شدن درخواست شما منتهی شود. به‌طور میانگین درخواست دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی در حدود هشت هفته طول می‌کشد. این مدت‌زمان معمولاً بین ۲۰ تا ۶۰ روز متغیر است.

تمدید ویزای تحصیلی نروژ

درصورتی‌که تاریخ اعتبار ویزای شما تمام شده باشد؛ ولی دوره آموزشی شما ادامه داشته باشد می‌توانید با ثبت درخواست آنلاین و تدارک مدارک مربوطه برای تمدید ویزای تحصیلی خود اقدام کنید. این روال معمولاً باید چند ماه قبل از رسیدن به ددلاین تاریخ اعتبار ویزای تحصیلی نروژ شروع شود. درصورتی‌که دوره آموزشی شما به‌طور کامل تمام شود و بخواهید به مقطع بالاتر بروید، می‌توانید با در دست داشتن نامه پذیرش جدید خود، ویزایی متناسب با مقطع جدید بگیرید و تاریخ اقامت خود را تمدید کنید.

ریجکتی ویزای تحصیلی نروژ

مهم‌ترین عامل برای ریجکت شدن درخواست ویزای شما، نقص مدارک است. سفارت نروژ همانند باقی کشورهای اروپایی، فهرستی مشخص از مدارک لازم برای ارائه هنگام تحویل درخواست ویزای خود منتشر کرده است. ناقص بودن یا کمبود هریک از این مدارک که روند بررسی پرونده را با مشکل روبه‌رو کند، می‌تواند به ریجکت شدن ویزای تحصیلی شما منجر شود.

مسئله بعدی، صداقت شما است. درصورتی‌که مدرکی را ارائه کنید یا در مصاحبه حضوری ادعایی کنید که بعداً در تحقیقات مربوطه مشخص شود که اشتباه یا دروغ بوده است، پرونده شما ریجکت می‌شود و تا سال‌ها اجازۀ فرستادن درخواست برای بررسی ویزای تحصیلی نروژ را ندارید. این موضوع دربارۀ داشتن سوءسابقه نیز صدق می‌کند.

مورد دیگری که آفیسر سفارت می‌تواند با استناد به آن درخواست شما را رد کند، موضوع برگشت به کشور مبدأ است. طبق قوانین، شما پس از پایان تحصیل و تمام شدن اعتبار ویزای خود باید به کشور مبدأ برگردید و در این مورد باید مدارک و سندهایی را ارائه کنید که این حرف را تصدیق می‌کنند. درصورتی‌که مسئول پرونده به برگشت شما شک داشته باشد و ماندن شما را محتمل در نظر بگیرد، درخواست ویزای شما ریجکت خواهد شد.

اجازه کار با ویزای تحصیلی نروژ

زمانی که برای تحصیل به نروژ می‌روید، از شما انتظار می‌رود تا بیشتر زمان خود را برای کارهای دانشگاه بگذارید و حواستان را بر درس‌های خود متمرکز کنید. بااین‌حال، بیشتر دانشجویان در خلال فعالیت‌های دانشجویی خود وقت آزاد دارند و به‌دلیل هزینه‌های بالای زندگی به کسب درآمد مازاد در کنار تحصیل خود نیاز دارند. کشور نروژ به دانشجویان بین‌المللی که موفق به دریافت ویزای تحصیلی نروژ شده‌اند، اجازه کار با ویزای تحصیلی را به‌صورت پاره‌وقت می‌دهد.

دانشجویان می‌توانند تنها با داشتن ویزای تحصیلی خود تا سقف ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار قانونی شوند. در تعطیلات‌ نیز دانشجویان اجازه کار به‌صورت تمام‌وقت را پیدا می‌کنند. برای ادامه روند کار، کافی است که دانشجویان ویزای تحصیلی خود را تمدید کنند تا به‌صورت خودکار مجوز کار پاره‌وقت آن‌ها نیز تمدید شود. درصورتی‌که تحصیل شما به اتمام برسد، در مدت‌زمان ۶ ماه فرصت دارید همچنان در نروژ بمانید و دنبال کار بگردید. در صورت پیدا کردن کار، کافی است که ویزای خود را از تحصیلی به کاری تغییر دهید و در نروژ بمانید.

اجازه کار با ویزای تحصیلی نروژ

ویزای تحصیلی نروژ و اقامت دائم این کشور

بسیاری از دانشجویانی که در نروژ تحصیل کرده‌اند،‌ علاقه‌مند هستند که پس از پایان تحصیل همچنان در این کشور بمانند و اقامت بلندمدت‌تری را تجربه کنند. این افراد می‌توانند پس از پایان تحصیل خود، برای پیدا کردن کار درخواست دهند و تا ۶ ماه شانس خود را برای پذیرش کار در رشته تحصیلی خود امتحان کنند. در صورت موفقیت، این دانشجویان ویزای تحصیلی نروژ خود را به ویزای کاری تغییر می‌دهند و اعتبار این ویزای جدید می‌تواند بین یک سال تا سه سال باشد. درصورتی‌که سه سال به‌صورت مداوم مشغول به کار باشید و مالیات خود را پرداخت کنید، می‌توانید اقامت دائم درخواست کنید.

فرم مشاوره ویزای تحصیلی نروژ

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چه کسانی به ویزای تحصیلی نروژ نیاز دارند؟

تمام متقاضیانی که از خارج از اتحادیه اروپا و حوزه اسکاندیناوی، قصد تحصیل در نروژ داشته باشند، برای دریافت اجازه اقامت خود به درخواست برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ نیاز دارند.


آیا با ویزای تحصیلی نروژ می‌توانم در این کشور کار کنم؟

با داشتن ویزای تحصیلی نروژ می‌توانید به‌صورت قانونی ۲۰ ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت کار کنید.

در صورت اخذ ویزای تحصیلی نروژ می‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

افرادی که ویزای تحصیلی نروژ داشته باشند، می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست ویزای همراه دهند تا آن‌ها نیز به این کشور بیایند.

آیا با داشتن ویزای تحصیلی نروژ می‌توانم اقامت دائم این کشور را بگیرم؟

تنها با داشتن ویزای تحصیلی نروژ نمی‌توانید اقامت دائم این کشور را بگیرید؛ اما پس از پایان تحصیل می‌توانید ویزای خود را به نوع کاری تغییر دهید و از این راه برای اقامت دائم اقدام کنید.

تمکن مالی ویزای تحصیلی نروژ چقدر است؟

مقدار تمکن مالی که نیاز دارید برای سال تحصیلی اول خود آن را ثابت کنید، تقریباً برابر با ۱۲۸ هزار کرون است.