خواندن این راهنما می‌تواند اخذ تابعیت لهستان را برای شما آسان‌تر کند. لهستان از کشورهایی است که افراد خارجی به دلیل مزایای بسیاری که این کشور اروپایی دارد توجه ویژه‌ای به آن را دارند. از جمله مزایای این کشور هزینه‌های بسیار پایین آن و شرایط و بازارهای کاری خوب آن است. گرفتن تابعیت لهستان از راه‌های بسیاری مثل تابعیت لهستان از طریق ازدواج، تابعیت لهستان از طریق تولد، تابعیت لهستان از طریق مدت زمان اقامت شما در جمهوری لهستان امکان‌پذیر است. در این مقاله قصد داریم علاوه بر بیان نحوه دریافت تابعیت و شهروندی لهستان، از مدارک مورد نیاز برای دریافت این تابعیت، هزینه و مدت زمان گرفتن تابعیت و شهروندی لهستان، تابعیت دو گانه در لهستان، حقوق شهروندی لهستان صحبت کنیم.

تابعیت لهستان
پرچم لهستان
مشاوره رایگان

تابعیت و شهروندی در لهستان

تابعیت و شهروندی در لهستان

گرفتن تابعیت لهستان ممکن است کمی سخت به نظر آید. دریافت تابعیت و شهروندی لهستان می‌تواند مزایای بسیاری برای افرادی که اقامت این کشور یا قصد مهاجرت به لهستان را دارند، داشته باشد. دریافت اطلاعاتی راجع به این امر می‌تواند برای این افراد مهم باشد. اطلاع از حق و حقوق افراد با دریافت شهروندی و تابعیت می‌تواند به تصمیماتی که شما می‌گیرید بسیار کمک و راه را برای شما آسان‌تر کند. به طور کلی راه‌های دریافت تابعیت لهستان متعدد است. در بخش‌های بعد بیشتر در خصوص راه‌ها و شرایط هر کدام سخن خواهیم گفت. درخواست این تابعیت برای فرد خارجی باید توسط vovide که مرتبط به محل زندگی اوست صادر شود که این درخواست به رئیس جمهور لهستان فرستاده می‌شود. این نوع درخواست برای فردی است که در لهستان زندگی می‌کند. کسی که خارج از لهستان زندگی می‌کند باید درخواست تابعیت خود را از طریق کنسولگری ارسال کند.

گرفتن تابعیت لهستان از چه روش‌هایی امکان پذیر است؟

لهستان برخلاف کشورهایی مانند آمریکا که حق خاک را برای دریافت تابعیت می‌دهند، حق خون را تعیین کرده است. منظور از حق خون این است که یکی از پدر یا مادر یا هر دوی آن‌ها یک فرد لهستانی باشد. اما حق خاک آمریکا یعنی شما اگر در خاک آن کشور به دنیا بیایید، می‌توانید تابعیت آن کشور را دریافت کنید. البته برای حق خاک نیز شرایطی در نظر گرفته شده است. از دیگر راه‌ها برای دریافت تابعیت لهستان این است که شما به زبان لهستانی سخن بگویید و از طرفی اقامت قانونی آن کشور را به مدت سه سال داشته باشید. مجوز صدور تابعیت یک فرد در کشور لهستان بر عهده رئیس جمهور آن کشور است. البته رئیس جمهور این کشور می‌تواند تابعیت لهستان را برای هر فردی که لهستانی نیست و به عبارتی خارجی محسوب می‌شود و بدون توجه به مدت اقامت بدهد. راه‌های دریافت تابعیت کشور لهستان متعدد است. اگر بخواهیم در حالت کلی راه‌ها را بیان کنیم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تابعیت لهستان از طریق تولد
 • تابعیت لهستان از طریق ازدواج
 • تابعیت لهستان از طریق مدت زمان اقامت

در ادامه هر کدام از این راه‌ها را به طور کامل شرح می‌دهیم پس بخش‌های بعد این مقاله را از دست ندهید.

تابعیت لهستان از طریق تولد

گرفتن شهروندی لهستان از طریق تولد کمی‌ متفاوت تر از سایر روش‌های دریافت تابعیت است. یکی از راه‌هایی که می‌توان تابعیت لهستان از طریق تولد را دریافت کرد، قبول کردن یک کودک به فرزند خواندگی است. در این مسئله شرایطی وجود دارد که بهتر است از آن مطلع شوید. فرزند در صورتی می‌تواند از این طریق برای دریافت تابعیت اقدام کند که یک خانواده‌ی لهستانی یا خانواده‌ای که تابعیت لهستان را دارند، تا قبل از ۱۶ سالگی به فرزند خواندگی قبول کنند. راه دیگر برای این نمونه از تابعیت این است که والدین کودک مشخص نباشد. در این حالت دولت به این کودک تابعیت لهستان را می‌دهد.

برای دریافت تابعیت کودک ، والدین باید از طریق اداره امور شهرواندان خارجی یا vovide اقدام کنند. البته در این حالت ازدواج پدر و مادر کودک باید رسمی‌ و ثبت شده باشد. اگر این ازدواج ثبت نشده باشد ولی پدر تابعیت کشور لهستان را داشته باشد باز هم می‌توان درخواست تابعیت لهستانی برای کودک را صادر کرد ولی در غیر این صورت راهی برای دریافت آن وجود نخواهد داشت. پدر و مادر کودک باید قبل از درخواست تابعیت نامی‌ برای فرزند انتخاب کرده باشند، در غیر این صورت اداره امور شهرواندان خارجی، ترکیبی از نام پدر و مادر را به عنوان نام فرزند انتخاب می‌کند. در صورتی که فرزند تابعیتی از دیگر کشورها به جز کشور لهستان را داشته باشد، می‌تواند پس از ۱۶ سالگی تابعیت قبل خود را لغو و تابعیت لهستان را درخواست و آن را دریافت کند.

تابعیت لهستان از طریق ازدواج

در این بخش می‌خواهیم شرایط تابعیت لهستان از طریق ازدواج را بیان کنیم. فردی خارجی که با یک شخص لهستانی ازدواج می‌کند در صورت داشتن شرایطی خاص می‌تواند برای دریافت تابعیت و شهروندی کشور لهستان از طریق ازدواج خود اقدام کند که این شرایط برای تابعیت به شرح زیر است:

 • اولین شرط آن است که از مدت زمان ازدواج فرد خارجی و همسر لهستانی او حداقل مدت سه سال گذشته باشد.
 • اگر شخصی که درخواست تابعیت لهستان از طریق ازدواج را می‌دهد از جمله شهروندان اتحادیه اروپا به شمار آید و زندگی کردن او در لهستان از طریق مجوز اقامت دائم او، اقامت بلند مدت او یا حتی اقامت معمولی برای او باشد می‌تواند درخواست دریافت تابعیت و شهروندی لهستان را کند.
 • شخصی که می‌خواهد با یک فرد لهستانی ازدواج کند باید گواهینامه‌ای از صلاحیت قانونی برای ازدواج ارائه دهد.
 • شخص با ازدواج با یک فرد لهستانی می‌تواند بعد از ارائه‌ی مدارک ازدواج خود، مجوز اقامت موقت را دریافت کند. دولت، زمان و شرایطی را برای این قانون وضع کرده است که پس از گذشت این مدت شخص می‌تواند برای تمدید کردن مجوز اقامت خود اقدام کند.

لازم به ذکر است نامگذاری فرزند متولد شده نیز دارای قوانینی است که باید به آن توجه کرد. برای مثال اگر نام فرزند از طرف پدر و مادر انتخاب نشده باشد، اداره حقوق شهروندان نام او را انتخاب می‌کند. یا نام فرزند نباید بیش از دو بخش باشد. از طرفی پس از تولد کودک حداکثر به مدت ۱۴ روز در اداره‌ی ثبت احوال آن منطقه ثبت گردد.

در این میان بهتر است کمی‌ هم با حق و حقوق‌هایی که شما پس از ازدواج با یک فرد لهستانی دریافت می‌کنید آشنا شویم. این حق و حقوق‌ها به شرح زیر است:

 • با ازدواج با یک فرد لهستانی می‌توانید برای دریافت اقامت قانونی در کشور لهستان اقدام و آن را دریافت کنید.
 • به طور معمول افراد خارجی در شرایطی باید برای کار کردن در کشور لهستان مجوزی از اداره‌ی کار لهستان دریافت کنند. اما با ازدواج با یک فرد لهستانی دیگر برای کار کردن در این کشور نیازی به دریافت این مجوز ندارند.
 • با ازدواج شخص می‌تواند اجازه ای برای تجارت و کار با افراد لهستانی دریافت کند.
 • پس از ازدواج اگر به مدت ۵ سال از زندگی در لهستان به وسیله‌ی مجوز اقامت گذشته باشد، می‌تواند برای خرید زمین و خانه یا هر ملک دیگری اقدام کند.
 • پس از ازدواج با یک فرد لهستانی و دارا بودن شرایط می‌توانید برای دریافت شهروندی اقدام کنید.
 • در صورتی که شخص براساس مجوز اقامت در لهستان زندگی می‌کند، می‌تواند از حق کمک‌های اجتماعی این کشور بهره مند گردد.
 • از آن جایی که شخص با یک فرد لهستانی ازدواج می‌کند، اگر از او فرزندی به دنیا بیاورد آن فرزند از بدو تولد تابعیت و شهروندی لهستان را دریافت می‌کند و تمامی‌حقوق شهروندی را داراست.

تابعیت لهستان از طریق مدت زمان اقامت

شخص باید به مدت ۳ سال در کشور لهستان به طور دائم زندگی کند. در صورتی که شخص، مقیم طولانی مدت محسوب شو، اقامت وی بر پایه‌ی مجوز اقامت EC بوده و با داشتن درآمد منظم در لهستان می‌تواند درخواست اقامت دائم داشته باشد. برای گرفتن تابعیت لهستان از طریق مدت زمان اقامت می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • اقامت پیوسته حداقل به مدت ۲ سال و دریافت پناهندگی از سوی دولت
 • اقامت به  مدت حداقل ۲ سال برای اخذ اقامت لهستان و ازدواج با شهروندی لهستانی
 • کودکی خارجی بوده و یکی از والدین وی در لهستان زندگی کرده باشد و شهروندی لهستان را نیز داشته باشد.

منظور از تابعیت دو گانه در لهستان چیست؟

منظور از تابعیت دو گانه در لهستان چیست؟

شهروندان کشور لهستان، اجازه‌ دارند که علاوه بر شهروندی جمهوری لهستان، شهروندی کشور دیگری را نیز به طور همزمان داشته باشند. طبق قوانین جمهوری لهستان شخصی که دارای شهروندی دوگانه است، از حقوق شهروندی لهستان برخوردار است. با توجه به این موضوع  فرد شهروند لهستان قادر ناست در رابطه با مقامات کشور لهستان، طبق قوانین شهروندی کشور دیگر و همچنن حقوق و مسئولیت‌های وابسته به آن تکیه کند. همچنین قابل ذکر است شخصی که درخواست شناخت و صدور و همچنین تجدید شهروندی کشور لهستان را می‌دهد، نیازی نیست که ملیت فعلی خود را رد کند.

البته لازم به ذکر است پیش از ارسال کردن درخواست به رسمیت شناخته شدن فرد متقاضی تحت عنوان شهروند لهستانی، شخص باید از قوانین صادر شدن شهروندی دوگانه مربوط به کشور خود نیز آگاهی کافی کسب کند. چرا که بعضی از دولت‌ها شهروندی دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسند و حتی ممکن است در صورت دریافت کارت شهروندی از سمت کشوری دیگر، به طور خودکار شهروندی قبلی از بین می‌رود. با توجه به نکات گفته شده حتما اطلاعات مربوط به شهروندی دو گانه در کشور فرد مهاجر و همچنین کشور لهستان را مطالعه کرده و تمامی‌جوانب مربوط به آن را بررسی کند.

مدارک لازم جهت اخذ تابعیت لهستان

مدارک لازم جهت اخذ تابعیت لهستان

از مهم‌ترین قسمت‌های مربوط به کسب حق شهروندی کشور لهستان این است که فرد متقاضی باید زبان لهستانی را به خوبی صحبت کند و به آن تسلت کافی داشته باشد و از طریق یک گواهی رسمی‌و طی گذراندن یک آزمون دولتی مورد تایید قرار گیرد و به رسمیت شناخته شود. برای افراد خارجی که در موسسات آموزشی درس خوانده و در محل تحصیل آن‌ها، زبان اصلی آموزش، زبان لهستانی بوده است، تنها یک گواهی پایان دوره در بیشتر مواقع کفایت می‌کند. در مواردی غیر از موارد ذکر شده، شخص متقاضی باید در آزمون سطح B1 که به وسیله‌ی کمسیون دولتی برگزار می‌شود شرکت کرده و گواهی تسلط بر زبان لهستانی را تحت عنوان یک زبان خارجی کسب کند.

با به همراه داشتن گواهی تسلط بر زبان خارجی، مدارک دیگری نیز باید به مسئول قضایی مربوطه در محل اقامت خود در لهستان ارائه شود. مدارک مربوط به گرفتن تابعیت لهستان به شرح ذیل است:

 • ارائه فرم درخواست تکمیل شده به زبان لهستانی
 • ارائه یک نسخه کپی برابر اصل از گواهی تولد فرد متقاضی
 • ارائه یک قطعه عکس اصلی و تمام رخ
 • ارائه گواهی تسلط بر زبان لهستانی
 • ارائه کپی کارت شناسایی خارجی و پاسپورت
 • ارائه گواهی تشریح کننده‌ی جزییات مربوط به خروج از کشور فرد متقاضی و دوره‌های مسافرت و اقامت پیوسته وی در لهستان
 • ارائه مدارک دستاورد‌های حرفه‌ای فرد متقاضی
 • مدارک دال بر اثبات حق شهروندی همسر شخص متقاضی حتی در صورتی که لهستانی نباشد
 • ارائه رسید تمبر مالیات برای صادر شدن تصمیم نهایی
 • ارائه مدارک مشغول بودن به کار شخص متقاضی و داشتن خانه (در صورتی که وی قصد اقامت طولانی مدت را دارد).

هزینه و مدت زمان گرفتن تابعیت لهستان

با فرض این که شخص متقاضی تمامی‌روند و شرایط تابعیت لهستان را طی کرده و واجد شرایط باشد، باید پرونده وی سریعا و طی چند روز حل شود. در صورت کسری مدارک و تحقیقات بیشتر، بررسی تقاضای وی در نهایت طی مدت یک ماه و در پیچیده‌ترین شرایط نیز ظرف مدت دو ماه انجام می‌شود. برای درخواست مربوط به شهروندی کشور لهستان چیزی در حدود ۲۱۹ زلوتی یا ۵۱ یورو ، تنها به‌عنوان هزینه‌ی تمبر، دریافت می‌شود. هنگامی‌که شخص متقاضی برای تامین کردن اعتبار هزینه‌های بین المللی از حساب بانکی خارجی خود استفاده می‌کند، امکان دارد این مبلغ بیشتر شود. در نظر داشته باشید مشاورین ما می‌توانند شما را در مسیر تابعیت و شهروندی لهستان همراهی کنند. لذا برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاعات جامع و کافی با مشاورین ما تماس بگیرید.

فرم ارزیابی و مشاوره اخذ تابعیت و شهروندی لهستان

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

روش‌های گرفتن تابعیت لهستان چیست؟

تابعیت لهستان از طریق تولد، تابعیت لهستان از طریق ازدواج، تابعیت لهستان از طریق مدت زمان اقامت

آیا می توانم تابعیت دو گانه لهستان را داشته باشیم؟

بلی اما باید از قوانین مربوز به تابعیت کشور دوم نیز اطلاع داشته.

آیا با تولد فرزند گرفتن شهروندی لهستان امکان پذیر است؟

هر کودکی که حداقل از یک پدر مادر لهستانی متولد شود، صرف نظر از محل تولد وی، تابعیت کشور لهستان را دارد.

هزینه‌های تقریبی برای اخذ تابعیت لهستان چقدر است؟

چیزی در حدود ۲۱۹ زلوتی یا ۵۱ یورو