دانشگاه های ایتالیا یکی از قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه‌های جهان هستند. همچنین به‌دلیل شهریه مناسب گزینه اول اغلب دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شوند.

کشور ایتالیا شرایط تحصیل بسیار مناسبی دارد، بنابراین در رتبه سوم پذیرش آسان دانشجو در جهان قرار گرفته است. دانشگاه های ایتالیا جزو بهترین مؤسسات آموزشی در دنیا هستند که سطح علمی بالایی دارند و موقعیت مناسبی را برای رشد و یادگیری فراهم می‌کنند. هزینه مناسب تحصیل در این کشور، دلیل دیگری است که آن را به مقصد محبوب دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده. ما در این مقاله به معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا و شرایط تحصیل در آن‌ها می‌پردازیم.

تحصیل در دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه‌های کشور ایتالیا یکی از قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه‌های دنیا هستند. سالانه هزاران دانشجو از نقاط مختلف دنیا برای تحصیل وارد این کشور می‌شوند تا به کمک سطح آموزشی بالای این کشور، آینده خود را بسازند. از آنجایی که سطح آموزش در ایتالیا بالا است، فارغ‌التحصیلان بعد از تحصیل هم برای پیدا کردن کار در این کشور یا دیگر کشورها مشکلی نخواهند داشت.

هزینه زندگی و تحصیل در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین است، بنابراین تحصیل در دانشگاه‌های این کشور گزینه خوبی برای دانشجویان بین‌المللی است. علاوه بر این، بعد از تحصیل می‌توانید اقامت دریافت کرده و به‌دنبال موقعیت‌های کاری بگردید. همچنین برای تحصیل در این کشور نیازی به تسلط به زبان ایتالیایی ندارید و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از دانشگاه‌های این کشور فراهم است.

 

تحصیل در دانشگاه های ایتالیا

منبع: Leverage Edu

دانشگاه های خصوصی ایتالیا

در ایتالیا، دانشگاه‌های دولتی زیر نظر دولت این کشور اداره می‌شوند اما دانشگاه‌های خصوصی، مستقل هستند. این دانشگاه‌ها شهریه بالاتری دریافت می‌کنند و بعضی از آن‌ها به آزمون ورودی هم نیاز دارند. با این حال دریافت پذیرش از دانشگاه‌ های خصوصی ایتالیا به‌مراتب ساده‌تر است. یکی دیگر از ویژگی‌های دانشگاه‌های غیردولتی این است که تجهیزات بهتری دارند، بنابراین کیفیت تحصیل هم در آن‌ها بالاتر است. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه های خصوصی ایتالیا را به شما معرفی می‌کنیم:

 • دانشگاه بوکونی (Bocconi University)
 • دانشگاه کور (Kore University of Enna)
 • دانشگاه لومسا (LUMSA University)
 • دانشگاه تلماتیک سن رافائل (Univerita telmatica San Raffaele)
 • دانشگاه لوییس گیدو کارلی (LUISS Guido Carli University)
 • دانشگاه کاتولیک قلب مقدس (Universita Cattolica del Sacro Cuore)

 

دانشگاه های دولتی ایتالیا

روند پذیرش گرفتن از دانشگاه‌ های دولتی ایتالیا مشابه دانشگاه‌های خصوصی است، اما دانشگاه‌های دولتی این کشور شهریه کمتری دریافت می‌کنند. علاوه بر این بورسیه‌های مختلفی هم به دانشجویان می‌دهند. بنابراین بیشتر دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل، این مؤسسات را که جزو بهترین دانشگاه های ایتالیا هستند، انتخاب می‌کنند. این دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی QS که یکی از معتبرترین رنکینگ‌های جهانی است، رتبه خوبی دارند.

 • دانشگاه پلی تکنیک میلان (Politecnico di Milano)
 • دانشگاه میلان (University of Milan)
 • دانشگاه بولونیا (University of Bologna)
 • دانشگاه پلی تکنیک تورین (Politecnico di Torino)
 • دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza University of Rome)
 • دانشگاه پیزا (University of Pisa)
 • دانشگاه پادوآ (University of Padua)
 • دانشگاه ترنتو (University of Trento)
 • دانشگاه ناپل فدریکو دوم (University of Naples Federico II)
 • دانشگاه سنت آنا (Sant Anna School of Advanced Studies)
 • دانشگاه جنوا (University of Genoa)

 

بورسیه تحصیلی دانشگاه های ایتالیا

یکی از دلایل محبوبیت تحصیل در دانشگاه های ایتالیا این است که بورسیه‌های متنوعی هم ارائه می‌دهند. این بورسیه‌های تحصیلی شامل دو دسته مهم هستند:

 1. بورسیه‌های استانی ایتالیا: بورسیه‌های استانی، هر ساله توسط دولت برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و ارشد تعیین می‌شود. با اخذ این بورسیه می‌توانید بخش عمده‌ای از هزینه‌های خود را کاهش دهید اما در نظر داشته باشید که این بورسیه از ترم دوم پرداخت می‌شود. بنابراین باید هزینه‌های ماه‌های ابتدایی تحصیل را همراه داشته باشید. برای اخذ این بورسیه باید معدل مقطع قبلی شما بالای ۱۴ باشد و مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶ داشته باشید. مبلغ بورسیه استانی متغیر است اما حدوداً ۵ هزار یورو پرداخت می‌شود.
 2. بورسیه‌های دانشگاهی ایتالیا: بورسیه‌های دانشگاهی، همان‌طور که از نامشان مشخص است، توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی مختلف ارائه می‌شوند. برای دریافت این بورسیه باید شرایط ویژه‌ای داشته باشید. نمره زبان و معدل آخرین مقطع تحصیلی باید بالا باشد و رزومه علمی پرباری داشته باشید، همچنین باید مقاله‌های متعدد چاپ‌شده و دانش علمی خوبی داشته باشید. مبلغ بورسیه هم بسته به اینکه از کدام دانشگاه پذیرش گرفته‌اید، تعیین می‌شود.

تحصیل در ایتالیا

منبع: On Call International Blog

شرایط پذیرش دانشگاه های ایتالیا

برای دریافت پذیرش از دانشگاه های ایتالیا مسیر سختی را پیش‌ روی خود ندارید. اول از همه باید حواستان به شرایط سنی باشد. شرط سنی برای متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند حداکثر ۳۰ سال، برای متقاضیان کارشناسی ارشد حداکثر ۳۶ سال و برای دانشجویان دکترا ۴۰ سال است. هرچه سن شما کمتر باشد، احتمال دریافت پذیرش نیز بالاتر می‌رود.

یکی دیگر از شرایط ورود به دانشگاه های ایتالیا، ارائه مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی است. حداقل نمره لازم برای آزمون آیلتس ۶ و برای مدرک زبان ایتالیایی B2 است. همچنین در آخرین مقطع تحصیلی هم معدل شما باید حداقل ۱۴ باشد. البته برای دانشگاه‌های برتر این کشور، معدل بالاتری نیاز دارید. در آخر هم باید رزومه کاری و تحصیلی خوبی داشته باشید. شاغل بودن در حوزه‌های مرتبط با رشته تحصیلی، شانس دریافت پذیرش را افزایش می‌دهد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های ایتالیا بستگی به این دارد که قرار است در کدام دانشگاه تحصیل کنید. به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی اول از همه باید مدرک زبان خود را ارائه دهید. در قدم بعدی آخرین مدرک تحصیلی خود به‌همراه ریز نمرات را ترجمه رسمی کرده و به دانشگاه ارسال می‌کنید.

علاوه بر این اگر به شرکت در آزمون ورودی هم نیاز باشد، باید خود را برای آن آماده کنید. همچنین در صورت نداشتن بورسیه باید هزینه دانشگاه را پرداخت کنید. با ارائه این موارد، از دانشگاه موردنظر خود پذیرش می‌گیرید.

هنگامی که اجازه ورود به دانشگاه را دریافت کردید، باید مدارک زیر را برای دریافت ویزا به سفارت ارائه دهید:

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • فرم پرداخت شهریه
 • پاسپورت معتبر
 • اثبات تمکن مالی
 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • مدرک زبان

رتبه جهانی و رنکینگ دانشگاه های ایتالیا

دو رتبه‌بندی مهم در جهان وجود دارد که بر اساس آن دانشگاه‌ها را می‌سنجند؛ رتبه‌بندی QS و Times. در ادامه لیستی از دانشگاه‌ های ایتالیا بر اساس همین رتبه‌بندی می‌آوریم. همان‌طور که گفتیم دانشگاه های ایتالیا در رنکینگ جهانی، رتبه بسیار خوبی دارند که در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

نام دانشگاهرتبه براساس رنکینگ QSرتبه براساس رنکینگ Times
دانشگاه بلونیا۱۸۰۱۸۰
دانشگاه ساپینزا۲۱۷۳۰۰ - ۲۵۱
دانشگاه پلی تکنیک میلان۱۵۶۳۵۰ - ۳۰۱
دانشگاه میلان۳۲۵۳۵۰ - ۳۰۱
دانشگاه پیزا۴۲۲۳۵۰ - ۳۰۱
دانشگاه پادوآ۲۴۹۳۵۰ - ۳۰۱
دانشگاه ناپل۴۹۰ - ۴۸۱۳۵۰ - ۳۰۱
دانشگاه فلورانس۴۷۰ - ۴۶۱۴۰۰ - ۳۵۱
دانشگاه تورین۵۸۰ - ۵۷۱۵۰۰ - ۴۰۰
دانشگاه ترنتو۴۲۶۳۰۰ - ۲۵۱

دانشگاه های ایتالیا

منبع: Notre Dame Pre-College Program - University of Notre Dame

شهریه دانشگاه های ایتالیا

شهریه دانشگاه های ایتالیا کاملاً به این بستگی دارد که در کدام مؤسسه درس بخوانید. مسلماً تحصیل در مؤسسات خصوصی هزینه بیشتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی دارد. اگرچه در مجموع تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورها مقرون‌به‌صرفه است.

شهریه دانشگاه های دولتی ایتالیا بین ۹۰۰ تا ۴ هزار یورو در سال است. این در حالی است که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی سالانه حدود ۶ تا ۲۰ هزار یورو است. البته اگر بتوانید بورسیه تحصیلی دریافت کنید، این هزینه کاهش پیدا خواهد کرد.

هزینه‌ها به‌صورت تفکیک‌شده در مقطع کارشناسی بین ۱۲۰۰ تا ۴ هزار یورو، در مقطع کارشناسی ارشد بین ۱۵۰۰ تا ۱۲ هزار یورو و در مقطع دکترا بین ۹۰۰ تا ۴ هزار یورو است. بنابراین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بیشترین هزینه را برای شما دارد.

بهترین دانشگاه های ایتالیا

با نگاه به رتبه‌بندی‌های جهانی، می‌بینیم که بیش از ۲۰ دانشگاه ایتالیایی در لیست بهترین دانشگاه های دنیا به چشم می‌خورند. در ادامه چند مورد از این دانشگاه‌ها را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه بولونیا (University of Bologna)

این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه در جهان است و در سال ۱۰۸۸ میلادی تأسیس شد. بولونیا یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات آموزشی ایتالیا است و پردیس‌های متعددی در شهرهای فورلی، راونا و چزنا دارد. این دانشگاه، دانشکده‌های مختلفی دارد که در زیر لیست آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

 • دانشکده اقتصاد، آمار و مدیریت
 • دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی 
 • دانشکده پزشکی و جراحی
 • دانشکده کشاورزی و دامپزشکی 
 • دانشکده علوم و روانشناسی
 • دانشکده داروسازی 
 • دانشکده مهندسی و معماری 

شما می‌توانید در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا در این دانشگاه تحصیل کنید. مقطع کارشناسی چهار ساله، ارشد دو ساله و دکترا حداقل چهار سال است. برخی رشته‌ها مانند مهندسی مخابرات، دانش دیجیتال، پزشکی، روانشناسی و مدیریت در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. 

برای تحصیل در دانشگاه بولونیا باید مدرک آزمون آیلتس با حداقل نمره ۶٫۵ یا تافل با حداقل نمره ۸۰ داشته باشید. 

دانشگاه پلی تکنیک میلان (Politecnico di Milano)

دانشگاه پلی تکنیک میلان که در رنکینگ جهانی رتبه ۱۵۶ را کسب کرده، هفت دانشکده در شهرهای مختلف دارد. بسیاری از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه جزو دانشمندان و افراد برتر حوزه‌های خود هستند؛ مانند رنزو پیانو و آلدو روسی که هر دو جایزه پریتزکر را برده‌اند.

تمرکز دانشگاه پلی تکنیک میلان روی حوزه‌های فنی و مهندسی است. بنابراین دانشکده‌های معماری، طراحی، مهندسی عمران، محیط زیست، صنایع و اطلاعات زیرمجموعه‌های آن هستند. در پلی تکنیک میلان امکان تحصیل در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا وجود دارد. حداقل زمان تحصیل در دوره دکترا هم سه سال است. 

دانشگاه پیزا (University of Pisa)

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ایتالیا، دانشگاه پیزا است. این مؤسسه آموزشی به‌طور رسمی فعالیت خود را از ۱۳۴۳ میلادی شروع کرده اما مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد از قرن یازدهم فعال بوده است. این دانشگاه در حال حاضر بیش از ۲۰ دانشکده مختلف دارد؛ از جمله:

 • دانشکده علوم سیاسی
 • دانشکده علوم پزشکی 
 • دانشکده زیست محیطی
 • دانشکده فناوری‌های پزشکی و جراحی 
 • دانشکده مهندسی عمران
 • دانشکده علوم کامپیوتر
 • دانشکده ادبیات و زبانشناسی 
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده داروسازی 
 • دانشکده اقتصاد و مدیریت

این دانشگاه با مراکز صنعتی مختلف ارتباطات نزدیکی دارد که از دو نظر روی دانشجویان پیزا تأثیر می‌گذارد؛ اول اینکه فرصت‌های مطالعاتی و پژوهش‌های کاربردی به دانشجویان داده می‌شود و دوم اینکه برای دوره‌های کارآموزی می‌توانند وارد این مراکز صنعتی شوند. 

دانشگاه ساپینزا (Sapienza University of Rome)

این دانشگاه بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد و در حال حاضر بزرگ‌ترین دانشگاه اروپا محسوب می‌شود. سطح علمی و آموزشی این دانشگاه بسیار بالا است و هدف آن توسعه جامعه تحصیلی است. دانشگاه ساپینزا بیش از ۲۸۰ برنامه تحصیلی مختلف در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا ارائه می‌دهد. این دانشگاه بیش از ۱۹۰۰ دانشجو دارد که از کشورهای مختلف برای ادامه تحصیل وارد آن شده‌اند. 

الزامات زبان انگلیسی برای تحصیل در ساپینزا، آیلتس با حداقل نمره ۶ و تافل با حداقل نمره ۸۰ است. در رشته‌هایی هم که به زبان ایتالیایی تدریس می‌شود متقاضی باید حداقل در سطح B2 باشد. 

فرم مشاوره پذیرش در دانشگاه های ایتالیا

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی چیست؟

ارائه ریز نمرات و مدرک دیپلم، به‌همراه مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی و پرداخت شهریه، مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی هستند.

 

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد چیست؟

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک لیسانس و ریز نمرات ترجمه‌شده آن را به‌همراه مدرک زبان و رزومه کاری و تحصیلی خود به دانشگاه ارائه دهید. 

آیا برای ورود به دانشگاه های ایتالیا به مدرک زبان نیاز دارم؟

بله، برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا باید مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی داشته باشید.

آیا امکان تحصیل در دانشگاه های ایتالیا به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله، در بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا به‌خصوص در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم وجود دارد.

بهترین دانشگاه های ایتالیا در رشته پزشکی کدام‌اند؟

دانشگاه ساپینزا رم، پاویا، پادوآ و تورورگاتا از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا در رشته پزشکی هستند. 

بهترین دانشگاه های ایتالیا در رشته مهندسی کدام‌اند؟

دانشگاه پلی تکنیک میلان و پلی تکنیک تورین از بهترین دانشگاه های ایتالیا در رشته مهندسی هستند.