سوالی که برای بسیاری از متقاضیان ورود به کانادا مطرح می‌شود این است که چگونه برای شهروندی کانادا اقدام کنند. برای ارسال درخواست تابعیت کانادا باید شرایط خاصی داشته باشید که این موارد شامل داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی، داشتن اقامت دائم، پرداخت مالیات به مدت سه سال در پنج سال گذشته و زندگی به عنوان یک مقیم دائم به مدت حداقل ۱۰۹۵ روز قبل از ارسال درخواست تابعیت در کانادا است. برای اینکه به طور دقیق و جامع از شرایط تابعیت و شهروندی در کانادا مطلع شوید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

تابعیت و شهروندی کانادا
پرچم کانادا
مشاوره رایگان

تابعیت و شهروندی کانادا

تابعیت و شهروندی کانادا

کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است که محبوبیت زیادی بین مهاجران دارد. بسیاری از افراد در جهان به دنبال بهره‌ بردن از شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در کانادا هستند؛ به همین منظور در تلاشند تا حق تابعیت و شهروندی کانادا را دریافت کنند.

در صورت اخذ تابعیت کانادا، دولت این کشور همانند یک شهروند اصیل کانادایی با شما برخورد خواهد کرد. به گونه‌ای که شما تمامی حقوق یک شهروند کانادایی مثل حق بیمه، حق تحصیل رایگان، حق کار، حق رانندگی، حق رای را بدست خواهید آورد. در این شرایط شما تحت قوانین قضایی و اجتماعی کانادا قرارمی‌گیرید و در صورت زیر پا گذاشتن قوانین این کشور همانند یک شهروند کانادایی با شما برخورد خواهد شد.

علاوه بر این شما موفق به اخذ پاسپورت کانادایی می‌شوید؛ به گونه‌ای که قادر خواهید بود بدون نیاز به ویزا به ۱۱۵ کشور دنیا سفر کنید.اما چگونه شهروند کانادا شویم؟ برای این کار هفت راه وجود دارد که در ادامه درباره هر کدام صحبت خواهیم کرد. اما پیش از هر چیزی باید فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا را بدانید.

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا

منظور از تابعیت یا شهروندی وجود یک رابطه سیاسی قوی، معنوی و حقوقی بین هر شخص با یک دولت است. اگر بخواهیم از بعد روابط بین‌الملل به موضوع تابعیت نگاه کنیم، اغلب نظریه‌ها و توضیحات به وجود یک رابطه سیاسی بین شخص و دولت اشاره می‌کنند؛ به این معنی که فرد تبعه از همه جهت تحت حمایت دولت است و اگر خطری از سوی عوامل خارجی متوجه وی شود، دولت وظیفه دارد از او حفاظت معنوی کند.

به طور مثال، یک تبعه ایرانی چه در ایران سکونت داشته باشد چه در خارج از کشور، به عنوان یک شهروند ایرانی محسوب می‌شود و تحت تکلف دولت خود قرار می‌گیرد. حال اگر در خارج از کشور مورد تهاجم یا بی احترامی دولت ثالث قرار گیرد، می‌تواند از دیوان عالی بین‌المللی شکایت و حمایت دولت خود را پشت خود ببیند.

اما در رابطه با تفاوت اقامت دائم با تابعیت یا شهروندی باید بگوییم که شخص تبعه می‌تواند اقامت دائم آن کشور را نیز داشته باشد، اما شخص مقیم لزوما نمی‌تواند به تابعیت یا شهروندی کشوری برسد. در واقع شخص مقیم برای اخذ تابعیت باید در آزمون شهروندی شرکت کند و تمامی شروط حضور یا سایر قوانین برای حفظ اقامت دائم را رعایت کند.

برجسته‌ترین فرقی که اقامت دائم با تابعیت دارد این است که فرد تبعه هر بار که بخواهد می‌تواند برای مدت نامعلومی از کشور خارج شود و بدون هیچ مشکلی بازگردد؛ این در حالی است که افراد مقیم باید حداقل ۶ ماه در سال را در کشور کانادا حضور داشته باشند و در سمت‌های دولتی رده بالا نیز اجازه کار کردن ندارند.

منظور از داشتن اقامت دائم (PR) چیست؟

شما به عنوان یک مقیم دائم، می‌توانید همانند یک شهروند کانادایی به سفرهای خارجی بروید. با این حال، برای حفظ وضعیت خود به عنوان یک مقیم دائم، باید تعهدات اقامتی خاصی را رعایت کنید.

برای انجام این تعهدات اقامتی، باید حداقل ۷۳۰ روز (دو سال) در هر دوره پنج ساله در کانادا حضور فیزیکی داشته باشید. دوره پنج ساله به صورت چرخشی ارزیابی می‌شود. اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) به سابقه حضور شما در پنج سال گذشته در کانادا نگاه می‌کند.

این بدان معناست که شما می‌توانید در یک دوره پنج ساله در مجموع حداکثر سه سال را در خارج از کانادا سپری کنید. با این حال، اگر از مدت اقامت شما کمتر از پنج سال می‌گذرد و تصمیم به ترک کشور برای مدت طولانی دارید، باید به IRCC ثابت کنید که می‌توانید شرایط اقامت خود را برآورده کنید.

اگر مدت زمان زیادی از خروج شما از کانادا می‌گذرد، می‌توانید روزهای اقامت را به روش زیر سپری کنید.

شرایط سپری کردن روزهای اقامت در مدت زمان خروج خود از کانادا

 • سفر با یک همسر کانادایی یا شریک زندگی مشترک، یا به همراه داشتن یک کودک زیر ۱۹ سال همراه والدین.
 • استخدام بودن در یک کسب و کار کانادایی به صورت تمام وقت، به طوری که مجبور شده باشید برای ماموریت به خارج از کانادا سفر کنید.
 • داشتن همسر، شریک زندگی مشترک یا فرزند مقیم دائمی که خارج از کانادا است و به صورت تمام وقت در یک تجارت کانادایی یا خدمات عمومی کانادا مشغول به کار است

در چه صورتی از کانادا اخراج می‌شویم؟

 • اگر شما در کانادا هستید و افسر مهاجرت تشخیص دهد که به تعهدات اقامت خود عمل نکرده‌اید، ممکن است دستور خروج را صادر و شما را ملزم به ترک کانادا کند.
 • اگر خارج از کانادا هستید و به تعهدات اقامت خود عمل نمی‌کنید، افسران مهاجرت در خارج از کشور ممکن است کتباً به شما اطلاع دهند که وضعیت اقامت دائم خود را از دست داده‌اید.
 • اگر وضعیت اقامت دائم خود را از دست دادید، می‌توانید ظرف ۶۰ روز پس از دریافت نامه اخراج، درخواست تجدید نظر کنید. در صورت درخواست تجدیدنظر، افسر ممکن است دلایل بشردوستانه و دلسوزانه را قبل از تصمیم‌گیری نهایی در مورد وضعیت اقامت دائم شما در نظر بگیرد.

اگر فکر می‌کنید که برای مدت زمیان زیادی در خارج از کشور خواهید بود، بسیار مهم است که این وضعیت را با اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) در میان بگذارید و به آن‌ها اطلاع دهید که به زودی به خاک کانادا باز خواهید گشت.

اگر قصد ارسال درخواست برای شهروندی کانادا را دارید زمان صرف شده در خارج از کانادا نمی‌تواند در شرایط اقامت شهروندی محاسبه شود. بنابراین، شما باید حداقل ۳ سال از ۵ سال گذشته (۱۰۹۵ روز) را در کانادا به عنوان مقیم قانونی کانادا به صورت فیزیکی بگذرانید تا واجد شرایط درخواست شهروندی شوید.

شرایط اخذ شهروندی کانادا

اگر مدرک قابل قبولی مبنی بر داشتن دانش کافی از زبان انگلیسی یا فرانسوی ارسال نکنید، IRCC درخواست شما را رد خواهد کرد.

اگر عضو نیروهای مسلح کانادا هستید یا بوده‌اید، ممکن است سریع‌تر از بقیه روند اخذ تابعیت را بگذرانید.

شما می‌توانید از روزشمار اقامت استفاده کنید تا بفهمید که آیا به اندازه کافی به عنوان یک شهروند مقیم خارجی در کانادا بوده‌اید تا درخواست شهروندی ارسال کنید یا خیر. اگر مدت زیادی در کانادا نبوده‌اید، روزشمار به شما خواهد گفت که چه زمانی واجد شرایط درخواست خواهید بود.

اگر یکی از والدین شما در زمان تولد شما شهروند کانادا بوده است، بسته به زمان تولد، ممکن است قبلاً شهروند کانادا شده باشید. برای اینکه به عنوان یک شهروند کانادا شناخته شوید، باید برای اثبات شهروندی خود درخواست دهید.

اگر اخیرا در زندان بوده‌اید یا هم اکنون در زندان هستید، در حال آزادی موقت یا آزادی مشروط هستید، و یا اینکه تحت پیگرد قانونی قرار دارید، نمی‌توانید شهروند کانادا شوید. همچنین اگر بنا به دلایلی حکم اخراج شما از کانادا صادر شده است نیز نمی‌توانید درخواست شهروندی دهید.

مراحل اخذ شهروندی کانادا

مراحل اخذ شهروندی کانادا

 • مرحله ۱: واجد شرایط بودن

  همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، شخصی که درخواست شهروندی کانادا را دارد باید اقامت دائم این کشور را داشته باشد و در ۵ سال گذشته حداقل ۱۰۹۵ روز در این کشور حضور فیزیکی داشته باشد. همچنین باید به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشد و فاقد هر گونه سوء پیشیه کیفری باشد.

 • مرحله ۲: مدت زمان حضور در کشور کانادا

  قبل از ارسال درخواست، شما باید حداقل ۱۰۹۵ روز حضور فیزیکی در کانادا داشته باشید. برای محاسبه دقیق مدت زمان حضور شما در کشور کانادا می‌توانید از ابزارهای روزشمار در سایت اداره مهاجرت کانادا استفاده کنید.

 • مرحله ۳: ضمیمه مدارک مورد نیاز به پرونده

  در این مرحله باید مدارک مورد نیاز اعم از کارت اقامت دائم، پاسپورت، کارت سلامت پزشکی، گواهینامه رانندگی، عکس استاندارد، مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی، کارت بیمه درمانی، فیش پرداخت هزینه‌های پردازش درخواست شهروندی و… را گردآوری کنید.

 • مرحله ۴: تکمیل فرم‌های درخواست

  در این مرحله باید فرم‌های درخواست شهروندی کانادا را از داخل سایت اداره مهاجرت دانلود کردن و به سوالات به صورت دقیق پاسخ دهید.

 • مرحله ۵: پرداخت هزینه‌های مربوط به پردازش پرونده شهروندی کانادا

  هزینه‌های پردازش درخواست شهروندی برای افراد بالای ۱۸ سال ۶۳۰ دلار کانادا و برای افراد زیر ۱۸ سال ۱۰۰ دلار کانادا است که باید قبل از ارسال درخواست پرداخت شوند.

 • مرحله ۶: ارسال درخواست

  در این مرحله باید تمامی مدارک را دوباره بررسی کنید تا چیزی از قلم نیفتاده باشد، سپس درخواست خود و خانواده را ارسال کنید.

 • مرحله ۷: آمادگی برای آزمون

  افراد متقاضی که سن آن‌ها بین ۱۸ تا ۵۴ سال است باید در آزمون شهروندی کشور کانادا شرکت کنند.

 • مرحله ۸: انتظار برای اعلام نتایج

  نتایج معمولا چهار الی هشت هفته پس از شرکت در آزمون اعلام می‌شوند.

 • مرحله ۹: مراجعه به مراسم شهروندی و ادای سوگند

  پس از قبولی در آزمون شهروندی باید مراتب را برای ادای سوگند و شرکت در مراسم در کلیسا ادا کنید.

مدارک لازم جهت اخذ شهروندی کانادا

 • کلیه مدارک مهاجرتی و مدارک شناسایی عکس‌دار
 • گذرنامه معتبر
 • عکس پرسنلی با امضای متقاضی در پشت آن
 • فیش‌های واریزی هزینه‌ها
 • چک ‌لیست و فرم‌های مربوطه پرشده
 • مدارک مربوط به اقامت دائم کانادا (کارت اقامت دائم کانادا)
 • مدارک و گواهی‌های مربوط به آزمون زبان

آزمون شهروندی کانادا چیست

آزمون شهروندی کانادا چیست

برای شهروند شدن در این کشور باید در آزمون شهروندی کانادا شرکت کنید. شما باید به سوالاتی در مورد تاریخ، جغرافیا، سیستم سیاسی، نمادهای ملی، هویت و ارزش‌های کانادایی و حقوق و مسئولیت‌های شهروندی پاسخ دهید.

تنها راهنمای رسمی مطالعه برای آزمون شهروندی، راهنمای Discover Canada است که حقوق و مسئولیت‌های شهروندی بدون هیچ هزینه‌ای از طریق اداره مهاجرت و شهروندی کانادا در دسترس متقاضیان است. اگر اقدام به مطالعه سایر منابع بکنید، اداره مهاجرت کانادا هیچ مسئولیتی در قبال مردود شدن شما به عهده نمی‌گیرد. شما باید یک نسخه کپی شده از Discover Canada که توسط اداره شهروندی و مهاجرت کانادا به شما ارائه شده است را مطالعه کنید. تفاوت‌های بسیار کمی بین نسخه‌های چاپی، صوتی و الکترونیکی Discover Canada وجود دارد. با این حال، این تفاوت‌ها بر توانایی شما برای آماده شدن برای آزمون شهروندی تأثیر نمی‌گذارد.

نحوه شرکت در کلاس‌ های آزمون شهروندی

برای آمادگی در آزمون می‌توانید در کلاس شهروندی شرکت کنید. این کلاس‌ها توسط برنامه‌های انگلیسی به‌عنوان زبان دوم (ESL) در مراکز اجتماعی یا آژانس‌های اسکان برای آماده شدن در آزمون ارائه می‌شوند.

لیست این مراکز به شرح زیر است:

 • انجمن خدمات اجتماعی بین فرهنگی؛ شعبه مرکز پیل
 • سازمان حمایت از زنان افغانستان؛ واقع در در میسیساگا
 • مرکز خدمات جامعه صنعتی؛ واقع در میسیساگا و برامپتون
 • هیئت مدرسه کاتولیک ناحیه دافرین پیل؛ واقع در میسیساگا و برامپتون
 • مرکز دیکسی بلور

در صورتی که می‌خواهید به تنهایی مطالعه کنید، Citizenship Counts و Citizenshipsupport.ca وب سایت‌های خوبی هستند که به شما کمک می‌کنند برای آزمون شهروندی آماده شوید. علاوه بر این، می‌توانید برای دسترسی به منابع ازمون شهروندی کانادا از جمله آزمون عملی، آزمون زبان و راهنمای مطالعه شهروندی، وب‌سایت کتابخانه Mississauga را بررسی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ازمون شهروندی کانادا، به بروشور نحوه تبدیل شدن به یک شهروند کانادایی - IRCC مراجعه کنید که فرآیند درخواست شهروندی و شرایط واجد شرایط بودن را توضیح می‌دهد.

سوالات آزمون شهروندی کانادا

سوالات آزمون شهروندی کانادا شامل سوالاتی در حوزه تاریخ، جغرافیا، سیستم سیاسی، نمادهای ملی، هویت و ارزش‌های کانادایی و حقوق و مسئولیت‌های شهروندی است. فهرست زیر تمام سرفصل‌هایی را نشان می‌دهد که متقاضیان باید آن‌ها را به دقت مطالعه کنند:

 • حقوق و مسئولیت‌های شهروندی
 • ما کانادایی‌ها چه کسانی هستیم
 • تاریخ کانادا
 • کانادای مدرن
 • چگونه مردم کانادا بر خود حکومت می‌کنند (اشاره به مردم سالاری در کانادا)
 • انتخابات فدرال
 • نظام قضایی
 • نمادهای کانادایی
 • اقتصاد کانادا
 • مناطق جغرافیایی کانادا
 • سوالات مطالعات اجتماعی

آشنایی با چند مورد از نمونه سوالات:

۱. سه مسئولیت شهروندی در کانادا را نام ببرید؟

وفادار بودن به کانادا، بازیافت روزنامه‌ها، خدمت در نیروی دریایی، ارتش یا نیروی هوایی.

اطاعت از قانون، مسئولیت خود و خانواده خود، عضویت در هیئت منصفه.

یادگیری هر دو زبان رسمی، شرکت در انتخابات، عضویت در اتحادیه.

خرید محصولات کانادایی، داشتن کسب و کار شخصی، صرفه‌جویی در مصرف آب.

۲. منظور از ذکر روز خشخاش چیست؟

به یاد پادشاه خود، ملکه الیزابت دوم.

برای تجلیل از کنفدراسیون.

برای ادای احترام به نخست وزیرانی که مرده‌اند.

به یاد فداکاری کانادایی‌هایی که تا به امروز در جنگ‌ها خدمت کرده یا جان خود را از دست داده‌اند.

۳. نمایندگان مجلس چگونه انتخاب می شوند؟

آن‌ها توسط سازمان ملل منصوب می‌شوند.

آنها توسط نخست وزیران استان انتخاب می‌شوند.

آن‌ها توسط رای دهندگان در حوزه انتخابیه محلی خود انتخاب می‌شوند.

آن‌ها توسط مالکان و روسای پلیس انتخاب می‌شوند.

مدرک زبان لازم برای شهروندی کانادا

اگر در تاریخ امضای درخواست خود بین ۱۸ تا ۵۴ سال دارید، باید معیارهای زبان کانادایی سطح چهار (CLB ۴) یا بالاتر را در صحبت کردن و شنیدن داشته باشید.

آزمون‌های محبوب زبان انگلیسی برای متقاضیان شهروندی در کانادا:

 • آزمون زبان انگلیسی آیلتس (IELTS)
 • آزمون زبان انگلیسی آکادمیک کانادایی (CAEL)
 • آزمون پیرسون انگلیسی (PTE) - آکادمیک
 • آزمون انگلیسی Duolingo
 • آزمون انگلیسی ارزیابی کمبریج

۱. آزمون زبان انگلیسی (IELTS)

آزمون آیلتس آکادمیک یکی از محبوب‌ترین آزمون‌هایی است که توسط متقاضیان جهت اخذ تابعیت کانادایی انتخاب می‌شود. شما می‌توانید با شرکت در آزمون آیلتس یکی از قدم‌های مهم برای اخذ شهروندی کانادا را بردارید. برای شرکت در آزمون، بدیهی است که باید در یکی از مراکز رسمی و تعیین شده از سوی دولت کانادا حضور یابید. در غیر این صورت ممکن است، ماموران اداره مهاجرت نمرات کسب شده شما را رسمی یا استاندارد تلقی نکنند. هزینه شرکت در آزمون‌های آیلتس بین ۲۴۵ تا ۲۵۰ دلار متغیر است.

۲. آزمون زبان انگلیسی آکادمیک کانادایی (CAEL)

آزمون‌های CAEL یکی دیگر از آزمون‌های مورد تایید اداره مهاجرت کانادا برای صدور مجوز شهروندی شماست. برای شرکت در آزمون به یک پاسپورت معتبر نیاز دارید. هزینه نیز حدود ۲۸۰ دلار کانادا است. نتایج آزمون ظرف هشت روز کاری اعلام می‌شود.

۳. آزمون پیرسون انگلیسی (PTE)

آزمون PTE در حال حاضر به عنوان یکی از آزمون‌های معتبر برای اخذ شهروندی کاناد است. این آزمون‌ها با استفاده از یک الگوریتم کامپیوتری برگزار شده و فرایند نمره‌دهی به صورت سیستمی خواهد بود. نتایج آزمون نیز معمولاً ظرف ۴۸ ساعت اعلام می‌شود. هزینه شرکت در آزمون PTE حدود ۳۰۰ دلار کانادا است.

۴. آزمون انگلیسی Duolingo

آزمون انگلیسی Duolingo که تنها به صورت آنلاین برگزار می‌شود به عنوان چهارمین آزمون معتبر برای اخذ شهروندی کانادا محسوب می‌شود. هزینه شرکت در آزمون انگلیسی Duolingo تنها ۴۹ دلار است.

۵. آزمون انگلیسی ارزیابی کمبریج

آزمون زبان انگلیسی Cambridge Assessment یکی از محبوب‌ترین آزمون‌های تایید شده از سوی اداره مهاجرت کانادا است که دوره‌های آن به صورت حضوری برگزار می‌شود. هزینه شرکت در آزمون‌های کمبریج بین ۲۰۴ تا ۲۴۰ دلار کانادا خواهد بود.

هزینه شهروندی کانادا

هزینه شهروندی کانادا به شرح زیر است:

آیتم‌های مربوط به شهروندی کاناداهزینه به دلار کانادا
بزرگسالان (۱۸ و بالاتر)هزینه پروسه ۵۳۰ دلار و حق شهروندی ۱۰۰ دلار
نوجوانان (زیر ۱۸ سال)هزینه پروسه ۱۰۰ دلار
افراد بالغ بدون تابعیت (۱۸ و بالاتر) که از والدینی کانادایی متولد شده استحق شهروندی ۱۰۰ دلار
هزینه مربوط به گواهی شهروندی (اثبات شهروندی)۷۵ دلار
هزینه جستجوی سابقه شهروندی۷۵ دلار
هزینه لغو تابعیت۱۰۰ دلار
هزینه از سرگیری و تمدید حق شهروندی (۱۸ به بالا)۵۳۰ دلار
هزینه از سرگیری و تمدید حق شهروندی (زیر ۱۸ سال)۱۰۰ دلار
برخوردار شدن از حق شهروندی۱۰۰ دلار

روش‌ های اخذ تابعیت کانادا

هر کشوری برای صدور تابعیت به شهروندان خارجی قوانینی را وضع کرده که کانادا نیز جزو یکی از آن‌ها به شمار می‌رود. با این حال، دولت کانادا برای رشد جمعیت خود و همچنین بهره‌مند شدن از استعدادهای بین‌المللی سعی داشته روش‌های آسان‌تری را نسبت به سایر کشورها در نظر بگیرد. در ادامه بهترین و در عین حال ساده‌ترین روش‌های اخذ تابعیت کانادا را به شما معرفی می‌کنیم:

تابعیت کانادا با سرمایه گذاری

تابعیت کانادا با سرمایه گذاری

اولین و بهترین روش برای اخذ تابعیت کانادا، روش سرمایه گذاری است که به خرید تابعیت کانادا نیز شهرت دارد. شهروندی از طریق سرمایه گذاری یک برنامه منحصر به فرد است که به شما امکان می‌دهد در صورت سرمایه گذاری در اقتصاد کشور ثالث، پاسپورت و شهروندی آن را به طور خاص دریافت کنید. شهروندی از طریق سرمایه گذاری در چند سال گذشته در بین افراد ثروتمند محبوبیت خاصی پیدا کرده و همچنان نیز به محبوبیت آن در حال اضافه شدن است.

اما، برای درخواست شهروندی کانادا، سرمایه‌گذار باید مبلغ یک میلیون و دویست هزار دلار کانادا (۹۴۵ هزار دلار) با بهره صفر به مدت پنج سال در این کشور سرمایه‌گذاری کند. برای این کار نیازی به راه‌اندازی کسب و کار نیست.

مزایای تابعیت کانادا با سرمایه گذاری

 • تحصیلات رایگان

  وضعیت شهروندی به طور خودکار شما را به عنوان یک دانشجوی داخلی واجد شرایط می‌کند. شما امکان دسترسی به کالج‌ها و دانشگاه‌های سطح جهانی کانادایی را با شهریه بسیار کمتر دارید.

 • اعطای شهروندی به خانواده

  برنامه‌های شهروندی در کانادا از طریق سرمایه گذاری به اعضای خانواده متقاضی اصلی اجازه می‌دهد تا شهروند کانادا شوند. این یک فرصت عالی برای بهبود سبک زندگی اعضای خانواده است؛ به طوری که آن‌ها را از تمامی خدمات رفاهی نظیر تحصیل، بیمه، امکان اشتغال و... بهره‌مند می‌سازد.

 • سفر بدون ویزا

  گذرنامه کانادا که پس از صدور حق شهروندی به فرد متقاضی اعطا می‌شود، امکان سفر بدون ویزا به بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای منطقه شنگن را فراهم می‌کند. سفر با پاسپورت کانادا به ۱۴۰ کشور موجود در جهان امکان‌پذیر است.

 • ایمنی و امنیت

  از آغاز قرن بیست و یکم، بسیاری از کشورهای جهان دچار آشفتگی و ناآرامی سیاسی شده‌اند که اغلب با اقدامات نظامی و تصرف اموال همراه بوده است. اما کانادا با توجه به روابط سیاسی قوی با تمامی کشورهای دنیا، زندگی امن و بدون دغدغه‌ای را برای شهروندان خود فراهم کرده است. به طوری که می‌توانید مطمئن باشید که هیچ چیز زندگی شما و خانواده شما را به خطر نمی‌اندازد.

 • کسب و کار

  با اخذ تابعیت خود از طریق سرمایه گذاری در کانادا، نه تنها پاسپورت دوم دریافت می‌کنید، بلکه صاحب یک کسب و کار/ ملک می‌شوید. این امر فرصت‌های تجاری جدیدی را برای شما باز می‌کند.

تابعیت کانادا از طریق تولد فرزند

امروزه کانادا یکی از معدود کشورهای توسعه‌یافته در جهان است که به کودکان متولد شده در این سرزمین شهروندی بدون قید و شرط می‌دهد. کانادا و ایالات متحده تنها کشورهای گروه هفت هستند که از قانون خاک برای اعطای تابعیت استفاده می‌کنند. بنابراین اگر کودکی در کانادا متولد شود تابعیت کانادا را دریافت می‌کند. حتی در شرایطی که فرزندی از والدینی متولد می‌شود که شهروند کانادا نیستند، کودک به طور خودکار شهروند کانادا می‌شود. از همین رو، بسیاری از افراد غیر مقیم کانادا برای زایمان به کانادا سفر می‌کنند.

حقوق و امتیازات تولد کودک در کانادا

 • حق اقامت در کانادا یا سفر به کانادا در هر زمان دلخواه بدون ویزا.
 • توانایی دریافت و برخورداری از مزایایی مانند تحصیل رایگان و مزایای اجتماعی.

البته در این قانون تبصره‌هایی به شرح زیر وجود دارد:

 • والدین یک فرزند متولد شده در کانادا هیچ مزیت خاصی برای اخذ اقامت دائم کانادا نخواهند داشت.
 • اگر یکی از والدین فرزند متولد شده در کانادا تصمیم بگیرد که با کودک در این کشور بماند، ویزا اقامت موقت مانند ویزیتوری، دانشجویی یا کارگری خواهد داشت، مشروط بر اینکه واجد شرایط دریافت آن باشد.
 • اکثر والدین کودکانی که در کانادا متولد می‌شوند همراه با نوزادان خود به کشور خود باز می‌گردند، زیرا می‌دانند زمانی که کودک بزرگ شد و به سن قانونی رسید، می‌تواند برای زندگی، تحصیل یا کار به کانادا برگردد و آینده خود را در کانادا بسازد. بنابراین، آن‌ها شهروندان کانادایی محسوب می‌شوند و در هر مرحله از زندگی خود می‌توانند به کانادا مهاجرت کنند و زندگی بهتری داشته باشند.
 • توریسم تولد در کانادا در کانادا غیرقانونی نیست. هیچ داده رسمی فدرال در مورد گردشگری تولد وجود ندارد.

تابعیت کانادا با خرید ملک

برای خرید و مالکیت ملک در کانادا هیچ نیازی به اقامت یا شهروندی وجود ندارد. از این رو، شما می‌توانید اقامت کانادا را به صورت موقت دریافت کنید، اما اگر می‌خواهید اقامت طولانی مدت داشته باشید یا مقیم دائم شوید، باید شرایط مهاجرت را رعایت کنید. افراد غیر مقیم همچنین می‌توانند ملک اجاره‌ای در کانادا داشته باشند، اما باید اظهارنامه مالیاتی سالانه را به آژانس درآمد کانادا (CRA) ارسال کنند. خرید ملک در کانادا زیرمجموعه سرمایه گذاری در این کشور محسوب می‌شود. بنابراین، برای دریافت شهروندی باید همان مبلغ ذکر شده برای سرمایه گذاری پرداخت شود.

تابعیت کانادا از طریق تحصیل

دانشجویان بین‌المللی که در کانادا تحصیل می‌کنند، مشروط بر اینکه شرایط برنامه مهاجرتی کانادا را داشته باشند، می‌توانند در حین تحصیل در کانادا یا پس از اتمام تحصیلات خود برای اقامت دائم کانادا یا شهروندی درخواست دهند. درخواست برای مجوز تحصیل کانادا و وضعیت اقامت دائم و شهروندی به طور همزمان به عنوان "نیت دوگانه" نامیده می‌شود و چنین روشی توسط قانون مهاجرت کانادا رایج و پذیرفته شده است.

تغییرات اخیر در الزامات شهروندی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی نیز به نفع آن‌ها تمام شده است، زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد تا زمان تحصیل سپری شده در کانادا را برای درخواست شهروندی محاسبه کنند. دارندگان مجوز تحصیل می‌توانند برای هر روز کاملی که در کانادا سپری می‌کنند (حداکثر تا یک سال)، نیم روز حساب کنند. در این اصلاحیه، نیاز کلی حضور فیزیکی از چهار سال در شش سال به سه سال در پنج سال کاهش می‌یابد و به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا تنها دو سال پس از اقامت دائم، شهروند کانادا شوند.

تابعیت کانادا از طریق ازدواج

متاسفانه ازدواج با یک شهروند کانادایی به شما تابعیت کانادایی نمی‌دهد. اگر می‌خواهید شهروند کانادا شوید، باید مراحل مشابهی را مانند دیگران طی کنید. از این رو، روند خاصی برای همسران شهروندان کانادایی وجود ندارد و آن‌ها نیز به مانند سایر متقاضیان باید قوانین و شرایط را بپذیرند.

حقوق شهروندی در کانادا

اگر شهروند کانادا هستید، حقوق شما شامل موارد زیر است:

 • حقوق دموکراتیک (به عنوان مثال، حق رای)
 • حقوق زبان
 • حقوق برابری
 • حقوق قانونی
 • حقوق تحرک
 • آزادی مذهب
 • آزادی بیان
 • آزادی تجمع و تشکل
 • امکان کسب مشاغل مهم سیاسی و مدیریتی
 • حق مشارکت در امور سیاسی
 • حق دریافت تابعیت مضاعف
 • حق دریافت شهروندی برای فرزندان
 • حق دریافت پاسپورت کانادا
 • شهروندان همچنین حق دارند برای پاسپورت کانادایی درخواست دهند. پاسپورت کانادایی به شما این امکان را می‌دهد که پس از سفر یا زندگی در خارج از کشور در هر زمانی که بخواهید به کانادا بازگردید.
 • آیا من به عنوان یک شهروند مسئولیتی دارم؟
 • به عنوان یک شهروند کانادایی، شما وظایف زیر را بر عهده دارید:
 • باید به حقوق و آزادی‌های دیگران احترام بگذارید
 • اطاعت از قوانین کانادا
 • در روند اجرای دموکراتیک مشارکت فعال داشته باشید
 • احترام به ۲ زبان رسمی کانادا و میراث چندفرهنگی

مزایای شهروندی کانادا

مزایای شهروندی کانادا

تبدیل شدن به یک شهروند کانادایی با مزایایی همراه است که برای ساکنین دائمی در دسترس نیست.

مزایای شهروندی کانادا عبارتند از:

 • شهروندان کانادایی واجد شرایط مشاغل بیشتر هستند
 • شهروندان کانادایی می‌توانند در طیف وسیعی از مشاغل دولتی و غیر دولتی مشغول به کار شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند در مشاغلی کار کنند که نیاز به گواهینامه امنیتی دارند.
 • شهروندان کانادایی دارای حق رای بوده و می‌توانند برای اخذ مناصب سیاسی اقدام کنند
 • با دریافت حق شهروندی کانادا می‌توانید در تمامی انتخابات محلی و ملی شرکت کنید. شهروندان کانادایی با رأی دادن، نقش مهمی در سیاست استانی و فدرال ایفا می‌کنند. علاوه بر این، شهروندان کانادایی ممکن است مناصب سیاسی داشته باشند، و در مورد مسائلی مانند مالیات، آموزش و سیاست خارجی، نماینده مردم کانادا باشند.
 • شهروندان کانادایی می‌توانند با پاسپورت کانادایی به ۱۴۰ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند
 • بسیاری از کشورها به شهروندان کانادایی اجازه می‌دهند تا بدون ویزا به آنجا سفر کنند. کانادا تابعیت مضاعف را به رسمیت می‌شناسد، بنابراین اگر کشور محل تولد شما نیز تابعیت مضاعف را به رسمیت می‌شناسد، ممکن است در موقعیت ممتازی با داشتن دو پاسپورت قرار بگیرید.
 • شهروندان کانادایی هرگز نباید نگران از دست دادن موقعیت خود باشند
 • بر خلاف مقیمان دائمی که باید از شرایط اقامت خاصی پیروی کنند، شهروندان کانادایی می‌توانند بدون هیچگونه دغدغه‌ای در خارج از این کشور زندگی کنند. علاوه بر این، شهروندان کانادایی معمولاً در صورت محکوم شدن به جرم، شهروندی خود را از دست نمی‌دهند، در حالی که ساکنان دائمی اگر جرم به اندازه کافی جدی در نظر گرفته شود که مستحق این پیامد باشد، با اخراج مواجه خواهند شد.
 • شهروندان کانادایی نیازی به تمدید اسناد مهاجرتی خود ندارند

کارت‌های اقامت دائم فقط پنج سال اعتبار دارند. به همراه داشتن کارت‌ها برای سفرهای بین‌المللی مورد نیاز است و ممکن است به عنوان مدرکی مبنی بر اقامت دائم توسط کارفرمایان یا سایر سازمان‌های دولتی درخواست شود. ساکنان دائمی در موقعیتی قرار دارند که هر پنج سال یکبار  نیاز به ثبت درخواست جدید برای کارت اقامت دائم و پرداخت هزینه جدید دارند. اما، شهروندان چنین تعهدی به دولت کانادا یا سایر کشورهای جهان ندارند. گواهی شهروندی به طور نامحدود معتبر است و شهروندان کانادایی که مایل به انجام سفر بین‌المللی هستند فقط باید هر ده سال یکبار گذرنامه خود را تمدید کنند.

فرم ارزیابی و مشاوره اخذ تابعیت و شهروندی کانادا -

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چگونه تابعیت کانادا بگیریم؟

اقامت دائم خود داشته باشید. بهترین راه‌ها برای اخذ تابعیت کانادا عبارتند از سرمایه گذاری ۹۵۰ هزار دلاری، تحصیل و کسب نمرات درخشان، شرکت در امور نخبگان کانادا.

منظور از شهروندی کانادا چیست؟

شهروندی کانادا به این معنی است که شما به عنوان یک شهروند اورجینال کانادایی شناخته می‌شوید و از تمامی حقوق شهروندی از جمله حق تحصیل رایگان، حق رای، حق حضور در مناصب سیاسی و... بهره‌مند خواهید بود. گویی که تازه در کشور کانادا متولد شده‌اید و دولت با شما همانند شهرواندان اصیل خود برخورد می‌کند.

مزایای شهروندی کانادا چیست؟‌

واجد شرایط مشاغل بیشتر، دارای حق رای، امکان در اختیار گرفتن مناصب سیاسی، امکان سفر به ۱۴۰ کشور دنیا بدون ویزا، عدم نگرانی از بابت از دست دادن موقعیت شهروندی خود، عدم نیاز به تمدید اسناد مهاجرتی خود.

هزینه اخذ تابعیت کانادا چقدر است؟

هزینه اخذ تابعیت کانادا برای بزرگسالان (۱۸ و بالاتر) حدود ۶۳۰ دلار، برای نوجوانان (زیر ۱۸ سال) حدود ۱۰۰ دلار، برای افراد بالغ بدون تابعیت (۱۸ و بالاتر) حدود ۱۰۰ دلار است. البته به این هزینه‌ها برخی هزینه‌های دیگر نظیر هزینه مربوط به گواهی شهروندی ۷۵ دلار، هزینه جستجوی سابقه شهروندی ۷۵ دلار، هزینه لغو تابعیت (در صورت تمایل) ۱۰۰ دلار، هزینه از سرگیری و تمدید حق شهروندی (۱۸ به بالا) ۵۳۰ دلار، هزینه از سرگیری و تمدید حق شهروندی (زیر ۱۸ سال) ۱۰۰ دلار و برخوردار شدن مجدد از حق شهروندی ۱۰۰ دلار ممکن است اضافه شود.