ویزای توریستی انگلیس شرایط مختلفی دارد که داشتن سابقه سفر و توانایی مالی کافی دو شرط مهم آن است.

دولت انگلستان با توجه به هدف سفر ویزای توریستی با اعتبار ۶ ماهه تا ۱۰ ساله متفاوت صادر می‌کند. هزینه صدور ویزای انگلستان در حدود ۳۰۰ دلار و در دفاتر خارج از ایران ۲۸۰ دلار است. مدت‌زمان صدور ویزای انگلستان بین ۲ تا ۳ هفته کاری است. در ادامه بیشتر در این مورد خواهید خواند.

ویزای توریستی
"پرچم
مشاوره رایگان

شرایط ویزای توریستی انگلیس

شرایط ویزای توریستی انگلیس

شرایط اخذ ویزای توریستی انگلیس با ویزای توریستی دیگر کشورهای اروپایی تفاوت‌هایی دارد. متقاضی دریافت ویزای توریستی تجاری و بازدید از خانواده باید حتما دعوت‌نامه معتبر ارائه کند. درصورتی‌که متقاضی برای اخذ این دو نوع ویزای توریستی انگلیس دعوت‌نامه نداشته باشد نمی‌تواند ویزای توریستی بگیرد.

 همچنین برای اخذ ویزای توریستی انگلیس با هدف تفریح و گردشگری در این کشور، متقاضی باید حتما سابقه سفر و توانایی مالی مناسبی داشته باشد. اگر سابقه سفر با تمکن مالی تطابق نداشته باشد درخواست ویزای توریستی رد می‌شود؛ بنابراین برای اخذ این ویزا باید حتما سابقه سفری مناسب و توانایی مالی داشته باشید. میزان توانایی مالی برای گرفتن ویزای توریستی انگلیس در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان است.

برخی دیگر از ویزای توریستی انگلستان نیازی به دعوت نامه ندارند؛ اما داشتن دعوت نامه معتبر شانس اخذ ویزا را بالا می‌برد.

انواع ویزای توریستی انگلیس

ویزای توریستی انگلیس برای ایرانیان و اتباع دیگر کشورها در چند نوع صادر می‌شود.

 • ویزای توریستی با هدف دیدار با خانواده
اگر هدف از اخذ ویزای توریستی انگلستان بازدید از خانواده و دوستان است باید این نوع ویزا اخذ شود. برای اخذ ویزای توریستی دیدار با خانواده انگلیس متقاضی باید دعوت‌نامه معتبر از سوی خانواده خود در انگلیس ارائه کند و نسبت خانوادگی در دعوت‌نامه نوشته شود.
 • ویزای توریستی انگلیس با هدف تفریح و گردشگری
اگر قصد دارید برای بازدید از جاذبه‌های توریستی، فرهنگی و گردشگری به انگلستان سفر کنید باید این ویزا را اخذ کنید. برای اخذ ویزا انگلیس توریستی نیازی به دعوت‌نامه نیست و تنها داشتن سابقه سفر و توانایی مالی کافی است.
 • ویزای توریستی انگلستان با هدف تجاری
اگر هدف از اخذ ویزای توریستی شرکت در همایش‌ها، جلسات و اجلاس‌های تجاری است این نوع ویزای توریستی انگلستان باید اخذ شود. برای اخذ ویزای تجاری توریستی انگلیس متقاضی باید دعوت‌نامه از همایش اجلاس با شرکت مورد بازدید داشته باشد.
 • ویزای توریستی درمانی
افرادی که قصد دارند برای درمان بیماری به انگلستان سفر کنند.
 • ویزای توریستی برای ورزشکار
این ویزا برای ورزشکارانی صادر می‌شود که قصد دارند برای شرکت در مسابقات ورزشی به انگلستان سفر کنند.
 • ویزای توریستی ازدواج انگلیس
اگر فردی که قصد دارد برای ازدواج با یک شهروند انگلیسی به این کشور سفر کند باید این نوع ویزا توریستی را بگیرد.

مراحل اخذ ویزای توریستی انگلیس

مراحل اخذ ویزای توریستی انگلیس

مراحل اخذ ویزای توریستی انگلیس به شرح زیر است:

 • ثبت‌نام در سایت کارگزاری ویزای انگلستان
 • تعیین نوع ویزا و نوبت برای حضور در سفارت انگلستان
 • پرداخت هزینه‌های مربوط به انگشت‌نگاری و بررسی مدارک
 • دریافت شماره پیگیری از سایت بعد از پرداخت هزینه ویزا
 • پیگیری صدور ویزای سفارتی انگلستان
 • برگشت دادن مدارک
 • پیکاپ پاسپورت برای اتصال ویزای توریستی به پاسپورت (درصورتی‌که در ایران مراحل اخذ ویزای توریستی انگلستان را انجام دهید ویزای در یک پاکت نامه به آدرس محل سکونت ارسال می‌شود)
 • لازم است متقاضی در وقت مشخص شده برای انجام مراحل اداری به یکی از دفاتر VFS در ایران مراجعه کند.

ویزای توریستی انگلیس به‌صورت آنلاین

بخش زیادی از مراحل صدور ویزای انگلستان به‌صورت آنلاین انجام می‌شود. برای اخذ ویزای توریستی لازم است متقاضی شخصا به یکی از دفاتر کارگزاری یا کنسولگری انگلستان برای انگشت‌نگاری مراجعه کند.

متقاضی بعد از ثبت‌نام در سایت و ایجاد حساب کاربری باید مدارک لازم را در سایت آپلود یا بارگذاری کند. بعد از پر کردن فرم‌ها و واردکردن اطلاعات مربوطه نوبت به پرداخت هزینه ویزا است. پرداخت این هزینه‌ها از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی انجام می‌شود. درصورتی‌که درخواست ویزا رد شود، هیچ هزینه‌ای به متقاضی پس داده نمی‌شود.

بعد از انجام این مراحل متقاضی برای ادامه کارهای اداری باید از یکی از دفاتر VFS یا کارگزاری سفارت انگلیس نوبت اخذ کند. هنگام مراجعه به دفاتر کارگزاری متقاضی باید مدارک لازم، پرینت جوابیه از سایت سفارت انگلیس و مدارک هویتی خود را به همراه داشته باشد. در این دفاتر انگشت‌نگاری و عکس بیومتریک انجام می‌شود.

مدارک لازم جهت ویزای توریستی انگلیس

مدارک لازم جهت ویزای توریستی انگلیس

مدارک لازم جهت ویزای توریستی انگلیس شامل گزینه‌های زیر می‌شود:

 • فرم درخواست ویزای انگلستان (فرم‌های بازدید و اقامت کوتاه‌مدت (VAF1A))
 • پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار
 • یک قطعه عکس ۴*۳ (عکس باید برای شش ماه اخیر باشد و با چهره متقاضی تفاوتی نداشته باشد)
 • اصل و ترجمه کارت ملی و کارت پایان خدمت
 • ارائه اسناد توانایی مالی (گزارش مالی به پوند و مربوط به شش ماه اخیر)
 • ارائه اسناد و مدارک مالکیت و دارایی‌ها (اسناد، املاک، ماشین)
 • ارائه پاسپورت‌های مربوط به ده سال گذشته برای نشان دادن سابقه سفر
 • گواهی اشتغال به کار (در صورت شاغل بودن)
 • ارائه دعوت‌نامه معتبر (در صورتی که ممکن باشد)
 • ارائه سابقه بیمه تامین اجتماعی
 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل (برای محصلین)
 • کودکان زیر ۱۴ سال برای انگشت‌نگاری باید همراه با والدین خود مراجعه کنند. از کودکان انگشت‌نگاری انجام نمی‌شود.

هزینه ویزای توریستی انگلیس

هزینه ویزای توریستی انگلیس برای افرادی که در داخل ایران هستند ۳۰۰ دلار آمریکا است. این هزینه برای افرادی که انگشت‌نگاری را در دفاتر خارج از ایران انجام می‌دهند ۲۸۰ دلار آمریکا است. از این هزینه پرداختی، ۱۲۵ دلار آن بابت بررسی مدارک و انگشت‌نگاری از سوی سفارت انگلیس است.

نوع ویزا توریستی انگلستان

هزینه به دلار آمریکا

کوتاه‌مدت (۶ ماهه، یک‌بار ورود یا چند بار ورود)

 ۱۴۰ دلار

بلندمدت (معتبر برای حداکثر دو سال)

۵۳۲ دلار

بلندمدت (معتبر برای حداکثر پنج سال)

۹۶۵

بلندمدت (معتبر برای حداکثر ده سال)

۱۲۱۱

ویزای توریستی ازدواج

۱۴۰

اگر یکی از اعضای خانواده متقاضی، شهروند انگلستان باشند ویزا به صورت رایگان صادر می‌شود.

اعتبار ویزای توریستی انگلیس

اعتبار ویزای توریستی انگلیس از یک پرونده به پرونده دیگر متفاوت است و با توجه به هدف سفر مشخص می‌شود. دولت انگلیس برای ویزای توریستی اعتبار مختلفی از ۶ ماهه، یک‌ساله، دوساله، 5 ساله و ۱۰ ساله در نظر می‌گیرد. در مدت میزان اعتبار ویزای توریستی انگلستان، متقاضی می‌تواند بدون هیچ نوع محدودیتی به این کشور سفر کند.

امکان صدور ویزای توریستی بیش از ۱۰ سال وجود ندارد. در این نوع ویزای بلندمدت متقاضی نمی‌تواند به مدت مستمر در این کشور اقامت داشته باشد و کاربری نوع ویزا تغییری نخواهد کرد.

پناهندگی با ویزای توریستی انگلستان غیرممکن است؛ زیرا ازنظر صلیب سرخ جهانی پناهنده به شخصی اطلاق می‌شود که در سرزمین مادری خود دچار بحران سیاسی، اقتصادی و جنگ شده است. این در حالی است که فردی که ویزای توریستی انگلستان را دارد توانایی مالی داشته و شرایط پناهندگی ندارد.

جواب ویزای توریستی انگلیس

 برای اخذ جواب ویزای توریستی انگلیس، متقاضی بعد از ارائه مدارک به سفارت انگلستان تا ۳۰ روز فرصت دارد برای انگشت‌نگاری به یکی از دفاتر سفارت این کشور مراجعه کند. خوب است بدانید مدارکی که در سفارت یا کنسولگری ارائه می‌شود در دفتر ابوظبی امارات بررسی می‌شود. ویزای توریستی انگلیس بین ۲ تا ۳ هفته کاری صادر می‌شود. اگر مدارک ویزای توریستی انگلیس ناقص باشند ممکن است این مدت بیشتر شده و یا درخواست ویزا ریجکت شود.

تمدید ویزای توریستی انگلیس

ویزای توریستی انگلیس معمولا به‌صورت ۶ ماهه صادر می‌شود. در صورتی مدارک لازم برای تمدید ویزا به سفارت انگلستان ارائه شود تا ۱۱ ماه تمدید می‌شود. تمدید ویزای توریستی انگلیس کار آسانی نبوده و باید سفارت این کشور را قانع کنید که هنوز کاری برای انجام دادن در این کشور دارید.

به‌عنوان‌مثال فردی که برای درمان به انگلستان رفته است برای ادامه روند درمانی می‌تواند ویزای خود را تمدید کند. برای تمدید ویزا قبل از تمام شدن مدت آن، اقدام کنید تا برای شما مشکلی به وجود نیاید. اگر هدف از سفر به انگلستان تفریح و گردشگری باشد، ویزا به‌هیچ‌عنوان تمدید نمی‌شود.

کار با ویزای توریستی انگلیس

ویزای توریستی انگلستان به‌صورت محدود صادر می‌شود و امکان کار با ویزای توریستی این کشور وجود ندارد. متقاضیان برای کار در این کشور باید ویزای کاری دریافت کنند.

دلایل رد شدن ویزای توریستی انگلیس

دلایل متعددی برای رد درخواست ویزای توریستی انگلیس یا ریجکتی وجود دارد. این دلایل ممکن است شامل ناقص بودن مدارک، عدم صداقت در پر کردن فرم‌ها، کم بودن سابقه سفر، عدم توانایی مالی و موارد مشابه باشد. مهم‌ترین دلایلی که باعث رد شدن ویزای توریستی انگلیس می‌شود شامل عدم سابقه کافی سفر، عدم توانایی مالی، نداشتن دعوت‌نامه معتبر و مشخص نبودن هدف سفر باشد.

 برای بررسی مجدد و تجدیدنظر ویزا، متقاضی باید از یک مشاور یا وکیل مهاجرتی کمک بگیرد. این کار باعث می‌شود نواقص پرونده برطرف شده و شانس موفقیت بیشتر شود. اولین قدم برای درخواست مجدد ویزا اطلاع از علت رد شدن درخواست است. معمولا علت ریجکتی طی یک نامه رسمی به اطلاع متقاضی می‌رسد. نکته‌ای که در این رابطه وجود دارد این است که نظر افسر پرونده در رابطه با ریجکتی قطعی است و امکان تجدیدنظر و بررسی مجدد وجود ندارد. متقاضی تنها می‌تواند برای رفع ریجکتی اقدام کند.

برخی از شرکت‌های مهاجرتی ادعای دریافت ویزای توریستی انگلیس تضمینی را دارند. درصورتی‌که هیچ تضمینی برای دریافت ویزای انگلستان از سوی هیچ فرد یا شرکتی وجود ندارد. برای اخذ ویزای توریستی انگلستان باید مدارک را به‌صورت کامل ارائه کرد و فرم مربوطه را با صداقت کامل پر کنید.

با توجه به روابط سیاسی بین دو کشور ایران و انگلستان ممکن است درخواست ویزای توریستی به دلایل مختلفی ریجکت شود. برخی از کارگزاران و شرکت‌ها به‌صورت تضمینی دریافت ویزای را ارائه می‌کنند و در صورت ریجکتی مقداری از هزینه ویزا را پس می‌دهند.

جمع‌بندی و سوالات متداول

اعتبار ویزای توریستی انگلیس چقدر است؟

ویزا توریستی انگلیس ۶ ماه، یک‌ساله، دوساله، ۵ ساله و ۱۰ ساله صادر می‌شود.

هزینه اخذ ویزای توریستی انگلیس چقدر است؟

 هزینه اخذ ویزای انگلیس در کشور ۳۰۰ دلار و هزینه اخذ ویزای توریستی انگلیس در خارج از کشور ۲۸۰ دلار است.

آیا می‌توان ویزای توریستی انگلیس را تمدید کرد؟

تمدید ویزای توریستی انگلیس تنها در شرایط خاص ممکن است.