اقامت از طریق استارتاپ در کانادا همان مسیر جذابی است که می‌تواند سود، موفقیت شغلی، پیشرفت و از همه مهم‌تر اقامت کانادا را به طور همزمان برای شما به ارمغان آورد.

چرا اخیرا اقامت در کانادا از طریق استارتاپ تا این حد محبوبیت یافته است؟ در واقع از راهکار جذابی سخن می‌گوییم که شاید مسیری واحد باشد اما شما را همزمان به دو هدف می‌رساند؛ همان "یک تیر و دو نشان"! کانادا علاوه بر اینکه در تأمین آسایش شهروندان و رفاه آن‌ها کشور موفقی است، فرصت‌های اقتصادی چشم‌گیری را نیز در دل خود جای داده است. پس کشوری نیست که صرفاً برای گذراندن تعطیلات دوران بازنشستگی آن را انتخاب کنید! بلکه فضایی است که در آن می‌توانید طعم وسوسه‌انگیز موفقیت کاری را در کنار حس خوب آسایش و رفاه تجربه کنید. اما رسیدن به این مقصد خاص، شرایط و الزاماتی دارد.

شرایط اقامت استارتاپی کانادا چیست؟

اولین و مهم‌ترین شرطی که برای موفقیت در این پلن مهاجرتی به آن نیاز دارید، داشتن یک ایده استارتاپی عالی و عملی است. از اساس دولت کانادا در ازای برپایی یک استارتاپ عالی و اثرگذار در این کشور است که حاضر به اعطای تسهیلات به متقاضیان خواهد شد. بر همین اساس ایده شما علاوه بر اینکه باید نوآورانه، سودآور و مفید است، عملی و ملموس تلقی شود. وگرنه از سوی ادارات و مراکز مربوطه تأیید نخواهد شد. البته این صرفاً اصلی‌ترین شرط اقامت از طریق استارتاپ در کاناداست.

پس از داشتن ایده استارتاپی، باید ایده خود را به شکل قانونی و صحیح نزد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مورد تأیید دولت کانادا معرفی کنید. اگر در این فرآیند موفق شده و بتوانید موافقت قانونی آن‌ها را کسب کنید، یک نامه حمایت دریافت می‌کنید. نامه حمایتی یا (Letter of support) مدرکی است خطاب به اداره مهاجرت کانادا و نشان می‌دهد طرح استارتاپی شما به صورت کامل تأیید شده است. این مدرک در عین حال نشان می‌دهد که صندوق‌های مذکور حاضر به تأمین سرمایه استارتاپ و کسب‌وکار آتی شما هستند.

دومین شرط از شرایط اقامت از طریق استارتاپ در کانادا، داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر است. البته مدرک زبان فرانسوی نیز با شرایط خاص خود قابل پذیرش است. اگر قصد ارائه مدرک زبان انگلیسی دارید مدارک (CLB 5)، آیلتس جنرال یا سلپیپ جنرال قابل قبول هستند. اگر زبان فرانسوی را انتخاب کنید، مدارک (NCLC 5)، (TEF) کانادا و (TCF) کانادا مورد قبول قرار می‌گیرند.

آخرین شرط کلی که باید به آن اشاره کرد، شرط توانمندی مالی است. دولت کانادا از متقاضیان انتظار دارد که تضمینی در قبال مخارج و هزینه‌های زندگی خود ارائه کنند. اصلی‌ترین تضمین برای این موضوع، ارائه مستنداتی دال بر توانمندی مالی است. برای این منظور فرد باید نشان دهد سرمایه نقدی، سهام، حواله، یا هر نوع اموال دیگری را که برای گذراندن یک سال زندگی در کانادا نیاز است، در اختیار دارد. بر همین اساس برای یک خانواده یک نفره، تقریباً ۱۳ هزار دلار، برای خانواده دو نفره تقریباً ۱۶ هزار دلار، برای خانواده سه نفره تقریباً ۲۰ هزار دلار و برای خانواده چهار نفره تقریباً ۲۴ هزار دلار پشتوانه مالی نیاز است.

پس برای دریافت اقامت استارتاپی کانادا باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • در ابتدا باید یک کسب‌وکار واجد شرایط داشته باشید.
 • سپس یک نامه پشتیبانی و حمایت از یکی از سازمان‌های تعیین شده دریافت کرده باشید.
 • مدرک زبان مناسب به دست آورده باشید.
 • تمکن مالی به میزان تعیین شده داشته باشید.

در ادامه هریک از این موارد را به طور کامل توضیح می‌دهیم.

کسب‌وکار واجد شرایط

همانطور که در بخش پیشین اشاره کردیم، داشتن کسب و کار واجد شرایط اولین شرط دریافت اقامت استارتاپی کانادا است؛ اما این پرسش پیش می‌آید که یک بیزینس واجد شرایط باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

 1. هریک از اعضای شرکت حداقل باید ۱۰ درصد از سهام کل شرکت را در اختیار داشته باشند و حداکثر هم پنج نفر می‌توانند به‌عنوان تیم مؤسس شروع به کار کنند.
 2. هر پنج نفر تیم مؤسس به همراه شرکت سرمایه‌گذار کانادایی باید جمعا ۵۰ درصد از سهام کل شرکت را در اختیار داشته باشند.

برای اینکه بتوانید اقامت دائم این کشور را کسب کنید، باید کسب و کارتان را از داخل کشور کانادا مدیریت کنید؛ همچنین بخش مهمی از سازوکار بیزینس باید در داخل خاک کانادا جریان داشته باشد؛ به عنوان مثال اگر کسب و کار شما تولید پیراهن زنانه باشد، باید تهیه مواد اولیه، مراحل دوخت و تولید و همچنین فروش در داخل کانادا انجام شود؛ بنابراین نمی‌توانید استارتاپ را در کانادا ثبت کنید ولی مدیریت آن را از ایران انجام دهید. نکته مهم دیگر این است که حتما این کسب‌وکار باید در کانادا ثبت رسمی و قانونی شده باشد.

دریافت نامه پشتیبانی از سرمایه‌گذار

شما باید از سازمانی که وظیفه سرمایه‌گذاری و حمایت مالی از استارتاپ شما را برعهده دارد، یک نامه دریافت کنید. برای دریافت این نامه باید با سازمان تعیین شده تماس بگیرید تا از نحوه دریافت کمک‌های مالی آن‌ها مطلع شوید؛ همچنین، این سازمان را متقاعد کنید که ایده استارتاپی شما ارزش حمایت‌ مالی آن‌ها را دارد. اگر این دو مرحله با موفقیت انجام شود، نامه پشتیبانی را از آن‌ها دریافت می‌کنید.

فرایند ارائه ایده کسب و کار، در تمامی سازمان‌ها یکسان نیست؛ زیرا هر شرکتی الزامات خاص خود را دارد. به عنوان مثال ممکن است از شما درخواست شود که مفهوم بیزینس مورد نظرتان را شخصا ارائه دهید یا طرح تجاری (Business Plan) را به همراه جزئیات برایشان بفرستید. در نهایت اگر با سرمایه‌گذار به توافق برسید، نامه پشتیبانی برای شما ارسال می‌شود. هنگام ارسال درخواست خود به سفارت کانادا، باید این نامه را نیز همراه مدارک دیگر، ارائه کنید؛ این نامه نشان می‌دهد که یک سازمان تایید شده از جانب دولت کانادا، قرار است کسب‌وکار شما را حمایت کند.

علاوه بر شما، خود سرمایه‌گذار هم به طور مستقیم، نامه‌ای برای سفارت ارسال می‌کند؛ در نتیجه، سفارت از این دو نامه برای ارزیابی درخواست شما استفاده می‌کند و تصمیم نهایی را ابلاغ می‌کند؛ البته ممکن است برای تصمیم‌گیری نهایی، از شما درخواست شود جزئیات بیشتری در مورد کسب‌وکارتان ارائه کنید. اگر این نامه پشتیبانی را دریافت نکرده باشید یا همراه با دیگر مدارک ارسال نکنید، درخواست شما به سرعت رد می‌شود.

مدرک زبان

یکی از شرایط اقامت استارتاپی کانادا این است که به یکی از دو زبان فرانسه یا انگلیسی مسلط باشید. برای اثبات تسلط به این زبان‌ها هم باید یکی از آزمون‌های معتبر بین المللی مانند آیلتس یا TCF را با موفقیت پشت سر بگذارید.

تمکن مالی

دولت کانادا متقاضیان دریافت اقامت کانادا از طریق استارتاپ را حمایت مالی نمی‌کند؛‌ به همین دلیل، برای دریافت این نوع اقامت باید ثابت کنید که برای اقامت خود و افراد تحت تکفل‌تان، تمکن مالی دارید.

نکته مهم در خصوص اثبات تمکن مالی این است که نمی‌توانید این پول را از شخص دیگری قرض کنید؛ همچنین توجه کنید که مبلغ لازم برای اثبات تمکن، به تعداد اعضای خانواده بستگی دارد و مقدار آن به طور سالیانه به‌روز می‌شود. در بخش هزینه های اقامت استارتاپی کانادا، در مورد تمکن مالی به طور کامل صحبت می‌کنیم.

شرایط اقامت استارتاپی کانادا

منبع: freelancinggig

مراحل اقامت در کانادا از طریق استارتاپ

برای دریافت اقامت کانادا از طریق استارتاپ، باید فرم‌های مورد نیاز را پر کنید و به همراه نتایج آزمون زبان خود ارائه دهید؛ علاوه بر این باید هزینه اپلیکیشن فی (Application Fee) را هم پرداخت کرده و فیش آن را ضمیمه پرونده کنید. آپلیکیشن فی هزینه ای است که برای بررسی مدارک پرداخت می‌کنید. اگر مدارک را به صورت کامل ارائه نکنید، درخواست شما ناقص تلقی می‌شود و سفارت، بدون پردازش آن را رد می‌کند؛ همچنین اگر در تهیه مدارک تقلب کرده باشید و اطلاعاتی را به دروغ داخل پرونده خود قرار دهید، درخواست شما با یکی از سه نتیجه زیر مواجه می‌شود.

 • درخواست رد می‌شود.
 • به‌عنوان فردی غیرقابل قبول شناخته می‌شوید.
 • به مدت پنج سال از ورود به کانادا محروم می‌شوید.

تکمیل فرم‌ها

فرم‌های زیر را باید برای خود و اعضای خانواده‌ تکمیل کنید. فرم‌ها را می‌توانید در سایت دولت کانادا مشاهده کنید.

 • IMM 0008
 • IMM 5669
 • IMM 5406
 • IMM 5562
 • IMM 5760
 • IMM 0008 SCHEDULE 13

تصویر مناسب

تصویر بایومتریک از شما و دیگر اعضای خانواده در سفارت گرفته می‌شود که فقط باید هزینه آن را پرداخت کنید.

پرداخت اپلیکیشن فی

بیشتر هزینه‌هایی که باید در مرحله اپلیکیشن فی بپردازید، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • هزینه‌های پردازش مدارک خود و خانواده‌
 • هزینه حق اقامت دائم (RPRF)
 • هزینه بایومتریک ( اثر انگشت و عکس دیجیتال)
 • هزینه‌های شخص ثالث

هزینه‌های اپلیکیشن فی باید به‌صورت آنلاین پرداخت شود؛ در بیشتر موارد، باید هزینه بایومتریک را هم هنگام ارسال درخواست بپردازید؛ در غیر این صورت ممکن است رسیدگی به پرونده شما با تاخیر انجام شود. هزینه بایومتریک شامل هزینه جمع‌آوری اثر انگشت و عکس دیجیتال است.

پس از پرداخت هزینه بایومتریک، نامه‌ای برای شما ارسال می‌شود که اطلاعات تکمیلی در آن ذکر می‌شود. هنگام ارائه مشخصات بایومتریک، باید این نامه را هم همراه خود داشته باشید. توجه کنید که عملیات بایومتریک باید حضوری انجام شود؛ از آن جا که سفارت کانادا در ایران تعطیل است، برای انجام این عملیات باید به یکی از کشورهای همسایه مانند ترکیه یا امارات بروید. در مورد هزینه‌های شخص ثالث هم ممکن است لازم باشد برای معاینات پزشکی، گواهی پلیس و تست زبان، هزینه‌ای بپردازید.

ارسال درخواست

هنگام ارسال درخواست دریافت اقامت کانادا از طریق استارتاپ، این نکته را مدنظر داشته باشید که درخواست شما و دیگر شرکایتان باید همزمان ارسال شود؛ تا زمانی که همه درخواست‌ها ارسال نشده باشند، پردازش پرونده شما شروع نمی‌شود؛ همچنین به یاد داشته باشید که هر شریک تجاری باید شخصا مدارک و درخواست خود را ارسال کند. قبل از ارسال درخواست هم مطمئن شوید که:

 • به همه پرسش‌ها پاسخ داده‌اید.
 • درخواست خود را به‌صورت الکترونیکی امضا کرده‌اید.
 • رسید هزینه پردازش خود را درج کرده‌اید.
 • تمام اسناد پشتیبانی را آپلود کرده‌اید (اگر درخواست شما ناقص باشد، از سوی سفارت رد می‌شوید).

مراحل اقامت استارتاپ کانادا

منبع: salesforce

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق استارتاپ

اگر تمام شرایط لازم برای اقامت استارتاپی کانادا را داشته باشید، باید علاوه بر ارسال درخواست خود، مدارک دیگری را هم آماده کنید. مهم‌ترین مدرک، نامه حمایتی است. نامه حمایتی که با عنوان LOS هم شناخته می‌شود، باید از طرف یکی از سه برنامه سرمایه‌گذاری کانادا، یعنی سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر، سرمایه‌گذاران انجل یا مراکز رشد کانادا (Incubators) صادر شده باشد.

مرحله بعدی، اثبات تمکن مالی است؛ تمکن مالی شما با توجه به تعداد اعضای خانواده‌تان مشخص می‌شود؛ اما به صورت کلی برابر با ۱۳ هزار و ۲۱۳ دلار کانادا برای سرمایه‌گذار اصلی و ۳ هزار و ۵۶۰ دلار کانادا به ازای هر نفر اضافه است. این مبلغ باید به مدت ۳۰ روز در یک حساب بانکی باشد؛ بعد از ۳۰ روز می‌توانید گواهی تمکن مالی را از بانک‌های معتبر ایرانی دریافت کنید؛ علاوه بر این گواهی، باید مدارک شناسایی ایرانی مانند شناسنامه و کارت ملی خود را آماده کنید؛ البته اگر با خانواده سفر می‌کنید، به سند ازدواج و همینطور مدارک مربوط به تولد فرزندان نیز نیاز خواهید داشت.

مدرک زبان نیز جزو موارد مهم به حساب می‌آید؛ برای دریافت این مدرک، باید بتوانید در آزمون‌های مربوطه، حداقل نمره لازم را کسب کنید. انگلیسی زبان بیشتر مردم کانادا است؛ اما زبان برخی از مناطق نیز، فرانسوی است. شما باید بتوانید در یکی از این دو زبان، حداقل نمره پنج را کسب کنید. آزمون‌های استاندارد و مورد قبول برای زبان انگلیسی، IELTS و CELPIP، و برای زبان فرانسوی TEF یا TCF است.

دیگر مدرک مورد نیاز برای دریافت اقامت کانادا از طریق استارتاپ، شامل پاسپورت معتبر با اعتبار کافی، گواهی عدم سوپیشینه، عکس پرسنلی پاسپورتی و دیگر مدارک مربوط به شروع استارتاپ شما است. با جمع‌آوری تمامی این مدارک و آماده‌سازی و ترجمه آن‌‌ها، آماده خواهید بود که در زمان مشخص شده به سفارت بروید.

پس مدارک لازم برای گرفتن اقامت کانادا از طریق استارتاپ عبارتند از

 • پاسپورت معتبر و با مدت زمان اعتبار کافی
 • پاسپورت معتبر و با مدت زمان اعتبار کافی
 • شناسنامه و سایر مدارک هویتی تمام متقاضیان
 • سند ازدواج برای متقاضیان متأهل
 • مدارک و مستندات نشان‌دهنده توانایی مالی (مثلاً برگه‌های سهام یا معرفی‌نامه بانکی)
 • تأییدیه سلامتی و مدارک مورد به وضعیت سلامت تمام متقاضیان (از جمله بیمه درمانی)
 • بیزینس پلن و شرح کامل ایده استارتاپی متقاضی به علاوه تمام ضمائم و مستندات پیوست آن
 • نامه حمایت اخذشده از صندوق سرمایه‌گذاری مورد تأیید
 • رسید پرداخت هزینه‌های مربوط به ثبت درخواست رسیدگی

مدارک مورد نیاز برای استارتاپ کانادا

منبع:‌ Medium

هزینه های اقامت استارتاپی کانادا

یکی دیگر از پرسش‌های رایج افراد متقاضی اقامت در کانادا از طریق استارتاپ، در ارتباط با هزینه این پلن است. برای رسیدن به اقامت در این روش، به چه میزان پول نیاز است؟ پیش از هر چیز باید بدانید که سرمایه مربوط به کسب‌وکار شما توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در کانادا تأمین می‌شود. این صندوق‌ها تحت شرایط خاصی عملاً با شما وارد شراکت می‌شوند. در مورد بحث توانمندی مالی نیز همانطور که در بخش پیشین گفته شد، به عنوان مثال برای یک خانواده چهار نفره شما تقریباً به ۲۵ هزار دلار سرمایه شخصی نیاز دارید. غیر از این مورد، سایر آیتم‌های هزینه اقامت از طریق استارتاپ در کانادا مربوط به خود فرآیند درخواست هستند. برای کسب اطلاع در مورد جزئیات دقیق هزینه‌ها حتماً با ما در ارتباط باشید.

افرادی که ایده‌های جدید و نو دارند، برای دریافت اقامت کانادا به شیوه استارتاپی عمل می‌کنند. دولت کانادا با توجه به این ایده‌ها و بررسی این موارد، گزینه‌های خوب را جدا می‌کند و مورد حمایت خود قرار می‌دهد. با وجود این، همچنان برخی هزینه‌ها بر عهده شخص متقاضی است و شخص باید خود را برای پرداخت آن آماده کند.

این هزینه‌ها به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند، یک دسته هزینه‌های مربوط به زندگی شما در کانادا است که با ارائه گواهی تمکن مالی، می‌توانید آن را اثبات کنید؛ دسته دیگر، هزینه‌های مربوط به بررسی پرونده و صدور ویزا و دریافت اقامت است؛ این هزینه را باید به اداره مهاجرت کشور کانادا پرداخت کنید. در ادامه جدول مهمترین هزینه‌های لازم برای دریافت اقامت استارتاپی کانادا را مشاهده می‌کنید.

هزینه های لازم برای اقامت استارتاپی در کاناداقیمت
هزینه ثبت درخواست پلن۸۵ دلار به ازای یک نفر و حداکثر ۱۷۰ دلار برای یک خانواده
هزینه درخواست اقامت دائم۲۱۴۰ دلار
هزینه آزمایشات بیومتریک (انگشت‌نگاری)۹۰ دلار
هزینه درخواست مجوز کار۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار
ویزای همسر۳۶۵ دلار
ویزای فرزند۲۳۰ دلار
هزینه شرکت در کلاس‌های منتورشیپ (اجباری)متغیر

برای شرکت در دوره‌های آموزشی و ارتباط با مربی سرمایه‌گذاری (کلاس‌های منتورشیپ) خود، باید هزینه‌ای جداگانه پرداخت کنید که مبلغ آن به تعداد نفرات دوره و شرایطی دیگر بستگی دارد.

مبلغ مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی،‌ با توجه به تعداد افراد خانواده شما تعیین می‌شود. می‌توانید این مبلغ را در حساب بانکی خود نگهداری کنید یا انواع حواله و سهام و اوراق قرضه تهیه کنید و در زمان مورد نیاز، نامه تمکن مالی را از بانک دریافت کنید و به سفارت ارائه دهید. در جدول زیر، هزینه‌های مربوط به اثبات تمکن مالی، درج شده است.

تعداد نفرات خانوادهمیزان تمکن مالی به دلار کانادا
۱ نفر۱۳،۲۱۳ دلار
۲ نفر۱۶،۴۴۹ دلار
۳ نفر۲۰،۲۲۲ دلار
۴ نفر۲۴،۵۵۳ دلار
۵ نفر۲۷،۸۴۷ دلار
۶ نفر۳۱،۴۰۷ دلار
۷ نفر۳۴،۹۶۷ دلار

هزینه های اقامت استارتاپی کانادا

منبع: Startup Canada

هزینه مجوز کار استارتاپی کانادا

با پرداخت هزینه‌هایی که بالاتر اعلام شد، پروسه دریافت اقامت استارتاپی کانادا آغاز می‌شود. در این بین برخی افراد می‌خواهند زودتر به کانادا بروند و بیزنس استارتاپی خود را راه‌اندازی کنند. برای گرفتن مجوز ورک پرمیت یا همان Work Permit باید علاوه بر مدارک لازم، هزینه زندگی در کانادا را هم همراه خود داشته باشید؛ همینطور هزینه‌های مربوط به مجوز را پرداخت کنید. جدول زیر هزینه‌های مربوط به اثبات تمکن مالی افراد را در یک بازه زمانی یک ساله، نشان می‌دهد.

تعداد نفرات خانوادهمیزان تمکن مالی به دلار کانادا
۱ نفر۲۵،۳۳۸
۲ نفر۳۱،۵۴۴
۳ نفر۳۸،۷۸۰
۴ نفر۴۷،۰۸۴
۵ نفر
۵۳،۴۰۲

شما به عنوان متقاضی اصلی برای دریافت ورک پرمیت، باید مبلغ ۱،۳۲۵ دلار کانادا پرداخت کنید؛ در صورت نیاز به مجوز کار همسر نیز باید ۲۲۵ دلار اضافه‌تر پرداخت کنید؛ همچنین برای دریافت ویزای فرزندان، باید به ازای هر فرزند، ۱۰۰ دلار کانادا بپردازید.

فرم مشاوره اقامت استارتاپی کانادا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند
اقامت استارتاپی کشورها

اقامت استارتاپی کشورها

جمع‌بندی و سوالات متداول

مهاجرت استارتاپی کانادا مناسب چه کسانی است؟

مهاجرت استارتاپی کانادا مناسب افرادی است که یک ایده نوآورانه دارند و می‌توانند در صورت پیدا کردن سرمایه‌گذار، آن را در کشور کانادا راه‌اندازی کنند.

حداقل مدرک زبان برای مهاجرت استارتاپی کانادا چیست؟

باید بتوانید در یکی از آزمون‌های استاندارد زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی حداقل نمره ۵ را کسب کنید. برای زبان انگلیسی آزمون‌های IELTS و CELPIP و برای زبان فرانسوی آزمون‌های TEF و TCF مورد تأیید کشور کانادا است.

آیا امکان گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق استارتاپ وجود دارد؟

بله. یکی از راه‌های دریافت اقامت دائم کانادا یا همان Permanent Residence از طریق ایجاد استارتاپ در این کشور است. 

اخذ اقامت کانادا از طریق استارتاپ چقدر طول می‌کشد؟

اخذ اقامت کانادا از طریق استارتاپ باتوجه‌به پرونده شما و زمانی که درخواست را ارائه می‌دهید، متفاوت است. بعضی مدت آن را بین ۱۲ تا ۱۶ ماه و بعضی دیگر تا دو سال تخمین می‌زنند.