هر ساله بسیاری از محصلان ایرانی، دانشگاه های لهستان را برای تحصیل انتخاب می کنند و همین باعث شده ویزای تحصیلی لهستان به‌شدت محبوب دانشجویان ایرانی و خاورمیانه‌ای شود.

لهستان علاوه بر سیستم آموزشی فوق العاده‌ای که دارد، امکانات متعدد و فرهنگ غنی و جذاب را هم فراهم می‌کند. لهستان از نظر تعداد دانشجویان، جزو پنج کشور برتر به حساب می‌آید و کل جمعیت دانشجویی در این کشور در حدود ۱.۵میلیون نفر است. در این مقاله سعی کرده‌ایم تمام اطلاعات مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی لهستان را در اختیارتان قرار دهیم. پس توصیه می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا یک دید کلی درباره اخذ ویزای تحصیلی لهستان به دست آورید.

ویزای تحصیلی
پرجم لهستان
مشاوره رایگان

شرایط ویزای تحصیلی لهستان

شرایط ویزای تحصیلی لهستان

منبع: doitinpoland

دربارۀ شرایط ویزای تحصیلی لهستان باید گفت این کشور یکی از کشورهای اروپایی است که به دلیل ارائه خدمات آموزشی با کیفیت و کم‌هزینه، گزینه مهاجرت تحصیلی بسیار مناسبی است. دانشجویان در این کشور می‌توانند تحصیلات مقطع دانشگاهی خود را با پرداخت هزینه بسیار کم به پایان برسانند و مدرکی بگیرند که در کل اتحادیه اروپا معتبر است. تحصیل در لهستان نیازی به مدرک زبان خاصی ندارد؛ زیرا دانشگاه‌‌های این کشور مدرک زبان با سطح پایین را هم قابل قبول دارند.

دانشگاه‌های لهستان از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. لهستان شرایط بسیار مناسبی را برای افرادی مهیا می‌کند که در این کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند تا بلافاصله پس از پایان تحصیل برای پیدا کردن شغل، شانس بالایی داشته باشند. به‌ همین علت، لهستان به تمامی دانشجویان دارندۀ مدرک از دانشگاه‌های معتبر اجازه می‌‌دهد پس از فارغ‌التحصیلی تا دو سال یا سه سال در لهستان اقامت داشته باشند و کار کنند. این فرصتی ایده‌آل در میان محصلان ایرانی به حساب می‌آید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی لهستان

مراحل اخذ ویزای تحصیلی لهستان

منبع: schengenvisainfo

مراحل اخذ ویزای تحصیلی لهستان اصلاً پیچیدگی خاصی ندارد و اگر یک سری قوانین رعایت شوند، به‌راحتی به نتیجه خواهید رسید. پس از ارائه مدارک لازم و تکمیل درخواست و اپلای، باید وقت ویزا را در نزدیک‌ترین کنسولگری لهستان رزرو کنید. این کار را می‌توان به روش آنلاین در صفحه e-konsulat هم انجام داد.

پس از پر کردن اطلاعات، فرم را با ایمیل تأییدیه قرار ملاقات چاپ کنید. نخستین مرحله پس از تعیین تاریخ قرار ملاقات، پرداخت هزینه ویزا است. هزینه ویزا پس داده نمی‌شود.

در مرحله بعد فرم درخواست و سایر مدارک مورد نیاز باید ارائه شوند. یک شماره برای مصاحبه ویزا به متقاضی داده می‌شود که نگهداری آن ضروری است. مصاحبه ویزا هم روند ساده و پیش‌بینی‌پذير دارد. دانشجو باید در این جلسه قصد خود از سفر را توضیح دهد. در این بازه، مدارک بیومتریک مانند اثر انگشت نیز انجام می‌شوند. به‌طورکلی فرایند ویزای تحصیلی لهستان به‌طور معمول تا سه هفته طول می‌کشد.

مدارک ویزای تحصیلی لهستان

مدارک ویزای تحصیلی لهستان

منبع: kingsdelight

مدارک ویزای تحصیلی لهستان مانند تمام مراحل اخذ ویزا، باید به‌طور کامل تهیه شوند. ازاین‌رو در تهیه مدارک ویزا دقت کنید.

 • فرم درخواست و کپی آن
 • چهار قطعه عکس رنگی گذرنامه و یک کپی از تمام صفحه‌های پر شده و کپی اضافی از صفحه اول سند تأیید محل زندگی در لهستان (به‌عنوان‌مثال رزرو هتل، قرارداد اجاره نامه)
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی لهستان
 • کاور لتر یا نامه پوششی؛ در این مدرک باید مواردی گفته شود که این موارد شامل: گفتن علت اینکه چرا برای تحصیل، لهستان را انتخاب کرده‌اید یا قصد برگشت به کشور خود را پس از پایان دوره تحصیل دارید یا خیر و سایر موارد مشابه
 • نامه قبولی از دانشگاه معتبر لهستان
 • رزومه
 • کپی مدارک تحصیلی
 • اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه زندگی در لهستان
 • بیمه سلامت
 • اصل دعوت‌نامه از دانشگاه
 • اصل پرداخت شهریه دانشگاه
 • اثبات اسکان
 • برنامه سفر
 • اثبات مهارت در زبان

ویزای همراه تحصیلی لهستان

ویزای همراه تحصیلی لهستان

منبع: kiiky

اگر می‌خواهید در سفر به لهستان با خود همراه ببرید، پس نیاز دارید اطلاعات ویزای همراه تحصیلی لهستان را مطالعه کنید. افرادی که می‌خواهند برای مدت طولانی در لهستان بمانند، حق دارند با خود همراه هم بیاورند. تعریف از همراه، بیشتر منظور همسرتان است؛ بنابراین همراهی که به سفارت معرفی می‌کنید باید زن یا شوهرتان باشد و البته که ازدواج شما را باید قانون لهستان به رسمیت بشناسد.

خانواده شخص خواستار ویزای تحصیلی لهستان، پس از گرفتن ویزای همراه، در کشور لهستان امکان زندگی و کار خواهند داشت. جامعه هدف ویزای همراه در کشور لهستان، برای افرادی است که ویزای کار کشور لهستان را دارند؛ اما دانشجویان هم می‌توانند از مزایای ویزای همراه بهره ببرند. در کشور لهستان مهم‌ترین شرط برای گرفتن ویزای همراه این است که دانشجو یا فرد شاغل در لهستان، رابطه خود را اثبات کند.

نکته مهم این است که دانشجو باید اثبات کند که برای هر یک از افراد خانواده‌اش، توانایی تأمین مبلغ مورد نیاز را دارد. علاوه بر همه این‌ها، دانشجو باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • بر اساس داشتن ویزای اقامت دائم
 • در رابطه با اعطای حفاظت ثانوی
 • برخورداری از ویزای اقامت بلندمدت اتحادیه اروپا
 • دارا بودن مدرکی که اثبات کند شخص متقاضی، حداقل برای دوره دو ساله ویزای اقامت موقتی دارد
 • دارا بودن ویزای اقامت موقتی برای انجام تحقیقات علمی یا کار با مهارت بالا
 • هزینه ویزای تحصیلی لهستان

هزینه اپلای و اخذ ویزای تحصیلی لهستان در مقابل شهریه‌های پرداختی، مبلغ قابل توجهی نیست و می‌توانید به‌راحتی از این مرحله عبور کنید. نکته‌ای که بهتر است در مورد آن اطلاع داشته باشید، هزینه‌های تحصیل در لهستان است.

هزینه تحصیل در لهستان برای دانشجویان اهل این کشور رایگان است و حتی هزینه تحصیل برای دانشجویان سایر کشورها هم در مقایسه با انگلیس و کانادا، بسیار ناچیز است. برای مثال هزینه تحصیل برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در لهستان، چیزی در حدود ۲هزار تا ۵هزار یورو است.

دانشجویان دوره‌های دکتری و تخصصی در لهستان هم باید ۳هزار تا ۶هزار یورو در سال پرداخت کنند. افرادی که می‌خواهند در لهستان دوره‌های زبان انگلیسی و لهستانی هم بردارند، با شهریه ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ یورویی، می‌توانند در دوره شرکت کنند. این هزینه‌ها به‌علاوه هزینه‌های زندگی برای یک دانشجو، می‌تواند بیشتر شود که باید در نظر گرفت. هزینه‌های زندگی یک دانشجو به‌طور متوسط ۶۰۰ تا ۸۰۰یورو در ماه است.

اعتبار ویزای تحصیلی لهستان

اعتبار ویزای تحصیلی لهستان

منبع: studiumgroup

اگر ویزای تحصیلی لهستان را گرفته‌اید، ویزای شما اعتبار کافی برای اتمام تحصیلتان را خواهد داشت؛ اما حداقل دو ماه قبل از اتمام اقامت باید برای تمدید ویزا اقدام كنید. دانشجویان بین‌المللی پیش از ورود به لهستان، باید ویزای دانشجویی را بگیرند.

یک استثنا برای دانشجویان آمریکایی و کانادایی وجود دارد که می‌توانند حداکثر ۹۰ روز بدون ویزا به لهستان سفر کنند. از آنجا که قوانین ویزا به‌طور مکرر تغییر می‌کنند، مهم است که پس از پذیرش در یک برنامه، با سفارت لهستان در کشور خود تماس بگیرید یا از طریق مؤسسه ویزاگرد پیگیری کنید.

صدور ویزای تحصیلی لهستان چقدر طول می‌کشد؟

صدور ویزای تحصیلی لهستان

منبع: wsei.edu

صدور ویزای تحصیلی لهستان ممکن است از ۵ تا ۱۰ روز کاری طول بکشد؛ اما در وب سایت‌های رسمی سفارتخانه‌های لهستان اطلاعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه زمان رسیدگی به اسناد می‌تواند تا ۳۰ روز طول بکشد.

اگرچه کل فرایند گرفتن ویزای تحصیلی لهستانی بسیار پیچیده به نظر می‌رسد؛ اما در واقع تنها چهار مرحله تشکیل شده که اگر درست انجام دهید، به‌راحتی ویزای خود را می‌گیرید.

تمدید ویزای تحصیلی لهستان

تمدید ویزای تحصیلی لهستان ممکن است و می‌توانید ویزایتان را تمدید کنید؛ اما باید دقت داشته باشید که اگر نوع ویزای شما ویزای تحصیلی است حداقل دو ماه پیش از اتمام اقامت باید برای تمدید ویزا اقدام كنید.

اجازه کار با ویزای تحصیلی لهستان

 کار با ویزای تحصیلی لهستان

منبع: borderlessmigration

لهستان برخلاف سایر کشورهای اروپایی، اجازه کار برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را نمی‌دهد و فقط دانشجویان مقطع دکتری می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت کار کنند. دانشجویان دکترا حق ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند. این قانون برای دانشجویانی تعیین شده است که از کشورهای غیراتحادیه اروپا آمده‌اند.

برای همین دانشجویان بین‌المللی در نظر داشته باشند که باید بدون کار دانشجویی از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی خود برآیند؛ البته که پس از پایان دورۀ تحصیلی، می‌توانید با ارائه فرم درخواست و اشتغال همچنان در این کشور بمانید.

ویزای تحصیلی لهستان و اقامت دائم این کشور

اجازه کار با ویزای تحصیلی لهستان

منبع: studylnd

تمام کشورهای اتحادیه اروپا قوانین مشابهی برای گرفتن اقامت دائم دارند و برای همین می‌توانید شرایط ویزای تحصیلی لهستان و اقامت دائم این کشور را بر این اساس در نظر بگیرید.

در کل دریافت اقامت دائم در لهستان با ویزای تحصیلی امکان‌پذیر است؛ محصلی که در لهستان به تحصیل مشغول است، باید ۵ تا ۶ سال به‌صورت همیشگی و متوالی در کشور لهستان حاضر باشد تا بتواند در نهایت اقامت دائم خود را بگیرد. یک راه دیگر هم وجود دارد و آن هم این است که متقاضیان بتوانند هم‌زمان با تحصیل، مجوز کار هم داشته باشند و با پرداخت مالیات و قرار گرفتن در پروسه شهروندی این کشور، برای گرفتن اقامت دائم اقدام کنند.

فرم مشاوره ویزای تحصیلی لهستان

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چه کسانی به ویزای تحصیلی لهستان نیاز دارند؟

آن دسته از دانشجویان مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا که خواستار تکمیل تحصیلات خود در کشور لهستان هستند، ضمن اپلای به ویزای تحصیلی لهستان نیاز دارند تا اجازه ورود به خاک این کشور و تحصیل را داشته باشند.


آیا با ویزای تحصیلی لهستان می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله. فقط دانشجویان مقطع دکترا مجوز اشتغال به کار پاره‌وقت را دارند و می‌توانند در شغل‌های بسیاری که وجود دارد به صورت نیمه‌وقت فعالیت کنند. متأسفانه برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این امکان وجود ندارد.

در صورت اخذ ویزای تحصیلی لهستان می‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

بله. با اقدام برای اخذ ویزای همراه تحصیلی لهستان می‌توانید همسر یا فرزندان خود را به این کشور ببرید؛ اما اثبات تمکن مالی در این پروسه بسیار مهم است.

آیا با داشتن ویزای تحصیلی لهستان می‌توانم اقامت دائم این کشور را بگیرم؟

بله. اگر پس از گرفتن ویزای تحصیلی لهستان به‌مدت ۵ یا ۶ سال در این کشور اقامت داشته باشید، می‌توانید اقامت دائم این کشور را بگیرید؛ همچنین اگر مجوز کار داشته باشید و مالیات به دولت لهستان پرداخت کنید، کارتان در هنگام تحصیل راحت خواهد بود.