تحصیل در کانادا یکی از روش‌های پرطرفدار مهاجرتی بین دانشجویان ایرانی است. شما به عنوان دانشجو در کانادا به استاندارد بالایی از زندگی دارید. دانشجویان بین‌المللی از همه حقوق و آزادی‌های شهروندان کانادایی بهره‌ می‌برند. در این مقاله از ویزاگرد شرایط تحصیل در کانادا و مدارکی که برای ادامه تحصیل در این کشور نیاز دارید را بررسی می‌کنیم.

کانادا مکانی ایده‌آل برای تحصیل در آموزش عالی است و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به دنبال تحصیل در کانادا هستند. بسیاری ازدانشگاه‌ های کانادا در رتبه‌بندی‌های معتبر بین‌المللی حضوری درخشان دارند. دانشجویان بین‌المللی از هر جای دنیا که به کانادا سفر می‌کنند، بیش از حد مورد استقبال دولت این کشور قرار می‌گیرند چون استراتژی وزارت آموزش و پرورش کانادا بر افزایش پذیرش تعداد دانشجویان خارجی تاکید دارد. بنابراین جای تعجب نیست که کانادا از این نظر نزد دانشجویان خارجی بسیار محبوب شده است. تصویب طرح آموزشی تفصیلی اخیر توسط دولت، دانشجویان خارجی را تشویق می‌کند تا در طول تحصیلات لیسانس یا کارشناسی ارشد شغلی را دست و پا کنند و پس از فارغ‌التحصیلی امکان اخذ ویزای کاری را داشته باشند.

دلایل تحصیل در کانادا

زبان رسمی این کشور انگلیسی است

انگلیسی و فرانسوی هر دو زبان‌های رسمی در کانادا هستند و وضعیت برابری دارند، اما نگران نباشید! زیرا هر جایی در کانادا که باشید، می‌توانید به راحتی با صحبت کردن به زبان انگلیسی با دیگران ارتباط برقرار کنید. با این حال، می‌توانید در مدت حضور خود در کانادا فرصت را غنیمت بشمارید و مقداری زبان فرانسه یاد بگیرید یا مهارت‌های زبان فرانسوی خود را تقویت کنید. همه دانشگاه‌های این کشور مدارک تحصیلی انگلیسی را برای تمامی مقاطع لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهند، بنابراین دغدغه اصلی شما این است که به سادگی یک رشته تحصیلی را با توجه به علایق خود پیدا کنید.

بسیاری از دانشگاه‌های برتر دنیا در کانادا هستند

دانشگاه‌های این کشور از نظر عملکرد تحصیلی و نرخ بالای اشتغال فارغ‌التحصیلان دارای سابقه و شهرت طولانی هستند. در واقع، بسیاری از موسسات آموزش عالی کانادا با دانشگاه‌های برجسته و معروف ایالات متحده و بریتانیا رقابت می‌کنند.

محیطی متنوع و جهانی

کانادا یکی از متنوع‌ترین کشورهای جهان از نظر قومیتی و زبانی است که بیش از ۵۰ درصد از مردم آن به زبان‌های بومی و محلی خود صحبت می‌کنند. هر ساله حضور بیش از ۱۲۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در کانادا باعث می‌شود تا شما در یک محیط چند فرهنگی در کلاس‌های درس و جامعه احاطه شوید. این امر که یک مزیت بزرگ برای هر دانشجوی خارجی محسوب می‌شود، باعث میشود که با محیط سازگار شوید و دوست پیدا کنید.

زندگی در یک کشور امن با کیفیت زندگی بالا

کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای جهان است که نرخ جرم و جنایت پایینی دارد. از نظر پیشرفت و توسعه اجتماعی، طبق گزارش گلوبال نیوز، کانادا در رتبه دوم جهان با بالاترین کیفیت زندگی قرار دارد.

وجود دانشگاه‌های تحقیق محور

اکثر برنامه‌های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه‌ها تمرکز زیادی بر تحقیقات دارند، به طوری که دانش‌آموزان و دانشجویان موظفند در آزمایش‌ها و پروژه‌های جذاب شرکت کنند تا یک تجربه مطالعه کامل را بر اساس نوآوری و آینده نگری برای آن‌ها فراهم شود.

بخش قابل توجهی از کارهای تحقیقاتی که در دانشگاه‌ها انجام شده منجر به ترسیم نظریه‌های جدید جالب و اکتشافات متمایز شده است. برخی از این اکتشافات عبارتند از اختراع دستگاهی برای بهبود تشخیص سرطان، روش‌های جدید برای محافظت از زیست بوم اقیانوس‌های جهان، درمان مؤثر و پایدار HIV/AIDS و موارد دیگر. جالب است بدانید که اولین دکتر سیاه پوست در کانادا تحصیل کرد و انسولین نیز توسط Banting و Best در حین تحصیل در دانشگاهی از تورنتو کشف شد.

تحصیل در کانادا چگونه است ؟

شرایط تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا بر اساس سایت اداره مهاجرت تحصیلی کانادا عبارتند از:‌

 • ‌در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) ثبت نام کنید‌
 • ثابت کنید که به طور فعال مطالعات خود را دنبال می‌کنید
 • به موقع انتخاب واحد کرده و در ترم‌های مجاز تحصیلی ثبت‌نام کنید
 • بیش از ۱۵۰ روز مرخصی تحصیلی نگیرید
 • هر زمان که محل تحصیل خود را تغییر دادید به ما بگویید
 • اگر دیگر شرایط دانشجو بودن را ندارید، به تحصیل خود پایان دهید
 • زمانی که مجوز شما به پایان رسید، کانادا را ترک کنید
 • بالاتر از سطح مطالعاتی خود واحد برندارید
 • در صورت داشتن اجازه کار در کنار تحصیل حتما با اداره مهاجرت هماهنگ کنید

اگر شرایط تحصیل در کانادا را نداشته باشید وضعیت دانشجویی شما به حالت تعلیق یا مجوز تحصیل شما باطل می‌شود؛ همچنین ممکن است مجبور شوید کانادا را ترک کنید.

سایر نکاتی که برای تحصیل در کانادا باید بدانید

 • اگر پس از دریافت مجوز تحصیلی، مدرسه شما وضعیت DLI خود را از دست داد، می‌توانید تا پایان مجوز تحصیلی خود در آن مدرسه به تحصیل ادامه دهید.
 • اگر می‌خواهید مجوز تحصیل خود را تمدید کنید، حتما باید در مدرسه‌ای با وضعیت DLI ثبت نام کنید.
 • اگر فقط به صورت پاره‌وقت تحصیل می‌کنید، ممکن است پس از فارغ‌التحصیلی واجد شرایط دریافت مجوز کار (PGWP) نباشید.
 • اگر می‌خواهید برای دریافت مجوز PGWP اقدام کنید، باید معیارهای واجد شرایط بودن PGWP را دارا باشید.

برخی از دارندگان مجوز تحصیلی نیازی به اثبات ثبت‌نام در DLI ندارند یا اینکه فعالانه تحصیلات خود را دنبال می‌کنند تا مجوز تحصیل و وضعیت دانشجویی خود را حفظ کنند.

شرایط اخذ مرخصی اجباری هنگام تحصیل در کانادا

 • داشتن دلایل پزشکی یا بارداری حین تحصیل در کانادا
 • بروز موارد اورژانسی برای خانواده
 • مرگ یا بیماری جدی یکی از اعضای خانواده

شرایط تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

مدرک زبان، بخش مهمی از پروسه پذیرش در خارج از کشور به خصوص انگلستان، ایالات متحده آمریکا، استرالیا و هلند شمار می‌آید. تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان به دلیل سیاست آموزشی جدید برای دانشجویان بین‌المللی امکان‌پذیر است. کشور کانادا به این نتیجه رسیده دانشجویانی که مدرک زبان خود را از یک موسسه آموزشی معتبر (به غیر از آیلتس) دریافت کرده‌اند، اغلب مهارت‌های ارتباطی خوبی در خواندن و نوشتن از خود نشان می‌دهند. از این رو، برخی از دانشگاه‌ها به متقاضیانی که مدرک زبان ندارند، اجازه می‌دهند تا در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی در این کشور شرکت کنند. یا این که آن‌ها فقط باید مدارک خاصی را برای پذیرش در دانشگاه کانادا ارسال کنند.

لیست برترین دانشگاه های بدون آیلتس در کانادا

طبق قوانین جدید آموزش و پرورش کانادا، دانش‌آموزانی که امتحان O-Level یا A را گذرانده‌اند، نیازی به ارائه آیلتس ندارند. برخی از دانشگاه‌ها آزمون زبان انگلیسی مخصوص خود را برای اثبات توانایی دانش‌آموزان تنظیم کرده‌اند. فهرست زیر دانشگاه‌هایی در کانادا را معرفی می‌کند که بدون ارائه مدرک آیلتس دانشجو خارجی می‌پذیرند:

 • دانشگاه ساسکاچوان
 • دانشگاه براک
 • دانشگاه کارلتون
 • دانشگاه وینیپگ
 • دانشگاه رجینا
 • دانشگاه مموریال
 • دانشگاه کنکوردیا

برخی از دانشگاه‌ها نیز اجازه پذیرش مشروط را می‌دهند. به عنوان مثال، ممکن است در حین تحصیل مجبور شوید دوره‌های زبان اضافی را بگذرانید.

کشورهایی مانند کانادا، انگلستان، ایالات متحده آمریکا و استرالیا دارای شرایط اجباری آیلتس هستند، اما اخیراً به دلیل وضعیت کووید و قرنطینه، اغلب مراکز تدریس آیلتس بسته شده و به همین دلیل است که بسیاری از دانشگاه‌ها آزمون زبان جایگزین آیلتس یعنی Duolingo را می‌پذیرند.

چرا کانادا را باید برای تحصیل انتخاب کنیم؟

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

کانادا برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، تعداد قابل توجهی دانشجوی بین‌المللی می‌پذیرد. دانشگاه‌های این کشور علاوه‌بر برنامه‌های تحصیلی تمام‌وقت، برنامه‌های دیپلم (۱-۳ سال)، برنامه‌های دیپلم تحصیلات تکمیلی (۱-۲ سال)، برنامه‌های گواهینامه و برنامه‌های آموزش حرفه‌ای (۱ سال) را نیز ارائه می‌دهند.

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم با عنوان دانشجوی خارجی در رشته‌های زیر امکان‌پذیر است:

جدول رشته‌های تحصیلی کانادا در  مقطع دیپلم
دیپلم مهندسی مکانیکدیپلم مهندسی عمراندیپلم مهندسی کامپیوتردیپلم مهندسی خودرودیپلم الکترونیک و ارتباطاتدیپلم مهندسی برق
دیپلم مهندسی هوانوردیدیپلم مهندسی معماریدوره های دیپلم مهندسیدوره های دیپلم مرتبط با رشته دریاییدیپلم فناوری آتش نشانی و ایمنیدیپلم مدیریت هتلداری
دیپلم انیمیشن و چند رسانه ایدیپلم در طراحی داخلیدیپلم فناوری آزمایشگاه پزشکیدوره‌های دیپلم مرتبط با پرستاریدوره‌های دیپلم مرتبط با کامپیوتر و برنامه‌نویسیدوره‌های دیپلم مهماندار
دیپلم فناوری دیالیزدیپلم رادیوگرافیدیپلم فناوری اشعه ایکسدیپلم فیزیوتراپیدوره دیپلم برای تبدیل شدن به یک مربی بدنسازیدیپلم گفتار درمانی
دیپلم دستیار مراقبت پرستاریدیپلم چشم پزشکیدیپلم بینایی سنجیدیپلم فناوری بیهوشیدیپلم شنوایی شناسی و گفتار درمانیدیپلم مدیریت بازرگانی
دیپلم زبان شنوایی و گفتاردیپلم بهداشت دنداندیپلم فناوری مدارک پزشکیدیپلم تکنولوژی عملیات تئاتردیپلم دستیاری معماریدیپلم عکاسی
دیپلم آموزش ابتداییدیپلم آموزش ابتداییدیپلم در آموزش یوگادیپلم فناوری مددیپلم طراحی پوشاکدیپلم هنر آشپزی

خبر خوب این است که اگر در یک برنامه دیپلم کانادایی ثبت نام کنید، حق دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) را خواهید داشت که به شما امکان می‌دهد به صورت تمام وقت، پاره‌وقت یا مستقل در کانادا کار کنید. کانادا یک مقصد تحصیلی پررونق با طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تحصیلی در رشته‌ها و تخصص‌های مختلف است. برنامه‌های دیپلم در کانادا نه تنها امکانات حرفه‌ای متنوعی را در اختیار شما قرار می‌دهد، بلکه شما را برای ورود به بازار کار و صنعت در مدت زمان کوتاه‌تری آماده می‌کند.

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا در مقایسه با بسیاری از کشورها بسیار مقرون به صرفه است. شما برای پوشش شهریه، سالانه بین ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار دلار کانادا نیاز خواهید داشت. این محدوده فقط یک میانگین است و بسته به موسسه و دوره‌ای که در آن ثبت نام کرده‌اید متفاوت خواهد بود. هزینه‌های مسکن، غذا و سایر هزینه‌های زندگی بسته به موقعیت مکانی و نیازهای شما بستگی دارد. اما با این حال، بسیاری از دانشجویان خارجی برای داشتن یک زندگی خوب و عادی نیاز به ۱۵ هزار دلار کانادا در سال دارند.

شهریه تحصیل در کانادا

هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی بسته به استان‌ها و دوره‌های تحصیلی متفاوت است. جدول زیر میانگین شهریه تحصیل در کانادا برای دانشجویان خارجی تمام‌وقت را بر اساس رشته تحصیلی نشان می‌دهد:

گروه بندی رشته تحصیلیمخارج (دلار کانادا)
هنرهای تجسمی و نمایشی و فناوری های ارتباطی۲۵,۱۲۷
علوم انسانی۲۸,۶۷۶
علوم اجتماعی و رفتاری۲۷,۶۴۷
حقوق، مشاغل و تحصیلات حقوقی۳۳,۱۹۲
مدیریت بازرگانی و مدیریت دولتی۲۶,۶۸۰
علوم و فنون فیزیکی و زیستی۳۱,۵۳۶
ریاضیات، کامپیوتر و علوم اطلاعات۳۳,۰۱۲
مهندسی۳۳,۷۰۳
معماری۲۶,۴۵۷
کشاورزی، منابع طبیعی و حفاظت۲۶,۲۰۸
دندانپزشکی۵۶,۶۲۱
داروسازی۳۲,۴۵۰
پرستاری۲۱,۹۲۲
دامپزشکی۶۳,۳۲۳
علوم ورزشی۲۴,۶۲۶

تحصیل رایگان در کانادا

تحصیل رایگان در کانادا با دریافت بورسیه تحصیلی کامل از طرف دولت کانادا امکان‌پذیر است. به طور کلی، شما باید یک دانشجوی استثنائی باشید تا بتوانید بورسیه تحصیلی دریافت کنید.

در ادامه شرایط تحصیل رایگان در کانادا را بررسی می‌کنیم.

 • سخت مطالعه کنید و درخواست خود را هر چه زودتر ارائه دهید

  یک مقاله علمی ایده‌آل آماده کنید. به طوری که در این مقاله علمی گره‌ای از علم گشوده شود. مثلا می‌توانید یک برنامه تحصیلی مدرن برای دانش‌آموزان ۱۰ الی ۱۲ ساله مطرح کنید تا آن‌ها با علاقه بیشتر به تحصیل خود ادامه دهند. سعی کنید در تمامی برنامه‌های علمی شرکت کنید و معدل بالایی کسب کنید. سوابق تحصیلی شما گویای مهارت شما در تحصیل هستند. از طرفی باید یک رزومه بسیار قوی از خود آماده و آن را به افسران اداره مهاجرت تقدیم کنید. از آنجایی که شما در خارج از کشور تحصیل خواهید کرد، باید در نظر داشته باشید که درخواست ها ممکن است نیازمند ویزا و شرایط سفر باشند. دانستن اینکه چگونه این گام‌ها را به درستی طی کنید به شما کمک می‌کند زمان و منابع خود را عاقلانه‌تر مدیریت کنید.

 • برای بورسیه تحصیلی در کانادا اقدام کنید

  کانادا بدون شک مکانی عالی برای تحصیل است. همچنین اگر می‌خواهید برای همیشه در این کشور بمانید، فرصت‌های شغلی زیادی پیش رو خواهید داشت. با این حال، ممکن است هنگام اقامت در خارج از کشور با مشکلات مالی مواجه شوید. به طوری که بر خلاف کشور خود، کمک گرفتن از خانواده و بستگان ممکن است چالش برانگیز باشد. درخواست و پذیرش برای بورسیه تحصیلی می‌تواند کمک زیادی به کاهش هزینه‌های شما کند. برای شروع، نگاهی به برخی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بیندازید. دانشگاه‌ها و موسسات خصوصی مختلف در این کشور از طریق برنامه‌های بورسیه، دانشجویان بین‌المللی را جذب می‌کنند. علاوه بر این، دولت کانادا از مطالعات بین‌المللی با ارائه بورسیه تحصیلی و جوایز برتر به دانشجویان ممتاز حمایت می‌کند.

 • برای پذیرش در دانشگاه‌های مقرون به صرفه اقدام کنید

  اگر درخواست بورسیه شما پذیرفته نشد، با کمک طرح‌های تحصیلات مقرون به صرفه در کانادا، همچنان می‌توانید به اهداف تحصیلی خود برسید. شهریه دوره‌های کارشناسی در کانادا سالانه بین ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار دلار است. هزینه‌های تحصیل در کانادا نیز ممکن است بسته به برنامه مورد نظر شما متفاوت باشد. همانطور که در جدول فوق ذکر کردیم، رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی پرهزینه‌ترین و رشته‌های علوم انسانی ارزان‌ترین هستند. برخی از بهترین مقاصد برای آموزش عملی کالج با قیمتی ارزان، دانشگاه‌های مموریال نیوفاندلند، دانشگاه رجینا و دانشگاه آتاباسکا هستند. تحصیل در این دانشگاه‌ها در کانادا به شما کمک می‌کند تا با کمترین هزینه ممکن در این کشور تحصیل کنید. هزینه تحصیل در این کالج‌ها از ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار کانادا در سال متغیر است.

سن تحصیل در کانادا

آیا محدودیت سنی برای ویزای دانشجویی در کانادا وجود دارد؟ این سوالی است که بسیاری از متقاضیان قبل از اقدام برای اخذ پذیرش مطرح می‌کنند. برای تحصیل در کانادا باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید. اگر خردسال هستید، به مجوز تحصیل نیاز دارید. اگرچه محدودیت‌های سنی بسته به هر استان متفاوت است.

مناسبترین سن تحصیل در کانادا ۱۸ الی ۳۰ است. چراکه اگر بیش از ۳۰ سال سن داشته باشید، دولت کانادا تمایلی برای ادامه تحصیل شما از خود نشان نمی‌دهد. کانادا وقفه تحصیلی ۲ تا ۵ ساله را بین دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را می‌پذیرد. اگر دوره شما شش ماه یا کمتر طول بکشد، لزوماً مجوز تحصیل لازم ندارید و با همان ویزای تحصیلی موقت می‌توانید روند تحصیل در کانادا را ادامه دهید.

مزایای تحصیل در کانادا

مدارک لازم برای تحصیل در کانادا

مدارک لازم برای تحصیل در کانادا بسته به مقطعی که انتخاب می‌کنید، متفاوت است. ولی مدارک عمومی برای تحصیل در این کشور عبارتند از:

 • اسکن پاسپورت معتبر (با فرمت pdf)
 • اسکن ترجمه کارنامه سه سال آخر تحصیل به همراه کپی فارسی
 • اطلاعات لازم برای پر کردن اپلیکیشن شامل نام کامل پدر و مادر متقاضی و آدرس، شماره تلفن و کدپستی
 • فرم پر شده و مهر و امضا شده‏ کاستودین یا قیم قانونی (مخصوص دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال)
 • اسکن کارنامه جی آر ای یا جی مت (برای رشته های مدیریت و مالی در صورت لزوم) (با فرمت pdf) مخصوص مقاطع کارشناسی ارشد
 • دو یا سه توصیه نامه از اساتید (مخصوص مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا)
 • رزومه با فرمت word (مخصوص مقاطع دکترا)
 • انگیزه نامه مرتبط با رشته با فرمت word (مخصوص مقاطع دکترا)
 • چکیده پایان‌نامه فوق لیسانس (مخصوص مقاطع دکترا)
 • پروپوزال تحقیقاتی (مخصوص مقاطع دکترا)

شرایط کاری در زمان تحصیل در کانادا چگونه است؟

تحصیل در دبیرستان‌ های کانادا

کانادا به دلیل کیفیت بالای زندگی و تحصیلات زبان‌زد عام است. تقریباً ۶۴۲ هزار ویزای تحصیلی در سال ۲۰۱۹ از سوی دولت این کشور صادر شد. دانشجویان بین‌المللی در کانادا از ارزش بالایی برخوردار هستند، زیرا مسئولان استانی و فدرال کانادا تلاش می‌کنند تا دانشجویان را جذب و به آن‌ها کمک کنند پس از فارغ‌التحصیلی در این کشور بمانند؛ امری که به افزایش درآمد این کشور کمک ویژه‌ای می‌کند.

در این شرایط، دبیرستان‌های کانادا نیز در تلاشند تا دانش‌آموزان بیشتری را جذب کنند. از این رو، برای ترغیب دانش‌آموزان بین‌المللی برای تحصیل در دبیرستان های کانادا شرایط را مهیا ساخته که از مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کلاس‌های درس مدرن
 • فرصت‌های همکاری و کارآموزی
 • پرسنل استثنایی
 • ارائه مدارک معتبر بین‌المللی

طول دوره تحصیل در دبیرستان‌ های کانادا

تحصیل در کانادا در سطح استانی نظارت می‌شود، بنابراین تعداد سال‌ها بسته به هر استان می‌تواند متفاوت باشد. اکثر استان‌ها مدت زمان چهار سال - کلاس‌های نهم تا دوازدهم - را به عنوان دوره استاندارد در نظر گرفته‌اند. دانش‌آموزان معمولاً در سن ۱۸ سالگی از دبیرستان فارغ‌التحصیل می‌شوند.

سال تحصیلی کانادا از ماه سپتامبر آغاز و تا ماه ژوئن ادامه دارد و اغلب به دو ترم تقسیم می‌شود:

 • سپتامبر تا ژانویه
 • فوریه تا ژوئن

هزینه تحصیل در دبیرستان های کانادا

دبیرستان‌های دولتی در کانادا برای ساکنین کانادا رایگان هستند، اما بیشتر آن‌ها از دانش‌آموزان بین‌المللی شهریه دریافت می‌کنند. شهریه‌ها به طور معمول از حدود ۸ تا ۱۵ هزار دلار کانادا متغیر است. دانش‌آموزان مسئول تهیه نهار و لوازم‌التحریر خود هستند، اگرچه کتاب‌های درسی اصلی و سایر مواد تحصیلی اغلب از طریق مدرسه در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرند.

پذیرش دانش‌آموزان بین‌المللی در دبیرستان‌های کانادا

پذیرش در دبیرستان‌های کانادا معمولا سخت‌تر از دانشگاه است. با این حال، حد نصاب نمره قبولی پاسخ دادن به ۵۰٪ سوال‌ها است.

دانش‌آموزان همچنین ملزم به ارائه اسناد متعددی به عنوان بخشی از درخواست خود هستند، از جمله:

 • کارنامه دو سال آخر تحصیلی
 • کارت واکسیناسیون
 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • گواهی اشتغال به تحصیل از اداره آموزش و پرورش یا مدرسه
 • نامه تاییدیه مدرسه که توسط مدرسه مهر و امضا شده باشد
 • پاسپورت جدید و پاسپورتهای گذشته درصورت وجود
 • اطلاعات شخصی و تماسی قیم ( قیم باید مقیم کانادا و دارای PR کارت یا سیتیزن کانادا باشد)

تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس

تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس سه تا پنج سال طول می‌کشد. در حالی که کانادا همیشه به خاطر برنامه‌های تحصیلی دیپلم و فوق‌لیسانس خود؛ که مجوز کار سه ساله را برای دانشجویان فراهم می‌کند شهرت داشته است، اواخر مدرک‌های لیسانس را نیز با مزایای ایده‌آل ارائه می‌دهد؛ به طوری که این امر در بین دانشجویانی که مایل به تحصیل برای دوره‌های سه تا پنج ساله هستند محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

دوره‌های لیسانس در کانادا به طور معمول ترکیبی از دروس تئوری و عملی (کار در شرکت‌های تعیین شده) است. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور این برنامه‌ها را به منظور ارتقای تجربه کاری داوطلبان ارائه می‌دهند که تحت عنوان دوره‌های Co-op شناخته می‌شوند. به طور معمول از دانشجویان Co-op خواسته می‌شود تا چهار ماه را در موسسه و چهار ماه را به عنوان کارمند تمام‌وقت در سازمان مورد نظر خود بگذرانند.

دوره‌های Co-op در مقایسه با دوره‌های لیسانس معمولی، با مزایای مختلفی مانند کسب تجربه اولیه در صنعت و ثبات مالی بهتر همراه می‌سازد. دانش‌آموزان از ابتدای کار خود می‌توانند طیف وسیعی از گزینه‌ها را بررسی کرده و بهترین را انتخاب کنند.

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی از ۱۲ تا ۳۰ هزار دلار کانادا متغیر است که با توجه به رشته‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت است.

به طور مثال:

رشتههزینه تحصیل در مقطع لیسانس به دلار کانادا
مهندسی و پزشکی۲۲ هزار
دوره‌های علوم انسانی، بازرگانی و مدیریت۵۵۰۰ تا ۶۵۰۰

تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا در مقایسه با دانشجویان انگلستان و آمریکا نسبتا مقرون به صرفه است، به طوری که بیشتر برنامه‌های تحصیلی بین ۱۴۷۵۰ دلار کانادا و ۲۷۳۰۰ دلار کانادا (۱۱۹۳۰ تا ۲۲۰۷۵ دلار آمریکا) هزینه دارند. رشته‌های هنر و علوم انسانی در انتهای این مقیاس قرار دارند و دندانپزشکی، معماری و بازرگانی بالاترین شهریه‌ها را در برمی‌گیرند. دانشجویان داخلی کانادا به طور کلی حدود نیمی از شهریه پرداختی دانشجویان خارجی را پرداخت می‌کنند.

شرایط تحصیل فوق لیسانس در کانادا

 • مدرک لیسانس در رشته مرتبط (در رشته‌های میان رشته‌ای مانند مدیریت با لیسانس غیرمرتبط هم می‌توان پذیرش گرفت)
 • معدل لیسانس حداقل ۱۳ و بالاتر
 • نمره زبان بالای ۷
 • تعیین استاد راهنما (برای رشته‌های پژوهش محور)

انواع دوره های فوق لیسانس در کانادا

 • کورس محور: در دوره کورس محور صرفا باید واحدهای درسی مورد نظر را گذراند. در پایان دوره نیز باید یک پروژه علمی (با پایان نامه اشتباه نشود) را ارائه دهید.
 • پژوهش محور: در این دوره علاوه‌بر واحد درسی نیاز به ارائه پایان نامه زیر نظر استاد راهنما خود است.

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس کانادا

 • ترجمه مدرک و ریزنمرات لیسانس به همراه کپی صفحات فارسی
 • رزومه
 • انگیزه‌نامه مرتبط با رشته
 • کارنامه زبان
 • دو یا سه توصیه نامه از اساتید یا کارفرما
 • اسکن پاسپورت معتبر

تحصیل در کانادا و کار همزمان

دانشجویان خارجی که در دوره‌های تمام وقت در کالج یا دانشگاه‌های کانادا تحصیل می‌کنند، اجازه دارند ۲۰ ساعت در هفته و ۸۰ ساعت در ماه کار کنند. برای انجام کار دانشجویی در کانادا قوانین و شرایطی لازم است که مهمترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • عدم داشتن اجازه کار در زمان گذراندن دوره‌ زبان دانشگاه
 • دانشجوی تمام‌وقت و مشغول به تحصیل در دانشگاه‌ها
 • امکان دریافت مجوز کار تنها پس از شروع تحصیل
 • در روزهای تعطیل مانند تعطیلات رسمی یا تعطیلات بین دو ترم به صورت تمام وقت و تا ۴۰ ساعت در هفته مجاز هستید کار کنید.
 • داشتن سین نامبر ضروری است.

برخی از شغل‌های دانشجویی پردرآمد:

شغل دانشجوییدرامدر  در ساعت
دستیار تدریس استاد۱۶ دلار
فریلنسر۲۵ دلار
مترجم۲۱ دلار
پرستار بچه۱۵ دلار
راننده تاکسی اینترنتی۱۴ تا ۲۵ دلار
فروشنده۱۳ تا ۵۰ دلار
پیشخدمت رستوران۱۱ تا ۱۵ دلار

بهترین دانشگاه‌ ها برای تحصیل در کانادا

دانشگاه تورنتو - انتاریو

دانشگاه تورنتو در سال ۱۸۲۷ تأسیس شد. این دانشگاه به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شود که به خاطر برنامه پزشکی و ساختمان‌های تاریخی‌اش مشهور است.

 • رتبه‌ در کانادا(۲۰۲۱): ۱
 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی توسط آموزش عالی تایمز (۲۰۲۱): ۱۸
 • فارغ‌التحصیلان برجسته: نویسندگان مارگارت آتوود و مایکل اونداتجه، کارگردان نورمن جویسون، و نخست‌وزیر سابق لستر بی پیرسون.

دانشگاه بریتیش کلمبیا - ونکوور

دانشگاه بریتیش کلمبیا (همچنین به عنوان UBC شناخته می‌شود) قدیمی‌ترین دانشگاه شهر ونکوور است و به عنوان یکی از مجهزترین مراکز تحقیقاتی جهانی شهرت دارد.

 • رتبه در کانادا (۲۰۲۱): ۲
 • رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی توسط آموزش عالی تایمز (۲۰۲۱): ۳۴
 • فارغ‌التحصیلان برجسته: نخست‌وزیر جاستین ترودو و محیط بان دیوید سوزوکی. این دانشگاه همچنین با داشتن هشت برنده جایزه نوبل، ۶۵ مدال آور المپیک و بیش از ۷۰ دانش پژوه جزو پرافتخارترین دانشگاه‌های جهان است.

دانشگاه مک گیل، مونترال - کبک

دانشگاه مک گیل اخیراً ۲۰۰امین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت و به عنوان تنها مؤسسه کانادایی در بین ۲۶ مؤسسه برتر شرکت‌کننده در مجمع جهانی اقتصاد شناخته شد.

 • رتبه در کانادا (۲۰۲۱): ۴
 • رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی توسط آموزش عالی تایمز (۲۰۲۱): ۴۰
 • فارغ‌التحصیلان برجسته: بازیگر ویلیام شتنر، خواننده گریمز و شاعر لئونارد کوهن. این مدرسه همچنین دارای ۱۴۵ محقق معتبر رودز است.

کالج سنتنیال

کالج سنتنیال که به عنوان اولین کالج عمومی تورنتو در سال ۱۹۶۶ تأسیس شد، بیش از ۹۵ مدرک دیپلم و مدرک در زمینه تجارت، ارتباطات، مطالعات اجتماعی و سلامت، علم و فناوری مهندسی، هنرهای عمومی، مهمان نوازی و حمل و نقل ارائه می‌دهد. این برنامه‌ها با تاکید بر تجربه عملی به همراه یادگیری آزمایشگاهی، استخدام در شرکت‌های صنعتی، و همچنین آموزش تعاونی توانسته‌‌اند کالج سنتیال را در بین کالج های کانادا در رتبه نخست قرار دهند.

کالج هامبر

کالج هامبر یکی از بزرگترین کالج‌های محلی کانادا با ۲۷ هزار دانشجوی تمام‌وقت است. این دانشگاه جزو طرح‌های پلی‌تکنیک کانادا بوده و طیف گسترده‌ای از مدارک شغلی متمرکز، از جمله مدارک لیسانس، دیپلم و گواهی‌ها را ارائه می‌دهد. این کالج در سال ۱۹۶۷ در شهر تورنتو تأسیس شد. هامبر بیش از ۱۵۰ برنامه تحصیلی از جمله: مدرک لیسانس، دیپلمو گواهینامه فوق‌لیسانس ارائه می‌دهد. از ویژگی‌های این کالج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فراهم بودن فرصت کار در حین تحصیل و بعد از مطالعه
 • شهریه مقرون به صرفه
 • امکان اخذ بورس تحصیلی

کالج جورج براون

جورج براون دارای سه پردیس اصلی است که همگی در بزرگترین شهر کانادا، تورنتو واقع شده‌اند. کالج جورج براون در کانادا برنامه‌های متنوعی را در زمینه هنر و طراحی، کسب و کار، خدمات اجتماعی، آموزش در دوران کودکی، ساخت و ساز و فناوری‌های مهندسی، علوم بهداشتی، هتل‌داری و هنرهای آشپزی و مطالعات مقدماتی ارائه می‌دهد.

بهترین رشته ‌ها برای تحصیل در کانادا

در جدول زیر پردرامدترین و بهترین رشته‌ها برای تحصیل در کشور کانادا بررسی شده و میزان درامد هر رشته در سال ۲۰۱۷ ذکر شده است.

رشته تحصیلی میزان درامد در سال ۲۰۱۷ (دلار کانادا)
تجارت، علوم مدیریت (MS)۱۱۰ تا ۱۱۵ هزار دلار
مهندسی نفت یا شیمی۱۰۴ هزار دلار
مدیریت مالی۱۰۴ هزار دلار

طبق گزارش ۲۰۱۶ آمار کانادا، مدرک MS به طور متوسط بالاترین حقوق را برای زنان به همراه دارد. این رشته بیشتر به ریاضیات مرتبط است تا تجارت، و تاکید روی تئوری‌ها و مدل‌های آمار و برنامه‌نویسی و نحوه به کارگیری آن‌ها در انواع مسائل تجاری دارد.

پردرامدترین و بهترین رشته‌ها برای تحصیل در کشور کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

مزایای تحصیل در کانادا عبارتند از:

 • امنیت بالا و سبک زندگی ایده‌آل

  میزان جرم و جنایت در کشور کانادا به قدری کم است که خیلی از مردم جهان این کشور را به عنوان امن‌ترین کشور جهان می‌دانند. دلیل این امر هم جمعیت پایین و رفاه بالای زندگی است که کمتر کسی را مجبور به انجام دزدی و جرم در این کشور می‌کند.

 • هزینه تحصیل ارزان

  دولت کانادا همواره به دنبال جذب دانشجویان خارجی برای افزایش درآمدهای سالانه خود است؛ به همین منظور، شرایط را برای دانشجویان خارجی به گونه‌ای رقم زده تا با کمترین هزینه بتوانند به تحصیل و زندگی خود ادامه دهند.

 • چند فرهنگی بودن

  کانادا یکی از متنوع‌ترین کشورهای جهان از نظر قومیتی و زبانی با بیش از ۱۰۰ زبان‌ بومی و محلی است. حضور بیش از ۱۲۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در هر سال، در هر نقطه از کانادا، باعث می‌شود تا این کشور با فرهنگ‌های متنوع همراه شود. این یک مزیت بزرگ برای هر دانشجوی خارجی است تا به راحتی با محیط سازگار شود.

 • اجازه ورود همسر و فرزندان دانشجویان در حین تحصیل

  دولت کانادا به دانشجویان اجازه می‌دهد تا در صورت تمایل فامیل‌های درجه یک خود را به این کشور بیاورند. البته، این امر تنها در صورتی امکان‌پذیر است که خرج زندگی آن‌ها را از جیب پرداخت کنید. در غیر این صورت، دولت کانادا از ورود ایشان جلوگیری خواهد کرد.

 • اجازه کار دانشجویان بین‌المللی در حین تحصیل به صورت پاره‌وقت

  دانشجویان خارجی که در دوره‌های تمام وقت در کالج یا دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، اجازه دارند به مدت بیست ساعت در هفته و هشتاد ساعت در ماه کار کنند.

 • اجازه کار تمام وقت برای همسر دانشجو

  یکی از بهترین مزایای تحصیل در کانادا، فراهم بودن شرایط کار برای همسر است. قانون کانادا به همسر دانشجو اجازه کار تمام وقت به مدت چهل ساعت در هفته (معادل ۱۶۰ ساعت کار در ماه) را می‌دهد.

 • اجازه تحصیل فرزندان زیر ۱۸ سال به صورت رایگان

  دولت کانادا به دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال بین‌المللی در ازای پرداخت سالیانه پانزده هزار دلار، اجازه تحصیل می‌دهد. اما اگر یکی از والدین در کانادا در حال تحصیل باشند، فرزندان زیر ۱۸ سال آن‌ها اجازه دارند بصورت رایگان در یکی از مدارس کانادا که دولتی است، تحصیل کنند.

 • دریافت مجوز کار پس از تحصیل تا سقف سه سال

  پس از فارغ‌التحصیل شدن دانشجویان بین‌المللی در کانادا، امکان دریافت اجازه کار پس از تحصیل یا Post Graduation Work Permit برای آن‌ها وجود دارد.

 • امکان تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به اقامت دائم

  در صورتی که فرد شرایط لازم پس از تحصیل اعم از تمکن مالی را داشته باشد، به راحتی می‌تواند سیتیزن این کشور شود.

معایب تحصیل در کانادا

درست است که کانادا یکی از بهترین کشورهای دنیا برای تحصیل است، اما تحصیل در این کشور معایب و سختی‌هایی دارد که در ادامه به معایب تحصیل در کانادا اشاره می‌کنیم.

 • شرایط آب و هوایی نامساعد

  اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، باید برای چندین ماه در هوای سرد زندگی کنید. شما به یک ژاکت زمستانی خوب، کلاه، روسری، دستکش، چکمه‌های زمستانی ضد آب و غیره نیاز دارید. در برخی از روزهای ماه‌ زمستان، شرایط حمل و نقل به قدری سخت می‌شود که ممکن است گاهی روزها نتوانید به دانشگاه بروید.

 • محیط کاری سخت

  احتمالا وجود قوانین سفت و سخت در محیط کاری برای ایرانیانی که همواره شرایط منعطفی در محل کار خود در ایران داشته‌اند، می‌تواند سخت باشد. کارفرماهای کانادایی هرگز با کسی شوخی ندارند. آن‌ها همواره به دنبال کارمندانی منظم و منضبط هستند. بنابراین، شما برای کسب درآمد در این کشور باید با چنین چالش‌هایی در محیط کار دست و پنجه نرم کنید.

 • دوری از خانواده و دوستان

  چشیدن طعم غربت برای همه تلخ است. از آنجایی که دولت کانادا تنها ۱۵۰ روز به دانشجویان خارجی مرخصی می‌دهد (آن هم با داشتن شرایط تعیین شده) ممکن است بسیاری از آن‌ها دچار افسردگی شوند. از این رو، شاید دوری از خانواده برای برخی از دانشجویان یک چالش بزرگ محسوب شود.

فرم مشاوره تحصیل در کانادا

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

آیا بدون مدرک زبان می‌توانیم در کانادا تحصیل کنیم؟

بله. برخی از دانشگاه‌های کانادا به متقاضیانی که مدرک زبان ندارند اجازه می‌دهند تا در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی در این کشور شرکت کنند. یا این که آن‌ها فقط باید مدارک خاصی را برای پذیرش در دانشگاه کانادا ارسال کنند. جزئیات بیشتر در زیر آورده شده است.

آیا تحصیل در کانادا محدودیت سنی دارد؟

هم بله هم خیر، برای تحصیل در کانادا باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید. با وجود اینکه محدودیت سنی وجود ندارد، اما اگر خردسال هستید، به مجوز تحصیل نیاز دارید. اگرچه محدودیت‌های سنی بسته به هر استان متفاوت است. شما برای تحصیل در کانادا باید بین ۱۸ تا ۳۵ سال باشید.

برای تحصیل در کانادا چقدر پول لازم است؟

تحصیل در کانادا در مقایسه با بسیاری از کشورها بسیار مقرون به صرفه است. شما برای پوشش شهریه، سالانه بین ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار دلار کانادا نیاز خواهید داشت.

برای تحصیل در کانادا چه مدارکی لازم است؟

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا بسته به مقطعی که انتخاب می‌کنید، متفاوت است. با این حال، عمومی‌ترین مدارک مورد نیاز شامل اسکن پاسپورت معتبر (با فرمت pdf)، اسکن ترجمه کارنامه سه سال آخر تحصیل به همراه کپی فارسی، اطلاعات لازم برای پر کردن اپلیکیشن شامل نام کامل پدر و مادر متقاضی و آدرس، شماره تلفن و کدپستی می‌شود.