در این مقاله درباره یکی از پرطرفدارترین انواع ویزای چین؛ یعنی ویزای توریستی چین صحبت می‌کنیم.

چین یکی از بزرگ‌ترین کشورهای جهان است که در قاره آسیا قرار دارد. این کشور با جمعیتی بیش از ۱٫۴ میلیارد نفر پرجمعیت‌ترین کشور جهان به شمار می‌رود. چین یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های دنیا است و آن‌قدر جاذبه‌های گردشگری دارد که مردم سراسر دنیا دوست دارند از این کشور بازدید کنند. گردشگری در چین نیاز به ویزا دارد و معمولاً مدت اقامت در این کشور با ویزای یک‌بار ورود، ۳۰ روز است. این ویزا ۹۰ روز اعتبار دارد؛ اما نمی‌توانید بیشتر از ۳۰ روز در این کشور اقامت داشته باشید. شهروندان ایالات‌متحده شرایط متفاوتی دارند و می‌توانند واجد شرایط ویزای ۱۰ ساله چندبار ورود باشند.

ویزای توریستی
پرچم چین
مشاوره رایگان

شرایط ویزای توریستی چین

شرایط ویزای توریستی چین

شهروندان ایالات‌متحده شرایط متفاوتی دارند و می‌توانند واجد شرایط ویزای ۱۰ ساله چندبار ورود باشند.

ویزای توریستی (L Visa) برای افراد خارجی صادر می‌شود که برای گشت‌وگذار یا دیدار اعضای خانواده یا دوستان یا سایر امور شخصی قصد دارند به کشور چین سفر کنند.

برای دریافت ویزای توریستی چین باید یک سری شرایط را مهیا کنید. برای مثال ممکن است کنسولگری چین از متقاضی درخواست کند که شخصاً برای مصاحبه یا انگشت‌نگاری به کنسولگری برود. این فرایند تصادفی است و شما نمی‌توانید تشخیص دهید که آیا این اتفاق برای شما رخ خواهد داد یا خیر.

یکی دیگر از شرایط اخذ ویزای توریستی چین، تمکن مالی است. هر فردی که می‌خواهد ویزای توریستی چین را بگیرد باید حداقل ۳۵میلیون تومان تمکن مالی داشته باشد. هر چه مقدار سرمایه شما بیشتر باشد شانس بیشتری برای گرفتن این ویزا دارید.

برای ویزای توریستی چین باید گذرنامۀ شما حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد و حداقل دو صفحه خالی داشته باشد. همچنین باید یک دعوت‌نامه از یک آژانس مسافرتی چینی یا بلیت رفت یا رفت‌وبرگشت و رزرو هتل داشته باشید.

مراحل اخذ ویزای توریستی چین

برای درخواست ویزای توریستی چین باید مرحله‌های زیر را دنبال کنید:

 • می‌توانید درخواست را به دفتر روادید سرکنسولگری کشور چین بفرستید. برای درخواست ویزای توریستی چین می‌توانید درخواست خود را به سفارت این کشور در خیابان اقدسیه تهران بفرستید
 • اگر خودتان نمی‌توانید برای این کار به‌صورت حضوری اقدام کنید هیچ مشکلی وجود ندارد. هر فردی می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد؛ حتی شما می‌توانید انجام تمام این کارها را به یک آژانس مسافرتی مطمئن واگذار کنید
 • برای درخواست ویزا نیازی به تعیین وقت سفارت ندارید
 • درخواست ویزا را باید به‌صورت حضوری تحویل دهید؛ زیرا درخواست‌های پستی و ایمیلی رد می‌شوند

مدارک لازم جهت ویزای توریستی چین

مدارک لازم جهت ویزای توریستی چین

برای درخواست ویزای توریستی چین باید مدارک زیر را به سفارت تحویل دهید:

 • گذرنامه: داشتن اصل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار و یک صفحه خالی و یک فتوکپی از صفحه اطلاعات و عکس گذرنامه
 • فرم درخواست: فرم درخواست ویزای جمهوری خلق چین (V۲۰۱۱A) که به‌درستی تکمیل و امضا شده باشد. اگر شهروند کشور ثالثی هستید یا اگر شخص دیگری که با شما سفر می‌کند، گذرنامه مشابهی با شما دارد، باید فرم درخواست ویزای تکمیلی (V۲۰۱۱B) را بفرستید
 • عکس: یک عکس رنگی در اندازه ۳۳ در ۴۸ میلی‌متری بدون پوشش سر با پس‌زمینه سفید
 • اصل و یک فتوکپی از کارت شناسایی
 • دعوت‌نامه برای گروه توریستی
 • یک دعوت‌نامه صادرشده از شرکت‌ها و مؤسسات و افراد در چین. اگر دعوت‌نامه را فردی در چین صادر کرده باشد، فتوکپی شناسنامه او موردنیاز است
 • فتوکپی بلیت رفت‌وبرگشت هواپیما و رزرو هتل
 • یک فتوکپی از جلو و پشت کارت واکسیناسیون COVID-۱۹ برای اطمینان از واکسیناسیون کامل

نکات مهم:

عموماً دعوت‌نامه ممکن است به‌صورت فکس، کپی یا پرینت فرستاده شود. در صورت لزوم، افسر کنسولی از متقاضی می‌خواهد که دعوت‌نامه اصلی را بفرستد یا مدارک تکمیلی را ارائه کند یا برای مصاحبه آماده شود.

همسران و فرزندان شهروندان چینی با تابعیت خارجی واجد شرایط درخواست ویزای طولانی‌مدت معتبر با چندبار ورود هستند. متقاضی ملزم به ارائه اصل و کپی سند ازدواج یا شناسنامه است.

کنسولگری چین شرایط بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای عکس افراد دارد. توصیه می‌کنیم که عکس خود را به‌صورت الکترونیکی به مرکز خدمات ویزای چین بفرستید تا مطمئن شویم که عکس شما با شرایط سخت‌گیرانه‌ای که کنسولگری چین تعیین کرده است مطابقت دارد. برای انجام این کار می‌توانید عکس خود را به نشانی https://www.mychinavisa.com/photo-service بفرستید.

افراد زیر ۱۸ سال باید مدارک زیر را ارائه کنند:

 • یک کپی از شناسنامه
 • یک کپی از گواهی‌نامه رانندگی هر دو والدین یا کارت شناسایی
 • یک کپی از گذرنامۀ والدین
 • ارائه رضایت‌نامه محضری از طرف هر دو والدین (درصورتی‌که والدین کودک را در سفر همراهی نکنند) که نشان دهد کودک اجازه سفر دارد

هزینه ویزای توریستی چین

هزینه ویزای توریستی چین

هزینه ویزای توریستی چین به شرح زیر است:

تعداد ورودی

هزینه ویزا

یک‌بار ورود

۴۰ دلار آمریکا

دوبار ورود

۶۰ دلار آمریکا

چندبار ورود برای ۶ ماه

۸۰ دلار آمریکا

چندبار ورود برای ۱۲ ماه

۱۲۰ دلار آمریکا

اعتبار ویزای توریستی چین

اعتبار ویزای توریستی یک‌بار ورود ۳۰ روز است. باید دقت کنید که بیشتر از این مدت در این کشور نمانید؛ وگرنه جریمه می‌شوید. اگر بخواهید مدت بیشتری در این کشور اقامت داشته باشید می‌توانید با یک سری شرایط خاص ویزای خود را تمدید کنید.

جواب ویزای توریستی چین

جواب درخواست ویزای توریستی چین سه حالت دارد:

 • سرویس عادی: چهار روز کاری
 • سرویس اکسپرس: سه روز کاری با هزینه اضافی ۲۵ دلاری برای هر نفر
 • سرویس خیلی فوری: دو روز کاری با هزینه اضافی ۴۰ دلاری برای هر نفر

تمدید ویزای توریستی چین

تمدید ویزای توریستی چین

می‌توانید برای تمدید مدت اقامت خود در سازمان امنیت عمومی چین و حداقل هفت روز قبل از انقضای ویزا درخواست دهید؛ اما این موضوع به این معنی نیست که درخواست شما به‌طور خودکار تأیید می‌شود. می‌توانید ویزای توریستی چین را حداکثر به‌مدت یک‌ماه تمدید کنید. اگر زمان بیشتری از مدت‌ اعتبار ویزا در چین بمانید، قوانین چین را نقض کرده‌اید و مجازات می‌شوید.

دلایل رد شدن ویزای توریستی چین

درخواست ویزا معمولاً شرایط سختی دارد و ممکن است رد شود. گرفتن ویزای توریستی چین تقریباً آسان است؛ اما بعضی مواقع ممکن است درخواست متقاضی رد یا به‌اصطلاح ریجکت شود. این اتفاق بیشتر به دلایل زیر رخ می‌دهد:

 • ارائه دعوت‌نامه جعلی
 • گذرنامه‌ای که کمتر از ۶ ماه اعتبار داشته باشد
 • عکس با پوشش سر
 • گذرنامۀ مخدوش یا جعلی
 • نداشتن تمکن مالی کافی یا جعل اسناد مربوط به تمکن مالی

بهتر است هنگام درخواست ویزای توریستی چین به موارد زیر دقت کنید:

 • لطفاً توجه داشته باشید که باید به هر پرسشی در فرم درخواست ویزا پاسخ دهید. اگر پاسخ پرسشی «هیچ‌کدام» است، لطفاً همین کلمه را بنویسید و هیچ پرسشی را بدون پاسخ نگذارید. اگر فرم درخواست ویزا به‌طور کامل پر نشود و ناخوانا باشد، درخواست ویزای شما ممکن است به تأخیر بیفتد یا رد شود
 • اعتبار، تعداد ورودی و مدت اقامت ویزا را افسر کنسولی با توجه به شرایط متقاضی مشخص می‌کند

فرم مشاوره ویزای توریستی چین

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

اعتبار ویزای توریستی چین چقدر است؟

ویزای توریستی چین یک‌بار ورود ۳۰ روز اعتبار دارد.

هزینه اخذ ویزای توریستی چین چقدر است؟

هزینه ویزای توریستی یک‌بار ورود برای ایرانی‌ها ۴۰ دلار آمریکا است.

آیا می‌توان ویزای توریستی چین را تمدید کرد؟‌

بله. متقاضیان می‌توانند ویزای خود را برای مدت حداکثر یک ماه تمدید کنند؛ البته برای تمدید ویزا باید حداقل هفت روز قبل از انقضای ویزای قبلی اقدام کنید.

مدت‌زمان صدور ویزای توریستی چین چقدر است؟

این ویزا نهایتاً چهار روزه آماده می‌شود.