آمریکا یکی از کشورهای قدرتمند و بزرگ جهان است که سالانه افراد زیادی برای بازدید از مکان‌های دیدنی، امور تجاری، گردشگری و دیدار با خانواده و دوستان خود به این کشور سفر می‌کنند. دولت آمریکا برای این افراد ویزای توریستی صادر می‌کند که مدت‌زمان محدودی اجازه ورود و ماندن در این کشور را به متقاضی می‌دهد.

برای واجد شرایط شدن ویزای توریستی آمریکا، باید نشان دهید که هدف از سفر شما ورود به آمریکا برای تجارت، تفریح ​​یا درمان پزشکی است. شما قصد دارید برای مدت‌زمان محدود در آمریکا بمانید. همچنین ارائه دلایلی که نشان دهد شما به کشور خود بازمی‌گردید. تمامی این موارد لازمه و پیش‌زمینه اخذ ویزای توریستی آمریکا است و بهتر است برای کسب اطلاعات کامل، در ادامه متن همراه ما باشید.

ویزای توریستی
پرچم آمریکا
مشاوره رایگان

ویزای توریستی آمریکا چیست؟

ویزای توریستی آمریکا چیست؟

منبع: The Telegraph

یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا ویزای توریستی آمریکا (Vistitor visa) است. اعتبار ویزای توریستی آمریکا کمتر از شش ماه است و به متقاضی اجازه ورود به آمریکا را می‌دهد. ویزای توریستی با هدف گردشگری، دیدار با خانواده و دوستان، بازدید تجاری و اداری صادر می‌شود و اقامت دائم با ویزای توریستی آمریکا غیرممکن است.

افرادی که با ویزای توریستی آمریکا وارد این کشور می‌شوند بعد از پایان مدت ویزا باید این کشور را ترک کنند و اجازه کار و تحصیل در این مدت را ندارند. استفاده از این ویزا برای اقامت کار و تحصیل ممنوع است. در ادامه با طریقه گرفتن ویزای توریستی آمریکا و مراحل اخذ ویزای توریستی آمریکا صحبت خواهیم کرد.

انواع ویزای توریستی آمریکا

انواع ویزای توریستی آمریکا

منبع: thediaryofanomad

ویزای توریستی آمریکا دو نوع دارد. ویزای B1 و B2 انواع ویزای توریستی آمریکا هستند. هدف متقاضی از سفر نوع ویزا را تعیین می‌کند.

 • ویزای توریستی B1

آمریکا برای افرادی صادر می‌شود که با هدف تجاری به‌طور موقت وارد آمریکا می‌شوند. انجام فعالیت‌های اقتصادی و تجاری، شرکت در سمینارها و اجلاس‌های علمی و تجاری با تاریخ معین، امضا قراردادهای مختلف تجاری و اقتصادی، شرکت در سمینارهای تحصیلی، علمی و دانشگاهی ازجمله اهدافی هستند که این نوع ویزا برای آن‌ها صادر می‌شود.

 • ویزای توریستی B2

آمریکا برای افرادی صادر می‌شود که با هدف گردشگری و بازدید از مراکز دیدنی و تاریخی آمریکا، دیدار با دوستان و اقوام و اعضای خانواده، استفاده از خدمات درمانی در آمریکا و اهداف بشردوستانه وارد این کشور می‌شوند.

انواع ویزای توریستی آمریکا که شامل B1 و B2 می‌شوند به دو صورت سینگل و مولتی صادر می‌شوند. ویزای سینگل اجازه یک‌بار ورود و ویزای مولتی اجازه چند بار ورود را می‌دهد. یکی از مزایای ویزای مولتی اعتبار زیاد آن‌ است. برخی از این ویزاها تا ۱۰ سال نیز اعتبار دارند. این در حالی است که اعتبار ویزای سینگل کم بوده و کمتر از شش ماه است. افرادی که ویزای سینگل دارند تنها یک‌بار می‌توانند وارد آمریکا شوند.

شرایط اخذ ویزای توریستی آمریکا

شرایط اخذ ویزای توریستی آمریکا

منبع: tripsavvy

شرایط اخذ ویزای توریستی آمریکا در موفقیت برای اخذ آن بسیار تأثیرگذار است. یکی از مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای توریستی آمریکا وابستگی در میهن و عدم اقامت طولانی در کشور آمریکا است. به‌عبارت‌دیگر متقاضی باید اثبات کند بعد از اتمام مدت ویزای خود به کشور باز می‌گردد و قصد پناهنده شدن در این کشور را ندارد.

داشتن یک سند ملکی به نام متقاضی و یا داشتن یک کار معتبر می‌تواند وابستگی در کشور را اثبات کند. داشتن یک سند ملکی و یا هر نوع دارایی دیگر و یا داشتن یک کار سطح بالا و ارائه ترجمه مدارک آن‌ها برای اثبات وابستگی تأثیرگذار بوده و می‌تواند شانس متقاضی برای دریافت ویزای توریستی آمریکا را بالا ببرد.

یکی دیگر از شرایط دریافت ویزای توریستی آمریکا داشتن تمکن مالی و اثبات آن است. متقاضی باید با ارائه اسناد بانکی ثابت کند که توانایی مالی کافی برای سفر و اقامت در آمریکا را دارد. حمایت از خود و خانواده در طول سفر در آمریکا از مهم‌ترین شرایط صدور ویزای توریستی آمریکا است.

یکی دیگر از شروط دریافت ویزای توریستی آمریکا توانایی سفر به کشورهای خارجی هم‌جوار است. از آنجایی‌که روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا قطع است و این کشور سفارتی در ایران ندارد، متقاضی برای ارائه درخواست ویزا باید به یکی از کشورهای امارات، ترکیه و کشور های مشابه سفر کند. با مراجعه به سفارت آمریکا در این کشورها علاوه بر ارائه مدارک لازم برای ویزای توریستی آمریکا، انگشت‌نگاری انجام‌شده و از متقاضی عکس دیجیتال گرفته می‌شود.

تمکن مالی ویزای توریستی آمریکا

تمکن مالی ویزای توریستی آمریکا

منبع: Country Living Magazine

برای اخذ این نوع ویزا، تمکن مالی ویزای توریستی آمریکا اثبات تمکن مالی بسیار مهم است. تعیین مقدار تمکن مالی کار سختی است و باید نشان بدهد که متقاضی در مدت حضور در آمریکا می‌تواند مخارج خود و همراهان را پرداخت کند. دولت آمریکا باید اطمینان پیدا کند که متقاضی می‌تواند در مدت اقامت در آمریکا هزینه بیمه، خوراک، مسکن و سایر نیازهای خود را پرداخت کند. در هر مرحله‌ای افسر پرونده به تمکن مالی شک کند احتمال ریجکتی ویزای توریستی آمریکا افزایش پیدا می‌کند.

مدارکی مانند گردش مالی حساب بانکی، ارائه اسناد ملکی، سهام، تهیه بلیت رفت‌ و برگشت و رزرو هتل برای اخذ ویزای توریستی آمریکا بسیار مهم است. یک سفر ۱۵ روزه به آمریکا در حدود ۴ تا 5 هزار دلار هزینه دارد و اثبات همین حدود تمکن مالی کافی است.

اگر هدف متقاضی از سفر به آمریکا دیدار دوستان و اقوام است می‌تواند با دعوت‌نامه برای ویزای توریستی آمریکا از سوی دوستان و اقوام شانس خود را برای دریافت این ویزا افزایش دهد. این دعوت‌نامه، شانس ویزای توریستی آمریکا را بالا می‌برد. دعوت‌نامه نشان می‌دهد متقاضی در مدت اقامت در آمریکا به همراه دوستان و اقوام خود زندگی می‌کند و مشکلی برای تأمین مسکن و محل اقامت نخواهد داشت. کمک گرفتن از وکیل ویزای توریستی آمریکا در تمام مراحل اخذ آن شانس موفقیت را بالا می‌برد.

مدارک موردنیاز ویزای توریستی آمریکا

مدارک موردنیاز ویزای توریستی آمریکا باید تمام و کمال آماده باشند، از این جهت حتما مدارک زیر را آماده داشته باشید:

 • پاسپورت معتبر
 • پر کردن و اخذ تائیدیه فرم DS160
 • ترجمه شناسنامه و مدارک شناسایی
 • یک قطعه عکس جدید
 • ارائه پرینت مربوط به حساب بانکی و فیش حقوقی شاغلان و بازنشستگان
 • ارائه برنامه مشخص برای رفتن و مدت‌زمان اقامت در آمریکا
 • ارائه اسناد مالکیت زمین و ملک
 • ارائه برنامه کاری افراد شاغل برای نشان دادن وابستگی به کشور
 • ارائه نامه اشتغال به تحصیل در دانشگاه‌های ایران که شانس اخذ ویزای توریستی آمریکا را افزایش می‌دهد
 • پاسپورت‌های قدیمی و سابقه سفر به کشورهای دیگر

مراحل اخذ ویزای توریستی آمریکا

مراحل اخذ ویزای توریستی آمریکا

منبع: maketimetoseetheworld

ویزای توریستی آمریکا ثبت‌نام آنلاین دارد؛ به این معنا که می‌توان فرم مربوط به درخواست ویزا را به‌صورت آنلاین پر کرد. ازآنجایی‌که سفارت آمریکا در ایران فعال نیست برای مصاحبه باید به یکی از کشورهای همسایه سفر کرد؛ بنابراین با برنامه‌ریزی کامل باید در یکی از سفارت‌های آمریکا وقت مصاحبه گرفت.

اخذ ویزای توریستی آمریکا از ایران غیرممکن است و این کشور در هیچ از یک شهرهای ایران سفارت یا کنسولگری ندارد. اغلب متقاضیان کشور امارات، ترکیه یا ارمنستان را برای مراجعه به سفارت آمریکا انتخاب می‌کنند؛ بنابراین لازم است یک برنامه‌ریزی مناسب برای حضور در وقت مصاحبه و انجام موفقیت‌آمیز آن انجام داد. انجام مصاحبه نیاز به پرداخت هزینه دارد. هزینه اخذ ویزای توریستی آمریکا در سایت اینترنتی مربوط به سفارت آمریکا درج شده است.

مراحل درخواست ویزای توریستی آمریکا به شرح زیر است:

 • مرحله ۱: تکمیل فرم درخواست الکترونیکی ویزای غیر مهاجرتی (DS-160)
 • مرحله ۲: پرداخت هزینه درخواست ویزا
 • مرحله ۳:  تعیین وقت سفارت در صفحه وب‌سایت سفارت
 • مرحله ۴: حضور در سفارت در زمان مشخص

سفارت‌های آمریکا برای ایرانیان

سفارت های آمریکا برای ایرانیان

منبع: US Embassy and Consulates in Turkey

 ایرانیان برای اخذ ویزای توریستی آمریکا می‌توانند به سفارت آمریکا در ترکیه، امارات یا ارمنستان بروند. یکی از مزیت‌های سفارت‌های آمریکا برای ایرانیان در کشورهای گفته‌شده، تسلط افسر کنسولی با زبان فارسی و آشنایی با مردم ایران است.

 • سفارت آمریکا در ترکیه: اغلب سفارت‌های خارجی در ترکیه در بلوار آتاتورک قرار دارند. هتل‌های اطراف سفارت نیز برای اقامت مناسب است
 • سفارت آمریکا در ایروان در نزدیکی دریاچه ایروان قرار گرفته است. هتل در نزدیکی سفارت وجود ندارد و نیاز به ترانسفر دارد
 • سفارت آمریکا در شهر ابوظبی امارات قرار دارد. به این منطقه که اغلب سفارت‌های خارجی در آن قرار دارند منطقه سفارت‌ها گفته می‌شود. در این منطقه هتل‌های فراوانی برای اسکان وجود دارد

اخذ وقت سفارت آمریکا

با توجه به لغو ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا از سوی رئیس‌جمهور این کشور امکان سفر به آمریکا ممکن شده اما همچنان اخذ وقت سفارت آمریکا از تهران غیرممکن است. برای اخذ ویزای توریستی آمریکا نیاز به انجام مصاحبه و انگشت‌نگاری است.

سفارت سوئیس در تهران که حافظ منافع آمریکا در ایران است امور مربوط به صدور ویزا را انجام نداده و بیشتر برای انجام امور اداری با وزارت امور خارجه آمریکا در ارتباط است. این سفارت همچنین حافظ منافع اتباع آمریکا است که وارد خاک ایران می‌شوند؛ بنابراین برای گرفتن ویزای توریستی آمریکا لازم است به سفارت‌های منتخب آمریکا در کشورهای همسایه سفر کرد.

برخی از موسسات گردشگری تور سفارت آمریکا و انگشت‌نگاری را برگزار می‌کنند. شرکت در این تورها برای افراد مبتدی تأثیر مثبتی برای اخذ ویزای گردشگری آمریکا دارد. شرکت در این تورها از نظر اقتصادی نیز به‌صرفه است.

مدت‌زمان صدور ویزای توریستی آمریکا

مدت‌زمان صدور ویزای توریستی آمریکا

منبع: The Economic Times

در مورد مدت زمان صدور ویزای توریستی آمریکا، معمولا طی مدت ۳۰ روز صادر می‌شود. طبق قوانین ویزای توریستی آمریکا پرونده‌هایی که بررسی آن‌ها طولانی باشد مدت‌زمان صدور ویزا ممکن است تا ۹۰ روز نیز طول بکشد. صدور ویزای توریستی آمریکا در شرایط کرونا که امکان حضور برای مصاحبه وجود ندارد نیز زمان‌بر است.

 صدور ویزای توریستی کشور آمریکا طبق نظر و سلیقه افسر پرونده صادر می‌شود. این ویزا ممکن است خیلی سریع و فوری و در سه روز کاری صادر شود یا صدور آن ۶ ماه زمان ببرد؛ بنابراین برای اخذ ویزای توریستی آمریکا ۲۰۲۲ بهتر است با یک موسسه مهاجرتی در این زمینه مشورت کنید. پیگیری ویزای توریستی آمریکا نیز توسط وکلا و مؤسسات مهاجرتی ممکن است.

افزایش شانس اخذ ویزای توریستی آمریکا

افزایش شانس اخذ ویزای توریستی آمریکا

منبع: Pinterest

افزایش شانس اخذ ویزای توریستی آمریکا به شرایط متقاضی بستگی دارد و نمی‌توان شرایط مشابهی برای تمامی افراد معین کرد. به‌طورکلی می‌توان گفت با اقداماتی می‌توان شانس اخذ ویزای آمریکا را افزایش داد.

 • افرادی که به‌صورت انفرادی درخواست ویزای توریستی آمریکا را دارند شانس بیشتری برای اخذ ویزا دارند. درخواست گروهی به همراه خانواده چون احتمال پناهندگی آمریکا با ویزای توریستی را بالا می‌برد، شانس اخذ ویزا را کم می‌کند
 • حضور یکی از اعضای خانواده (پدر، مادر، خواهر یا برادر) در آمریکا شانس اخذ ویزای گردشگری آمریکا را بالا می‌برد. اگر یکی از این افراد برای متقاضی دعوت‌نامه ارسال کند مسیر دریافت ویزای توریستی آمریکا را هموار می‌کند
 • داشتن وضعیت مناسب مالی و کاری در کشور نیز شانس اخذ ویزای توریستی را بالا می‌برد؛ زیرا نشان‌دهنده وابستگی به کشور بوده و احتمال پناهندگی با ویزای توریستی آمریکا را کم می‌کند
 • داشتن سابقه سفر به کشورهای طراز اول دنیا و سفید نبودن پاسپورت نیز شانس دریافت ویزای توریستی آمریکا را بالا می‌برد

اقامت دائم با ویزای توریستی آمریکا

اقامت دائم با ویزای توریستی آمریکا

منبع: MakeTimeToSeeTheWorld

ویزای توریستی آمریکا برای حضور موقت ۳ ماهه تا ۶ ماهه در آمریکا صادر می‌شود و امکان اقامت دائم با آن وجود ندارد. برای اقامت دائم آمریکا باید از طریق ویزای تحصیلی یا لاتاری آمریکا اقدام کرد. برخی از وکلای آمریکایی امکان تبدیل ویزای توریستی به ویزای سرمایه‌گذاری و تحصیلی را دارند.

دولت آمریکا در زمینه ویزای توریستی قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارد و بعد از اتمام مدت ویزا باید این کشور را ترک کرد. در برخی از موارد امکان تمدید ویزای توریستی آمریکا تا ۶ ماه وجود دارد.

یکی از راه‌های اقامت دائم با ویزای توریستی آمریکا تبدیل آن به ویزای کار است. شخص در مدت حضور در آمریکا می‌تواند جاب آفرها را بررسی کند و درصورتی‌که رزومه مناسب، تحصیلات بالا و سطح زبان خوبی داشته باشد می‌تواند در آمریکا مشغول به کار شود. در این صورت می‌تواند ویزای توریستی آمریکا را به ویزای کاری تبدیل کند. دولت آمریکا نیز با استعلام از محل کار، ویزای کاری را صادر کرده و امکان اقامت بلندمدت در آمریکا فراهم می‌شود.

تمدید ویزای توریستی آمریکا

تمدید ویزای توریستی آمریکا

منبع: Fodors Travel Guide

یکی از سوالاتی که برای متقاضیان ویزای توریستی آمریکا وجود دارد امکان تمدید ویزای توریستی آمریکا است. ویزای توریستی سه‌ماهه است و امکان تمدید آن تا ۶ ماه نیز وجود دارد. کار با ویزای توریستی آمریکا ممنوع است و اگر شما یکی از انواع ویزای توریستی آمریکا را دارید تا ۴۵ روز قبل از پایان اعتبار آن می‌توانید برای تمدید آن اقدام کنید.

برای تمدید ویزای توریستی آمریکا فرد باید دلایل قانع‌کننده‌ای را برای اداره مهاجرت آمریکا بیاورد و درصورتی‌که این اداره قانع شود ویزا تمدید خواهد شد. در موقع تمدید ویزا باید شرایط زیر برقرار باشد:

 • پاسپورت همچنان اعتبار داشته باشد
 • دلایل سفر همچنان وجود داشته باشد
 • حضور متقاضی در آمریکا قانونی باشد و در این مدت جرمی مرتکب نشده باشد
 • مدارک قانع‌کننده‌ای برای تمدید داشته باشد
 • بعد از پایان مدت ویزای گردشگری آمریکا امکان تبدیل آن به ویزای سرمایه‌گذاری و تحصیلی وجود دارد. این کار با کمک وکلای آمریکایی انجام می‌شود. قبل از تبدیل، امکان تحصیل و کار با ویزای توریستی وجود ندارد

هزینه ویزای توریستی آمریکا

هزینه ویزای توریستی آمریکا

منبع: Expedia

هزینه ویزای توریستی آمریکا در حدود ۱۶۰ دلار آمریکا است. این مبلغی است که باید همراه با مدارک ویزای توریستی آمریکا به سفارت آمریکا پرداخت شود. پرداخت هزینه ویزا از طریق مستر کارت یا ویزا کارت ممکن است. قیمت ویزای توریستی آمریکا نسبت به دیگر انواع ویزای آمریکا کمتر است؛ بنابراین می‌توان گفت یکی از آسان‌ترین راه‌های سفر به آمریکا اخذ ویزای توریستی آمریکا غیر مهاجرتی است.

اعتبار ویزای توریستی آمریکا

اعتبار ویزای توریستی آمریکا

منبع: myglobalviewpoint

اعتبار ویزای توریستی آمریکا ۳ ماهه، ۶ ماهه، ۲ ساله، ۵ ساله و ۱۰ ساله است. ویزای توریستی آمریکا و مدت درخواست، به شرایط متقاضی بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال اگر فرد برای درمان و استفاده از خدمات پزشکی این کشور تقاضای اخذ ویزای توریستی آمریکا را دارد ممکن است بتواند اعتبار ۶ ماهه برای ویزای خود دریافت کند.

اعتبار ویزای توریستی آمریکا به سینگل یا مولتی بودن آن نیز مرتبط است. ویزای سینگل تنها اجازه یک‌بار ورود به کشور آمریکا را می‌دهد و معمولا قابل تمدید نیست. ویزای مولتی اجازه چند بار ورود به خاک آمریکا را می‌دهد و اعتبار آن قابل تمدید است. برای اتباع ایرانی تنها ویزای سینگل ۶ ماهه صادر می‌شود و این افراد تنها می‌توانند به مدت ۶ ماه در آمریکا حضور داشته باشند.

ریجکتی ویزای توریستی آمریکا

ریجکتی ویزای توریستی آمریکا

منبع: Expedia

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن روبه‌رو می‌شوند ریجکتی ویزای توریستی آمریکا است. ریجکت یا رد شدن درخواست ویزا از سوی افسر پرونده دلایلی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 • نداشتن تمکن مالی کافی: اگر متقاضی تمکن مالی مناسبی نداشته باشد درخواست او برای ویزای توریستی آمریکا رد می‌شود
 • نداشتن اسناد ملکی: اگر متقاضی اسناد ملکی کافی برای اثبات وابستگی خود نداشته باشد ریجکت می‌شود
 • عدم صداقت و راست‌گویی در پرونده: به‌عنوان‌مثال فرد باید سابقه درخواست ویزا و تعداد ریجکتی را در پرونده قید کند؛ دسترسی به این اطلاعات برای افسر پرونده کار آسانی است و عدم صداقت و راست‌گویی می‌تواند منجر به ریجکت درخواست ویزا شود
 • درخواست ویزای توریستی برای تمامی اعضای خانواده
 • نداشتن دلیل قانع‌کننده برای سفر توریستی به آمریکا
 • باردار بودن متقاضی
 • داشتن دعوت‌نامه از سوی فردی که در آمریکا پناهنده شده است

به‌طور خلاصه می‌توان گفت برای ویزای توریستی آمریکا باید اثبات کنید که وابستگی به کشور خود داشته و قصد بازگشت دارید. شرایط دریافت ویزای توریستی آمریکا و مدارک موردنیاز را به‌خوبی بررسی کرده و مدارک خود را به‌صورت کامل و بی‌نقص به سفارت تحویل دهید. تمکن مالی ویزای توریستی امریکا نیز اهمیت زیادی داشته و بسیار حساس است. دولت آمریکا به افرادی که توانایی زندگی در این کشور را ندارند ویزا نمی‌دهد.

به این نکته توجه داشته باشید افرادی که یک‌بار تقاضای ویزای توریستی آن‌ها رد شده است احتمال ریجکتی بیشتری دارند.

فرم مشاوره ویزای توریستی آمریکا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چگونه ویزای توریستی آمریکا بگیریم؟

برای گرفتن ویزای توریستی آمریکا ابتدا باید فرم‌های مربوطه را به‌صورت آنلاین پر کنید و سپس برای اخذ وقت سفارت آمریکا و مصاحبه باید به یکی از کشورهای همسایه سفر کنید.


مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی آمریکا چیست؟

پر کردن فرم‌های مربوطه، ارائه مدارک شناسایی، داشتن تمکن مالی، ارائه مدارک مالکیت و اشتغال برای اثبات وابستگی، دعوت‌نامه از سوی دوستان و اعضای خانواده و عکس جدید، پاسپورت معتبر و سابقه سفر به دیگر کشورها

هزینه اخذ ویزای توریستی آمریکا چقدر است؟

هزینه اخذ ویزای آمریکا ۱۶۰ دلار است که از طریق مستر کارت و ویزا کارت قابل پرداخت است.

ویزای توریستی آمریکا چندروزه است؟

برای شهروندان ایرانی در حال حاضر تنها ویزای سینگل ۶۰ روزه صادر می‌شود.