ویزای توریستی کانادا برای گردشگرانی الزامی است که قصد ورود به این کشور را دارند. کانادا به‌عنوان دومین کشور بزرگ دنیا، منظره‌های زیبا و جالبی را برای کاوش مسافران دارد. این کشور، میزبان شهرهای پرجنب‌وجوش و غنی ازنظر فرهنگی، همراه با شگفتی‌های طبیعی باورنکردنی است. در غرب کانادا؛ کوه‌های راکی، دره اوکاناگان و شهرهای ونکوور، ویکتوریا و کلگری برخی از بهترین مکان‌ها برای بازدید و غالباً در برنامه‌های سفر به کانادا هستند. در مرکز کانادا؛ آبشار نیاگارا، تورنتو، اتاوا، مونترال و شهر کبک از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری هستند. اگر قصد سفر به کانادا و بازدید از این جاذبه‌های شگفت‌انگیز را دارید حتماً باید برای اخذ ویزای توریستی کانادا اقدام کنید.

ویزای توریستی کانادا
پرجم کانادا
مشاوره رایگان

انواع ویزای توریستی کانادا

دو نوع ویزای توریستی کانادا وجود دارد: ویزای یک‌بار ورود و ویزای چندبار ورود.

ویزای یک‌بار ورود به اتباع خارجی این امکان را می‌دهد که فقط برای یک‌بار وارد کانادا شوند.

ویزای چندبار ورود به دارندگان این امکان را می‌دهد تا زمانی که ویزا معتبر است، هرچندوقت یک‌بار که می‌خواهند به کانادا وارد شوند و از آن خارج شوند.

شما نیازی به انتخاب نوع درخواست ندارید، متقاضیان به‌طور خودکار برای ویزای چندبار ورود در نظر گرفته می‌شوند و تنها تحت شرایط منحصربه‌فرد ویزای یک‌بار ورود برای آن‌ها صادر می‌شود.

ویزای توریستی چندبار ورود کانادا به دارنده این امکان را می‌دهد تا زمانی که ویزا معتبر است، به‌مدت ۶ ماه هرچندبار که می‌خواهد به کانادا سفر کند. این ویزاها می‌توانند تا ۱۰ سال اعتبار داشته باشند؛ اما مدت اعتبار دقیق به تشخیص افسر ویزا است که آن را صادر می‌کند.

چه کسانی به ویزای توریستی کانادا نیاز دارند؟

هرکسی که می‌خواهد به کانادا وارد شود و شهروند یا مقیم دائم کانادا نباشد یا از ویزا معاف باشد، باید ویزای توریستی کانادا را داشته باشد. ساکنان دائم کانادا؛ حتی اگر کارت اقامت دائم آن‌ها منقضی شده باشد، مجاز به درخواست ویزای توریستی نیستند. آن‌ها باید در عوض برای یک سند مسافرتی اقامت دائم (PRTD) درخواست دهند. شهروندان کانادایی، از جمله دو تابعیتی، نیز مجاز به درخواست ویزای توریستی کانادا نیستند. آن‌ها باید با گذرنامۀ معتبر کانادایی سفر کنند.

شرایط ویزای توریستی کانادا

برای دریافت ویزای توریستی کانادا باید برخی از شرایط اولیه را داشته باشید. در ادامه شرایط ویزای توریستی کانادا ارائه شده است:

 • گذرنامه معتبر
 • در سلامت کامل باشید
 • هیچ محکومیت کیفری یا مرتبط با مهاجرت نداشته باشید
 • افسر مهاجرت را متقاعد کنید که دلایل موجه برای برگشت به کشور خود دارید، مانند شغل، خانه، دارایی‌های مالی و خانواده که شما را به کشور خود برمی‌گرداند
 • افسر مهاجرت را متقاعد کنید که در پایان سفر خود کانادا را ترک می‌کنید
 • پول کافی برای اقامت خود داشته باشید (مقدار پولی که نیاز دارید بستگی به مدت اقامت شما دارد و اینکه آیا در هتل یا با دوستان یا اقوام اقامت خواهید داشت)
 • باید معاینه پزشکی و در مواردی دعوت‌نامه از شخصی که در کانادا زندگی می‌کند داشته باشید

مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا

مرحله‌های اخذ ویزای توریستی کانادا به ترتیب به‌صورت زیر است:

 • مرحله ۱: بررسی کنید که آیا واجد شرایط سفر به کانادا هستید یا خیر
 • مرحله ۲: مدارکی را جمع‌آوری کنید که نشان می‌دهد شرایط ویزای توریستی کانادا را دارید
 • مرحله ۳: درخواست آنلاین خود را بفرستید: برای این کار ابتدا لازم است یک حساب کاربری ایجاد کنید، اسناد جمع‌آوری‌شده را آپلود کنید و در آخر هزینه‌های ویزای توریستی کانادا را بپردازید
 • مرحله ۴: فرستادن مدارک بیومتریک به کنسولگری کانادا

پس از انجام این مرحله‌ها درخواست شما بررسی می‌شود. اگر مدارک ناقص باشد، بدون پردازش درخواست شما برگردانده می‌شود. اگر درخواست شما تأیید شد، از شما خواسته می‌شود گذرنامۀ خود را بفرستید و دستورالعمل‌های ارائه شده را برای دریافت ویزای توریستی، دنبال کنید. در لحظه ورود به کانادا ممکن است نیاز باشد مدارکی را که با درخواست ویزای خود فرستاده‌اید به همراه داشته باشید یا در بدو ورود به کانادا مدارک اضافی را به افسر خدمات مرزی تحویل دهید. در ادامه به مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا اشاره شده است.

مدارک لازم جهت ویزای توریستی کانادا

برای اخذ ویزای توریستی کانادا مستلزم ارائه مدارکی هستید. مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا به‌صورت زیر است:

 • گذرنامۀ معتبر
 • فرم درخواست
 • مدارک اثبات هزینه‌های پرداخت‌شده
 • مدارک اثبات سابقه کیفری پاک
 • مدارک اثبات سلامت از طریق معاینه پزشکی
 • عکس‌های مطابق با شرایط عکس
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • مدرکی دال بر این که پس از اتمام اعتبار ویزای توریستی کانادا، به کشور خود برمی‌گردید
 • اسناد هویتی و وضعیت مدنی
 • نامه‌ای که هدف شما از سفر به کانادا را توضیح می‌دهد
 • نامه پشتیبانی یا دعوت‌نامه به کانادا

هزینه ویزای توریستی کانادا

هزینه درخواست ویزای توریستی کانادا برای هر نفر ۱۰۰دلار کانادا است. اگر لازم باشد مدارک بیومتریک را هم بفرستید، ۸۵دلار کانادا علاوه بر هزینه ویزای توریستی کانادا برای شما هزینه دارد؛ بنابراین روی‌هم، کل هزینه درخواست برای ویزای توریستی کانادا ۱۸۵دلار کانادا است.

اعتبار ویزای توریستی کانادا

اعتبار ویزای توریستی کانادا حداکثر ۶ ماه است و بیشتر بازدیدکنندگان می‌توانند تا ۶ ماه در کانادا اقامت داشته باشند. اگر اجازه ورود به کانادا را دارید، افسر خدمات مرزی ممکن است به شما اجازه اقامت کمتر یا بیشتر از ۶ ماه را نیز بسته به شرایط بدهد.

جواب ویزای توریستی کانادا

زمان رسیدگی به ویزای توریستی کانادا درصورتی‌که مدارک شما به‌درستی انجام شده باشد ۱۵ روز است. معمولاً جواب ویزای توریستی کانادا حدود ۱۰ تا ۱۴ روز کاری طول می‌کشد. باید پس از دریافت پاسخ ویزای توریستی کانادا، ویزای کانادا و گذرنامۀ خود را از اداره ویزا بگیرید.

تمدید ویزای توریستی کانادا

فردی که ویزای توریستی کانادا دارد تا پایان مدت‌زمان تعیین شده اجازه دارد در کشور کانادا اقامت داشته باشد. این تاریخ در فرودگاه هنگام ورود به کانادا تعیین می‌شود. درصورتی‌که مایل باشید مدت اقامت خود در کانادا را به‌عنوان یک بازدیدکننده تمدید کنید، باید حداقل ۳۰ روز قبل از پایان مدت‌زمان تعیین‌شده اولیه برای تمدید ویزای خود درخواست دهید.

اگر انقضای ویزای توریستی فرد در حال پایان است؛ اما می‌خواهد مدت طولانی‌تری در کشور کانادا بماند، باید برای تمدید ویزای توریستی کانادا اقدام کند. برای این کار، نیاز به پر کردن فرم IMM 5708 است. چنانچه درخواست تمدید برای ادامه اقامت در کانادا را اداره مهاجرت این کشور تأیید کرد، یک مدرک اقامت یا (Visitor record) به‌عنوان توریست داده می‌شود.

Visitor record در واقع سندی است که مدت اقامت مجاز توریست را در کشور کانادا به‌صورت یک تاریخ مشخص، نشان می دهد. فرد موظف است در این تاریخ یا حتی قبل از آن کشور کانادا را ترک کند.

تمامی درخواست‌های تمدید ویزا در کانادا به CPC Vegreville (مرکز بررسی پرونده وگرویل در آلبرتا) فرستاده می‌شوند. این مرکز تنها به افرادی سرویس می‌دهد که داخل خاک کانادا هستند. یکی از وظیفه‌های اصلی این مرکز، افزایش مدت‌زمان ویزاهای موقت است.

ویزای توریستی کانادا بدون دعوت‌نامه

بیشتر بازدیدکنندگان از کانادا برای سفر به این کشور نیازی به دعوت‌نامه ندارند. افرادی که واجد شرایط eTA کانادا (مجوز سفر الکترونیکی) هستند، واجد شرایط دریافت ویزای توریستی کانادا بدون دعوت‌نامه هستند.

شهروندان سایر کشورها (به‌غیراز ایالات متحده آمریکا) که به کانادا سفر می‌کنند باید برای ویزای کاغذی در سفارت‌ها یا کنسولگری‌های کانادا اقدام کنند. بیشتر برنامه‌ها نیازی به دعوت‌نامه برای ویزای توریستی کانادا ندارند.

در برخی موارد از متقاضیان خواسته می‌شود که یک دعوت‌نامه را ارائه دهند. فرستادن دعوت‌نامه تضمین‌کننده صدور ویزا نیست؛ اما با پشتوانه یک شهروند یا مقیم کانادا، تأیید درخواست تقویت می‌شود.

پناهندگی با ویزای توریستی کانادا

با دریافت ویزای توریستی و ورود به خاک کانادا می‌توانید درخواست پناهندگی خود را به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهید. اداره مهاجرت وکیل پناهندگی در کانادا را در اختیارتان قرار می‌دهد تا شما را در مرحله‌های دریافت پناهندگی کانادا با ویزای توریستی همراهی کند. کانادا تعداد بسیار کمی از پناهندگان جهان را پذیرایی می‌کند. بر اساس اعلام کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در کانادا، کانادا میزبان حدود ۵/۱٪ از پناهندگان جهان است؛ بنابراین باتوجه‌به این آمار امکان پناهندگی با ویزای توریستی کانادا وجود دارد؛ اما احتمال تأیید آن کمی پایین است.

کار با ویزای توریستی کانادا

برای کار در کانادا به یک مجوز کار معتبر نیاز دارید. ویزای توریستی کانادا به شما اجازه کار در این کشور نمی‌دهد؛ بنابراین باید مطمئن شوید که در طول اقامت خود به‌عنوان بازدیدکننده، در هیچ فعالیت تجاری که به‌طور مستقیم شما را وارد بازار کار کانادا می‌کند، شرکت نمی‌کنید.

دلایل رد شدن ویزای توریستی کانادا

دلایل زیادی برای رد شدن ویزای توریستی کانادا وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

 • دلیل نامشخص بازدید
 • دارایی‌های شخصی ناکافی در کشور مادر
 • مستندات مبهم یا ناکافی حمایت‌کننده از پرونده
 • وضعیت اشتغال ناپایدار متقاضی
 • نداشتن سابقه سفر
 • عدم وجود مدارک پشتیبان میزبان (مقیم دائم یا شهروند کانادا) در کانادا
 • هرگونه سابقه اقامت بیش از حد قبلی در کانادا
 • فقدان وضعیت قانونی در کشور مبدأ

در فرایند درخواست ویزای توریستی کانادا، مصاحبه حضوری رسمی وجود ندارد. افسر مهاجرت تصمیم خود را بر اساس دردسترس‌بودن و کافی بودن مدارک ضمیمه شده به درخواست استوار خواهد کرد. ممکن است با نظر افسر مهاجرت ویزای توریستی کانادا به‌راحتی رد شود.

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

اعتبار ویزای توریستی کانادا چقدر است؟

اعتبار ویزای توریستی کانادا ۱۸۰ روز؛ یعنی ۶ ماه است.

هزینه اخذ ویزای توریستی کانادا چقدر است؟

هزینه اخذ ویزای توریستی مبلغی حدود ۱۸۵ دلار است.

آیا می‌توان ویزای توریستی کانادا را تمدید کرد؟‌

بله. امکان تمدید ویزای توریستی کانادا وجود دارد. تنها کافی است ۳۰ روز قبل از اتمام اعتبار ویزا برای تمدید آن اقدام کنید.

با ویزای توریستی کانادا می‌شود پناهندگی گرفت؟

بله. امکان گرفتن پناهندگی کانادا با ویزای توریستی کانادا وجود دارد. لازم است برای این کار در بدو ورود به کانادا درخواست پناهندگی را به اداره مهاجرت کانادا بفرستید.

با ویزای توریستی کانادا به چه کشورهایی می‌توان سفر کرد؟

با ویزای توریستی کانادا می‌توان علاوه براین کشور به کشورهای مکزیک، آمریکای مرکزی، بلیز، کاستاریکا، السالوادور، گواتمالا، هندوراس، نیکاراگوئه سفر کرد.

مدت‌زمان صدور ویزای توریستی کانادا چقدر است؟

مدت‌زمان صدور ویزای توریستی کانادا بین ۱۰ تا ۱۴ روز است.