برای اطلاع از شرایط و مدارک لازم درخواست ویزای توریستی روسیه با این مقاله همراه باشید.

روسیه کشوری آسیایی و اروپایی است؛ یعنی در مرز بین قاره اروپا و آسیا قرار دارد. همه‌ساله افراد زیادی برای مقاصد مختلف برای سفر به این کشور زیبا اقدام می‌کنند. آیا می‌دانید برای سفر به این کشور به چه چیزهایی نیاز است؟ برای سفر به این کشور باید ویزا داشته باشید. یکی از انواع ویزای روسیه ویزای توریستی است.

ویزای توریستی روسیه
پرچم روسیه
مشاوره رایگان

منظور از ویزای توریستی روسیه چیست؟

منظور از ویزای توریستی روسیه چیست؟

ویزای توریستی روسیه مجوز ورود مسافران با هدف بازدید از کشور روسیه است. ویزای توریستی به شما این امکان را می‌دهد که نه‌تنها با هدف گردشگری، بلکه برای شرکت در مذاکرات تجاری یا به‌عنوان‌مثال برای بازدید از اقوام و دوستان خود به روسیه بروید. بااین‌حال، هدف رسمی شما از دریافت این ویزا باید گردشگری باشد.

نوع خاصی از ویزای توریستی به نام «گردشگری با هدف ویژه» وجود دارد. این ویزا برای سفرهای کاری کوتاه‌مدت (شرکت در نمایشگاه‌ها، مزایده‌ها، مذاکرات و سایر امور تجاری) و برای معاینه و مشاوره پزشکی مناسب است. به‌عنوان‌مثال، اگر قرار است تا ۱۰ روز برای شرکت در یک نمایشگاه به روسیه بیایید، ویزای به‌اصطلاح EXPO-VISA برای شما مناسب است.

ویزای توریستی روسیه چندین تفاوت با سایر ویزاهای روسیه دارد که عبارت‌اند از:

 • مدارک موردنیاز
 • هزینه‌ها
 • زمان پردازش درخواست
 • مدت اقامت مجاز
 • تعداد ورودی‌های مجاز
 • محدوده فعالیت‌های مجاز برای انجام با داشتن این ویزا

ویزای توریستی روسیه به‌صورت الکترونیکی

برای درخواست ویزای توریستی روسیه باید تمام مدارک خود را به سفارت این کشور ارائه دهید. یکی از بهترین امکانات درخواست ویزای توریستی روسیه این است که شما می‌توانید این درخواست را به‌صورت الکترونیکی بفرستید؛ یعنی دیگر نیازی به حضور فیزیکی شما در کنسولگری یا سفارت روسیه نیست و می‌توانید درخواست و تمام مدارک خود را به‌صورت اسکن شده با ایمیل بفرستید. مزایای این ویژگی این است که دیگر لازم نیست در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا به سفارت روسیه بروید؛ همچنین روند فرستادن مدارک و درخواست شما سریع‌تر طی می‌شود.

شهروندان ایرانی می‌توانند به‌صورت آنلاین از هر نقطه‌ای در جهان برای ویزای الکترونیکی روسیه درخواست دهند.

برای این کار متقاضی باید:

 • فرم درخواست ویزای الکترونیکی را در تمام قسمت‌های آن به‌طور دقیق پر کند
 • کپی مدارک لازم، ازجمله گذرنامۀ ایرانی معتبر خود را بارگذاری کند
 • هزینه درخواست را با کارت اعتباری بپردازد

شرایط دریافت ویزای توریستی روسیه

شرایط دریافت ویزای توریستی روسیه

بر اساس سیاست دولت روسیه، شهروندان بیشتر کشورها برای سفر گردشگری به این کشور به ویزای توریستی روسیه نیاز دارند. با این‌حال، چندین کشور وجود دارند که اتباع آن‌ها از این شرط مستثنا هستند. علاوه‌براین، چندین دسته از افراد از دریافت ویزای توریستی معاف هستند یا می‌توانند با ویزای الکترونیکی وارد این کشور شوند. این افراد عبارت‌اند از:

 • اتباع کشورهایی که می‌توانند ویزای الکترونیکی برای ورود به روسیه برای مقاصد گردشگری بگیرند
 • گروه‌هایی از افراد که از شرایط ویزا معاف هستند
 • مسافران سفرهای دریایی یا کشتی که مایل به ورود و اقامت در روسیه تا ۷۲ ساعت هستند
 • دارندگان گذرنامه‌های دیپلماتیک، خدماتی، رسمی و ویژه از چندین کشور از این الزام معاف هستند
 • تاجران از چند کشور که کارت سفر تجاری APEC دارند، نیازی به دریافت ویزای توریستی ندارند

مدارک موردنیاز ویزای توریستی روسیه

مهم‌ترین بخش برای درخواست هر نوع ویزا جمع‌آوری مدارک موردنیاز است. برای درخواست ویزای توریستی روسیه هم به مدارکی نیاز دارید که اگر آن‌ها را به‌طور کامل و درست برای سفارت بفرستید، هیچ مشکلی در روند گرفتن ویزا نخواهید داشت.

علاوه بر مدارک موردنیاز برای ویزای روسیه، مدارک لازم برای درخواست ویزای توریستی روسیه عبارت‌اند از:

 • گذرنامۀ معتبر با حداقل دو صفحه خالی و ۶ ماه اعتبار
 • فرم درخواست ویزای توریستی
 • دو قطعه عکس رنگی
 • دعوت‌نامه ویزا: پشتیبانی ویزا یا دعوت‌نامه از مهم‌ترین مدارک موردنیاز برای ویزای توریستی روسیه است. برای اثبات اینکه قصد شما از سفر به روسیه گردشگری است باید یکی از مدارک زیر را ارائه دهید:
 • نامه‌ای از شرکت تور یا خط کروز. نامه باید برنامه سفر شما را تأیید کند و شامل یک کپی از تأییدیه یک شرکت مسافرتی مجاز در روسیه باشد. این نامه باید شماره مرجع و شماره تأییدیه ویزا را نشان دهد.
 • تأیید هماهنگی هتل. یک شرکت مسافرتی روسی یا هتلی در روسیه که در آن اقامت خواهید کرد باید این تأییدیه را برای شما صادر کند. این تأییدیه باید شامل شماره مرجع و شماره تأییدیه ویزا باشد.
 • گواهی ثبت خودرو. هنگام سفر به روسیه برای گردشگری با خودرو باید گواهی ثبت خودرو را ارائه دهید. نامه پوششی با جزئیات سفر و برنامه سفر موردنیاز است. شما باید فهرستی از اسامی سایر مسافران همراه خود را نیز بفرستید.

مراحل اخذ ویزای توریستی روسیه

فرایند درخواست ویزای توریستی روسیه شامل چند مرحله است که باید به ترتیب انجام شوند. در اینجا روش درخواست ویزای توریستی روسیه را گام‌به‌گام برای شما بیان می‌کنیم:

۱. بررسی کنید که آیا با توجه به ملیت و هدف ورود خود به روسیه به ویزای توریستی این کشور نیاز دارید یا خیر. اگر این مرحله را طی کردید و فهمیدید که باید ویزای توریستی بگیرید، مرحله‌های دیگر را انجام دهید.

۲. اعتبار گذرنامۀ خود را بررسی کنید. اگر اعتبار گذرنامۀ شما در روزی که قصد خروج از کشور روسیه را داشته باشید کمتر از ۶ ماه باشد، نمی‌توانید برای ویزای توریستی روسیه اقدام کنید. پس اگر این‌طور است حتماً گذرنامۀ خود را تمدید کنید و بعد برای درخواست ویزا اقدام کنید.

۳. دعوت‌نامه (پشتیبانی ویزا) را بگیرید. این مرحله نقطه آغاز درخواست ویزا بعد از اطمینان از نیاز به ویزا و اعتبار گذرنامه است. می‌توانید این نامه را از دو طریق دریافت کنید. اول، از شرکت تور یا خط کشتی کروز که با آن به روسیه سفر می‌کنید؛ دوم، از هتلی که در آن اقامت می‌کنید.

۴. فرم درخواست آنلاین ویزای توریستی روسیه را تکمیل کنید. این فرم به‌صورت آنلاین موجود است و می‌توانید آن را به‌صورت رایگان تکمیل کنید. این فرم شامل پرسش‌هایی دربارۀ هویت شما و هدف سفرتان به روسیه است.

۵. مدارک موردنیاز برای ویزای توریستی روسیه را جمع‌آوری کنید. این مدارک شامل گذرنامه، فرم درخواست ویزا و سایر موارد هستند.

۶. فرم درخواست تکمیل‌شده خود را برای سفارت بفرستید. مدارکی را که جمع‌آوری کرده‌اید به کنسولگری روسیه یا مرکز پردازش ویزای روسیه در ایران بفرستید. لازم نیست حتماً این مدارک را شخصاً ارسال کنید. می‌توانید اسکن مدارک خود را به‌صورت الکترونیکی بفرستید.

۷. هزینه ویزای توریستی روسیه را بپردازید. در بیشتر کشورها، هنگام فرستادن درخواست خود باید هزینه‌ها را پرداخت کنید. پرداخت با کارت‌بانکی الزامی است و پول نقد پذیرفته نمی‌شود.

۸. پس از انجام تمام مرحله‌های بالا منتظر پاسخ درخواست خود باشید.

مدت‌زمان صدور ویزای توریستی روسیه چقدر است؟

مدت‌زمان صدور ویزای توریستی روسیه چقدر است؟

زمان رسیدگی به درخواست ویزای توریستی روسیه یا همان مدت‌زمان صدور ویزای توریستی روسیه، به شرح زیر است:

 • برای شهروندان اتحادیه اروپا، لیختن‌اشتاین، موناکو، نروژ و سوئیس ۷ تا ۲۰ روز کاری
 • برای شهروندان آنگولا، کامبوج، چین، هند، ژاپن، مقدونیه شمالی و ویتنام ۷ روز تقویمی
 • برای شهروندان سایر کشورها ۷ تا ۲۰ روز کاری

وقت سفارت برای ویزای توریستی روسیه

افراد برای درخواست ویزای توریستی روسیه باید به سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خود بروند. بااین‌حال، اکنون امکان دریافت ویزای الکترونیکی روسیه برای مناطق مختلف این کشور به‌صورت آنلاین وجود دارد. مناطقی که می‌توان با ویزای آنلاین روسیه به آن‌ها وارد شد عبارت‌اند از:

 • گلدن رینگ مسکو (Golden Ring)
 • استان ایرکوتسک (Irkutsk)
 • کالینینگراد (Kaliningrad)
 • کازان (Kazan)
 • نیژنی نووگورود (Nizhny Novgorod)
 • مسکو (Moscow)
 • سن پترزبورگ (Saint Petersburg)
 • سوچی (Sochi)
 • ولیکی نووگورود (Veliky Novgorod)
 • ولادی وستوک (Vladivostok)
 • یکاترینبورگ (Yekaterinburg)

برای رفتن به سفارت روسیه در جمهوری اسلامی ایران هم می‌توانید به نشانی تهران، خیابان نوفل‌لوشاتو بروید.

تمدید ویزای توریستی روسیه

ویزای توریستی روسیه تمدیدشدنی نیست. برای این کار باید در زمان اتمام ویزای خود از کشور روسیه خارج شوید و دوباره برای دریافت ویزای توریستی اقدام کنید.

فقط ویزاهای دانشجویی و کاری در روسیه قابلیت تمدید شدن دارند.

هزینه ویزای توریستی روسیه

هزینه ویزای توریستی روسیه به عوامل مختلفی ازجمله ملیت متقاضی، نوع ویزا و تعداد ورودی‌های موردنظر بستگی دارد. هزینه‌های ویزای توریستی روسیه در جدول زیر آمده است:

ملیت

هزینه ویزای یک‌بار ورود

هزینه ویزای دوبار ورود

هزینه ویزای چندبار ورود

برای شهروندان اتحادیه اروپا، لیختن‌اشتاین، موناکو، نروژ و سوئیس

۳۵ یورو

_

_

شهروندان ژاپن

۳۲٫۸ یورو

_

_

شهروندان آنگولا، کامبوج، هند و ویتنام

۳۷٫۶ یورو

۶۰٫۲ یورو

۱۱۲٫۸ یورو

شهروندان چین

۴۷ یورو

۹۴ یورو

۱۴۱ یورو

شهروندان مقدونیه شمالی

۴۷ یورو

۷۵٫۲ یورو

۱۴۱٫۱ یورو

شهروندان سایر کشورها

۷۵٫۲ یورو

۱۲۰٫۳ یورو

۲۲۵٫۷ یورو

اعتبار ویزای توریستی روسیه چقدر است؟

اعتبار ویزای توریستی روسیه به تعداد دفعات ورود با آن ویزا بستگی دارد. ویزای یک‌بار ورود حداکثر ۳۰ روز اعتبار دارد. ویزای دوبار ورود هم تا ۳۰ روز معتبر است و تفاوت آن با ویزای یک‌بار ورود در تعداد دفعات ورود به کشور روسیه است. ویزای چندبار ورود هم تا ۱۸۰ روز؛ یعنی ۶ ماه اعتبار دارد؛ اما هزینه آن نسبت به ویزای یک‌بار و دوبار ورود بیشتر است.

نمی‌توانید زودتر از تاریخ شروع ویزای خود وارد کشور روسیه شوید و بعد از اتمام اعتبار ویزا در این کشور بمانید.

ریجکتی ویزای توریستی روسیه

درخواست همه افراد خارجی برای ویزای توریستی روسیه پذیرفته نمی‌شود. عوامل متعددی بر تأیید یا ریجکتی درخواست ویزا تأثیر می‌گذارند. مقامات کنسولگری روسیه در موارد زیر از صدور ویزا خودداری می‌کنند:

 • دعوت‌نامه ناقص باشد
 • فرم درخواست ویزا اشتباه پر شده باشد
 • متقاضی از ورود به کشور روسیه منع شده باشد

ناقص بودن دعوت‌نامه، رایج‌ترین دلیل برای ریجکتی ویزای توریستی روسیه است. درصورتی‌که درخواست ویزا به‌درستی پر نشده باشد ریجکتی امکان‌پذیر است.

ریجکتی ویزا به دلیل ناقص بودن دعوت‌نامه

یعنی یک تبعه خارجی در هنگام درخواست ویزا تمام مدارک موردنیاز را به سفارت روسیه ارائه نکرده است. برای جلوگیری از این وضعیت، لطفاً قبل از درخواست ویزا فهرست تمام مدارک لازم را به‌طور کامل مطالعه کنید.

ریجکتی ویزا به دلیل اشتباه در تکمیل فرم درخواست ویزا

اگر اطلاعاتی که در درخواست ویزای خود قرار می‌دهید با اطلاعات دعوت‌نامه شما به روسیه متفاوت باشد، احتمال ریجکتی ویزا وجود دارد. به‌منظور جلوگیری از چنین موضوعی، لطفاً هنگام پر کردن فرم درخواست ویزا دقت لازم را داشته باشید.

متداول‌ترین اشتباه‌ها یا مغایرت‌ها در فرم و دعوت‌نامه معمولاً در این بخش‌ها پیدا می‌شوند:

 • هدف از بازدید. این مورد باید در فرم درخواست و دعوت‌نامه دقیقاً یکسان باشد. اگر یک تبعه خارجی برای ویزای توریستی یا تجاری با هدف بازدید از اقوام یا دوستان خود درخواست می‌کند، باید در درخواست ویزای خود به همان عبارتی که در دعوت‌نامه آن‌ها آمده است (گردشگری یا تجاری) اشاره کند. اگر هدف فرد از بازدید در برنامه با هدف بازدید از دعوت‌نامه‌ای که ارائه می‌کند متفاوت باشد، درخواست ویزا رد می‌شود.
 • نام سازمان یا شرکت دعوت‌کننده. دلیل این اختلاف عمومی این است که اتباع خارجی نام و اطلاعات تماس شرکتی را که در روسیه به آن سفر می‌کنند ارائه می‌کنند، نه شرکتی که دعوت‌نامه را برای آن‌ها صادر کرده است. برای اطمینان از این موضوع باید قبل از پر کردن فرم درخواست، نام سازمانی را که دعوت‌نامه از آنجا صادر شده را به‌دقت بدانید. در صورت وجود هرگونه مغایرت بین اطلاعات سازمان دعوت‌کننده در درخواست و دعوت‌نامه، درخواست ویزا رد خواهد شد.
 • اطلاعات برنامه سفر/ مسیر سفر. این اطلاعات باید با اطلاعات ارائه‌شده در دعوت‌نامه مطابقت داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر یک تبعه خارجی درخواستی را برای دریافت ویزای توریستی پر می‌کند، باید اطلاعات مربوط به هتل، ازجمله شماره تلفن و نشانی کامل آن را ارائه کند. اگر اطلاعات ارائه‌شده در درخواست دربارۀ اطلاعات سفر با اطلاعات ارائه‌شده در دعوت‌نامه به روسیه مغایرت داشته باشد، ممکن است از دریافت ویزا جلوگیری شود.

ریجکتی ویزا به دلیل ممنوعیت ورود به روسیه

اگر اتباع خارجی از ورود به کشور روسیه منع شوند، نمی‌توانند ویزای توریستی روسیه را بگیرند. این ممنوعیت ممکن است به دلیل نقض قوانین روسیه در سفر قبلی آن‌ها به این کشور رخ داده باشد.

دلایل دیگر برای ریجکتی ویزای تورسیتی روسیه عبارت‌اند از:

 • هزینه‌ها یا جرائم پرداخت‌نشده
 • اخراج از کشور روسیه
 • رفتار غیرقانونی در سفرهای گذشته به روسیه

هنگام درخواست ویزای توریستی، بررسی پیشینه اتباع خارجی در کنسولگری یا سفارت روسیه انجام می‌شود.

ممکن است یک تبعه خارجی به دلایل دیگر از دریافت ویزای توریستی روسیه منع شود:

 • کشور او در حال حاضر در جنگ است
 • کشور او درگیر یک بیماری همه‌گیر است
 • اختلال در روابط دیپلماتیک بین روسیه و کشور متقاضی وجود دارد

فرم مشاوره ویزای توریستی روسیه

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

برای دریافت ویزای توریستی روسیه چه کاری باید انجام دهیم؟

در ابتدا باید بدانید که شما برای سفر توریستی به روسیه نیاز به دریافت ویزا دارید یا نه. در مرحله بعد باید گذرنامۀ شما حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد. مهم‌ترین مرحله هم داشتن دعوت‌نامه است. شما باید فرم درخواست ویزای توریستی را پر کنید و تمام مدارک را به سفارت روسیه بفرستید.


مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی روسیه چیست؟

مدارک لازم برای دریافت ویزای روسیه شامل گذرنامه، عکس، فرم درخواست ویزا، دعوت‌نامه و... است.

ویزای توریستی روسیه چندروزه است؟

ویزای یک‌بار ورود و دوبار ورود ۳۰ روز و ویزای چندبار ورود تا ۱۸۰ روز اعتبار دارند.

هزینه گرفتن ویزای توریستی روسیه چقدر است؟

هزینه دریافت ویزای توریستی روسیه برای ایرانی‌ها به شرح زیر است:

 • ویزای یک‌بار ورود ۷۵٫۲ یورو
 • ویزای دو بار ورود ۱۲۰٫۳ یورو
 • ویزای چند بار ورود ۲۲۵٫۷ یورو