اگر شما هم جزو افرادی هستید که دوست دارید ویزای تحصیلی آمریکا بگیرید مطلب زیر را بخوانید. 

آمریکا یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در دنیا است که بیشتر دانشگاه‌های برتر دنیا در این کشور قرار دارند. با توجه به تقاضای بالای گرفتن ویزا برای ادامه تحصیل در این کشور شاید گرفتن ویزا کمی دشوار به نظر برسد. در چند سال گذشته شاید گرفتن هرگونه ویزایی برای ایرانیان بسیار سخت بود؛ اما با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، این راه کمی هموارتر شده است. در ادامه انواع ویزای تحصیلی آمریکا و شرایط اخذ ویزای آمریکا را توضیح می‌دهیم.

ویزای تحصیلی
پرچم آمریکا
مشاوره رایگان

شرایط ویزای تحصیلی آمریکا

شرایط ویزای تحصیلی آمریکا

منبع: fulbright

نکته‌ای که ابتدا باید به آن توجه کنید، سن است. برای مقطع کارشناسی حداکثر ۲۱ سال، برای کارشناسی ارشد حداکثر ۲۵ سال و برای دکترا باید سن بالاتری داشته باشید. نکته بعدی که باید به آن توجه داشته باشید، مدارک مربوط به تمکن مالی است.

نکته دیگر این است که هر چقدر دانشگاهی که شما را پذیرش کرده بهتر باشد، شانستان برای گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا افزایش پیدا می‌کند. گرفتن بورسیه از دانشگاه‌های آمریکا نیز به شما خیلی کمک می‌کند و نشان می‌دهد که شما برای تحصیل در آمریکا شایستگی دارید. داشتن بورسیه باعث می‌شود مخارج شما در هنگام تحصیل کاهش پیدا کند.

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آمریکا

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آمریکا

منبع: IACO

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آمریکا شامل سه قسمت است: درآمد و نقدینگی و سند ملک که به‌طورکلی این موارد را توضیح می‌دهیم.

نقدینگی

اگر به فکر تحصیل در آمریکا هستید، بهتر است هزینه‌های مربوط به زندگی را هم در نظر داشته باشید. اگر شما پول کافی به اندازه هزینه سال اول تحصیلی و هزینه زندگی در سال اول حضورتان در آمریکا را فراهم کنید، می‌توانید برای گرفتن ویزا گام اول را بردارید. این میزان مبلغ باید از چهار ماه قبل از نوبت ویزا در حساب شما باشد.

در این شرایط از حساب شما تمکن گرفته می‌شود و رسیدی به شما داده می‌شود. تمکن مالی علاوه بر اینکه نخستین گام برای گرفتن ویزا است، باعث می‌شود شما احساس امنیت مالی بیشتری داشته باشید و نگرانی‌هایتان تا اندازه‌ای کاهش پیدا کند.

سند ملک

نکته بعدی که در مسئله تمکن مالی مطرح است، داشتن سند ملک معتبر است. وجود دو سند ملک به نام دانشجو یا والدین او الزامی است. این نوع تمکن به این خاطر است که سفارت آمریکا مطمئن باشد که شما دلایل کافی را برای برگشت به کشورتان بعد از پایان تحصیل در آمریکا دارید.

ابتدا سند ملک شما بررسی می‌شود تا اگر سند ملک در رهن بانک است یا بدهی دارد، مشخص شود. برای این کار می‌توانید از کارشناس حرفه‌ای برای تهیه گزارش کمک بگیرید.

درآمد

بخش بعدی مربوط به موضوع تمکن مالی، درآمد است که می‌تواند مربوط به دانشجو یا والدین او باشد. اگر شما صاحب شغل هستید، می‌توانید با ارائه مدرکی از بیمه خود، این موضوع را ثابت کنید و اگر بیمه ندارید جای نگرانی نیست چرا که اگر گردش مالی خوبی دارید، این نیز می‌تواند بر وجود تمکن مالی شما تأکید کند. اگر شغلی ندارید نگران نباشید؛ زیرا اگر والدین شما شاغل هستند و درآمد کافی دارند، می‌توانند ضامن تمکن مالی ‌شما باشند.

انواع ویزای تحصیلی آمریکا

انواع ویزای تحصیلی آمریکا

منبع: amerigovoyage

در میان انواع ویزای تحصیلی آمریکا، سه ویزا برای دانشجویان وجود دارد: ویزای F-1 آمریکا، ویزای M-1 آمریکا، ویزای J-1 آمریکا و ویزای Q-1 آمریکا که در اینجا شرح مفصلی از آن‌ها آمده است.

ویزای F-1 آمریکا

ابتدا باید بگوییم عددی که مقابل این حروف نوشته می‌شود نشانگر این است که آن فرد خودش از این ویزا استفاده می‌کند یا بستگان او؛ اگر فرد خودش استفاده کند عدد ۱ مقابل حرف ویزای تحصیلی قرار می‌گیرد. مؤسسه‌ای که شما را پذیرفته است باید برای تأیید دانش‌آموزان بین‌المللی در ایالات متحده مدارک مورد تأیید SEVP داشته باشد.

ویزای M-1 آمریکا

ویزای M-1 آمریکا برای افرادی مناسب است که خواستار تحصیل در مؤسسه‌ای غیر آکادمیک هستند یا بهتر است بگوییم این ویزا برای افرادی مناسب است که می‌خواهند در رشته‌های فنی آموزش ببینند. افرادی که صاحب این ویزا هستند، می‌توانند مدرک کاردانی بگیرند.

دوره‌هایی مانند آرایشگری، آشپزی، مد و استایل یا دوره‌های فنی رشته‌های مربوط به این ویزا هستند. افرادی که صاحب این ویزا هستند، نمی‌توانند کاری تمام‌وقت خارج از دانشگاه داشته باشند؛ همچنین نمی‌توانند بعد از نام‌نویسی در یک مؤسسه به مؤسسه دیگری انتقالی بگیرند.

ویزای J-1 آمریکا

ویزای مبادله‌ای یا ویزای J-1 آمریکا؛ یک ویزای غیر مهاجرتی است که اداره مهاجرت آمریکا برای محققان و استادان با هدف مبادلات فرهنگی و علمی و به‌ویژه برای به دست آوردن آموزش‌های پزشکی یا تجاری صادر می‌کند. برای گرفتن این ویزا باید زبان انگلیسی بلد باشید؛ همچنین به یک دعوت‌نامه از دانشگاه، بخش خصوصی و دولت آمریکا نیاز است. ویزای مبادله‌ای برای اشخاص و همراهان آن‌ها صادر می‌شود و هنگامی که تاریخ ویزا به پایان برسد، آن فرد ملزم به خارج شدن از کشور آمریکا است.

ویزای Q-1 آمریکا

یکی دیگر از ویزاهای تحصیلی آمریکا، ویزای Q-1 آمریکا است که برای تبادل فرهنگی بین دو کشور ارائه می‌شود. گرفتن این ویزا در مقایسه با سایر ویزاهای تحصیلی، پیچیدگی‌های خاصی دارد و شاید گرفتن آن مشکل باشد. به‌ویژه این ویزا برای ایرانی‌ها به‌سختی و به‌ندرت صادر می‌شود. درست است که ویزای Q-1 در گروه ویزاهای تحصیلی آمریکا قرار دارد؛ اما بهتر است برای ویزای F-1 آمریکا اقدام کنید تا زودتر و راحت‌تر به نتیجه برسید.

ویزای همراه تحصیلی آمریکا

ویزای همراه تحصیلی آمریکا

منبع: islawfirm

در ویزای همراه تحصیلی آمریکا علاوه بر خود شخص متقاضی، می‌تواند برای همراهان او نیز صادر شود. اگر فردی مجرد هستید طبیعتاً گرفتن ویزای همراه لازم نیست.

ویزایی که برای همراهان یک فرد صادر می‌شود به‌عنوان ویزای F-2 شناخته می‌شود. اگر همسر و فرزند دارید، می‌توانید آن‌ها را با خود به آمریکا ببرید؛ اما باید به این نکته اشاره کنیم که همسرتان در آمریکا اجازۀ کار ندارد و فرزندتان رایگان تحصیل نمی‌کند. در برخی کشور‌ها ویزای همراه در کنار ویزای تحصیلی صادر نمی‌شود؛ اما آمریکا در این زمینه بهتر از سایر کشور‌ها عمل می‌کند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آمریکا

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آمریکا

منبع: thecollegepost

برای سفر به آمریکا، باید مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آمریکا را داشته باشید؛ زیرا بدون این مدارک، عملاً شانس شما به مقدار ناچیزی می‌رسد. مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آمریکا چنین است:

 • گذرنامه معتبر
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی F1 غیر مهاجرت ایالات متحده (DS 160)
 • رسید پرداخت هزینه
 • عکس گذرنامه
 • گواهی واجد شرایط بودن برای وضعیت دانشجویی غیر مهاجر
 • سوابق تحصیلی
 • نمرات آزمون GRE ، TOEFL ، GMAT ، IELTS و...
 • اثبات قصد خروج از ایالات متحده پس از اتمام دوره
 • اثبات ثبات مالی
 • صورت مالی
 • همچنین به همراه موارد گفته‌شده در بالا، باید مدارک کافی برای صندوق پول ارائه دهید تا دولت آمریکا مطمئن شود که می‌توانید تمام هزینه‌های خود (مانند تحصیلی و زندگی) را به‌مدت یک‌سال در این کشور تأمین کنید
 • در صورت مجرد بودن، مدارک سرپرست خانواده
 • اظهارنامه مالیاتی سه سال گذشته
 • صورت‌های بانکی سه سال گذشته خود یا والدينتان
 • پرداخت فیش و نامه‌های استخدامی در صورت وجود
 • ارائه مدارک در صورت داشتن بورسیه تحصیلی

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

منبع: worldatlas

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا به این صورت است که ابتدا در سایت اعلام شده، درخواست ویزای تحصیلی خود را تکمیل کنید. سپس وقتی فرم را تکمیل کردید و ارائه دادید، فرم تأییدیه درخواست را چاپ کنید و در مصاحبه همراه خود داشته باشید. عکس و سایر مدارک شما باید مطابق با شرایط تعیین‌ شده باشد. سپس بهتر است خودتان را برای مصاحبه آماده کنید؛ زیرا انجام مصاحبه برای دولت آمریکا الزامی است و این کار را یک افسر کنسولی انجام می‌دهد.

برای یک مصاحبه بهتر است لباس رسمی به تن داشته باشید و نسبتاً زبان انگلیسی را بلد باشید. جای نگرانی نیست، می‌توانید از مترجم کمک بگیرید. سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و زبان بدن خود را به‌درستی به کار ببرید. پرسش‌ها معمولاً دربارۀ سوابق تحصیلی و مالی و برنامه شما است.

هزینه ویزای تحصیلی آمریکا

هزینه ویزای تحصیلی آمریکا

منبع: kiiky

هزینه ویزای تحصیلی آمریکا در دانشگاه‌ها و مدرسه‌های مختلف این کشور، متفاوت است. هزینه و مخارج دریافت ویزای تحصیلی آمریکا را می‌توان به دو دسته ثابت و متغیر تقسیم کرد. در برخی از مؤسسه‌ها هزینه‌های تحصیلی رایگان است؛ اما در برخی دیگر باید شهریه پرداخت شود.

هزینه‌های زندگی هم به هزینه‌های تحصیلی هم اضافه خواهد شد. طبیعتاً هزینه‌هایی که پرداخت می‌کنید به دلار خواهد بود. پیش از گرفتن ویزا حتماً برای پرداخت هزینه‌هایتان برنامه‌ریزی داشته باشید.

اجازه کار با ویزای تحصیلی آمریکا

اجازه کار با ویزای تحصیلی آمریکا

منبع: amerigovoyage

ویزای تحصیلی یک ویزای مهاجرتی به آمریکا نیست. به همین علت نمی‌توانید هنگام تحصیل کار کنید و این ویزا برای دانشجویان تمام‌وقت است. قانونی هم وجود دارد که به دانشجویان اجازه می‌دهد هفته‌ای ۲۰ ساعت در داخل دانشگاه مشغول به کار باشند.

برای این منظور بهتر است از وزارت امنیت داخلی و اداره بین المللی اجازه داشته باشید. در غیر این صورت کار کردن با ویزای تحصیلی یک تخلف جدی به شمار می‌رود و ممکن است به دیپورت و اخراج شما از کشور آمریکا منجر شود.

ویزای تحصیلی آمریکا و اقامت دائم این کشور

اقامت دائم آمریکا با ویزای تحصیلی

منبع: worldisavillage

اگر در برنامه زندگی‌تان، ماندن در آمریکا حرف اول را می‌زند نگران نباشید؛ زیرا پس از پایان ویزای تحصیلی خود، می‌توانید برای اقامت در آمریکا اقدام کنید و پس از تحصیل در این کشور بمانید. برای رسیدن به هدفتان ابتدا باید شغلی پیدا کنید؛ سپس برای گرفتن اقامت موقت اقدام کنید.

بعد از اقامت موقت شرایط لازم برای دریافت گرین کارت آمریکا را مهیا کنید. به‌طور معمول سه تا پنج سال پس از گرفتن گرین کارت آمریکا می‌توانید تابعیت این کشور را به دست آورید.

ریجکتی ویزای تحصیلی آمریکا

ریجکتی ویزای تحصیلی آمریکا

منبع: myglobalviewpoint

ریجکتی؛ یعنی درخواست ویزای تحصیلی شما به‌ دلایل مختلف رد شود که در زیر به چند علت اشاره می‌کنیم که ممکن است باعث ریجکتی ویزای تحصیلی آمریکا شود.

 • ارائه نکردن مدارک مالی کافی برای تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی در آمریکا
 • ارائه نکردن مدارکی که ثابت می‌کند بعد از تمام شدن مراحل تحصیلی به کشور خود برمی‌گردید
 • ارائه مدارک غیرواقعی و جعلی مانند تحصیلی و مالی
 • ارائه مدارک ناقص و اشتباه
 • نداشتن مهارت کافی هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی. این موضوع باعث می‌شود شما نتوانید ارتباط خوبی با شخص مقابل داشته باشید. دادن پاسخ‌های نامناسب به پرسش‌های آفیسر و نداشتن آمادگی، باعث ریجکتی ویزایتان می‌شود. وجود مشکلات سیاسی بین دو کشور ممکن است باعث رد شدن درخواست شما شود. پس هنگام تصمیم‌گیری برای گرفتن ویزای تحصیلی حتماً شرایط سیاسی کشورتان را نیز در نظر بگیرید.

مدت‌زمان اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

مدت زمان اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

منبع: matrixglobal

به‌طور معمول امکان گرفتن وقت مصاحبه سخت نیست. پس از اینکه مصاحبه انجام شد، پرونده شما بررسی می‌شود و بسته به شرایط پرونده، نتیجه ممکن است از یک هفته تا چندین ماه طول بکشد. به‌صورت‌ کلی، مدت‌زمان گرفتن ویزای دانشجویی آمریکا، ممکن است از هشت ماه یا بیشتر طول بکشد.

اگر مدارک و پرونده شما تأیید شده باشد، ویزای تحصیلی شما ۱۲۰ روز پیش از شروع سال تحصیلی جدید، صادر می‌شود؛ اما نمی‌توانید زودتر از ۳۰ روز مانده به شروع سال تحصیلی به خاک آمریکا وارد شوید.

شانس گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا

شانس گرفتن ویزای تحصیلی امریکا

منبع: studylnd

در سال‌های اخیر ورود افراد از کشور‌های مسلمان از جمله ایران، به کشور آمریکا ممنوع بود. درواقع گرفتن هر نوع ویزایی برای کشور آمریکا عملاً غیر ممکن به حساب می‌آمد؛ اما ویزای تحصیلی به‌طور کامل ممنوع نشده بود. با تشکیل دولت جدید بایدن، این ممنوعیت‌ها برداشته شد و راه نسبتاً هموار شد.

نباید گرفتن ویزا را یک عمل شانسی در نظر گرفت. اگر به همه موارد گفته شده عمل کنید و همه مرحله‌ها را به‌درستی طی کنید، مطمئناً شانس گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا را خواهید داشت.

فرم مشاوره ویزای تحصیلی آمریکا

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چگونه ویزای تحصیلی آمریکا بگیریم؟

گرفتن ویزای آمریکا به‌ويژه در شرایط کنونی که با روی کار آمدن دولت جدید فراهم شده، اصلاً کار سختی نیست و می‌توانید با طی کردن یک سری پروسه‌ها، ویزای خود را بگيريد. ابتدا باید شرایط سنی و مالی و تحصیلی شما طبق شرایط تعیین شده باشد. داشتن تمکن مالی می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. اگر تمام مرحله‌های اداری به‌درستی انجام شود، به‌راحتی می‌توانید ویزای تحصیلی خود را از این کشور بگیرید.


آیا با ویزای تحصیلی آمریکا می‌توانم در این کشور کار کنم؟

همان‌طور که قبلاْ هم اشاره کردیم، ویزای تحصیلی یک ویزای مهاجرتی نیست و نمی‌توانید یک شغل تمام‌وقت داشته باشید. سرپیچی از این قانون می‌تواند باعث باطل شدن ویزای تحصیلی شما شود؛ اما می‌توانید هفته‌ای ۲۰ ساعت در مؤسسه‌ای که تحصیل می‌کنید، مشغول به کار شوید. یکی از مواردی که حتماً باید به آن توجه داشته باشید، پیروی از قوانینی است که در این زمینه وضع شده است.

در صورت اخذ ویزای تحصیلی آمریکا می‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

یکی از ویژگی‌هایی که ویزای تحصیلی آمریکا به همراه دارد، این است که می‌توانید همسر، فرزند یا والدینتان را با خود به آمریکا ببرید. باید توجه داشته باشید که امکان کار برای خانواده شما وجود ندارد و اگر فرزند محصل دارید، هزینه‌های تحصیل رایگان نیست و شما باید آن را بپردازید. هنگام گرفتن ویزا حتماً به نکته‌های گفته‌شده توجه کنید و هزینه‌هایی که برایتان ایجاد خواهد شد را در نظر بگیرید.

آیا با داشتن ویزای تحصیلی آمریکا می‌توانم اقامت دائم این کشور را بگیرم؟

شاید خیلی از افراد به‌دنبال گرفتن اقامت دائم کشور آمریکا باشند؛ اما گرفتن اقامت دائم نیازمند شرایط و زمان‌بندی مناسب است. شما در وهله اول فقط اجازه دارید در این کشور تحصیل کنید. پس از پایان دوره تحصیلی‌تان می‌توانید یک شغل انتخاب کنید و مشغول به کار شوید. با این کار می‌توانید اقامت موقت کشور آمریکا را داشته باشید. بعد از گذشت حدود پنج سال می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

تمکن مالی ویزای تحصیلی آمریکا چقدر است؟

تمکن مالی یکی از گزینه‌هایی است که با استفاده از این اهرم می‌توانید ویزای تحصیلی خود را بگیرید. داشتن گردش حساب مالی خوب یا داشتن سند معتبر به نام متقاضی یا والدین او می‌تواند کمک بسیار خوبی برایتان باشد. با توجه نوسانات قیمت ارز در سال‌های اخیر، نمی‌توان به مبلغ مشخصی اشاره کرد. یک کارشناس در این زمینه کمک شایانی به شما خواهد کرد؛ البته باید بگوییم در دوران تحصیل خود می‌توانید از گرفتن وام بهره ببرید و هزینه‌های خود را پوشش دهید.