ویزای تحصیلی ترکیه مجوزی برای ورود به کشور ترکیه برای تحصیل یا شرکت در کلاس‌های آموزشی است. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید به‌طور موقت و برای تحصیل در کشور ترکیه اقامت داشته باشید.

ترکیه کشوری بین‌قاره‌ای است که بین دو قاره اروپا و آسیا واقع شده است. به دلیل نزدیکی ترکیه و ایران و شباهت‌های فرهنگی این دو کشور افراد زیادی برای زندگی و تحصیل در کشور ترکیه اقدام می‌کنند. برای تحصیل در این کشور باید ویزا داشته باشید.

ویزای تحصیلی
پرچم ترکیه
مشاوره رایگان

آیا من به ویزای تحصیلی ترکیه نیاز دارم؟

آیا من به ویزای تحصیلی ترکیه نیاز دارم؟

شهروندان تمام کشورهای جهان به‌غیراز دانشجویان قبرس شمالی برای سفر به ترکیه برای مقاصد تحصیلی باید ویزا داشته باشند.

گروه‌هایی که در فهرست زیر قرار دارند از دریافت ویزای تحصیلی ترکیه معاف می‌شوند:

 • دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد را در ترکیه بگذرانند، درصورتی‌که قبلاً تحصیلات متوسطه و دبیرستان خود را در ترکیه به پایان رسانده باشند
 • دانش‌آموزانی که والدینشان با ویزای کار و اجازه اقامت در ترکیه هستند
 • دارندگان کارت آبی (Blue Card)

انواع ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه انواع مختلفی دارد. هنگامی‌که برای ویزای تحصیلی ترکیه درخواست می‌دهید، باید از نوع ویزای مناسب خود اطلاع داشته باشید و آن را در فرم آنلاین به‌درستی انتخاب کنید. انواع ویزای تحصیلی ترکیه در زیر آمده است:

 • ویزای کارآموزی: این ویزا برای افرادی است که در دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند و می‌خواهند مهارت‌های لازم مطابق با رشته تحصیلی خود را به دست بیاورند.
 • ویزای کارآموزی اراسموس (ERASMUS): ویزای کارآموزی اراسموس (EuRopean Community Action Scheme for the Mobility of University Students) یک برنامه دانشجویی مخصوص دانشجویان اتحادیه اروپا است که در سال ۱۹۸۷ تأسیس شد. بودجه ۱۴.۷ میلیارد یورویی آن فرصت‌هایی را برای بیش از ۴میلیون دانش‌آموز برای تحصیل، آموزش، کسب تجربه و داوطلب شدن در خارج از کشور فراهم می‌کند. در این برنامه دانشجویان می‌توانند در کنار تحصیل، تحت حمایت این اتحادیه به کار مشغول شوند.
 • ویزای کارآموزی آیسک (AIESEC): این ویزا به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فرصتی برای انجام کارآموزی ۶ تا ۱۲ماهه در بخش‌های شرکتی در سراسر جهان ارائه می‌دهد. کارآموزان AIESEC از تجربه واقعی در پروژه‌های پیچیده استفاده می‌کنند و مهارت‌های موردنیاز سازمان‌های جهانی را کسب خواهند کرد.
 • دوره زبان ترکی: دوره زبان ترکی یک دوره کامل برای مبتدیان است که گفتار و نوشتار زبان ترکی را به آن‌ها آموزش می‌دهد. به این منظور متقاضیان می‌توانند ویزای تحصیلی کشور ترکیه را بگیرند و تا پایان دوره آموزشی در این کشور اقامت داشته باشند. این دوره‌ها معمولاً به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند.
 • دوره‌های آموزشی دیگر: این ویزا برای شرکت در دوره‌های مختلف برای یادگیری مهارت‌های مختلف مانند آشپزی، هنر و... هستند.
 • تحصیل: این ویزا برای تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های کشور ترکیه به متقاضیان واجد شرایط تعلق می‌گیرد.
 • تحصیل در جمهوری ترک قبرس شمالی: این ویزا هم مخصوص افرادی است که قصد تحصیل در قبرس شمالی را دارند (بخش شمالی قبرس که فقط ترکیه، آن را به‌عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته است).

شرایط ویزای تحصیلی ترکیه

برای اخذ ویزای ترکیه باید مدارک موردنیاز را آماده کنید. تمامی این مدارک باید به زبان ترکی باشند. اگر اصل مدارک به زبان ترکی نیست، باید نسخه اصلی را همراه با ترجمه محضری ارائه دهید. باید این کار را حضوری در نزدیک‌ترین سفارت، کنسولگری یا مرکز پردازش ویزای ترکیه در کشور خودتان انجام دهید.

می‌توانید به‌صورت اینترنتی برای ویزا اقدام کنید. برای این کار می‌توانید به وب‌سایت https://www.konsolosluk.gov.tr سر بزنید.

ویزای دانشجویی به‌مدت یک سال معتبر خواهد بود. در صورت نیاز می‌توانید قبل از اتمام انقضا به‌مدت ۶۰ روز ویزای خود را تمدید کنید.

بیشتر دوره‌های تحصیلی در کشور ترکیه به زبان انگلیسی هستند؛ اما اگر قصد کار کردن داشته باشید اوضاع فرق می‌کند. با ویزای دانشجویی می‌توانید ۲۴ ساعت در هفته کار کنید. یادگرفتن زبان ترکی بسیار مهم است؛ زیرا اگر ترکی صحبت نکنید، پیدا کردن کار حتی در شهرهای بزرگ می‌تواند برای شما دشوار باشد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه باید مرحله‌های زیر را دنبال کنید:

۱. گرفتن پذیرش در یک دوره آموزشی در ترکیه: تنها زمانی می‌توانید برای ویزای تحصیلی ترکیه درخواست دهید که نامه پذیرش را از یک دانشگاه یا مؤسسه آموزشی در ترکیه بگیرید.

۲. تنظیم قرار ملاقات برای مصاحبه در کنسولگری: باید درخواست خود را شخصاً در نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری ترکیه اعلام کنید. برای این کار باید به‌صورت آنلاین وقت رزرو کنید.

۳. درخواست و مدارک خود را تکمیل کنید: هنگامی‌که برای قرار ملاقات به کنسولگری یا سفارت رفتید باید درخواست ویزا را تکمیل و امضا کنید و آن را با مدارک موردنیاز برای آن‌ها بفرستید.

۴. منتظر جواب درخواست خود بمانید: می‌توانید روند درخواست خود را در وب‌سایت کنسولگری ترکیه پیگیری کنید.

۵. درخواست اجازه اقامت: پس از دریافت ویزا و زمانی که به ترکیه رسیدید باید ظرف یک ماه برای اجازه اقامت اقدام کنید.

به شما توصیه می‌شود برای جلوگیری از هرگونه مشکل، درخواست خود را برای ویزای دانشجویی ترکیه به‌موقع بفرستید. بازۀ زمانی فرستادن درخواست برای ویزای تحصیلی ترکیه به شرح زیر است:

 • زودترین زمان: ۶۰ روز قبل از عزیمت به ترکیه
 • دیرترین زمان: یک ماه قبل از سفر

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ترکیه

همان‌طور که گفتیم برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه باید مدارک خود را آماده کنید. مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه را در اینجا برای شما آورده‌ایم:

 • فرم درخواست تکمیل‌شده
 • گذرنامۀ معتبر با حداقل سه‌ماه اعتبار
 • دو عدد عکس پاسپورتی
 • مدارک مربوط به رزرو بلیت هواپیما
 • بیمه مسافرتی برای کل مدت‌زمان اقامت شما در ترکیه
 • نامه پذیرش که نشان می‌دهد یک مؤسسه آموزشی در ترکیه شما را پذیرفته است. نامه باید مدت اقامت شما را نیز نشان دهد
 • فیش‌های پرداخت هزینه‌های برنامه آموزشی که قرار است در آن شرکت کنید
 • مدارک، گواهی‌نامه‌ها و ریزنمرات قبلی
 • ارائه مدارک اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل در ترکیه مانند صورت‌حساب بانکی، نامه بورس تحصیلی در صورت وجود، نامه حمایت مالی و...
 • مدرک اقامت مانند مدارک مربوط به خوابگاه، رزرو هتل، دعوت‌نامه دوست یا آشنا یا اجاره‌نامه

ویزای همراه تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه امکان همراهی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را به افراد می‌دهد. متقاضیان می‌توانند پس از دریافت ویزای تحصیلی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به همراه خود به کشور ترکیه ببرند. همسر فردی که ویزای تحصیلی گرفته نمی‌تواند در این کشور کار کند و باید حتماً ویزای کاری بگیرد.

فرزندان زیر ۱۸ سال فردی که ویزای تحصیلی دارد می‌توانند در مدرسه‌های کشور ترکیه تحصیل کنند.

تا زمانی که فرد برای تحصیل در کشور ترکیه اقامت داشته باشد ویزای همراهان نیز تمدید خواهد شد.

هزینه ویزای تحصیلی ترکیه

هزینه ویزای تحصیلی ترکیه

مدرسه‌ها و دانشگاه‌های کشور ترکیه دولتی یا خصوصی هستند. هزینه‌های تحصیل بین این دو بسیار متفاوت است.

به‌طورکلی، شهریه‌های مدرسه‌ها و دانشگاه‌های دولتی معمولاً از ۱۵۰۰۰دلار آمریکا در سال بالاتر نمی‌رود، درحالی‌که مدارس خصوصی می‌توانند تا ۲۰۰۰۰دلار آمریکا برای دوره‌های مشابه دریافت کنند. در کل، دوره‌ها و رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند معمولاً گران‌تر از رشته‌هایی هستند که به زبان ترکی تدریس می‌شوند.

رشته‌های کاربردی مانند مهندسی یا پزشکی معمولاً هزینه بیشتری خواهند داشت.

هر متقاضی خودش باید هزینه‌های خودش را تأمین کند؛ اما در مدرسه‌های دولتی این کار به‌راحتی انجام می‌شود.

اعتبار ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه به‌مدت یک سال معتبر است. در صورت نیاز می‌توانید ویزای خود را تا ۶۰ روز قبل از انقضای آن در داخل کشور ترکیه تمدید کنید. تمدید کردن ویزا بسیار ساده است و فقط باید یک فرم پر کنید.

صدور ویزای تحصیلی ترکیه چقدر طول می‌کشد؟

پردازش درخواست ویزا معمولاً بین ۳ تا ۱۵ روز کاری طول می‌کشد؛ اما این موضوع به کشوری بستگی دارد که از آن درخواست می‌دهید.

اگرچه زمان پردازش ویزای تحصیلی ترکیه نسبتاً کوتاه است؛ اما ارزش آن را دارد که هر چه زودتر برای آن اقدام کنید. شاید در طول فرایند پردازش ویزا نیاز باشد یک سری مدارک اضافی آماده کنید و شاید در روند کارها تأخیرهای پیش‌بینی‌نشده ایجاد شود. به همین دلیل اگر وقت کم بیاورید ممکن است نتوانید به‌موقع ویزای خود را بگیرید؛ بنابراین اگر قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارید هرچه زودتر درخواست خود را برای سفارت بفرستید.

تمدید ویزای تحصیلی ترکیه

همان‌طور که گفتیم ویزای تحصیلی کشور ترکیه به‌مدت یک سال اعتبار دارد. اگر شرایطی به وجود بیاید که لازم باشد ویزای خود را تمدید کنید و بیشتر در این کشور بمانید باید ۶۰ روز قبل از اتمام اعتبار ویزا در کشور ترکیه نسبت به تمدید آن اقدام کنید.

اگر خانواده‌تان هم همراه شما هستند می‌توانید ویزای آن‌ها را هم تمدید کنید.

ریجکتی ویزای تحصیلی ترکیه

درخواست ویزای ترکیه ممکن است به دلایلی مانند کامل نبودن مدارک، اظهارات دروغین یا نداشتن تمکن مالی ریجکت شود. اگر درخواست شما به هر دلیلی رد شد، پس از رفع هرگونه اشتباه باید برای ویزای دیگری اقدام کنید. برای مثال اگر مدارکتان ناقص است باید آن‌ها را کامل کنید و برای ویزا از ابتدا درخواست دهید. می‌توانید ۲۴ ساعت پس از دریافت نامه ریجکتی و مطلع شدن از اشکالات درخواست خود برای یک ویزای جدید درخواست دهید. اگر این بار تمام اطلاعات شما صحیح باشند می‌توانید ویزای خود را سه روز پس از درخواست دریافت کنید.

اگر فکر می‌کنید درخواست شما به‌اشتباه رد شده است، باید با سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود تماس بگیرید. ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد تا بتوانید یک قرار ملاقات با آن‌ها رزرو کنید. پس سعی کنید تمام مدارک خود را به‌طور کامل و دقیق ارائه دهید تا درخواست شما ریجکت نشود.

هنگام درخواست رفع ریجکتی باید مدارک درست و کامل خود را همراه داشته باشید. اگر نمی‌توانید شخصاً به کنسولگری بروید، دلایل خود را به همراه مدارک برای سفارت بفرستید.

اجازه کار با ویزای تحصیلی ترکیه

افرادی که ویزای تحصیلی می‌گیرند نمی‌توانند در کشور ترکیه به‌طور تمام‌وقت کار کنند. این افراد اجازه دارند هفته‌ای ۲۴ ساعت به کار مشغول شوند، در غیر این صورت و رعایت نکردن قوانین ویزای آن‌ها باطل خواهد شد.

همسر و فرزندان فردی که ویزای تحصیلی ترکیه دارد می‌توانند به همراه او به این کشور سفر کنند؛ اما حق کار کردن در این کشور را ندارند و برای داشتن شغل باید ویزای کاری بگیرند.

ویزای تحصیلی ترکیه و اقامت دائم این کشور

با داشتن ویزای تحصیلی و اقامت در کشور ترکیه به‌منظور تحصیل نمی‌توانید اقامت دائم این کشور را بگیرید. در صورت تحصیل هیچ فایده‌ای برای دولت این کشور ندارید که بخواهند به شما اقامت دائم بدهند. برای اینکه اقامت دائم بگیرید باید در این کشور مشغول به کار شوید. برای کار در کشور ترکیه در ابتدا اقامت یک‌ساله دریافت می‌کنید. بعدازآن به ترتیب ۳ سال و ۶ سال کار می‌کنید و اگر تا ۸ سال در کشور ترکیه بدون ایجاد هیچ مشکلی کار کنید به شما اقامت دائم تعلق می‌گیرد. در این صورت حتی می‌توانید درخواست تابعیت این کشور را بدهید.

فرم مشاوره ویزای تحصیلی ترکیه

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چه کسانی به ویزای تحصیلی ترکیه نیاز دارند؟

متقاضیان تحصیل در کشور ترکیه از سراسر جهان باید ویزای تحصیلی داشته باشند. دانشجویانی که دوره دبیرستان خود را در کشور ترکیه گذرانده‌اند، والدینشان اجازه اقامت در کشور ترکیه را دارند، افرادی که کارت آبی اقامت دارند و دانشجویان قبرس شمالی از دریافت ویزای تحصیلی معاف هستند.


آیا با ویزای تحصیلی ترکیه می‌توانم در این کشور کار کنم؟

با دریافت ویزای تحصیلی ترکیه فقط به‌صورت موقت و ۲۴ ساعت در هفته می‌توانید مشغول به کار شوید.

در صورت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه می‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال فرد متقاضی تحصیل می‌توانند در این سفر همراه او باشند و تا پایان مدت تحصیل در کشور ترکیه اقامت داشته باشند.

آیا با داشتن ویزای تحصیلی ترکیه می‌توانم اقامت دائم این کشور را بگیرم؟

با داشتن ویزای تحصیلی ترکیه نمی‌توانید در این کشور اقامت دائم داشته باشید. فقط در صورتی می‌توانید اقامت دائم ترکیه را به دست آورید که در این کشور به‌مدت ۸ سال کار کنید.

تمکن مالی ویزای تحصیلی ترکیه چقدر است؟

شهریه تحصیل در کشور ترکیه با توجه به مقطع، رشته تحصیلی و نوع مدرسه و دانشگاه (دولتی یا خصوصی) متفاوت است. برای نشان دادن تمکن مالی باید ثابت کنید که می‌توانید هزینه یک سال تحصیل در کشور ترکیه را بپردازید.