شرایط پذیرش در کالج‌ های مجارستان برای دانشجویان بین‌المللی دشوار نیست و با صرف هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه، می‌توان در نظام آموزشی عالی این کشور تحصیل کرد. تحصیل در کالج های مجارستان، دروازه ورود به زندگی در قاره اروپا است.

تحصیل در کالج های مجارستان به‌دلیل شرایط نه‌چندان دشوار آن برای دانشجویان بین‌المللی، یکی از گزینه‌های محبوب تحصیل در کشورهای اروپایی محسوب می‌شود. برای پذیرش از کالج‌ های مجارستان محدودیت سنی وجود ندارد و دانشجویان خارجی در هر سنی می‌توانند برای پذیرش از این کالج‌ها درخواست دهند.

کشور مجارستان برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی به‌منظور صدور ویزا برای دانشجویان خارجی کالج‌ها سخت‌گیری چندانی نمی‌کند و با اخذ پذیرش از کالج های مجارستان، می‌توان به‌راحتی ویزای شنگن را دریافت کرد و برای تحصیل و کار و زندگی به اروپا وارد شد. به‌عبارت‌دیگر، تحصیل در کالج های مجارستان می‌تواند مانند پلی برای ورود به کشورهای اروپایی عمل کند.

کالج‌ های مجارستان در حوزه‌های مختلفی مانند هنر، علوم انسانی، اقتصاد و مهندسی دوره‌های آموزشی برگزار می‌کنند. برای اخذ پذیرش در این کالج‌ها، می‌توان بدون مدرک زبان هم اقدام کرد؛ البته قبل از هر اقدامی، باید از شرایط کلی کالج های مجارستان اطلاع پیدا کرد تا بخت دریافت پذیرش در آن‌ها افزایش یابد.

انواع کالج در مجارستان

کالج‌ های مجارستان بیشتر تمرکز خود را روی آمادگی ورود به فضای شغلی پس از تحصیلات و دانش‌های عملی می‌گذارند. این مراکز آموزشی معمولا دوره‌های آمادگی ورود به دانشگاه و پیش‌دانشگاهی را ارائه می‌دهند و برای دانشجویان خارجی گزینه مناسبی برای مهاجرت تحصیلی با مدرک دیپلم محسوب می‌شوند.

به‌طور کلی، انواع کالج در مجارستان به ۲ گروه کالج دولتی و کالج خصوصی تقسیم می‌شوند. در‌ادامه، هریک از آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

کالج دولتی مجارستان

دریافت پذیرش از کالج دولتی مجارستان معمولا سخت‌تر از کالج خصوصی است؛ زیرا رقابت برای ورود به آن بیشتر است. دولت مجارستان هزینه کالج دولتی را تامین می‌کند؛ به‌همین‌دلیل، از دانشجویان به‌ویژه دانشجویان مجارستانی، هزینه کمتری برای تحصیل دریافت می‌شود.

کالج خصوصی مجارستان

کالج خصوصی مجارستان اغلب به‌واسطه نهادهای مختلف مانند کلیسا یا به‌صورت کاملا خصوصی حمایت مالی می‌شود. بنابراین، این کالج‌ها به دریافت شهریه بیشتری از دانشجویان وابسته هستند و دانشجویان مجارستانی نیز برای تحصیل باید شهریه پرداخت کنند. رقابت در کالج خصوصی کمتر از کالج دولتی است؛ ازاین‌ر‌و، گرفتن پذیرش از این کالج‌ها برای دانشجویان بین‌المللی آسان‌تر است.

کالج های زبان مجارستان

کالج های زبان مجارستان یکی از راه‌های ورود به این کشور هستند که محبوبیت زیادی نزد دانشجویان خارجی دارند. این کالج‌ها با هدف آموزش زبان‌های بین‌المللی از سطح مبتدی تا پیشرفته دوره‌های خود را برگزار می‌کنند. کالج های زبان انگلیسی و آلمانی کالج‌های زبان پرطرفدار مجارستان هستند که به دانشجویان بومی و خارجی خدمات ارائه می‌دهند.

زمانی‌که دانشجویان مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی نداشته باشند و بخواهند در کشورهای آلمانی‌زبان یا انگلیسی‌زبان تحصیل یا کار کنند، باید در دوره‌های کالج زبان شرکت کنند. کالج های زبان مجارستان به‌دلیل هزینه مقرون‌به‌صرفه و دریافت ویزای آسان، برای افرادی مناسب هستند که قصد دارند به کشورهای اروپایی ورود شوند.

علاوه‌بر کالج‌های زبان، برخی از دانشگاه‌های مجارستان دوره‌های آموزش زبان‌های مختلف از‌جمله مجاری، فرانسوی، آلمانی، روسی و عبری را برگزار می‌کنند که برای شرکت در آن‌ها باید از دانشگاه مدنظرتان پذیرش گرفته باشید. درادامه، کالج‌های زبان پرطرفدار مجارستان را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

کالج زبان انگلیسی

کالج زبان انگلیسی مجارستان پرطرفدارترین کالج زبان این کشور محسوب می‌شود و برای افرادی گزینه مناسبی است که می‌خواهند از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی بگیرند. دوره‌های زبان انگلیسی در این کالج‌ها ارزان‌تر از کشورهای دیگر هستند و در آن‌ها برای تدریس از روش‌های روز دنیا استفاده می‌شود.

به‌منظور پذیرش از کالج زبان انگلیسی مجارستان، باید در ماه‌های سپتامبر و ژانویه و می اقدام کنید؛ البته در ابتدا از شما خواسته می‌شود که تعیین سطح را انجام دهید.

کالج زبان آلمانی

کالج زبان آلمانی کشور مجارستان برای متقاضیانی گزینه مناسبی است که قصد دارند در کشورهای آلمان و اتریش و سوئیس کار و تحصیل کنند. مدت‌زمان شرکت در دوره‌های کالج زبان آلمانی مجارستان بسته به سطح زبان افراد ممکن است بین ۶ تا ۱۲ ماه طول بکشد. هزینه تحصیل در کالج های زبان هر ترم بین ۲۵۰۰ تا ۲۹۰۰ یورو تخمین زده می‌شود.

شرایط تحصیل در کالج های مجارستان

شرایط تحصیل در کالج های مجارستان درمقایسه‌با کالج‌های کشورهای اروپایی دیگر چندان دشوار نیست و محدودیت سنی خاصی ندارد. دانشجویان داخلی و خارجی در هر سنی می‌توانند با ارائه مدارک موردنیاز مانند مدرک زبان و تمکن مالی و آخرین مدارک تحصیلی، از کالج‌های مهارت‌محور این کشور پذیرش بگیرند و تحصیلاتشان را ادامه دهند. برای ثبت‌نام در کالج‌ های مجارستان، متقاضیان باید مدرک دیپلم مقطع دبیرستان را دریافت کرده و مهارت زبانی موردنیاز برای تحصیل در رشته مدنظرشان را به‌دست آورده باشند.

برای تحصیل در کالج‌هایی که دوره‌های خود را به زبان مجاری تدریس می‌کنند، متقاضیان باید مدرک زبان مجاری ارائه دهند یا پیش از شروع تحصیل در رشته دلخواهشان، در دوره‌های زبان مجاری کالج‌ها شرکت کنند. ناگفته نماند که کالج‌های انگلیسی‌زبان و آلمانی‌زبان زیادی نیز وجود دارند که در میان دانشجویان خارجی محبوبیت فراوانی دارند.

کالج های مجارستان اغلب ویژه آمادگی برای دوره‌های دانشگاهی مانند کارشناسی یا کارشناسی ارشد هستند. تحصیل در این کالج‌ها می‌تواند احتمال قبولی شما در دانشگاه مدنظرتان را تا ۹۰درصد افزایش دهد. بنابراین برای پذیرش در این کالج‌ها، باید در رشته‌های مرتبط با مدرک قبلی‌تان درخواست دهید. به‌منظور پذیرش از کالج‌های آمادگی دانشگاه، محدودیت سنی وجود دارد و متقاضیان دوره کارشناسی باید کمتر از ۲۸ سال و متقاضیان دوره کارشناسی ارشد باید کمتر از ۳۵ ساله داشته باشند.

دوره های کالج های مجارستان

کالج های مجارستان دوره‌‌های متنوعی برگزار می‌کنند که هریک از آن‌ها شرایط خاص خود را دارند و برای گروهی از دانشجویان مناسب هستند. متقاضیان با‌توجه‌به مدرک تحصیلی قبلی و رشته مدنظرشان باید یکی از دوره های کالج های مجارستان را انتخاب کنند و برای پذیرش در آن درخواست دهند. دوره های کالج های مجارستان عبارت‌اند از:

دوره پری مدیکال (Pre Medical) مجارستان

دانشجویان برای ورود به دانشکده پزشکی، باید دروسی را بگذرانند که در دوره پری مدیکال (Pre Medical) مجارستان ارائه می‌شوند. این دوره‌ها معمولا به زبان انگلیسی هستند و برای تحصیل در آن‌ها متقاضیان باید به‌طور متوسط بین ۳هزار تا ۹‌هزار یورو شهریه پرداخت کنند. در دوره پری مدیکال، دروسی مانند زیست‌شناسی، واژگان و اصطلاحات پزشکی، فیزیک و شیمی تدریس می‌شوند.

دوره پری اینجینیرنگ (Pre Engineering) مجارستان

دوره تحصیلی پری اینجینیرنگ (Pre Engineering) مجارستان مجموعه‌ای از دروسی است که دانشجویان برای ورود به رشته‌های مهندسی در دانشگاه‌های مجارستان باید بگذرانند. در این دوره‌ها، درس‌هایی مانند فیزیک و ریاضیات و هندسه ارائه می‌شوند و برای تحصیل در کالج‌های مذکور باید هزینه پرداخت کرد.

دوره IMAT مجارستان

دوره IMAT مجارستان برنامه آمادگی برای آزمون ورودی رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا است. دانشجویان برای ورود به دانشکده پزشکی دانشگاه‌های کشور ایتالیا و تحصیل در رشته‌های پزشکی، داروسازی، پیراپزشکی و دندان‌پزشکی باید این در این دوره شرکت کنند.

دوره IMAT در کشور مجارستان ارزان‌تر از کشور ایتالیا است؛ به‌همین‌دلیل، برخی از دانشجویان بین‌المللی ترجیح می‌دهند که این دوره را در مجارستان پشت‌سر بگذارند. میانگین شهریه برای دوره IMAT بین ۶۰۰ تا ۳۸۰۰ یورو تخمین زده می‌شود و دوره‌ها به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. برخی از برنامه‌های برگزارشده در دوره IMAT مجارستان عبارت‌اند از:

 • دوره زبان مجارستان
 • دوره دستیاری دندان‌پزشکی مجارستان
 • دوره کمک‌های اولیه

نحوه اخذ پذیرش در کالج های مجارستان

نحوه اخذ پذیرش در کالج های مجارستان به رشته و کالج مدنظر متقاضیان بستگی دارد و به‌طور کلی، شرایط برای دوره پیش‌دانشگاهی و دوره دانشگاهی متفاوت است.

برای پذیرش در دوره پیش‌دانشگاهی، ابتدا باید در وبسایت کالج‌های مجارستان جست‌وجو و دوره مناسب خود را پیدا کنید. سپس، فرم درخواست و دیگر فرم‌های الزامی را تکمیل و مدارک موردنیاز را ارسال کنید. پس از پرداخت هزینه درخواست، باید منتظر پاسخ کالج بمانید و در‌صورت اخذ پذیرش، برای ویزای تحصیلی مجارستان اقدام کنید.

برخی از کالج های مجارستان دوره‌های ۴ساله برای دریافت مدرک کارشناسی را نیز برگزار می‌کنند. برای اخذ پذیرش دانشگاهی از کالج های این کشور، در ابتدا باید اطلاعات مرتبط با رشته و کالج دلخواهتان را به‌دست بیاورید تا از مدارک و شرایط لازم برای ثبت درخواست مطلع شوید. پس از ثبت درخواست در وبسایت کالج، باید در آزمون‌های ورودی یا مصاحبه شرکت کنید و سپس منتظر پاسخ درخواست خود بمانید. بعد از این مرحله، می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان اقدام کنید.

مدارک لازم برای اپلای در کالج های مجارستان

برای اپلای در کالج های مجارستان، باید مدارک موردنیاز را آماده و برای کالج مدنظرتان ارسال کنید. علاوه‌بر این مدارک، باید ویزای تحصیلی مجارستان را دریافت کنید.

مدارک لازم برای اپلای در کالج های مجارستان بدین‌شرح‌اند:

 • رزومه تحصیلی
 • ریزنمره‌ها و سوابق تحصیلی
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه
 • کپی و اصل پاسپورت
 • اثبات تمکن مالی
 • مدرک زبان (انگلیسی B2)

اخذ ویزا برای تحصیل در کالج های مجارستان

برای تحصیل در کالج های مجارستان، متقاضیان باید ویزای تحصیلی این کشور را بگیرند. ویزای تحصیلی مجارستان به ۲ دسته تقسیم می‌شود: یکی ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت شنگن و دیگری ویزای بلندمدت دانشجویی مجارستان‌. ویزای کوتاه‌مدت شنگن برای دانشجویانی مناسب است که قصد دارند در دوره‌های کوتاه‌مدت زبان تحصیل کنند. این دسته از افراد می‌توانند به‌مدت ۹۰ روز در حوزه شنگن اقامت کنند.

ویزای بلندمدت دانشجویی مجارستان برای تحصیل طولانی‌مدت در این کشور در نظر گرفته شده است که بسته به مدت‌زمان دوره تحصیل از ۲ تا ۵ سال اعتبار دارد و برای دریافت آن، متقاضیان باید از یکی از دانشگاه‌های کشور مجارستان پذیرش گرفته باشند.

برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان، متقاضیان باید به سفارت این کشور مراجعه و بعد از ارائه مدارک لازم، درخواست خود را ثبت کنند. سفارت مجارستان معمولا برای صدور ویزای تحصیلی محدودیت زیادی در نظر نگرفته است.

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کالج های مجارستان ازاین‌قرارند:

 • اصل پاسپورت
 • نامه پذیرش کالج
 • ۲ قطعه عکس رنگی جدید
 • ترجمه رسمی تمام مدارک تحصیلی
 • ترجمه شناسنامه دانشجو و والدینش
 • رزومه
 • انگیزه‌نامه
 • ترجمه سند ملکی یا قرارداد اجاره
 • گواهی اثبات تمکن مالی

هزینه تحصیل در کالج های مجارستان

هزینه تحصیل در کالج های مجارستان ارزان‌تر از کالج‌های کشورهای اروپایی دیگر است؛ بنابراین، تحصیل در کالج‌های این کشور می‌تواند گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه و مناسب برای دانشجویان خارجی محسوب شود.

تمام کالج‌ های مجارستان از دانشجویان شهریه دریافت می‌کنند و تحصیل در آن‌ها رایگان نیست؛ اما به‌دلیل شهریه مقرون‌به‌صرفه، رقابت برای اخذ پذیرش از آن‌ها شدید است. هزینه تحصیل در کالج های مجارستان با‌توجه‌به رشته تحصیلی و رتبه علمی کالج بین ۵۲۰۰ تا ۱۲هزار یورو برآورد می‌شود. متقاضیان فقط در‌صورتی می‌توانند به‌رایگان در این کالج ها تحصیل کنند که بورسیه دولت مجارستان را گرفته باشند.

بورسیه کالج های مجارستان

کالج های مجارستان بورسیه‌های ورودی برای دانشجویان ندارند. این یعنی متقاضیان پیش از آغاز تحصیلاتشان نمی‌توانند برای دریافت بورسیه درخواست دهند؛ اما پس از شروع تحصیل، درصورت کسب نمره‌های عالی و قرارگرفتن در جمع دانشجویان برتر‌، می‌توانند بورسیه‌هایی را دریافت کنند و هزینه تحصیلاتشان را کاهش دهند.

بورسیه کالج های مجارستان عبارت‌ است از:

بورسیه کالج مک دانیل

بورسیه کالج مک دانیل به دانشجویان دارنده حداقل معدل ۲ در شهریه تخفیف می‌دهد.

بورسیه تحصیلی اویسینا (ASP)

بورسیه تحصیلی اویسینا ویژه دانشجویانی با حداقل معدل ۴ است و با‌توجه‌به نمرات و شرایط مالی‌، به متقاضیان کمک‌هزینه تحصیلی و حمایت‌های مالی تعلق می‌گیرد.

بورسیه تحصیلی KJU STARTER

این بورسیه تحصیلی به دانشجویان ۱۸ تا ۲۵ساله که مهارت زبانی مناسبی داشته باشند، ۲۵درصد در شهریه تخفیف می‌دهد. حداقل نمره زبان تعیین‌شده برای دریافت این بورسیه آیلتس ۶٫۵ و تافل ۷۹ است.

بهترین کالج های مجارستان

کالج های مجارستان براساس سطح علمی و شرایطی که برای دانشجویان فراهم می‌کنند، رتبه‌بندی می‌شوند. کالج های مجارستان مسیر ورود دانشجو به دانشگاه و رشته مدنظرش را هموار می‌کنند.

بهترین کالج های مجارستان عبارت‌اند از:

 • کالج اویسینا

کالج اویسینا جزو بهترین کالج های مجارستان در‌ رشته‌های علوم پزشکی و فنی محسوب می‌شود که وزارت علوم و تحقیقات ایران نیز آن را تایید کرده است. این کالج شرایط را برای ورود دانشجویان سال سوم دبیرستان به دوره‌های آمادگی فراهم می‌کند. در‌صورتی‌که دانشجویان مدرک زبان نداشته باشند، با شرکت در ۸ دوره زبان کالج اویسینا، می‌توانند در دوره‌های دیگر حضور پیدا کنند.

 • کالج وکرله

کالج وکرله نوعی مدرسه کسب‌وکار است که دانشجویان را برای تحصیلات تکمیلی در رشته‌های مدیریتی آماده می‌کند. در دوره‌های کارورزی این کالج، دانشجویان آسان‌تر به صنعت و فضای کار وارد می‌شوند و تمرکز اصلی بر تمرین مداوم و یادگیری مهارت است. رشته‌های مدیریت، حسابداری، اقتصاد، تجارت، بازرگانی و کسب‌وکار از‌جمله رشته‌های اصلی کالج مذکور محسوب می‌شوند.

 • کالج دونا

کالج دونا دوره‌های ۱‌ساله آمادگی دانشجویان برای ورود به رشته‌های پزشکی و مهندسی و اقتصاد را برگزار می‌کند. دوره‌های زبان این کالج نیز ۴ تا ۶ماهه هستند. کالج یادشده خوابگاه دانشجویی هم دارد که با هزینه ۲۲۰ تا ۸۵۰ یورو در ماه می‌توان در آن‌ها اقامت کرد.

 • کالج مک دنیل

کالج مک دنیل که به «دانشگاه اینترنشنال» نیز شهرت دارد‌، زیرنظر دانشگاه وست مینستر آمریکا فعالیت می‌کند. در این کالج، رشته‌های متنوعی ازجمله علوم پزشکی، فنی‌و‌مهندسی، علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد ارائه می‌شوند. شرط ورود به این کالج کسب حداقل نمره است؛ در‌غیر‌این‌صورت، متقاضیان باید در آزمون ورودی شرکت کنند.

 • کالج پچ

کالج پچ یکی دیگر از بهترین کالج های مجارستان است که در ۲۰۰کیلومتری بوداپست قرار دارد. این کالج دوره‌های مقدماتی یا پیش‌دانشگاهی را برای ورود به رشته‌های پزشکی و داروسازی و دندان‌پزشکی برگزار می‌کند. هزینه تحصیل در کالج مذکور گران‌تر از کالج‌های پایتخت مجارستان است. ناگفته نماند که دوره پزشکی این کالج ۶ سال و دوره دندان‌پزشکی و داروسازی آن حدود ۵ سال زمان می‌برد.

جمع‌بندی

تحصیل در کالج های مجارستان به‌دلیل قوانین مهاجرتی آسان و شهریه مقرون‌به‌صرفه یکی از گزینه‌های ایدئال برای دانشجویان خارجی محسوب می‌شود. با اخذ پذیرش از کالج‌های این کشور، به‌راحتی می‌توان ویزای شنگن را دریافت کرد و در کشورهای اروپایی مشغول کار و زندگی شد. تحصیل در کالج های مجارستان مانند پلی برای ورود به کشورهای اروپایی است.

کالج‌‌های دولتی و خصوصی ازجمله انواع کالج های مجارستان هستند که معمولا رقابت برای دریافت پذیرش کالج‌های دولتی به‌دلیل هزینه ارزان‌تر آن‌ها بیشتر است. کالج‌های زبان آلمانی و زبان انگلیسی جزو کالج‌های زبان محبوب مجارستان محسوب می‌شوند که برای متقاضیان تحصیل و کار در کشورهای انگلیسی و آلمانی‌زبان مناسب‌اند.

تمام کالج‌ های مجارستان از دانشجویان شهریه دریافت می‌کنند و تحصیل در آن‌ها رایگان نیست؛ اما بورسیه‌های تحصیلی محدودی برای دانشجویان مستعد در نظر گرفته شده‌اند که با دریافت آن‌ها می‌توان هزینه‌های تحصیل را کاهش چشمگیری داد. هزینه تحصیل در کالج های مجارستان با‌توجه‌به رشته تحصیلی و رتبه علمی کالج بین ۵۲۰۰ تا ۱۲هزار یورو است و دانشجویان، تنها درصورتی می‌توانند به‌رایگان در این کالج‌ها تحصیل کنند که بورسیه دولت مجارستان را گرفته باشند.

فرم مشاوره پذیرش در کالج های مجارستان

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

در کالج های مجارستان، کدام دوره‌های آموزشی ارائه می‌شوند؟

دوره‌های زبان، پری مدیکال، پری اینجینیرینگ، کمک‌های اولیه، دستیاری دندان‌پزشکی و دوره IMAT در کالج های مجارستان ارائه می‌شوند.

آیا برای تحصیل در کالج های مجارستان می‌توانم بورسیه بگیرم؟

بله، کالج های مجارستان به دانشجویان بااستعداد بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند.

ثبت‌نام در کالج های مجارستان از چه زمانی شروع می‌شود؟

زمان ثبت‌نام در کالج های مجارستان معمولا از نوامبر آغاز می‌شود.

هزینه کالج های زبان آلمانی در مجارستان چقدر است؟

هزینه تحصیل در کالج های زبان آلمانی مجارستان بین ۲۵۰۰ تا ۲۹۰۰ یورو برای هر ترم است.