پاسپورت لهستان یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان است که به شما امکان زندگی، کار و تحصیل در کل اتحادیه اروپا و سفر به ۱۸۶ کشور را بدون ویزا می‌دهد.

با اخذ پاسپورت لهستان می‌توانید بدون ویزا به دور دنیا سفر کنید زیرا شما یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان را در اختیار دارید. شما با گرفتن پاسپورت لهستان هیچ‌گونه محدودیتی در رابطه با ویزا و کنترل‌های مرزی که در کشورهای مختلف برای مسافران اعمال می‌شود، نخواهید داشت. این گذرنامه معتبر به شما اجازه می‌دهد بدون ویزا به بیش از ۱۸۰ کشور سفر کنید. پس قبل از برنامه‌ریزی برای سفر بعدی خود و رزرو پرواز، باید در مورد شرایط دریافت پاسپورت لهستان اطلاعات خود را کامل کنید. با ویزاگرد همراه باشید.

گرفتن پاسپورت
پرچم لهستان
مشاوره رایگان

لیست کشورهای مجاز با پاسپورت لهستان

گذرنامه لهستانی یک سند قانونی و بین‌المللی است که امکان عبور از مرز کشورها را بسیار آسان می‌کند. پاسپورت شما مدرک شهروندی لهستانی با تابعیت اتحادیه اروپا است و با آن هویتی بین‌المللی دارید. همچنین گذرنامه لهستان به شما امکان می‌دهد در هر یک از ۲۸ کشور اتحادیه اروپا بدون محدودیت زمانی و بدون ویزا به زندگی، کار و تحصیل ادامه دهید. این مزایا شامل حال شهروندان غیر اتحادیه اروپا نمی‌شود.

پاسپورت لهستان در حال حاضر بر اساس شاخص رتبه‌بندی پاسپورت، در رتبه هشتم جهان قرار دارد. این پاسپورت امکان دسترسی بدون ویزا به ۱۸۶ کشور را فراهم می‌کند. هر چند دارندگان گذرنامه لهستانی برای ورود به کشورهایی مانند انگلستان، امارات متحده عربی، ژاپن و کل اتحادیه اروپا، به ویزا احتیاج ندارند، اما با این حال هنوز برای ورود به حدود ۴۳ مقصد در جهان به ویزا نیاز دارند؛ از جمله کشورهای چین، هند و استرالیا.

لیست کشورهای مجاز با پاسپورت لهستان

در ادامه به لیست کشورهای مجاز با پاسپورت لهستان اشاره می‌کنیم:

لیست کشورهای مجاز با پاسپورت لهستان
آلبانیآندوراآنگویلاآنگویلاآنگویلاآنتیگوا و باربوداآرژانتینارمنستان
آروبااتریشآذربایجانباهاماباربادوسبلاروسبلژیکبلیز
برمودابوتانبولیویبونیر، سنت یوستیوس و صبابوسنی و هرزگوینبوتسوانابرزیلجزایر ویرجین بریتانیا
برونئیبلغارستانبلغارستانبلغارستان جزایر کیمنشیلیکلمبیاجزایر کوککاستاریکا
کرواسیکوراسائوقبرسجمهوری چکدانمارکدومینیکاجمهوری دومینیکناکوادور
السالوادورگینه استواییاریترهاستونیاسواتینیجزایر فالکلندجزایر فاروفیجی
فنلاندفرانسهگویان فرانسهپلی‌نزی فرانسههند غربی فرانسهگامبیاگرجستانآلمان
غناجبل الطارقیونانگرینلندگراناداگواتمالاهائیتیهندوراس
هنگ کنگمجارستانایسلندایرلنداسرائیلایتالیاجامائیکاژاپن
قزاقستانکیریباتیکوزووکویتقرقیزستانلتونیلیختن اشتاینلیتوانی
لوکزامبورگماکائومالزیمالتجزایر مارشالموریسمایوتمکزیک
میکرونزیمولداویموناکومونته نگرومونتسراتمراکشهلندکالدونیای جدید
نیکاراگوئهمقدونیه شمالیجزایر ماریانای شمالینروژپالائوسرزمین‌های فلسطینیپاناماپاراگوئه
پروفیلیپینلهستانپرتغالقطررومانیسنت کیتس و نویسسنت لوسیا
ساموآسان مارینوسائوتومه و پرنسیپسنگالصربستانسنگاپوراسلواکیاسلوونی
جزایر سلیمانآفریقای جنوبیاسپانیاسنت هلناسنت مارتنسنت پیر و میکلونسنت وینسنت و گرنادین‌هاسوئد
سوئیستایوانتاجیکستانتایلندتیمور شرقیتونگاترینیداد و توباگوتونس
ترکیهجزایر تورکس و کایکوستووالواوگاندااوکراینامارات متحده عربیانگلستاناروگوئه
ازبکستانوانواتوشهر واتیکانونزوئلاوالیس و فوتونا

شرایط اخذ پاسپورت لهستان

برای درخواست پاسپورت لهستان باید شهروند این کشور باشید. مقررات قانونی کشور لهستان مشخص می‌کند که چه کسانی می‌توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند و در نتیجه برای پاسپورت درخواست دهند. تابعیت لهستان ممکن است با حق خون یا حق خاک به دست‌ آید. این دو مورد رایج‌ترین راه‌ها برای دریافت شهروندی لهستان هستند.

قانون شهروندی لهستان درمورد افراد خارجی که ارتباطاتی قوی با لهستان دارند اعمال می‌شود. این قانون شامل حال افراد زیر خواهد بود:

 • تابعیت لهستان از طریق تولد
 • تابعیت لهستان از طریق ازدواج
 • تابعیت لهستان از طریق مدت زمان اقامت
 • تابعیت لهستان از طریق نسب (افرادی که اجدادشان لهستانی بوده‌اند)

بنابراین، ابتدا باید شهروندی لهستان را دریافت کنید و سپس برای پاسپورت اقدام کنید. شرایط لازم برای دریافت شهروندی نیز به شرح زیر است:

 • سن ۱۸ سال تمام
 • پرداخت کامل مالیات
 • داشتن درآمد پایدار
 • داشتن اقامت دائم فعلی
 • واجد شرایط بودن تحت قوانین لهستان

روش‌های اخذ پاسپورت لهستان

روش‌های اخذ پاسپورت لهستان

در ادامه به روش‌های دریافت اخذ پاسپورت لهستان اشاره می‌کنیم:

برنامه بازگشت به کشور

اتباع خارجی می‌توانند با این برنامه در مدت کوتاهی پاسپورت دولتی دریافت کنند. این روش سریع‌ترین راه برای گرفتن گذرنامه لهستان است. برنامه بازگشت به کشور به شما امکان می‌دهد در ۱۲ ماه از تاریخ کارت «Pole» شهروندی خود را دریافت کنید. این کارت سندی است که نشان می‌دهد شما متعلق به ملت لهستان هستید.

گذرنامه لهستان با تابعیت به روش استاندارد

روش استاندارد برای اخذ تابعیت اغلب زمان‌بر است. متقاضی می‌تواند گذرنامه لهستانی خود را با داشتن شرایط زیر از طریق روش استاندارد درخواست کند:

 • اقامت طولانی‌مدت قانونی در قلمرو یکی از ایالت‌های لهستان
 • ارائه درآمد پایدار
 • داشتن آدرس مسکونی و بیمه درمانی
 • پرداخت کلیه مالیات‌ها

پروسه اخذ پاسپورت لهستان از طریق تابعیت حداقل پنج سال طول می‌کشد. همچنین مهارت زبان لهستانی متقاضی باید در سطح بالایی باشد. 

گذرنامه لهستان با تابعیت از طریق فرمان رئیس‌جمهور

هر خارجی می‌تواند با ارسال نامه‌ای به دفتر رئیس‌جمهور لهستان برای شهروندی درخواست دهد. درخواست باید نشان دهد که شما گواهی دانش زبان لهستانی حداقل در سطح B۱ را دارید. این روش اخذ تابعیت مشمول مقررات آیین دادرسی اداری نیست. هیچ شرایط مشخصی برای رسیدگی به پرونده وجود ندارد و حتی هیچ تضمینی نیست که پرونده شما به نتیجه برسد. امکان اعتراض علیه تصمیم رئیس‌جمهور امکان‌پذیر نیست اما متقاضی می‌تواند نامه خود را دوباره ارسال کند. بعد از گرفتن تابعیت از طریق فرمان رئیس‌جمهور می‌توان برای درخواست گذرنامه اقدام کرد.

پاسپورت لهستانی با حق خون

این روش برای کودکانی است که یکی از والدین آن‌ها یا هر دو لهستانی هستند (حق خون). بنابراین کشور محل تولد کودک مهم نیست بلکه رابطه خونی ملاک عمل خواهد بود. این قانون همچنین در مورد افراد زیر ۱۶ سال که یکی از والدین یا هر دوی آن‌ها پاسپورت لهستانی دارند یا به فرزندخواندگی پذیرفته شده‌اند نیز صادق است. اگر فردی در قلمرو لهستان متولد شود ولی والدین او حق شهروندی لهستان را نداشته باشند، به فرد حق اخذ تابعیت تعلق نمی‌گیرد و در نتیجه نمی‌تواند پاسپورتی هم دریافت کند.

مراحل اخذ پاسپورت لهستان

مراحل اخذ پاسپورت لهستان

پس از تأیید تابعیت لهستانی و صدور گواهی شهروندی، در هر کشوری از جهان که باشید، می‌توانید با مراجعه به کنسولگری لهستان در آن کشور درخواست پاسپورت دهید. مراحل گرفتن گذرنامه لهستان به شرح زیر است:

۱- مدارک لازم برای اخذ پاسپورت لهستان را تهیه کنید

برای درخواست پاسپورت لهستانی خود، باید مدارک زیر را آماده کنید:

 • گواهی تأیید شهروندی لهستان
 • شناسنامه لهستانی
 • گواهی ازدواج یا طلاق لهستانی (در صورت وجود)
 • گواهی تغییر نام رسمی لهستانی (در صورت وجود)
 • شماره شناسایی PESEL (این شماره امکان استفاده از مزایای اجتماعی در لهستان مانند مراقبت‌های اولیه پزشکی را فراهم می‌کند.)
 • پر کردن فرم‌های درخواست پاسپورت لهستانی
 • عکس پاسپورت

۲- به کنسولگری لهستان مراجعه کنید

برای درخواست پاسپورت لهستان باید از طریق وبسایت رسمی کنسولگری لهستان وقت ملاقات رزرو کنید. بدون رزرو وقت قبلی، امکان درخواست وجود ندارد. همه متقاضیان باید شخصاً برای گذرنامه لهستانی خود اقدام کنند. امکان درخواست از طریق پست یا شخص دیگر به‌عنوان وکیل از طرف شما وجود ندارد زیرا پاسپورت‌های لهستانی بیومتریک هستند و به انگشت‌نگاری حضوری در کنسولگری لهستان نیاز دارند.

۳- مدارک اصلی خود را پیوست کنید

گواهی تولد و مدارک مربوط به ازدواج خود با یک فرد لهستانی را به درخواست پاسپورت ضمیمه کنید. اگر در خارج از لهستان متولد شده‌اید یا ازدواج کرده‌اید، باید برای هر دوی این موارد یک گواهی ترجمه‌شده از کشور خود تهیه کنید و سپس به اداره ثبت احوال در لهستان تحویل دهید.

۴- پاسپورت لهستانی خود را دریافت کنید

بعد از بررسی صحت مدارک، پاسپورت شما صادر می‌شود. حدود دو تا سه ماه طول می‌کشد تا گذرنامه شما آماده شود. گذرنامه لهستانی ۱۰ سال اعتبار دارد. شما در مواقع ضروری می‌توانید برای پاسپورت موقت لهستانی درخواست دهید. پاسپورت موقت  ظرف چند روز صادر می‌شود. اکثر کنسولگری‌های لهستان می‌توانند گذرنامه‌های موقت را در همان روز ملاقات شما صادر کنند. همچنین اعتبار پاسپورت موقت یک سال است.

نکات مهم در مورد اخذ پاسپورت لهستان

در ادامه به چند نکته مهم در مورد گرفتن پاسپورت لهستان اشاره می‌کنیم:

 • درخواست برای اخذ پاسپورت باید به زبان لهستانی پر شود.
 • برخی از کنسولگری‌های لهستان از شما می‌خواهند برای شماره PESEL درخواست دهید. این کار قبل از ارسال درخواست پاسپورت صورت می‌گیرد. فرآیند دریافت این شماره خیلی سریع انجام می‌شود.
 • کسانی که نام خود را به‌طور رسمی در کشور دیگری تغییر داده‌اند، باید مجدداً در لهستان روند تغییر نام را طی کنند. قبل از درخواست تغییر نام در لهستان، باید شماره PESEL داشته باشید. این فرآیند ساده است و حدود دو ماه طول می‌کشد تا پردازش شود.
 • عکس‌های پاسپورت خود را بگیرید و در قرار ملاقات خود در کنسولگری به همراه داشته باشید. ارائه عکس‌های پاسپورت، اثر انگشت و امضای فرم‌های مربوط به درخواست گذرنامه را باید خودتان شخصاً انجام دهید.
 • شما فقط می‌توانید پاسپورت لهستانی خود را از محلی که درخواست خود را ارسال کرده‌اید تحویل بگیرید. برای مثال، اگر به سرکنسولگری لهستان در لندن درخواست داده‌اید، فقط می‌توانید پاسپورت لهستانی خود را از این سرکنسولگری تحویل بگیرید.

نکات مهم در مورد اخذ پاسپورت لهستان

حقوق همسر و فرزند شهروند لهستانی در اتحادیه اروپا

به‌عنوان یک شهروند لهستانی، شما حق دارید همسر خود را که در کشورهای غیر اتحادیه اروپا به دنیا آمده است، همراه خود به لهستان ببرید. همسر شما از حقوق کاری و اقامتی در کل اتحادیه اروپا برخوردار خواهد شد. اگر شهروند لهستان هستید، فرزندان شما نیز می‌توانند تابعیت لهستان را دریافت کنند. شما می‌توانید برای پاسپورت لهستانی فرزندان خود درخواست دهید و حقوق شهروندی آن‌ها را تضمین کنید.

هزینه اخذ پاسپورت لهستان

هزینه پاسپورت لهستانی خود را مستقیماً در کنسولگری لهستان پرداخت خواهید کرد. هزینه درخواست برای سال ۲۰۲۲ طبق جدول زیر است:

نوع پاسپورتهزینه به یورو
گذرنامه بزرگسالان (۱۸ سال و بالاتر)۱۴۴,۶۰
گذرنامه خردسال (زیر ۱۸ سال)۱۲۶،۱۰
پاسپورت تجاری۱۴۴,۶۰
گذرنامه تجاری (تازه متولدشده تا ۱۷ سال)۱۲۶،۱۰
کارت شناسایی بزرگسالان۱۴۳,۴۵
کارت شناسایی خردسال (زیر ۱۸ سال)۱۱۰,۱۵
برگه Laissez-passer یا سند اضطراری۵۱.۵۵

لطفاً به خاطر داشته باشید که هزینه درخواست پاسپورت لهستان در روز تعیین وقت گذرنامه مستقیماً در کنسولگری لهستان قابل پرداخت است. همچنین می‌توانید پیش‌پرداخت حواله بانکی را به صورت اینترنتی انجام دهید و تأییدیه را چاپ کنید.

نکته: برگه Laissez-passer یک سند سفر الکترونیکی است که توسط اتحادیه اروپا برای نمایندگان و کارکنان دولتی با ارتباط بین‌المللی و همچنین اعضای خانواده آن‌ها تحت شرایط خاص صادر می‌شود. کشورهای عضو شینگن (اتحادیه اروپا) این برگه را به‌عنوان یک سند مسافرتی معتبر می‌دانند.

مزایا و معایب گرفتن پاسپورت لهستان

شما با داشتن گذرنامه لهستانی می‌توانید مزایای زیر را به دست آورید:

 • دارندگان پاسپورت لهستانی می‌توانند به همه کشورهای اتحادیه اروپا بدون محدودیت زمانی و بدون ویزا سفر کنند.
 • داشتن پاسپورت لهستانی به شما این امکان را می‌دهد که نه‌تنها در کشور لهستان بلکه در هر کشور اتحادیه اروپا بدون صدور مجوزهای لازم به کار و تجارت مشغول شوید.
 • دانشجویانی که شهروند لهستان هستند، این امکان را دارند که در مؤسسات آموزشی دولتی به‌صورت رایگان تحصیل کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند پس از پذیرش در دانشگاه‌های اتحادیه اروپا، بورسیه تحصیلی و کمک‌هزینه یا تخفیف در شهریه دریافت کنند.
 • شهروندان لهستانی به‌طور متوسط تا ۹۰ روز در بیش از ۱۸۰ کشور در سراسر جهان از جمله کانادا و ایالات متحده حق ورود بدون ویزا و اقامت رایگان دارند.
 • به لطف ثبت بیمه‌نامه، دارندگان پاسپورت لهستانی خدمات پزشکی رایگان و خدمات رفاهی دولتی دریافت می‌کنند.

گذرنامه لهستان می‌تواند معایب زیر را داشته باشد:

 • اگر می‌خواهید با اقامت در لهستان تابعیت این کشور را بگیرید، باید در آزمون زبان قبول شوید. اما اگر شما لهستانی‌تبار هستید و می‌خواهید شهروندی بگیرید، نیازی به قبولی در این آزمون نخواهید داشت.
 • روند اخذ تابعیت ممکن است طولانی و در نهایت بی‌ثمر باشد. البته با برخورداری از خدمات مؤسسات مهاجرتی معتبر، مانند ویزاگرد می‌توانید نتیجه تلاش خود را ببینید.

کلام آخر

پاسپورت لهستانی یک سند مسافرتی بین‌المللی است که برای اتباع لهستان صادر می‌شود. گذرنامه لهستانی علاوه بر اینکه امکان سفر بدون ویزا به ۱۸۶ کشور را فراهم می‌کند، به‌عنوان نشانه‌ای از شهروندی لهستان محسوب می‌شود. پاسپورت لهستانی همچنین به شما این امکان را می‌دهد که در هر نقطه از اتحادیه اروپا بدون هیچ محدودیت زمانی زندگی و کار کنید. برای اخذ پاسپورت لهستان باید شهروند این کشور باشید. فرآیند دریافت گذرنامه به وضعیت پرونده شما بستگی دارد. اگر وضعیت پرونده شما پیچیده باشد، جواب درخواست شما مدت زمان بیشتری طول می‌کشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با تیم مشاوران ویزاگرد تماس بگیرید.

 

شرایط اخذ پاسپورت لهستان

فرم مشاوره پاسپورت لهستان

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

گرفتن پاسپورت لهستان چقدر طول می‌کشد؟

حدود دو تا سه ماه طول می‌کشد تا گذرنامه شما صادر شود.

با داشتن پاسپورت لهستان بدون ویزا به چه کشورهایی می‌توان سفر کرد؟

با این پاسپورت امکان سفر به کل کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهای آسیایی، آفریقایی و به‌طور کل ۱۸۶ کشور وجود دارد.

چرا پاسپورت لهستان بین متقاضیان تابعیت دوم محبوب است؟

این پاسپورت اعتبار و قدرت بالایی دارد؛ با آن می‌توانید به ۱۸۶ کشور جهان مسافرت کنید و امکان کار و تحصیل در اتحادیه اروپا را خواهید داشت.

چطور می‌توانم پاسپورت لهستانی بگیرم؟

ابتدا باید شهروند لهستان باشید. سپس با تهیه مدارک لازم به کنسولگری لهستان در کشور خود بروید.

اعتبار پاسپورت لهستان چند سال است؟

گذرنامه لهستانی ۱۰ سال اعتبار دارد.

قدرت پاسپورت لهستان چقدر است؟

پاسپورت لهستان در حال حاضر بر اساس شاخص رتبه‌بندی پاسپورت، در رتبه هشتم قرار دارد.