دانشگاه های چین در سال‌های اخیر به مقصدی محبوب برای ادامه ادامه‌تحصیل تعداد زیادی از دانشجویان زیادی از سراسر جهان در سال‌های اخیر تبدیل شده‌اند. مهم‌ترین دلیل آن این محبوبیت این آن است که تحصیل در دانشگاه دانشگاه‌های معتبر چین مقرون‌به‌صرفه‌تر از دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی است.

شاید گرفتن پذیرش‌ از دانشگاه های چین کاری سخت به‌نظر برسد. دانشگاه‌های برتر این کشور دانشگاه‌های دولتی‌اند که تحصیل در آن‌ها شرایط ویژه‌ای دارد. علاوه‌براین، یادگرفتن زبان چینی برای تحصیل در بعضی از رشته‌ها الزامی است؛ بنابراین، اگر به تحصیل در دانشگاه های چین فکر می‌کنید و به‌دنبال جواب این سوال هستید که «چگونه از دانشگاه های چین پذیرش بگیرم؟»، مطلب درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید.

در این مطلب، توضیح می‌دهیم که چگونه از دانشگاه های چین پذیرش بگیرید و به همه سوالاتتان درباره دانشگاه‌های این کشور جواب می‌دهیم. شرایط پذیرش در دانشگاه های چین، مدارک لازم برای اپلای، معرفی دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی، ارزانترین دانشگاه‌ها، بهترین دانشگاه‌های این کشور در سال ۲۰۲۴ و مزایا و معایب تحصیل در آن‌ها ازجمله موضوعاتی است که در‌باره آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

تحصیل در دانشگاه های چین

برخی از دانشگاه‌های معتبر و برتر قاره آسیا در چین قرار دارند؛ از‌جمله دانشگاه پکن و دانشگاه چینهوآ. سالانه تقریبا ۸ دانشگاه برتر چین در فهرست ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرند.

در کشور چین، تقریبا ۳هزار دانشگاه و موسسه آموزشی قرار دارد که هر سال تقریبا بیش از ۵۰۰هزار نفر دانشجوی خارجی‌ از آن‌ها پذیرش می‌گیرند. دانشگاه های چین به ۲ دسته دولتی یا خصوصی تقسیم می‌شوند. بعضی از دانشگاه های دولتی چین در گروهی به نام «دانشگاه‌های ملی متمایز» قرار می‌گیرند که بودجه و منابع اختصاصی از دولت چین دریافت می‌کنند. 

در این کشور، هر دانشگاه شرایط پذیرش در مقطع‌ها و رشته‌های مختلف و تقویم آموزشی سالانه را به‌طور مستقل مشخص می‌کند. طول دوران تحصیل در هر مقطع معمولا در تمامی دانشگاه‌ها یکسان است. تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های این کشور معمولا ۴ سال و مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال و مقطع دکتری حداقل ۳ سال طول می‌کشد.

دانشگاه های چین به داشتن کیفیت و سطح آموزشی مطلوب در جهان معروف‌اند. به‌همین‌دلیل، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های این کشور چه در چین و چه در سایر کشورهای جهان از بخت زیادی برای استخدا‌م در مراکز علمی و تحقیقاتی و شرکت‌های بزرگ برخوردارند.

روی‌هم‌رفته، پذیرش‌گرفتن از دانشگاه های چین، حتی از دانشگاه‌های برتر این کشور، کار چندان دشواری نیست و با آگاهی از شرایط لازم برای اپلای و پذیرش در بهترین دانشگاه های چین، مسیر مهاجرت تحصیلی به این کشور برای دانشجویان ایرانی هموار است.

شرایط پذیرش در دانشگاه های چین

شرایط پذیرش در دانشگاه های چین برای دانشجویان ایرانی ممکن است کمی سخت به‌نظر برسد. سیستم آموزشی ایران با چین بسیار تفاوت دارد. برای پذیرش در دانشگاه های چین، دانشجویان ایرانی علاوه‌بر اثبات تسلط بر زبان انگلیسی یا چینی، باید شرط سنی لازم برای تحصیل در هر مقطع را داشته باشند.

شرط سنی برای پذیرش در مقاطع مختلف دانشگاه های چین از‌این‌قرار است:

 • داشتن حداقل ۱۸ سال برای پذیرش در مقطع کارشناسی
 • داشتن حداقل ۲۲ سال برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد
 • داشتن حداقل ۲۵ سال برای پذیرش در مقطع دکتری

علاوه‌بر تسلط بر زبان انگلیسی و چینی و داشتن شرط سنی، متقاضیان ایرانی تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های چین باید در آزمون ورودی بعضی از دانشگاه‌ها شرکت و حداقل نمره لازم را کسب کنند. علاوه‌بر شرکت در آزمون‌های ورودی، انگیزه‌نامه و معرفی‌نامه از استادان سابق متقاضیان نیز بر پذیرش آنان موثر است.

متقاضیان اخذ پذیرش از دانشگاه های چین، مخصوصا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، باید علاقه‌شان به تحقیق و پژوهش را به مسئولان دانشگاه مدنظر نشان دهند. به‌همین‌دلیل، داشتن حداقل معدل لازم و تعیین‌شده و سابقه کار پژوهشی یا کار در رشته‌ مدنظر و درخواست پذیرش برای ادامه‌تحصیل در رشته مرتبط با مدرک قبلی دانشجو از شرایط بسیار مهم برای گرفتن پذیرش‌ از بهترین دانشگاه های چین است.

دانشگاه‌های معتبر و برتر چین معمولا دانشگاه‌های دولتی‌اند و شهریه‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای دریافت می‌کنند. باوجوداین، اثبات تمکن مالی برای پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی از شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه های چین است. ناگفته نماند که تحصیل در رشته‌های مدیریت و مهندسی و علوم کامپیوتر، حتی در دانشگاه های دولتی چین، معمولا گران‌تر از سایر رشته‌ها است. دولت چین برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه در نظر گرفته است و بعضی از دانشگاه های چین نیز بورسیه‌هایی اعطا می‌کنند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های چین عبارت‌‌اند از:

 • حداقل معدل تعیین‌شده دانشگاه برای گرفتن پذیرش در رشته مدنظر در مقاطع کارشناسیو کارشناسی ارشد یا دکتری
 • حداقل ۱۸ سال برای پذیرش در مقطع کارشناسی
 • حداقل ۲۲ سال برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد
 • حداقل ۲۵ سال برای پذیرش در مقطع دکتری
 • مدارک تحصیلی و ریزنمره‌ها مقاطع پیشین
 • تافل با حداقل نمره ۸۰ یا آیلتس با حداقل مجموع نمره ۶
 • مدرک زبان چینی HSK با حداقل نمره مشخص‌شده دانشگاه برای تحصیل در بعضی از رشته‌ها
 • نمره آزمون‌ ورودی درصورت درخواست دانشگاه
 • تمکن مالی
 • معرفی‌نامه از حداقل ۲ استاد دانشگاه
 • انگیزه‌نامه
 • مقاله علمی یا تحقیقاتی چاپ‌شده در نشریه‌های معتبر برای اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • سابقه ‌کار در رشته تحصیلی
 • نمونه‌کار برای پذیرش در بعضی از رشته‌ها
 • گواهی سلامت برای پذیرش در بعضی از دانشگاه‌ها

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه های چین

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه‌ های چین را رشته و مقطع تحصیلی و ملیت متقاضی تعیین می‌کند. هر دانشگاه مدارک لازم برای اپلای در هر رشته و مقطع را در وبسایتش اعلام می‌کند. معمولا چند مدرک مشترک برای اپلای برای همه مقطع‌ها و رشته‌ها وجود دارند.

از میان مدارک لازم برای اپلای، مدرک زبان موردنیاز را زبان تدریس در رشته مدنظر متقاضی مشخص می‌کند. اگر زبان تحصیل در رشته مدنظر انگلیسی باشد، دانشگاه از متقاضی مدرک زبان تافل با حداقل نمره ۸۰ یا آیلتس با حداقل مجموع‌ نمره ۶ می‌خواهد. اگر زبان تحصیل در آن رشته چینی باشد یا متقاضی بخواهد در رشته زبان و ادبیات چینی ادامه‌تحصیل دهد، مدرک زبان چینی HSK با حداقل نمره مشخص‌شده دانشگاه را باید ارائه دهد.

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه‌ های چین بدین‌شرح‌اند:

 • ترجمه رسمی شناسنامه و اوراق هویتی به زبان انگلیسی یا چینی
 • گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • گواهی عدم ‌سوءپیشینه
 • گواهی سلامت
 • مدارک تحصیلی ترجمه‌شده به زبان انگلیسی یا چینی
 • ریزنمره‌های ترجمه‌‌شده به زبان انگلیسی یا چینی
 • گواهی تمکن مالی
 • مدرک آیلتس یا تافل یا مدرک زبان چینی با حداقل نمره مشخص‌شده دانشگاه
 • مدرک شرکت در آزمون ورودی دانشگاه درصورت لزوم و خواست دانشگاه
 • مقاله‌های چاپ‌شده در
 • نشریه‌های بعضی از رشته‌ها مانند رشته‌های هنر و طراحی
 • توصیه‌نامه از استادان دانشگاه متقاضی
 • انگیزه‌نامه
 • رزومه
 • فرم تکمیل‌شده درخواست پذیرش
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ثبت‌نام

هزینه دانشگاه های چین

دانشگاه های چین به ۲ نوع دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. درمجموع، هزینه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی چین برای دانشجویان بین‌المللی در‌مقایسه‌با دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی مقرون‌به‌صرفه است.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی چین کمی بیشتر از دانشگاه‌های دولتی است. شهریه تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه‌های خصوصی چین بیشتر از دیگر مقاطع است. علاوه‌بر مقطع، هزینه درس‌خواندن در دانشگاه های چین در بعضی از رشته‌ها مانند مدیریت، مهندسی علوم کامپیوتر، پزشکی و دندانپزشکی گران تمام می‌شود.

در جدول زیر، هزینه سالانه تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌های دولتی و خصوصی چین به‌تفکیک ذکر شده است.

مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه های چینهزینه سالانه دانشگاه های چین
کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی۲ تا ۶هزار دلار
کارشناسی در دانشگاه‌های خصوصی۵ تا ۱۲هزار دلار
کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی۳ تا ۸هزار دلار
کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های خصوصی۶ تا ۱۵هزار دلار
دکتری در دانشگاه‌های دولتی۳۵۰۰ تا ۱۰هزار دلار
دکتری در دانشگاه‌های خصوصی۷ تا ۲۰هزار دلار

زمان پذیرش دانشگاه های چین

زمان پذیرش دانشگاه به آخرین تاریخی گفته می‌شود که متقاضیان دریافت پذیرش برای تحصیل در یک ترم دانشگاه (نیم‌سال تحصیلی) مجازند درخواست‌ها و مدارکشان را در وبسایت بارگذاری کنند. اگر زمان پذیرش بگذرد، هیچ درخواست پذیرشی پذیرفته نمی‌شود و متقاضی باید تا بازشدن پذیرش برای ترم بعد صبر کند.

دانشگاه های چین معمولا در سال در ۲ ترم (نیم‌سال تحصیلی) دانشجو می‌پذیرند. هر دانشگاه سیستم خودش را دارد و حتی ممکن است بعضی از دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی زمان پذیرش جداگانه‌ای در نظر گرفته باشند. 

هر ترم یا نیم‌سال تحصیلی برای هر مقطع ددلاین خاصی دارد که در تقویم آموزشی دانشگاه‌ها در آغاز سال تحصیلی مشخص می‌شود. بنابراین، نمی‌توان تاریخ معلوم و مشخصی را به‌عنوان زمان پذیرش تمامی دانشگاه های چین اعلام کرد. به‌همین‌دلیل، متقاضیان قبل از هر اقدامی باید تقویم آموزشی دانشگاه مدنظر را در وبسایت دانشگاه بررسی کنند. باوجوداین، معمولا زمان پذیرش ترم‌های زمستان یا بهار و پاییز در هر مقطع در ماه‌های مشخصی از سال است.

در جدول زیر، زمان پذیرش دانشگاه های چین براساس مقاطع مختلف در هر نیم‌سال را مشاهده می‌کنید.

زمان پذیرش دانشگاه‌ های چین در هر مقطعنیم‌سال اول (پاییز)نیم‌سال دوم (زمستان یا بهار)
کارشناسیخرداد تا مرداد آذر تا بهمن
کارشناسی ارشداسفند تا اردیبهشتشهریور تا آبان
دکتریبهمن تا اردیبهشتمرداد تا مهر

بورسیه تحصیلی دانشگاه های چین

بورسیه تحصیلی دانشگاه های چین شرایط مناسبی برای آن دسته از دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند که ازپس تامین هزینه‌های تحصیلشان برنمی‌آیند. اگر برای تحصیل در دانشگاه های چین به بورسیه نیاز دارید، قبل از هر اقدامی وبسایت دانشگاه مدنظرتان را بررسی کنید یا به مسئولان آموزش آن ایمیل بزنید و درباره انواع بورسیه‌ها و کمک‌های مالی موجود و شرایط دریافتشان پرس‌وجو کنید.

هر دانشگاه قوانین و شرایط خودش را برای اعطای بورسیه دارد و مبلغ بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی را نیز خود دانشگاه برای متقاضیان مشخص می‌کند.

علاوه‌بر وبسایت دانشگاه‌ها، متقاضیان از وبسایت‌هایی مانند https://www.cucas.cn برای پیداکردن بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه های چین می‌توانند کمک بگیرند.

انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه های چین عبارت‌اند از:

 • بورسیه‌های شایستگی‌محور: این بورسیه‌ها برای دانشجویان بااستعدادی است که دستاوردهای علمی درخشانی دارند.
 • بورسیه‌های نیازمحور: این بورسیه‌ها ویژه دانشجویانی است که خانواده‌های کم‌درآمد دارند.
 • بورسیه‌های خاص دوره یا رشته یا اتباع یک کشور: این بورسیه‌ها برای تحصیل در رشتهو مقطع و دوره خاصی یا تحقیق در موضوعی ویژه برای کمک به ادامه‌تحصیل اتباع بعضی از کشورها در نظر گرفته می‌شوند.
 • بورسیه‌های دولتی و استانی: این بورسیه‌ها را دولت چینو بعضی از سازمان‌های دولتی یا برخی از استان‌ها و منطقه‌های چین به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کنند.

 بورسیه‌های دولتی و استانی چین که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای دریافتشان درخواست دهند، ازاین‌قرارند:

 • Chinese Government Scholarships (CGS): این بورسیه متعلق ‌به «شورای بورس تحصیلی چین» است. بورسیه یادشده شهریه دانشگاهو بیمه و هزینه‌های سفر را کاملا پوشش می‌دهد و برای هزینه‌های اقامت و زندگی مبلغی را به‌عنوان کمک‌هزینه به دانشجو پرداخت می‌کند. متقاضیان ادامه‌تحصیل در همه مقاطع دانشگاهی می‌توانند برای دریافت این بورسیه درخواست دهند. بخت متقاضیان برای دریافت این بورسیه بسیار کم است؛ چون افراد زیادی خواهان به‌دست‌آوردن آن هستند.
 • بورسیه استانی: بعضی از استان‌ها و منطقه‌های چین برای دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه‌‌‌های آن استان یا منطقه درس بخوانند، بورسیه در نظر گرفته‌اند. بورسیه‌های استانی و منطقه‌ای هزینه‌های کمتری را پوشش می‌دهند و دریافت بورسیه هر استان شرایط جداگانه‌ای دارد.

رتبه‌بندی دانشگاه های چین

برای اطلاع از رتبه‌بندی دانشگاه های چین می‌توان سیستم‌های رتبه‌بندی جهانی یا سیستم رتبه‌بندی ملی را در نظر گرفت. در سیستم‌های رتبه‌بندی‌ جهانی، تمامی دانشگاه‌های دنیا و در سیستم رتبه‌بندی‌ ملی، دانشگاه‌های داخلی هر کشور براساس معیارهایی باهم مقایسه می‌شوند.

سیستم‌های رتبه‌بندی‌ مهم‌ و معتبر ‌دانشگاه‌ها عبارت‌‌اند از:

 • QS World University Rankings: معروف‌ترین سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان است که هم رتبه‌بندی کلی تمامی دانشگاه‌ها و هم رتبه‌بندی منطقه‌ای و موضوعی را منتشر می‌کند.در این سیستم، از ۶ معیار مختلف برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها استفاده می‌شود.
 • Times Higher Education World University Rankings: این سیستم ‌به سیستم رتبه‌بندی QSبسیار شبیه است و رتبه‌بندی کلی و موضوعی تمامی دانشگاه‌های جهان را منتشر می‌کند. در این سیستم، از ۱۳ معیار مختلف برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها استفاده می‌شود.
 • Shanghai Ranking Academic Ranking of World Universities: سیستم رتبه‌بندی شانگهای دانشگاه‌های جهان را براساس ۲ معیار تحقیق و اعتبار علمی رتبه‌بندی می‌کند.
 • S. News & World Report Best Global Universities Ranking: در این سیستم، از ۳ معیار اعتبار بین‌‌المللیو پژو‌هش‌های آکادمیک و دستاوردهای علمی دانشجویان برای رتبه‌بندی دانشگاه‌‌ها استفاده می‌شود.
 • CWTS Leiden Ranking: این سیستم براساس تاثیر علمی تحقیقات منتشرشده از دانشگاه‌ها به آن‌ها رتبه می‌دهد.

سیستم‌های رتبه‌بندی ملی دانشگاه های چین بدین‌شرح‌اند:

 • انجمن فارغ‌التحصیلان دانشگاه های چین (CUAA) : انجمن فارغ‌التحصیلان دانشگاه های چین معروف‌ترین و معتبرترین سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌های این کشور را در سطح ملی دارد که از ۳۰ سال پیش تاکنون، هرساله رتبه‌ دانشگاه های چین را منتشر می‌کند.
 • رتبه‌بندی آموزش‌وپروش چین: وزارت آموزش‌وپروش این کشور نیز سالانه دانشگاه‌های کشور را رتبه‌بندی می‌کند.
 • چاینا نیوز: مجله چاینا نیوز نیز هر سال رتبه‌بندی خود از دانشگاه های چین را منتشر می‌کند.

درجدول زیر، رتبه‌بندی ۱۳ دانشگاه برتر چین را در سیستم‌های QS و TIMES و CUAA ذکر کرده‌ایم.

دانشگاه های چینرتبه‌بندی جهانی QSرتبه‌بندی جهانی TIMESرتبه‌بندی در چین (CUAA)
دانشگاه چینهوآ۲۵۱۲۱
دانشگاه ژجیانگ۴۴۵۵۲
دانشگاه پکن۱۷۱۴۳
دانشگاه جیائو تونگ شانگهای۵۱۴۳۴
دانشگاه علم و صنعت چین۱۳۷۷۵۵
دانشگاه علم و صنعت هوآژونگ۲۷۵۱۵۸۶
دانشگاه نانجینگ۱۴۱۷۳۷
دانشگاه فودان۵۰۴۴۸
موسسه فناوری هاربین۲۵۶۱۶۸۹
دانشگاه نورمال چین۲۷۲۱۷۷۹
دانشگاه ووهان۱۹۴۱۶۴۱۰
دانشگاه شیان جیائوتنگ۲۹۱۲۵۱ تا ۳۰۰۱۱
دانشگاه تیانجین۲۸۵۲۰۱ تا ۲۵۰۱۲

آزمون ورودی دانشگاه های چین

آزمون ورودی دانشگاه های چین به ۲ دسته تقسیم می‌شود: آزمون‌ زبان انگلیسی برای سنجش سطح زبان دانشجویان غیرانگلیسی‌زبان و آزمون‌ ورودی هر دانشگاه برای سنجش آمادگی تحصیلی و سطح علمی متقاضیان. برای ورود به دانشگاه‌های این کشور، آزمونی سراسری مانند کنکور ایران به ‌نام گائوکائو برگزار می‌شود که بسیار سخت است. ناگفته نماند که شرکت در این آزمون فقط برای متقاضیان چینی الزامی است. 

برای دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های چین هر دانشگاه آزمون‌ها و حداقل نمره مدنظرش برای هر‌کدام را در وبسایتش مشخص می‌کند. علاوه‌بر آزمون‌های زبان انگلیسی یا چینی، بعضی از دانشگاه‌ها آزمون‌های ورودی خاص خود را برگزار می‌کنند.

دسته‌ای دیگر از دانشگاه‌ها به‌جای آزمون ورودی، دوره‌های مقدماتی و پیش‌نیاز در درس‌های مختلف مانند زبان چینی را برای دانشجویان خارجی یا دانشجویان سال اول طراحی کرده‌اند. گذراندن این دوره‌ها و کسب نمره قبولی در آن‌ها شرط ثبت‌نام در دانشگاه است. بنابراین،

متقاضیان باید وبسایت دانشگاه مدنظرشان را بررسی کنند تا مطمئن شوند باید در چه نوع آزمون ورودی شرکت و چه نمره‌ای کسب کنند.

آزمون‌های زبان انگلیسی رایج برای ورود به دانشگاه‌ های چین عبارت‌اند از:

 • TOEFL
 • IELTS

آزمون‌ زبان چینی برای ورود به دانشگاه‌ های چین و تحصیل در رشته‌های چینی‌زبان هانیو شویپینگ کاوشی (Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK )) نام دارد. این آزمون، تنها آزمون معتبر برای سنجش سطح زبان چینی متقاضیان و در ۶ سطح طراحی شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون مذکور، می‌توانید به وبسایت رسمی‌اش به نشانی https://old.chinesetest.cn/index.do مراجعه کنید.

در جدول زیر، حداقل نمره آزمون هانیو شویپینگ کاوشی را به‌تفکیک ذکر کرده‌ایم.

مقطع تحصیلیحداقل نمره آزمون HSK برای ورود به دانشگاه های چین در هر مقطع 
کارشناسی۴ یا ۵
کارشناسی ارشد۵ یا ۶
دکتری۶

دانشگاه های پزشکی چین

در چین دانشگاهی وجود ندارد که فقط برای آموزش رشته‌های پزشکی باشد. تعدادی از دانشگاه های چین دانشکده پزشکی دارند و بعضی از موسسه‌های تحقیقاتی معتبر در حوزه پزشکی این کشور نیز کالج پزشکی دارند. درمجموع، ۱۸۶ دانشکده پزشکی در چین وجود دارد.

سه نمونه از دانشکده‌ها و کالج‌های پزشکی برتر چین برای تحصیل دانشجویان بین‌‌المللی در این رشته عبارت‌اند از:

 • کالج پزشکی پکن (PUMC)
 • دانشکده پزشکی دانشگاه فودان
 • دانشکده پزشکی دانشگاه جیائو تونگ شانگهای

کالج پزشکی پکن (PUMC)

کالج پزشکی پکن از موسسه‌های آموزش پزشکی معتبر و پیشرو چین است. این کالج در مقاطع تحصیلی پزشکی عمومی و کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در زیرشاخه‌های مختلف پزشکی دانشجو می‌پذیرد. شیوه آموزش در کالج پزشکی پکن درست مانند شیوه آموزش در دانشکده‌های پزشکی غربی است. هزینه سالانه تحصیل در این دانشکده حداقل ۲۰هزار دلار است.

جدول اطلاعات کلی کالج پزشکی پکن

 مقاطع تحصیلیپزشکی عمومی (دکتری عمومی) و کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی
نوع دانشگاهدولتی 
شهریه سالانهتقریبا از ۲۰هزار دلار
بورسیه و کمک‌ مالیدارد
شروع ترمشهریور و بهمن
خوابگاهدارد
وبسایت دانشکدهhttps://www.pumc.edu.cn/index.htm

دانشکده پزشکی دانشگاه فودان

دانشکده پزشکی دانشگاه فودان در شهر شانگهای قرار دارد و در مقاطع تحصیلی پزشکی عمومی و کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در زیرشاخه‌های مختلف پزشکی دانشجو می‌پذیرد. این دانشکده چندین مرکز تحقیقاتی پزشکی در حوزه‌های مختلف دارد که در چین و جهان شناخته‌شده‌‌اند. شهریه سالانه تحصیل در این دانشکده حداقل ۲۵هزار دلار تخمین زده می‌شود.

جدول اطلاعات کلی دانشکده پزشکی دانشگاه فودان

 مقاطع تحصیلیپزشکی عمومی (دکتری عمومی) و کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی
نوع کالجدولتی
شهریه سالانهتقریبا از ۲۵هزار دلار
بورسیه و کمک‌ مالیدارد
شروع ترمشهریور و بهمن
خوابگاهدارد
وبسایت دانشکدهhttps://shmc.fudan.edu.cn/eng/main.htm

دانشکده پزشکی دانشگاه جیائو تونگ شانگهای

دانشکده پزشکی دانشگاه جیائو تونگ شانگهای از دانشکده‌های پزشکی شناخته‌شده در چین است. تمرکز اصلی در مراکز تحقیقاتی این دانشکده بر پژوهش در حوزه بهداشت عمومی و زیست‌پزشکی و ژنتیک است. دانشکده پزشکی دانشگاه جیائو تونگ شانگهای در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در زیرشاخه‌های مختلف پزشکی دانشجو می‌پذیرد. شهریه تحصیل در این دانشکده دست‌کم ۴۰هزار دلار در سال است.

جدول اطلاعات کلی دانشکده پزشکی دانشگاه جیائو تونگ شانگهای

 مقاطع تحصیلیکارشناسی ارشد و دکتری تخصصی و فلوشیپ
نوع کالجخصوصی
شهریه سالانهتقریبا از ۴۰هزار دلار
بورسیه و کمک‌ مالیدارد
شروع ترمشهریور و بهمن
خوابگاهدارد
وبسایت دانشکدهhttps://www.shsmu.edu.cn/english

دانشگاه های دندانپزشکی چین

در چین دانشگاهی وجود ندارد که فقط مخصوص آموزش رشته‌ دندانپزشکی باشد. تعدادی از دانشگاه های چین دانشکده دندانپزشکی دارند .درمجموع، ۸۳ دانشکده دندانپزشکی در چین وجود دارد.

سه نمونه از دانشکده‌های دندانپزشکی برتر چین برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در این رشته ازاین‌قرارند:

 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سیچوآن
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه پکن
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه جیائو تونگ شانگهای

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سیچوآن

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سیچوآن در شهر چنگدو در استان سیچوآن چین قرار دارد. این دانشکده یکی از دانشکده‌های دندانپزشکی قدیمی‌ و معتبر در چین است. دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سیچوآن در مقاطع تحصیلی پزشکی عمومی و کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در زیرشاخه‌های مختلف دندانپزشکی دانشجو می‌پذیرد. هزینه سالانه تحصیل در این دانشکده دولتی حداقل ۲۰هزار دلار برآورد می‌شود.

جدول اطلاعات کلی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سیچوآن

 مقاطع تحصیلیپزشکی عمومی (دکتری عمومی) و کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی
نوع دانشگاهدولتی
شهریه سالانهتقریبا از ۲۰هزار دلار
بورسیه و کمک‌ مالیدارد 
شروع ترمشهریور و بهمن
خوابگاهدارد
وبسایت دانشکدهhttps://en.scu.edu.cn

 دانشکده دندانپزشکی دانشگاه پکن

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه پکن در مقاطع تحصیلی پزشکی عمومی و کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در زیرشاخه‌های مختلف دندانپزشکی دانشجو می‌پذیرد. تمرکز اصلی این دانشکده روی تحقیق و پژو‌هش در زیرشاخه‌های مختلف رشته دندانپزشکی است. شهریه سالانه تحصیل در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه پکن دست‌کم ۲۵هزار دلار تخمین زده می‌شود.

جدول اطلاعات کلی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه پکن

 مقاطع تحصیلیپزشکی عمومی (دکتری عمومی) و کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی
نوع دانشگاهدولتی
شهریه سالانهتقریبا از ۲۵هزار دلار
بورسیه و کمک‌ مالیدارد 
شروع ترمشهریور و بهمن
خوابگاهدارد
وبسایت دانشکدهhttps://ss.bjmu.edu.cn

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه جیائو تونگ شانگهای

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه جیائو تونگ شانگهای در مقاطع تحصیلی پزشکی عمومی و کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در زیرشاخه‌های مختلف دندانپزشکی دانشجو می‌پذیرد. برای تحصیل در این دانشکده دولتی سالانه دست‌کم باید ۴۵هزار دلار پرداخت کرد.

جدول اطلاعات کلی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه جیائو تونگ شانگهای

 مقاطع تحصیلیپزشکی عمومی (دکتری عمومی) و کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی
نوع دانشگاهدولتی
شهریه سالانهتقریبا از ۴۵هزار دلار
بورسیه و کمک‌ مالیدارد 
شروع ترمشهریور و بهمن
خوابگاهدارد
وبسایت دانشکدهhttps://www.shsmu.edu.cn/english

ارزانترین دانشگاه های چین

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی چین درمجموع مقرون‌به‌صرفه است. باوجوداین، ‌دانشگاه های دولتی چین ارزانتر از دانشگاه‌های خصوصی‌‌ این کشورند. ارزانترین دانشگاه های چین عبارت‌اند از:

 • دانشگاه بوهای
 • دانشگاه چنگدو
 • دانشگاه ووهان
 • دانشگاه شنژن
 • دانشگاه نینگبو

 دانشگاه بوهای

دانشگاه بوهای در شهر جینژو در استان لیائونینگ چین قرار دارد و از ۹ دانشکده تشکیل شده است. این دانشگاه رتبه ۱۲۰۱ را در بین دانشگاه‌های جهان دارد که چندان مطلوب نیست؛ اما در سطح ملی و در میان دیگر دانشگاه های چین رتبه ۵۷ را کسب کرده است. حداقل شهریه سالانه این دانشگاه برای تحصیل در مقطع کارشناسی از ۲هزار دلار شروع می‌شود.

جدول اطلاعات کلی دانشگاه بوهای

سال ساخت۲۰۰۳
نوع دانشگاهدولتی 
شهر دانشگاهجینژو، استان لیائونینگ
رتبه در چین۴۹۶
رتبه جهانیبدون رتبه
زبان تدریس دانشگاهغالبا چینی و در چند رشته انگلیسی
رشته‌های تحصیلیمهندسی، اقتصاد، مدیریت، ادبیات، حقوق، آموزش‌وپروش، علوم تجربی، هنر، پزشکی، کشاورزی و زبان‌های خارجی
شهریه سالانه دانشگاهتقریبا از ۲هزار دلار
تعداد دانشکده۲۲
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.buaa.edu.cn

دانشگاه چنگدو

دانشگاه دولتی چنگدو در شهر چنگدو در استان سیچوآن واقع شده است و ۲۶ دانشکده دارد. زبان تدریس در اغلب رشته‌های این دانشگاه چینی است و فقط رشته‌هایی مانند پزشکی و تجارت بین‌الملل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. حداقل شهریه سالانه این دانشگاه برای تحصیل در مقطع کارشناسی از ۲۲۰۰ دلار شروع می‌شود.

جدول اطلاعات کلی دانشگاه چنگدو

نام دانشگاه به انگلیسیChengdu University
نام دانشگاه به فارسیدانشگاه چنگدو
سال ساخت۱۹۷۸
نوع دانشگاهدولتی 
شهر دانشگاهچنگدو، استان سیچوآن
رتبه در چین۱۳۹
رتبه جهانی۱۳۰۱ تا ۱۴۰۰
زبان تدریس دانشگاهغالبا چینی و در چند رشته انگلیسی
رشته‌های تحصیلیمهندسی، علوم تجربی، هنر، ادبیات، حقوق، اقتصاد، مدیریت، آموزش‌وپروش، تاریخ، فلسفه، پزشکی و کشاورزی
شهریه سالانه دانشگاهتقریبا از ۲۲۰۰ دلار
تعداد دانشکده۲۶
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://en.cdu.edu.cn

دانشگاه ووهان 

دانشگاه دولتی ووهان در شهر ووهان در استان هوبئی قرار دارد و از ۲۹ دانشکده تشکیل شده است. زبان تدریس در بیشتر رشته‌های این دانشگاه چینی است و در آن فقط رشته‌هایی مانند پزشکی و اقتصاد و تجارت بین‌الملل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. حداقل شهریه سالانه این دانشگاه برای تحصیل در مقطع کارشناسی از ۲۵۰۰ دلار شروع می‌شود.

جدول اطلاعات کلی دانشگاه ووهان

نام دانشگاه به انگلیسیWuhan University
نام دانشگاه به فارسیدانشگاه ووهان
سال ساخت۱۸۹۳
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهووهان، استان هوبئی
رتبه در چین۱۰
رتبه جهانی۱۹۴
زبان تدریس دانشگاهغالبا چینی و در چند رشته انگلیسی
رشته‌های تحصیلیفلسفه، اقتصاد، حقوق، آموزش‌وپروش، ادبیات، تاریخ، علوم تجربی، مهندسی، پزشکی، کشاورزی، روزنامه‌نگاری، ارتباطات و هنر
شهریه سالانه دانشگاهتقریبا از ۲۵۰۰ دلار
تعداد دانشکده۲۹
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://en.whu.edu.cn

دانشگاه شنژن 

دانشگاه دولتی شنژن در شهر شنژن در استان گوانگدونگ واقع شده است و در ۲۷ دانشکده در رشته‌های مختلف دانشجو می‌پذیرد. زبان تدریس در اکثر رشته‌های این دانشگاه چینی است و فقط رشته‌هایی مانند اقتصاد و تجارت بین‌الملل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. حداقل شهریه سالانه این دانشگاه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ۲۶۰۰ دلار تخمین زده می‌شود.

جدول اطلاعات کلی دانشگاه شنزن

نام دانشگاه به انگلیسیShenzhen University
نام دانشگاه به فارسیدانشگاه شنژن
سال ساخت۱۹۸۳
نوع دانشگاه دولتی
شهر دانشگاهشنژن، استان گوانگدونگ
رتبه در چین۸۴
رتبه جهانی۷۰۱ تا ۷۵۰
زبان تدریس دانشگاهغالبا چینی و در چند رشته انگلیسی
رشته‌های تحصیلیمهندسی، مدیریت، اقتصاد، علوم انسانی، حقوق، علوم تجربی، هنر، پزشکی و آموزش‌و‌پرورش
شهریه سالانه دانشگاهتقریبا از ۲۶۰۰ دلار 
تعداد دانشکده۲۷
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://en.szu.edu.cn

 دانشگاه نینگبو

دانشگاه دولتی نینگبو در شهر نینگبو در استان ژجیانگ قرار دارد و از ۲۴ دانشکده تشکیل شده است. زبان تدریس در اغلب رشته‌های این دانشگاه چینی است و فقط رشته‌هایی مانند اقتصاد و تجارت بین‌الملل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. حداقل شهریه سالانه این دانشگاه برای تحصیل در مقطع کارشناسی از ۲۶۰۰ دلار شروع می‌شود.

جدول اطلاعات کلی دانشگاه نینگبو

نام دانشگاه به انگلیسیNingbo University
نام دانشگاه به فارسیدانشگاه نینگبو
سال ساخت۱۹۸۶
نوع دانشگاهدولتی 
شهر دانشگاهنینگبو، استان ژجیانگ
رتبه در چین۳۶۹
رتبه جهانیبدون رتبه
زبان تدریس دانشگاهغالبا چینی و در چند رشته انگلیسی
رشته‌های تحصیلیاقتصاد، مدیریت، حقوق، آموزش‌وپروش، ادبیات، تاریخ، علوم تجربی، مهندسی، کشاورزی، پزشکی و هنر
شهریه دانشگاهتقریبا از ۲۶۰۰ دلار 
تعداد دانشکده۲۴
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.nbu.edu.cn/en

بهترین دانشگاه های چین در سال ۲۰۲۴

در جدول زیر، بهترین دانشگاه های چین در سال ۲۰۲۴ براساس رتبه‌بندی QS را می‌بینید.

بهترین دانشگاه های چینرتبه QS ۲۰۲۴
دانشگاه پکن۱۷
دانشگاه چینهوآ۲۵
دانشگاه ژجیانگ (ججیانگ)۴۴
دانشگاه فودان۵۰
دانشگاه جیائو تونگ شانگهای۵۱
دانشگاه علم و صنعت چین۱۳۷
دانشگاه نانجینگ۱۴۱
دانشگاه ووهان۱۹۴
دانشگاه تونگجی۲۱۶
موسسه فناوری هاربین۲۵۶

دانشگاه پکن

دانشگاه دولتی پکن در شهر هایدیان در پکن، پایتخت جمهوری خلق چین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور، قرار دارد و در ۳۱ دانشکده در رشته‌های مختلف دانشجو می‌پذیرد. زبان تدریس در تعداد زیادی از رشته‌های این دانشگاه چینی است و فقط رشته‌هایی مانند پزشکی، حقوق، اقتصاد و تجارت بین‌الملل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. حداقل شهریه سالانه این دانشگاه تقریبا از ۴هزار دلار شروع می‌شود.

جدول اطلاعات کلی دانشگاه پکن

نام دانشگاه به انگلیسیPeking University
نام دانشگاه به فارسیدانشگاه پکن 
سال ساخت۱۸۹۸
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاههایدیان، پکن
رتبه در چین۳
رتبه جهانی۱۷
زبان تدریس دانشگاهچینی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیعلوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم تجربی، مهندسی، پزشکی، حقوق و اقتصاد
شهریه سالانه دانشگاهتقریبا از ۴هزار دلار 
تعداد دانشکده۳۱
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.pku.edu.cn

 دانشگاه چینهوآ

دانشگاه دولتی چینهوآ در شهر هایدیان در پکن واقع شده است و ۲۲ دانشکده دارد. این دانشگاه شناخته‌شده‌ترین دانشگاه چین در جهان است و با ۳۰۰ دانشگاه در کشورهای مختلف درزمینه علمی و تبادل دانشجو همکاری می‌کند. زبان تدریس در تعدادی از رشته‌های این دانشگاه چینی است و رشته‌هایی مانند پزشکی، حقوق، اقتصاد و تجارت بین‌الملل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. برای تحصیل در این دانشگاه دست‌کم ۴۷۰۰ دلار در سال باید شهریه پرداخت کرد.

جدول اطلاعات کلی دانشگاه چینگهوآ

نام دانشگاه به انگلیسیTsinghua University
نام دانشگاه به فارسیدانشگاه چینهوآ
سال ساخت۱۹۱۱
نوع دانشگاهدولتی 
شهر دانشگاههایدیان، پکن
رتبه در چین۱
رتبه جهانی۲۵
زبان تدریس دانشگاهچینی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیعلوم تجربی، مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، پزشکی، حقوق، اقتصاد و مدیریت
شهریه سالانه دانشگاهتقریبا از ۴۷۰۰ دلار
تعداد دانشکده۲۲
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.tsinghua.edu.cn

 

دانشگاه ژجیانگ

دانشگاه دولتی ژجیانگ در شهر هانگزو در استان ژجیانگ قرار دارد و در ۳۶ دانشکده در رشته‌های مختلف دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه جزو قدیمی‌ترین دانشگاه های چین است و با ۶۰۰ دانشگاه در سراسر جهان درزمینه علمی و تبادل دانشجو همکاری می‌کند. زبان تدریس در تعدادی از رشته‌های این دانشگاه چینی است و رشته‌هایی مانند پزشکی، حقوق، اقتصاد و تجارت بین‌الملل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. حداقل شهریه سالانه این دانشگاه تقریبا از ۴۵۰۰ دلار شروع می‌شود.

جدول اطلاعات کلی دانشگاه ژجیانگ

نام دانشگاه به انگلیسیZhejiang University
نام دانشگاه به فارسیدانشگاه ژجیانگ
سال ساخت۱۸۹۷
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاههانگزو، استان ژجیانگ
رتبه در چین۲
رتبه جهانی۴۴
زبان تدریس دانشگاهچینی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیعلوم تجربی، مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، پزشکی، حقوق، اقتصاد و مدیریت
شهریه سالانه دانشگاهتقریبا از ۴۷۰۰ دلار
تعداد دانشکده۳۶
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.zju.edu.cn

 دانشگاه فودان 

دانشگاه دولتی فودان در شانگهای واقع و از ۳۵ دانشکده تشکیل شده است. این دانشگاه با ۴۰۰ دانشگاه در سراسر جهان درزمینه علمی و تبادل دانشجو همکاری می‌کند. زبان تدریس در تعدادی زیادی از رشته‌های دانشگاه فودان چینی است و رشته‌هایی مانند پزشکی، حقوق، اقتصاد و تجارت بین‌الملل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. حداقل شهریه سالانه این دانشگاه تقریبا از ۹۵۰۰ دلار شروع می‌شود.

جدول اطلاعات کلی دانشگاه فودان

نام دانشگاه به انگلیسیFudan University
نام دانشگاه به فارسیدانشگاه فودان 
سال ساخت۱۹۰۵
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهشانگهای
رتبه در چین۸
رتبه جهانی۵۰
زبان تدریس دانشگاهچینی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیعلوم تجربی، مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، پزشکی، حقوق، اقتصاد و مدیریت
شهریه سالانه دانشگاهتقریبا از ۹۵۰۰ دلار
تعداد دانشکده۳۵
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.fudan.edu.cn/en

دانشگاه جیائو تونگ شانگهای

دانشگاه دولتی جیائو تونگ شانگهای در شانگهای قرار دارد و در ۳۳ دانشکده در رشته‌های مختلف دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه با ۵۰۰ دانشگاه در سراسر جهان درزمینه علمی و تبادل دانشجو همکاری می‌کند. زبان تدریس در تعدادی زیادی از رشته‌های دانشگاه فودان چینی است و رشته‌هایی مانند پزشکی، حقوق، اقتصاد و تجارت بین‌الملل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. برای تحصیل در این دانشگاه دست‌کم ۳۵۰۰ دلار در سال باید شهریه پرداخت کرد.

جدول اطلاعات کلی دانشگاه تونگ شانگهای

نام دانشگاه به انگلیسیShanghai Jiao Tong University
نام دانشگاه به فارسیدانشگاه جیائو تونگ شانگهای
سال ساخت۱۸۹۶
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهشانگهای 
رتبه در چین۴
رتبه جهانی۵۱
زبان تدریس دانشگاهچینی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیعلوم تجربی، مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، پزشکی، حقوق، اقتصاد و مدیریت
شهریه سالانه دانشگاهتقریبا از ۳۵۰۰ دلار 
تعداد دانشکده۳۳
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.sjtu.edu.cn

دانشگاه علم و صنعت چین

دانشگاه دولتی علم و صنعت چین در شهر هفئی در استان آن‌هوئی قرار دارد و از ۱۵ دانشکده تشکیل شده است. این دانشگاه با ۳۰۰ دانشگاه در سراسر جهان درزمینه علمی و تبادل دانشجو همکاری می‌کند. زبان تدریس در تعدادی از رشته‌های دانشگاه علم و صنعت چینی است و رشته‌هایی مانند مهندسی و علوم و مهندسی مواد به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. حداقل شهریه سالانه این دانشگاه تقریبا از ۴هزار دلار شروع می‌شود.

جدول اطلاعات کلی دانشگاه علم و صنعت چین

نام دانشگاه به انگلیسیUniversity of Science and Technology of China
نام دانشگاه به فارسیدانشگاه علم و صنعت چین
سال ساخت۱۹۵۸
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاههفئی، استان آن‌هوئی
رتبه در چین۵
رتبه جهانی۱۳۷
زبان تدریس دانشگاهچینی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیریاضیات، فیزیک، شیمی، علوم و مهندسی مواد، مهندسی، علوم کامپیوتر، علوم زمین، علوم هواوفضا، علوم محیطی، مدیریت، علوم انسانی و علوم اجتماعی
شهریه سالانه دانشگاهتقریبا از ۴هزار دلار
تعداد دانشکده۱۵
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://en.ustc.edu.cn

دانشگاه نانجینگ

دانشگاه دولتی نانجینگ در شهر نانجینگ در استان جیانگ‌سو واقع شده است و ۱۵ دانشکده دارد. این دانشگاه با ۳۰۰ دانشگاه در سراسر جهان درزمینه علمی و تبادل دانشجو همکاری می‌کند. زبان تدریس در تعدادی از رشته‌های نانجینگ چینی است و رشته‌هایی مانند مهندسی و پزشکی و حقوق به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. شهریه سالانه این دانشگاه تقریبا ۲۸۰۰ دلار برآورد می‌شود.

جدول اطلاعات کلی دانشگاه نانجینگ

نام دانشگاه به انگلیسیNanjing University
نام دانشگاه به فارسیدانشگاه نانجینگ
سال ساخت۱۹۰۲
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهنانجینگ، استان جیانگ‌سو
رتبه در چین۷
رتبه جهانی۱۴۱
زبان تدریس دانشگاهچینی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیعلوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم تجربی، مهندسی، پزشکی، حقوق، اقتصاد و هنر
شهریه سالانه دانشگاهتقریبا از ۲۸۰۰ دلار
تعداد دانشکده۳۱
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.nju.edu.cn/en

 دانشگاه ووهان

دانشگاه دولتی ووهان در شهر ووهان در ایالت هوبئی قرار دارد و در ۲۹ دانشکده در رشته‌های مختلف دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه با ۸۰۰ دانشگاه در سراسر جهان درزمینه علمی و تبادل دانشجو همکاری می‌کند. زبان تدریس در تعدادی از رشته‌های دانشگاه ووهان چینی است و رشته‌هایی مانند مهندسی و پزشکی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. حداقل شهریه سالانه این دانشگاه تقریبا از ۲۵۰۰ دلار آغاز می‌شود.

جدول اطلاعات کلی دانشگاه ووهان

نام دانشگاه به انگلیسیWuhan University
نام دانشگاه به فارسیدانشگاه ووهان
سال ساخت۱۸۹۱
نوع دانشگاهدولتی 
شهر دانشگاهووهان،‌ ایالت هوبئی
رتبه در چین۱۰
رتبه جهانی۱۹۴
زبان تدریس دانشگاهچینی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیفلسفه، اقتصاد، حقوق، آموزش‌وپروش، ادبیات، تاریخ، علوم تجربی، مهندسی، پزشکی، کشاورزی، روزنامه‌نگاری، ارتباطات و هنر
شهریه سالانه دانشگاهتقریبا از ۲۵۰۰ دلار
تعداد دانشکده۲۹
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.caltech.edu

دانشگاه تونگجی

دانشگاه دولتی تونگجی در شانگهای واقع و از ۲۹ دانشکده تشکیل شده است. این دانشگاه با ۶۰۰ دانشگاه در سراسر جهان درزمینه علمی و تبادل دانشجو همکاری می‌کند. زبان تدریس در تعدادی از رشته‌ها چینی است و رشته‌هایی مانند مهندسی و معماری و شهرسازی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. حداقل شهریه سالانه این دانشگاه تقریبا از ۶هزار دلار شروع می‌شود.

جدول اطلاعات کلی دانشگاه تونگجی

نام دانشگاه به انگلیسیTongji University
نام دانشگاه به فارسیدانشگاه تونگجی 
سال ساخت۱۹۰۷
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهکلان‌شهر شانگهای
رتبه در چین۱۵
رتبه جهانی۲۱۶
زبان تدریس دانشگاهچینی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیمهندسی، مدیریت، اقتصاد، معماری، شهرسازی، علوم انسانی، علوم تجربی، پزشکی و حقوق
شهریه سالانه دانشگاهتقریبا از ۶هزار دلار
تعداد دانشکده۲۹
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.tongji.edu.cn/eng

موسسه فناوری هاربین

موسسه فناوری هاربین در شهر هاربین در استان هیلونگجیانگ قرار دارد و در ۲۷ دانشکده در رشته‌های مختلف دانشجو می‌پذیرد. این موسسه با ۳۰۰ دانشگاه در سراسر جهان درزمینه علمی و تبادل دانشجو همکاری می‌کند. زبان تدریس در تعدادی زیادی از رشته‌های موسسه فناوری هاربین انگلیسی است. برای تحصیل در این دانشگاه سالانه دست‌کم ۳هزار دلار باید شهریه پرداخت کرد.

جدول اطلاعات کلی موسسه فناوری هاربین

نام دانشگاه به انگلیسیHarbin Institute of Technology
نام دانشگاه به فارسیموسسه فناوری هاربین
سال ساخت۱۹۲۰
نوع دانشگاهدولتی 
شهر دانشگاههاربین، استان هیلونگجیانگ
رتبه در چین۹
رتبه جهانی۲۵۶
زبان تدریس دانشگاهچینی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیمهندسی، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، اقتصاد، مدیریت، حقوق و پزشکی
شهریه سالانه دانشگاهتقریبا از ۳هزار دلار
تعداد دانشکده۲۷
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttp://en.hit.edu.cn

مزایای تحصیل در دانشگاه های چین

مزایای تحصیل در دانشگاه های چین عبارت‌اند از:

 • دانشگاه های برتر چین از دانشگاه‌های معتبر جهان محسوب می‌شوند.
 • تحصیل در دانشگاه‌های برتر و معتبر چین برای دانشجویان بین‌المللی مقرون‌به‌صرفه است.
 • دانشگاه های چین از سراسر جهان دانشجو می‌پذیرند و فضایی کاملا چندفرهنگی دارند. تحصیل در این دانشگاه‌ها درحقیقت فرصتی برای آشنایی با فرهنگ‌ چین و فرهنگ‌های دیگراست.

معایب تحصیل در دانشگاه های چین

معایب تحصیل در دانشگاه های چین ازاین‌قرارند:

 • مهم‌ترین عیب دانشگاه های چین این است که برای تحصیل در بعضی از رشته‌ها باید به زبان چینی مسلط بود.
 • اگر دانشجویان قصد داشته باشند بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه های چین در آن کشور کار کنند، علاوه‌بر زبان انگلیسی باید بر زبان چینی هم مسلط باشند.
 • استفاده از اینترنت جهانی در چین محدودیت دارد.

فرم مشاوره پذیرش دانشگاه های چین

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

چگونه از دانشگاه های چین پذیرش بگیریم؟

برای دریافت پذیرش از دانشگاه های چین، ابتدا باید درباره رشته و دانشگاه مدنظر خود اطلاعات لازم و کافی را کسب کنید. سپس با مطالعه و آگاهی از شرایط پذیرش در دانشگاه های چین برای فراهم‌کردن آن‌ها اقدام کنید. در‌نهایت با جمع‌آوری مدارک مورد‌نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های چین، درخواست خود را ثبت کنید.

شروع ترم در دانشگاه های چین چه زمانی است؟

شروع ترم در دانشگاه های چین متفاوت است و زمان دقیق آن در تقویم آموزشی هر دانشگاه مشخص می‌شود. به‌طور کلی، شروع ترم بهار در دانشگاه های چین از اردیبهشت‌ماه و شروع ترم زمستان از مهرماه است.

شهریه دانشگاه های چین چقدر است؟

شهریه دانشگاه های چین در دانشگاه‌های دولتی براساس رشته و مقطع تحصیلی از ۲هزار تا ۱۰هزار دلار و در دانشگاه‌های خصوصی از ۵هزار تا ۲۰هزار دلار است.

برای پذیرش در دانشگاه های چین باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنیم؟

خیر، همه دانشگاه های چین آزمون ورودی ندارند. برای پذیرش در دانشگاه های چین، باید در آزمون‌های زبان انگلیسی یا چینی و آزمون‌های ورودی بعضی از دانشگاه‌ها شرکت کنید.

ارزانترین دانشگاه های چین کدام‌اند؟

ارزانترین دانشگاه های چین عبارت‌اند از: دانشگاه بوهای، دانشگاه چنگدو، دانشگاه ووهان، دانشگاه شنژن و دانشگاه نینگبو.