اگر قصد سفر به کشور فنلاند را دارید، به‌عنوان یک ایرانی شما ملزم به درخواست ویزای توریستی فنلاند - که به‌عنوان ویزای شینگن نیز شناخته می‌شود - هستید.

بخش زیادی از کشور فنلاند را جنگل ها احاطه کرده‌اند و نزدیک به ۲۰۰۰۰۰ (۲۰۰ هزار) دریاچه دارد که مناظر خارق‌العاده‌ای را به تصویر می‌کشد. علاوه‌بر این، دیدن منظره شفق شمالی در فنلاند قطعاً فرصتی عالی است که ممکن است تنها یک بار در زندگی برای هر کسی پیش آید. فنلاند در حوزه اسکاندیناوی واقع است و جزو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن است. در این مقاله سعی کرده‌ایم راهنمای کاملی در رابطه با فرایند اخذ ویزای توریستی فنلاند ارائه دهیم.

ویزای توریستی
پرچم فنلاند<span id=" />

چه کسانی به اخذ ویزای توریستی فنلاند نیاز دارند؟

چه کسانی به اخذ ویزای توریستی فنلاند نیاز دارند؟

در این بخش لیستی از افرادی که برای بازدید از فنلاند نیازی به ویزای توریستی ندارند آورده شده است. تمامی افرادی که خارج از موقعیت‌های زیر هستند باید برای اخذ ویزای توریستی فنلاند درخواست دهند:

 • گردشگران از منطقه شینگن یا EEA/EU؛
 • گردشگران از ایالات متحده، نیوزیلند، استرالیا، موناکو، سن مارینو، جمهوری آندورا، و ژاپن؛
 • گردشگران از کشورهای شمال اروپا.

به طور کلی هر بازدید کننده از کشوری که با فنلاند موافقت نامه ویزا ندارد، به دریافت ویزای توریستی فنلاند برای بازدید نیاز دارد.

انواع ویزای توریستی فنلاند

انواع مختلفی از ویزای توریستی فنلاند وجود دارد از جمله ویزای یکبار ورود، دوبار ورود، چند بار ورود و ترانزیت فرودگاهی که دارندگان آن را قادر می سازد تا برای اقامت تا ۹۰ روز در دوره های ۱۸۰ روزه وارد فنلاند شوند. ویزای یکبار ورود همان طور که از نامش پیداست، فرصت یک بار ورود را به بازدیدکنندگان اعطا می‌کند در حالی که دارندگان ویزای دوبار ورود می توانند دو بار در زمان های متفاوت به این کشور سفر کنند. از سوی دیگر، ویزای چند بار ورود اجازه می‌دهد تا بازدیدهای متوالی که از محدودیت زمانی تجاوز نکرده است، توسط بازدیدکنندگان صورت گیرد.

شرایط اخذ ویزای توریستی فنلاند

شرایط اخذ ویزای توریستی فنلاند این‌گونه است که وزارت امور خارجه فنلاند، اعلام کرده متقاضیانی که دارای شرایط زیر باشند، می‌توان ویزای توریستی فنلاند را اخذ کنند:

 • متقاضی باید دارای پاسپورت معتبر و حق ورود مجدد به کشور یا محل اقامت خود باشد؛
 • متقاضی باید مدارک معتبر، کامل و رضایت‌بخش را ارائه دهد؛
 • متقاضی باید در دوره اقامت الزامات کشور را برآورده کند.

متقاضیانی که مشمول موارد زیر هستند امکان صدور ویزای توریستی فنلاند برایشان وجود ندارد:

 • افراد کم‌بضاعت که محل سکونت ثابت ندارند؛
 • افرادی که قوانین یا مقررات فنلاند یا سایر کشورها را نقض کرده‌اند؛
 • افرادی که در قاچاق انسان یا مواد مخدر جرمی را مرتکب شده‌اند؛
 • افرادی که تمکن مالی لازم برای ورود به فنلاند را ندارند.

مدارک لازم برای ویزای توریستی فنلاند

مدارک لازم برای ویزای توریستی فنلاند

افراد هنگام درخواست ویزا، باید لیستی از مدارک لازم برای ویزای توریستی فنلاند را به صورت زیر تهیه کنند:

 • گذرنامه معتبر: داشتن پاسپورت معتبر هنگام درخواست ویزای توریستی فنلاند بسیار مهم است. پاسپورت شما باید حتی سه ماه پس از بازگشت از بازدیدتان معتبر و در طول دهه گذشته صادر شده باشد؛
 • فرم درخواست ویزای توریستی فنلاند: شما باید فرم درخواست ویزا را پر کنید تا بتوانید آن را به مدارک خود پیوست کنید. لطفا مطمئن شوید که آن را با اطلاعات صحیح و به روز پر می‌کنید؛
 • عکسی که اخیرا گرفته شده: هنگام گرفتن عکس باید مطمئن شوید که قوانین عکس ویزای شینگن را رعایت کرده اید.
 • بیمه سفر: برای واجد شرایط بودن جهت اخذ ویزای شینگن، باید بیمه مسافرتی ارائه دهید. این بیمه باید تا مبلغ ۳۰۰۰۰ یورو (۳۰ هزار یورو) باشد و هر نوع فوریت های پزشکی را در طول سفر شما پوشش دهد؛
 • برنامه سفر: برخی از سفارت ها ممکن است برنامه سفر دقیقی را بخواهند که در آن تاریخ عزیمت و بازگشت، شماره پرواز و برنامه بازدید خود را قید کرده باشید. آنها معمولا این برنامه را می‌خواهند تا مطمئن شوند که پس از اتمام اعتبار ویزا، شما بیش از حد مجاز در این کشور اقامت نخواهید داشت. شما مجبور نیستید برای این کار بلیط بخرید. شما می توانید به سادگی بلیط هواپیما را رزرو کنید؛
 • مدارک اقامت در فنلاند: شما باید مدارکی را ارائه دهید که نشان دهد در طول مدت اقامت خود در فنلاند محل اقامت خود را تعیین کرده اید. شما باید گواهی رزرو هتل یا قراردادهای اجاره را به مدارک خود پیوست کنید؛
 • کپی ویزای شینگن قبلی: اگر قبل از درخواست ویزای توریستی فنلاند هر نوع ویزای شینگنی برای شما صادر شده است، باید کپی آن ویزا را به درخواست خود پیوست کنید.
 • کپی صفحه مشخصات پاسپورت: در حال حاضر فنلاند از همه متقاضیان می‌خواهد که یک کپی از صفحه مشخصات گذرنامه خود را به برنامه پیوست کنند، بنابراین مطمئن شوید که آن را نیز اضافه کرده اید؛
 • مدارکی دال بر تمکن مالی: باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد می‌توانید هزینه سفر خود به فنلاند را تامین کنید؛
 • دعوتنامه: اگر توسط یکی از اعضای خانواده یا دوستان دعوت شده اید، باید یک دعوت نامه نیز به درخواست خود پیوست کنید. این نامه باید شامل تمام جزئیات دعوت‌کننده شما و وضعیت اقامت آنها باشد؛
 • سند وضعیت اشتغال: بسته به وضعیت فعلی شما ممکن است از شما خواسته شود قرارداد کاری، بیانیه بازنشستگی (در صورت بازنشستگی) یا سوابق دانشجویی (اگر دانش آموز باشید) خود را ارائه دهید؛
 • توجیه نامه: باید یک نامه پوششی بنویسید که در آن دلیلی که می‌خواهید به فنلاند سفر کنید، به کجا می‌خواهید بروید و چه زمانی برمی‌گردید را قید کرده باشید؛
 • اسناد وضعیت مدنی: ممکن است از شما خواسته شود که کپی شناسنامه، مجوز ازدواج، اوراق طلاق یا اوراق فرزندخواندگی خود را ارائه دهید. همه چیز به موقعیت شخصی شما و سفارت بستگی دارد؛
 • گواهی اقامت: شما باید مدرکی ارائه دهید که ثابت کند به طور قانونی در کشور محل اقامت فعلی خود زندگی می‌کنید.
 • به خاطر داشته باشیدکه وقتی نوبت به ارائه مدارک می رسد، سفارتخانه ها بسته به دلایل مختلف می توانند مدارک دیگری را نیز درخواست کنند. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که برخی از اسناد را قانونی کنید، لطفا مطمئن شوید که با یک سفارتخانه یا کنسولگری فنلاند این مورد را بررسی می‌کنید.

مراحل اخذ ویزای توریستی فنلاند

زمانی که می‌خواهید برای ویزای توریستی فنلاند درخواست دهید باید مراحلی را به ترتیب پشت سر بگذارید. مراحل اخذ ویزای توریستی فنلاند به صورت زیر است:

 • فرم درخواست ویزای خود را پر کنید؛
 • تمام مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنید؛
 • سفارتخانه یا کنسولگری فنلاند را در کشور خود پیدا کنید؛
 • قرار ملاقات را تنظیم کنید؛
 • برای مصاحبه آماده شوید.

مرحله ۱. فرم درخواست ویزای خود را پر کنید

فرم درخواست ویزا یک سند ضروری است که همیشه هنگام درخواست ویزای شینگن مورد‌نیاز است. بنابراین، مطمئن شوید که ابتدا این فرم را با تمام اطلاعات صحیح پر می‌کنید. اگر فرم به درستی پر نشده باشد به احتمال زیاد درخواست شما رد خواهد شد.

مرحله ۲. تمام مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید

هنگامی که فرم خود را پر کردید، نوبت به آن می‌رسد که تمامی مدارک مورد نیاز خود را جمع‌آوری کنید (به توضیحاتی که در بالا آمده، مراجعه کنید). لطفاً از قبل بررسی کنید که آیا هر یک از مدارک شما نیاز به قانونی شدن دارد یا خیر، می‌توانید از سفارت محلی خود بپرسید، آنها در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد. تمام مدارک شما باید به زبان انگلیسی، فنلاندی یا سوئدی باشند. اگر مدارک شما ترجمه نشده اند، باید آنها را از طریق یک مترجم تأیید شده ترجمه کنید.

مرحله ۳. سفارتخانه یا کنسولگری فنلاند در کشور خود را پیدا کنید

سفارتخانه ها یا نمایندگی های رسمی فنلاند در کشور محل اقامت شما مسئول بررسی درخواست های ویزا هستند. بنابراین، مطمئن شوید که نزدیکترین سفارتخانه یا کنسولگری معتبر را پیدا می‌کنید. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که فنلاند توسط یک کشور شینگن دیگر نمایندگی شود، در این مورد، زمان فرآیند درخواست بسیار بیشتر از حد معمول طول می کشد.

مرحله ۴. قرار ملاقات را تنظیم کنید

هنگامی که برای درخواست در سفارت آماده هستید، باید برای تنظیم وقت ملاقات اقدام نمایید. بیشتر اوقات قرار ملاقات ها از طریق ایمیل انجام می‌شود اما می‌توانید به صورت حضوری نیز قرار ملاقات را تعیین کنید.

مرحله ۵. برای مصاحبه آماده شوید

سفارت احتمالا بعد از ارسال درخواست از شما می‌خواهد که برای مصاحبه آماده شوید. دراین مصاحبه از شما سوالاتی در رابطه با دلیل بازدید و جزئیات مشابه در مورد سفرتان پرسیده خواهد شد.

مدت زمان صدور ویزای توریستی فنلاند

مدت زمان صدور ویزای توریستی فنلاند

شما باید حداقل دو هفته قبل از تاریخ عزیمت خود برای درخواست ویزای توریستی فنلاند اقدام کنید. زیرا زمان پردازش و مدت زمان صدور ویزای توریستی فنلاند معمولا حدود ۱۵ روز به طول می‌انجامد. لطفا به خاطر داشته باشید که اگر فنلاند در کشور شما توسط یک کشور شینگن دیگر نمایندگی می‌شود، زمان صدور ویزا بیشتر طول خواهد کشید؛ بنابراین در این مورد زودتر اقدام کنید.

تمدید ویزای توریستی فنلاند

اگر نیاز به اقامت بیش از ۹۰ روز در فنلاند دارید، می‌توانید برای تمدید ویزا اقدام کنید. از آنجایی که ویزا به ندرت تمدید می‌شود، باید یک دلیل واقعا قوی و توجیه‌کننده برای این کار داشته باشید.

در موارد شخصی و غیرمنتظره، مانند عروسی یا تشییع جنازه ناگهانی، یا اگر با یک موقعیت فورس ماژور مواجه هستید، مانند یک بلای طبیعی یا یک وضعیت سیاسی دشوار در کشورتان، یا در مواقعی که دچار یک بیماری غیرمنتظره شده‌اید، ویزای شما قابل تمدید است. تمدید ویزای توریستی فنلاند توسط پلیس فنلاند صادر می‌شود.

اگر قصد دارید بیشتر از اعتبار ویزای توریستی خود در فنلاند بمانید، می‌توانید برای ویزای ملی نیز اقدام کنید. ویزای ملی معمولا به دارنده اجازه می‌دهد ۳ تا ۶ ماه در فنلاند اقامت داشته باشد و پس از آن حتی می توانید برای اقامت دائم اقدام کند.

هزینه ویزای توریستی فنلاند

هزینه ویزای توریستی فنلاند برای افراد مختلف متفاوت است. این هزینه برای بزرگسالان چیزی حدود ۸۰ یورو، برای کودکان بین ۶ تا ۱۱ سال حدود ۴۰ یورو،  برای کودکان زیر ۶ سال و برای دارندگان گذرنامه دیپلماتیک رایگان است. البته باید توجه داشته باشید که این هزینه با توجه به شرایط متقاضی و در مواردی خاص می تواند متغیر نیز باشد.

اعتبار ویزای توریستی فنلاند

اعتبار ویزای توریستی فنلاند

ویزای توریستی فنلاند به مدت سه ماه در یک دوره ۶ ماهه معتبر است. این بدان معنی است که شما می توانید ۹۰ روز را در یک دوره ۱۸۰ روزه در فنلاند سپری کنید. لطفا از حد مجاز اعتبار ویزای توریستیِ خود عبور نکنید زیرا در غیر این صورت در خطر ممنوعیت کامل از منطقه شینگن قرار خواهید گرفت؛ بنابراین همیشه تاریخ انقضای ویزای خود را چک کنید.

ریجکتی ویزای توریستی فنلاند

ممکن است درخواست ریجکتی ویزای توریستی فنلاند شما دلایل خاصی داشته باشد. در این صورت دلایل رد و مهلت ارسال درخواست تجدیدنظر به اطلاع شما خواهد رسید. تنها کافی است در مهلت تعیین شده موارد رد شده را اصلاح‌کرده و درخواست تجدیدنظر را ارسال کنید. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراحل تجدیدنظر هستید، باید با وزارت امور خارجه فنلاند که از آن بازدید خواهید کرد، تماس بگیرید.

فرم مشاوره ویزای توریستی فنلاند

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

آیا می توان ویزای توریستی فنلاند را تمدید کرد؟

بله، امکان تمدید ویزای توریستی فنلاند در صورت ارائه دلایل قوی و توجیه کننده وجود دارد.


مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی فنلاند چیست؟

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی فنلاند عبارتند از گذرنامه معتبر، فرم درخواست ویزای توریستی فنلاند، عکسی که اخیرا گرفته شده، بیمه سفر، برنامه سفر، مدارک اقامت در فنلاند، کپی ویزای شینگن قبلی، کپی صفحه مشخصات پاسپورت، مدارکی دال برا تمکن مالی، دعوتنامه، سند وضعیت اشتغال، توجیه نامه، اسناد وضعیت مدنی وگواهی اقامت.

هزینه ویزای توریستی فنلاند چقدر است؟

هزینه ویزای توریستی فنلاند برای افراد بزرگسال ۸۰ یورو و برای کودکان بین ۶ تا ۱۱ سال حدود ۴۰ یورو است.

ویزای توریستی فنلاند چقدر اعتبار دارد؟

ویزای توریستی فنلاند به مدت ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه معتبر است.

آیا می‌توانم با ویزای توریستی فنلاند از کشورهای دیگر دیدن کنم؟

بله. ویزای شینگن برای همه کشورهای منطقه شینگن و EEA/EU معتبر است، بنابراین می‌توانید از هر کشوری در این منطقه بازدید کنید. اما، به خاطر داشته باشید که تمام روزهایی که برای بازدید از کشورهای دیگر صرف می‌کنید طبق قانون ۹۰/۱۸۰ روزه شما محاسبه می‌شود.