کالج های استرالیا مسیری برای ورود دانشجویان به دانشگاه و بازار کار هستند. ارائه دروس به‌صورت تجربی و عملی در کالج‌های این کشور، دانشجویان را برای پیداکردن شغل مناسب آماده می‌کند.

کالج های استرالیا در تمام جهان مشهورند و دانشجویان پس از اخذ مدارک خود از آن‌ها،‌ می‌توانند برای تحصیل در مقاطع تحصیلی عالی‌تر وارد دانشگاه یا بازار کار شوند. مدرک ارائه‌شده کالج‌ها و موسسه‌های آموزشی استرالیا در کل دنیا معتبر شناخته می‌شود. مدت‌زمان تحصیل در کالج های استرالیا براساس نوع رشته بین ۶ تا ۳۶ ماه است. دانشجویان می‌توانند براساس چشم‌انداز شغلی خود، رشته دلخواهشان را به‌صورت تخصصی و عملی یاد بگیرند.

کالج های استرالیا شرایط مناسبی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته‌اند. اگر دانشجویان مقطع تحصیلی دبیرستان خود را در مدارس استرالیا بگذرانند، مسیر آسان‌تری را برای ورود به کالج طی خواهند کرد.

انواع کالج در استرالیا

انواع کالج در استرالیا بر ارائه دروس فنی‌و‌حرفه‌‌ای (VET) و فنی‌و‌تکمیلی (TAFE) متمرکز هستند. کالج های استرالیا در قالب موسسه‌ای مستقل یا بخشی از دانشگاه فعالیت می‌کنند. در هریک از ایالت‌های استرالیا، موسسه‌های TAFE وجود دارند و برخی از آن‌ها طیف گسترده‌ای از دروس و برخی دیگر دروس خاصی را ارائه می‌دهند. 

در جدول زیر، به انواع کالج در استرالیا و رشته‌های تحصیلی ارائه‌شده در آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

کالج های استرالیارشته‌های ارائه‌شده
کالج تیلورز (Taylors College)کسب‌وکار، مهندسی، ارتباطات، مطالعات بین‌الملل و مهارت‌های کامپیوتر
کالج کنتربری (University of Canterbury)هنر و زبان و مهندسی
کالج ملبورن (Melbourn Village College)هنر، مهندسی، کسب‌وکار، اقتصاد، پزشکی و دام‌پزشکی
کالج اینسبری (Eynesbury College)زبان و کسب‌وکار و علوم کامپیوتر
کالج کوئینزلند (Queensland College)پزشکی، حقوق، گردشگری، بهداشت، بازرگانی، کشاورزی و فناوری اطلاعات
کالج طب طبیعی استرالیاپزشکی و علوم بهداشت

تفاوت دانشگاه با کالج در استرالیا

بسیاری از افراد کالج را با دانشگاه یکسان می‌دانند؛ اما در‌واقع این‌گونه نیست. تعدادی از دانشگاه‌های استرالیا دوره کالج را ارائه می‌دهند؛ اما از‌لحاظ برنامه آموزشی و مدت‌زمان تحصیل تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد. درادامه، تفاوت دانشگاه با کالج در استرالیا را با تعریف جداگانه هریک از آن‌ها توضیح می‌دهیم.

دانشگاه در استرالیا

دانشگاه در استرالیا نوعی موسسه ارائه‌دهنده آموزش عالی و آکادمیک است که بر ارائه دروس تئوری متمرکز است. در دانشگاه‌های استرالیا، طیف گسترده‌ای از رشته‌ها ارائه می‌شوند و دانشجویان می‌توانند درنهایت در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری فارغ‌التحصیل شوند. مدت‌زمان تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا براساس مقطع تحصیلی بین ۲ تا ۴ سال است. دانشجویان پس از دریافت مدرک از دانشگاه‌های استرالیا، می‌توانند در مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی‌شان مشغول کار شوند. نکته دیگر اینکه دانشگاه‌ها از کالج‌ها بزرگ‌تر هستند و گزینه‌های تحقیقاتی بیشتری برای دانشجویان فراهم می‌‌کنند.

کالج در استرالیا

کالج‌های استرالیا در‌مقایسه‌با دانشگاه‌ها کوچک‌تر هستند و دروس را به‌صورت عملی و تجربی در رشته‌ای خاص ارائه می‌دهند. دوره‌های آموزشی کالج کوتاه‌تر از دانشگاه‌ها است و مدت‌زمان تحصیل بسته به نوع رشته از چند ماه تا ۳ سال متغیر است. دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل در کالج در استرالیا می‌توانند با مدرک خود وارد بازار کار شوند یا برای ادامه‌تحصیل در رشته مدنظرشان به دانشگاه بروند. 

با‌توجه‌به تعاریف ذکر‌شده، می‌توان نتیجه گرفت که کالج‌های استرالیا دروس حرفه‌ای و عملی را در بازه زمانی کمتری ارائه می‌دهند و دانشجویان درنهایت مدرک دیپلم را دریافت می‌کنند. درمقابل، دانشگاه‌های استرالیا دوره‌‌های آموزشی طولانی‌‌مدت با محوریت آکادمیک را در طیف گسترده‌ای از رشته‌ها ارائه می‌دهند. 

شرایط تحصیل در کالج های استرالیا

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در کالج‌ های استرالیا باید شرایط لازم را داشته باشند.

شرایط تحصیل در کالج های استرالیا بدین‌شرح‌اند:

 • حداقل ۱۸ سال سن
 • اثبات مهارت در زبان انگلیسی (آیلتس ۵ تا ۶)
 • معدل و ریزنمره‌های قبلی مناسب
 • گرفتن نامه پذیرش از کالج مدنظر
 • نداشتن وقفه تحصیلی زیاد 
 • توصیه‌نامه درصورت وجود وقفه تحصیلی

دوره های کالج های استرالیا

دوره های کالج های استرالیا براساس نوع رشته و مدت‌زمان تحصیل به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. هریک از این دوره‌ها و مدارک گروه‌های خاصی از دانشجویان را هدف قرار داده‌اند.

در جدول زیر، به دوره های کالج های استرالیا و جزئیات هرکدام اشاره کرده‌ایم:

دوره های کالج های استرالیاطول دورهجزئیات دوره
سرتیفیکیت ۱ ۶ تا ۱۲ماه آماده‌سازی برای ورود به بازار کار و مقاطع تحصیلی عالی‌تر 
سرتیفیکیت ۲۶ تا ۱۲ ماهشامل مباحث اولیه دوره‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و فرصتی مناسب برای ورود به مقاطع تحصیلی عالی‌تر
سرتیفیکیت ۳۱ تا ۳ سالمخصوص دوره‌های تخصصی و مناسب برای پیداکردن شغل یا ادامه‌تحصیل در مقطع فوق‌دیپلم
سرتیفیکیت ۴۲ تا ۵ سالارائه آموزش‌های تخصصی برای پیداکردن شغل یا ادامه‌تحصیل در مقطع فوق‌دیپلم
دیپلما یا فوق‌دیپلم۳ سالآغاز دوره پس از اخذ مدرک دیپلم دبیرستان
دیپلمای پیشرفته۳ سالکسب مهارت و تخصص بیشتر در محیط کاری

نحوه اخذ پذیرش در کالج های استرالیا

برای دریافت پذیرش از کالج های استرالیا، باید مراحل مشخصی را طی کرد. نحوه اخذ پذیرش از کالج های استرالیا ازاین‌قرار است:

 1. کالج‌های استرالیا رشته‌های متنوعی از پزشکی و حقوق گرفته تا مدیریت فناوری اطلاعات، مدیریت بازرگانی، حسابداری و هنر را ارائه می‌دهند. در قدم اول، باید رشته‌ مدنظرتان را برای تحصیل انتخاب کنید.
 2. هریک از کالج‌ها شرایط خاصی را برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته‌اند. در این مرحله، براساس رشته تحصیلی و مدرک دانشجو، باید شرایط مدنظر کالج را از‌طریق وبسایت رسمی آن و سایر راه‌های ارتباطی بررسی کنید. 
 3. مدارک مدنظر را باید آماده و به زبان انگلیسی ترجمه کنید. 
 4. پس از آماده‌سازی مدارک، نوبت به ارسال درخواست می‌رسد. امکان ارسال درخواست ازطریق حساب کاربری ImmiAccount یا نماینده رسمی خارجی وجود دارد. 
 5. پس از دریافت پذیرش از کالج مد‌نظرتان، باید برای دریافت ویزای دانشجویی استرالیا (ساب‌کلاس ۵۰۰) درخواست دهید. 
 6. پس از دریافت ویزا، شرایط برای ورود به کشور استرالیا و تحصیل در کالج‌های این کشور مهیا است. 

مدارک لازم برای اپلای در کالج های استرالیا

مدارک لازم برای تحصیل در کالج های استرالیا به ۲ نوع مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در کالج‌های استرالیا و مدارک خواسته‌شده کالج تقسیم می‌شوند.

مدارک لازم برای اپلای در کالج های استرالیا عبارت‌اند از: 

 • گذرنامه معتبر
 • عکس
 • مدرک دیپلم
 • نسخه ترجمه‌شده مدارک تحصیلی قبلی
 • مدارک مربوط به سوابق کاری (درصورت وجود)
 • مدرک زبان آیلتس با نمره ۵ تا ۶
 • سند مالی بانکی
 • انگیزه‌نامه تحصیلی

اخذ ویزای برای تحصیل در کالج های استرالیا

پس از اخذ پذیرش از کالج های استرالیا، نوبت به دریافت ویزای دانشجویی می‌رسد.

مدارک مورد‌نیاز به‌منظور اخذ ویزای برای تحصیل در کالج های استرالیا بدین‌شرح‌اند:

 • نامه پذیرش از کالج
 • ارائه انگیزه‌نامه تحصیلی
 • ارائه ۳ نسخه از مدارک تحصیلی
 • ارائه فرم‌های تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • رسید پرداخت فرم درخواست ویزا
 • کپی فرم تایید الکترونیکی ثبت‌نام
 • گواهی تمکن مالی
 • مدارک هویتی

هزینه تحصیل در کالج های استرالیا

هزینه تحصیل در کالج های استرالیا تا حد زیادی به نوع رشته و کالج و امکانات ارائه‌شده آن بستگی دارد. این هزینه شامل شهریه کالج و هزینه دریافت ویزا و هزینه زندگی در این کشور است. شهریه کالج های استرالیا سالانه بین ۱۲هزار تا ۵۶هزار دلار و هزینه زندگی در این کشور سالانه حدود ۲۰هزار دلار است. دریافت ویزای تحصیلی استرالیا نیز حدود ۶۲۰ دلار هزینه دارد. 

در جدول زیر، برای آشنایی بیشتر با هزینه تحصیل در کالج های استرالیا، هزینه تحصیل در برخی از رشته‌های کالج کوئینزلند را ذکر کرده‌ایم:

نوع رشته در کالج کوئیزلندهزینه تحصیل 
دوره حرفه‌ای ۱ساله فناوری ارتباطات۲۱هزار دلار
دوره ۱ساله مارکتینگ و ارتباطات ۱۵هزار دلار
دوره ۱٫۵ساله طراحی داخلی۲۱هزار دلار
دوره ۱ساله موسیقی۱۸هزار دلار

بورسیه کالج های استرالیا

بورسیه کالج های استرالیا امکان تحصیل با هزینه کمتر در دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. دانشجویان بین‌المللی از انواع بورسیه‌های دانشگاهی و دولتی استرالیا می‌توانند استفاده کنند. برای اطلاع دقیق از جزئیات هریک از بورسیه‌های تحصیلی، باید با دانشگاه و کالج مدنظر ارتباط برقرار کرد. برخی از بورسیه‌های تحصیلی کشور استرالیا در مقاطع تحصیلی مختلف ازاین‌قرارند:

بورسیه تحقیقاتی بین‌المللی دانشگاه سیدنی

بورسیه تحصیلی بین‌المللی دانشگاه سیدنی (USydIS) به نامزدهای واجد‌شرایط دریافت مدرک پژوهشی کارشناسی ارشد از دانشگاه سیدنی اعطا می‌شود. این بورسیه تا ۳ سال شهریه و بخشی از ‌هزینه‌های زندگی دانشجویان را پوشش می‌دهد.

بورسیه دانشجویان بین‌المللی دانشگاه نیوساوت ولز

دانشگاه نیوساوت ولز به دانشجویان مستعد مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بورسیه‌هایی ارائه می‌دهد که تمام یا بخشی از شهریه و هزینه‌های زندگی دانشجویان را پوشش می‌دهند.

بورسیه تحصیلی مقصد استرالیا

دولت استرالیا با ارائه این نوع بورسیه از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در این کشور حمایت می‌کند. دانشجویان برخی دانشگاه‌ها مانند کوئینزلند و تاسمانیا می‌توانند برای دریافت این نوع بورسیه درخواست دهند. مبلغ بورسیه مذکور حدود ۱۵هزار دلار در سال است. 

بهترین کالج های استرالیا

در سال‌های اخیر، دانشگاه‌ها و کالج‌های استرالیا موفق شده‌اند رتبه‌های برتر جهانی را ازآن خود کنند. میزان موفقیت کالج‌ها براساس تعداد فارغ‌التحصیلان، میزان رضایت دانشجویان، کیفیت آموزشی و عوامل دیگر سنجیده می‌شود. در‌ادامه، بهترین کالج های استرالیا را معرفی کرده‌ایم که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در آن‌ها تحصیل کنند.

کالج مارتین (Martin College)

کالج مارتین در شهرهای بریزبن و ملبورن و سیدنی شعبه دارد و یکی از کالج‌های موفق این کشور محسوب می‌شود. این کالج در سال ۱۹۷۶ تاسیس شده است و رشته‌های متنوعی مانند گرافیک، مدیریت رویداد، بازاریابی، بازرگانی و فناوری اطلاعات را ارائه می‌دهد. کالج مارتین عضو مرکز آموزش غیرانتفاعی Study Group است که دوره‌های زبان انگلیسی را ارائه می‌دهد و دانشجویان را برای ورود به دانشگاه آماده می‌کند.

آکادمی پرستاری استرالیا (ACN)

آکادمی پرستاری استرالیا به‌طور تخصصی روی رشته پرستاری متمرکز است و دانشجویان را برای ورود به بخش خدمات و درمان آماده می‌کند. دانشجویان پرستاری دوره‌های آموزشی عملی و کاربردی مفیدی از این آکادمی دریافت می‌کنند. شهریه تحصیل در آکادمی پرستاری استرالیا سالانه حدود ۱۰هزار دلار است.

کالج مریتایم (Maritime College)

کالج مریتایم در سال ۱۹۸۰ در لاونستون تاسمانیا بنیان نهاده شده است. این کالج ۳ دانشکده دارد و رشته‌های متنوعی را در مقاطع تحصیلی مختلف دراختیار دانشجویان قرار می‌دهد. در کالج مریتایم، امکان تحصیل تمام‌وقت و پاره‌وقت و آنلاین برای دانشجویان فراهم است. 

کالج تیلورز (Taylors College)

کالج تیلورز یکی دیگر از بهترین کالج های استرالیا است و ۳ شعبه در کشورهای استرالیا و مالزی و نیوزلند دارد. بسیاری از دانشگاه‌های جهان مدرک ارائه‌شده این کالج را معتبر می‌دانند. شهریه تحصیل در کالج تیلورز سالانه بین ۱۹هزار تا ۲۵هزار دلار برآورد می‌شود. گفتنی است که دانشجویان می‌توانند در خوابگاه‌ در‌نظر‌گرفته‌شده در کالج یادشده اقامت کنند. 

مرکز آموزش تکمیلی استرالیا (ACFE)

مرکز آموزش تکمیلی استرالیا در سال ۲۰۰۹ در شهر ملبورن راه‌اندازی شده است و در‌حال‌حاضر، به‌عنوان یکی از بهترین کالج های استرالیا شناخته می‌شود. در این کالج، رشته‌های متنوعی مانند هنر و مهندسی و حقوق تدریس می‌شوند. مرکز آموزش تکمیلی استرالیا سبک نوینی از برنامه‌های آموزشی و تحقیقاتی را ارائه کرده است. 

جمع‌بندی

کالج های استرالیا بخش مهمی از سیستم آموزشی این کشور هستند که بر ارائه دروس عملی و حرفه‌ای تمرکز دارند. دانشجویان با تحصیل در کالج‌های استرالیا می‌توانند برای ادامه‌تحصیل به دانشگاه وارد یا مستقیما جذب بازار کار شوند. برای ورود به کالج های استرالیا، پیش از هر اقدامی باید از آن‌ها پذیرش بگیرید و ترجمه انگلیسی مدارک خواسته‌شده را برای آن‌ها ارسال کنید. 

هزینه تحصیل در کالج های استرالیا بسته به نوع رشته و مدت‌زمان تحصیل سالانه بین ۱۲هزار تا ۵۶هزار دلار تخمین زده می‌شود. برخی از بهترین کالج های استرالیا عبارت‌اند از: کارلج مارتین، آکادمی پرستاری استرالیا، کالج مریتایم، کالج تیلورز و مرکز آموزش تکمیلی استرالیا. 

فرم مشاوره پذیرش در کالج های استرالیا

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

در کالج های استرالیا، کدام دوره‌های آموزشی ارائه می‌شوند؟

در کالج های استرالیا، دوره‌های آموزشی حرفه‌ای ارائه می‌شوند؛ ازجمله سرتیفیکیت ۱، سرتیفیکیت ۲، سرتیفیکیت ۳، سرتیفیکیت ۴، دیپلما یا فوق‌دیپلم و دیپلمای پیشرفته.

آیا برای تحصیل در کالج های استرالیا می‌توانم بورسیه بگیرم؟

با انتخاب کالج‌های مقرون‌به‌صرفه می‌توانید در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید. همچنین، برخی از دانشگاه‌ها بورسیه‌های تحصیلی را در مقاطع مختلف ارائه می‌دهند.

ثبت‌نام در کالج های استرالیا از چه زمانی شروع می‌شود؟

زمان ثبت‌نام در کالج های استرالیا از آخر فوریه یا اوایل مارس شروع می‌شود.

هزینه تحصیل در کالج های استرالیا چقدر است؟

هزینه تحصیل در کالج های استرالیا به نوع رشته و کالج بستگی دارد و سالانه بین ۱۲هزار تا ۵۶هزار دلار است.