در سال ۲۰۲۴، پاسپورت سوئد بعد از پاسپورت فرانسه و آلمان، سومین پاسپورت معتبر در میان تمام کشورهای جهان شناخته شده است. قوانین اجتماعی و فرهنگ غنی و اقتصاد قدرتمند سوئد از دلایل عمده مهاجران برای دریافت پاسپورت این کشور است.

پاسپورت سوئد طرفداران زیادی در بین متقاضیان دریافت پاسپورت ملیت‌های دیگر دارد. محبوبیت فراوان این پاسپورت بی‌دلیل نیست؛ چراکه داشتن آن مزایای بسیاری برای دارندگانش به‌ارمغان می‌آورد؛ ازجمله سفر بدون نیاز به ویزا به بسیاری از کشورهای جهان، امکان تحصیل در دانشگاه‌های برتر سوئد، بهره‌مندی از قوانین اجتماعی ایدئال و کیفیت زندگی رضایت‌بخش و امکانات رفاهی.

گرفتن پاسپورت سوئد می‌تواند پیشرفت بزرگی در سطح زندگی مهاجران، ازجمله کارآفرینان و سرمایه‌گذاران و دانشجویان ایرانی ایجاد کند. اقتصاد قدرتمند و باثبات سوئد از دلایل مهم ارزشمند‌بودن پاسپورت این کشور است.

ارزش و رتبه بندی پاسپورت سوئد

در‌حال‌حاضر، پاسپورت سوئد رتبه سوم را در بین پاسپورت‌های قدرتمند جهان دارد. داشتن پاسپورت این کشور به‌معنای داشتن شهروندی آنجا است. گفتنی است که تنها افراد خارجی تبعه سوئد می‌توانند برای دریافت پاسپورت این کشور درخواست دهند.

دارندگان پاسپورت سوئد برای ورود به ۱۴۹ کشور جهان، ازجمله برزیل، ژاپن، بریتانیا، امارات متحده عربی و ایالات متحده آمریکا به ویزا نیازی ندارند یا در بدو ورود و به‌صورت فرودگاهی، ویزای خود را به‌راحتی دریافت می‌کنند.

با‌این‌حال، دارندگان پاسپورت سوئد برای ورود به ۲۰ کشور جهان، نظیر چین و افغانستان و سوریه به ویزا نیاز دارند. در جدول زیر، شرایط سفر با پاسپورت سوئد به سایر کشورهای جهان را مشاهده می‌کنید:

شرایط سفر با پاسپورت سوئدتعداد کشورهانمونه کشورها
سفر بدون ویزا۱۴۹کشورهای حوزه اتحادیه اروپا، آلبانی، آنگولا، آرژانتین، ارمنستان، باهاماس، برزیل، چین، کلمبیا، قبرس، هنگ‌کنگ، ژاپن، شیلی، مکزیک و تایلند
ویزا در بدو ورود۳۰بحرین، مصر، اردن، قطر، عربستان صعودی، لبنان، نپال و کویت
مجوز ورود الکترونیکی  (Eta)۱۳استرالیا، کانادا، آمریکا، کنیا، پاکستان، پورتو‌‌ریکو و سریلانکا
ویزای آنلاین۱۷آذربایجان، بوتان، ایران، هندوستان، روسیه و نیجریه
نیاز به دریافت ویزا۲۰افغانستان، الجزیره، کوبا، سوریه و یمن

شرایط دریافت پاسپورت سوئد

برخی از شرایط دریافت پاسپورت سوئد عبارت‌اند از:

تابعیت

اولین و مهم‌ترین شرط دریافت پاسپورت سوئد، دریافت تابعیت این کشور است. متقاضیان دریافت پاسپورت سوئد باید حداقل ۵ سال در آنجا زندگی کرده باشند. این مدت‌زمان برای گرفتن پاسپورت سوئد ازطریق ازدواج کوتاه‌تر است.

شرایط سنی

متقاضیان دریافت پاسپورت باید حداقل ۱۸ سال داشته باشند؛ البته کودکان کوچک‌تر از ۱۸ سالی که تا ۳ سال با والدینشان در سوئد زندگی کرده باشند، می‌توانند واجد‌شرایط دریافت پاسپورت این کشور باشند.

مهارت زبان

به‌منظور ارائه درخواست برای اخذ پاسپورت سوئد، متقاضیان باید مدرک زبان سوئدی حداقل در سطح B1‌ داشته باشند.

نداشتن سوءپیشینه

متقاضیان دریافت پاسپورت سوئد نباید سوءپیشینه کیفری داشته باشند. وجود هرگونه سابقه کیفری در پرونده، مانع دریافت شهروندی و در‌نهایت گرفتن پاسپورت خواهد شد.

تمکن مالی

دیگر شرط تاثیرگذار بر دریافت پاسپورت سوئدی، ارائه مدارکی دال بر داشتن تمکن مالی و قدرت حمایت مالی از اعضای خانواده و پرداخت هزینه‌های زندگی بدون کمک‌گرفتن از دولت سوئد است.

روش های گرفتن پاسپورت سوئد

روش‌های متفاوتی برای گرفتن پاسپورت سوئد وجود دارد؛ ازجمله پیداکردن کار، تحصیل، ازدواج، سرمایه‌گذاری و تولد می‌شود. هرکدام از این روش‌ها پیش‌نیاز‌های مربوط به خود را دارند. روش های گرفتن پاسپورت سوئد ازاین‌قرارند:

گرفتن پاسپورت سوئد ازطریق کار

گرفتن پاسپورت سوئد ازطریق کار یکی از روش‌های ایدئال برای افراد خارجی، به‌ویژه ایرانیان است. به‌منظور گرفتن اقامت سوئد ازطریق کار، باید از کارفرمایی در سوئد دعوت‌نامه داشته باشید. برای اینکه بتوانید در سوئد به استخدام کارفرما دربیایید، باید شرایطی داشته باشید.

مهم‌ترین شرط استخدام نبود نیروی کار متخصص در کشور سوئد برای انجام شغل مدنظر شماست. اگر ۱۰ روز از انتشار آگهی رسمی مرتبط با تصدی این شغل گذشته و نیروی مناسب آن در سوئد برای استخدام در موقعیت شغلی اقدام نکرده باشد، کارفرما می‌تواند برای فرد خارجی جویای کار دعوت‌نامه بفرستد. از شروط مهم دیگر برای گرفتن اقامت شغلی می‌توان به این‌ها اشاره کرد:

 • متقاضیان باید اثبات کنند که درآمد شغل مدنظرشان می‌تواند هزینه‌های زندگی در سوئد را پوشش دهد.
 • مدرک زبان کارجویان باید حداقل آیلتس ۶ باشد.
 • متقاضیان در زمینه شغلی مرتبط با دعوت‌نامه باید حداقل ۲ سال سابقه کار داشته باشند.
 • مدرک تحصیلی متقاضیان ویزای کار نباید کمتر از مدرک کارشناسی باشد.

بعد از گذشت ۵ سال از اقامت کاری در سوئد، می‌توان برای گرفتن تابعیت و درنهایت پاسپورت این کشور اقدام کرد.

گرفتن پاسپورت سوئد ازطریق تحصیل

گرفتن پاسپورت سوئد ازطریق تحصیل به‌تنهایی امکان‌پذیر نیست؛ ولی می‌تواند مسیر کاریابی را برایتان هموارتر کند. بعد از اتمام تحصیلات خود در سوئد، ۶ ماه فرصت دارید تا براساس رشته تحصیلی و مهارت‌هایتان، کار پیدا کنید و اقامت تحصیلی را به اقامت کاری تبدیل کنید.

بعد از پیداکردن کار و پرداخت حق بیمه و مالیات به دولت سوئد، می‌توانید برای دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور درخواست دهید. یکی از مزایای گرفتن پاسپورت ازطریق تحصیل، تقویت زبان سوئدی برای ورود به بازار کار این کشور است.

گرفتن پاسپورت سوئد ازطریق سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در سوئد راهی برای گرفتن اقامت و تابعیت و پاسپورت این کشور است. شما باید بتوانید با ارائه طرح تجاری، سودآوربودن سرمایه‌گذاری خود را به دولت این کشور ثابت کنید. شرایط سرمایه‌گذاری در سوئد ازاین‌قرارند:

 • تجربه کاری درزمینه‌ مدنظرتان برای سرمایه‌گذاری
 • مهارت‌های زبانی از‌جمله سوئدی و انگلیسی
 • ارائه نقشه راه و بیزنس پلن برای سرمایه‌گذاری
 • تمکن مالی کافی حداقل تا ۲ سال
 • ۱ نفر شریک سوئدی
 • سرمایه ‌اولیه ۵هزاریورویی

درصورت داشتن تمامی شرایط و صدور ویزای سرمایه‌گذاری، ابتدا به شما اقامت ۲ساله اعطا می‌شود. عملکرد شرکتتان در مدت ۲ سال اقامت، اهمیت زیادی دارد. اگر مالیات‌ را به‌درستی و به‌موقع پرداخت کرده باشید و دولت سوئد سودآوری شرکت شما را تایید کرده باشد، ویزایتان برای ۲ سال دیگر تمدید خواهد شد. بعد از گذشت ۴ سال، می‌توانید برای اقامت دائم این کشور درخواست دهید و در سال پنجم، پاسپورت سوئد را دریافت کنید.

گرفتن پاسپورت سوئد ازطریق ازدواج

ازدواج یکی دیگر از روش‌های گرفتن پاسپورت سوئد است که به زمان کمتری برای دریافت اقامت و تابعیت نیازمند است. برای دریافت اقامت از این طریق، متقاضیان باید فرم درخواست ازدواج را در اداره مهاجرت سوئد تکمیل کنند. اگر متقاضیان خارج از سوئد حضور داشته باشند، فرم را باید به سفارتخانه سوئد در کشور خود تحویل دهند و منتظر بررسی درخواست گرفتن پاسپورت سوئد ازطریق ازدواج بمانند.

بررسی درخواست ازدواج حدودا به ۵ ماه زمان نیاز دارد. بعد از گذشت این مدت، دولت سوئد بررسی‌های لازم را برای اطمینان از واقعی‌بودن ازدواج انجام می‌دهد. پس از تایید درخواست ازدواج، ویزای ۲ساله به متقاضی داده خواهد شد. برای گرفتن پاسپورت سوئد ازطریق ازدواج، زوج متقاضی باید ۳ سال باهم زندگی کرده باشند. بعد‌از‌آن فرد فاقد تابعیت برای گرفتن پاسپورت اقدام خواهد کرد. در این روش، دانستن زبان سوئدی و تمکن مالی بسیار مهم است.

گرفتن پاسپورت سوئد ازطریق تولد در سوئد

در این روش، اگر نوزادی از والدینی به‌دنیا بیاید که یکی از آن‌ها سوئدی است، به‌صورت خودکار تابعیت سوئد را به‌دست خواهد آورد. در این قانون، مکان تولد اهمیت ندارد. اگر والدین در زمان تولد فرزندشان در سوئد شهروند این کشور نباشند، می‌توانند تابعیت و پاسپورت سوئد را دریافت کنند؛ البته به‌شرطی‌که قبل از ۱۸سالگی فرزند خود، برای انجام این کار اقدام کنند.

مدارک لازم برای اخذ پاسپورت سوئد

مدارک لازم برای اخذ پاسپورت سوئد بدین‌شرح‌اند:

 • مدارک هویتی ازقبیل مستندات بیومتریک و انگشت‌نگاری
 • عکس پرسنلی جدید
 • مدارک مربوط به اثبات تمکن مالی
 • مدارک مربوط به تابعیت
 • مدرک زبان سوئدی در سطح B1
 • سند ازدواج درصورت تاهل

هزینه گرفتن پاسپورت سوئد

هزینه گرفتن پاسپورت سوئد ۴۰۰ کرون سوئد (‌۳۴ یورو) است. به‌منظور دریافت پاسپورت این کشور برای افراد کوچک‌تر از ۱۸ سال، باید ۱۵۰ کرون (‌۱۳ یورو) پرداخت کرد. اگر متقاضیان پاسپورت می‌خواهند زودتر آن را دریافت کنند، باید هزینه بیشتری برای سرعت‌بخشیدن به روند صدور پاسپورت بپردازند. دریافت سریع‌‌تر از حالت عادی ۱۰۰۰ کرون سوئد (۸۹ یورو) هزینه دربر خواهد داشت. ناگفته نماند که صدور این نوع پاسپورت برای کودکان نصف این مبلغ خواهد بود.

مدت زمان گرفتن پاسپورت سوئد

برای دریافت پاسپورت سوئد، باید شهروند این کشور باشید و تابعیت آن را گرفته باشید. همچنین، باید ۵ سال در این کشور اقامت کرده باشید؛ در‌نتیجه، حداقل مدت زمان گرفتن پاسپورت سوئد ۵ سال خواهد بود. گفتنی است که گرفتن پاسپورت سوئد ازطریق ازدواج به زمان کمتری نیاز خواهد داشت. در این روش، کافی است ۳ سال با همسر خود زندگی کرده باشید تا شرایط دریافت پاسپورت سوئد را به‌دست آورید.

اعتبار پاسپورت سوئد

اعتبار پاسپورت کشور سوئد از زمان صدور ۵ سال است و امکان تمدید آن وجود ندارد. این یعنی بعد از اتمام اعتبار، باید برای تعویض آن اقدام کنید. به‌منظور تعویض پاسپورت، باید عکس جدید خود را ارائه دهید. اعتبار پاسپورت افراد کوچک‌تر از ۱۸ سال به‌دلیل سن رشد و تغییرات سریع ظاهری، کمتر از بزرگ‌سالان و تنها ۳ سال در نظر گرفته شده است.

جمع‌بندی

پاسپورت سوئد یکی از پاسپورت‌های معتبر دنیا است و بعد از پاسپورت‌های فرانسه و آلمان، در رتبه سوم پاسپورت‌های برتر کشورهای جهان قرار دارد. برای گرفتن این پاسپورت، باید به‌مدت ۵ سال شهروند و تبعه کشور سوئد باشید. پاسپورت سوئد را می‌توان ازطریق پیداکردن کار، تحصیل‌، ازدواج، سرمایه‌گذاری و تولد فرزند اخذ کرد.

مدرک B1 زبان سوئدی یا آیلتس ۶ زبان انگلیسی و نداشتن سوءپیشینه کیفری و تمکن مالی کافی ازجمله شروط گرفتن پاسپورت سوئد به‌حساب می‌آیند.

فرم مشاوره اخذ پاسپورت سوئد

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

با پاسپورت سوئد به چه کشورهایی بدون ویزا می‌توان سفر کرد؟

با پاسپورت سوئد بدون نیاز به ویزا می‌توان به ۱۴۹ کشور جهان مانند تمامی کشورهای اتحادیه اروپا، آلبانی، آنگولا، آرژانتین، ارمنستان، باهاماس، برزیل، چین، کلمبیا، قبرس، هنگ‌کنگ، ژاپن، شیلی و مکزیک سفر کرد.

چقدر طول می‌کشد تا پاسپورت سوئد بگیریم؟

برای دریافت پاسپورت سوئد، باید ۵ سال تابعیت این کشور را داشته باشید. گفتنی است که صدور خود پاسپورت و رسیدن آن به‌دست شما حدود ۱۰ روز کاری طول می‌کشد.

هزینه اخذ پاسپورت سوئد چقدر است؟

هزینه اخذ پاسپورت سوئد ۴۰۰ کرون سوئد (۲۴ یورو) است. این مبلغ برای افراد کوچک‌تر از ۱۸ سال به ۱۵۰ کرون سوئد (۱۳ یورو) کاهش پیدا می‌کند.

آیا گرفتن پاسپورت سوئد به‌منزله اخذ تابعیت این کشور است؟

بله، گرفتن پاسپورت سوئد به ۵ سال اقامت در این کشور و اخذ تابعیت آن نیاز دارد. پاسپورت سوئد فقط به شهروندان این کشور تعلق می‌گیرد.