آلمان ازنظر سطح آموزشی، مقام سوم جهان را بعد از ایالات متحده آمریکا و انگلستان به‌خود اختصاص داده است؛ ازاین‌رو، کالج‌های آلمان یکی از بالاترین سطوح تحصیلی را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند.

تحصیل در کالج‌های آلمان، متقاضیان زیادی از سراسر جهان دارد؛ زیرا علاوه‌بر سطح بالای آموزشی، تحصیلات عالی در این کشور بسیار ارزان و در بسیاری از موارد رایگان است. کالج‌های آلمان را نباید با دانشگاه اشتباه گرفت؛ در نظام آموزشی آلمان، کالج دوره‌ای یک‌ساله به‌منظور فراگیری دروس پیش‌نیاز برای ورود به دانشگاه است. تحصیل در کالج کمک می‌کند با دانش کافی درباره رشته تحصیلی دلخواهتان، وارد دانشگاه‌های معتبر آلمان شوید و از مزایای آن‌ بهره‌ ببرید.

با گرفتن مدرک کالج‌های آلمان، شرایط ورود به دانشگاه‌های این کشور برای متقاضیان بین‌المللی آسان‌تر می‌شود و به‌راحتی می‌توانید برای تحصیل در کشورهایی مانند آمریکا و انگلستان نیز اقدام کنید.

انواع کالج در آلمان

شناخت انواع کالج در آلمان، می‌تواند مسیر آموزش را برای متقاضیان تحصیل در این کشور هموارتر کند. کالج‌های آلمان به 2 دسته تقسیم می‌شود: کالج‌های دانشگاهی و کالج‌های علمی‌کاربردی.

با مدرک کالج‌های دانشگاهی می‌توانید در دانشگاه‌های عمومی و علمی‌کاربردی پذیرفته شوید؛ درحالی‌که مدرک کالج‌های علمی‌کاربردی، فقط برای تحصیل در دانشگاه‌های علمی‌کاربردی مناسب است. برخلاف نظام آموزشی ایران که شرط ورود به دانشگاه، گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی عمومی است، کالج‌های آلمان اجازه می‌دهند تا زمینه تحصیلی خود را قبل از ورود به دانشگاه انتخاب کنید. هر 2 نوع کالج‌های آلمان، دوره‌های آموزشی مخصوصی دارند و به‌صورت دولتی یا خصوصی اداره می‌شوند.

شرایط تحصیل در کالج های آلمان

برای تحصیل در کالج‌های آلمان، مدرک تحصیلی دانش‌آموزانی که در کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند، باید ازسوی نظام آموزشی آلمان تایید شود. برای گرفتن تاییدیه، تمامی مدارک تحصیلی قبلی باید به زبان آلمانی ترجمه شود.

شرایط تحصیل دانش‌آموزان بین‌المللی در کالج‌های علمی‌کاربردی و کالج‌های دانشگاهی آلمان عبارت‌اند از:

 • داشتن مدرک دیپلم با معدل بالای ۱۷
 • ترجمه مدارک تحصیلی قبلی
 • داشتن نامه پذیرش از یکی از کالج‌های آلمان
 • داشتن ویزای تحصیلی آلمان
 • داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی B1 و B2
 • سن بین ۱۸ تا ۲۲ سال
 • قبولی در آزمون ورودی کالج مدنظر

دوره های ارائه شده در کالج های آلمان

دوره‌های آموزشی کالج‌های دانشگاهی آلمان ازاین‌قرارند:

 • T-Kurs

دوره T-Kurs در کالج‌های آلمان، دوره‌های تکنیکی است که برای دانشجویان رشته‌های مهندسی، انفورماتیک و ریاضی مناسب است. با گذراندن این دوره می‌توانید در رشته‌هایی مانند متالورژی، معماری، شیمی، مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک و فیزیک تحصیل کنید.

 • M-Kurs

M-Kurs دوره‌های پزشکی در کالج‌های آلمان است که با اتمام موفقیت‌آمیز آن، می‌توانید در رشته‌هایی مانند دندان‌پزشکی، زیست، بیوشیمی، داروسازی، روان‌شناسی و فناوری بیوسیستم در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنید.

 • W-Kurs

دوره‌های W-Kurs برای دانش‌آموزانی مناسب است که به علوم اجتماعی، مانند اقتصاد علاقه‌مندند. با شرکت در این دوره‌ها‌ در کالج‌های آلمان می‌توانید تخصص لازم را برای ورود به دانشگاه در رشته‌هایی مثل حقوق، جامعه‌شناسی، مدیریت بازرگانی، خدمات اجتماعی، بیمه و مدیریت کسب‌وکار کسب کنید.

 • G-Kurs

دوره‌های G-Kurs در مقطع تحصیلی کالج، برای دانش‌آموزانی مناسب است که می‌خواهند در رشته‌های علوم انسانی مانند ادبیات، تاریخ، هنر، علوم سیاسی، موسیقی و علوم ارتباطات به تحصیل بپردازند.

 • S-Kurs

S-Kurs دوره‌های یادگیری و مطالعات زبان است. در این دوره می‌توانید در رشته‌هایی مثل ادبیات آلمانی و زبان‌های خارجی تحصیل کنید.

دوره‌های آموزشی کالج‌های علمی‌کاربردی ازاین‌قرارند:

 • TI-Kurs

دوره‌های TI برای علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های فنی‌مهندسی مناسب است. در این دوره می‌توانید در زمینه‌هایی مانند کامپیوتر و برنامه‌نویسی تحصیل کنید.

 • WW-Kurs

دوره‌های WW علومی مانند اقتصاد، تجارت و روابط بین‌الملل را به‌صورت کاربردی آموزش می‌دهند. با شرکت در دوره‌های WW در کالج‌های آلمان می‌توانید علوم اقتصاد و کسب‌وکار را به‌صورت عملی و فراتر از مباحث تئوری بیاموزید.

 • GD-Kurs

دوره‌های GD برای دانش‌آموزان علاقه‌مند به طراحی و هنر مناسب است. در این دوره‌ها، اصول طراحی کاربردی و گرافیگ تدریس می‌شود.

 • SW-Kurs

دوره‌های SW علوم اجتماعی را به‌صورت کاربردی و عملی به دانش‌آموزان علاقه‌مند آموزش می‌دهد.

مراحل اخذ پذیرش در کالج های آلمان

دانش‌آموزان بین‌المللی که قصد دارند در کالج‌های آلمان تحصیل کنند، باید مراحلی را برای گرفتن پذیرش پشت‌سر بگذارند.

مراحل مهم دریافت پذیرش در کالج‌های آلمان عبارت‌اند از:

 1. قبولی در آزمون زبان آلمانی تا سطح B1 یا B2
 2. انتخاب رشته و کالج دلخواه
 3. ارائه مدرک رسمی و ترجمه‌شده دیپلم
 4. پرکردن فرم درخواست کالج به‌صورت آنلاین
 5. دریافت دعوت‌نامه برای شرکت در امتحانات ورودی کالج
 6. ثبت‌نام ویزای آلمان
 7. ثبت‌نام بیمه درمانی
 8. بازکردن حساب بانکی
 9. یافتن محل اقامت برای طول دوره تحصیل

تحصیل در کالج‌های آلمان نیازمند مدارک تحصیلی تاییدشده و متناسب با نظام آموزشی آلمان است. با بارگذاری مدارک تحصیلی خود در سایت «anabin.kmk.org» می‌توانید از امکان پذیرش مدارک آگاه شوید. اگر مدارک شما تایید نشد، ابتدا باید پذیرش کالج‌های دوره مقدماتی (Studienkolleg) را بگیرید. بعد از معادل‌سازی مدرک و گذراندن دوره مقدماتی، می‌توانید وارد کالج مدنظر خود در آلمان شوید.

مدارک لازم برای اپلای در کالج های آلمان

کالج‌های مختلف، مدارک متفاوتی را برای پذیرش درخواست می‌کنند؛ بااین‌حال، مدارک لازم برای اپلای در کالج‌های آلمان عبارت‌اند از:

 • مدرک دیپلم رسمی همراه با ریزنمرات (ترجمه‌شده)
 • مدرک زبان آلمانی سطح B1 یا B2
 • فرم درخواست پذیرش
 • رزومه تحصیلی به زبان آلمانی (شامل تمامی مقاطع تحصیلی)
 • عکس پرسنلی
 • کپی گذرنامه

اخذ ویزا برای تحصیل در کالج های آلمان

مهم‌ترین شرط اخذ ویزا برای تحصیل در کالج‌های آلمان، گرفتن پذیرش از کالج یا دانشگاهی در آلمان است. افرادی که محل تولد و سکونتشان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباشد، برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید به‌صورت آنلاین از سفارت این کشور وقت بگیرند. بعد از این اقدام، ایمیلی حاوی شماره پیگیری برای متقاضی ارسال می‌شود. حدود ۳۰ تا ۶۰ روز بعد، سفارت آلمان ایمیل دیگری ارسال می‌کند که در آن تاریخ مصاحبه اعلام شده است. بعد از دریافت ایمیل دوم، تنها ۷ روز برای تایید آن زمان وجود خواهد داشت؛ بعد از گذشت این زمان، ایمیل باطل خواهد شد و باید برای گرفتن وقت از سفارت، دوباره اقدام کرد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان عبارت‌اند از:

 • پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • پذیرش تحصیلی از کالج مدنظر
 • مدارک تحصیلی ترجمه‌شده (تمامی مقاطع تحصیلی)
 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • عکس پاسپورتی جدید
 • اصل مدارک هویتی همراه با کپی
 • گواهی تمکن مالی به مبلغ ۱۰ هزار و ۳۰۰ یورو
 • مدارک مربوط به سوابق کاری
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
 • انگیزه‌نامه تحصیلی

هزینه تحصیل در کالج های آلمان

تحصیل در کالج‌های دولتی آلمان رایگان است. تنها هزینه‌ای که از دانش‌آموزان دریافت می‌شود، هزینه‌های خدمات دانش‌آموزی و کارمزدهای کالج است که بسته‌به نوع دوره، از ۱۰۰ تا ۴۰۰ یورو خواهد بود. شهریه‌ کالج‌های خصوصی از ۳ هزار تا ۶ هزار یورو در سال تحصیلی، باتوجه‌به رشته و کالج انتخابی متغیر است.

توجه داشته باشید، هزینه‌های جانبی زندگی در آلمان زیاد است و البته به سبک زندگی شما نیز بستگی دارد. هزینه‌های اقامت، خوراک، پوشاک و رفت‌وآمد به‌صورت میانگین ۷۰۰ تا 1000 یورو در ماه خواهد بود.

آزمون ورودی کالج های آلمان

ورود به کالج های آلمان، به‌طور کلی نیازمند شرکت در آزمون ورودی کالج (Aufnahmeprüfung) است. این آزمون به زبان آلمانی برگزار می‌شود و دانش شما در دروس مختلف را می‌سنجد که مهم‌ترین آن، زبان آلمانی و ریاضی است. در برخی از دوره‌های کالج مثل M-Kurs، درس زیست نیز اهمیت زیادی دارد؛ زیرا این درس، یکی از دروس زیرساختی رشته‌های مربوط به پزشکی است.

دانش‌آموزان بین‌المللی در آزمون‌های ورودی کالج‌های آلمان، امتحان زبان انگلیسی نیز خواهند داشت. برای گرفتن نمره کامل در امتحان زبان انگلیسی، باید آیلتس ۶٫۵ یا تافل ۸۰ داشته باشید.

آزمون ورودی کالج‌های آلمان در دوره‌های G-W-M-T به 2 بخش تقسیم می‌شود. در بخش اول، 3 متن به دانش‌آموزان داده می‌شود که در آن، ۷۵ کلمه ناقص یا جاافتاده گنجانده شده است. دانش‌آموزان ۳۰ دقیقه زمان دارند که متن را تکمیل کنند، کلمات اشتباه را تشخیص دهند و کلمات جاافتاده را به‌درستی بنویسند.

در بخش دوم، تعدادی جمله به دانش‌آموزان داده می‌شود؛ این جملات به نمودار روبه‌رویی خود مرتبط شده‌اند که ممکن است نادرست یا نامربوط باشند. دانش‌آموزان باید در کمتر از ۳۰ دقیقه، جملات را به نمودار ارتباط دهند و جملات اشتباه را مشخص کنند. امتحانات ریاضی و زیست نیز در بخش دوم امتحان ورودی لحاظ شده است که برای حل سوالات آن، ۹۰ دقیقه زمان خواهید داشت.

بهترین کالج های آلمان

نظام آموزشی آلمان، نگاه سخت‌گیرانه‌ای به چگونگی اداره موسسات آموزشی دارد؛ درنتیجه تمامی کالج‌های آلمان از استانداردهای بالایی برخوردارند. درادامه، تعدادی از خوش‌نام‌ترین کالج‌های آلمان را معرفی می‌کنیم:

 • کالج هایدلبرگ

کالج هایدلبرگ دارای یکی از بالاترین سطوح آموزشی بین کالج‌های آلمانی است و حدود ۳۰ هزار محصل در آن تحصیل می‌کنند. در آزمون ورودی کالج هایدلبرگ، تمرکز ویژه‌ای روی دانش زبان آلمانی وجود دارد و مهارت‌های نوشتاری، شنیداری و گفتاری به‌طور دقیق بررسی می‌شوند. اگر بخواهید در این کالج پذیرفته شوید، باید سطح زبان آلمانی خود را به C1 برسانید.

 • کالج آنهالت آلمان

کالج آنهالت آلمان دوره‌های مقدماتی را برای ورود دانش‌آموزان بین‌المللی به دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌دهد. با قبول‌شدن در امتحانات این کالج می‌توانید در رشته‌های فنی، اجتماعی و اقتصادی تحصیل کنید و پس از اتمام آن، در بهترین دانشگاه‌های مرتبط با رشته‌ای که انتخاب کرده‌اید، به تحصیل بپردازید.

 •   کالج صنعتی برلین

کالج صنعتی برلین یکی از معتبرترین کالج‌های آلمان در سطح جهانی است؛ به‌طوری‌‌که به یکی از مقاصد تحصیلی برای دانش‌آموزان بین‌المللی تبدیل شده است. یک‌چهارم ظرفیت این دانشگاه دراختیار دانش‌آموزان خارجی سراسر جهان به‌خصوص ایرانیان قرار گرفته است. با ورود به این کالج می‌توانید در رشته‌های پزشکی، معماری، مهندسی و فیزیک به تحصیل بپردازید.

 • کالج هانوفر

کالج هانوفر ۵۰ سال است که پذیرای بسیاری از دانش‌آموزان بین‌المللی است و به‌عنوان یکی از مشهورترین کالج‌های آلمان با اساتید مجرب و سطح آموزشی بسیار بالا شناخته می‌شود. این کالج در استان نیدرزاکسن واقع شده است. کالج هانوفر دوره‌های آمادگی برای رشته‌های مختلف تحصیلی ازجمله پزشکی، مهندسی و علوم انسانی را ارائه می‌دهد. برای پذیرش در این کالج، باید مدرک زبانی آلمانی در سطح B2 داشته باشید.

جمع بندی

کالج‌های آلمان مانند پلی برای ورود دانش‌آموزان به دانشگاه و مقاطع تحصیلی عالی عمل می‌کنند. برای ورود به دانشگاه‌های آلمان باید براساس علاقه خود، یک رشته تحصیلی را انتخاب کنید و در کالج دوره ببینید. کالج‌های آلمان امتحان ورودی دارد.

کالج‌های آلمان به 2 دسته دانشگاهی و علمی‌کاربردی تقسیم می‌شود. برای اینکه بتوانید پذیرش کالج‌های آلمان را دریافت کنید، حتما باید سطح زبان آلمانی شما B1 یا B2 باشد. تحصیل در کالج‌های آلمان، یکی از بهترین فرصت‌ها برای تحصیل دانشگاهی در کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس است.

فرم مشاوره پذیرش در کالج های آلمان

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

چه دوره های آموزشی در کالج های آلمان ارائه می‌شود؟

دوره‌های G-W-M-T-S در کالج‌های دانشگاهی و دوره‌هایTI-GD-SW نیز در کالج‌های علمی‌کاربردی تدریس می‌شوند.

آیا برای تحصیل در کالج های آلمان می‌توانم بورسیه بگیرم؟

بله. با داشتن معدل دیپلم بالای ۱۷ و سطح بالای زبان آلمانی، امکان گرفتن بورسیه‌های دولتی در کالج‌‌های آلمان وجود دارد. یکی از کالج‌هایی که به دانش‌آموزان بین‌المللی بورسیه می‌دهد، کالج مشهور هانوفر است.

زمان ثبت نام در کالج های آلمان از کی شروع می‌شود؟

برای ثبت‌نام در کالج‌های آلمان می‌توانید در ترم تابستان یا ترم زمستان اقدام کنید. ثبت‌نام ترم زمستان از اوایل ماه می شروع می‌شود و تا ۱۵ جولای ادامه دارد. ثبت‌نام ترم تابستان نیز از اوایل دسامبر شروع می‌شود و تا ۱۵ ژانویه ادامه دارد.

هزینه تحصیل در کالج های آلمان چقدر است؟

هزینه تحصیل در کالج‌های دولتی آلمان رایگان است؛ ولی در کالج‌های خصوصی از ۳ تا ۶ هزار یورو در سال تحصیلی متغیر خواهد بود.

انواع کالج های آلمان کدامند؟

کالج‌های آلمان به 2 دسته کلی کالج‌های دانشگاهی و کالج‌های علمی‌کاربردی تقسیم می‌شود.

مدت زمان تحصیل در کالج های آلمان چقدر است؟

مدت‌زمان تحصیل در کالج‌های آلمان، 1 سال تحصیلی و معادل 2 ترم است.

آیا کالج های آلمان آزمون ورودی دارند؟

بله. کالج‌های آلمان برای پذیرش دانش‌آموزان، آزمون ورودی برگزار می‌کنند و در آن، سطح زبان و درس‌هایی مانند ریاضی و در برخی موارد زیست‌شناسی بررسی می‌شود.

برای تحصیل در کالج های آلمان به چه مدرک زبانی نیاز دارم؟

برای تحصیل در کالج‌های آلمان به مدرک زبان آلمانی در سطح B2‌ یا B1‌ نیاز خواهید داشت.

شرایط سنی تحصیل در کالج های آلمان چیست؟

شرایط سنی تحصیل در کالج‌های آلمان از ۱۸ تا ۲۲ سال است.

شرایط اصلی ورود به کالج های آلمان چیست؟

شرایط اصلی ورود به کالج‌های آلمان، ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B2، ارسال مدارک به‌صورت آنلاین، دریافت ویزای آلمان و قبولی در آزمون ورودی کالج است.

شرط معدل برای ورود به کالج های آلمان چیست؟

برای ورود به کالج‌های آلمان باید معدل دیپلم ۱۷ یا بالاتر باشد.